25 листопада 2025 року м. Житомир справа № 640/12621/19
категорія 110010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черноліхова С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кіпченецький завод будівельної кераміки" про анулювання дозволу,
встановив:
Державна служба геології та надр України звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва суду з позовом, в якому просить припинити право користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю "Кіпченецький завод будівельної кераміки" шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами № 5373 від 13.01.2011.
В обгрунтування своїх вимог зазначає, що відповідачем у встановлений строк не усунуто вимоги припису і не оскаржено його. У зв'язку з цим Держгеонадрами прийнято рішення зупинити дію вказаного дозволу і надано строк 30 днів для усунення порушень. Оскільки надрокористувач не висловив свою згоду чи незгоду на припинення права користування надрами, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2019 вказану позовну заяву прийнято до провадження та відкрито провадження у справі.
Відповідач відзив на позов не надіслав.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ, дана справа отримана Житомирським окружним адміністративним судом за належністю та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа розподілена судді Черноліхову С.В.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 27.03.2025 дану справу прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що ТОВ "Кіпченецький завод будівельної кераміки" 13.01.2011 було надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5373. Як додаток до нього укладено Угоду про умови користування надрами і складено Програму робіт.
Наказом Державної служби геології та надр України № 523 від 28.11.2017 затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік.
Наказом Державної служби геології та надр України № 269 від 03.08.2018 Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів, зокрема, відповідача. Повідомлення про проведення планової перевірки було направлено ТОВ "Кіпченецький завод будівельної кераміки" рекомендованим листом від 07.08.2018, яке отримано повноважною особою 10.08.2018.
На проведення перевірки відповідача посадовим особам Департаменту державного геологічного контролю видано направлення № 801-14/06 від 29.08.2018.
07.08.2018 працівниками Департаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України здійснено спробу провести перевірку ТОВ "Кіпченецький завод будівельної кераміки".
За наслідками проведеної перевірки складено Акт про недопущення до перевірки від 07.09.2018 №06-04/24/2018-22/п(167), яким встановлено недопущення посадових осіб Державної служби геології та надр України до здійснення заходів державного нагляду (контролю), які проводились з дотриманням порядку здійснення державного нагляду (контролю).
В подальшому Центральним міжрегіональним відділом Департаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено припис від 07.09.2018 № 861-14/06, в якому зобов'язано відповідача в термін до 08.10.2018 усунути порушення вимог ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та п. 5.3 Угоди в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю, та подати в письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України матеріали згідно з додатком № 1 до Припису.
30.10.2018 Центральним міжрегіональним відділом направлено на адресу директора Департаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України Подання № 1216-14/06 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 13.01.2011 № 5373 та зазначено, що Товариством на виконання Припису не надано матеріали згідно з додатком № 1, які підтверджують факт усунення порушень.
Наказом Держгеонадр України від 26.11.2018 №443 "Щодо поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень та внесення змін до наказів" у зв'язку з невиконанням Припису вирішено зупинити дію спеціального дозволу відповідача.
04.12.2018 на адресу відповідача надіслано лист з повідомленням про внесення змін до наказу Держгеонадр від 30.12.2013 № 662 в частині доповнення підстав для зупинення дії спецдозволу на користування надрами № 5373 від 13.01.2011 і надано 30 календарних днів для усунення порушень. Як свідчить рекомендоване повідомлення про вручення вказаного листа, він був отриманий 10.12.2018.
01.02.2019 Центральним міжрегіональним відділом направлено на адресу директора Департаменту держгеоконтролю № 210-14/06 на анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 13.01.2011 № 5373 та зазначено, що станом на 01.02.2019 Товариством на виконання Припису від 07.09.2018 № 861-14/06 не надано матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
Позивач вважаючи, що наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 2 Кодексу України про надра, його завданням є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Відповідно до частини першої статті 3 Кодексу України про надра, гірничі відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них.
Згідно з частиною першою статті 13 Кодексу України про надра, користувачами надр (далі - надрокористувачі) можуть бути: підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Статтею 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування для: геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промисловою розробкою родовищ); видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод, отримання геотермальної енергії (теплової енергії надр), експлуатації підземних споруд, пов'язаної із запобіганням підтопленню навколишнього природного середовища внаслідок закриття шахт; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади) (крім нафтогазоносних надр); виконання робіт (провадження діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції.
Статтею 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у строкове платне користування. Спеціальний дозвіл на користування надрами надається на строк, визначений заявником, та становить від 3 до 50 років. У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.
Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня, зазначеного в такій угоді.
Відповідно до частини першої статті 19 вказаного Кодексу, право користування надрами надається шляхом надання спеціального дозволу на користування надрами.
Частиною другою статті 24 Кодексу України про надра встановлено, що користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) здійснювати підготовку і розкриття звітів (консолідованих звітів) про платежі на користь держави та інформації про укладені договори (угоди) щодо користування надрами в обсязі та у порядку, встановлених Законом України "Про забезпечення прозорості у видобувних галузях; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції. Статтею 60 Кодексу України про надра передбачено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.
Згідно з частиною першою статті 61 Кодексу України про надра, державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 затверджено Положення про Державну службу геології та надр України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Положення №1174).
Згідно з п.1 Положення №1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Відповідно до п. 3 Положення №1174, основними завданнями Держгеонадра є, у тому числі, реалізація державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно з пп. 10 п. 4 Положення № 1174, Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначення процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком №615.
Відповідно до п. 10 Порядку №615 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.
Згідно з п. 22 Порядку № 615, дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінекоенерго, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:
порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;
виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;
невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища;
наявності підстав, передбачених Законом України “Про санкції»;
наявності підстав, передбачених Законом України “Про оцінку впливу на довкілля»;
неотримання висновку з оцінки впливу на довкілля у випадках отримання дозволу на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).
Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.
Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків.
Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.
Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.
У разі визнання судом незаконним зупинення дозволу строк дії дозволу вважається таким, що автоматично продовжений на строк незаконного зупинення.
Пунктом 23 Порядку №615 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Відповідно до частин першої, другої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Таким чином, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, у випадках, передбачених пунктами 4 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів у судовому порядку.
Позивач вказує, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Кіпченецький завод будівельної кераміки" у порушення вимог статті 11 Закону №877-V та пункту 5.3 Угоди №5373 не допустило посадових осіб Держгеонадр до здійснення заходів державного геологічного контролю, що зафіксовано в акті перевірки підприємства та у приписі від 07.09.2018 № 861-14/06, а також не надало згоду на припинення права користування надрами. Вказане, за твердженням позивача, дає підстави для припинення такого права у судовому порядку.
Суд при цьому зазначає, що відповідач доказів оскарження Припису № 861-14/06 від 07.09.2018 та наказу від 26.11.2018 №443 "Щодо поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень та внесення змін до наказів" не надав, щодо позовних вимог не заперечив.
За наявності чинного припису, яким встановлено факт порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, дозвільний орган має право ініціювати припинення права користування надрами, у тому числі в судовому порядку.
Відтак, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5373 від 13.01.2011.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6-9, 77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кіпченецький завод будівельної кераміки" (вул. Мельникова, 12, м. Київ, 04050, код ЄДРПОУ 35252428) про анулювання дозволу задовольнити.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5373 від 13.01.2011, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Кіпченецький завод будівельної кераміки".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Черноліхов
25.11.25