Справа № 420/36738/23
26 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
I. Зміст позовних вимог.
До суду з позовом звернувся адвокат Пацалова Тамара Валеріївна діюча в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) (далі - відповідач в/ч НОМЕР_2 ), у якому, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення засідання житлової комісії/об'єднання житлової комісії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (в/ч НОМЕР_2 ), оформлене протоколом № 9 від 17 листопада 2023 року, в частині залишення рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.10.2013 р. № 4 без змін.
- зобов'язати житлову комісію/об'єднану житлову комісію НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (в/ч НОМЕР_2 ) змінити дату зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік з родиною з дати 29.10.2013 року на дату 20.01.2001 року та внести відповідні зміни в списки на поліпшення житлових умов для постійного проживання в загальному та першочерговому порядку, як багатодітна сім'я, з урахуванням нової дати.
ІI. Позиція позивача, заперечення відповідача.
На обґрунтування вказаних вимог представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 у період з 13.06.1996 р. по 05.02.2022 р. проходив військову службу у ДПСУ, у т.ч. у НОМЕР_3 прикордонному загоні ДПСУ (в/ч НОМЕР_4 ) (далі- в/ч НОМЕР_4 ) та у НОМЕР_1 прикордонному загоні ДПСУ (в/ч НОМЕР_2 ). Позивач 05.02.2022 р. був звільнений зі служби з ДПСУ за вислугою років, за весь час проходження служби житловою площею не забезпечувався. 04.07.2023 р. Позивач отримав від Голови житлової комісії в/ч НОМЕР_4 електронний лист про надання документів для оновлення матеріалів житлової/облікової справи з метою включення його до переліку кандидатів на отримання грошової компенсації за належне житлове приміщення. З метою уточнення інформації щодо черговості перебування позивача на квартирному обліку відповідачу був направлений адвокатський запит, на який отримана відповідь від 10.08.2023 р. за № 70/3718-23 про те, що Позивач перебуває з 29.10.2013 р., у списках осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання зі складом сім'ї шість осіб, в загальному порядку за порядковим № 51 та в першочерговому порядку за порядковим № 2. Не погоджуючись зі зміненою датою перебування у списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов - 29.10.2013 р., замість 20.12.2001 р., що підтверджується Протоколом № 3 засідання житлової комісії в/ч в/ч НОМЕР_5 від 20.03.2002 р., позивач звернувся до відповідача з заявою. У відповідь на вказану заяву, Відповідачем було надано витяг з протоколу засідання житлової комісії від 17.11.2023 р. № 9, відповідно до якого на підставі «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями», затвердженою наказом МВС України від 18.01.2021 р. № 26, житлова комісія прийняла рішення залишити рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.10.2013 р. № 4 без змін. Вважаючи, що нормативно-правові акти, які регулюють спірні відносини, зокрема Порядок №1081, Інструкція №26, забезпечують збереження за військовослужбовцем прав на перебування на квартирному обліку з дати первинної постановки на такий облік, а саме, 20.01.2001 року, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх порушених прав.
16.02.2024 р. відповідачем надано відзив на позов, яким з урахуванням його уточнення від 21.02.2024 року просить відмовити у задоволені позову, вказуючи, що позивач дійсно проходив військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) в період з 23.01.2006 року по 11.11.2009 року та з 20.01.2012 р. по 29.04.2014 року. Під час проходження служби в в/ч НОМЕР_2 , Позивач звернувся до житлової комісії з рапортом від 27.09.2013 року № 721/1030 щодо переведення його зі списків на отримання службового житлового приміщення в списки на отримання постійного приміщення, за результатами розгляду якого протоколом житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 4 від 29.10.2013 р. у зв'язку з наявністю вислуги років 23 р. 01 м. 05 дн. переведено прапорщика ОСОБА_1 із списків на отримання службових приміщень по м. Херсон в списки на поліпшення житлових умов по м. Херсон, з 30.10.2013 року. При цьому, Відповідач вказує, що ОСОБА_2 не перебував у списках (обліку) військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов до прийняття житловою комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 вказаного рішення, а відтак до спірних правовідносин не підлягають положення п. 26 Постанови № 1081, оскільки вказана норма стосується тих військовослужбовців, які вже перебувають в списках (обліку) військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов.
25.02.2024 року представником позивача надана відповідь на відзив, якою заперечує проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позов, стверджуючи, що ОСОБА_1 вперше поставлено на квартирний облік з 20.12.2001 р. за № 1507 при військовій частині НОМЕР_5 згідно протоколу № 3 засідання житлової комісії від 20.03.2002 р. Оскільки на момент взяття позивача на облік, як особу, що потребувала поліпшення житлових умов, порядок забезпечення житловою площею в Прикордонних військах України регламентувався Тимчасовим положенням, затвердженим Наказом Державного комітету у справах охорони Державного кордону України № 30 від 20.01.1996 р. (далі - Порядок 30), то враховуючи положення п. 2.10. цього Порядку позивач вважається взятим на квартирний облік з дня винесення рішення житловою комісією військової частини НОМЕР_5 , оформлене протоколом № 3 від 20.03.2002 р. При цьому, рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 приймалось 29.10.2013 р., тобто на той час, коли позивач вже перебував в списках осіб на отримання службового приміщення. Отже, на переконання сторони позивача, за позивачем зберігається дата постановки на квартирний облік - 20.01.2001 року.
ІІІ. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 01.01.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України.
Ухвалою суду від 21.07.2025 року зобов'язано НОМЕР_3 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України ( військова частина НОМЕР_4 ) ( АДРЕСА_1 ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) та/або НОМЕР_1 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) надати суду належним чином засвідчену копію облікової (житлової) справи ОСОБА_1 . У зв'язку з витребуванням доказів, провадження по справі № 420/36738/23 зупинено до отримання витребуваних доказів на підставі п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України.
Ухвалою суду від 25.11.2025 року поновлено провадження у справі.
Щодо клопотання представника відповідача, висловленого в прохальній частині відзиву на позов, про розгляд справи за участю сторін через її складність та особливість, то суд вказує про таке.
У зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України з 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу.
У контексті вирішення питання щодо здійснення розгляду справи у відкритому судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін суд акцентує увагу на тому, що наразі майже щодня в м. Одесі лунають сирени сповіщення «Повітряної тривоги». Агресор також вдається до бомбардувань міста ракетами та іншими засобами, що безумовно загрожує життю та здоров'ю людей.
Згідно із статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Отже, беручи до уваги вищевикладене, з метою збереження життя та здоров'я учасників справи та їх представників, працівників суду та суддів, суд дійшов висновку, що в умовах воєнного стану розгляд даної справи доречно здійснювати без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами.
Суд також зауважує, що при відкритті провадження у справі судом було вирішено здійснювати розгляд даної справи без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування у справі незначної складності, які не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
До того ж, кожен з учасників справи має право безпосередньо знайомитися з її матеріалами, зокрема, аргументами іншої сторони, та реагувати на вказані аргументи з урахуванням приписів чинного процесуального законодавства.
Крім того, суд уважає, що відповідачем не обґрунтовано необхідність здійснення розгляду даної справи у відкритому судовому засіданні з участю його представника з огляду на її складність та особливість.
Відтак, з урахуванням наведеного, суд продовжує розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 у період з 13.06.1996 по 07.02.2022 рр. проходив військову службу у Державній прикордонній службі України, що підтверджується записами військового квитка серії НОМЕР_7 ; має статус ветерана військової служби.
20.03.2002 року Протоколом №3 засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_5 прапорщика ОСОБА_1 зараховано на квартирний облік складом сім'ї з трьох осіб з 20.12.2001 року за №1507 (а.с. 17).
18.02.2008 р. у зв'язку з переведення для проходження військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_2 ) позивач подав рапорт про зарахування його разом з родиною в складі чотирьох осіб на квартирний облік (а.с. 18).
27.02.2008 року Протоколом №4 засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 включено у список черговиків на отримання (поліпшення) житлової площі у м. Херсон у загальному (першочерговому) порядку з 27.02.2008 року з складом сім'ї з чотирьох осіб (а.с. 19).
27.09.2013 року позивач подав рапорт ТВО начальника ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » щодо внесення його у списки пільговиків для отримання першочергового житла у зв'язку з народженням третьої дитини (а.с. 20).
Одночасно 27.09.2013 р. позивач подав рапорт ТВО начальника ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » щодо переведення його зі списків на отримання житлового приміщення в списки на отримання постійного житла, додавши до нього довідку про вислугу років. (а.с. 21).
29.10.2013 року Протоколом №4 засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 за результатами розгляду рапортів військовослужбовців, Комісія вирішила у зв'язку з наявністю вислуги років 23 р. 01 м. 05 дн. (тлг. № 43 від 09.10.2013 р.) перевести прапорщика ОСОБА_1 із списків на отримання службових приміщень по м. Херсон в списки на поліпшення житлових умов по м. Херсон з 30.10.2013 р. Включити до складу сім'ї прапорщика ОСОБА_1 , новонародженого сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (свідоцтво про народження від 29.08.2013 р., серія НОМЕР_8 , а/з №763) та рахувати в подальшому склад сім'ї - 5 осіб. Включити прапорщика ОСОБА_1 в списки першочергового отримання житла, як багатодітну сім'ю (ст.45 ЖК України) (а.с. 22).
29.04.2014 року Протоколом №3 засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянувши питання порядку денного щодо зняття з обліку військовослужбовців та членів їх сімей, військовослужбовців запасу та членів їх сімей, які перебувають в списках на поліпшення житлових умов та в списках на отримання службового житла в зв'язку з підпорядкуванням впс « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та впс « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до ІНФОРМАЦІЯ_6 , Комісія вирішила: зняти з обліку осіб, які перебувають в списку на поліпшення житлових умов ІНФОРМАЦІЯ_3 , прапорщика ОСОБА_1 зі складом сім'ї 5 осіб (а.с. 23).
06.05.2014 року Військовою частиною НОМЕР_2 видано Довідку №721/81 про те, що прапорщик ОСОБА_1 у період проходження військової служби прикордонному загоні (військова частина НОМЕР_2 ) постійним (службовим) житлом не забезпечувався.
06.11.2014 року позивач подав рапорт начальнику ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо зарахування на квартирний облік по АДРЕСА_2 складом сім'ї п'ять осіб із збереженням черги за попереднім місцем служби (а.с. 25).
15.04.2015 року Протоколом №2 засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 прапорщика ОСОБА_1 зі складом сім'ї 5 (п'ять) осіб зараховано до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 26).
11.03.2019 року старший прапорщик ОСОБА_1 подав на ім'я голови житлової комісії Херсонського гарнізону, яким погодився отримати трьохкімнатну службову квартиру загальною площею 68,6 мІ, житловою площею 38,6 мІ, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 на склад сім'ї 6 (шість) осіб.
11.03.2019 року Протоколом № 1 засідання гарнізонної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 прапорщику ОСОБА_1 складом сім'ї 6 (шість) осіб (він, дружина ОСОБА_4 -1972 р.н., донька ОСОБА_5 1999 р.н., донька ОСОБА_5 -2003р.н., син ОСОБА_3 2013р.н., донька ОСОБА_6 -2015р.н., ), надано службове житло за адресою: АДРЕСА_3 , службова трьох кімнатна квартира (загальна площа 68,6 м. кв., жила площа 38,6 м. кв.).
04.07.2023 року НОМЕР_3 прикордонний загін ДПСУ листом повідомило позивача, що у зв'язку зі звільненням з військової служби необхідно в термін до 30.08.2023 оновити матеріали житлової облікової справи для включення до переліку кандидатів на отримання грошової компенсації за належне житлове приміщення.
08.08.2023 року представником позивача було направлено адвокатський запит на адресу НОМЕР_3 прикордонного загону ДПС України (в/ч НОМЕР_4 ) з метою уточнення інформації щодо черговості перебування позивача на квартирному обліку.
10.08.2023 року НОМЕР_3 прикордонний загін ДПСУ листом на адвокатський запит повідомило, що військовослужбовець запасу ОСОБА_1 перебуває у списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку з 29.10.2013, складом сім'ї 6 осіб, за порядковим номером № 51, та в списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в першочерговому порядку з 29.10.2013, складом сім'ї 6 осіб за порядковим номером № 2. Відповідні рішення були прийняті на засіданні житлової комісії НОМЕР_3 прикордонного загону 15.04.2015.
07.09.2023 року позивач звернувся до НОМЕР_1 прикордонного загону ДПСУ із заявою змінити дату зарахування його на квартирний облік з родиною з дати 29.10.2013 року на дату 20.12.2001 року та внести відповідні зміни в облікові документи щодо черги на отримання житла з урахуванням нової дати.
21.11.2023 року НОМЕР_3 прикордонний загін ДПСУ супровідним листом надіслало позивачу витяг з Протоколу засідання житлової комісії від 17.11.2023 року № 9, яким за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 про зміну дати зарахування та квартирний облік з дати 29.10.2013 року на дату 20.12.2001 року, останній перебуває на квартирному обліку у НОМЕР_3 прикордонному загоні з 29.10.2013 року в загальному та першочерговому порядку. Відповідно до наданих документів, а саме: ксерокопія витягу з протоколу засідання житлової комісії від 20.03.2002 року № 3, ОСОБА_1 був зарахований на квартирний облік зі складом сім'ї 3 особи з 20.12.2001 року (ОКПП «Прикарпаття» в/ч НОМЕР_9 ), а відповідно довідки 17 січня 2006 року № 614/1 військовослужбовець ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку в/ч НОМЕР_9 з 20.03.2002 року. Під час проходження військової служби у ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно рапорту № 5168 від 07.10.2013 року, у зв'язку з наявністю вислуги років 23 р. 01м. 05 дн., був переведений зі списків на отримання службових приміщень в списки на поліпшення житлових умов для постійного проживання в загальному та першочерговому порядку, як багатодітна сім'я, по м. Херсон складом сім'ї 5 осіб, з 29.10.2013 року. Керуючись Інструкцією, затвердженою наказом МВС України від 18.01.2021 року № 26, житлова комісія НОМЕР_1 прикордонного загону, розглянувши надані документи, прийняла рішення залишити рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.10.2013 року № 4 без змін.
Не погоджуючись з рішенням засідання житлової комісії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (в/ч НОМЕР_2 ), оформленим протоколом № 9 від 17.11.2023 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
V. Норми права, які застосував суд.
Згідно з частинами першою другою статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Однією з гарантій соціального захисту військовослужбовців є право на забезпечення їх та членів їхніх сімей жилими приміщеннями, закріплене частиною першою статті 31 ЖК Української РСР, згідно з якою громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті, як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Відповідно до частини першої статті 9 ЖК Української РСР громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду, або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
Згідно зі статтею 34 ЖК Української РСР такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються громадяни, забезпечені житловою площею нижчою за рівень, визначений чинним законодавством.
Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду.
Відповідно до статті 37 ЖК Української РСР облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв'язку з виходом на пенсію.
Статтею 43 ЖК Української РСР встановлено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Стаття 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі-Закон № 2011-XII) передбачає забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями.
Частиною першою статті 12 Закону Закон № 2011-XII (в редакції, чинній час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що військовослужбовці забезпечуються жилими приміщеннями державою.
Військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та членам їх сімей, які проживають разом з ними, надається жиле приміщення, що має відповідати вимогам статті 50 Житлового кодексу України.
До одержання постійного жилого приміщення військовослужбовцям, зазначеним у цьому пункті, надаються службові жилі приміщення. У разі відсутності такого житла військова частина зобов'язана тимчасово орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовця та його сім'ї або за бажанням військовослужбовця виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) ним жилого приміщення на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Офіцери, прапорщики, мічмани і військовослужбовці надстрокової служби при звільненні з військової служби в запас чи у відставку за вислугою років, а також у зв'язку із скороченням чисельності або штату військовослужбовців забезпечуються жилою площею у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
20.01.1996 наказом Державного комітету у справах охорони державного кордону України за № 30 затверджено Тимчасове положення про порядок забезпечення жилою площею в прикордонних військах України (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25.07.1996 за №383/1408, яке діяло до 03.04.2005 до прийняття Адміністрацією державної прикордонної служби України наказу від 14.03.2005 а № 189, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.03.2005 за №322/10602, який набрав чинності 03.04.2005,) (далі - Тимчасове положення), яким передбачено
- Положення установлює порядок забезпечення жилими приміщеннями осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців за контрактом, робітників та службовців Прикордонних військ України. (пункту 1.1 Тимчасового положення)
- у Прикордонних військах питання, пов'язані з житловим облаштуванням військовослужбовців і членів їх сімей, штатних робітників та службовців, у тому числі й ведення квартирного обліку, покладено на квартирно-експлуатаційні служби і житлові комісії військових частин та напрямів, які розглядають і вирішують ці питання згідно з ЖК України, діючими нормами і правилами, встановленими органами місцевого самоврядування, а також цим Положенням. ( абзац другий пункту 2.1 Тимчасового положення)
- при переміщенні військовослужбовців, що потребують одержання жилої площі, з однієї військової частини до іншої в межах одного гарнізону їх облікові справи пересилаються в житлову комісію за місцем нової служби, яка приймає рішення про занесення цих військовослужбовців до списку черги зі збереженням дати їх постановки на облік у частинах, з яких вони прибули. Цим правом користуються також: військовослужбовці, переміщені до нового місця служби з іншого гарнізону (місцевості) за ініціативою вищестоящого командування у зв'язку з службовою необхідністю при умові, що дата постановки на квартирний облік за попереднім місцем служби збережена за рішенням колегії Держкомітету (Військової ради напряму) чи наказом про переміщення. ( пункт 2.21 Тимчасового положення)
03.08.2006 постановою Кабінету Міністрів України за № 1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок №1081), який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей
20.12.2007 наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України за №1040, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.01.2008 за №16/14707, затверджено Інструкцію про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України, яка втратила чинність від 02.04.2021 на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 26 від 18.01.2021 р. ( далі - Інструкція № 1040), якою визначалась організація забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених у запас або відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, в органах Державної прикордонної служби України після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей, уключаючи членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей).
18.01.2021 наказом Міністерства внутрішніх справ України за № 26 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Інструкція №26), якою передбачено, зокрема,
- ця Інструкція визначає механізм забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба), а також осіб, звільнених у запас або відставку, що після звільнення продовжують перебувати на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, в органах Держприкордонслужби (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання (далі - члени їх сімей). ( абзац перший пункту 1 розділу І « Загальні положення» Інструкції №26)
- для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, списків військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею), розподілу жилої площі та виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, у кожному органі Держприкордонслужби створюється житлова комісія. ( пункт 1 розділу ІІ Інструкції № 26)
- основними завданнями житлових комісій (об'єднаних житлових комісій) є, зокрема, прийняття рішень із житлових питань, у тому числі за зверненнями військовослужбовців та членів їх сімей із житлових питань.( пункт 4 розділу ІІ Інструкції №26)
- житлова комісія Адміністрації Держприкордонслужби має повноваження, визначені пунктами 4, 5 цього розділу, і уповноважена, зокрема: перевіряти правомірність зарахування та перебування на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання та шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею), а також правомірність зняття з обліку; погоджувати рішення житлових комісій органів Держприкордонслужби (об'єднаних житлових комісій) про забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей службовими жилими приміщеннями. ( пункт 6 розділу ІІ Інструкції №26)
- житлова комісія органу Держприкордонслужби (об'єднана житлова комісія) приймає, зокрема, рішення щодо перегляду раніше прийнятих комісією або в порядку правонаступництва рішень, якщо їх було прийнято з порушенням вимог законодавства, у тому числі, якщо не враховано документи, наявні в обліковій справі на дату розгляду питання. ( пункт 5 розділу ІІ Інструкції №26)
- рішення житлової комісії оформлюється протоколом засідання житлової комісії / об'єднаної житлової комісії (далі - протокол) (додаток 1). Протокол підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та затверджується керівником органу Держприкордонслужби, наказом якого утворена ця комісія. ( абзац перший пункту 7 розділу ІІ Інструкції №26)
VI. Оцінка суду.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що держава взяла на себе обов'язок один раз протягом усього часу проходження військової служби забезпечити військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених ЖК України, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України жилими приміщеннями для постійного проживання або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення, за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.
За загальним правилом забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться один раз протягом усього часу проходження військової служби шляхом надання житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 статті 12 Закону № 2011-ХІІ.
При цьому, на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання беруться військовослужбовці, які не забезпечувалися постійним житлом згідно з встановленими законодавством нормами протягом усього часу проходження військової служби і мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей, а також військовослужбовці звільнені в запас (відставку), які набули право на отримання житла для постійного проживання та залишилися проживати в наданих їм службових жилих приміщеннях.
Тож, право для взяття на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання законодавець пов'язує із незабезпеченням постійним житлом згідно з встановленими законодавством нормами протягом усього часу проходження військової служби.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 01.08.2024 у справі № 380/2075/23.
При цьому, житлова комісія може переглядати раніше прийняті рішення у двох випадках: якщо рішення було прийнято з порушенням вимог законодавства або якщо під час ухвалення рішення не враховано документи, наявні в обліковій справі на дату розгляду питання.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач з 13 червня 1996 року по 05 лютого 2022 р. проходив військову службу у Державній прикордонній службі України.
Під час проходження військової служби у в/ч НОМЕР_10 ОКПП « Прикарпаття» був зарахований на квартирний облік під номером 1507 зі складом сім'ї 3 (три ) особи з 20.12.2001 року, про що свідчить витяг з протоколу засідання житлової комісії № 3 від 20.03.2001 року.
У зв'язку з переведенням Позивача для подальшого проходження військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_2 ) на підставі його рапорту від 18.02.2008 р. про зарахування на квартирний облік в загальну чергу, рішенням засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформленого протоколом від 27.02.2008 р., позивача включено з 27.02.2008 р. у список черговиків на отримання (поліпшення) житлової площі у м. Херсон у загальному ( першочерговому) зі складом сім'ї 4 чоловіка ( ОСОБА_1 , його дружина та двоє дітей) .
В подальшому, 27.09.2013 р. ОСОБА_1 звернувся до т.в.о начальника ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з двома рапортами, а саме,
- про внесення його у списки пільговиків для отримання першочергового житла у зв'язку з народженням третьої дитини. ( а.с. 20)
- про переведення його зі списків на отримання житлового приміщення у списки на отримання постійного житла, додавши довідку про вислугу років. ( а.с. 21)
За результатами розгляду вказаних рапортів позивача, протоколом засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.10.2013 р. за № 4, прийнято рішення про переведення позивача з 30.10.2013 р., із списків на отримання службових приміщень по м. Херсон в списки на поліпшення житлових умов по м. Херсон та включено його в списки першочергового отримання житла, як багатодітну сім'ю ( ст. 45 ЖК України).
Спірність питання у даній справі полягає у правомірності рішення житлової комісії/об'єднаної житлової комісії НОМЕР_1 прикордонного загону, оформленого протоколом № 9 від 17.11.2023 р, яким залишено без змін рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформленого протоколом від 29.10.2013 року № 4.
Як встановлено судом, позивач фактично оскаржує дату включення його в списки на поліпшення житлових умов з 29.10.2013 року, стверджуючи, що нормативно-правові акти, які регулюють спірні відносини, зокрема Порядок №1081, Інструкція № 26, забезпечують збереження за військовослужбовцем прав на перебування на квартирному обліку з дати первинної постановки на такий облік, у випадку позивача це дата - 20.01.2001 року.
Відповідач, у свою чергу, вказує на те, що ОСОБА_2 не перебував у списках (обліку) військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, до винесеного рішення згідно протоколу № 4 житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.10.2013. А відтак вважає, що до спірних правовідносин не підлягають положення п. 26 Постанови № 1081, оскільки вказана норма стосується тих військовослужбовців, які вже перебувають в списках (обліку) військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов.
Надаючи оцінку доводам сторін суд враховує наступне.
На момент зарахування позивача на квартирний під час проходження військової служби у в/ч НОМЕР_10 ОКПП « Прикарпаття» 20.12.2001 року, діяло Тимчасове положення про порядок забезпечення жилою площею в Прикордонних військах України, затверджене наказом Голови Держкомітету - командуючого Прикордонними військами України від 20 січня 1996 року № 30, яке втратило чинність 03.04.2005 згідно наказу Адміністрації ДПСУ від 14.03.2005 № 189.
Так, пунктами 2.2., 2.10., 2.13. Тимчасового положення № 30 передбачалось, що на квартирний облік беруться військовослужбовці та члени їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов. Військовослужбовці вважаються взятими на квартирний облік з дня винесення спільного рішення житлової комісії військової частини. Списки взятих на квартирний облік ведуться в квартирних органах військових частин. Порядковий номер у списку проставляється в послідовності прийняття рішення житловими комісіями. Списки військовослужбовців, взятих на квартирний облік, та окремі списки осіб, що мають право першочергового і позачергового одержання жилих приміщень, вивішуються для загального відома.
Відповідно до пункту 2.12 Тимчасового положення № 30 на підставі рішення житлової комісії про взяття на квартирний облік особа, яка подала рапорт (заяву), заноситься до відповідного списку осіб, що потребують одержання жилої площі: у позачерговому порядку; у першочерговому порядку; у загальному порядку (додаток N 7).
Згідно положень пункту 2.21. Тимчасового положення № 30 при переміщенні військовослужбовців, що потребують одержання жилої площі, з однієї військової частини до іншої в межах одного гарнізону, їх облікові справи пересилаються в житлову комісію за місцем нової служби, яка приймає рішення про занесення цих військовослужбовців до списку черги зі збереженням дати їх постановки на облік у частинах, з яких вони прибули.
Пунктом 3.3 Тимчасового положення № 30 передбачено, що поза чергою жилі приміщення надаються: військовослужбовцям, житло яких внаслідок стихійного лиха стало непридатним для проживання; військовослужбовцям, які належать до інвалідів війни. Військовослужбовці зазначені у цьому підпункті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а інваліди I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року; військовослужбовцям, які віднесені до 1 і 2 категорій осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; військовослужбовцям, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" 3551-12 (стаття 10); в інших випадках, передбачених законодавством України.
Пунктом 3.5 Тимчасового положення визначено, що у першу чергу жилі приміщення надаються тим, що перебувають на квартирному обліку: особам, які мають на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, перелічених у списку захворювань, затвердженому наказом Міністра охорони здоров'я СРСР за N 330 від 28 березня 1983 року з доповненнями, внесеними наказами від 23 грудня 1986 року N 1650, та від 06 червня 1991 року N 152; інвалідам праці I та II груп та інвалідам I та II груп з числа військовослужбовців; сім'ям при народженні близнят; військовослужбовцям - учасникам бойових дій та учасникам війни. Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи виконання обов'язків військової служби, забезпечуються жилою площею протягом (двох років) з дня взяття на квартирний облік; сім'ям військовослужбовців, які загинули чи померли, або пропали безвісти під час проходження служби; багатодітним сім'ям (3 і більше дітей віком до 18 років); військовослужбовцям, які звільнені з військової служби в запас чи відставку за вислугою років, станом здоров'я, а також у зв'язку з скороченням штатів або організаційними заходами у разі неможливості використання на службі; іншим військовослужбовцям у випадках, передбачених законодавством України.
Пунктом 3.6 Тимчасового положення № 30 визначено, що перевагою в строках одержання жилих приміщень за місцем роботи в межах черговості календарного року взяття на квартирний облік користуються ті, що перебувають у загальній черзі, робітники та службовці, які не менше 15 років сумлінно пропрацювали та продовжують працювати в Прикордонних військах.
З наведених вище норм Тимчасове положення № 30 вбачається, що на квартирний облік беруться військовослужбовці та члени їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов (пункт 2.2).
Також Тимчасове положення № 30 передбачало три списки осіб, що потребують одержання жилої площі (пункт 2.12): у позачерговому порядку; у першочерговому порядку; у загальному порядку.
При цьому, військовослужбовці, які не менше 15 років сумлінно пропрацювали та продовжують працювати в Прикордонних військах, користувались перевагою в строках одержання жилих приміщень у загальному порядку.
Тобто, за нормами вказаного Тимчасового положення, яке діяло станом на 20.12.2001 року, позивача було первинно зараховано на квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Разом з тим, оскільки станом на 20.12.2001 року позивач не мав підстав для одержання жилої площі у позачерговому чи першочерговому порядку, тому перебував на квартирному обліку у загальному порядку.
Також суд зауважує, що станом на 20.12.2001 року позивач не мав 15 років проходження служби в Прикордонних військах з 13.06.1996 року для отримання переваг в строках одержання жилих приміщень у загальному порядку.
Як зазначалось вище, 20.12.2007 наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України за №1040, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.01.2008 за №16/14707, затверджено Інструкцію про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України, яка втратила чинність від 02.04.2021 на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 26 від 18.01.2021 р., також 18.01.2021 наказом Міністерства внутрішніх справ України за № 26 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Інструкція №26), якими поняття «квартирний облік» не застосовується, а з'являються поняття «список осіб, що потребують отримання службових житлових приміщень» та «облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов».
При цьому, норми обох Інструкцій передбачають спеціальні умови для зарахування військовослужбовців на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов, а саме які не забезпечувались постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають вислугу на військовій службі 20 років і більше (пункт 3.1 Інструкції №1040, пункт 1 розділу V Інструкції № 26).
Отже, для вирішення спірних правовідносин з'ясуванню підлягає питання коли позивач набув право на зарахування на облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами розгляду поданого позивачем рапорту від 27.09.2013 року щодо переведення його зі списків на отримання житлового приміщення в списки на отримання постійного житла на підставі довідки про вислугу років, житлова комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно Протоколу № 4 від 29.10.2013 року у зв'язку з наявністю у позивача вислуги років 23 р. 01 м. 05 дн. (тлг. № 43 від 09.10.2013 р.) вирішила перевести прапорщика ОСОБА_1 із списків на отримання службових приміщень по м. Херсон в списки на поліпшення житлових умов по м. Херсон з 30.10.2013 р. Включити до складу сім'ї прапорщика ОСОБА_1 новонародженого сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (свідоцтво про народження від 29.08.2013 р., серія НОМЕР_8 , а/з №763) та рахувати в подальшому склад сім'ї - 5 осіб. Включити прапорщика ОСОБА_1 в списки першочергового отримання житла, як багатодітну сім'ю (ст.45 ЖК України) (а.с. 22).
Таким чином, у зв'язку з набуттям вислуги років більше 20 років та поданим рапортом від 27.09.2013 року позивач був зарахований на облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов, з 30.10.2013 року, чим спростовується довід позивача щодо перебування його обліку, що потребують поліпшення житлових умов дати його первинного його зарахування на квартирний облік - 20.12.2001 р.
Суд зазначає, що на дату набуття чинності Інструкції № 1040 (22.01.2008 року), позивач не мав права на зарахування його на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов, оскільки ще не мав вислуги років на військовій службі 20 років і більше.
Крім того, умова наявності вислуги років на військовій службі 20 років і більше, як підстава зарахування військовослужбовців на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов, була передбачена пунктом 3 Порядку №1081 у першій його редакції (дата набрання чинності 08.08.2006 року), де зазначено, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.
При цьому, датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.
Отже, доводи відповідача стосовно того, що ОСОБА_2 не перебував у списках (обліку) осіб, що потребують поліпшення житлових умов, до винесеного рішення згідно протоколу № 4 житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.10.2013 року, знайшли своє підтвердження під час розгляду даної справи.
У зв'язку з викладеним, датою постановки позивача на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов, є дата переведення його із списків на отримання службових приміщень в списки на поліпшення житлових умов після набуття вислуги років та подання ним рапорту.
За таких обставин слушними є й доводи відповідача стосовно того, що до спірних правовідносин не підлягають положення п. 26 Постанови № 1081 (щодо збереження
попереднього часу перебування на обліку при переміщенні по військовій службі), оскільки вказана норма стосується тих військовослужбовців, які вже перебувають в списках (обліку) військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов.
Суд звертає увагу, що дата обліку позивача змінена з 20.12.2001 року на 29.10.2013 року не у зв'язку з переміщенням по службі, а у зв'язку зі зміною підстави перебування на квартирному обліку - зарахування на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у зв'язку з досягненням вислуги років на військовій службі 20 років і більше.
При цьому, у позовній заяві позивач підтвердив, що 27.09.2013 р. ним було подано рапорт про переведення його зі списків на отримання житлового приміщення в списки на отримання постійного житла.
Враховуючи сукупність наведених обставин, суд доходить висновку, що правові підстави для задоволення позову відсутні.
У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
VII. Висновок суду.
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності оскаржуваної відмови, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
VIIІ. Розподіл судових витрат.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, розподіл судових витрат на користь позивача не здійснюється; відповідач про наявність витрат не заявив.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволення позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_11 ) до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_5 , ЄДРПОУ НОМЕР_12 ) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна
.