Рішення від 17.11.2025 по справі 1/Б-294

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

17 листопада 2025 року м. ТернопільСправа № 1/Б-294(921/548/25)

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Охотницької Н.В.

за участі секретаря судового засідання Коляски І.І.

розглянув матеріали справи

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільських областях, вул. Василіянок, буд. 48, м. Івано-Франківськ, 76019

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:

- Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, вул. Лесі Українки, 6, м. Тернопіль, 48100;

- Департамент з питань оборонної роботи, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами Тернопільської обласної державної (військової) адміністрації, вул. Родини Барвінських, 10, м. Тернопіль, 46000

до відповідача Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно", вул. Текстильна, 18, м. Тернопіль, 46010

про визнання укладеною Додаткової угоди №1 до Договору №1 від 24 березня 2020 року про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль

За участі представників:

позивача: Ткач Руслана Мирославівна;

відповідача: Слободянюк Лариси Василівни - керуюча санацією, Голова правління ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно"; Монташевич Костянтин Володимирович;

третіх осіб: не прибули

В порядку ст. ст. 8, 222 Господарського процесуального кодексу України, здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів.

Суть справи:

В провадженні Господарського суду Тернопільської області знаходиться справа №1/Б-294 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Альтаір" про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно" в порядку статті 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 №2343-XII.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 08.07.2003 введено процедуру розпорядження майном боржника.

Ухвалою суду від 16.01.2014 у справі №1/Б-294 введено процедуру санації боржника - Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно".

18.09.2025 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільських областях звернулося до Господарського суду Тернопільської області із позовною заявою, сформованою у системі "Електронний суд", до Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно" в межах справи про банкрутство №1/Б-294 про визнання укладеною між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій, та Тернопільській областях (вул. Василіянок, 48 м. Івано-Франківськ, 76019, код ЄДРПОУ 42891875) та Відкритим акціонерним товариством "Тернопільське об'єднання "Текстерно" (вул. Текстильна, 18, м.Тернопіль, 46010, код ЄДРПОУ 00306650) Додаткової угоди №1 до Договору №1 від 24 березня 2020 року про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль, в редакції визначеній у позовній заяві.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на безпідставне ухилення ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" від підписання Додаткової угоди №1 до Договору №1 від 24 березня 2020 року про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль у редакції, визначеній позивачем.

Згідно з Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 18.09.2025, у відповідності до Засад використання автоматизованої системи документообігу Господарського суду Тернопільської області, зазначену позовну заяву передано судді Охотницькій Н.В. для розгляду в межах справи про банкрутство, із присвоєнням номеру справи №1/Б-294(921/548/25).

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 22 вересня 2025 року суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, залучив до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області та Департамент з питань оборонної роботи, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами Тернопільської обласної державної (військової) адміністрації та призначив підготовче засідання у цій справі на 20 жовтня 2025 року о 10:00 год. Крім того, суд встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.

08.10.2025 до Господарського суду Тернопільської області від Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно" надійшов відзив на позовну заяву б/н від 07.10.2025 (вх.№7084 від 08.10.2025), сформований в системі "Електронний суд", у якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

13.10.2025 до Господарського суду Тернопільської області від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільських областях надійшла відповідь на відзив б/н від 13.10.2025 (вх. №7204), у якій позивач навів свої доводи та аргументи щодо необґрунтованості наведених відповідачем у відзиві заперечень.

У підготовчому засіданні 20.10.2025, враховуючи неявку у підготовче засідання представників третіх осіб, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави та надання сторонам, передбаченого ст. ст. 7, 13 ГПК України, рівного права на захист своїх прав та охоронюваних законом інтересів, суд відклав підготовче засідання на 03.11.2025 об 11:30 год., без постановлення окремого процесуального документа із зазначенням про це у протоколі судового засідання, відповідно до пункту 7 частини 2 статті 223 ГПК України, про що представників сторін повідомлено під розписку, а третіх осіб повідомлено відповідною ухвалою суду.

03.11.2025 від Департаменту з питань оборонної роботи, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами Тернопільської обласної державної (військової) адміністрації надійшли пояснення №1-07/1596 від 03.11.2025 (вх.№7691), у яких Департамент зазначив, що позовні вимоги у цій справі підтримує.

У підготовчому засіданні 03.11.2025, з'ясувавши, що у сторін відсутні інші додаткові заяви чи клопотання, які подаються на стадії підготовчого провадження, як і відсутні підстави для відкладення підготовчого засідання, визначені ч. 2 ст. 183 ГПК України, у відповідності до ст. 185 ГПК України суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 17 листопада 2025 року об 11:30 год. без постановлення окремого процесуального документа із зазначенням про це у протоколі судового засідання, відповідно до п.7 ч.2 ст. 223 ГПК України, про що присутні представники сторін та третіх осіб повідомлені під розписку, а третіх осіб повідомлено ухвалою відповідно до положень ч.5 ст. 6, ст. 120 ГПК України.

У призначене на 17 листопада 2025 року судове засідання прибули представники сторін.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, участь уповноважених представників в судовому засіданні не забезпечили, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Під час розгляду справи судом заслухано позиції представників сторін, а також досліджено докази, що містяться в матеріалах справи.

17 листопада 2025 року справу розглянуто по суті та у відповідності до вимог ч. 6 ст. 233 ГПК України оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Позиції учасників справи.

Представниця позивача в судовому засіданні заявлений позов повністю підтримала з підстав, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив (вх.№7204 від 13.10.2025), посилаючись на долучені до матеріалів справи докази.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що під час приватизації цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Тернопільське об'єднання "Текстерно" до статутного капіталу ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" не увійшло, але залишилося на його балансі державне майно, а саме: захисні споруди цивільного захисту - будівля складу УТМ - 1 (сховище №72040 - площею 919,0 кв.м, сховище №72041 - площею 907,6 кв.м), будівля складу УТМ - 2 (сховище №72013, площею 553,9 кв.м) та підвал УТМ - 2 (сховище №72012, площею 589,6 кв.м, разом з майном спеціального призначення), що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль.

З метою забезпечення збереження захисних споруд, 24.03.2020 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях як Органом управління та ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" як Зберігачем, укладено Договір №1 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль, який погоджений Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області та Управлінням з питань цивільного захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації (далі - Договір), строком дії - до 24.03.2025. Також, 24.03.2020 між Органом управління та Зберігачем підписано Акт приймання-передачі за договором про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, 72013, 72040, 72041 (у тому числі інженерно-технічне та спеціальне обладнання), що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль.

Враховуючи те, що 24.03.2025 Договір припиняв свою дію, у відповідності до пункту 7.4 Договору, Регіональне відділення листом від 19.03.2025 №11-112-00370 направило на адресу Товариства підписану зі сторони Органу управління та погоджену Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, Департаментом з питань оборонної роботи, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами Тернопільської обласної військової адміністрації, Додаткову угоду №1 до Договору, в якій запропонувало внести зміни лише до пункту 7.2 Розділу 7 "Дія Договору", виклавши його у такій редакції: "Строк дії цього Договору продовжено з 25 березня 2025 року по 24 березня 2030 року включно".

У відповідь, листом від 02.04.2025 №01/165 відповідач направив Регіональному відділенню для підписання свій проект Договору №2 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72040, №72041, виключивши з предмета Договору споруди №72012, №72013 та змінивши ряд умов Договору, при цьому зазначив, що об'єкти нерухомого майна, в яких знаходяться споруди цивільного захисту №72012, №72013 та земельні ділянки під ними відчужені підприємством у 2020 році на користь приватних осіб, а тому вони не можуть бути предметом договору безоплатного зберігання, так як доступ до них утруднено. Також, товариство зазначило, що враховуючи важкий фінансовий стан та перебування ВАТ "ТО Текстерно" у процесі банкрутства на стадії процедури санації та ініційовані Фондом судові справи №500/5839/24 та №500/5511/24, Договір від 24.03.2025 не може бути пролонгований на тих же умовах.

Розглянувши надісланий відповідачем Договір №2, листом від 05.05.2025 №11-112- 00621 Регіональне відділення повідомило, що такий не може бути підписаний Органом управління. При цьому Регіональне відділення вказало, що відповідач безпідставно виключив в наданому проекті договору №2 дві захисні споруди (споруди цивільного захисту №72012, №72013), які не були предметом продажу, їх власником на сьогоднішній день являється держава в особі Регіонального відділення, а балансоутримувачем залишилось ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно". Крім того, запропонований відповідачем проект договору №2 містить умови, які суперечать чинному законодавству. Зокрема, в частині зміни пунктів 1.1. та 2.1.1. Договору №1 від 24.03.2020 згідно наданого проекту, якими відповідач запропонував змінити умови договору щодо обліку захисних споруд, зазначивши, що такі знаходяться не на балансі Товариства, а на його позабалансовому рахунку, тоді як такі споруди відповідно до абзацу третього пункту 3 розділу III Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об'єктами державної, комунальної власності, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.12.2006 №1213 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.12.2006 за №1363/13237 повинні обліковуватись ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" на бухгалтерському рахунку 10 "Основні засоби", а не на позабалансовому рахунку 023 "Матеріальні цінності на відповідальному збереженні".

Також, згідно наданого проекту договору №2, відповідач запропонував змінити 2.1.6, 2.1.7, 2.3.4, 3.1, 3.4, 4.3 Договору №1 від 24.03.2020, тобто умови договору, які регулюють питання утримання споруд, зокрема, було запропоновано, що утримання об'єктів цивільного захисту Товариством має здійснюватись не у відповідності до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, а у відповідності до ЦК України, покладення на Орган управління обов'язку здійснювати поточний та капітальний ремонт майна за власні кошти, в тому числі за допомогою третіх осіб, виключити зобов'язання Товариства про те, що у разі використання захисних споруд для господарських, культурних і побутових потреб у мирний час привести їх у готовність до використання за призначенням у строк, визначений паспортом захисної споруди, але не більше 12 годин, умову щодо зняття захисних споруд з обліку фонду захисних споруд, а також виключити умову договору, щодо штрафної санкції, яка може бути застосована Органом управління за невчасне повернення Зберігачем майна.

Також, Орган управління зауважив, що не погоджується з тим, що у проекті Договору №2 відсутня умова, яка зазначена у пункті 4.3 Договору №1 та наявна у формі Примірного договору про те, що якщо внаслідок пошкодження майна (інженерно-технічного та спеціального обладнання захисної споруди, засобів зв'язку, тощо) його якість змінилась настільки, що воно не може бути використано за первісним призначенням, Орган управління має право відмовитись від нього і вимагати від Зберігача відшкодування його вартості.

Регіональне відділення у листі повідомило Товариство, що запропонований проєкт договору №2 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72040, 72041 не відповідає законодавству у сфері цивільного захисту населення, а тому наполягло припинити протиправні дії, пов'язані з неправомірним бухгалтерським обліком об'єктів цивільного захисту та підписати Додаткову угоду №1 до Договору №1 від 24 березня 2020 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль, надіслану ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" листом Управління забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області від 19.03.2025 №11-112-00370.

Позивач вказує на те, що умови Договору №1 від 24.03.2020 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, 72013, 72040, 72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль є актуальними на даний час та відповідають вимогам чинного законодавства, а тому відмова ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" від подальшого продовження строку його дії свідчить про свідоме небажання зі сторони Товариства брати на себе зобов'язання, які передбачені чинним законодавством України щодо утримання і зберігання в належному стані державного майна та його належного обліку.

Акцентує увагу суду на тому, що Договір №1 та Додаткова угода до нього складені у відповідності до Примірного договору про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони), затвердженого наказом МНС України від 25.08.2009 №582, Цивільного кодексу України, Кодексу цивільного захисту України та погоджені уповноваженими на це державними органами з цивільного захисту: Головним управлінням ДСНС у Тернопільській області (Управлінням ДСНС у Тернопільській області) та Департаментом з питань оборонної роботи, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами Тернопільської військової адміністрації (Управлінням з питань цивільного захисту населення Тернопільської ОДА).

Позивач також просить врахувати, що відповідач не вперше безпідставно ухиляється від укладення з Регіональним відділенням договору про безоплатне зберігання споруд цивільного захисту. Так, у січні 2013 року Регіональне відділення звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідача про зобов'язання укласти договір про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041, надісланий відповідачу листом від 13.09.2012 №11-13-03172, у зв'язку з обов'язковістю його укладення за вимогами закону, а саме Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 №253 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин). Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 21.03.2013 у справі №3/5/921/22/13 позов задоволено частково та зобов'язано Товариство укласти з позивачем договір про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) в кількості одного об'єкту - споруди цивільного захисту (цивільної оборони), що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, а в решті позову відмовлено. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 09.07.2013 у справі №3/5/921/22/13 рішення суду першої інстанції скасовано, позов задоволено повністю та зобов'язано ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" укласти з РВ ФДМ України по Тернопільській області договір про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) в редакції, надісланій позивачем відповідачу листом від 13.09.2012 №11-13-03172. Зазначена постанова була залишена без змін відповідно до постанови Вищого господарського суду України від 12.09.2013 у справі №3/5/921/22/13.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову повністю заперечив з підстав, викладених також у відзиві на позов (вх№7084 від 08.10.2025).

Зокрема підтвердив, що ВАТ "ТО Текстерно" відмовилося від укладення додаткової угоди до Договору про безоплатне зберігання споруд цивільного захисту №1, запропонованого позивачем, оскільки позивачем було запропоновано лише змінити термін дії договору, без перегляду умов. Просить суд врахувати, що такий договір є примірним договором, отже є можливість змінювати його зміст, доповнювати його умови, що не заборонено нормами господарського законодавства. Вказує, що умови проекту договору №2, запропонованого товариством, відповідають чинному законодавству і обставинам справи.

Водночас, посилаючись на ч.8 ст.32 Кодексу цивільного захисту України заперечує щодо покладення на ВАТ "ТО Текстерно" обов'язку здійснювати капітальний ремонт майна (споруд цивільного захисту), оскільки такі споруди згідно вимог кодексу за власний кошт утримуються і ремонтуються, власниками, користувачами балансоутримувачами, тоді як ВАТ "ТО "Текстерно" не є ні власником, ні користувачем вказаних споруд. Водночас немає жодного нормативного акту, який би встановлював черговість виконання зазначеного обов'язку такими особами.

Представник відповідача в засіданні також додатково зауважив, що відповідач на даний час знаходиться на стадії банкрутства, у зв'язку з чим не зможе забезпечити приведення захисних споруд до стану придатності, щоб таке майно виконувало свою основну функцію.

Cтосовно виключення з проекту договору сховищ №72012 та №72013, у відзиві ВАТ "ТО "Текстерно" зауважує, що дані споруди цивільного захисту перебувають в складі нерухомого майна, яке було відчужене підприємством та наразі належить ПП "Коммед". З моменту відчуження ВАТ "ТО"Текстерно" регулярно наголошувало власнику сховищ - ФДМУ, що після відчуження підприємство не має змоги виконувати умови Договору зберігання належним чином, оскільки споруди цивільного захисту перебувають на території іншого підприємства, з усіма відповідними наслідками. Фактично, відповідальна особа ВАТ "ТО "Текстерно" змушена кожного разу ставити до відома нових власників про необхідність проводити роботи, перевіряти інженерні мережі тощо, оскільки водопостачання та водовідведення, електропостачання сховищ та інше безпосередньо пов'язане з водопостачанням та водовідведенням, електропостачанням іншої юридичної особи. Підприємство не може здійснювати безперервний нагляд за спорудами цивільного захисту, як цього вимагає Закон, оскільки будь-які роботи необхідно узгоджувати з власниками приміщень тощо. Такі ускладнення при здійсненні зберігання споруд цивільного захисту, на думку підприємства, суперечать чинному законодавству, тому в жовтні 2024 року ВАТ "ТО "Текстерно" направило лист позивачу з пропозицією передати сховища №72012 та №72013 на зберігання відповідним особам - власникам нерухомого майна, однак даний лист залишився без реагування. Крім того, зі сховищ 72012 та 72013, які знаходяться на території ПП "Коммед" неодноразово здійснювались крадіжки, зокрема, остання спроба викрасти обладнання відбулася 20.08.2025. Разом з тим, сховища, що перебувають на території ВАТ "ТО "Текстерно" перебувають під постійним наглядом підприємства, оскільки на території відповідача діє контрольно-пропускна система та встановлено системи відеонагляду, однак відповідальні працівники ВАТ "ТО "Текстерно" не мають змоги контролювати осіб, що відвідують сховища №72013 та №72012.

Відповідач наголошує, що відчуження об'єктів нерухомості, в складі яких перебувають сховища є очевидною причиною для передачі сховищ на зберігання новому зберігачу, даний факт випливає з правової природи права власності та зберігання і не потребує додаткових доказів, оскільки факт продажу не заперечується. Відтак ВАТ "ТО Текстерно" наполягає на тому, що Договір не може включати в себе споруди цивільного захисту №72012 та №72013 в силу вищенаведених причин.

Стосовно обліку споруд цивільного захисту та поняття балансу, то звертає увагу суду на те, що поняття, структура і зміст балансу підприємства як складової фінансової звітності унормоване положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності, затверджені Наказом Міністерства фінансів України 07.02.2013 №73 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 за №336/22868 (в подальшому - Стандарт 1). В свою чергу, методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби визначені у Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 27.04.2000 №92 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 18.05.2000 за №288/4509 (надалі - Стандарт 7). Оскільки ВАТ "Текстерно" не є власником споруди цивільного захисту № 72041 і не має прав щодо володіння, користування і розпорядження ним, то не може мати жодних економічних вигод від його використання. Відповідно, з урахуванням положень Стандартів 1 та 7, у підприємства немає правових і методологічних підстав для обліку сховища, як об'єкта основних засобів у складі активів балансу підприємства.

При цьому, відповідач вказує, що дані об'єкти не знаходяться на балансі у підприємства, є об'єктом державної власності та обліковується підприємством на позабалансовому рахунку (як такі, що перебувають на зберіганні). Умови Договору та сама суть правовідносин покладають лише обов'язок зберігати сховища в тому стані, в якому вони були передані Зберігачу, що і було виконано підприємством і що пропонується в проєкті Договору.

З огляду на наведене вище, відповідач наголошує, що ВАТ "ТО "Текстерно" не являється ані власником, ані балансоутримувачем, ані користувачем сховищ № 72040, № 72041, № 72012 та №72013 які, крім того, ніколи не використовувалися, не використовуються і не плануються до використання у господарській діяльності, ВАТ "ТО "Текстерно" ніколи не отримувало економічні вигоди від використання цих об'єктів.

Просить врахувати, що відповідно до абз. 1 п. 10 Порядку №138 балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд. Оскільки власником захисної споруди є Фонд державного майна України в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, а ВАТ "ТО "Текстерно" є лише Зберігачем згідно господарського договору, то відсутні будь-які підстави для покладання на підприємство обов'язків щодо капітального ремонту споруд цивільного захисту. Наведені вище законодавчі акти не визначають черговості відповідальності або пріоритет відповідальності між власником, користувачем та балансоутримувачем сховищ. Таким чином, ВАТ "ТО "Текстерно", наполягає на тому, що запропонований товариством проект Договору повністю відображає суть правовідносин і чітко розмежовує права та обов'язки сторін, на відміну від Договору, який пропонує продовжити позивач.

При цьому Фонд держмайна є не лише власником спірного сховища, а й одним з найбільших акціонерів ВАТ "ТО "Текстерно", що володіє 25% акцій, є учасником справи про банкрутство, тому Фонд цілком обізнаний про реальний фінансовий стан підприємства і що останнє не лише не отримує прибутку, а є збитковим та значною мірою залежить саме від інвестора. Отже, станом на сьогоднішній день діяльність ВАТ "ТО "Текстерно" здійснюється виключно в рамках спеціального Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", підприємство знаходиться в особливій процедурі - санації у справі про банкрутство, підприємство здійснює свою господарську діяльність в рамках затвердженого судом Плану санації, також відповідно до Закону залучений інвестор, який і здійснює погашення кредиторських вимог. Таким чином, у ВАТ "ТО Текстерно" взагалі відсутні кошти на ремонт, а тим більше на відновлення сховищ.

В свою чергу, підприємство завжди докладало всіх можливих зусиль, щоб сховищами могли скористатись всі бажаючі: здійснювало косметичний ремонт, регулярно забезпечувало сховища розпізнавальними знаками, відновило енерго- та водопостачання, встановило вентиляційні засоби, організувало місця для сидіння та обладнання для особистої гігієни громадян тощо. Більш того, ВАТ "ТО Текстерно" готове здійснити ремонтні роботи сховищ у випадку їх фінансування власником або органами місцевого самоврядування. Даний пункт передбачений в проекті Договору.

Також відповідач просить врахувати, що згідно з чинним законодавством України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. При цьому, виходячи з аналізу положень законодавства стосовно укладення господарських договорів, така умова, як пряма вказівка щодо обов'язковості укладення договору, має бути встановлена саме законом в буквальному сенсі цього слова, а не підзаконним нормативно-правовим актом.

Проте жодним законом, в тому числі і кодифікованим (кодексом) не встановлено прямої вказівки щодо обов'язковості укладення між уповноваженим органом управління захисної споруди та її балансоутримувачем договору про безоплатне зберігання захисної споруди цивільного захисту (цивільної оборони).

Вказаними в позовній заяві нормативно-правовими актами було врегульовано правовідносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, пожеж та інших небезпечних подій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту тощо.

Відповідно до ст. 6, п. 16-1 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" зазначено, що уповноважені органи управління передають на договірних засадах державне майно (у тому числі за договором безоплатного зберігання).

Однак, зазначена норма вказує на необхідність досягнення домовленості між сторонами задля укладення договору, а не на безумовну обов'язковість укладення договору.

Приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" визначено, що з державної у комунальну власність передаються безоплатно такі об'єкти, як захисні споруди цивільного захисту, у тому числі ті, що перебувають у складі об'єктів незавершеного будівництва.

Позивачем, відповідно до позовних вимог, прийнято рішення про обрання способом управління державним майном, яке не увійшло до статутного капіталу відповідача та не підлягає приватизації - укладення договору безоплатного зберігання. Разом з тим, з наданих до матеріалів справи доказів не вбачається дотримання позивачем при обранні способу управління майном вимог п. 1.4.1. Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, яким визначено, що якщо відповідне державне майно не підлягає приватизації, то застосовуються наступні за черговістю способи управління, викладені у п.1.4.

За таких обставин, відповідач не вважає обраний позивачем спосіб управління державним майном, яке не увійшло до статутного капіталу відповідача, а саме передачу майна відповідачу на умовах типового договору безоплатного зберігання, правомірним.

Відповідач вважає помилковим висновок ФДМУ про те, що наявність у Порядку №138 (який є підзаконним нормативно-правовим актом) положень щодо необхідності укладення між уповноваженим органом управління захисної споруди та її балансоутримувачем договору про утримання (зберігання) захисних споруд є прямою вказівкою щодо обов'язковості укладення відповідного договору та породжує для відповідача обов'язок укласти договір про безоплатне зберігання захисної споруди цивільного захисту (цивільної оборони).

Крім того, позивачем ігноруються положення п. 6 ч.1 ст. 3 ЦК України, принципи добросовісності і справедливості, та положення пункту 7 частини першої статті 92 Конституції України, згідно з яким правовий режим власності визначається виключно законами України. А позов за своєю правовою суттю є вимогою про покладення витрат по утриманню майна на особу, яка не є власником цього майна.

Просить у задоволенні позову відмовити.

Керуючий санацією Слободянюк Л.В. в судовому засіданні додатково зазначила, що товариство опікується зазначеними сховищами і має доступ до вказаних приміщень, однак комунікації сховищ безпосередньо пов'язані з комунікаціями нового власника, що унеможливлює проведення ремонтних робіт на таких об'єктах. Окрім того, багато комплектуючих, які використані на таких об'єктах, зокрема вентиляції повітря, виготовляються на території РФ. Заміна комунікацій, таких як система вентиляції повітря, система життєзабезпечення, забезпечення водою тощо, потребує значних коштів, розмір яких є непід'ємним для підприємства, яке до того ж на даний час знаходиться на стадії санації.

Просить суд врахувати, що відповідач не відмовляється від підписання цього договору, однак наполягає на необхідності внесення ряду корективів в такий з метою належного обслуговування сховищ, зокрема і тих, що знаходяться у відчужених будівлях.

Також зауважила, що для господарюючого суб'єкта основним документом, який обліковує основні засоби, є Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" і Стандарти бухгалтерського обліку, якими товариство користується для обліку усіх товарно-матеріальних цінностей, в тому числі і нерухомого майна. Оскільки сховища не приносять економічних вигод, тому такі обліковуються підприємством на позабалансовому рахунку.

Позивач у відповіді на відзив (вх.№7204 від 13.10.2025), з огляду на зазначені заперечення відповідача, додатково просить суд врахувати, що сховища №72012 та №72013 не увійшли до статутного капіталу і залишилися на балансі саме ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно", а не нових власників об'єктів нерухомості, в яких вони знаходяться. Жодних доказів того, що якимось чином ПП "Коммед" чинить перешкоди відповідачу, які унеможливлюють виконання ним як Зберігачем умов Договору про безоплатне зберігання споруд цивільного захисту Товариством не надано.

Крім того, незважаючи на ту обставину, що Товариство перебуває в стані банкрутства воно на сьогоднішній день є діючою юридичною особою, яка з 2014 року перебуває в процесі санації та систематично погашає кредиторські вимоги перед кредиторами, ознаки того, що відносно Товариства судом найближчим часом буде введено процедуру ліквідації відсутні. А відтак, у позивача відсутні підстави розглядати можливість передачі вказаних споруд на зберігання новому власнику, оскільки таке питання орган приватизації буде вирішувати після ліквідації підприємства.

При цьому звертає увагу на суперечливість позиції відповідача щодо неможливості виконання ним функцій Зберігача за Договором, адже товариство підтверджує, що сховища, що перебувають на території ВАТ "ТО Текстерно" під постійним наглядом підприємства, оскільки на території підприємства діє контрольно-пропускна система та встановлено системи відеонагляду.

Щодо посилань відповідача на те, що відповідальні працівники ВАТ "Текстерно" не мають змоги контролювати осіб, що відвідують сховища №72013 та №72012, то позивач зазначає, що умови Договору не містять зобов'язань Товариства ідентифіковувати осіб, які відвідують об'єкти цивільного захисту, оскільки пунктом 3.1 Договору на підприємство покладений обов'язок підтримувати об'єкти цивільного захисту у готовності до використання за призначенням та надавати доступ до споруд фізичним особам у разі оголошення тривог.

Щодо тверджень відповідача про те, що споруди цивільного захисту населення знаходяться на позабалансовому рахунку юридичної особи, як того вимагає Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій та Інструкція з його застосування, що затвердженні наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 №291 (в редакції від 09.12.2011 №1591), то позивач просить врахувати, що приватизація державної частки орендного підприємства "Тернопільське об'єднання "Текстерно", здійснювалась Фондом державного майна України в 1996 році. Пунктом 20 Декрету Кабінету Міністрів України від 31.12.1992 №26-92 (мав силу закону), яким затвердженого Перелік майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів основного виробництва, приватизація або передача в оренду яких не допускається (у редакції, чинній станом на дату приватизації), передбачалося, що протирадіаційні споруди відносилися до об'єктів, що не підлягали приватизації.

Захисні споруди №72012, №72013, №72040, №72041 це об'єкти нерухомості, які не могли увійти до статутного капіталу ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" внаслідок законодавчої заборони під час приватизації цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Тернопільське об'єднання "Текстерно", однак такі об'єкти залишилися на його балансі як державне майно.

Абзацом 3 пункту 3 розділу III Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об'єктами державної, комунальної власності, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.12.2006 №1213 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.12.2006 за №1363/13237, визначено, що облік основних засобів та інших необоротних матеріальних активів, які є державною або комунальною власністю та не ввійшли до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації) господарськими організаціями (крім державних (казенних) та комунальних підприємств), ведеться відповідно на рахунках 10 "Основні засоби" й 11 "Інші необоротні матеріальні активи" на окремих субрахунках третього порядку відповідних субрахунків із зазначенням належності до державної та/або комунальної власності. А відтак, зважаючи на ту обставину, що споруди цивільного захисту не увійшли в статутний капітал Товариства при його створенні, залишились на його балансі як державне майно, облік такого майна має здійснюватись відповідачем згідно вимог Положення на рахунку основні засоби із зазначенням, форма власності - державна.

Зауважує, що відповідач до кінця 2024 року здійснював облік споруд, як того вимагає Положення, однак після вказаного періоду з невідомих позивачу причин безпідставно почав обліковувати об'єкти цивільного захисту на позабалансовому рахунку, що суперечить Положенню.

Крім того, відповідач вказує про неприпустимість внесення змін до Договору на умовах, які пропонував відповідач. Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади, державні органи та органи державної влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори (частина 2 статті 179 ГК України, чинна на момент надіслання Регіональним відділенням Додаткової угоди №1 відповідачу).

Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування (частина 3 статті 179 ГК України).

Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи №582 від 25.08.2009, затверджено форму Примірного договору про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони). Згідно примірної форми договору правочин повинен погоджуватись уповноваженими на це державними органами з цивільного захисту: Головним управлінням ДСНС у Тернопільській області (Управлінням ДСНС у Тернопільській області) та Департаментом з питань оборонної роботи, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами Тернопільської військової адміністрації (Управлінням з питань цивільного захисту населення Тернопільської ОДА).

Договір №1 від 24.03.2020 та Додаткова угода №1, яка направлялась на адресу відповідачу повністю відповідають примірній формі договору, затвердженій наказом МНС України від 25.08.2009 №582 та погоджені органами цивільного захисту. Тому, в Органу управління відсутні правові підстави змінювати Договір на умовах відповідача, які не відповідають встановленій формі та які не погоджені у встановленому порядку.

Окрім того, використання та утримання споруд цивільного захисту регламентує постанова Кабінету Міністрів України №138 від 10.03.2017 "Деякі питання використання захисних споруд цивільного захисту" із змінами і доповненнями, якою затверджено Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку (далі - Порядок №138).

Пунктом 13 Порядку №138 визначено, що "у разі приватизації (корпоратизації) державного (комунального) підприємства, на балансі якого перебувають захисні споруди, уповноважений орган управління захисної споруди проводить заходи, спрямовані на визначення їх балансоутримувачів та укладення з ними договорів про утримання (зберігання) захисних споруд".

Зважаючи на наведене та приписи Порядку №138, яким передбачено форму використання захисних споруд, які є державною власністю та перебувають на балансі відповідача, позивач вказує про обов'язковість укладення договору безоплатного зберігання захисних споруд (протирадіаційного укриття), у даних правовідносинах шляхом пролонгації договірних відносин внаслідок укладення Додаткової угоди №1.

Також позивач зауважує, що. Регіональне відділення здійснює функції в особі держави щодо управління такими об'єктами лише в частині прийняття управлінських рішень і жодними нормативними документами та Положенням про Регіональне відділення не передбачено фінансування об'єктів, що не увійшли до статутного капіталу на їх утримання, оскільки такі витрати мають нести юридичні особи, які були створені внаслідок приватизації, що вказує на безпідставність посилань відповідача, що саме власник має приймати фінансову участь у проведенні ремонтних робіт споруд цивільного захисту.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, своїм правом на подання письмових пояснень по суті спору не скористалося.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Департамент з питань оборонної роботи, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами Тернопільської обласної державної (військової) адміністрації, у письмових поясненнях (вх.№7691 від 03.11.2025) позовні вимоги повністю підтримує.

Просить врахувати, що відповідно до пункту 1 розділу II Вимог щодо утримання, облаштування та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 09 липня 2018 року №579 споруди фонду захисних споруд цивільного захисту мають утримуватись та експлуатуватись у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання з призначенням у визначені законодавством терміни.

Пунктом 9 Порядку утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138, визначено, що утримання об'єктів фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється балансоутримувачем.

Відповідно до пункту 11 вищезазначеного Порядку балансоутримувач забезпечує утримання об'єктів фонду захисних споруд у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання, облаштування та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд, крім об'єктів, що мають перебувати в постійній готовності.

На підставі вищенаведеного, департамент підтримує позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях до ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" про визнання Додаткової угоди до Договору про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ укладеною.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, судом встановлено наступне.

Як вказує позивач, під час приватизації цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Тернопільське об'єднання "Текстерно" до статутного капіталу ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" не увійшло, але залишилося на його балансі державне майно, а саме: захисні споруди цивільного захисту - будівля складу УТМ - 1 (сховище №72040 - площею 919,0 кв.м, сховище №72041 - площею 907,6 кв.м), будівля складу УТМ - 2 (сховище №72013, площею 553,9 кв.м) та підвал УТМ - 2 (сховище №72012, площею 589,6 кв.м, разом з майном спеціального призначення), що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м.Тернопіль.

Зазначені об'єкти права державної власності (захисні споруди цивільного захисту) обліковуються в Реєстрі державного майна, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств та Єдиному реєстрі об'єктів державної власності щодо державного майна (відповідний Витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна із зазначенням як балансоутримувача ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" долучено до матеріалів справи ).

Відповідно до інформації, зазначеної у Технічному паспорті на захисну споруду цивільного захисту (цивільної оборони) від 23.05.2012, Паспорті захисної споруди цивільного захисту сховища (протирадіаційного укриття) №72012 від 27.05.2019, а також в Обліковій картці захисної споруди цивільного захисту Сховище (протирадіаційне укриття (ПРУ)) №72012, зазначена захисна споруда цивільного захисту (цивільної оборони) розташована за адресою: м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18; вбудована у будівлю; загальна площа 620 кв.м; дата прийняття в експлуатацію - 4 червня 1976р., та належить ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно".

Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №32270372 від 15.01.2015, споруда - сховище №72012, загальною площею 589,6 кв.м, розташоване за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, належить до державної форми власності, власник - Регіональне відділення фонду державного майна України по Тернопільській області; свідоцтво про право власності на нерухоме майно №32270306 від 15.01.2015.

Відповідно до інформації, що міститься у Технічному паспорті на захисну споруду цивільного захисту (цивільної оборони) від 26.11.2012, Паспорті захисної споруди цивільного захисту сховища (протирадіаційного укриття) №72013 від 27.05.2019, а також в Обліковій картці захисної споруди цивільного захисту Сховище (протирадіаційне укриття (ПРУ)) №72013, зазначена захисна споруда цивільного захисту (цивільної оборони) розташована за адресою: м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18; вбудована у будівлю; загальна площа 620 кв.м; дата прийняття в експлуатацію - 4 червня 1976р., та належить ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно".

Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №32237552 від 15.01.2015, споруда - сховище №72013, загальною площею 553,9 кв.м, розташоване за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, належить до державної форми власності, власник - Регіональне відділення фонду державного майна України по Тернопільській області; свідоцтво про право власності на нерухоме майно №32237484 від 15.01.2015.

Відповідно до інформації, що міститься у Технічному паспорті на захисну споруду цивільного захисту (цивільної оборони) від 26.11.2012, Паспорті захисної споруди цивільного захисту сховища (протирадіаційного укриття) №72040 від 27.05.2019, а також в Обліковій картці захисної споруди цивільного захисту Сховище (протирадіаційне укриття (ПРУ)) №72040, зазначена захисна споруда цивільного захисту (цивільної оборони) розташована за адресою: м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18; вбудована у будівлю; загальна площа 900 кв.м; дата прийняття в експлуатацію - 29 вересня 1977р., та належить ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно".

Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №32232713 від 15.01.2015, споруда - сховище №72040, загальною площею 919 кв.м, розташоване за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, належить до державної форми власності, власник - Регіональне відділення фонду державного майна України по Тернопільській області; свідоцтво про право власності на нерухоме майно №32232620 від 15.01.2015.

Відповідно до інформації, що міститься у Технічному паспорті на захисну споруду цивільного захисту (цивільної оборони) від 26.11.2012, Паспорті захисної споруди цивільного захисту сховища (протирадіаційного укриття) №72041 від 27.05.2019, а також в Обліковій картці захисної споруди цивільного захисту Сховище (протирадіаційне укриття (ПРУ)) №72041, зазначена захисна споруда цивільного захисту (цивільної оборони) розташована за адресою: м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18; вбудована у будівлю; загальна площа 900 кв.м; дата прийняття в експлуатацію - 29 вересня 1977р., та належить ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно".

Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №32288835 від 16.01.2015, споруда - сховище №72041, загальною площею 907,6 кв.м, розташоване за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, належить до державної форми власності, власник - Регіональне відділення фонду державного майна України по Тернопільській області; свідоцтво про право власності на нерухоме майно №32288688 від 16.01.2015.

Як свідчать матеріали справи, рішенням Господарського суду Тернопільської області від 21.03.2013 у справі №3/5/921/22/13 за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області до відповідача Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації, про зобов'язання укласти договір про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони), позов задоволено частково - зобов'язано Відкрите акціонерне товариство "Тернопільське об'єднання "Текстерно" укласти з Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області, договір про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) в кількості одного об'єкту - споруди цивільного захисту (цивільної оборони), що знаходиться за адресою м. Тернопіль вул. Текстильна, 18.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 09.07.2013 апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області на рішення Господарського суду Тернопільської області від 21.03.2013 у справі №3/5/921/22/13 задоволено - рішення Господарського суду Тернопільської області від 21.03.2013 у справі №3/5/921/22/13 скасовано та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області задоволено повністю. Зобов'язано Відкрите акціонерне товариство "Тернопільське об'єднання "Текстерно" укласти з Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області договір про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) в редакції, надісланій позивачем відповідачу листом №11-13-03172 від 13.09.2012.

В подальшому, 17.02.2014 між ВАТ "ТО Текстерно" (як Зберігачем) та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області (Орган управління) укладено Договір про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони), у відповідності до умов якого Орган управління передає, а Зберігач приймає на себе зобов'язання щодо зберігання майна: підвал, УТМ-2, будівля складу УТМ-1, будівля складу УТМ-2, обладнання та майно по вул. Текстильна, 18 в м. Тернополі, протягом строку дії цього Договору (до 01 вересня 2015 року).

Також, 17.02.2014 між сторонами підписано Акт приймання-передачі за договором про безоплатне зберігання захисної споруди цивільного захисту (цивільної оборони) №10 від 17.02.2014, відповідно до якого Орган управління - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області передав на строкове зберігання, а Зберігач ВАТ ТО "Текстерно" прийняв на безоплатне зберігання нижченаведене майно, яке не увійшло до статутного капіталу товариства, але залишилось на його балансі і є державним майном, в тому числі захисну споруду цивільного захисту населення (цивільної оборони): підвал УТМ-2 (сховище №72012, інв.№100), по вул. Текстильна, 18 в м. Тернопіль, оцінка стану - задовільний, обмежено готова; будівля складу УТМ-1 (сховища №72040 і 72041, інв.№107) по вул. Текстильна, 18 в м.Тернопіль, оцінка стану - задовільний, обмежено готова; - будівля складу УТМ-2 (сховище №72013, інв.№108) по вул. Текстильна, 18 в м. Тернопіль, оцінка стану - задовільний, обмежено готова.

Додатковими угодами від 01 вересня 2015 року, від 02 вересня 2016 року, від 29 серпня 2017 року та від 31 серпня 2018 року до Договору про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) від 17 лютого 2014 року №10 сторонами вносились зміни до п.1.1 Розділу 1 "Предмет Договору", а також в п.7.2 Договору, продовжуючи його дію до 02 вересня 2016 року, до 01 вересня 2017 року, до 01 вересня 2018 року та до 01 вересня 2019 року відповідно.

Надалі, 24 березня 2020 року між Відкритим акціонерним товариством Тернопільське об'єднання "Текстерно", в особі Керуючої санацією Слободянюк Лариси Василівни, яка діє на підставі Статуту (далі - Зберігач), з однієї сторони, і Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, (далі - Орган управління), в особі Заступника начальника Регіонального відділення - начальника Управління забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області Белошицького Руслана Анатолійовича, який діє відповідно до Положення про Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 14 березня 2019 року №255 (із внесеними змінами) та наказу від 15 липня 2019 року № 65-К "Про підпорядкування підрозділів Регіонального відділення та розподілу функціональних обов'язків між керівництвом Регіонального відділення" з іншої сторони, укладено Договір про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, 72013, 72040, 72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль (далі Договір).

Пунктом 1.1. Договору передбачено, що Орган управління передає, а Зберігач приймає на себе зобов'язання щодо зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, 72013, 72040, 72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль (надалі - майно), яке не увійшло до статутного капіталу Зберігача та обліковується на його балансі, протягом строку дії цього Договору. Склад, балансова (залишкова) вартість та стан майна визначається в Акті приймання-передачі, що є невід'ємною частиною даного Договору.

Згідно з п.1.2., 1.3. Договору сторони виходять із того, що Зберігач при здійсненні зберігання майна, що є предметом Договору, дотримується обмежень щодо користування і розпорядження майном, відповідно до цього Договору.

Зберігач здійснює зберігання майна безоплатно, витрати Зберігача на зберігання майна Органом управління не відшкодовуються.

Пунктом 2.1. Договору передбачено, що Зберігач зобов'язаний:

2.1.1. Прийняти від Органу управління на зберігання майно, зазначене у Акті приймання-передачі. Майно обліковувати відповідно до Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об'єктами державної, комунальної власності, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.12.2006 №1213 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.12.2006 за №1363/13237 та на вимогу Органу управління надавати звіт про його стан та використання.

2.1.2. Вживати всіх необхідних заходів для забезпечення зберігання та утримання майна протягом строку зберігання та підтримки його у постійній готовності до використання за призначенням, згідно з вимогами нормативних документів.

2.1.3. Нести відповідальність за втрату (нестачу) або пошкодження майна, переданого на зберігання Зберігачеві, відповідно до цього Договору та чинного законодавства України, з моменту отримання майна від Органу управління до моменту його повернення.

2.1.4. Не допускати використання переданого йому Органом управління майна як заставу, продавати або відчужувати їх іншим способом.

2.1.5. Зберігач не має права передавати майно, вказане у цьому Договорі, у користування третім особам.

2.1.6. Утримувати передане йому майно на умовах Договору та відповідно до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 09 липня 2018 року №579 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 липня 2018 року №879/32331.

2.1.7. Надавати безперешкодний доступ на свою територію та до майна представників Органу управління та органів виконавчої влади (територіальні органи ДСНС, структурні підрозділи з питань надзвичайних ситуацій місцевої державної адміністрації (органу місцевого самоврядування), уповноважених здійснювати контроль за виконанням вимог нормативних документів щодо стану готовності захисних споруд та утримання їх у належному стані, а також збереження майна.

2.1.8. Повернути майно Органу управління за першою вимогою останнього, навіть якщо передбачений Договором строк не закінчився. Майно має бути повернуто у такому стані, в якому воно було прийнято на зберігання з урахуванням його нормативного зносу передбаченому для даного виду майна, що відповідає вимогам нормативно-правових актів.

2.2. Зберігач має право:

2.2.1. Надавати пропозиції Органу управління щодо зміни умов зберігання майна. Зміни умов зберігання майна оформлюються відповідно до вимог пункту 7.6. цього Договору.

2.2.2. У разі небезпеки втрати, нестачі або загрози пошкодження майна, Зберігач вживає вичерпних заходів щодо його збереження та утримання.

2.2.3. Відповідно до вимог чинного законодавства України приймати рішення з питань утримання, відновлення та ремонту майна, якщо вони не суперечать вимогам цього Договору та вимогам нормативно-правових документів.

Пунктом 2.3. Договору передбачено, що Орган управління зобов'язаний:

2.3.1. Передати Зберігачеві майно, зазначене в Акті приймання-передачі, що є додатком до цього Договору, на зберігання не пізніше, ніж через 15 календарних днів після набрання чинності цим Договором.

2.3.2. Здійснювати контроль за виконанням Зберігачем вимог нормативних документів, цього Договору щодо зберігання переданого йому майна.

2.3.3. Надавати, разом із територіальними органами ДСНС, структурними підрозділами органів виконавчої влади з питань надзвичайних ситуацій, методичну допомогу Зберігачу у здійсненні ним заходів щодо зберігання переданого йому майна (захисної споруди, їх інженерно-технічного та спеціального обладнання, засобів зв'язку) та утримання його у належному стані.

Орган управління має право: 2.4.1. У будь-який час вимагати у Зберігача повернення майна, яке знаходиться на зберіганні (всього або його частини). 2.4.2. У разі погіршення стану та ефективності використання майна вимагати від Зберігача вжиття заходів щодо усунення недоліків, які виникли при зберіганні. 2.4.3. Вимагати відшкодування збитків, завданих втратою або пошкодженням майна, за рахунок Зберігача відповідно до законодавства. 2.4.4. Отримувати від Зберігача звітність про майно, що зберігається, та його стан.

Згідно з п.3.1. Договору Зберігач не має права користуватись майном, яке йому передано на зберігання, не за цільовим призначенням. Даний Договір не є підставою для використання Зберігачем переданого йому майна для господарських, культурних та побутових потреб. Зберігач, відповідно до вимог Порядку використання у мирний час захисних споруд цивільного захисту для господарських, культурних і побутових потреб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138, може використовувати захисну споруду для господарських, культурних і побутових потреб у мирний час за умови приведення її у готовність до використання за призначенням у строк, визначений паспортом захисної споруди, але не більше 12 годин.

Зберігача повідомлено про усі властивості переданого йому майна, особливості його зберігання та утримання (п.3.5 Договору).

Відповідно до пунктів 4.1., 4.2 Договору, у разі порушення вимог Договору, Сторона несе відповідальність, визначену цим Договором та (або) чинним законодавством України.

Зберігач несе відповідальність за збереження, утримання і цілісність майна з моменту передачі майна на зберігання і до моменту його повернення Органу управління. У разі втрати (нестачі) або пошкодження майна (його частини), яке передане на зберігання, Зберігач повинен відшкодувати Органу управління всі пов'язані з цим збитки та відновити стан майна для подальшого належного використання за цільовим призначенням.

Згідно з п. 4.3. Договору якщо внаслідок пошкодження майна (інженерно-технічного та спеціального обладнання захисної споруди, засобів зв'язку тощо) його якість змінилась настільки, що воно не може бути використано за первісним призначенням, Орган управління має право відмовитись від нього і вимагати від Зберігача відшкодування його вартості.

Пунктом 6.1. Договору передбачено, що усі спори, які виникають щодо цього Договору або пов'язані із ним, вирішуються шляхом переговорів між Сторонами. Якщо відповідний спір неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку за встановленою підвідомчістю та підсудністю такого спору відповідно до чинного законодавства України.

Згідно розділу 7 "Дія Договору" Сторони узгодили наступне: - Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та скріплення печатками Сторін, а також погодження уповноваженими державними органами (територіальний орган ДСНС, структурний підрозділ з питань надзвичайних ситуацій місцевої державної адміністрації (органу місцевого самоврядування);

- строк дії Договору починається з моменту, визначеного у пункті 7.1 цього Договору та закінчується 24.03.2025 (пункт 7.2 Договору);

- сторони можуть продовжувати строк дії Договору на тих же умовах на новий визначений строк після закінчення строку дії цього Договору (пункт 7.4 Договору);

- якщо інше прямо не передбачено цим Договором або чинним законодавством України, зміни у цей Договір можуть бути внесені тільки за домовленістю Сторін, яка оформляється додаткової угодою до цього Договору (пункт 7.5 Договору);

- зміни, внесені до цього Договору, набирають чинності з моменту підписання Сторонами додаткової угоди, погодженої у порядку, передбаченому цим Договором (пункт 7.6 Договору).

24.03.2020 між Органом управління - Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях та Зберігачем - ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" підписано Акт приймання-передачі за договором про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041 (у тому числі інженерно-технічне та спеціальне обладнання), що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль, згідно якого Органом управління передано на строкове зберігання Зберігачу - сховища з обліковими №72012 (місткість 600 чоловік, рік введення в експлуатацію 1976), сховище №72013 (місткість 600 чоловік, рік введення в експлуатацію 1976), сховища №72040 та №72041 (місткість 900 чоловік, рік введення в експлуатацію 1975), що знаходиться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль. Оцінка стану: сховища №72012 та №72013 - наявні, обмежено готові до прийняття осіб, що укриваються; сховища №72040 та №72041- не готові до прийняття осіб, що укриваються.

З урахуванням наведеного, строк дії Договору сторонами погоджено - до 24.03.2025.

Матеріали справи не містять доказів повернення відповідачем/ зберігачем захисних споруд цивільного захисту позивачу/ органу управління, після закінчення дії договору.

З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що 23.11.2020, 27.09.2022 та 25.02.2025 у відповідності до Порядку проведення державними органами приватизації перевірок стану ефективного використання та збереження державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом ФДМУ від 16.12.2009 №1998, Органом управління проводились перевірки стану ефективного використання, утримання та збереження державного майна, яке не увійшло до статутного капіталу ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно", створеного в процесі приватизації", але перебуває на його балансі - захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041, які розташовані у м. Тернополі по вул. Текстильна, 18.

Так, в Актах перевірки стану ефективного використання, утримання та збереження державного майна, яке не увійшло до статутного капіталу ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно", створеного в процесі приватизації, але перебуває на його балансі від 23.11.2020, від 27.09.2022 та від 25.02.2025 комісіями, створеними відповідно до наказів Управління забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях від 12.11.2020 №159, від 16.09.2022 №210 та від 11.02.2025 №09, в присутності представника ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно", щодо фактичного стану утримання державного майна зазначено, що сховище №72040, загальною площею 919 кв.м., що знаходиться під будівлею допоміжно-побутового корпусу №1 прядильного виробництва; сховище №72041, загальною площею 907,6 кв.м, що знаходиться під будівлею допоміжно-побутового корпусу №1, сховище №72013, загальною площею 553,9 кв.м, що знаходиться в підвальному приміщенні допоміжно-побутового корпусу №2 та сховище №72012, загальною площею 589,6 кв.м, що знаходиться в підвальному приміщенні спорткомплексу (з майном спеціального призначення - 28 од.) за адресою м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, - наявні, знаходяться в незадовільному стані та потребують ремонту.

В Актах перевірки від 23.11.2020 і від 27.09.2022 також зазначено пропозиції щодо заходів з усунення порушень, зокрема, ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" утримувати передане йому майно на умовах договору №1 від 24.03.2020 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18, в м. Тернопіль, після закінчення терміну дії договору про безоплатне зберігання продовжити його дію на таких самих умовах та на новий визначений строк; пропозиції щодо вибору способу управління та шляхів підвищення рівня утримання державного майна - об'єкти державної власності передати на умовах договору про безоплатне зберігання.

В Акті від 25.02.2025, серед іншого, встановлено порушення ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" вимог чинного законодавства щодо зберігання, утримання та використання захисних споруд цивільного захисту, утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, не допускати їх використання не за призначенням (п.15 та 22 ч.1 ст.20 Кодексу цивільного захисту України). Зазначено, що відповідно до п.2.1.2 договору №1 від 24.03.2020 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль, зберігач зобов'язаний вживати всіх необхідних заходів для забезпечення зберігання та утримання майна протягом строку зберігання та підтримки його у постійній готовності до використання за призначенням, згідно з вимогами нормативних документів.

Також, в Акті від 25.02.2025 зазначено, що ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" порушено абзац третій пункту 3 розділу III Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та або користуються об'єктами державної, комунальної власності, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.12.2006 №1213 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.12.2006 за №1363/13237, оскільки захисні споруди цивільного захисту - сховища №72012, №72013, №72040, №72041 повинні обліковуватись господарським товариством на бухгалтерському рахунку 10 "Основні засоби", а не на позабалансовому рахунку 023 "Матеріальні цінності на відповідальному збереженні" .

Окрім того, Акт від 25.02.2025 містить пропозиції щодо заходів, спрямованих на захист майнових інтересів держави та відшкодування збитків:

- ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" вжити необхідних заходів з метою приведення сховищ №72012, №72013, №72040, №72041 у готовність до використання згідно з вимогами чинного законодавства, зокрема: Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом МВС України №579 від 09.07.2018 та ДБН "Захисні споруди цивільного захисту";

- Управлінню забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області Регіонального відділення ФДМУ по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, у разі потреби, звертатися до державних установ, організацій, органів місцевого самоврядування та правоохоронних органів з метою отримання необхідної інформації щодо захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041 для прийняття в подальшому відповідних управлінських рішень, надання пропозицій та вжиття заходів, спрямованих на захист майнових інтересів держави та шляхів підвищення рівня утримання державного майна;

- ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" утримувати передане йому майно на умовах договору №1 від 24.03.2020 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, 72040, №72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль. Після закінчення терміну дії договору про безоплатне зберігання продовжити його дію на таких самих умовах та на новий визначений строк (згідно з п. 7.4 договору).

Також, як вказує позивач, 15.08.2023, 12.02.2024, 01.05.2024 та 21.10.2024 відповідно до пункту 1 глави 2 Розділу VI Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 №579, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 30.07.2018 за №879/32331, в присутності керуючого санацією ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" Слободянюк Л.В., здійснювалась оцінка стану готовності захисних споруд цивільного захисту, про що складено відповідні акти оцінок.

Так, в Актах оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 15.08.2023 зроблено висновок про те, що станом на 15.08.2023 сховище (протирадіаційне укриття) №72012, сховище (протирадіаційне укриття) №72013 оцінюються як обмежено готові до використання за призначенням; сховище (протирадіаційне укриття) №72040 та сховище (протирадіаційне укриття) №72041 - не готові до використання за призначенням; рекомендовано привести сховища у готовність до використання згідно із вимогами чинного законодавства, Наказу МВС України №579 від 09.07.2018.

В Актах оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 21.10.2024 зроблено висновки про те, що станом на 21.10.2024 сховище (протирадіаційне укриття) №72012 та сховище (протирадіаційне укриття) №72013 оцінюються як обмежено готові до використання за призначенням за умов усунення рекомендацій, а саме - привести сховища у готовність до використання згідно із вимогами чинного законодавства, "Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту", затверджених Наказом МВС України №579 від 09.07.2018 та ДБН "Захисні споруди цивільного захисту"; сховище (протирадіаційне укриття) №72040 та сховище (протирадіаційне укриття) №72041 - не готові до використання за призначенням.

Враховуючи те, що 24.03.2025 Договір припиняв свою дію, у відповідності до пункту 7.4 Договору, Регіональне відділення листом від 19.03.2025 №11-112-00370 направило на адресу Товариства підписану зі сторони Органу управління та погоджену Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, Департаментом з питань оборонної роботи, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами Тернопільської обласної військової адміністрації, Додаткову угоду №1 до Договору в якій запропонувало внести зміни до пункту 7.2 Розділу 7 "Дія Договору" виклавши його у такій редакції: "Строк дії цього Договору продовжено з 25 березня 2025 року по 24 березня 2030 року включно".

Листом від 27.03.2025 №01/162 ВАТ "Текстерно" повідомило Регіональне відділення, що отримало Додаткову угоду до Договору, однак підприємству необхідний час для опрацювання надісланої угоди та що юридична особа вживає всіх можливих заходів для якнайшвидшого розгляду даного питання.

В подальшому, листом від 02.04.2025 №01/165 Товариство на адресу органу приватизації направило для підписання свій проект Договору №2 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72040, №72041, виключивши з предмета Договору споруди №72012, №72013 та змінивши ряд умов Договору. Зокрема, у вказаному проекті Договору відповідачем виключено сховища №72012 та №72013 та запропоновано викласти пункти 2.1.6, 2.1.7, 2.3.4, 3.1, 3.4, 4.3 Договору №1 від 24.03.2020 в іншій редакції.

У листі ВАТ "ТО "Текстерно" серед іншого повідомило, що в 2020 році товариством шляхом електронного аукціону в межах процедури банкрутства відчужено декілька об'єктів нерухомого майна разом із земельними ділянками. Відповідно, споруди цивільного захисту №72013 та №72012 є складовими відчужених об'єктів. Відтак, з моменту продажу, товариство не має повноцінного доступу до інженерних мереж та інфраструктури сховищ, оскільки останні перебувають на земельній ділянці та є складовою нерухомого майна, що належать іншій юридичній особі. Таким чином, підприємство не вбачає за можливе брати на себе зобов'язання по безоплатному зберіганню майна, а саме спорудах цивільного захисту №72013 та №72012, які перебувають в складі нерухомості, що належить іншій юридичній особі та доступ до якого утруднений.

Також, з урахуванням судових справ №500/5839/24 та №500/5511/24, ініційованих Фондом державного майна України та перебуванням ВАТ "ТО "Текстерно" на стадії процедури санації в межах справи про банкрутство №1/Б-294 через надзвичайно важкий фінансовий стан підприємства, ВАТ "ТО "Текстерно" зазначило, що укладений раніше Договір №1 містить норми, які сьогодні не є актуальними та мають бути змінені. Зазначає, що на момент передачі для зберігання сховищ, власником яких є ФДМУ, останні були або в не готовому або в обмежено готовому стані. Для приведення сховищ у відповідність до чинного законодавства необхідні значні кошти, які в підприємства відсутні через важний фінансовий стан та значні кредиторські зобов'язання в процедурі банкрутства.

З огляду на вищенаведене відповідач просив розглянути запропонований проект Договору, підписати, завірити печатками та погодити його з відповідними державними органами, що уповноважені на таке погодження відповідно до вимог чинного законодавства України.

Зокрема, в надісланому позивачу проекті Договору №2 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72040, 72041, відповідачем викладено ряд пунктів Договору в такій редакції:

- "1.1. Орган управління передає, а Зберігач приймає на себе зобов'язання щодо зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72040, 72041, що знаходяться за адресою: м.Тернопіль, вул. Текстильна, 18 (надалі - майно) та обліковується на позабалансовому рахунку і не увійшло до статутного фонду Зберігача, протягом строку дії цього Договору.

Майно, на момент передачі на зберігання за даним Договором, перебуває в не готовому до використання за призначенням.

Склад, балансова (залишкова) вартість та стан майна визначається в Акті приймання-передачі. що є невід'ємною частиною даного Договору."

- "2.1.1. Прийняти від Органу управління на зберігання майно, зазначене у Акті приймання-передачі. Майно обліковувати на позабалансовому рахунку та щокварталу подавати до органу управління звіт про його стан та використання."

- "2.1.6. Утримувати передане йому майно на умовах Договору та відповідно до вимог Цивільного кодексу України стосовно зберігання майна."

- "2.1.7. Надавати безперешкодний доступ на свою територію та до майна представників Органу управління та органів виконавчої влади (територіальні органи МНС, місцевої державної адміністрації (органу місцевого самоврядування), уповноважених здійснювати контроль за виконанням вимог нормативних документів щодо стану збереження майна."

- Орган управління зобов'язаний:

"2.3.4. Здійснювати поточний та капітальний ремонт майна за власні кошти, в тому числі за допомогою третіх осіб або здійснювати фінансування таких робіт Зберігачем, про що Сторони мають укласти додаткову угоду до даного Договору."

- "3.1. Зберігач не має права користуватись майном, яке йому передано на зберігання, не за цільовим призначенням. Даний Договір не є підставою для використання Зберігачем переданого йому майна для господарських, культурних та побутових потреб.

Зберігач, відповідно до вимог Порядку використання у мирний час захисних споруд цивільного захисту для господарських, культурних і побутових потреб, затвердженого Постановою Кабміну № 138 від 10.03.207р. може порушити питання щодо використання споруди цивільного захисту для господарських, культурних та побутових потреб."

- "3.4. Зняття захисних споруд з обліку Фонду захисних споруд здійснюється відповідно до Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого Постановою Кабміну №138 від 10.03.2017р. та інших актів чинного законодавства.

Відчуження і списання іншого майна, переданого Зберігачеві відповідно до цього Договору, здійснюється у порядку, встановленому законодавством щодо відчуження майна, що належить державі."

- "4.3. У разі неповернення майна Органу управління за першою вимогою, Зберігач повинен виплатити Органу управління пеню (неустойку) у розмірі 0,5% вартості майна за кожний день затримки."

Розглянувши надісланий відповідачем Договір №2, листом від 05.05.2025 №11-112- 00621 Регіональне відділення повідомило, що такий не може бути підписаний Органом управління із наведенням відповідного обґрунтування. Зазначило, що умови Договору №1 від 24.03.2020 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, 72013, 72040, 72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль, є актуальними на даний час та відповідають вимогам чинного законодавства, а тому відмова ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" від подальшого продовження строку його дії свідчить про свідоме небажання товариства брати на себе зобов'язання, які передбачені чинним законодавством України щодо утримання і зберігання в належному стані державного майна за його належного обліку. Також запропонований проект договору №2 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №7240, 72041 не відповідає законодавству у сфері цивільного захисту населення, а тому наполягає припинити протиправні дії, пов'язані з неправомірним бухгалтерським обліком об'єктів цивільного захисту та підписати Додаткову угоду №1 до Договору №1 від 24 березня 2020 року про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, 72013, 72040, 72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль, надіслану ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" листом Управління забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях.

Оскільки відповідачем не підписано зі своєї сторони Додаткову угоду №1 до Договору №1 від 24 березня 2020 року, наведене стало підставою для звернення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільських областях з цим позовом до ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" про визнання судом вказаної угоди укладеною.

Під час розгляду цієї справи судом з'ясовано, що у провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала справа №500/5839/24 за позовом Керівника Тернопільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління /ГУ/ Державної служби України з надзвичайних ситуацій /ДСНС/ у Тернопільській області до Відкритого акціонерного товариства /ВАТ/ "Тернопільське об'єднання /ТО/ "Текстерно", треті особи без самостійних вимог на предмет спору Регіональне відділення /РВ/ Фонду державного майна /ФДМ/ України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, Тернопільська міська рада, про визнання протиправною бездіяльність ВАТ "ТО "Текстерно" щодо неприведення захисної споруди цивільного захисту - сховища з обліковим номером 72041, що знаходиться за адресою: м.Тернопіль, вул.Текстильна, 18, у належний для його використання за призначенням стан; зобов'язати відповідача ВАТ "ТО "Текстерно" привести захисну споруду цивільного захисту - сховище з обліковим номером 72041, що знаходиться за адресою: м.Тернопіль, вул.Текстильна, 18, у стан, придатний для її використання за призначенням, у відповідності до Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затв. постановою Кабінету Міністрів /КМ/ України № 138 від 10.03.2017.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.11.2024, яку залишено без змін постановою Восьмого апеляційного господарського суду від 25.02.2025, позов прокурора залишено без розгляду на підставі п.1 ч.1 ст.240 КАС України.

Також, у провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала справа №500/5511/24 за адміністративним позовом Тернопільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області до Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, Тернопільська міська рада, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Позов обгрунтовано тим, що Тернопільською окружною прокуратурою у ході вивчення стану додержання законів при використанні захисних споруд цивільного захисту на території Тернопільської об'єднаної територіальної громади встановлено, що захисна споруда цивільного захисту - сховище з обліковим номером 72040, знаходиться у непридатному для використання у воєнний час за цільовим призначенням стані.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.12.2024, яку залишено без змін постановою Восьмого апеляційного господарського суду від 12.03.2025, позов прокурора також залишено без розгляду на підставі п.1 ч.1 ст.240 КАС України.

Дослідивши норми чинного законодавства, які регламентують спірні правовідносини, оцінивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Фонд державного майна України" Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про Фонд державного майна України" до основних завдань Фонду державного майна України належать: реалізація державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності; організація виконання Конституції та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, інших актів законодавства та здійснення контролю за їх виконанням; управління об'єктами державної власності, зокрема корпоративними правами держави у статутних капіталах господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію та затверджено план розміщення акцій; товариств, утворених у процесі перетворення (у тому числі шляхом корпоратизації) державних підприємств, що належать до сфери його управління, а також товариств, утворених за участю Фонду державного майна України.

Положенням про регіональне відділення Фонду державного майна України (затвердженого наказом ФДМ України №678 від 15.05.2012) передбачено, що Регіональне відділення Фонду державного майна України (далі - регіональне відділення) утворюється в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і є територіальним органом Фонду державного майна України (далі - Фонд), що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, оцінки, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління. Регіональні відділення підпорядковуються Фонду. Фонд, регіональні відділення та представництва становлять єдину систему державних органів приватизації.

Завданням регіонального відділення є реалізація повноважень Фонду, зокрема державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності (п.3 Положення).

Відповідно до ст. 4 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) цивільний захист - комплекс заходів, які реалізуються на території України в мирний час та в особливий період і спрямовані на захист населення, територій, навколишнього природного середовища, майна, матеріальних і культурних цінностей від надзвичайних ситуацій та інших небезпечних подій, запобігання виникненню таких ситуацій та подій, ліквідацію їх наслідків, надання допомоги постраждалим, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Стаття 32 КЦЗ України встановлює, що до захисних споруд цивільного захисту належать:

1) сховище - герметична споруда для захисту людей, в якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів;

2) протирадіаційне укриття - негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження.

Частиною 8 ст. 32 КЦЗ України передбачено, що утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням та експлуатація таких об'єктів здійснюються їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі утримання та експлуатація споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів та інших не заборонених законодавством джерел.

Частиною 12 статті 32 КЦЗ України встановлено, що захисні споруди цивільного захисту державної та комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню).

Як вже зазначалось вище, захисні споруди цивільного захисту - сховище №72040, площею 919,0 кв.м, сховище №72041, площею 907,6 кв.м, сховище №72013, площею 553,9 кв.м, та сховище №72012, площею 589,6 кв.м, разом з майном спеціального призначення, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль, є об'єктами права державної власності, обліковуються в Реєстрі державного майна, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств та Єдиному реєстрі об'єктів державної власності щодо державного майна.

Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №32270372 від 15.01.2015, споруда - сховище №72012, загальною площею 589,6 кв.м, розташоване за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, належить до державної форми власності, власник - Регіональне відділення фонду державного майна України по Тернопільській області; свідоцтво про право власності на нерухоме майно №32270306 від 15.01.2015.

Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №32237552 від 15.01.2015, споруда - сховище №72013, загальною площею 553,9 кв.м, розташоване за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, належить до державної форми власності, власник - Регіональне відділення фонду державного майна України по Тернопільській області; свідоцтво про право власності на нерухоме майно №32237484 від 15.01.2015.

Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №32232713 від 15.01.2015, споруда - сховище №72040, загальною площею 919 кв.м, розташоване за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, належить до державної форми власності, власник - Регіональне відділення фонду державного майна України по Тернопільській області; свідоцтво про право власності на нерухоме майно №32232620 від 15.01.2015.

Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №32288835 від 16.01.2015, споруда - сховище №72041, загальною площею 907,6 кв.м, розташоване за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, належить до державної форми власності, власник - Регіональне відділення фонду державного майна України по Тернопільській області; свідоцтво про право власності на нерухоме майно №32288688 від 16.01.2015.

Як вказує позивач, об'єкти державної власності - захисні споруди цивільного захисту №72012, №72013, №72040, №72041 перебувають на балансі ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" з моменту створення вказаного акціонерного товариства, а тому його керівництво несе відповідальність за стан їх утримання та зберігання.

За даними Витягу з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна, що міститься в матеріалах справи, балансоутримувачем зазначених об'єктів (захисних споруд цивільного захисту, сховищ №72012, 72013, 72040, 72041) є Відкрите акціонерне товариство "Тернопільське об'єднання "Текстерно".

Постановою Кабінету Міністрів України №138 від 10.03.2017 "Деякі питання використання захисних споруд цивільного захисту" (з наступними змінами) затверджено Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку (надалі - Порядок №138).

Відповідно до п.9 Порядку №138 утримання об'єктів фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.

Пунктом 13 Порядку №138 передбачено, що у разі приватизації (корпоратизації) державного (комунального) підприємства, на балансі якого перебувають захисні споруди, уповноважений орган управління захисної споруди проводить заходи, спрямовані на визначення їх балансоутримувачів та укладення з ними договорів про утримання (зберігання) захисних споруд.

Відповідно до п. 1.3 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі (затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерством економіки України від 19.05.1999 №908/68) управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом (державні органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна у межах чинного законодавства відповідно до таких принципів: забезпечення ефективності використання та збереження державного майна, здійснення заходів контролю; сприяння підвищенню ефективності діяльності підприємств, зокрема - покращення фінансового стану господарських товариств, на балансі яких перебуває державне майно, яке не увійшло до статутних капіталів; наявність альтернативних (залежно від груп майна у межах чинного законодавства) способів забезпечення управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі; пріоритетність вибору способів управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, дотримання якого забезпечує надходження коштів до Державного бюджету України.

За змістом п.1.4 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, способи управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі є такими:

1) здійснення приватизації відповідно до Законів України "Про приватизацію державного майна";

2) передача майна в оренду відповідно до Закону України "Про оренду державного та комунального майна";

3) передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності";

4) передача майна до сфери управління органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 №1482;

5) передача майна господарським товариствам, у тому числі у разі ліквідації балансоутримувача, на умовах відповідного договору безоплатного зберігання (далі - договору зберігання) відповідно до вимог законодавства;

6) списання об'єктів державної власності у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 № 1314;

7) передача в оренду, використання захисних споруд цивільного захисту для задоволення господарських, культурних та побутових потреб із збереженням функціонального призначення таких споруд або їх списання у порядку, передбаченому законодавством у сфері цивільного захисту.

Отже, саме до повноважень позивача належить вирішення питання щодо подальшого використання об'єктів цивільного захисту, які не увійшли до статутного капіталу відповідача в ході приватизації і передані на баланс останнього.

Як вже зазначалось вище, 23.11.2020, 27.09.2022 та 25.02.2025 у відповідності до Порядку проведення державними органами приватизації перевірок стану ефективного використання та збереження державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом ФДМУ від 16.12.2009 №1998, Органом управління проводились перевірки стану ефективного використання, утримання та збереження державного майна, яке не увійшло до статутного капіталу ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно", створеного в процесі приватизації", але перебуває на його балансі - захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041, які розташовані у м. Тернополі по вул. Текстильна, 18.

За результатами проведення перевірок зроблено висновок про те, що станом на 15.08.2023 сховище (протирадіаційне укриття) №72012, сховище (протирадіаційне укриття) №72013 оцінюються як обмежено готові до використання за призначенням; сховище (протирадіаційне укриття) №72040 та сховище (протирадіаційне укриття) №72041 - не готові до використання за призначенням; рекомендовано привести сховища у готовність до використання згідно із вимогами чинного законодавства, Наказу МВС України №579 від 09.07.2018; станом на 21.10.2024 сховище (протирадіаційне укриття) №72012 та сховище (протирадіаційне укриття) №72013 оцінюються як обмежено готові до використання за призначенням за умов усунення рекомендацій, а саме - привести сховища у готовність до використання згідно із вимогами чинного законодавства, "Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту", затверджених Наказом МВС України №579 від 09.07.2018 та ДБН "Захисні споруди цивільного захисту"; сховище (протирадіаційне укриття) №72040 та сховище (протирадіаційне укриття) №72041 - не готові до використання за призначенням.

Також, 23.11.2020, 27.09.2022 та 25.02.2025 у відповідності до Порядку проведення державними органами приватизації перевірок стану ефективного використання та збереження державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом ФДМУ від 16.12.2009 №1998, Органом управління проводились перевірки стану ефективного використання, утримання та збереження державного майна, яке не увійшло до статутного капіталу ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно", створеного в процесі приватизації", але перебуває на його балансі - захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041, які розташовані у м. Тернополі по вул. Текстильна, 18.

За результатами проведення перевірок зроблено висновок про те, що сховище №72040, загальною площею 919 кв.м, що знаходиться під будівлею допоміжно-побутового корпусу №1 прядильного виробництва; сховище №72041, загальною площею 907,6 кв.м, що знаходиться під будівлею допоміжно-побутового корпусу №1, сховище №72013, загальною площею 553,9 кв.м, що знаходиться в підвальному приміщенні допоміжно-побутового корпусу №2 та сховище №72012, загальною площею 589,6 кв.м, що знаходиться в підвальному приміщенні спорткомплексу (з майном спеціального призначення - 28 од.) за адресою м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, - наявні, знаходяться в незадовільному стані та потребують ремонту;

В Акті перевірки від 25.02.2025, серед іншого, встановлено порушення ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" вимог чинного законодавства щодо зберігання, утримання та використання захисних споруд цивільного захисту, утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, не допускати їх використання не за призначенням (п.15 та 22 ч.1 ст.20 Кодексу цивільного захисту України). Зазначено, що відповідно до п.2.1.2 договору №1 від 24.03.2020 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль, зберігач зобов'язаний вживати всіх необхідних заходів для забезпечення зберігання та утримання майна протягом строку зберігання та підтримки його у постійній готовності до використання за призначенням, згідно з вимогами нормативних документів.

Також, в Акті від 25.02.2025 зазначено, що ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" порушено абзац третій пункту 3 розділу III Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та або користуються об'єктами державної, комунальної власності, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.12.2006 №1213 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.12.2006 за №1363/13237, оскільки захисні споруди цивільного захисту - сховища №72012, №72013, №72040, №72041 повинні обліковуватись господарським товариством на бухгалтерському рахунку 10 "Основні засоби", а не на позабалансовому рахунку 023 "Матеріальні цінності на відповідальному збереженні" .

Окрім того, Акт від 25.02.2025 містить пропозиції щодо заходів, спрямованих на захист майнових інтересів держави та відшкодування збитків:

- ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" - вжити необхідних заходів з метою приведення сховищ №72012, №72013, №72040, №72041 у готовність до використання згідно з вимогами чинного законодавства, зокрема: Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом МВС України №579 від 09.07.2018 та ДБН "Захисні споруди цивільного захисту";

- Управлінню забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області Регіонального відділення ФДМУ по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях - у разі потреби, звертатися до державних установ, організацій, органів місцевого самоврядування та правоохоронних органів з метою отримання необхідної інформації щодо захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041 для прийняття в подальшому відповідних управлінських рішень, надання пропозицій та вжиття заходів, спрямованих на захист майнових інтересів держави та шляхів підвищення рівня утримання державного майна;

- ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" - утримувати передане йому майно на умовах договору №1 від 24.03.2020 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, 72040, №72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль. Після закінчення терміну дії договору про безоплатне зберігання продовжити його дію на таких самих умовах та на новий визначений строк (згідно з п. 7.4 договору).

Отже, станом на час розгляду цієї справи (як і на дату направлення відповідачу проекту додаткової угоди) захисні споруди цивільного захисту - сховища №72012, №72013, №72040, №72041, обліковуються ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" на позабалансовому рахунку 023 "Матеріальні цінності на відповідальному збереженні".

З цього приводу позивач просить врахувати, що відповідач до кінця 2024 року здійснював облік споруд, як того вимагає Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та або користуються об'єктами державної, комунальної власності, однак після вказаного періоду безпідставно почав обліковувати об'єкти цивільного захисту на позабалансовому рахунку, що суперечить Положенню.

Разом з тим, з огляду на твердження позивача, суд враховує, що приватизація державної частки орендного підприємства "Тернопільське об'єднання "Текстерно", здійснювалась Фондом державного майна України в 1996 році.

Пунктом 20 Декрету Кабінету Міністрів України від 31.12.1992 №26-92, яким затвердженого Перелік майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів основного виробництва, приватизація або передача в оренду яких не допускається (у редакції, чинній станом на дату приватизації), передбачалося, що протирадіаційні споруди відносилися до об'єктів, що не підлягали приватизації.

Захисні споруди № 72012, № 72013, № 72040, №72041 - це об'єкти нерухомості, які не могли увійти до статутного капіталу ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" внаслідок законодавчої заборони під час приватизації цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Тернопільське об'єднання "Текстерно", однак такі об'єкти залишилися на його балансі як державне майно.

Методику відображення в бухгалтерському обліку активів та операцій, які мають особливий характер, зумовлений правовим статусом державного і комунального майна та законодавчим регулюванням діяльності суб'єктів державного, комунального секторів економіки й управління об'єктами державної власності, визначає Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об'єктами державної, комунальної власності, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.12.2006 №1213 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.12.2006 за №1363/13237 (надалі Положення).

Абзацом 3 пункту 3 розділу III Положення визначено, що облік основних засобів та інших необоротних матеріальних активів, які є державною або комунальною власністю та не ввійшли до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації) господарськими організаціями (крім державних (казенних) та комунальних підприємств), ведеться відповідно на рахунках 10 "Основні засоби" й 11 "Інші необоротні матеріальні активи" на окремих субрахунках третього порядку відповідних субрахунків із зазначенням належності до державної та/або комунальної власності.

Також, за умовами пункту 2.1.1. Договору №1 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, 72013, 72040, 72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18, в м.Тернопіль від 24.03.2020, відповідач, як Зберігач, зобов'язався прийняте від Органу управління на зберігання майно, зазначене у Акті приймання-передачі, обліковувати відповідно до Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об'єктами державної, комунальної власності, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.12.2006 №1213 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.12.2006 за №1363/13237 та на вимогу Органу управління надавати звіт про його стан та використання.

Враховуючи наведене, суд погоджується із доводами позивача про те, що оскільки споруди цивільного захисту, передані відповідачу на зберігання, не увійшли в статутний капітал Товариства при його створенні, залишились на його балансі як державне майно, а відтак облік такого майна згідно умов Договору має здійснюватись відповідачем згідно вимог Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об'єктами державної, комунальної власності.

Водночас питання правильності відображення відповідачем споруд цивільного захисту в бухгалтерському обліку (баланс/ позабаланс) не належить до предмету позову у цій справі.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

У відповідності до положень статей 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Внаслідок укладення договору між сторонами, згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, виникли цивільні права та обов'язки і за своєю правовою природою укладений між сторонами договір є договором зберігання, який підпадає під правове регулювання глави 66 Цивільного кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 936 Цивільного кодексу України за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.

Згідно з частиною 1 статті 938 Цивільного кодексу України зберігач зобов'язаний зберігати річ протягом строку, встановленого у договорі зберігання.

Згідно з частиною 2 статті 938 Цивільного кодексу України, якщо строк зберігання у договорі зберігання не встановлений і не може бути визначений виходячи з його умов, зберігач зобов'язаний зберігати річ до пред'явлення поклажодавцем вимоги про її повернення.

Відповідно до статті 942 Цивільного кодексу України зберігач зобов'язаний вживати усіх заходів, встановлених договором, законом, іншими актами цивільного законодавства, для забезпечення схоронності речі. Якщо зберігання здійснюється безоплатно, зберігач зобов'язаний піклуватися про річ, як про свою власну.

Відповідно пункту 1.4 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, одним із способів управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі є передача майна господарським товариствам, у тому числі у разі ліквідації балансоутримувача, на умовах відповідного договору безоплатного зберігання відповідно до вимог законодавства.

Згідно пункту 3.1 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі відповідальність за збереження та ефективне використання державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, визначається главою 29 розділу I Книги третьої Цивільного кодексу України щодо захисту прав власності, та главою 51 розділу I Книги п'ятої Цивільного кодексу України щодо правових наслідків порушення зобов'язань.

Згідно пунктів 3, 4 наказу Фонду Державного майна України та Міністерства економіки України "Про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі" (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 24 червня 1999р. за №414/3707), встановлено, що забезпечення реалізації Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, відповідно до Закону України "Про управління об'єктами державної власності", "Про Фонд державного майна України" здійснює Фонд державного майна України.

Господарські товариства, на балансі яких перебуває державне майно, яке не увійшло до статутних капіталів у процесі приватизації, несуть відповідальність за збереження такого майна відповідно до Цивільного коксу України.

За приписами статті 317 Цивільного Кодексу України власнику належить право володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном.

На підставі частини другої статті 326 Цивільного Кодексу України від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.

Відповідно частини третьої статті 326 Цивільного Кодексу України управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

Саме Фонд державного майна України є органом державної влади, уповноваженим здійснювати право власності держави на захисну споруду цивільного захисту та здійснювати захист інтересів держави у даних правовідносинах.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону України "Про Фонд державного майна України" до основних завдань Фонду державного майна України належить реалізація державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Закріпивши спірні об'єкти за відповідачем як такі, що не підлягають приватизації, а відтак будь-якому відчуженню та зміні форми власності з державної, законодавець, таким чином, вилучив з цивільного обороту майно, яке має загальнодержавне стратегічне значення та покликане забезпечувати базові потреби суспільства.

На підставі вищевикладеного, ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" пропонувалось вжити необхідних заходів з метою приведення сховищ №72012, №72013, №72040, №72041 у готовність до використання згідно з вимогами чинного законодавства, зокрема: Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом МВС України №579 від 09.07.2018 та ДБН "Захисні споруди цивільного захисту".

При цьому, інших об'єктів цивільного захисту, які б забезпечували безпеку працівників ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" (з урахуванням існуючого воєнного стану) у відповідача немає.

Як вже зазначалось вище, предметом розгляду у цій справі є визнання укладеною Додаткової угоди №1 до Договору №1 від 24 березня 2020 року про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль.

Порядок укладення договорів визначений у ст.ст. 179-188 Господарського кодексу України (далі ГК України, втратив чинність 28.08.2025, однак був чинний станом на дату звернення з листом щодо укладення додаткової угоди).

Положеннями ч. 7 ст. 179 ГПК України було визначено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно до ст. 181 ГК України господарський договір укладається в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Матеріали справи вказують на те, що до закінчення строку дії Договору №1 від 24 березня 2020 року про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту, позивачем вчинялись заходи досудового звернення до відповідача з пропозицією укладення (підписання) додаткової угоди до договору про безоплатне зберігання захисних споруд у запропонованій позивачем редакції щодо продовження строку дії договору з 25.03.2025 по 24.03.2030 (лист Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільських областях (Управління забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області №11-112-00370 від 19.03.2025)

Згідно із ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Вимогами ч. 4 ст. 179 ГПК України (чинний станом на дату звернення з листом щодо укладення додаткової угоди) закріплено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади, державні органи та органи державної влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори (ч.2 ст. 179 ГК України).

Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування (ч.3 ст. 179 ГК України).

Судом встановлено, що строк дії укладеного між сторонами Договору №1 від 24 березня 2020 року про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту визначено сторонами - до 24.03.2025.

Порядок №138, який являється спеціальним галузевим нормативно-правовим актом, що регулює вузьку групу правовідносин, котрі виникають в сфері створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, передбачає лише одну форму використання захисних споруд цивільного захисту після приватизації державних підприємств - укладення договорів про утримання (зберігання) захисних споруд. Альтернативні варіанти Порядком №138 для захисних споруд цивільного захисту не передбачені.

При цьому, наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи №582 від 25.08.2009 затверджено типову форму Примірного договору про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони).

Згідно зі ст. 649 ЦК України, розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади АР Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом. Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади АР Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.

Приймаючи до уваги наведені приписи чинного законодавства, суд виходить з того, що положеннями ЦК України передбачено вирішення судом переддоговірних спорів, зокрема, щодо договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших встановлених законом випадках. Тобто, в разі безпідставного ухилення від укладення договору стороною, зобов'язаною його укласти, інша сторона відповідно до положень ст. 16 ЦК України має право звернутися до суду за захистом своїх прав.

Згідно з ч.1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до частин 2, 3 ст.16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема: зміна правовідношення. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

В даному випадку суд погоджується із доводами позивача про те, що укладення договору про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) між суб'єктом управління (позивачем) та відповідачем (як балансоутримувачем) є обов'язковим на підставі правового акта органу державної влади, а саме на виконання пункту 13 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138.

Також, за результатами проведених перевірок стану ефективного використання, утримання та збереження державного майна, яке не увійшло до статутного капіталу ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно", створеного в процесі приватизації, але перебуває на його балансі, зокрема від 25.02.2025, комісією було внесено пропозицію щодо вибору способу управління та шляхів підвищення рівня утримання державного майна, а саме було рекомендовано Органу управління продовжити термін дії Договору №1 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041.

Направлена Регіональним відділенням відповідачу листом від 19.03.2025 №11-112-00370 Додаткова угода №1 до Договору, в якій запропоновано внести зміни до пункту 7.2 Розділу 7 "Дія Договору" виклавши його у такій редакції: "Строк дії цього Договору продовжено з 25 березня 2025 року по 24 березня 2030 року включно", підписана зі сторони Органу управління та погоджена Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, Департаментом з питань оборонної роботи, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами Тернопільської обласної військової адміністрації.

Договір №1 та Додаткова угода до нього складені у відповідності до Примірного договору про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони), затвердженого наказом МНС України від 25.08.2009 №582, Цивільного кодексу України, Кодексу цивільного захисту України та погоджені уповноваженими на це державними органами з цивільного захисту: Головним управлінням ДСНС у Тернопільській області (Управлінням ДСНС у Тернопільській області) та Департаментом з питань оборонної роботи, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами Тернопільської військової адміністрації (Управлінням з питань цивільного захисту населення Тернопільської ОДА).

Натомість, запропоновану додаткову угоду про внесення змін до Договору відповідач не підписав, що створює загрозу збереження державного майна, з огляду на прийняте органом управління рішення щодо подальшого використання об'єктів цивільного захисту, які не увійшли до статутного капіталу відповідача в ході приватизації і були передані на баланс відповідача.

Підстави для зміни або розірвання договору передбачені ст. 651 ЦК України і за загальним правилом, викладеним у частині першій цієї статті, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Про зміну або розірвання договору в порядку частини першої статті 651 ЦК України сторони вправі домовитися в будь-який час на свій розсуд (крім випадків, обумовлених законодавчо).

Разом з тим, законодавець передбачає випадки, коли розгляд питання про внесення змін до договору чи про його розірвання передається на вирішення суду за ініціативою однієї із сторін.

Так, за ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Тож іншими підставами для зміни або розірвання договору в судовому порядку, крім істотного його порушення, відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України є випадки, встановлені законом або договором, і саме настання таких випадків зумовлює право сторони договору ініціювати в судовому порядку питання зміни чи припинення відповідних договірних правовідносин.

Відповідно до ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Частиною 1 ст.74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 79 ГПК України встановлено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Зважаючи на обставини справи та приписи Порядку №138, яким передбачено обов'язкову форму використання захисних споруд, які є державною власністю та передані на баланс відповідача (після закінчення приватизації), не інакше як шляхом укладення договору зберігання захисної споруди, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільських областях про визнання укладеною Додаткову угоду №1 до Договору №1 від 24 березня 2020 року про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль в редакції, наведеній у позовній заяві.

В пунктах 25, 28 постанови Верховного Суду у справі №916/1423/18 від 18.09.2020 зазначено, що визнання договору укладеним з викладенням його змісту у резолютивній частині судового рішення, як один із способів установлення господарських правовідносин, є належним способом захисту прав суб'єктів господарювання.

У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили (ч.3 ст.651 ЦК України).

Щодо посилання відповідача на невідповідність умов Договору №1 від 24 березня 2020 року про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту фактичним обставинам, а також про необхідність укладення договору в редакції, запропонованій ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" (проект Договору №2 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72040, 72041), то слід зазначити, що предметом спору у цій справі є вимога щодо визнання укладеною додаткової угоди в редакції позивача (про продовження строку дії договору), тоді як заперечення відповідача стосуються укладення договору на запропонованих ним умовах, що не належить до предмету розгляду у цій справі.

Щодо твердження відповідача про необхідність виключення з предмету Договору захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, то суд враховує наступне.

Згідно із частиною дванадцятою статті 32 Кодексу цивільного захисту України та частиною другою статті 4 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" захисні споруди цивільного захисту державної та комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню).

Як вбачається з матеріалів справи, захисні споруди цивільного захисту - сховища №72012, №72013, які розташовані за адресою: м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, у процесі приватизації цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Тернопільське об'єднання "Текстерно" не увійшли до статутного капіталу ВАТ "Тернопільське об'єднання Текстерно" та були передані на його баланс разом із сховищами №72040 та №72041.

Поряд з цим з наявних матеріалів справи слідує, ПП "Коммед" є власником допоміжного побутового корпусу №2, загальною площею 1929,7 кв.м, допоміжного побутового корпусу №2 (адмінбудинок), загальною площею 4124,5 кв.м та блоку культмасової роботи загальною площею 2240,9 кв.м відповідно до договору купівлі-продажу №2709 від 12.05.2021.

Таким чином, ПП "Коммед" не є власником та балансоутримувачем (зберігачем) об'єктів державної власності: захисних споруд цивільного захисту сховища №72012 загальною площею 589,6 кв.м та сховища №72013 загальною площею 553,9 кв.м за адресою: м.Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 18, у зв'язку з чим твердження відповідача про те, що доступ до таких споруд (зокрема їх комунікацій) є утрудненим, суд вважає необґрунтованими.

До того ж, під час проведення органом приватизації перевірок стану ефективного використання та збереження державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, а також оцінки стану готовності захисних споруд цивільного захисту (про що складено відповідні акти перевірок та оцінок, наявні в матеріалах справи) членам комісій було надано доступ до всіх без винятку захисних споруд, в тому числі і до сховищ №72012, №72013, незважаючи на ту обставину, що споруди розміщені в будівлях, які товариством відчужені.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 09.12.1994 Європейського суду з прав людини у справі "Руїс Торіха проти Іспанії").

Зважаючи на викладене, суд зазначає, що всі інші доводи та міркування сторін взяті судом до уваги, однак не спростовують вищенаведених висновків суду.

Судові витрати.

Відповідно до статті 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору у цій справі покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 7, 13, 73, 74, 79, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Визнати укладеною між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях (вул. Василіянок, 48 м. Івано-Франківськ, 76019, код ЄДРПОУ 42891875) та Відкритим акціонерним товариством "Тернопільське об'єднання "Текстерно" (вул. Текстильна, 18, м. Тернопіль, 46010, код ЄДРПОУ 00306650) Додаткову угоду №1 до Договору №1 від 24 березня 2020 року про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, №72013, №72040, №72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль в наступній редакції:

ДОДАТКОВА УГОДА №1

до Договору № 1 від 24 березня 2020 року

про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту -

сховищ №72012, 72013, 72040, 72041, що знаходяться

по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль

м. Тернопіль "____" ___________2025 року

Відкрите акціонерне товариство "Тернопільське об'єднання "Текстерно", ідентифікаційний код 00306650, місцезнаходження якого: вул. Текстильна, 18, м. Тернопіль, 46002 (далі - Зберігач), в особі керуючої санації Слободянюк Лариси Василівни, яка діє на підставі Статуту, з однієї сторони, та Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 42891875, місцезнаходження якого: вулиця Василіянок, будинок 48, місто Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76019 (далі - Орган управління), в особі заступника начальника Регіонального відділення - начальника Управління забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області Белошицького Руслана Анатолійовича, який діє відповідно до Положення про Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, затвердженого наказом ФДМУ від 14.03.2019 №255 (у редакції згідно з наказом ФДМУ від 18.04.2023 №708) та наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях від 22.05.2024 №100-К "Про підпорядкування підрозділів Регіонального відділення та розподіл функціональних обов'язків між керівництвом Регіонального відділення", з іншої сторони (у подальшому разом іменуються Сторони, а кожна окремо - Сторона), уклали цю додаткову угоду про наступне:

Сторони погодились внести зміни до пункту 7.2. Розділу 7 "Дія Договору" договору № 1 від 24.03.2020 про безоплатне зберігання захисних споруд цивільного захисту - сховищ №72012, 72023, 72040, 72041, що знаходяться по вул. Текстильній, 18 в м. Тернопіль (далі - Договір), виклавши його у такій редакції:

"Строк дії цього Договору продовжено з 25 березня 2025 року по 24 березня 2030 року включно".

Додаткова угода є складовою і невід'ємною частиною Договору.

Додаткова угода складається у чотирьох примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу (один примірник зберігається в Зберігача, другий - Органа управління, третій та четвертий - для державних органів, уповноважених на погодження додаткової угоди).

Угода набирає чинності з моменту її підписання уповноваженими представниками сторін.

Підписи Сторін.

Зберігач Керуюча санацією відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно" _______________ Л. В. Слободянюк М.П.Орган управління Заступник начальника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях - начальник Управління забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області ___________________ Р.А. Белошицький М.П.

Державні органи, уповноважені на погодження додаткової угоди

Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській областіДепартамент з питань оборонної роботи, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами Тернопільської обласної військової адміністрації

Підписи Сторін

Тимчасово виконуючий обов'язки начальника Головного управління ___________________ І. І. Греса М.П. Директор Департаменту ___________________ О.М. Гавура М.П.

3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно" (вул. Текстильна, 18, м. Тернопіль, 46010, код ЄДРПОУ 00306650) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по ІваноФранківській, Чернівецькій та Тернопільській областях (вул. Василіянок, 48 м. ІваноФранківськ, 76019, код ЄДРПОУ 42891875) витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

5. Рішення направити учасникам справи відповідно до положень ч.5 ст. 6 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано (ч.1 ст. 241 ГПК України).

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення, в порядку визначеному ст.ст. 256-257 ГПК України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 25.11.2025.

Суддя Н.В. Охотницька