Рішення від 26.11.2025 по справі 752/14070/25

Справа №752/14070/25

Провадження №2/752/7482/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2025 року м. Київ

Голосіївський районний суд міста Києва в складі судді Кордюкової Ж.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовною заявою Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів.

В обґрунтування вимог зазначено, що 19.04.2022 ОСОБА_1 подала заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога), в якій просила призначити допомогу їй, сину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та доньці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В заяві зазначила задеклароване/зареєстроване місце проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки вона перемістилася: АДРЕСА_1 , та адресу, куди перемістилася: АДРЕСА_2 .

19.04.2022 ОСОБА_1 разом із дітьми була включена до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідачка з 18.03.2022 по 19.04.2022 перебувала на обліку ВПО в Рахівському районі Закарпатської області.

19.08.2022 Департамент отримав з Управління соціального захисту населення Рахівської РДА лист про те, що відповідачці разом з її дітьми не виплачена допомога.

Рішенням Департаменту від 24.08.2022 ОСОБА_1 призначено допомогу з 01.03.2022 по 30.04.2022 у розмірі 2000 грн., на дочку у розмірі 3000 грн. та на сина у розмірі 3000 грн, щомісячно. Загальна сума допомоги щомісячно склала 8000 грн. Номер банківського рахунку, куди необхідно було перерахувати кошти допомоги, НОМЕР_1 .

Згідно з даними бази ASOPD (автоматизована система обробки пенсійної документації, в якій накопичується та обробляється інформація щодо виплати державних допомог) по особовому рахунку № НОМЕР_2 , відкритому відповідачкою на підставі вище вказаного рішення Департаменту, 01.09.2022 на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 в АТ «Приватбанк», зараховано виплату допомоги за два місяці в сумі 16000 грн. та по особовому рахунку № НОМЕР_4 , відкритому через Міністерство соціальної політики України на ОСОБА_1 01.09.2022 на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 в АТ «Приватбанк», зараховано виплату допомоги у розмірі 16000 грн. за березень-квітень 2022 повторно.

У зв'язку з подвійною виплатою допомоги на проживання ВПО розпорядженням Департаменту від 19.09.2022 та розрахунком переплати №287 від 19.09.2022, виведено обсяг повторно отриманих за березень та квітень 2022 коштів вище вказаної допомоги, який складає 16000 грн.

17.09.2024 відповідач подала заяву про зняття з обліку, як внутрішньо переміщеної особи, у зв'язку із поверненням на постійне місце проживання, та станом на 04.06.2025 знята з обліку ВПО в Департаменті.

09.02.2023, 15.02.2024, 08.11.2024, 31.03.2025 листами на адресу відповідачки направлені повідомлення про повернення надміру виплачених коштів в сумі 16000 грн. допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі кошти відповідачкою не повернуті.

Просив стягнути з ОСОБА_1 на свою користь 16000 грн. надміру виплачених бюджетних коштів на розрахунковий рахунок та судовий збір.

13.06.2025 постановлено ухвалу про відкриття провадження у цивільній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

10.07.2025 ОСОБА_1 подала до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувала проти задоволення позовних вимог.

Зазначила, що її вини у надмірній виплаті коштів немає. Повторна виплата була здійснена виключно через помилку працівників Департаменту. Вона не несе відповідальності та не може нести фінансові втрати через помилки позивача.

Дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступне.

19.04.2022 ОСОБА_4 через Єдиний державний веб-портал електронних послуг звернулася до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради із заявою про взяття її на облік внутрішньо переміщеної особи, а також дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

19.04.2022 відповідачка разом з дітьми взяті на облік як внутрішньо переміщені особи.

Рішенням Департаменту від 24.08.2022 ОСОБА_1 призначено допомогу з 01.03.2022 по 30.04.2022 у розмірі 2000 грн., на кожну дитину дочку у розмірі 3000 грн., щомісячно, що загалом склало 8000 грн.

27.07.2022 на розрахунковий рахунок відповідачки НОМЕР_1 було зараховано 16000 грн.

Відповідно до листа Управління соціального захисту населення та надання соціальних послуг Рахівської районної державної адміністрації від 19.08.2022 згідно даних бази АСОПД ОСОБА_1 та її діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3 виплат як внутрішньо переміщені особі через не отримували.

13.09.2022 на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 було зараховано 16000 грн.

17.09.2024 відповідач подала заяву про зняття її з обліку, як внутрішньо переміщеної особи, у зв'язку із поверненням на постійне місце проживання.

З метою досудового врегулювання були направлені листи-повідомлення від 09.02.2023, 15.02.2024, 08.11.2024, 31.03.2025 про повернення коштів, однак, на даний час кошти відповідачем не повернуті.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509.

Відповідно до пункту 1 Порядку № 509 довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з п. 2-1 Порядку №509 (в редакції на момент подання відповідачем заяви про взяття на облік 19.04.2022) заява про взяття на облік може бути подана в електронній формі з використанням мобільного додатка Єдиного державного веб- порталу електронних послуг повнолітньою або неповнолітньою внутрішньо переміщеною особою, якій присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Заява про взяття на облік в електронній формі формується засобами мобільного додатка Порталу Дія у формі, придатній для сприйняття її змісту відповідно до відомостей, зазначених у пункті 3 цього Порядку, заповнення форм (полів) заяви здійснюється автоматично, зокрема з урахуванням відомостей, отриманих у порядку електронної інформаційної взаємодії.

Під час формування заяви в мобільному додатку Порталу Дія отримуються/підтверджуються такі відомості: із Єдиного державного демографічного реєстру через єдину інформаційну систему МВС (щодо осіб, які мають паспорт громадянина України у формі картки та/або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, оформлені засобами Єдиного державного демографічного реєстру) - відомості про стать особи, дату та місце народження, серію та/або номер, дату видачі, найменування уповноваженого суб'єкта, що видав паспорт, строк дії (за наявності), адресу та дату поточного задекларованого/зареєстрованого місця проживання; із відомчої інформаційної системи ДМС через єдину інформаційну систему МВС - відомості про адресу та дату поточного задекларованого/зареєстрованого місця проживання, відомості про особу (за наявності): стать, дата та місце народження, серія та номер, дата видачі паспорта громадянина України, найменування уповноваженого суб'єкта, що видав паспорт; із електронного пристрою, за допомогою якого особа подає заяву, - відомості про геолокацію особи на момент подання такої заяви; із е-свідоцтва про народження (за наявності) - відомості про серію та номер свідоцтва про народження дитини.

У разі подання заяви в електронній формі через Портал Дія, у тому числі мобільний додаток Порталу Дія, складення та/або подання будь-яких інших заяв, документів чи відомостей для отримання довідки не вимагається.

Обробка персональних даних осіб здійснюється відповідно до законодавства про захист персональних даних.

Заява про взяття на облік в електронній формі, сформована засобами мобільного додатка Порталу Дія та накладеним віддаленим кваліфікованим електронним підписом «Дія. Підпис» («Дія ГО») особи, передається засобами Порталу Дія до інформаційної системи Мінсоцполітики для включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Згідно з п. 2 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 (в редакції на момент подання відповідачем заяви про надання допомоги 19.04.2022) допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми "Є-Підтримка", затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.

Відповідно до п. 3 Порядку №332 допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.

Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 включно, надається починаючи з березня 2022 року.

Починаючи з травня 2022 допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Міністерством реінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Відповідно до п.6 Порядку №332 для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

У заяві зазначається: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) заявника; реєстраційний номер облікової картки платника податків; дата народження; відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки перемістилася особа; адреса місця, куди перемістилася особа, та контактний номер телефону; номер поточного рахунка із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги "Є-Підтримка" або номер банківського рахунка (за стандартом ІВАЇЧ) заявника для виплати допомоги; наявність статусу особи з інвалідністю; відомості про неповнолітніх дітей, які перемістилися разом із внутрішньо переміщеною особою.

У відповідності до п. 9 Порядку №332 список внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку формується Мінцифри на підставі поданих заяв після перевірки інформації та надається державному підприємству "Інформаційно- обчислювальний центр Міністерства соціальної політики" один раз на день не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після дня подання заяви внутрішньо переміщеною особою.

Відповідно до пункту 11 Порядку 332 у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Повернення одержувачами коштів виплаченої їм допомоги проводиться на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в органах Казначейства.

Відповідно до п. 29 Порядку 332 (чинного на момент подання позовної заяви) у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 16.01.2019 у справі №753/15556/15 зазначила, що у статті 1215 ЦК України передбачені загальні випадки, за яких набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Її тлумачення свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності набувача такої виплати. При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Правильність розрахунків, за якими проведено виплати, а також добросовісність набувача презюмуються, тому тягар доказування рахункової помилки та недобросовісності набувача покладено на платника відповідних грошових сум.

Частиною першою статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Статтею 79 ЦПК України встановлено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до частини першої статті 80 ЦПК України достатніми є доказами, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Згідно зі статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Результати оцінки доказів суд відображає в рішенні, в якому наводяться мотиви їх прийняття чи відмови у прийнятті.

Суд встановив, що позивачем у встановленому законом порядку не доведено факту зловживань з боку відповідача, винність її дій чи недобросовісність щодо надання недостовірних даних, що призвело до безпідставного отримання нею соціальних виплат, а також не надано жодних доказів, які б підтверджували виникнення рахункової помилки при нарахуванні допомоги відповідачу.

Та обставина, що позивач внаслідок помилки своїх працівників здійснив повторну виплату коштів у розмірі 16000 грн. на розрахунковий рахунок відповідача не може ставитися у вину останній, оскільки саме позивач діяв в даному випадку безвідповідально та без належного контролю за належним нарахуванням та виплатою грошової допомоги.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про залишення позовних вимог без задоволення.

Згідно зі ст. 141 ЦПК України судові витрати позивачу за рахунок відповідача не відшкодовуються, оскільки судом відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 12- 13, 81, 141, 247, 258 - 259, 263 - 265, 268, 272 - 273, 354 - 355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, місцезнаходження: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, буд. 176; ЄДРПОУ 44161525.

Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Рішення складене 26.11.2025.

Суддя Ж. І. Кордюкова