Справа № 640/167/20
про відкриття апеляційного провадження
24 листопада 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Черпака Ю.К. та суддів Кобаля М.І., Штульман І.В., перевіривши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання дій протиправними, визнання протиправною та нечинною постанови, стягнення моральної шкоди,
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 .
В апеляційній скарзі, поданій 16 липня 2025 року за допомогою підсистеми "Електронний суд", ОСОБА_1 просить скасувати зазначене рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги. Заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Ухвалою судді Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2025 року витребувано з Київського окружного адміністративного суду адміністративну справу № 640/167/20.
Матеріали справи надійшли до апеляційного суду.
Щодо клопотання про звільнення від сплати судового збору, колегія суддів зазначає наступне.
В обґрунтування поданого клопотання ОСОБА_1 зазначила, що відповідно до пункту 4 статті 13 Закону України "Про ринок природного газу" та частини третьої статті 22 Закону України "Про захист прав споживачів" вона звільнена від сплати судового збору.
Разом з тим, зазначені доводи вже були предметом дослідження судами у цій самій справі, за результатами чого неодноразово зроблено висновок про відсутність підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Посилання заявниці на норми пункту 4 статті 13 Закону України "Про ринок природного газу" та частини третьої статті 22 Закону України "Про захист прав споживачів" не свідчать про наявність у неї передбаченого законом статусу споживача у розумінні цих норм у межах спірних правовідносин.
Разом з тим, посилаючись на підпункт 1 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір», заявниця вказала на відсутність доходу, достатнього для сплати судового збору, що підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми нарахованого доходу, податку і військового збору від 15 липня 2025 року за період з січня по грудень 2024 року.
Умови, за яких суд може, зокрема, звільнити від сплати судового збору та перелік суб'єктів, до яких таке звільнення застосовується, обумовлені статтею 8 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
До заявленого клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв'язку з важким майновим станом додано відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу за період з січня по грудень 2024 року, згідно з якими у позивача відсутній дохід.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу.
Згідно із частиною другою статті 8 Закону № 3674-VI суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Частиною третьою статті 8 Закону № 3674-VI встановлено, що при визначенні майнового стану особи для цілей цієї статті суд може враховувати інформацію про розмір доходів за попередній календарний рік, перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, наявність у власності нерухомого, рухомого майна та/або іншого цінного майна, а також інші обставини, які мають значення для оцінки майнового стану особи.
З огляду на вказане вище, колегія суддів вважає, що клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору підлягає задоволенню.
Апеляційна скарга за своєю формою та змістом відповідає вимогам, що визначені статтею 296 Кодексу адміністративного судочинства України.
Тому є підстави для відкриття апеляційного провадження та підготовки справи до апеляційного розгляду в порядку, встановленому статтею 306 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 121, 295, 296, 306 КАС України, суд
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання апеляційної скарги у справі № 320/35641/23.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання дій протиправними, визнання протиправною та нечинною постанови, стягнення моральної шкоди.
Встановити строк до 05 грудня 2025 року, протягом якого учасники справи можуть подати відзив на апеляційну скаргу разом з доказами його надсилання (надання) іншим учасникам справи та заперечення проти заяв і клопотань, якщо такі містяться в апеляційній скарзі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не може бути оскаржена в касаційному порядку.
Суддя-доповідач Черпак Ю.К.
Судді Кобаль М.І.
Штульман І.В.