Рішення від 03.11.2025 по справі 722/912/25

Єдиний унікальний номер 722/912/25

Номер провадження 2/722/350/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2025 року Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді Суського О.І.

секретаря судових засідань Сімак О.І.,

за участю:

представника позивача Сираєвої Н.С.

представника відповідача Побережної О.Д.

відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Сокиряни в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати,-

ВСТАНОВИВ:

Міський голова звернувся до Сокирянського районного суду Чернівецької області із позовною заявою до відповідача ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати.

Обґрунтовуючи позовні вимоги посилався на те, що 18.03.2010 року гр. ОСОБА_1 уклав договір купівлі-продажу ВМК/79976,за яким він як покупець прийняв у власність нежитлову будівлю, загальною площею 581,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (далі - Об'єкт нерухомого майна). За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідач був власником даного Об'єкта з 18.03.2010 року до 10.10.2023 року (до дати відчуження за договором купівлі-продажу №3497 від 11.10.2023 року) тобто більш ніж 13 років. Протягом вказаного періоду Об'єкт нерухомого майна був розташований на земельній ділянці комунальної власності Сокирянської міської територіальної громади з кадастровим номером 7324088000:01:001:1421 площею 0,1383 га. Нормативно грошова оцінка даної земельної ділянки становить 665640,26 грн.

Проте, ОСОБА_1 будь яких прав користування вказаною земельною ділянкою не оформляв, а отже у зазначений період використовував дану земельну ділянку без правовстановлюючих документів. Будучи власником Об'єкту нерухомого майна з 18.03.2010 року до 10.10.2023 року, ОСОБА_1 не являвся ні власником, ні постійним землекористувачем зазначеної земельної ділянки. Тому останній не був суб'єктом плати за землю у формі земельного податку в розумінні пп. 14.1.72 Податкового кодексу України, а єдиною формою здійснення ним як землекористувачем плати за користування вказаною земельною ділянкою була орендна плата.

Відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондиційними, що регулюються главою 83 Цивільного кодексу України. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондиційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

Обов'язок набувача повернути безпідставно набуте (збережене) майно потерпілому не належить до заходів відповідальності, оскільки боржник при цьому не несе жодних майнових затрат - він зобов'язується повернути лише майно, яке безпідставно набув (зберіг).

Для кондиційних зобов'язань доведення вини особи не має значення, а важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (статті 1212-1214 ЦК України).

Внаслідок безпідставного збереження відповідачем коштів (майна), які мали бути спрямовані на сплату передбачених законом обов'язкових платежів з орендної плати, місцевому бюджету Сокирянської міської територіальної громади завдано збитків.

Сокирянська міська рада неодноразово зверталась до відповідача щодо необхідності оформити правовстановлюючі документи з оренди землі та сплатити заборгованість у добровільному порядку. Так на претензію міської ради №02-16/2629 від 09.11.2023 року відповідач направив відповідь від 09.12.2023 року, з якої вбачається, що останній не погоджується із вимогами позивача та заперечує проти їх задоволення.

На вказану відповідь ОСОБА_1 . Сокирянська міська рада направила йому листа з додатковими поясненнями щодо нормативного регулювання даного питання №02-16/2944 від 29.12.2023 року. Проте, даний лист залишився поза увагою відповідача. Будь яких пропозицій чи заперечень щодо розрахунків заборгованості безпідставно збережених коштів від відповідача не надходило.

05.02.2025 року міська рада вчергове звернулась до відповідача із претензією № 02-16/283 та надала розрахунок плати за землю у мінімальному розмірі 3% від нормативно грошової оцінки відповідної земельної ділянки за останні 3 роки користування нею відповідачем. Однак, дана претензія також була проігнорована ОСОБА_1 . Жодних заперечень, зауважень чи пропозицій від останнього до міської ради не надходило.

Таким чином, набувши у власність Об'єкт нерухомого майна, на виконання вищевказаних вимог законодавства, ОСОБА_1 повинен був звернутися до Сокирянської міської ради за укладенням договору оренди земельної ділянки, на якій розташоване нерухоме майно. Однак, жодних дій для встановлення законного землекористування відповідач не вчинив, договір оренди землі не уклав, у зв'язку з чим, вказана земельна ділянка з 18.03.2010 року по 10.10.2023 року використовувалась відповідачем без правовстановлюючих документів. Внаслідок безпідставного збереження відповідачем коштів (майна), які мали, бути спрямовані на сплату передбачених законом обов'язкових платежів з орендної плати, місцевому бюджету Сокирянської міської територіальної громади завдано матеріальної шкоди.

За розрахунком орендної плати у мінімальному розмірі 3% від нормативно грошової оцінки відповідної земельної ділянки за останні 3 роки користування відповідачем цією земельною ділянкою, сума заборгованості до місцевого бюджету у вигляді не отриманих доходів становить 52 223,12 грн. Відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе вказані кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки, який цілком обґрунтовано очікував на їх отримання.

Відновлення порушених прав Сокирянської міської ради за таких обставин і в такий спосіб не створює для відповідача жодних додаткових, безпідставних та негативних наслідків, оскільки предметом позову є стягнення грошових коштів, які останній мав би платити за звичайних умов як добросовісний землекористувач.

Просить стягнути з ОСОБА_1 , безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати у сумі 52223,12 грн. та судові витрати на сплату судового збору в сумі 3028,00 грн.

Ухвалою судді від 24.04.2025 року відкрито провадження у справі та призначено її до підготовчого судового засідання за правилами загального позовного провадження.

26.05.2025 року до суду надійшов відзив від представника відповідача Побережної О.Д. на позовну заяву, в якому остання заперечувала проти задоволення позовних вимог міської ради, однак зазначила, що 12.11.2023 року відповідач ОСОБА_1 отримував від позивача претензію від 09.11.2023 року за вих. N 02-16/2629 за підписом голови Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області Козака В.В., в якій було зазначено про необхідність сплати на користь Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області у місячний строк з дня отримання даної претензії безпідставно збережених коштів орендної плати в сумі 194533,75 грн. У відповідь на дану претензію відповідач ОСОБА_1 повідомляв про відсутність підстав про стягнення з нього па підставі сг.13 Конституції України, ст.206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.125, 14.1.136, 14.1.147,288.5 Податкового кодексу України, ст.ст. 526, 1212, 1214 Цивільного кодексу України, положення Законів України "Про оренду землі" та "Про місцеве самоврядування в Україні» безпідставно збережених коштів орендної плати. Зокрема, відповдач ОСОБА_1 дійсно в період з 12.04.2010 року по 11.10.2023 року був власником нежитлової будівлі, загальною площею 581,9 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Дана будівля була придбана ним у Романківецького сільського споживчого товариства на підставі договору купівлі-продажу нежитлової будівлі серії ВМК N799767, посвідченого 18.03.2010 року приватним нотаріусом Сокирянського районного нотаріального округу Твердушкіним Р.Д. та зареєстрованого за №486. У змісті договору купівлі-продажу зазначено, що згідно кадастрового плану земельної ділянки, сформованого 15.03.2010 року приватним підприємством «Грандцентр" м.Сокиряни, загальної площею 0,1364 га надана для комерційного використання під вищевказаною будівлею, кадастровий номер 7324088500:01:001:0138. При цьому, до, під час та після укладення даної угоди будь-яких договорів щодо визначення порядку користування земельною ділянкою, на якій розташована дана будівля попереднім власником та відповідачем укладено не було.

02.15.2015 року відповідачем було отримано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №Л-397/0-486/19-15 (в якому не зазначено кадастровий номер або конкретне місце розташування земельної ділянки), згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 336849,58 грн. Згідно витягу з Державного земельного кадастру на земельну ділянку №НВ-7301975012017 від 04.05.2017 року в Державному земельному кадастрі була відсутня інформація про зареєстроване право власності на земельну ділянку кадастровий номер 7324088000:01:001:1421.

30.06.2017 року Романківецькою сільською радою Сокирянського району Чернівецької області рішенням №51/14-2017 чотирнадцятої сесії VII скликання було вирішено затвердити ОСОБА_1 проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом продажу площею 0,1383 га по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, кадастровий номер земельної, ділянки 7324088000:01:001:1421. Включити в перелік земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,1383 га по АДРЕСА_2 , що підлягає продажу у власність шляхом викупу. Доручити виконавчому комітету сільської ради здійснити державну реєстрації земельної ділянки площею 0,1883 га по АДРЕСА_2 . Виконавчому комітету сільської ради виготовити експертну грошову оцінку за земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,1383 га по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, що підлягає продажу у власність шляхом викупу. Кадастровий номер земельної ділянки 7324088000:01:001:1421.

Відповідно до висновку ФОП ОСОБА_2 від 27.07.2017 року ринкова вартість земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7324088000:01:001:1421 на дату оцінки складала 48571 грн. без ПДВ. Однак, відповідачем ОСОБА_1 не було здійснено викуп даної земельної ділянки у зв'язку з недостатністю у нього коштів. У подальшому він не отримував будь-якої інформації щодо переходу права власності або реєстрації даної земельної ділянки у власність Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області до дати отримання ним даної претензії, а також від відповідача не надходило будь-яких пропозицій або вимог щодо укладення з відповідачем договору оренди даної земельної ділянки.

Згідно отриманої інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №357736720 від 09.12.2023 року, в даному реєстрі відсутні будь-які відомості щодо реєстрації права власності на земельну ділянку кадастровий номер 7324088000:01:001:1421.

Предметом даного позову зазначено «безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати у сумі 52223,12 грн. Однак, фактично такого «майна» у розумінні положень ЦК України не існує на даний час та ніколи не існувало, оскільки розмір та форма орендної плати могла бути визначена сторонами виключно умовами укладеного договору оренди земельної ділянки, однак у зв'язку з його не укладенням не існувало «орендної плати» у розумінні положень ЗУ «Про оренду землі», оскільки відсутня єдина законна підстава для її нарахування. За таких умов відповідач не може безпідставно зберігати 2майно», яке ніколи не існувало та відповідно таке «майно» не може бути стягнено у судовому порядку.

Ухвалою суду від 26.06.2025 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивач ОСОБА_3 позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила про їх задоволення, надавши пояснення аналогічні викладеним в позові.

Відповідач ОСОБА_1 та представник відповідача ОСОБА_4 у судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечували, просили відмовити у задоволенні позову, підтримали обставини викладені у відзиві на позовну заяву.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

З матеріалів справи та з наведених у позовній заяві обставин, судом встановлено, що між Романковецьким сільським споживчим товариством, в особі голови ліквідаційної комісії Лисого Михайла Михайловича (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) укладено договір купівлі продажу об'єкту нерухомого майна - нежитлову будівлю з господарськими будівлями та спорудами, що позначена в плані літ «А», металеві, загальною площею - 581,90 кв.м., колодязь №1,з/б кільця), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Даний об'єкт нерухомого майна розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 7324088000:01:001:1421 площею 0,1383 га, яка розташована по АДРЕСА_1 та перебуває у комунальній власності Сокирянської міської територіальної громади.

Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності на зазначений об'єкт зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу ВМК/799767 від 18.03.2010 року, посвідченого приватним нотаріусом Сокирянського районного нотаріального округу (реєстраційний №486).

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав, 15.12.2023 року право власності на земельну ділянку кадастровий номер 7324088000:01:001:1421 площею 0,1383 га, зареєстровано за територіальною громадою, органом місцевого самоврядування, Сокирянською міською радою (код ЄДРПОУ: 04062156 на підставі Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 70729463 від 15.12.2023 року.

Згідно з Витягом №НВ-9931025662023 із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок від 02.11.2023 року та довідки №494 виданої 27.01.2025 року відділом регулювання земельних відносин та екології Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області встановлено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7324088000:01:001:1421 становить 665640,26 грн. Розрахунок здійснено з урахуванням коефіцієнтів індексації.

В матеріалах справи містяться копії листування сторін (претензії, заперечення, зауважень щодо земельної ділянки, її поділу, оренди, тощо), з яких не вбачається наміру ОСОБА_1 укладати договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7324088000:01:001:1421.

Після набуття права власності на об'єкт нерухомого майна відповідач не оформив право користування земельною ділянкою, на якій він розташований, договору оренди не укладено, заяв про надання землі у власність або користування не подавав, проте фактично користується нею з березня 2010 року.

ОСОБА_1 було рекомендовано звернутись до Сокирянської міської ради в установленому порядку та надати всі необхідні документи.

Станом на 2025 рік ОСОБА_1 не звертався до Сокирянської міської ради з приводу укладання договору оренди землі, добровільно збитки не сплатив, а тому суд відхиляє всі доводи відповідача щодо безпідставно заявленої вимоги про стягнення з нього безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати.

У позовній заяві здійснено розрахунок недоотриманих доходів відповідно до цільового призначення земельних ділянок, яке відповідає даним Держгеокадастру та затверджено в установленому законом порядку.

Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтями 76 та 81 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подають сторонами.

Судом обставини справи встановлено на підставі доказів наданих стороною позивача. Проте, у справі відсутні докази, які б свідчили, що відповідач уклав договір оренди зазначеної земельної ділянки, атому правом надання доказів не скористався.

Відповідно до ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Частиною 1 ст.3 ЗК України унормовано, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до положень ст.80 ЗК України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

За змістом ст.ст. 122, 123, 124 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передання в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, визначеними ст.122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

За ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч.2 ст.16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Відповідно до ст.ст. 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за приписами ч.1 ст.21 Закону України "Про оренду землі" визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону. До обов'язків землекористувачів згідно зі ст.96 ЗК України віднесено своєчасну сплату земельного податку або орендної плати.

Відповідно до ст.14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Так, за ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала. Для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення i його юридичному змісту. Тобто, набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

За вказаних обставин та, як вбачається з обставин справи, вищезазначена земельна ділянка сформована та має кадастровий номер, державна реєстрація земельної ділянки проведена та її власником є Сокирянська міська рада Дністровського району Чернівецької області, у зв'язку з чим вказана земельна ділянка є сформованим об'єктом цивільних прав у розумінні положень ст.79-1 ЗК України, в зв'язку з чим є можливість для обчислення суми безпідставно збережених коштів у виді орендної плати за землю, оскільки об'єктом оренди може бути тільки земельна ділянка як сформований у встановленому законодавством порядку об'єкт цивільних прав.

За змістом ч.3 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок комунальної власності громадянам у разі розташування на цих ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), які перебувають у їх власності, здійснюється у порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу, відповідно до частини 2 якої особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки, зокрема із земель комунальної власності, за проектом землеустрою щодо її відведення звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної ради.

В зв'язку з цим, як вбачається з матеріалів справи, судом не встановлено доказів належного оформлення права користування вказаною земельною ділянкою відповідачем. До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований об'єкт права власності відповідача (об'єкт нерухомого майна), відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотриманням її власником доходів у вигляді орендної плати, є за своїм змістом кондикційними, тому відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч.1 ст.1212 ЦК України.

Крім того, за п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України і ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (ст.1 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (стаття 18 Закону). Частинами 1, 2 ст.20 цього Закону передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Так, за витягом з технічної документації від 02.11.2023 року про нормативну грошову оцінку землі за заявою Сокирянської міської ради за кадастровим номером земельної ділянки 7324088000:01:001:1421, нормативна грошова оцінка її становить 665640,26 грн.

У відповідності до п.п. 1, 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993р., власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Відшкодуванню підлягають інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

За розрахунком збитків у вигляді неодержаних доходів, нанесених ОСОБА_1 , Сокирянській міській раді внаслідок несплати коштів за користування земельною ділянкою, на якій розташоване нерухоме майно суду надано довідку із таблицею розрахунку плати за землю (за період з 2020 року по 2023 рік), з якої вбачається заборгованість у сумі 52223,12 грн.

Відповідачем добровільно збитки не сплачені.

З урахуванням всього вищевикладеного, позовні вимоги міської ради щодо стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки комунальної власності, на якій розташований об'єкт нерухомого майна, який належить відповідачу на праві власності, в період з 2020 року по 2023 рік є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до ст.141 ЦПК України, судові витрати слід стягнути з відповідача. Документально підтверджені судові витрати позивача складають 3028,00 грн.

Керуючись ст. ст. 4, 5, 19, 141, 258-265, 354, 430 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області (код ЄДРПОУ 04062156), безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати, шляхом перерахування за реквізитами: номер рахунку (IBAN): UA618999980334189815000024303; населений пункт: Сокирянська міська ТГ; отримувач: Чернів. ГУК/Сокирянська ТГ/18010900; код отримувача (ЄДРПОУ) 37836095; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат); код класифікації доходів бюджету: 18010900; найменування коду класифікації доходів бюджету: орендна плата з фізичних осіб у сумі 52223 (п'ятдесят дві тисячі двісті двадцять три) грн. 12 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області (код ЄДРПОУ 04062156) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Сокирянський районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 12.11.2025 року.

Суддя: