Постанова від 24.11.2025 по справі 520/5952/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 р. Справа № 520/5952/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Чалого І.С.,

Суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) на рішення Харківського окружного адміністративного суду (головуючий суддя І інстанції: Сагайдак В.В.) від 01.08.2025 по справі № 520/5952/25

за позовом ОСОБА_1

до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 )

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо не включення ОСОБА_1 до наказу про нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. на місяць, за період з січня 2023 року по дату звільнення зі служби (20.12.2024), виплата якої передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 в розрахунку на місяць, пропорційно часу участі, як такому, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів;

- зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) включити ОСОБА_1 до наказу про нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. на місяць, за період з січня 2023 року по дату звільнення зі служби (20.12.2024), виплата якої передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 в розрахунку на місяць, пропорційно часу участі, як такому, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів та виплати з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо недоплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, відповідно до вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, за жовтень 2022 року-до 70000 (за 1 добу = 2258,06 грн.), за листопад 2022 року - до 70000 (за 10 діб = 23333,33 грн.), за грудень 2022 року - до 70000 (за 22 доби = 49677,42 грн.), в загальній сумі 75268,81 грн.;

- зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) доплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, відповідно до вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, за жовтень 2022 року-до 70000 (за 1 добу = 2258,06 грн.), за листопад 2022 року - до 70000 (за 10 діб = 23333,33 грн.), за грудень 2022 року - до 70000 (за 22 доби = 49677,42 грн.), в загальній сумі 75268,81 грн.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2024 адміністративний позов ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,- задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо не включення ОСОБА_1 до наказу про нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. на місяць, за період з січня 2023 року по дату звільнення зі служби (20.12.2024), виплата якої передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 в розрахунку на місяць, пропорційно часу участі, як такому, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів.

Зобов'язано НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) включити ОСОБА_1 до наказу про нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. на місяць, за період з січня 2023 року по дату звільнення зі служби (20.12.2024), виплата якої передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 в розрахунку на місяць, пропорційно часу участі, як такому, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів та виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Відмовлено в задоволені інших вимог.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В апеляційній скарзі відповідач посилається на те, що відповідно до абз. 2 пункту 1 наказу № 392 додаткова винагорода збільшується до 100000 грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів. Вказує, що сам факт виконання обов'язків військової служби перебуваючи в районі Золочівської територіальної громади Харківської області, не є достатньою підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди у розмірі 100000,00 грн, яка передбачена п. 1 Постанови № 168. В період з 01.01.2023 по 20.12.2024 позивачу ставились та він виконував наступні завдання в місці дислокації підрозділу в районі Золочівської територіальної громади Харківської області: завдання з охорони та оборони займаних позицій з метою ймовірного наступу військ противника, недопущення просування противника вглиб оборони та подальшої окупації території України. Разом з тим, в спірний період російська федерація не здійснювала наступу. Тому безпосереднього бойового зіткнення з противником позивач не здійснював. Крім того, навіть сам позивач не вказує про такі зіткнення. Золочівська територіальна громада Харківської області не входить до району ведення активних бойових дій. Жодне із зазначених позивачем завдань не відповідає заходам передбаченими наказом АДПСУ № 628, наказами МВС № 36 та № 726, при виконанні яких, додаткова грошова винагорода збільшується до 100000 грн.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що відповідно до витягу з наказу від 20.12.2024 № 979-ОС, припинено (розірвано) контракт, виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення ОСОБА_1 , інспектора прикордонної служби восьмої прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) третьої прикордонної комендатури (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) , звільненого з військової служби в запас за підпунктом "б" (за станом здоров'я: за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу)) пункту 3 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", з 20 грудня 2024. /а.с. 13/

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, яка полягає у невключенні позивача до наказів про нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. на місяць, виплата якої передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, позивач звернувся з позовом до Харківського окружного адміністративного суду.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної службі України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо не включення ОСОБА_1 до наказу про нарахування та виплату додаткової винагороди і розмірі до 100000 грн. на місяць за період з січня 2023 року по дату звільнення з служби (20.12.2024), виплата якої передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі, як такому, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави- агресора, у період здійснення зазначених заходів, є протиправною, незаконною і такою, що порушує його конституційні права і законні інтереси. Однак суд зазначив, що питання нарахування конкретних сум позивачу є дискреційними повноваженнями відповідача, тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), та враховуючи, що рішення суду першої інстанції переглядається лише в межах задоволених вимог, колегія суддів встановила таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою-третьою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно абзацу 1 частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

За абзацом 2 частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та від 24 лютого 2022 року № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168).

Пунктом першим Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі по тексту Постанова № 168) (із змінами) встановлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів.

Згідно з п. 2-1 Постанови № 168 що керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень.

Адміністрація Державної прикордонної служби України на виконання вимог Постанови КМУ № 168 видала накази від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» та від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», та визначила умови, за виконання яких наявні підстави для виплати збільшеної до 100000 грн. додаткової винагороди.

У подальшому, Міністерством внутрішніх справ України, в підпорядкування якого входить Державна прикордонна служба України, видано: Наказ Міністерства внутрішніх справ України № 36 «Про затвердження порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України» від 26.01.2023 (з 01.02.2023 по 31.05.2023), Наказ Міністерства внутрішніх справ України № 726 «Деякі питання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»» від 01.09.2023 (з 01.06.2023 по теперішній час).

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 наказу № 628 (застосовувався з 01.12.2022 по 31.01.2023) додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Пунктом 2 наказу № 628 встановлено, до безпосередньої участі у бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій:

1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом Держприкордонслужби (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі штабу відповідного органу військового управління Збройних Сил України, угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил), та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

2) бойових (спеціальних) завдань із усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які згідно з бойовим розпорядженням виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ, інших складових сил оборони, та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

3) бойових завдань з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються, нанесення вогневого ураження на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього вогневого контакту з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);

4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно - розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;

5) бойових завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;

7) бойових (спеціальних) завдань екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також при виконанні бойових завдань щодо пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів.

Відповідно до пункту 3 наказу № 628 документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:

1) бойовий наказ (бойове розпорядження);

2) журнал бойових дій, службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;

3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у 3 виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.

Пунктом 2 підпункту 3 Наказу № 36 (застосовувався з 01.02.2023 по 31.05.2023) додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.

Пунктом 3 Наказу № 36 встановлено, до безпосередньої участі у бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій:

1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно;

2) бойових (спеціальних) завдань з усебічного забезпечення органів (підрозділів) Держприкордонслужби, угруповань військ, інших складових сил оборони згідно з бойовим розпорядженням в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

3) бойових завдань з охорони об'єктів під час нанесення по них вогневого ураження противником, відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення їх у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою за умови безпосереднього вогневого контакту з противником;

4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;

5) бойових (спеціальних) завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;

7) бойових (спеціальних) завдань у складі екіпажу корабля, катера, судна забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також виконання бойових завдань з пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів;

8) бойових (спеціальних) завдань у складі відділів прикордонної служби, прикордонної застави, прикордонної комендатури, прикордонної комендатури швидкого реагування в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником.

Відповідно до пункту 4 Наказу № 36 документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно- вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення, або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад, чи копії або витяги з них;

рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у бойових діях або заходах.

Наказом № 36 наведено вичерпний перелік заходів, за умови виконання яких військовослужбовці набувають права на виплату додаткової винагороди у збільшеному розмірі, позивач в заходах, що визначені пунктом 3 Наказу № 36.

Пунктом 2 підпункту 1 абзацу 1 Наказу № 726 у розмірі 100 000 гривень виплачується військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.

Пунктом 3 Наказу № 726 встановлено, до безпосередньої участі у бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій:

1) безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора:

на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно;

з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);

з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником; з вогневого ураження виявлених повітряних цілей;

з ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту або польотів, пов'язаних з вогневим ураженням противника;

з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів у місцях виконання завдань за призначенням;

з усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угруповань військ, інших складових сил оборони, за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

з контррозвідувального забезпечення, що здійснюється органами Держприкордонслужби, які виконують бойові (спеціальні) завдання в умовах безпосереднього зіткнення з противником, а також проведення оперативно- розшукових і контррозвідувальних заходів, негласних слідчих (розшукових) дій в умовах безпосереднього зіткнення з противником;

2) з вогневого ураження повітряних, морських цілей противника, з бойового чергування та інших завдань екіпажів кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також виконання бойових завдань з пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів у районах здійснення заходів, у тому числі поза районами ведення воєнних (бойових) дій;

3) з вогневого ураження противника у складі підрозділу (засобу) артилерії.

Відповідно до пункту 8 Наказу № 726 документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах та здійснення бойових (спеціальних) завдань у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, є:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення, або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад, чи копії або витяги з них;

рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), району участі військовослужбовця в діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, кількості днів участі в бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Також Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.12.2023 № 1062 (застосовується з 09 листопада 2023 року) внесено до наказу № 726 зокрема, такі зміни:

- заголовок викладено в такій редакції: «Деякі питання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»»;

- пункти 1, 2 «Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України» викладено в такій редакції:

«1. Ці Особливості визначають процедуру здійснення виплати на період воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі - військовослужбовці) додаткової винагороди та винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду), передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», встановлюють перелік бойових (спеціальних) завдань та заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для здійснення такої виплати з урахуванням завдань, покладених на Державну прикордонну службу України (далі - Держприкордонслужба).

2. На період воєнного стану виплачуються:

1) додаткова винагорода:

у розмірі 100000 гривень військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах;

у розмірі 50000 гривень військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно, а також у складі командування та штабу військової частини (зведеного підрозділу) (у тому числі поза районами ведення воєнних (бойових) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки), у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань;

у розмірі 30000 гривень військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання в період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань;

у розмірі 20100 гривень щомісяця військовослужбовцям, які у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, визнані військово-лікарською комісією обмежено придатними до військової служби або непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців та зараховані в розпорядження відповідних командирів, після перебування в розпорядженні понад два місяці (за які вони втратили право на отримання грошового забезпечення в повному обсязі за останніми займаними посадами) і до закінчення перебування в розпорядженні;

у розмірі від 15000 до 30000 гривень військовослужбовцям, які обіймають посади керівного та інструкторсько-викладацького складу в навчальних військових частинах (навчальних центрах, навчальних підрозділах), з урахуванням їх рівня підготовки (кваліфікації) пропорційно часу здійснення підготовки та навчання персоналу, у розрахунку на місяць відповідно до переліку посад керівного та інструкторсько-викладацького складу в навчальних військових частинах (навчальних центрах, навчальних підрозділах).

Отже наказом № 726 (з урахуванням змін та доповнень) наведено вичерпний перелік заходів, за умови виконання яких військовослужбовці набувають права на виплату додаткової винагороди у збільшеному розмірі.

За приписами статті 1 Закону України від 06.12.1991 року № 1932-XII «Про оборону України» бойові дії - це форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння); район воєнних (бойових) дій - це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.

Верховний Суд у постанові від 05.06.2024 у справі № 200/660/23 зауважував про те, постановка бойових завдань підрозділам (елементам бойового порядку) здійснюється бойовим наказом, під час ведення бою (дій) або в інших умовах бойової обстановки - бойовим розпорядженням. Зазвичай вони доводяться до командирів підрозділів в усній формі.

У бойовому наказі вказується: висновки з оцінювання противника; завдання, які виконуються силами і засобами старшого командира на напрямку дій військової частини (підрозділу), а також завдання сусідів і розмежувальні лінії з ними; бойове завдання військової частини (підрозділу) та замисел бою (дій); бойові завдання штатним і доданим підрозділам (елементам бойового порядку); норма витрат ракет і боєприпасів на виконання бойового завдання; місце і час розгортання ОКП (ксП) та напрямок його переміщення, порядок передачі управління; час готовності до виконання завдання та порядок доповіді замислу старшому командиру.

У бойовому розпорядженні зазвичай командир вказує: стислі відомості про положення та характер дій противника; завдання, що виконуються силами і засобами старшого командира на напрямку дій підрозділів; бойове завдання підпорядкованим підрозділам; час готовності до бою (дій). За необхідності у ньому можуть бути зазначені завдання військової частини (підрозділу), сусідів та інші дані.

Бойові (попередні бойові) розпорядження і вказівки, які віддає командир усно, записуються в журнал відданих і отриманих розпоряджень, у якому відображається: дата, час і зміст розпоряджень, спосіб їх передачі або отримання, кому вони передані або повинні бути передані, від кого отримані.

Отже системний аналіз указаних норм дає підстави дійти висновку, що обов'язковою умовою отримання спірної додаткової винагороди є підтвердження безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час перебування безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).

При цьому, для підтвердження такої участі вимагається сукупність інформації, викладеної у наступних документах: бойові накази (бойового розпорядження); журнали бойових дій, журнали ведення оперативної обстановки, бойового донесення або постової відомості; рапорти (донесення) начальника (командира) відповідного підрозділу.

Щодо висновку суду першої інстанції про те, що довідки від 10.12.2024 року № 02.5/47089/24-вн, від 05.09.2024 року № 02.5/32985/24-вн, є достатнім підтвердженням того, що ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до інформації, що міститься в Довідці від 10.12.2024 № 02.5/47989/24-вн, ОСОБА_1 , який проходить військову службу в військовій частині НОМЕР_2 , він приймав безпосередню участь в бойових (спеціальних) завданнях в період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України в період з 24 лютого 2022 року по 01 лютого 2023 року. Підстава: журнал бойових дій НОМЕР_3 бойової групи НОМЕР_1 прикордонного загону № 15 (гриф) від 24.02.2022 р., журнал бойових дій відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " № 26 (гриф) від 01.05.2022, журнал бойових дій відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " № 80 (гриф) від 01.08.2022 журнал бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_1 ) третьої прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_1 ) № 224 (гриф) від 13.12.2022./а.с. 17/

Відповідно до інформації, що міститься в Довідці № 02.5/32985/24-вн, ОСОБА_1 , який проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , приймав безпосередню участь в спеціальних завданнях у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України в період: з 01 лютого 2023 по 06 березня 2023 року; з 17 березня 2023 року по 14 серпня 2023 року; з 21 серпня 2023 року по 15 листопада 2023; з 24 листопада 2023 року по 14 грудня 2023 року; з 29 грудня 2023 року по 08 січня 2024 року; з 11 березня 2024 по 14 березня 2024; з 14 квітня 2024 року по 11 травня 2024 року; з 25 травня 2024 року по 31 липня 2024. Підстава: журнал бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури № 224 (гриф) від 13.12.2022, журнал бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури № 26 (гриф) том 2 від 18.04.2023, журнал бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури № 389 (гриф) від 30.05.2023 р., журнал бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури № 464 (гриф) від 04.07.2023, журнал бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури № 534 (гриф) від 20.08.2023 р., журнал бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури № 566 (гриф) від 05.09.2023, журнал бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури № 581 (гриф) від 29.09.2022, журнал бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури № 648 (гриф) від 05.12.2023, журнал бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури № 73 (гриф) від 07.02.2024, журнал бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури № 39 (гриф) том 1 від 08.04.2024, журнал бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури №196 (гриф) том 1 від 04.06.2024./а.с. 18/

Водночас, ці довідки містять вичерпну інформацію про те, що ОСОБА_1 у спірні періоди приймав участь у спеціальних завданнях, але вони не містять інформації про те, що ОСОБА_1 приймав участь у бойових діях (завданнях), які прямо передбачені Наказом № 392, Наказом № 628, Наказом № 726.

Посилання позивача на те, що він у період дії воєнного стану виконував бойові завдання у населених пунктах, що відносяться до територій на яких ведуться бойові дії колегія суддів відхиляє, оскільки перебування військовослужбовця в районі ведення бойових дій саме по собі не є достатньою підставою для виплати додаткової винагороди у розмірі до 100 000 грн на місяць, передбаченої Постановою № 168.

Крім того при вирішенні спору судом враховано, що території Золочівської територіальної громади Харківської області (як місце виконання обов'язків військової служби позивачем) не віднесені до районів ведення воєнних (бойових) дій.

Як встановлено матеріалами справи, Витяг з журналу бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури (від 31.12.2022 № 224-ДСК) ІНФОРМАЦІЯ_3 , на майстер-сержанта ОСОБА_1 (особистий бойовий номер НОМЕР_6 ), Витяг з журналу бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури (від 18.04.2022 № 26-ДСК том 2) ІНФОРМАЦІЯ_4 , на майстер-сержанта ОСОБА_1 (особистий бойовий номер НОМЕР_6 ), Витяг з журналу бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури від 30.05.2023 № 389-ДСК ІНФОРМАЦІЯ_3 , на майстер сержанта ОСОБА_1 (особистий бойовий номер НОМЕР_7 ); Витяг з журналу бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури від 04.07.2023 № 464 ДСК ІНФОРМАЦІЯ_3 , на майстер сержанта ОСОБА_1 (особистий бойовий номер НОМЕР_7 ), Витяг з журналу бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави НОМЕР_5 прикордонної комендатури від 20.08.2023 № 534-ДСК ІНФОРМАЦІЯ_3 , на майстер сержанта ОСОБА_1 (особистий бойовий номер 254) містять наступні графи: номер наказу (розпорядження АДПСУ); підрозділ який застосовується; мета застосування; ділянка застосування; термін застосування; прізвище ім'я по-батькові військовослужбовців, озброєння, техніка./а.с. 155-162/

Аналізуючи зміст вищевказаних бойових наказів, колегія суддів зазначає, що останні містять мету застосування, таку як "утримання позицій РОП, недопущення втрати займаних позицій, нанесенні наступаючому противнику комплексного вогневого ураження вогнем артилерії безпосередньої підтримки та мінометним розрахунком, на маршрутах висування та розгортання противника, недопущення прориву противником визначеного району оборони та просування противника на напрямку Богун-Городок Уди, відбиття наступу угрупувань військ противника, ведення оборонного бою, утримання позицій відділення "Шаран", утримання ПВ "Крос", та ділянку застосування "район н.п. Гур'їв Козачок", колегія суддів зазначає, що таке формулювання не означає, що поставлені задачі були фактично виконані, а лише є свідченням мети застосування конкретного підрозділу.

Завдання визначені в графі "мета застосування" визначені на підставі ймовірного наступу військ противника, та для недопущення просування у разі такого наступу.

Водночас матеріали справи жодних фактичних даних про те, що у спірний період відбувались бойові зіткнення, в яких позивач приймав участь, не містять, більш того, позивач про них, тобто про конкретні бойові зіткнення також не зазначає.

Водночас, з витягу з журналу бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави (з м.д. АДРЕСА_1 ) НОМЕР_5 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_1 ) НОМЕР_1 прикордонного загону від 05.09.2023 № 566(гриф), майстер сержант ОСОБА_1 особистий номер НОМЕР_7 , розділ 2 містить результати виконання бойових (спеціальних) завдань, в якому міститься інформація стосовно періоду з 03.09.2023 по 14.10.2023, відповідно до якої результат виконання бойових завдань здійснено утримання ПВ "Крос" в н.п. Гурїв Козачок, резерв " ІНФОРМАЦІЯ_5 " АДРЕСА_2 , МВГ для боротьби з БпЛА в районі н.п. Баранівка несли бойове чергування./а.с. 72-74/

З витягу журналу бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави (з м.д. АДРЕСА_1 ) НОМЕР_5 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_1 ) НОМЕР_1 прикордонного загону № 587 (гриф) від 12.10.2023, на майстер сержанта ОСОБА_1 (особистий номер НОМЕР_8 ) встановлено, що відповідно до розділу 2 результати виконання бойових (спеціальних) завдань, за період з 15.10.2023 по 13.12.2023, результат виконання: МВГ для боротьби з БпЛА в районі н.п. Баранівка несли бойове чергування, резерв " ІНФОРМАЦІЯ_5 охорона військових об'єктів, несення бойового чергування та утримання БП " ІНФОРМАЦІЯ_6 " в районі н.п. Золочів./а.с. 75-77/

З витягу журналу бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави (з м.д. АДРЕСА_1 ) НОМЕР_5 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_1 ) НОМЕР_1 прикордонного загону № 648(гриф) від 05.12.2023, на майстер сержанта ОСОБА_1 (особистий номер НОМЕР_8 ) встановлено, що відповідно до розділу 2 результати виконання бойових (спеціальних) завдань, за період з 14.12.2023 по 09.01.2024, результат виконання: резерв " ІНФОРМАЦІЯ_5 охорона військових об'єктів, з 15.12.2023 по 28.12.2023 - відпустка, несення бойового чергування утримання БП " ІНФОРМАЦІЯ_6 " в районі АДРЕСА_3 , з 09.01.2024 по 11.02.2024 шпиталь./а.с.78/

З витягу журналу бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави (з м.д. АДРЕСА_1 ) НОМЕР_5 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_1 ) НОМЕР_1 прикордонного загону № 285(гриф) від 06.08.2024 на майстер сержанта ОСОБА_1 (особистий номер НОМЕР_9 ) встановлено, що відповідно до розділу 2 результати виконання бойових (спеціальних) завдань, за період з 06.09.2024 по 14.12.2024, результат виконання: виконання завдань групою всебічного та тилового забезпечення в районі н.п. Олександрівка, виконання завдань групою всебічного та тилового забезпечення в районі н.п. Баранівка, реагування на зміни в обстановці здійснено за рахунок резерву 8 застави " ІНФОРМАЦІЯ_7 ", виконання завдань групою всебічного та тилового забезпечення в районі н.п. Баранівка, несення бойового чергування вогневою групою з охорони та оборони місця зберігання майна 8 прикордонної застави./а.с. 79-84/

З витягу журналу бойових дій НОМЕР_4 прикордонної застави (з м.д. АДРЕСА_1 ) НОМЕР_5 прикордонної комендатури (з м.д. АДРЕСА_1 ) НОМЕР_1 прикордонного загону № 399 (гриф) від 13.12.2024 на майстер сержанта ОСОБА_1 (особистий номер НОМЕР_9 ) встановлено, що відповідно до розділу 2 результати виконання бойових (спеціальних) завдань, за період з 15.12.2024 по 20.12.2024, результат виконання: несення бойового чергування вогневою групою з охорони та оборони місця зберігання майна 8 прикордонної застави./а.с.85/

В свою чергу, жодних відомостей про те, що ОСОБА_1 приймав безпосередню участь в заходах визначених Наказом № 726 на лінії бойового зіткнення, з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, матеріали справи не містять.

Дослідивши результати виконання бойових завдань, колегія суддів встановила, що позивач не приймав безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора. Дії, які виконував позивач та які визначені в журналах бойових дій фактично є виконанням службових обов'язків.

Як встановлено судовим розглядом у спірний період підтвердження факту участі підрозділу, у складі якого проходив службу позивач, у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебування безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, відсутнє.

Таким чином, у ході судового розгляду справи не встановлено наявності доказів та документального підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах введення воєнних (бойових) дії у спірний період.

Судом першої інстанції не враховано вищенаведених обставин, що призвело до неправильного вирішення справи.

Таким чином, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для включення позивача до наказів про нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн. на місяць за період з січня 2023 по березень 2024 виплата якої передбачена п. 1 Постанови КМУ № 168.

Таким чином, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Стосовно наданих представником позивача доказів, які подані разом із заявою від 14.11.2025, колегія суддів зазначає таке.

Представник позивача подав до суду витяг із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювання, поранення та травм, протокол № 663 від 17.10.2025, копію виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 1009 від 23.11.2023 та копію МРТ попереково-крижового відділу хребта від 21.11.2023, копію виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 9.482 від 09.02.2024 та копію довідки № 253 про тимчасову непрацездатність від 09.02.2024, копію довідки ВЛК від КНП ХОР "ОКЛ" № 479 від 09.02.2024, копію амбулаторної картки № НОМЕР_10 ІНФОРМАЦІЯ_8 , копію довідки № 2927 гарнізонної військово-лікарської комісії від 27.05.2024, копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААВ № 689825, копію довідки гарнізонної військово-лікарської комісії № 13/570/24-Вн від 22.09.2024, та зазначив, що позивачу за періоди перебування на лікуванні не нараховувалась та не виплачувалась додаткова винагорода відповідно до вимог Постанови № 168 від 28.02.2022.

Колегія суддів зазначає, що предметом розгляду у суді першої інстанції була правомірність бездіяльності відповідача щодо не включення ОСОБА_1 до наказу про нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. на місяць, за період з січня 2023 року по дату звільнення зі служби (20.12.2024), виплата якої передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 в розрахунку на місяць, пропорційно часу участі, як такому, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів.

Крім того, колегія суддів зазначає, що враховуючи приписи ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу в межах доводів апеляційної скарги, а також в межах задоволених судом першої інстанції вимог.

Водночас, позивачем при зверненні до суду з даним позовом не заявлялася вимога про виплату додаткової винагороди виплата якої передбачена Постановою КМУ № 168, у зв'язку з пораненням, контузією, травмою каліцтвом, пов'язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій РФ території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час на переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв'язку із отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

Вказані підстави не зазначалися позивачем в позовній заяві та не були предметом дослідження при розгляді справи судом першої інстанції. З огляду на приписи ч. 5 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції не може розглядати підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції.

Відповідно до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, в той час як доводи апеляційної скарги відповідача спростовують позицію суду першої інстанції, підтверджують допущення судом порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: "а", "б", "в", "г" пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) - задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2025 по справі № 520/5952/25 - скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)І.С. Чалий

Судді(підпис) (підпис) І.М. Ральченко В.В. Катунов