Рішення від 24.11.2025 по справі 905/1000/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

24.11.2025 Справа №905/1000/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Чернової О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом: Краматорської міської ради, м. Краматорськ Донецької області

до відповідача: Донецької торгово-промислової палати, м. Краматорськ Донецької області

про стягнення 1066528,59грн, з яких 890911,96грн - заборгованість з орендної плати, 39614,24 - 3% річних, 136002,39грн - інфляційні втрати,

без повідомлення (виклику) сторін,

Краматорська міська рада, м. Краматорськ Донецької області звернулася до Господарського суду Донецької області з позовом до Донецької торгово-промислової палати, м. Краматорськ Донецької області про стягнення 1066528,59грн, з яких 890911,96грн - заборгованість з орендної плати, 39614,24 - 3% річних, 136002,39грн - інфляційні втрати.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежним виконання відповідачем умов договору оренди землі від 10.11.2020, у зв'язку з чим у відповідача утворилася заборгованість з орендної плати за період 01.08.2022 по 30.06.2025 у розмірі 890911,96грн, що стало підставою для нарахування 3% річних та інфляційних втрат.

На підтвердження вказаних обставин позивач надав такі документи: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна; договір оренди землі №б/н від 10.11.2020; рішення Краматорської міської ради №73/VII-460 від 09.09.2020 та №70/ VII-340 від 24.06.2020; претензію Краматорської міської ради №7/24 від 09.02.2024 з додатками; листи Краматорської міської ради №01-26/1994 від 07.08.2025, №27-01/25/299 від 06.08.2025 та №22.01-16/243 від 07.08.2025; лист Головного управління ДПС у Донецькій області №3608/5/05-99-19-03-13 від 15.08.2025, №514/5/05-99-04-09 від 02.02.2024 та №481/5/05-99-24-13 від 31.01.2024; лист Державної податкової служби України №2724/5199-00-04-01-04-05 від 22.02.2024 та лист Міністерства фінансів України №11230-09-10/4939 від 16.02.2024.

Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує посиланням на ст.ст. 4, 8, 526, 530, 629 Цивільного кодексу України, ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 289 Податкового кодексу України, ст. 13 Конституції України, ст.ст. 1, 2, 15, 21, 24, 35, Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 1, 5 Закону України «Про оцінку земель».

З дотриманням приписів статті 6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/1000/25 визначено суддю Чернову О.В.

Ухвалою господарського суду від 24.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1000/25. Справу №905/1000/25 вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

13.10.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обгрунтування своїх заперечень посилається на наявність підстав для звільнення відповідача від сплати орендної плати як користувача земельної ділянки комунальної власності, що перебуває у зоні бойових дій в силу п. 69.14 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» №2120-IX від 15.03.2022. Крім того, у спірний період через збройну агресію Російської Федерації проти держави Україна відповідач з березня 2022 фактично не використовує орендоване приміщення, а тому вимушено не здійснює виплати з орендної плати. Окрім цього, відповідач зазначає, що розпорядженням Краматорської МВА №100-р від 29.01.2024 було встановлено тимчасову пільгу, відповідно до якої орендну плату встановлено у розмірі 3,5 відсотки від нормативної грошової оцінки.

13.10.2025 від представника позивач надійшла відповідь на відзив, за змістом якої Позивач зазначає, що посилання відповідача на п. 69.14 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України є безпідставним, оскільки орендоване майно знаходиться в місті Краматорську, який відноситься до територій можливих бойових дій, а тому вищевказані норми Податкового кодексу України не поширюються на спірні правовідносини. Окрім цього, позивач вказує, що обставини неможливості використання об'єкту оренди за договором оренди землі як підставу звільнення зі сплати орендної плати за землю відповідачем не доведено. Щодо застосування зменшеного розміру орендної плати, позивач посилаючись на норми Податкового кодексу України, зазначає, що застосування такого зменшення можливо лише після внесення відповідних змін до діючого договору оренди.

14.10.2025 від відповідача надійшло клопотання про поновлення строку на подання відзиву, мотивуючи його тим, що з технічних причин, які виникли в підсистемі «Електронний суд», відзив не доставлено до суду.

20.10.2025 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач зазначає, що у зв'язку з неможливістю здійснювати господарську діяльність, останній звільняється від сплати орендної плати, через обставини, за які він не відповідає та надає сертифікат про обставини непереборної сили від 16.10.2025. Також, відповідач вважає, що на спірні правовідносини поширюються норми п. 69.14 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, оскільки, на його думку, факт ведення бойових дій на території Краматорської міської ради є загальновідомим фактом, незалежно від того, що такий статус на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року не був встановлений державою. Щодо встановлення зменшення розміру орендної плати, відповідач вважає, що пільга повинна надаватись незалежно від укладення додаткових угод до договорів оренди. Крім того, на думку відповідача, розпорядженнями Краматорської МВА про надання пільг не встановлювалось обов'язку укладати додаткові угоди для застосування вищевказаних пільги.

20.10.2025 від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів, яким просить долучити до матеріалів справи лист Краматорської МВА №01-42/2691 від 16.10.2025 щодо обстрілів та рішення ГУ ДПУ у Вінницькій області №279/02-32-04 від 18.10.2022.

22.10.2025 від позивача надійшли додаткові пояснення у справі, в яких зазначає, що посилання останнього на сертифікат про обставини непереборної сили не доводять факту неможливості використання об'єктом оренди у спірний період, оскільки обставиною, що стало підставою для отримання сертифікату стала пожежа, що виникла 13.10.2025, тобто поза межами позовних вимог. Щодо листа Краматорської МВА №01-42/2691 від 16.10.2025 щодо обстрілів позивач вважає, що інформація, наведена в цьому листі не має жодного відношення до предмету спору. Рішення ГУ ДПУ у Вінницькій області №279/02-32-04 від 18.10.2022 позивач також не вважає доказом неможливості використання оренди, оскільки це рішення зазначає лише факт неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку та не пов'язане з питанням неможливості використання відповідачем об'єкту оренди.

23.10.2025 від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі, в яких відповідач зазначає, що з лютого 2022 року не мав можливості використовувати об'єкт оренди з незалежних від нього причин та у березні 2024 року звернувся до позивача з вимогою про звільнення від сплати орендної плати. Як вказує відповідач, позивач заявив, що підстави для звільнення відсутні, та якщо відповідач надасть сертифікат про форс-мажорні обставини, то це стане підставою для перенесення строків оплати за землю.

Розглянувши клопотання відповідача про поновлення строку на подання відзиву на позов, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 119 Господарського процесуального кодексу України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Дослідивши обставини, на які посилається у клопотанні відповідач, з метою повного та всебічного розгляду справи по суті, а також забезпечуючи можливість реалізації сторонами своїх процесуальних прав, суд дійшов висновку про поновлення строку для подання відзиву, та приймає відзив до розгляду.

Згідно з частинною 3 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

З'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження в порядку статті 210 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Краматорської міської ради №73/VIІ-460 від 09.09.2020 «Про поновлення договорів оренди», зокрема, поновлено договори оренди землі шляхом укладання договорів оренди землі на новий строк Донецькій торгово-промисловій палаті площею 0,2274 га для функціонування офісу строком на 10 років; по 31.12.2020 розмір орендної плати складає 6% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.

10.11.2020 між Краматорською міською радою (орендодавець) та Донецькою торгово-промисловою палатою (орендарем) укладено договір оренди землі №б/н (договір), відповідно до п.1 якого орендодавець на підставі рішення Краматорської міської ради від 09.09.2020 № 73/VII-460 «Про поновлення договорів оренди» надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для функціонування офісу з кадастровим номером 1412900000:00:001:0342, що знаходиться за адресою: м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, 43.

Відповідно до п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка площею 0,2274га.

На час обстеження на земельній ділянці знаходиться нежитлова двоповерхова та трьохповерхова будівлі, які належать орендарю на підставі договору про поділ майна ВЕІ №172145; №172146 від 31.10.2006, зареєстрованого в реєстрі за №7160 (п. 3 договору).

За п. 4 договору земельна ділянка передається в оренду без інших об'єктів нерухомості.

Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Міжміського управління у містах Краматорську та Дружківці головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 17.09.2020 №1143 становить на час складання договору 4042299,14грн.

Згідно з п.8 договору його укладено на 10 років, без права автоматичного поновлення.

Орендна плата за землю сплачується орендарем виключно в грошовій формі:

по 31.12.2020 - в розмірі 6 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить річна на час складання договору - 242537,95грн.

з 01.01.2021 розмір орендної плати визначається відповідно до рішення міської ради від 24.06.2020 №70/VII - 340 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади м. Краматорська у відсотках від нормативно грошової оцінки земельних ділянок» (п. 9 договору).

Пунктами 10 та 13 договору встановлено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. На наступні роки обчислення орендної плати за землю здійснюється орендарем самостійно, відповідно до діючого законодавства, щорічно станом на 1 січня поточного року з урахуванням коефіцієнту індексації грошової оцінки землі, доведеного Держгеокадастром України. Розмір орендної плати переглядається, щорічно у разі, зокрема, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Відповідно до п.11 договору орендна плата вноситься щомісячно, не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним, у розмірі 1/12 частини річної орендної плати.

За умовами п.п.15-16 договору земельна ділянка передається в оренду для функціонування офісу. Цільове призначення земельної ділянки: « 03.10 - Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку)»; категорія землі за основним цільовим призначенням - «землі житлової та громадської забудови».

Договір набирає чинності з моменту підписання сторонами. Право оренди виникає з моменту державної реєстрації права оренди за цим договором (п.39 договору).

Договір зареєстровано 12.11.2020 за номером 39216375, про що свідчать дані витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.

Рішенням Краматорської міської ради «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади м. Краматорська у відсотках від нормативно грошової оцінки земельних ділянок» №70/VII-340 від 24.06.2020 затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади м. Краматорська у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок згідно додатку.

Відповідно до додатку до рішення, розмір орендної плати за користування землями Код 03.10 «Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку)» становить 6% від нормативної грошової оцінки.

За розрахунком позивача заборгованість з орендної плати за період 01.08.2022 по 30.06.2025 становить у сумі 890911,96грн.

Позивач направляв до відповідача претензію №7/24 від 09.02.2024, якою вимагав сплатити заборгованість з орендної плати, а також 3% річних та інфляційні втрати.

У листі Міністерства фінансів листом №11230-09-10/4939 від 16.02.2024 надано роз'яснення, що на земельні ділянки, розташовані на територіях адміністративно-територіальних одиниць, зокрема Краматорської міської територіальної громади, які не віднесені наказом №309 до територій активних бойових дій або тимчасово окупованих територій, норми підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу не застосовуються.

Листами Головного управління ДПС у Донецькій області листами №481/5/05-99-24-13 від 31.01.2024 та №514/5/05-99-04-09 від 02.02.2024, Державної податкової служби №2724/5/99-00-01-04-05 від 22.02.2024, роз'яснено, що платники плати за землю не звільняються від нарахування і сплати плати за землю за земельні ділянки державної та комунальної власності, що розташовані на території Краматорської міської територіальної громади, у 2022 та 2023 роках.

Листом №01-26/1994 від 07.08.2025 позивач звернувся до Головного управління ДПС у Донецькій області з проханням надати інформацію про фактично сплачені суми з плати за землю за період 01.07.2022-01.08.2025 землекористувачами, зокрема, Донецькою ТПП.

Листом Головного управління ДПС у Донецькій області №3608/5/05-99-19-03-13 від 15.08.2025 щодо сплати за землю, повідомлено, що платником Донецькою ТПП подано податкові декларації з плати за землю з юридичних осіб з 01.07.2022 по 01.08.2025 - 146941,71грн.

Фінансове управління Краматорської міської ради у відповідь на запит позивача повідомило у листі №22.01.-16/243 від 07.08.2025 інформацію про суму оренду плати за землю, сплаченої до бюджету Краматорської міської територіальної громади Донецькою ТПП за період 01.07.2022 - 01.08.2025, відповідно до якої відповідачем було сплачено орендну плату за січень - лютий 2022 року в розмірі 139116,86грн та пеню з орендної плати за землю за 2022 рік в розмірі 7824,85грн.

Відповідач оплату орендної плати за період 01.08.2022 по 30.06.2025 у сумі 890911,96грн не здійснив.

Посилаючись на порушення відповідачем умов договору оренди №б/н від 10.11.2020 в частині повної та своєчасної оплати орендної плати, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (приписи ст. 629 Цивільного кодексу України).

Проаналізувавши зміст договору №б/н від 10.11.2020, судом встановлено, що останній за своє правовою природою є договором оренди.

Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі визначено як договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом (ст.17 Закону України «Про оренду землі»).

Згідно з ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як визначено у п. 9 договору, орендна плата за землю сплачується орендарем виключно в грошовій формі, зокрема, з 01.01.2021 розмір орендної плати визначається відповідно до рішення міської ради від 24.06.2020 №70/VII - 340 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади м. Краматорська у відсотках від нормативно грошової оцінки земельних ділянок» (п. 9 договору).

Відповідно до п. 11 договору орендна плата вноситься щомісячно, не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним, у розмірі 1/12 частини річної орендної плати.

При цьому, за умовами пунктів 10 та 13 договору обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. На наступні роки обчислення орендної плати за землю здійснюється орендарем самостійно, відповідно до діючого законодавства, щорічно станом на 1 січня поточного року з урахуванням коефіцієнту індексації грошової оцінки землі, доведеного Держгеокадастром України. Розмір орендної плати переглядається, щорічно у разі, зокрема, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки застосовується ретроспективно, тобто кожного року після 01 січня для розрахунку бази оподаткування земельним податком (орендної плати) враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Такий підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком (орендної плати) шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів. Сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком (орендної плати). (подібний правовий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 18.12.2019 року у справі №804/937/16).

За даними Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення становить: за 2021 рік 1,1; за 2022 рік 1,15; за 2023 рік 1,051, за 2024 рік 1,12.

Щодо відсутності витягів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1412900000:00:001:0342 за 2022-2025 роки, то аналіз чинного законодавства, в тому числі ст. 20 Закону України «Про оцінку земель», не містить вимог щодо обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише свідчить про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі (аналогічній правовий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 29.05.2020 року у справі №922/2843/19).

Враховуючи нормативну грошову оцінку земельної ділянки та умови укладеного між сторонами договору нього орендна плата дорівнює:

- у 2022 році 22232,65грн за місяць (4446529,05грн х 6%/12), де 4446529,05грн сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2022 рік, 6% ставка орендної плати;

- у 2023 році 25567,54грн за місяць (5113508,41грн х 6%/12), де 5113508,41грн сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2023 рік, 6% ставка орендної плати;

- у 2024 році 26871,49грн за місяць (5374297,34грн х 6%/12), де 5374297,34грн сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік, 6% ставка орендної плати.

- у 2025 році 30096,07грн за місяць (6019213,02грн х 6%/12), де 6019213,02грн сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік, 6% ставка орендної плати.

Відповідно до розрахунку позивача заборгованість за зобов'язанням по сплаті орендної плати за земельну ділянку комунальної власності за період з 01.08.2022 по 30.06.2025 у загальній сумі складає 890911,96грн.

Зокрема, враховуючи наданий розрахунок, вбачається, що розмір орендної плати за періоди: серпень-грудень 2022 року (5 місяців) складає 111163,25грн (22232,65*5), січень-грудень 2023 року (12 місяців) 306810,48грн (25567,54*12), січень-грудень 2024 року (12 місяців) 322457,88грн (26871,49*12) та січень-червень 2025 року (6 місяців) 180576,42грн (30096,07*6), всього 921008,03 грн.

Однак, з розрахунку вбачається, що позивач визначив заборгованість за період з січня по червень 2025 року (6 місяців), але зазначив загальну суму заборгованості з орендної плати за 2025 рік в розмірі 150480,35грн (30096,07*5), тобто, фактично за 5 місяців.

Також, враховуючи ч. 2 статті 237 Господарського процесуального кодекс України, відповідно до якої при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог, суд досліджує обставини не здійснення оплат з орендної плати за період з серпня 2022 року по травень 2025 року.

Поряд з цим, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 року №2120-IX, яким доповнила підрозділ 10 Перехідних положень Податкового кодексу України пунктом 69.14 наступного змісту: «Тимчасово, на період з 01 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України».

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 року №2120-IX набрав чинності 17.03.2022.

Таким чином, на законодавчому рівні встановлено тимчасове спеціальне право орендарів, у тому числі юридичних осіб, впродовж відповідного періоду не здійснювати орендні платежі за користування земельною ділянкою державної та комунальної власності, що розташовані, зокрема, на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Відповідно до редакції п.69.14 Податкового кодексу України, введеною у дію 17.03.2022, з цієї дати означене спеціальне право, яке за своєю суттю опосередковує гарантії підприємництва в умовах запровадженого особливого режиму воєнного, надзвичайного стану, встановлено і надано у відповідності до п. 8 ст. 92 Конституції України та в силу цієї ж норми Основного Закону не може бути скасовано інакше, ніж відповідним Законом або у визначеному таким Законом порядку.

Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 25.04.2022 №75 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України» 16.04.2022 №457, затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022.

Краматорська міська територіальна громада увійшла до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27.04.2022 року, з урахуванням змін які набрали чинності 29.04.2022.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» №1364 від 06.12.2022 установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України №309 від 22.12.2022, який набрав чинності 27.12.2022, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 06.12.2022 №1364 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що додається; визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022».

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України №309 від 22.12.2022 Краматорська міська територіальна громада віднесена до території можливих бойових дій з 24.02.2022 без визначення дати завершення таких.

У ч.1 постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 року зазначено, що території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.

Прирівнювання територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, до територій, на яких ведуться бойові дії, не застосовується до:

зупинення вчинення виконавчих дій, заборони відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень у випадках, установлених пунктом 10-2 розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження»;

надання доступу користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції;

цілей реалізації положень пунктів 8-16 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про споживче кредитування».

З огляду на викладене, територія Краматорської територіальної громади відноситься до території, на яких ведуться бойові дії.

Отже, у перебіг часу дії п.69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120-IX відповідач виступав суб'єктом, на якого розповсюджуються такі положення.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023 внесено зміни до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України та визначено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Закон №3050-ІХ від 11.04.2023 набрав чинності 06.05.2023.

Отже, внаслідок таких змін, а саме в частині визначення територій, щодо яких запроваджуються означені законодавчі приписи, як, на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, відповідачем втрачено статус суб'єкта спеціального права.

Таким чином, наведене зумовлює висновок, що Краматорська міська рада, як орендодавець, не мала суб'єктивного права на отримання орендної плати, від сплати якої тимчасово звільнено у наведений спосіб (не нараховується та не сплачується) в силу Закону, а у відповідача, як орендаря, відповідно, не було обов'язку сплачувати з 29.04.2022 по 05.05.2023 таку орендну плату.

Така правова позиція узгоджується з висновками, викладеними у постановах Східного апеляційного господарського суду у постанові від 24.10.2024 у справі №905/696/24, від 06.03.2025 у справі №905/1228/24, від 13.03.2025 у справі № 905/1310/24.

Щодо листів Державної податкової служби №2724/5/99-00-01-04-05 від 22.02.2024, Головного управління ДПС у Донецькій області №514/5/05-99-04-09 від 02.02.2024 та №481/5/05-99-24-13 від 31.01.2024 та Міністерства фінансів №11230-09-10/4939 від 16.02.2024, то слід зазначити, що вони не є джерелом правозастосування, а лише відображають позицію певного органу, яка не є беззаперечною.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що обов'язок відповідача зі сплати орендної плати за оренду земельної ділянки у період з 29.04.2022 по 05.05.2023 був відсутній.

Враховуючи викладене, належний розмір орендної плати, який підлягає сплаті, за період з 06.05.2023 по травень 2025 року становить 673354,75грн.

Щодо позиції відповідача про необхідність зменшення розміру орендної плати відповідно до розпоряджень Краматорської міської військової адміністрації №100-р від 29.01.2024 та №1345-р від 20.12.2024, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 3 розпорядження Краматорської міської військової адміністрації №100-р від 29.01.2024 розміри орендної плати за користування земельними ділянками комунальної власності у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок згідно з додатку 3 даного розпорядження застосовуються в разі укладання додаткової угоди за добровільним зверненням орендаря щодо приведення умов договору у відповідність до вимог чинного законодавства, рішень Краматорської міської ради та розпоряджень начальника Краматорської міської військової адміністрації.

Відповідно до п.3 розпорядження Краматорської міської військової адміністрації №1345-р від 20.12.2024 розміри орендної плати за користування земельними ділянками комунальної власності у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок згідно з додатку 3 даного розпорядження застосовуються в разі укладання додаткової угоди за добровільним зверненням орендаря щодо приведення умов договору у відповідність до вимог чинного законодавства, рішень Краматорської міської ради та розпоряджень начальника Краматорської міської військової адміністрації.

Аналіз положень п. 3 розпорядження Краматорської міської військової адміністрації №100-р від 29.01.2024 та п. 3 розпорядження №1345-р від 20.12.2024 свідчить, що застосування встановлених у додатку 3 розмірів орендної плати можливе виключно за умови укладення додаткової угоди.

Таким чином, пільгові розміри орендної плати не можуть бути застосовані автоматично і набувають чинності лише після оформлення відповідної додаткової угоди між сторонами.

Доказів укладення додаткових угод до договору оренди відповідачем не надано, тому суд відхиляє заперечення відповідача в цій частині.

Щодо заперечень відповідача з приводу неможливості використання об'єкту оренди з незалежних від нього причин в спірний період суд зазначає наступне.

Згідно з ст.76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

В якості доказів неможливості використання майна відповідач посилається на факт введення воєнного стану на території України Указом Президента України від 24.02.2022.

Згідно з Переліком, затвердженим Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 з 24.02.2022 Краматорська міська територіальна громада є територією можливих бойових дій.

На підтвердження факту неможливості використання майном, відповідач надав сертифікат №3200-25-2084 від 16.10.2025 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Як вбачається з наданого сертифікату, останній датований 16.10.2025, тобто поза межами спірного періоду. Підставою для складення сертифікату зазначено наступне: «військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану в Україні з 24 лютого 2022 року; воєнні (бойові) дії на території м.Краматорськ Донецької області з 24.02.2022 року; проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області на підставі Розпорядження КМУ №679 від 02.08.2022 року; внаслідок обстрілу з використанням БПЛА 13.10.2025 року була пошкоджена будівля та знищені активи Донецької Торгово-промислової палати…»

Суд зазначає, що сам факт введення воєнного стану, враховуючи статус Краматорської міської територіальної громади як території можливих бойових дій, не може вважатись підставою для звільнення від сплати від орендної плати за частиною 6 статті 762 Цивільного кодексу України.

Окрім того, факт пошкодження будівлі 13.10.2025 не впливає на можливість використання об'єктом оренди в спірний період 01.08.2022 по 30.06.2025.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про недоведеність відповідачем факту неможливості використання об'єктом оренди, а тому підстави для застосування частини 6 статті 762 Цивільного кодексу України відсутні.

Матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем орендної плати у розмірі 673354,75грн.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є правомірними та обґрунтованими в частині стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 673354,75грн.

У зв'язку з простроченням відповідача в частині оплати основного боргу за спірним договором, позивач нарахував та заявив до стягнення 3% річних у загальному розмірі 39614,24грн, а також інфляційні втрати у загальному розмірі 136002,39грн.

Контррозрахунки 3% річних та інфляційних втрат відсутні.

Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць. Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція) (п.п.3.2 п.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013 «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань»).

Перевіривши розрахунок, 3% річних та інфляційних втрат, судом встановлено, що розрахунок неправильний, оскільки нарахування здійснено на суму боргу за період, коли у відповідача був відсутній обов'язок зі сплати орендної плати.

Здійснивши власний розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, за належний період заборгованості, судом встановлено, що належний розмір 3% річних, який підлягає стягненню, становить 22834,14грн та інфляційних втрат - 82367,22грн.

Згідно з положеннями ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).

Проаналізувавши встановлені у справі обставини, оцінивши досліджені докази в їх сукупності та взаємозв'язку за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати у розмірі 673354,75грн, 3% річних у розмірі 22834,14грн та інфляційних втрат у розмірі 82367,22грн.

Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Краматорської міської ради, м. Краматорськ Донецької області до Донецької торгово-промислової палати, м. Краматорськ Донецької області про стягнення 1066528,59грн, з яких 890911,96грн - заборгованість з орендної плати, 39614,24 - 3% річних, 136002,39грн - інфляційні втрати задовольнити частково.

Стягнути з Донецької торгово-промислової палати, м. Краматорськ Донецької області (ідентифікаційний код 02944679, 84301, Донецька обл., місто Краматорськ(з), вул.Ярослава Мудрого, будинок 43 А) на користь Краматорської міської ради, м. Краматорськ Донецької області (ідентифікаційний код 24812116, 84313, Донецька обл., місто Краматорськ, площа Миру, будинок 2) заборгованість з орендної плати у розмірі 673354,75грн, 3% річних у розмірі 22834,14грн, інфляційні втрати у розмірі 82367,22грн та судовий збір у розмірі 11678,34грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя О.В. Чернова

Рішення складено та підписано 24.11.2025.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.