Справа № 420/27320/25
25 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
Розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385; адреса: вул.Канатна,буд.83, м.Одеса, 65012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
12 серпня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якій позивач просить суд:
визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.07.2021 р. по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії протиправними;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, нарахованої на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у справі №420/9012/25 за період з 01.07.2021 р. по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14.08.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження (ст.262 КАС України); витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи, що стосуються предмету та підстав позову.
В обґрунтування вимог позову позивач зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області як отримувач з 01.12.2010р. пенсії за інвалідністю згідно із Законом України від 09.04.1992 № 2262- ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Органом, яким здійснюються призначення пенсії, її перерахунок та виплату є Управління. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 року у справі №420/9012/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії з 01.07.2021 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат. Управління, своїм листом від 17.07.2025 № 19930-18739/Д-02/8-1500/25 повідомило, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у справі № 420/9012/25 провело перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021 року без обмеження максимальним розміром. Перерахунки складені Управлінням 18 червня 2025року, що підтверджується датою складання, вказаною в перерахунку. Згідно розрахунку доплати пенсії за період з 01.07.2021 р. по 31.12.2021р. сума доплати склала 120.915,72грн. Нарахована сума доплати по рішенню суду обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації, що підтверджено відповідачем, та що підлягає виплаті на виконання рішення суду. Позивач 19.07.2025 року звернувся з заявою до відповідача щодо проведення розрахунку та виплати компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків виплати частини донарахованої пенсії за спірний період, яка здійснюється відповідно до ч.2 ст. 55 Закону України №2262-ХІІ, ч. 2 ст. 46 Закону України №1058, Закону України №2050-111 та Порядку 159 на підставі проведеного розрахунку суми, що підлягає виплаті, який проведення в рамках виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у справі № 420/9012/25. Однак, листом від 05.08.2025 за №21865-20483/Д-02/8-1500/25 Управління повідомило позивача, що на виконання вказаного рішення Одеського окружного адміністративного суду позивачу своєчасно проведено перерахунок пенсії. Сума пенсії, донарахована на виконання рішення суду зареєстровано у Реєстрі судових рішень, а виплата планується в межах коштів Державного бюджету України передбаченому на фінансування пенсійних програм у порядку черговості. У вказаному рішенні суду відсутні зобов'язання щодо нарахування суми компенсації втрати частини доходів, а тому немає підстав для застосування положень Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» №2050-III.
29.08.2025 року відповідач подав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що позивачем пропущено строки встановленні вищевказаною нормою та позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду відповідно до ст. 240 КАС України. Головним управлінням на виконання рішення суду у справі № 420/3839/20, здійснено перерахунки пенсії позивачу. Розрахунок на доплату пенсії за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 по справі № 420/9012/25 приведений у відповідність, додаткова сума боргу на виконання вищевказаного рішення суду становить 5629,43 грн. Також, Головним управлінням до Пенсійного фонду України направлено лист щодо формування бюджетного запиту для виділення коштів в сумі 120915,72 грн для виконання зазначеного рішення суду. Оскільки фактична виплата заборгованості по пенсії позивачу не здійснена, у Головного управління не виник обов'язок нарахувати та виплатити компенсація втрати частини доходів, позаяк згідно статті 4 Закону України № 2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. Станом на 28.08.2025 за рахунок виділеного Пенсійним фондом України фінансування Головним управлінням здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набрання рішеннями законної сили по 19.11.2020 включно.
29.08.2025 року відповідач на виконання ухвали суду від 14.08.2025 року надав копії матеріалів пенсійної справи позивача.
Розглянувши у письмовому провадженні наявні матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області як отримувач з 01.12.2010р. пенсії за інвалідністю згідно із Законом України від 09.04.1992 № 2262- ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішеннями Одеського окружного адміністративного суду:
від 17.07.2020 року у справі № 420/3839/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) здійснити, за період з 01 жовтня 2011року по 31 грудня 2015 року, перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) без обмеження її максимального розміру, з урахуванням: грошового забезпечення визначеного рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі № 420/1640/19, відповідно до вимог ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, виходячи з окладу за військовим званням -135 гривень, посадового окладу - 1450 гривень, процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 гривень, надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 гривень, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 гривень, премії за підсумками роботи (1679,3%) - 24350,0 гривень та з урахуванням: збільшення розміру пенсії, як інваліду війни II групи на 25 відсотків, визначеного постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»; підвищення, що передбачено ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України Про Державний бюджет України у відповідному місяці за цей період; цільової грошової допомоги на прожиття, встановленої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» та здійснити виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, за період з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2015року, з урахуванням раніше виплачених сум;
від 30.04.2025 по справі № 420/9012/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії з 01.07.2021 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.
В матеріалах справи міститься відповідь відповідача від 17.07.2025 року, у якій відповідач зазначає, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 по справі № 420/9012/25 проведено перерахунок пенсії. Інформація про виконання рішення суду по справі № 420/9012/25 Головним управлінням внесена до реєстру судових рішень (скріншот з реєстру судових рішень додається). Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Згідно з пунктом 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень, або їх перевищення всупереч цьому кодексу чи Державному бюджету України, є порушенням бюджетного законодавства. Враховуючи вищезазначене, погашення заборгованості, нарахованої на виконання рішення суду, здійснюватиметься в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. У зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279 "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги", починаючи з 1 квітня 2021 року асигнування з державного бюджету, які виділяються для забезпечення пенсійних виплат розподіляє та спрямовує на фінансування пенсій та інших виплат Пенсійний фонд України. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.07.2021 по 31.12.2021 в сумі 120915,72 грн буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України (а.с.10).
19.07.2025 року позивач звернувся із зверненням до відповідача, в якому просив нарахувати, виплатити та надати розрахунок доплати компенсації втрати частини доходів на суму доплати згідно вказаного рішення суду, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» згідно рішення суду.
У відповідь на звернення отримав відповідь відповідача від 05.08.2025 року, в якому зазначив, що відповідно до статті 2 Закону України від 19.10.2000 № 2050 “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі розуміються грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії. Враховуючи, що поточна пенсія нараховувалась та виплачувалась своєчасно, а позивач звертається про виплату компенсації частини доходів, отримання яких вирішено в судовому порядку, законні підстави для компенсації втрати таких доходів відсутні. Крім того, проведення розрахунку компенсації не було предметом судового розгляду по справі № 420/9012/25, а тому вчинення таких дій Головним управлінням виходитиме за межі зобов'язань, покладених судовим рішенням(а.с.15).
Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1 Закону України Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати № 2050-III від 19 жовтня 2000 року (далі - Закон № 2050-III) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Статтею 2 Закону №2050-III визначено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно зі ст.3 Закону сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Згідно з п.1 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 (далі, - Порядок №159), компенсація проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Статтею 4 Закону №2050-III встановлено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Положення вказаної статті відображені у п.5 Порядку №159.
Аналіз наведених положень дає підстави вважати, що основною умовою для виплати громадянину, передбаченої статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком №159, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії).
При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу не відповідає ознакам платежу, що має разовий характер, оскільки зумовлена порушенням строків сплати відповідачем пенсії, що носило триваючий характер. У зв'язку з цим виплата компенсації проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 21.06.2018 (справа №523/1124/17), від 03.07.2018 (справа № 521/940/17) від 15.04.2019 (справа №727/7818/16-а), 14.04.2021 року (справа № 465/322/17).
Згідно з положеннями статті 4 Закону №2050-III виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Таким чином, основною умовою виплати суми компенсації є виплата заборгованості.
Тобто, Закон №2050-III фактично пов'язує виплату компенсації до виплати заборгованості, яка їй передує.
Так, суд зазначає, що позивачем не заперечується, що на підставі судового рішення пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії та виплачується пенсія у перерахованому розмірі своєчасно.
Також відповідачем нараховано доплату і визнано наявність заборгованості з пенсії на підставі рішення суду у справі №420/9012/25 від 30.04.2025 року.
Але вказана заборгованість ще не виплачена позивачу, а отже у відповідача не виникло обов'язку щодо нарахування та виплати компенсації втрати таких доходів, а у позивача не виникло право на отримання такої компенсації.
Враховуючи те, що визначальними обставинами для виплати компенсації є дати нарахування та фактичної виплати вказаних доходів, суд вважає, що вимоги позивача у цій справі є необґрунтованими і передчасними.
На цій стадії правовідносин між сторонами відсутні підстави для зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії.
Так, у пункті 43 постанови Верховного Суду від 04.12.2024 року по справі № 380/24300/23 зазначено: «колегія суддів вважає, що позивач має право на компенсацію втрати частини доходу, яка нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу».
Таким чином, суд зазначає, що позивач має право на виплату компенсації втрати частини доходів разом із виплатою заборгованості. Але враховуючи, що така заборгованість позивачу ще не виплачена, вимоги щодо нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів є передчасними.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
У справі немає витрат для розподілу між сторонами.
Керуючись ст. ст. 143, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя М.М. Аракелян
.