Рішення від 27.11.2025 по справі 491/288/22

Миколаївський районний суд Одеської області

Справа № 491/288/22

Номер проведження 2/508/2/25

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 року Миколаївський районний суд

Одеської області

В складі головуючого судді Горобця В.Л.

Секретаря Товт Т .В.

Розглянувши у судовому засіданні в селищі Миколаївка цивільну справу у загальному провадженні за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини.

ВСТАНОВИВ:

Протягом 2011 року позивачка з відповідачем перебували у фактичних шлюбних відносинах. Від указаного шлюбу у них народився син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відомості про батька дитини внесені до актового запису про народження на підстав ч. 1 ст. 135 СК України ( при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою ).

Син проживає з позивачкою та знаходиться на її утриманні, що підтверджується відповідною довідкою виконавчого комітету Ананьївської міської ради. Батько дитини, згідно діючого законодавства, зобов'язаний постійно утримувати дитину.

Позивачці невідомо чи відповідач - ОСОБА_2 офіційно працює, чи має іншу сім'ю, однак це не звільняє його від обо'язку утримувати сина. Крім того, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для повноцінного розвитку дитини.

На даний час відповідач не надає кошти на утримання їхнього сина, хоча декілька разів купував сину речі, тому позивачка має намір визначитися з точною сумою аліментів, котрі відповідач зобов'язаний буде, як батько, сплачувати щомісячно.

ОСОБА_1 , не відомо, чи відповідач комусь платить аліменти, чи наявні у нього стягнення по виконавчим документам.

Ухвалою Миколаївського районного суду Одеської області від 16.06.2022 року відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

Ухвалою Миколаївського районного суду Одеської області від 15.02.2023 року провадження по справі зупинено за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини до набрання законої сили судовим рішенням по іншій цивільній справі № 491/591/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання батьківства.

Ухвалою Миколаївського районного суду Одеської області від 04.08.2025 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини відновлено та призначити підготовче судове засідання на 10:00 годину 02.09.2025 року.

Ухвалою Миколаївського районного суду Одеської області від 16.10.2025 року закрито підготовче провадження по цивільній справі та призначено справу до розгляду.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_4 , в судове засідання не з'явилися, однак надали суду заяву, в якій позовні вимоги підтримують, просять їх задовольнити в повному обсязі та розглянути справу в її відсутність.

Відповідач ОСОБА_2 , в судове засідання не з'явився, повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку. Відзиву на позовну заяву не подав. На адресу суду повернувся конверт із рекомендованими повідомленнями із позначкою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

За таких обставин, враховуючи, що судом судова повістка про виклик відповідача в судове засідання направлялася за адресою зареєстрованого у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача, однак на адресу суду повернувся поштовий конверт із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», суд вважає відповідача належним чином повідомленим та можливим, за згодою позивача, розглянути справу на підставі наявних доказів, заочно, відповідно до статті 280 ЦПК України.

Згідно ст. 247 ч. 2 ЦПК України у зв'язку з неявкою в судове засідання сторін, які беруть участь у справі, фіксуваня судового процесу технічними засобами не здійснювалось.

Оцінивши зібрані по справі матеріали, суд, приходить до висновку що позов слід задовольнити та ухвалити заочне рішення. Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , аліменти на користь ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 11 березня 2017 року Ананьївським PC ГУДМС України в Одеській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку ( доходу ) щомісяця, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з дня пред'явлення позову і до повноліття дитини, що підтверджується матеріалами справи копією паспорта ОСОБА_1 ( а.с. 5 - 7 ), копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 ( а.с. 8 ), довідкою виданою Ананьївською міською радою про те, що дитина проживає разом з позивачем та знаходиться на її утриманні ( а.с. 9 ).

Згідно рішення Ширяївського районного суду Одеської області від 28.05.2025 року, справа № 491/591/22, відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , визнано батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ( а.с. 105-108).

Відповідно до ст. 180 СК України передбачено, що батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів ст.181 СК України.

Згідно ст.182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.

Згідно ст. ч. 1 ст. 183 СК України частка заробітку ( доходу ) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Відповідно до ч. 1 ст. 184 СК України, якщо платник аліментів має нерегулярний, непостійний дохід, частину доходу отримує в натурі, а також при наявності інших обставин, які мають суттєве значення, суд за заявою платника аліментів або отримувача може визначити розмір аліментів в твердій грошовій сумі.

Відповідно до ч. 1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.

Позивач просить суд стягувати аліменти з 06.10.2021 року з дня подачі первісного позову, однак позов пред'явлено до суду 04.05.2022 року, а не 06.10.2021 року, а тому стягнення аліментів має відбуватися саме з 04.05.2022 року, відповідно до вимог ч. 1 ст. 191 СК України.

Разом з тим, суд при визначенні розміру коштів, що стягуються як аліменти, прагне не до зрівняння матеріального становища платника й одержувача аліментів, а до того, щоб одержувач аліментів у разі їх сплати перестав бути таким, що потребує матеріальної допомоги. Окрім того, розмір призначених аліментів має бути виправданий дійсними потребами та з урахуванням матеріального становища сторін, має виходити з фактичних обставин справи та мети зобов'язання щодо утримання.

З огляду на те, що дитина проживає з матір'ю, вартість продуктів харчування, інших речей першої необхідності, розмір прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на утримання дитини аліментів у розмірі 1/4 частини всіх видів його доходів але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття, як це передбачено ч. 2 ст. 183 СК України.

Позивачем разом з позовною заявою було заявлено розмір судових витрат за надання професійної правничої допомоги в розмірі 3 000 гривень.

Згідно з частиною третьою статті 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Сторона позивача надала розрахунок витрат на правничу допомогу доводить копією Договору про надання правової допомоги від 29.04.2022 року та квитанцією до прибуткового касового ордеру № 8 від 29.04.2022 року в розмірі 3000 гривень.

Таким чином, з відповідача на користь позивача слід стягнути витрати на правову допомогу у розмірі 3 000 ( три тисячі гривень 00 копійок ).

Керуючись ст. ст. 180 - 182; 184; 191 Сімейного кодексу України,

ст. ст. 19; 77; 200; 258; 263; 268; 273; 274 - 279; 280 - 282; 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , аліменти на користь ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 11 березня 2017 року Ананьївським PC ГУДМС України в Одеській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку ( доходу ) щомісяця, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня пред'явлення позову і до повноліття дитини.

Стягнення проводити з 04.05.2022 року.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 11 березня 2017 року Ананьївським PC ГУДМС України в Одеській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 понесені нею витрати, пов'язані з зверненням до суду, а саме: витрат за надання професійної правничої допомоги в розмірі 3 000 гривень.

Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача протягом 30 днів з дня отримання копії рішення.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду, а стороною, що не була присутньою в судовому засіданні, з дня отримання копії рішення.

Суддя: Горобець В.Л.

Попередній документ
132109224
Наступний документ
132109226
Інформація про рішення:
№ рішення: 132109225
№ справи: 491/288/22
Дата рішення: 27.11.2025
Дата публікації: 28.11.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Миколаївський районний суд Одеської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них; про стягнення аліментів
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (27.11.2025)
Результат розгляду: заяву задоволено повністю
Дата надходження: 15.06.2022
Предмет позову: про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини
Розклад засідань:
02.08.2022 10:00 Миколаївський районний суд Одеської області
14.09.2022 11:00 Миколаївський районний суд Одеської області
02.11.2022 10:00 Миколаївський районний суд Одеської області
08.12.2022 09:30 Миколаївський районний суд Одеської області
17.01.2023 11:30 Миколаївський районний суд Одеської області
15.02.2023 10:30 Миколаївський районний суд Одеської області
02.09.2025 10:00 Миколаївський районний суд Одеської області
16.10.2025 10:00 Миколаївський районний суд Одеської області
28.10.2025 14:00 Миколаївський районний суд Одеської області
27.11.2025 13:00 Миколаївський районний суд Одеської області