Рішення від 25.11.2025 по справі 640/7993/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

25 листопада 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/7993/22

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Свергун І.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

30.05.2022 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому позивачка просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368) щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», викладеної в листі від 09.05.2022 р. № 260-0212-8/47121; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368) зарахувати до стажу, який дає право на виплату одноразової грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій згідно п. 7-1 ч. 1 Прикінцевих Положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) період роботи у закладі дошкільної освіти (ясла-садок) № 762 «Либідь» з 01.09.2001 по 22.08.2011 вчителем початкових класів, вихователем дошкільного закладу - 9 років 11 місяців 22 дні та призначити, нарахувати й виплатити одноразову грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій згідно п. 7-1 ч. 1 Прикінцевих Положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що при призначенні пенсії за віком їй не призначена разова допомога у розмірі 10-ти місячних пенсій станом на день призначення пенсії, хоча вона має необхідний стаж більше 30 років.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.06.2022 відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві 12.02.2022 до суду надійшло клопотання про залучення співвідповідача, в обґрунтування якого зазначено таке.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 29.04.2022 № 3896 щодо призначення грошової допомоги у розмірі 10 пенсій згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, з урахуванням принципу екстериторіальності, розглянуто заяву позивача від 29.04.2022 № 3896 щодо призначення грошової допомоги у розмірі 10 пенсій згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка подана позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

4 травня 2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення № 262940009343 про відмову у призначенні грошової допомоги у розмірі 10 пенсій згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Документи позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшли на розгляд в електронному вигляді, винесене рішення про відмову направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для повідомлення громадянина за місцем його проживання.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві не приймало участі в розгляді заяви позивача від 29.04.2022 № 3896.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

У зв'язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду м. Києва справу було передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05.02.2025 адміністративну справу № 640/7993/22 прийнято до провадження. Визначено продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 05.11.2025 залучено до участі у справі як другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, Одеська область, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код за ЄДРПОУ 20987385).

24.11.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому той заперечує проти позову, вважає його таким, що не підлягає задоволенню з таких підстав.

За матеріалами пенсійної справи у позивача відсутній спеціальний стаж, що дає право на виплату грошової допомоги в кількості 30 років, в наявності 28 років 5 місяців 21 день.

До заяви позивача долучено довідку від № 07 від 07.02.2022, де не зазначено посади, на яких працювала за спірний період позивач.

До страхового стажу, який дає право на призначення грошової допомоги в розмірі 10 пенсій, не зараховано період роботи на посадах вчителя початкових класів та вихователя з 01.09.2001 по 22.08.2011.

Таким чином, відсутні підстави зарахувати до спеціального страхового стажу період з 01.09.2001 по 22.08.2011, оскільки в довідці № 07 від 07.02.2022 не вказано посади, на яких позивач працювала за вказаний період.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком з 22.05.2021 року відповідно до положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).

Позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 29.04.2022 № 3896 щодо призначення грошової допомоги у розмірі 10 пенсій згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, з урахуванням принципу екстериторіальності, розглянуто заяву позивача від 29.04.2022 № 3896 щодо призначення грошової допомоги у розмірі 10 пенсій згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

04.05.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення № 262940009343 про відмову у призначенні грошової допомоги у розмірі 10 пенсій згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за відсутності 30 років страхового стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, в наявності 28 років 5 місяців 21 день. До страхового стажу, який дає право на призначення грошової допомоги в розмірі 10 пенсій не зараховано період роботи на посадах вчителя початкових класів та вихователя з 01.09.2001 по 22.08.2011, оскільки в довідці № 07 від 07.02.2022 не вказано посади, на яких позивачка працювала за вказаний період.

Документи позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшли на розгляд в електронному вигляді, винесене рішення про відмову направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для повідомлення громадянина за місцем його проживання.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 2600-0212-8/47121 від 09.05.2022 повідомлено позивача про відмову в нарахуванні та виплаті грошової допомоги відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по заяві від 29.04.2022.

Позивачка, не погодившись із відмовою відповідача щодо виплати їй грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, звернулась до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з такого.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, який набрав чинності 01.01.2004 (далі - Закон № 1058-ІV).

Частиною 1 Закону № 1058-IV врегульовано відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно з пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Згідно з пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, та механізм її виплати визначає Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 (далі - Порядок № 1191).

Пунктом 1 Порядку № 1191 визначено умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».

Пунктом 5 Порядку № 1191 встановлено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону № 1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посада, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 1191 для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону № 1058-IV, станом на день її призначення.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 1191 виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.

Аналізуючи наведені норми права, суд зазначає, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з досягненням нею пенсійного віку, наявністю у неї необхідного страхового стажу, вихід на пенсію саме з посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.

Правову позицію щодо права особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій також висловив Верховний Суд у постанові від 13.03.2018 у справі № 234/13835/17, в якій зазначив, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального стажу роботи на певних, визначених законодавством, посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної або комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.

Так, підставою для відмови в призначенні грошової допомоги у розмірі 10 пенсій згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач 2 зазначив відсутність 30 років страхового стажу, який дає право на призначення грошової допомоги. До страхового стажу, який дає право на призначення грошової допомоги в розмірі 10 пенсій не зараховано період роботи на посадах вчителя початкових класів та вихователя з 01.09.2001 по 22.08.2011, оскільки в довідці № 07 від 07.02.2022 не вказано посади, на яких позивачка працювала за вказаний період.

При цьому дослідженням трудової книжки позивачки НОМЕР_2 встановлено, що трудовий стаж ОСОБА_1 складає:

з 01.09.1979 по 03.07.1981 період навчання - 1 рік 10 місяців 3 дні;

з 15.08.1981 по 28.02.1999 - вчитель, вихователь групи продовженого дня, вчитель початкових класів у загальноосвітній школі № 67 - 17 років 6 місяців 14 днів;

з 01.03.1999 по 20.08.2001 - вчитель початкових класів у ШДС «Інтел» - 2 роки 5 місяців 20 днів;

з 01.10.2001 по 22.08.2011 - у закладі дошкільної освіти (ясла-садок) № 762 «Либідь» м. Києва вчитель початкових класів (з 01.09.2001 по 31.08.2009), вихователь дошкільного закладу (з 01.09.2009 по 22.08.2011) - 9 років 11 місяців 22 дні;

з 25.08.2011 по 13.01.2022 (дата призначення пенсії) - вчитель початкових класів у гімназії «Міленіум» № 318 м. Києва - 10 років 4 місяці 19 днів.

Таким чином, загальний трудовий стаж позивачки, який одночасно є стажем роботи у закладах освіти, становить понад 30 років.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також згідно зі статтею 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, пунктом 1 якого передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Наказом Міністерства праці України за № 58 від 29.07.1993 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників.

Відповідно до п. 1.1 «Загальні положення» Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, відомості якої підлягають врахуванню при визначенні стажу роботи особи.

Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці (неправильними чи неточними) щодо спірного періоду роботи на відповідних посадах відповідачем при відмові у виплаті грошової допомоги не надано.

Записи у трудовій книжці позивача, в т. ч. за не визнаний відповідачем період, підтверджують факт роботи у закладі освіти на посаді, яка дає право на призначення грошової допомоги.

Верховний Суд у постанові від 30.09.2019 по справі № 638/18467/15-а ВС зазначив, що відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Таким чином, лише відсутність трудової книжки або відповідних записів у трудовій книжці потребує надання відповідачу будь-яких довідок про стаж та особливості роботи.

Отже, судом установлено, що позивачка має необхідний педагогічний стаж більше 30 років та вона має право на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Суд відхиляє посилання відповідача, що у довідці № 07 від 07.02.2022 не вказано посади, на яких позивачка працювала у закладі дошкільної освіти (ясла-садок) № 762 «Либідь» з 01.09.2001 по 22.08.2011, оскільки трудова книжка позивачки містить усі необхідні записи про роботу позивачки в цей період вчителем початкових класів та вихователем дошкільного закладу.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивачки, суд зазначає таке.

Відповідно до частин першої та другої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Права позивачки порушено протиправним рішенням ГУ ПФУ в Одеській області від 04.05.2022 № 262940009343. Відтак, суд вважає за необхідне обрати належний спосіб захисту порушеного права позивачки, визнавши протиправним та скасувавши рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 04.05.2022 № 262940009343 про відмову ОСОБА_1 у призначенні грошової допомоги у розмірі 10 пенсій згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». А також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Решта позовних вимог не підлягає задоволенню у зв'язку з неправильно обраним позивачкою способом захисту порушеного права.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд керується таким.

При зверненні до суду з позовом позивачкою сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн за квитанцією № ПН10570 від 26.05.2022.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Згідно з частиною восьмою цієї статті у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача 2, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивачки судові витрати зі сплати судового збору в повному обсязі в сумі 992,40 грн.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код за ЄДРПОУ 42098368), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, Одеська область, 65107, код за ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 04.05.2022 № 262940009343 про відмову ОСОБА_1 у призначенні грошової допомоги у розмірі 10 пенсій згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві грн 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.О. Свергун