Рішення від 25.11.2025 по справі 620/8872/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 року Чернігів Справа № 620/8872/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Головного управління ДПС у Чернігівській області відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі також - ГУ ДПС у Чернігівській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.11.2024 №957400-2410-2522-UA74100390000073425; №957401-2410-2522-UA74100390000073425; № 957402-2410-2522-UA74100390000073425 та від 06.03.2025 № 10568-2410-2522-UA74100390000073425; № 10569-2410-2522-UA74100390000073425; № 10570-2410-2522-UA74100390000073425.

Позивач мотивуючи свої вимоги вказує, що є орендарем земельних ділянок щодо яких нараховане грошове зобов'язання зі сплати податку за спірними рішеннями. Вважає, що у спірних правовідносинах має бути проведений розрахунок зобов'язання враховуючи положення підпункту 69.14. 1пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, що у даному випадку не зроблено відповідачем, тому просить визнати протиправними та скасувати оскаржувані рішення.

01.10.2025 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач у відзиві позов не визнав з тих підстав, що положення підпункту 69.14. 1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України не застосовуються до позивача, оскільки стосуються знищеного майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України. Проте нерухоме майно щодо якого нараховано зобов'язання пошкоджено.

Позивач надав відповідь на відзив, у якій наполягає на своїй позиції, викладеній у позові, а також просить врахувати акти комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, в яких зроблено висновок, що категорія пошкоджень І, не потребує технічного обстеження, рекомендовано відновлення шляхом капітального ремонту.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

На умовах оренди у користуванні позивача перебувають наступні ділянки: земельна ділянка з кадастровим номером 7410100000:01:012:0321, площею 0,0481 га, цільове призначення - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (АЗС); земельна ділянка з кадастровим номером 7410100000:01:012:0317, площею 0,0329 га, цільове призначення - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (АЗС); земельна ділянка з кадастровим номером 7410100000:01:012:0319, площею 0,065 га, цільове призначення - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (АЗС).

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та ІКС «Податковий блок», ОСОБА_1 на праві власності належать об'єкти нерухомого майна: нежитлові приміщення, загальною площею 376,1 кв. м за адресою: АДРЕСА_1 ; нежитлові приміщення (торгово-офісні приміщення А-2), загальною площею 143,6 кв. м за адресою: АДРЕСА_2 ; нежитлове приміщення (котельня), загальною площею 222,3 кв. м за адресою: АДРЕСА_3 ; виробнича будівля, загальною площею 321,1 кв. м за адресою: АДРЕСА_4 .

Зі змісту листа Чернігівської міської ради від 23.01.2025 № 115/2-01/вих/02/495/18/ вх/03, слідує, що міська рада як орган місцевого самоврядування є розпорядником відомостей, що обліковуються в Реєстрі пошкодженого майна (постанова КМУ від 13.06.2023 №624), відповідно до якого підтверджено факти пошкодження по об'єктам нерухомого майна: - нежитлова будівля, що розташована за адресою АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2689174774100), власник ОСОБА_1 - занесено до РПЗМ, реєстраційний номер НОМЕР_1 , категорія пошкоджень I.b «Наявні незначні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, але без порушення вимог щодо механічного опору та стійкості за граничним станом першої та другої групи, пошкодження 21-40%»;

- нежитлова будівля, що розташована за адресою АДРЕСА_4 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1009177074101), власник ОСОБА_1 - занесено до РПЗМ, реєстраційний номер НОМЕР_2 , категорія пошкоджень I.b «Наявні незначні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, але без порушення вимог щодо механічного опору та стійкості за граничним станом першої та другої групи, пошкодження 21-40%»;

- нежитлова будівля, що розташована за адресою АДРЕСА_3 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1009191274101), власник ОСОБА_1 - занесено до РПЗМ, реєстраційний номер НОМЕР_3 , категорія пошкоджень I.b «Наявні незначні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, але без порушення вимог щодо механічного опору та стійкості за граничним станом першої та другої групи, пошкодження 21-40%»;

- нежитлова будівля, що розташована за адресою АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1009210974101), власник ОСОБА_1 - занесено до РПЗМ, реєстраційний номер НОМЕР_4 , категорія пошкоджень I.b «Наявні незначні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, але без порушення вимог щодо механічного опору та стійкості за граничним станом першої та другої групи, пошкодження 21-40%» ( далі -спірні будівлі).

Відтак, зазначені вище об'єкти нежитлової нерухомості, що обліковуються за позивачем на праві власності, зазнали незначних пошкоджень несучих та огороджувальних конструкцій, але без порушення вимог щодо механічного опору та стійкості за граничним станом першої та другої групи, пошкодження 21-40%.

Крім того, згідно наданих витягів з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр майна), нерухоме майно на земельній ділянці з кадастровим номером 7410100000:01:012:0321 пошкоджене орієнтовно на 25%, на земельній ділянці з кадастровим номером 7410100000:01:012:0317 пошкоджене орієнтовно на 25%, на земельній ділянці з кадастровим номером 7410100000:01:012:0319 пошкоджене орієнтовно на 30%.

Позивач є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_5 .

Право оренди вказаними земельними ділянками не є спірним між сторонами.

13.03.2025 позивачем отримані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області:

від 26.11.2024 №957401-2410-2522-UA74100390000073425, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2024 рік у сумі 6690,07 грн. за користування земельною ділянкою кадастровий №7410100000:01:012:0319 площею 0,065 га, розташованою за адресою: АДРЕСА_3 ;

від 14.08.2016; від 26.11.2024 № 957400-2410-2522-UA74100390000073425, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2024 рік у сумі 3386,21 грн. за користування земельною ділянкою кадастровий № 7410100000:01:012:0317, площею 0,0329 га, розташованою за адресою: АДРЕСА_2 ;

від 26.11.2024 № 957402-2410-2522-UA74100390000073425, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2025 рік у сумі 4950,05 грн, за користування земельною ділянкою кадастровий № 7410100000:01:012:0321, площею 0,0481 та, розташованою за адресою: АДРЕСА_1 ;

від 06.03.2025 № 10568-2410-2522-UA74100390000073425, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2025 рік у сумі 4957,41 грн. за користування земельною ділянкою кадастровий № 7410100000:01:012:0317, площею 0,0329 га, розташованою за адресою: АДРЕСА_2 ;

від 06.03.2025 № 10569-2410-2522-UA74100390000073425, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2025 рік у сумі 7247,76 грн. за користування земельною ділянкою кадастровий № 7410100000:01:012:0321, площею 0,0481 га, розташованою за адресою: АДРЕСА_1 ;

від 01.10. 2004 № 3448; від 06.03.2025 № 10570-2410-2522-UA74100390000073425, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2025 рік у сумі 9794,27 грн. за користування земельною ділянкою кадастровий № 7410100000:01:012:0319, площею 0,065 га, розташованою за адресою: АДРЕСА_3 .

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі- ПК України) передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 статті 36 ПК України).

Відповідно до пп. 14.1.72 п. 14.1 статті 14 ПК України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Згідно з пп. 14.1.73. п. 14.1 статті 14 ПК України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Відповідно до ст. 270 ПК України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні. Базою оподаткування відповідно є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; (271.1.2) площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Відповідно до положень п. 271.2 статті 271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до ст. 274 ПК України, ставка податку за земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (п. 274.1).

Ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної форм власності)( п. 274.2).

Відповідно до ст. 285 ПК України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п. 285.1).

Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців)( п. 285.2).

Відповідно до п 286.5 ст. 286 ПК України, нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.

Відповідно до п. 287.5 ст. 287 ПК України, податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

При цьому, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами. Воєнний стан діє і станом на цей час.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про правовий режим воєнного стану воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Так, Законом України № 3603-IX від 23.02.2024 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України доповнено підпунктом 69.14.1 відповідно до якого, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, дані про знищення яких та дані про земельні ділянки, на яких були розташовані зазначені об'єкти нерухомого майна, внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр майна), в межах площ (земельних ділянок), визначених цим підпунктом.

Площі земельних ділянок, на які поширюється дія цього підпункту, обмежуються:

для фізичних та юридичних осіб - власників знищених об'єктів нежитлової нерухомості та юридичних осіб - власників знищених об'єктів житлової нерухомості:

100 відсотків площі земельної ділянки - у разі якщо загальна площа знищеного об'єкта житлової або нежитлової нерухомості дорівнює або перевищує одну третину загальної площі земельної ділянки, на якій був розташований такий зруйнований об'єкт нерухомого майна;

50 відсотків площі земельної ділянки - у разі якщо загальна площа знищеного об'єкта житлової або нежитлової нерухомості не перевищує одну третину загальної площі земельної ділянки, на якій був розташований такий зруйнований об'єкт нерухомого майна.

Плата за землю за земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, не нараховується і не сплачується за період починаючи з першого числа місяця, на який припадає дата знищення нерухомого майна, згідно з Реєстром майна, до останнього числа місяця, у якому зареєстровано речове право на новозбудований на такій земельній ділянці об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, або до останнього числа місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан в Україні, але не пізніше ніж до 1 січня 2026 року.

Складені, надіслані (вручені) податкові повідомлення-рішення про сплату плати за землю за земельні ділянки, визначені цим підпунктом, підлягають скасуванню (відкликанню), а грошові зобов'язання та податковий борг, визначені контролюючим органом по платі за землю, - анулюванню.

Як вже встановив суд, спірні будівлі, що належать позивачу на праві власності, зазнали незначних пошкоджень несучих та огороджувальних конструкцій, але без порушення вимог щодо механічного опору та стійкості за граничним станом першої та другої групи, пошкодження 21-40%.

Крім того, згідно наданих витягів з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, нерухоме майно на земельній ділянці з кадастровим номером 7410100000:01:012:0321 пошкоджене орієнтовно на 25%, на земельній ділянці з кадастровим номером 7410100000:01:012:0317 пошкоджене орієнтовно на 25%, на земельній ділянці з кадастровим номером 7410100000:01:012:0319 пошкоджене орієнтовно на 30%.

При цьому, суд приймає до уваги надані позивачем акти обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації №71 від 03.07.2023, №72 від 03.07.2023, №73 від 03.07.2023, №75 від 03.07.2023, №76 від 03.07.2023, в яких зроблено висновки: категорія пошкоджень І, не потребує технічного обстеження. Рекомендовано відновлення шляхом капітального ремонту.

Отже, матеріалами справи підтверджується, що нерухомість позивача - нежитлова будівля, розташована на земельних ділянках, за які позивачу нараховано орендну плату за землю за 2024 та 2025 роки оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, пошкоджена.

Суд погоджується з позицією відповідача, що звільнення від сплати земельного податку передбачено у зв'язку із знищенням об'єкту нерухомості, які внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, оскільки це прямо встановлено нормами підпункту 69.14.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.

Разом з тим, суд ураховує, що станом на час розгляду справи відсутня технічна можливість щодо внесення даних про знищення нежитлових приміщень до Державного реєстру, оскільки наявна можливість внести дані лише щодо житлового приміщення.

Разом з тим, оскільки об'єкти нежитлової нерухомості, які знаходяться на орендованих позивачем земельних ділянках пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, розрахунок розміру земельного податку за спірний період необхідно провести з урахуванням вимог підпункту 69.14.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України.

При цьому, ураховуючи, що розрахунок розміру податків належить безпосередньо до повноважень податкового органу, ураховуючи вимоги підпункту 69.14.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, які ставлять у залежність розмір податку до співвідношення площі пошкодженого майна до площі земельної ділянки, суд в цьому випадку не здійснює розрахунок зобов'язання.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до положень статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, суд, з метою захисту прав позивача, вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 26.11.2024 №957400-2410-2522-UA74100390000073425; №957401-2410-2522-UA74100390000073425; № 957402-2410-2522-UA74100390000073425 та від 06.03.2025 № 10568-2410-2522-UA74100390000073425; № 10569-2410-2522-UA74100390000073425; № 10570-2410-2522-UA74100390000073425.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Положеннями ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, на користь позивача підлягає стягненню, сплачений ним при поданні позовної заяви, судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 26.11.2024 №957400-2410-2522-UA74100390000073425; №957401-2410-2522-UA74100390000073425; № 957402-2410-2522- НОМЕР_6 та від 06.03.2025 № 10568-2410-2522- НОМЕР_6 ; № 10569-2410-2522-UA74100390000073425; № 10570-2410-2522-UA74100390000073425.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області відокремленого підрозділу Державної податкової служби України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп), сплачений відповідно до квитанції від 04.08.2025.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_5 рнокпп НОМЕР_7 .

Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області відокремлений підрозділ Державної податкової служби України вул. Реміснича, 11,м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000 код ЄДРПОУ 44094124.

Повний текст рішення виготовлено 25 листопада 2025 року.

Суддя І.І. Соломко