Рішення від 25.11.2025 по справі 620/9936/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 року м. Чернігів Справа № 620/9936/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 28.08.2025 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду адміністративним позовом до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 24.03.2025 №129 «Про демонтаж тимчасових об'єктів на території м.Чернігова», а саме в частині зобов'язання здійснити демонтаж тимчасового об'єкту (паркану) за адресою: АДРЕСА_1 , поруч з будинком АДРЕСА_2 ;

- стягнути з виконавчого комітету Чернігівської міської ради витрати на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ДП «Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою)) в сумі 3000 (три тисячі) гривень 00 копійок, сплачений судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча одинадцять) гривень 20 копійок та витрати на правову допомогу в сумі 5000 (п'ять тисяч) гривень 00 копійок».

Позовні вимоги мотивовані тим, що встановлення паркану за земельній ділянці позивача здійснено без порушення приписів норм чинного законодавства, та жодним чином не порушує права власників сусідніх ділянок.

Ухвалою суду від 11.09.2025 позовну заяву було залишено без руху та надано 10-денний термін з дня вручення копії ухвали суду для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 25.09.2025 провадження у справі відкрито в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 20.10.2025 виправлено описку в ухвалі суду від 25.09.2025.

Ухвалою суду від 23.10.2025 доповнення на позовну заяву від 06.10.2025, 20.10.2025 та відповідь на відзив від 15.10.2025 повернуто позивачу без розгляду.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив, у якому зазначено, що тимчасовий об'єкт (паркан), що підлягає демонтажу, розташований за межами земельної ділянки 7410100000:02:017:5124, що перебуває як вказує позивач у його власності, та стоїть на землях запасу Чернігівської міської ради, відповідно розміщення паркану на цій земельній ділянці не відповідає вимогам норм чинного законодавства та є незаконним.

Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлено такі обставини.

24.03.2025 виконавчим комітетом Чернігівської міської ради, керуючись підпунктом 7 пункту «а» частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про благоустрій населених пунктів», рішенням Чернігівської міської ради від 24 грудня 2019 року № 49/УІІ-2 «Про затвердження Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів та додержання тиші в громадських місцях м. Чернігова в новій редакції», враховуючи пропозиції комісії з демонтажу незаконно розміщених об'єктів на території міста Чернігова, оформлені протоколом №1 від 07.03.2025, прийнято рішення №129 «Про демонтаж тимчасових об'єктів на території міста Чернігова». Згідно з пунктом 7 Переліку демонтажу підлягає Тимчасовий об'єкт (паркан) за адресою: м. Чернігів, вул. Кирила Розумовського, поруч із будинком АДРЕСА_2 , інформаційне повідомлення №396/ТО. Підстави для демонтажу пункти 5.12.1, 5.12.3,5.12.6,5.12.9 пункту 5.12 Правил благоустрою м.Чернігова(а.с.101-102, 104).

Рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради було оприлюднено на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради (https://chernigiv-rada.gov.ua/rishennya-sesii/sid-14/scid-49/id-40736/).

26.03.2025 на тимчасовому об'єкті (паркані) було розміщено попередження з вимогою добровільного проведення демонтажу (а.с.109).

Не погоджуючись із таким рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради, позивач звернувся з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує такі норми права.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.

Підпунктом 7 пункту «а» частини 1 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Згідно статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально- економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту 1 відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Відповідно до частини першої та четвертої статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Приписами пунктів 1, 2 частини 1 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.

Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Згідно частини 2 статті 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані: дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів; не порушувати права і законні інтереси інших суб'єктів благоустрою населених пунктів.

Відповідно до частини 1 статті 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» Правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.

Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила.

Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.

Рішенням Чернігівської міської ради від 24.12.2019 №49/VII-2 «Про затвердження Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів та додержання тиші в громадських місцях м. Чернігова в новій редакції» (https://chernigiv-rada.gov.ua/pravila-blagonst/) затверджені Правила благоустрою м. Чернігова у новій редакції (надалі - Правила благоустрою).

Згідно з цим рішенням комунальне підприємство «Муніципальна варта» Чернігівської міської ради є уповноваженим органом з питань виявлення та демонтажу незаконно розміщених об'єктів на території м. Чернігова.

Розділ 5 Правил благоустрою регламентує Розміщення та утримання малих архітектурних форм, тимчасових споруд та Порядок демонтажу незаконно встановлених (розміщених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд.

Відповідно до пункту 5.11. Правил благоустрою положення Порядку демонтажу незаконно встановлених (розміщених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд (далі - Порядок демонтажу) розповсюджуються на випадки виявлення незаконного розміщення тимчасових споруд, малих архітектурних форм, а також рекламних засобів, іншого майна (далі - об'єкти).

Згідно із пунктом 5.12. Правил благоустрою під незаконним розміщенням об'єктів розуміється розміщення, встановлення, а також інші дії, пов'язані із зайняттям території міста, за наступних підстав:

5.12.1. Без належного дозволу, встановленого чинними актами законодавства України;

5.12.2. Без укладання договору про пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою, або строк дії якого закінчився, або припинений у порядку, встановленому договором;

5.12.3. У разі відсутності рішень або невідповідності рішенням Чернігівської міської ради, її виконавчих органів;

5.12.4. У разі невідповідності дозвільним документам, з відхиленням від проекту;

5.12.5. У разі невідповідності будівельним нормам;

5.12.6. У разі відсутності документів, що підтверджують право власності (користування) земельною ділянкою під встановленими тимчасовими об'єктами, або використання земельної ділянки не за цільовим призначенням',

5.12.7. Використання об'єктів не за призначенням;

5.12.8. У разі відсутності паспорту прив'язки, або у разі, якщо він анульований, або строк його дії закінчився;

5.12.9. Безхазяйні об'єкти.

5.12.10. Самовільне спорудження над водопровідними, каналізаційними та іншими мережами, пристроями будь-яких будівель та предметів благоустрою, складання будівельних матеріалів і предметів ближче ніж за 5 м від осі водопровідних і каналізаційних мереж і пристроїв у межах охоронних санітарних зон, без погодження із балансоутримувачем таких мереж, у порушення норм охорони централізованих систем водопостачання і водовідведення та порушення державних будівельних норм.

Пунктом 5.14. Правил благоустрою визначено, що виявлення об'єктів здійснюється уповноваженим органом, про що складається акт.

Відповідно до пункту 5.15. Уповноважений орган на виявлений об'єкт, у разі можливості, розміщує інформаційне повідомлення (наклейка) з повідомленням про необхідність протягом одного тижня власнику/користувачу з'явитись до уповноваженого органу та надати дозвільні документи на розміщення об'єкта. Факт розміщення повідомлення фіксується фото- або відеозасобами. Інформація про виявлений об'єкт розміщується на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради.

Відповідно до пункту 5.19. Правил благоустрою власник/користувач повідомляється про прийняте виконавчим комітетом Чернігівської міської ради рішення шляхом його оприлюднення на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради. Протягом п'яти робочих днів з моменту прийняття рішення готується попередження з посиланням на відповідне рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради про демонтаж і наклеюється у разі можливості на незаконно розміщені об'єкти з проведенням фотофіксації.

У пункті 5.20. Правил благоустрою, зазначено, що протягом зазначеного виконавчим комітетом Чернігівської міської ради терміну власник/користувач зобов'язаний за власний рахунок здійснити демонтаж незаконно розміщених об'єктів та провести відновлення порушеного благоустрою на місці його розміщення.

Відповідно до пункту 5.21. Правил благоустрою у разі невиконання власником/користувачем вимог щодо добровільного демонтажу незаконно розміщених об'єктів та відновлення благоустрою протягом терміну, зазначеного у рішенні виконавчого комітету Чернігівської міської ради, уповноважений орган забезпечує проведення такого демонтажу власними силами або із залученням на договірних засадах інших суб'єктів господарювання, які володіють необхідним для цього обладнанням та технікою. Всі організаційні дії, пов'язані з демонтажем незаконно розміщених об'єктів, здійснює уповноважений орган.

Щодо процедури прийняття рішення судом встановлено, що 15.01.2025 інспектором-ревізором Муніципальної варти ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_1 було виявлено тимчасовий об'єкт (паркан), про що було складено Акт виявлення тимчасового об'єкта №396. На паркані було розміщено інформаційне повідомлення з вимогою власнику/користувачу до 23.01.2025 з'явитись до Муніципальної варти та надати дозвільні документи на розміщення паркану. Факт розміщення інформаційного повідомлення зафіксовано фото засобами (а.с.94-96).

Працівниками Муніципальної варти 05.03.2025 за допомогою засобів телефонного зв'язку за номером телефону ( НОМЕР_1 ) було запрошено на комісію позивача (а.с.97).

07.03.2025 відбулося засідання комісії з демонтажу тимчасових об'єктів на території м. Чернігова (а.с.98).

Позивач був присутнім на засіданні комісії. Проте, як зазначає відповідач, дозвільних документів, а також документів які б підтверджували право власності чи користування земельною ділянкою, на якій встановлений паркан, не надав, а тому комісія прийняла рішення рекомендувати виконавчому комітету Чернігівської міської ради прийняти рішення щодо проведення демонтажу тимчасового об'єкту (металевого гаража), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , поруч із будинком АДРЕСА_3 (а.с.99-10).

24.03.2025 виконавчим комітетом Чернігівської міської ради прийнято рішення №129 «Про демонтаж тимчасових об'єктів на території міста Чернігова», зокрема, щодо демонтажу Тимчасового об'єкту (паркан) за адресою: АДРЕСА_1 , поруч із будинком АДРЕСА_2 , інформаційне повідомлення №396/ТО. Рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради було оприлюднено на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради.

26.03.2025 на тимчасовому об'єкті (паркані) було розміщено попередження з вимогою добровільного проведення демонтажу (а.с.109).

Отже, судом не встановлено порушення процедури прийняття рішення.

Щодо дозвільних документів, на підставі яких встановлено тимчасовий об'єкт (паркан) за адресою: АДРЕСА_1 , поруч із будинком АДРЕСА_2 , за межами земельної ділянки 7410100000:02:017:5124, суд зазначає таке.

Позивач у позові зазначає, що 29.09.1999 його родичу ОСОБА_3 згідно рішень виконавчого комітету Улянівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області № 56 та 58 виділено дві земельні ділянки в одному місці.На підтвердження надає копію рішення виконавчого комітету Улянівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області № 56 про надання земельної ділянки під будівництво індивідуального житлового будинку і господарських будівель ОСОБА_3 в селі Новоселівка площею 010га. Також зобов'язано звернутись до архітектора для одержання будівельного паспорта(а.с.13).

Архітектор Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 22 грудня 1999 р. № 693 погодив рішення виконкому Улянівської сільської (селищної) ради від 29.09.1999 № 58 про відведення ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0.10 га під будівництво житлового будинку та господарських будівель в с.Новоселівка Чернігівського району та погоджено будівництво житлового будинку ОСОБА_3 (а.с 14).

Також суду наданий план забудови земельної ділянки загальною в АДРЕСА_4 , забудовник ОСОБА_3 , у зазначенні площі ділянки міститься виправлення 0,20 га(а.с.16).

Державний акт на право власності серії ЯА № 349167 видано ОСОБА_3 на підставі рішення Чернігівської міської ради від 29 грудня 2004 року на земельну ділянку, площею 0,1000 га, за адресою: АДРЕСА_4 , з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування жилого будинку, госпбудівель та споруд (присадибна ділянка). ( а.с.15).

В подальшому, ОСОБА_4 стала власницею земельної ділянки, площею 0,1000 га, з кадастровим номером 7410100000:02:017:5124, що підтверджує витяг з Державного земельного кадастру, підстава виникнення права власності: свідоцтво про право на спадщину №4-3605 від 23.12.2005, (а.с.18).

Договором дарування від 26.07.2013 ОСОБА_4 (дарувальник) безоплатно передала у власність ОСОБА_1 (обдарованому) земельну ділянку, площею 0,1000 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 . Кадастровий номер 7410100000:02:017:5124 (а.с.19-21).

Згідно із витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 25.05.2022 земельна ділянка, площею 0,1 га з кадастровим номером 7410100000:02:017:5124, за адресою: АДРЕСА_4 , перебуває у власності ОСОБА_1 (а.с.22).

Позивач вважає, що зазначені документи підтверджують його право на встановлення паркану на двох виділених земельних ділянках біля будинку за адресою: АДРЕСА_4 .

Відповідач для перевірки зазначених відомостей звертався до управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради, на що отримав відповідь від 01.05.2025 №07-02/394 Архівного відділу Чернігівської районної державної адміністрації щодо відсутності у рішенні №58 виконавчого комітету Улянівської сільської Чернігівського району Чернігівської області від 29.09.1999 року «Про приватизацію земельних та ін.» та додатку до рішення «Список громадян- членів садівничого товариства «Півці» відомостей про виділення ОСОБА_3 земельних ділянок в селі Новоселівка Чернігівського району Чернігівської області земельних ділянок. Земельна ділянка безкоштовно надана в приватну власність ОСОБА_3 рішенням від 29.09.1999 №56 виконавчого комітету Улянівської сільської Чернігівського району Чернігівської області (а.с.124-126).

Враховуючи наведене, суд зазначає, що надані позивачем документи підтверджують його право власності лише на одну земельну ділянку, площею 0,1 га, з кадастровим номером 7410100000:02:017:5124, за адресою: АДРЕСА_4 .

Правовою підставою набуття права власності та права користування на землю згідно зі статтями 116, 118 Земельного кодексу України є рішення органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Отже, за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності.

Позивачем таке рішення на другу земельну ділянку не надано ні відповідачу, ні суду.

Оскільки ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,1000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7410100000:02:017:5124), а тимчасовий об'єкт (паркан) розташований за межами вказаної земельної ділянки та стоїть на землях запасу Чернігівської міської ради, рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 24.03.2025 №129 прийнято в межах повноважень, визначених діючим законодавством.

Згідно із частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 25 листопада 2025 року.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_5 ).

Відповідач: Виконавчий комітет Чернігівської міської ради (ЄДРПОУ04062015, вул. Магістратська, буд. 7, м. Чернігів, Чернігівська область, 14000).

Суддя С.В. Бородавкіна