Постанова від 26.11.2025 по справі 724/4158/25

Справа № 724/4158/25

Провадження № 3/724/2324/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2025 року суддя Хотинського районного суду Чернівецької області Гураль Л.Л. розглянувши справу відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

02.11.2025 року біля 13:10 год. гр. ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї колишньої дружини ОСОБА_2 , яке виразилось у тому що останній пригнічував, зокрема кричав на останню, ображав та висловлювався в її в бік нецензурною лайкою, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Судом було здійснено виклик ОСОБА_1 . СМС повідомленням на 26.11.2025 року, однак він, будучи належним чином повідомленим про розгляд справи у судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, ніяких заяв та клопотань від нього до суду не надходило.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та матеріали долучені до нього, суд дійшов до висновку, про необхідність закриття провадження по справі з наступних підстав.

Уповноваженою особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення, не додано достатніх, належних та допустимих доказів того, що потерпілій завдана шкода «психічному здоров'ю». Оскільки в матеріалах справи відсутнє направлення потерпілої на проходження експертного дослідження, а в результаті, також відсутній висновок про наявність шкоди психологічного характеру.

Статтею 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов'язаний, зокрема, з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність особи, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами.

Диспозиція ч.1ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Відповідно до ч.3 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Так, п. 14 ст. 1 Закону визначено, психологічне насильство, як форму домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

Обов'язковим елементом об'єктивної сторони складу цього адміністративного правопорушення є наявність наслідків, а саме завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Однак до протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не додано довідку про проходження ОСОБА_2 огляду у лікаря та доказів завдання шкоди психічному здоров'ю ОСОБА_2 .

Крім того, з фабули протоколу про адміністративне правопорушення від 02.11.2025р. також не вбачається, що потерпілій була завдана шкода психічному здоров'ю.

Доданий до матеріалів справи терміновий заборонний припис також не містить в собі даних, що потерпілій завдано шкоду психічному здоров'ю.

Зі змісту письмових пояснень ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вбачається, що між колишнім подружжям виникло непорозуміння з приводу неналежного виконання матір'ю своїх обов'язків, що призвело до того, що діти голодні, в брудному одязі, гуляють невідомо де, а в сина хворий зуб вже протягом тижня. Під час даного конфлікту колишній чоловік ображав колишню дружину нецензурною лайкою, штовхався.

Аналогічні за змістом письмові пояснення надала сестра правопорушника ОСОБА_3 , а тому з цих підстав саме вона звернулася до працівників поліції із заявою.

Отже, адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства настає лише у тому разі, якщо визначеними у вказаній нормі закону діями була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Як встановлено судом, у матеріалах справи відсутні докази завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 , суд приходить до висновку про відсутність складу адміністративного правопорушення.

Відсутність підтвердження завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а лише можливість завдання такої шкоди, не містить складу правопорушення, передбаченого ст.173-2 КУпАП та відповідно виключає відповідальність за вказаною нормою закону.

Отже, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути належним та достатнім доказом для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст.173-2 ч.1 КУпАП, оскільки викладені у ньому обставини повинні бути перевірені за допомогою інших доказів.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до пункту 1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, оскільки не було доведено належними та допустимими доказами факт події і складу адміністративного правопорушення за ст. 173-2 ч. 1 КУпАП.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст.173-2, 247, 251, 252, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1ст.173-2 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1ст.247 КУпАПу зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Л. Л. ГУРАЛЬ