Рішення від 25.11.2025 по справі 380/19567/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 рокусправа № 380/19567/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Військової частини НОМЕР_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

Військова частина НОМЕР_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо відкриття виконавчого провадження ВП № 79066206 відносно військової частини НОМЕР_1 ;

- скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 79066206;

- скасувати постанову про стягнення виконавчого збору у ВП № 79066206;

- скасувати постанову про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження у ВП № 79066206.

Ухвалою від 02.10.2025 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків. Позивач вимоги ухвали виконав.

Ухвалою від 15.10.2025 відкрите спрощене провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 23.09.2025 на адресу військової частини НОМЕР_1 надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 79066206. Окрім цього, того ж дня надійшли постанова про стягнення виконавчого збору та постанова про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження у виконавчому провадженні ВП № 79066206.

У даній справі боржником є військова частина НОМЕР_1 , як юридична особа публічного права. Відповідно до даних Єдиного реєстру юридичних осіб, юридична адреса військової частини визначена у АДРЕСА_1 . Саме ця адреса має ключове значення для встановлення територіальної компетенції органів державної виконавчої служби. Фактичне тимчасове розташування одного з підрозділів військової частини не території Рівненської області не змінює юридичної адреси всієї військової частини, не має жодного впливу на визначення належного виконавця і не може бути підставою для відкриття виконавчого провадження іншим органом ДВС.

Позивач вважає, що виконавче провадження відкрите без належної територіальної юрисдикції виконавчого органу, постанова про відкриття виконавчого провадження прийнята з порушенням статті 24 Закону України «Про виконавче провадження», відповідачем не здійснено перевірку підстав для виконання виконавчого документа. Як наслідок у зв'язку з протиправним діями відповідача, на підставі незаконного відкриття провадження були винесені похідні постанови - про стягнення виконавчого збору та про визначення виконавчих витрати, які безпосередньо залежать від первинної незаконної дії.

Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.

Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що на виконанні у відділі перебуває виконавче провадження № 79066206 з примусового виконання виконавчого листа № 380/23261/24 виданого 18.08.2025 року Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 28.05.2024 по 18.06.2024 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100000,00 гри в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини.

Згідно даних Єдиного реєстру юридичних осіб, юридична адреса ВЧ НОМЕР_1 визначена АДРЕСА_1 , яке з 24.02.2022 тимчасово окуповано Російською Федерацією. Примусове виконання рішення на цій території або листування з боржником за вказаною адресою неможливе. У своїй заяві про примусове виконання рішення від 09.09.2025 стягувач зазначив фактичне місце перебування боржника ВЧ НОМЕР_1 як АДРЕСА_2 , що належить до підвідомчості Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області.

У відповідності до чинного законодавства України, стягувач обирає місце виконання рішення, яке може бути як за юридичною адресою так і фактичним місцезнаходженням боржника. Таким чином при виконанні виконавчого листа № 380/23261/24 виданого 18.08.2025 року виданого Львівським окружним адміністративним судом державний виконавець діяв відповідно до вимог чинного законодавства з повним з'ясуванням всіх обставин.

Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 по справі № 380/23261/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1 ) щодо ненарахування і невиплати ОСОБА_1 за період з 28.05.2024 по 18.06.2024 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини.

Зобов'язано НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 28.05.2024 по 18.06.2024 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2025 по справі № 380/23261/24 апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 березня 2025 року - без змін.

17.09.2025 старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції виніс постанову про відкриття виконавчого провадження № 79066206 за виконавчим листом № 380/23261/24, виданим 18.08.2025 Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 28.05.2024 по 18.06.2024 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100000,00 гри в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини.

Також державним виконавцем 17.09.2025 прийняті постанова про виконавчий збір № 79066206 та постанова про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження № 79066206 .

Не погодившись із цими постановами, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку позиціям сторін у справі, суд застосовує наступні правові норми.

Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України Про виконавче провадження №1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Виконавче провадження є процесуальною формою, що гарантує примусову реалізацію рішення суду, яким підтверджені права та обов'язки суб'єктів матеріальних правовідносин цивільної справи.

Відповідно до вимог частини першої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" у виконавчому документі зазначаються: назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); строк пред'явлення рішення до виконання.

У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв'язку та адреси електронної пошти.

Правила вибору місця виконання рішення унормоване ст. 24 Закону України "Про виконавче провадження".

Виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.

Виконання рішення, яке зобов'язує боржника вчинити певні дії, здійснюється виконавцем за місцем вчинення таких дій.

Виконавець має право вчиняти виконавчі дії щодо звернення стягнення на доходи боржника, виявлення та звернення стягнення на кошти, що знаходяться на рахунках боржника у банках чи інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, на електронні гроші, які зберігаються на електронних гаманцях в емітентах електронних грошей, на рахунки в цінних паперах у депозитарних установах на території, на яку поширюється юрисдикція України.

У разі необхідності проведення перевірки інформації про наявність боржника чи його майна або про місце роботи на території, на яку не поширюється компетенція державного виконавця, державний виконавець доручає проведення перевірки або здійснення опису та арешту майна відповідному органу державної виконавчої служби.

Порядок надання доручень, підстави та порядок вчинення виконавчих дій на території, на яку поширюється компетенція іншого органу державної виконавчої служби, передачі виконавчих проваджень від одного органу державної виконавчої служби до іншого, від одного державного виконавця до іншого визначаються Міністерством юстиції України.

Для проведення перевірки інформації про наявність боржника чи його майна або про місце роботи в іншому виконавчому окрузі приватний виконавець має право вчиняти такі дії самостійно або залучати іншого приватного виконавця на підставі договору про уповноваження на вчинення окремих виконавчих дій, типова форма якого затверджується Міністерством юстиції України.

У даній справі боржником є військова частина НОМЕР_1 , як юридична особа публічного права. Відповідно до даних Єдиного реєстру юридичних осіб, юридична адреса військової частини визначена у АДРЕСА_1 .

Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» з 24.02.2022 року на всій території України запроваджено воєнний стан (який продовжує діяти зараз на всій території України).

Із початку введення на території України воєнного стану, персонал НОМЕР_2 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , який входить до складу Гвардії наступу як прикордонна бригада « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та безпосередньо залучений до виконання першочергових завдань з відбиття вторгнення та нападу на територію України збройних сил російської федерації на Східному напрямку України.

31.07.2023 на виконання бойового розпорядження оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з 20.00 31.07.2023 сили та засоби НОМЕР_2 прикордонного загону у повному складі зі штатним озброєнням, боєприпасами, майном та військовою технікою вибули з тимчасового місця дислокації прикордонного загону ( АДРЕСА_1 ) та знаходяться в оперативному підпорядкуванні командира тактичної групи « ІНФОРМАЦІЯ_4 » оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Із 05.08.2023 на виконання бойового розпорядження командира ТГр « ІНФОРМАЦІЯ_4 » НОМЕР_2 прикордонний загін проводив стабілізаційні дії у визначеному районі відповідальності, в тому числі особовий склад підрозділу юридичного забезпечення НОМЕР_2 прикордонного загону, який здійснює правове забезпечення діяльності військової частини НОМЕР_1 .

У подальшому на виконання БН АДПСУ № 79т від 07.04.2024 та БР ГШ ЗСУ від 04.04.2024 № 4152 організовано та забезпечено передавання в оперативне підпорядкування командиру оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_6 » оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » з підпорядкуванням начальнику НОМЕР_2 прикордонного загону, для виконання бойових (спеціальних) завдань в смузі оборони НОМЕР_2 прикордонного загону в межах операційної зони оперативно тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_6 » підрозділів НОМЕР_2 прикордонного загону, в тому числі, з 23 по 26 квітня 2024 року закінчено таке передавання управління прикордонного загону.

Позивач стверджує, що фактичне тимчасове розташування одного з підрозділів військової частини не території Рівненської області не змінює юридичної адреси всієї військової частини, не має жодного впливу на визначення належного виконавця і не може бути підставою для відкриття виконавчого провадження іншим органом ДВС.

Судом встановлено, що спір у цій справі стосується встановлення місцезнаходження НОМЕР_3 (позивача) та боржника за виконавчим листом №380/23261/24, що має значення для визначення місця провадження виконавчих дій.

Суд ухвалою зобов'язав Адміністрацію Державної прикордонної служби України надати до суду інформацію щодо місця тимчасової дислокації військової частини НОМЕР_1 станом на 17.09.2025 - дату відкриття виконавчого провадження та прийняття спірних постанов.

На виконання вимог ухвали суду Адміністрація Державної прикордонної служби України надіслала лист ДСК, із змісту якого слідує, що станом на 17.09.2025 тимчасовим місцем дислокації військової частини НОМЕР_1 був населений пункт у Рівненській області.

Відтак відкриття 17.09.2025 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції постанову про відкриття виконавчого провадження № 79066206 за виконавчим листом № 380/23261/24 є правомірним.

Враховуючи встановлені судом обставини та наведені правові норми, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, разом із тим, якщо суб'єкт владних повноважень надасть докази правомірності свого рішення, то обов'язок спростувати такі докази покладається на позивача, що кореспондується із принципом змагальності сторін, закріпленому у ст. 2 КАС України.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

За правилами ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судовий збір позивачу не відшкодовується.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМорська Галина Михайлівна