печерський районний суд міста києва
Справа № 757/53012/25-к
пр. № 1-кс-44517/25
29 жовтня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 12024000000001308, -
На розгляд до слідчого судді надійшло вказане клопотання.
Обґрунтовуючи подане клопотання, сторона кримінального провадження вказує, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024000000001308 від 27.06.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 358, ч. 2 ст. 364 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що посадові особи Державного закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 », здійснили зловживання службовим становищем, тобто умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи, використовуючи своє службове становище, всупереч інтересам служби, яке завдало істотної шкоди державним інтересам, що спричинило тяжкі наслідки.
Зокрема, члени комісії ДЗ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », діючи умисно, за попередньою змовою та за пособництва інших осіб діючи всупереч вимогам Положення «Про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 за № 1317 (в редакції станом на 23.03.2022) та інтересам служби, з мотивів особистої зацікавленості та з метою одержання неправомірної вигоди, конкретними особами, які звернулися поза встановленим порядком для встановлення групи інвалідності, внесли в Акти оглядів медико-соціальної експертної комісії, відомості про встановлення інвалідності особам, що в свою чергу надало можливість останнім шляхом обману заволодіти бюджетними грошовими коштами.
Крім того, встановлено обставини, які свідчать про умисне внесення до медичної документації недостовірних відомостей з метою подальшого їх використання при оформленні акту огляду медико-соціальною експертною комісією. Зокрема, встановлено, що зазначена документація готувалась не для об'єктивної оцінки стану здоров'я особи, а з метою забезпечення формального обґрунтування рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності.
Згідно наявних у слідства даних підробка медичних довідок, висновків ЛКК та інших документів здійснювалася систематично та в умовах обізнаності членів медико-соціальної експертної комісії про їх неправдивий характер. Такі документи свідомо використовувалися під час заповнення акту огляду МСЕК, до якого вносилися відомості, що не відповідали фактичному стану здоров'я особи, але створювали видимість наявності підстав для встановлення інвалідності.
Слідчий вказує, що медико-експертна справа, сформована на основі зазначених документів, не може вважатися достовірним джерелом інформації та не підлягає передачі до комісії для повторного розгляду. Проведення повторної медико-соціальної експертизи має здійснюватися виключно на підставі клінічного обстеження та належним чином оформлених документів, отриманих у спосіб, що виключає можливість фальсифікації або спотворення даних.
Згідно положення Державного закладу « ІНФОРМАЦІЯ_1 », Державний заклад « ІНФОРМАЦІЯ_1 », проводять у складних випадках огляд осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленнями районних, міжрайонних, міських комісій; визначають медичні показання на право одержання особами з інвалідністю спеціального автомобільного транспорту і протипоказання до керування ним; надають лікарям комісій консультаційну допомогу з питань проведення медико-соціальної експертизи; впроваджують наукові принципи і методи, розроблені науково-дослідними інститутами, готують пропозиції щодо вдосконалення порядку проведення медико-соціальної експертизи, узагальнюють і поширюють передовий досвід роботи; беруть участь у розробленні комплексних заходів щодо профілактики і зниження рівня інвалідності, а також удосконалення порядку проведення реабілітації осіб з інвалідністю; проводять аналіз рівня та динаміки інвалідності, стан реабілітації осіб з інвалідністю в Автономній Республіці Крим, області, місті, районі; вживають заходів до підвищення кваліфікації фахівців комісій; проводять разом з профспілковими та громадськими організаціями осіб з інвалідністю конференції, наради, семінари з питань профілактики інвалідності, реабілітації та адаптації осіб з інвалідністю; вносять відповідно до компетенції до Централізованого банку даних з проблем інвалідності інформацію про громадян, які пройшли медико-соціальну експертизу; узагальнюють, аналізують та подають до ІНФОРМАЦІЯ_3 , обласних (міських) центрів медико-соціальної експертизи, а також управлінь охорони здоров'я обласних (міських) державних адміністрацій інформацію про випадки необґрунтованого прийняття рішень міськими, міжрайонними, районними комісіями та направлення хворих лікарсько-консультативними комісіями на огляд до комісій для встановлення інвалідності.
Поряд з цим, встановлено, що медико експертні справи осіб, яким встановлено інвалідність, містять виписки з медичних карт амбулаторних (стаціонарних) хворих та іншу медичну документацію, з явними ознаками підробки.
Крім того, встановлено, що до виготовлення підробленої медичної документації може бути причетна заступник головного лікаря ДЗ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_4 .
З метою встановлення обставин кримінального правопорушення у слідства виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до особистого листування ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , із використанням безкоштовного сервісу електронної пошти, який належить компанії ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », а саме « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
Отримання доступу до вказаного особистого листування, є необхідним з метою з'ясування обставин виготовлення підроблених висновків щодо тимчасової непрацездатності, встановлення групи інвалідності, або інших рішень, які мають суттєве значення для кримінального провадження. Вказане особисте листування може містити персональні данні осіб, які звертались до ОСОБА_4 для виготовлення підробних документів, що дозволяє достовірно перевірити обставини, які можуть підтверджувати або спростовувати факти, викладені у заяві чи матеріалах провадження.
В судове засідання слідчий у кримінальному провадженні не з'явився, в матеріалах справи міститься заява прокурора, яким погоджене клопотання, відповідно до якої розгляд справи остання просила здійснювати за її відсутності, вимоги клопотання підтримала.
Представник особи, у володінні якої знаходяться документи, про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся у спосіб, передбачений ст. 135 КПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити виїмку).
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя задовольняє клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Вивчивши клопотання, дослідивши матеріали, надані в його обґрунтування, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, так як слідчим доведена необхідність отримання доступу до вказаних документів, оскільки вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а відомості, які в них містяться, можуть бути використані як докази, довести ті обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, іншим способом неможливо.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160, 163, 164, 166 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання - задовольнити.
Надати слідчим Головного слідчого управління Національної поліції України, у складі групи слідчих у кримінальному провадженні № 12024000000001308 від 27.06.2024, а саме: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 тимчасовий доступ до особистого листування ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , із використанням безкоштовного сервісу електронної пошти: « ІНФОРМАЦІЯ_7 », що перебуває у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », з можливістю вилучення копій документів.
Визначити строк дії ухвали в межах строку досудового розслідування, тобто до 19.11.2025.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в 2-х примірниках.
Примірник 1 знаходиться в матеріалах судового провадження № 757/53012/25-к.
Примірник 2 та завірену копію ухвали надано слідчому ОСОБА_3
Слідчий суддя ОСОБА_1