Ухвала від 21.11.2025 по справі 216/2309/24

Справа № 216/2309/24

провадження 1-кс/216/2607/25

УХВАЛА

(повний текст)

21 листопада 2025 року місто Кривий Ріг

Слідчий суддя Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1

за участі:

секретаря ОСОБА_2

прокурора Криворізької центральної окружної прокуратури ОСОБА_3 ,

розглянувши клопотання прокурора Криворізької центральної окружної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42024042080000006 від 15.01.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Криворізької центральної окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області із клопотанням про право тимчасового доступу до документів, що перебувають у віданні (володінні) ІНФОРМАЦІЯ_1 та її виконавчих органів, адреса розташування: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій документів.

1.Зміст клопоатння.

На обґрунтування клопотання сторона обвинувачення зазначає, що СВ Криворізького РУП ГУНП у Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024042080000006 від 15.01.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що група невстановлених осіб внесла недостовірні відомості щодо земельних ділянок в заяви про їх відведення та документацію із землеустрою з метою заниження ставки плати за землю.

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зареєстровано право власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 , яке знаходилося на земельній ділянці з кадастровим номером 1211000000:06:135:0056 площею 0,4615 га, категорія землі транспорту, цільове призначення «12.11 для обслуговування об'єктів дорожнього сервісу». Вказана земельна ділянка була передана в оренду на підставі договору оренди земельної ділянки №2024224 від 09.04.2024.

В подальшому рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 №3191 від 23.10.2024 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:06:135:0056 площею 0,4615 га. В результаті поділу було утворено дві земельні ділянки:

1211000000:06:135:0057 площею 0,3535 га, на якій знаходиться будівля автостоянки за адресою АДРЕСА_2 ;

1211000000:06:135:0058 площею 0,1080 га, на якій знаходиться будівля мийки за адресою АДРЕСА_2 ;

Після цього між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » було укладено угоду про дострокове розірвання договору оренди від 05.11.2024, якою розірвано договір оренди земельної ділянки №2024224 від 09.04.2024.

Після розірвання договору оренди та поділу первинної земельної ділянки було укладено договори оренди щодо новостворених земельних ділянок.

Так договором оренди земельної ділянки №2024709 від 18.11.2024 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » передано в оренду земельну ділянку 1211000000:06:135:0057 площею 0,3535 га, категорія - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Договором оренди земельної ділянки №2024708 від 18.11.2024 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » передано в оренду земельну ділянку 1211000000:06:135:0058 площею 0,1080 га, категорія - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Крім цього, за клопотанням ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:06:135:0057 від 26.11.2024 до Державного земельного кадастру внесено зміни щодо цільового призначення земельної ділянки з «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07)» на «для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови (02.09)».

Відповідно до пункту 23 Перехідних положень ЗК України Зміна цільового призначення земельних ділянок, розташованих у межах функціональних зон, визначених генеральними планами населених пунктів, планами зонування (щодо земельних ділянок у межах населених пунктів), детальними планами територій (щодо земельних ділянок за межами населених пунктів), затвердженими до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель", або протягом двох років з дня його опублікування (якщо розроблення відповідного генерального плану населеного пункту, плану зонування, детального плану територій розпочалося до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель") може здійснюватися їх власниками (у визначених законом випадках - користувачами) без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з дотриманням вимог частини п'ятої статті 20 цього Кодексу:

до внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони - на підставі витягу з містобудівної документації (із зазначенням відомостей про функціональну зону та всіх обмежень у використанні земель (у тому числі у сфері забудови), зазначених у містобудівній документації).

При цьому відповідно до витягу з містобудівної документації, доданого до клопотання, вказана земельна ділянка знаходиться у зоні транспортної інфраструктури, у зв'язку з чим є підстави вважати, що до договорів оренди №2024709 від 18.11.2024 та №2024708 від 18.11.2024, а також Державного земельного кадастру були внесені завідомо неправдиві відомості про цільове призначення земельних ділянок.

Зміна цільового призначення призвела до суттєвого заниження нормативної грошової оцінки земельних ділянок та ставок орендної плати.

Згідно з Додатком 8 до Методики вказаний коефіцієнт, який враховує цільове призначення земельної ділянки, для земельних ділянок з цільовим призначенням «12.11 для обслуговування об'єктів дорожнього сервісу» визначено - 2,5.

Згідно з Додатком 8 до Методики вказаний коефіцієнт, який враховує цільове призначення земельної ділянки, для земельних ділянок з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови (02.09)» визначено - 1,5.

Таким чином, змінивши цільове призначення земельної ділянки 1211000000:06:135:0057 на «для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови (02.09)», коефіцієнт, який враховує цільове призначення земельної ділянки, було суттєво занижено, що призведе до заниження вартості земельної ділянки та, як наслідок, плати за землю.

Крім цього, згідно з рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 №506 від 26.05.2021, яким визначено ставки плати за землю (зі змінами), ставка орендної плати для земель з цільовим призначенням «12.11 для обслуговування об'єктів дорожнього сервісу» - 3% на 2024 рік.

Ставка орендної плати для земель з цільовим призначенням «02.09 для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови» - 0,009%.

Ставка орендної плати для земель з цільовим призначенням «03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі» - 0,9% на 2024 рік.

Таким чином, внесення неправдивих відомостей до офіційних документів призвело до зміни цільового призначення земельних ділянок 1211000000:06:135:0057 та 1211000000:06:135:0058 з «12.11 для обслуговування об'єктів дорожнього сервісу» на «03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі» та на «02.09 для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови», у зв'язку з чим ставка орендної плати занижується, у першому випадку, більш ніж у 3 рази, у другому випадку - більш ніж у 300 разів.

Також встановлено, що між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » було укладено договір оренди земельної ділянки №2023443 від 27.06.2023, згідно з яким ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » було передано в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:06:054:0070 з цільовим призначенням «03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі» для розміщення автозаправної станції.

Згідно із ч. 1 ст. 71 ЗК України до земель автомобільного транспорту належать землі під спорудами та устаткуванням енергетичного, гаражного і паливороздавального господарства, автовокзалами, автостанціями, лінійними виробничими спорудами, службово-технічними будівлями, станціями технічного обслуговування, автозаправними станціями, автотранспортними, транспортно-експедиційними підприємствами, авторемонтними заводами, базами, вантажними дворами, майданчиками контейнерними та для перечеплення, службовими та культурно-побутовими будівлями й іншими об'єктами, що забезпечують роботу автомобільного транспорту.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільні дороги» об'єкти дорожнього сервісу - спеціально облаштовані місця для зупинки маршрутних транспортних засобів, майданчики для стоянки транспортних засобів, майданчики відпочинку, видові майданчики, автозаправні станції, пункти технічного обслуговування, мотелі, готелі, кемпінги, торговельні пункти (у тому числі малі архітектурні форми), автозаправні комплекси, складські комплекси, пункти медичної та технічно-евакуаційної допомоги, пункти миття транспортних засобів, пункти приймання їжі та питної води, автопавільйони, а також інші об'єкти, на яких здійснюється обслуговування учасників дорожнього руху та які розміщуються на землях дорожнього господарства або потребують їх використання для заїзду та виїзду на автомобільну дорогу.

Також законодавство чітко визначає, що автозаправні станції розміщуються на землях транспорту (ст. 71 ЗК України), про що зазначав і Верховний Суд у своїх рішеннях (постанова від 04.02.2020 у справі №915/47/17, постанова від 08.05.2018 у справі №521/4789/17, постанова від 17.04.2025 у справі №904/186/23).

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Отже, в силу вимог ст. ст. 67, 71 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України «Про автомобільні дороги» спірна земельна ділянка відноситься до земель автомобільного транспорту, оскільки розміщення АЗС та автомобільних газозаправних пунктів може здійснюватися лише на земельних ділянках віднесених до категорії «землі транспорту» із цільовим призначенням 12.11. «Для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу».

Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 №506 від 26.05.2021 «Про встановлення ставок плати за землю та пільг щодо земельного податку на території м. Кривого Рогу» ставка орендної плати для земель з цільовим призначенням «03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі» становить 0,9% (до 31.12.2023 - 1,2%).

Разом з тим згідно з вказаним рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 ставка орендної плати для земель з цільовим призначенням «12.11. Для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу» становить 3%.

Таким чином, незаконне визначення категорії землі призвело до суттєвого заниження орендної плати, більше ніж у 3 рази.

Крім цього, окремою ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_5 від 17.04.2024 у справі №904/186/24 (суть спору - оскарження рішення міської ради щодо зміни категорії землі, що призвело до заниження орендної плати) зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_6 усунути виявлені у цій справі порушення та вжити заходів щодо недопущення їх у майбутньому.

Разом з тим на даний час міською радою не приймалося будь-яких рішень щодо усунення виявлених порушень.

В ході досудового розслідування необхідно отримати тимчасовий доступ до документів, які зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_7 та її виконавчих органах, а саме договорів оренди вказаних земельних ділянок, усіх рішень міської ради, на підставі яких передавалися в оренду земельні ділянки, змінювалося їх цільове призначення, рішень постійних комісій, якими рекомендовано примати відповідні проекти рішень, документів про погодження відповідних проектів рішень міської ради; заяв, на підставі яких приймалися відповідні рішення.

Відповідно до п. 1 п. 3 розділу IV Правил документи з моменту створення чи надходження і до передавання на зберігання в архів установи зберігаються за місцем формування справ у службі діловодства чи інших структурних підрозділах установи відповідно до номенклатури справ. Оригінали нормативно-правових актів зберігаються за місцем їх видання, а документи щодо їх розроблення, погодження тощо - за місцем створення.

Відповідно до пп. 2 п. 3 розділу IV Правил керівники структурних підрозділів установи і працівники, відповідальні за організацію діловодства в цих підрозділах, зобов'язані забезпечити зберігання документів і справ.

Відповідно до п. 12 розділу І Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5 Власником управлінського документа є установа, яка створила або отримала цей документ і внесла його до складу документаційного фонду.

Згідно з п. 2 Правил управлінський документ - службовий документ, спрямований на виконання установою функцій, що забезпечують її діяльність. До управлінських документів належать організаційно-розпорядчі, первинно-облікові, банківські, фінансові, звітно-статистичні, планові, ресурсні тощо.

Таким чином, запитувані документи зберігаються у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 та її виконавчих органів, адреса розташування: АДРЕСА_1 .

2.Позиції учасників судового засідання.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Зазначив, що вказані в клопотанні документи можуть бути використані, як докази в кримінальному провадженні та іншим способом отримати документи до яких прокурор просить надати доступ неможливо.

Представник особи, у володінні якої знаходяться речі і документи у судове засідання не викликався, на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, оскільки прокурором доведено наявність підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення, приховування документів зазначених в клопотанні, враховуючи, що частина документів доступ до яких просить надати прокурор виготовлялась посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 та не містить на собі захисник елементів, які б виключали можливість їх зміни, з наявністю такого ризику погоджується і слідчий суддя враховуючи конкретні обставини кримінального провадження та попередню правову кваліфікацію, а саме за ч. 3 ст. 358 КПК України.

Слідчий суддя, заслухавши прокурора, дослідивши надані докази та оцінивши в сукупності всі обставини, приходить до наступного висновку.

3.Мотиви прийняття рішення слідчим суддею.

В провадженні СВ Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024042080000006 від 15.01.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України. Процесуальне керівництво здійснюється Криворізькою центральною окружною прокуратурою.

Як зазначено у ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Частиною 6 ст. 163 КПК України визначено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п?ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

В судовому засіданні прокуром доведено,що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні прокурора, може бути виконане завдання, для виконання якого прокурор звертається із клопотанням.

Наведені з клопотанні обставини та додані до нього матеріали, надані прокурором в судовому засіданні пояснення, дають слідчому судді достатні підстави вважати, що частина зазначених в клопотанні документів перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 та містять відомості, які мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані як доказ і отримати ці відомості іншими способами неможливо.

За встановлених обставин слідчий суддя вважає, що клопотання прокурора є частково обґрунтованим, тому його слід частково задовольнити .

Разом з тим, слічдий суддя вважає, що клопотання в частині надання тимчасового доступу до наступних докумнетів: усі рішення та будь-які інші документи, в тому числі рекомендаційного характеру, ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійних комісій ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та інших виконавчих органів ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виконання ІНФОРМАЦІЯ_3 та її виконавчими органами окремої ухвали ІНФОРМАЦІЯ_5 від 17.04.2025 у справі №904/186/23, задоволенню не підлягає, оскільки прокурором не доведено, що вказані документи перебувають у володінні відповідної юридичної особи та можуть бути використані, як доказ у кримінальному провадженні за попердньою правовою кваліфікацією ч. 3 ст. 358 КК України.

Враховуючи наведене, клопотання прокурора є частково обґрунтованим, а тому підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 132, 159, 160, 162, 163 КПК України,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора - задовольнити частково.

Надати слідчому слідчого відділу Криворізького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_4 та іншим слідчим, що входять до групи слідчих по кримінальному провадженню №42024042080000006 , а також прокурорам Криворізької центральної окружної прокуратури ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , що здійснюють процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні, тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 та її виконавчих органів, адреса розташування: АДРЕСА_1 , а саме до:

звернення зі всіма додатками подане ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », на підставі якого прийнято рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 №2497 від 26.01.2024 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки й надання їх в оренду» та укладено договір оренди №2024224 від 09.04.2024, укладений між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », щодо земельної ділянки 1211000000:06:135:0056;

рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 №2497 від 26.01.2024 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки й надання їх в оренду» зі всіма додатками до нього, а також пояснювальними записками осіб відповідальних за підготовку вказаного рішення, висновки та рекомендації (або інші погоджувальні документи) відповідної постійної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 №2497 від 26.01.2024;

договір оренди земельної ділянки №2024224 від 09.04.2024, укладений між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », зі всіма додатками та додатковими угодами, в тому числі угодами про розірвання, документами про погодження вказаного договору, додаткових угод, в тому числі угод про розірвання договору;

звернення зі всіма додатками подане ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », на підставі якого прийнято рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 №3191 від 23.10.2024; звернення зі всіма додатками подане ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », на підставі якого укладено договір оренди №2024709 від 18.11.2024, укладений між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », щодо земельної ділянки 1211000000:06:135:0057; звернення зі всіма додатками подане ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », на підставі якого укладено договір оренди №2024708 від 18.11.2024, укладений між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », щодо земельної ділянки 1211000000:06:135:0058;

рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 №3191 від 23.10.2024 зі всіма додатками до нього, а також пояснювальними записками осіб відповідальних за підготовку вказаного рішення, висновки та рекомендації (або інші погоджувальні документи) відповідної постійної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 №3191 від 23.10.2024;

договір оренди земельної ділянки №2024709 від 18.11.2024, укладений між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », зі всіма додатками та додатковими угодами, в тому числі угодами про розірвання, документами про погодження вказаного договору, додаткових угод, в тому числі угод про розірвання договору;

договір оренди земельної ділянки №2024708 від 18.11.2024, укладений між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », зі всіма додатками та додатковими угодами, в тому числі угодами про розірвання, документами про погодження вказаного договору, додаткових угод, в тому числі угод про розірвання договору;

звернення зі всіма додатками подане ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », на підставі якого прийнято рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 №1979 від 23.05.2023 «Про поновлення (продовження) договорів оренди землі» та укладено договір оренди №2023446 від 27.06.2023, укладений між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », щодо земельної ділянки 1211000000:06:054:0070;

рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 №1979 від 23.05.2023 «Про поновлення (продовження) договорів оренди землі» зі всіма додатками до нього, а також пояснювальними записками осіб відповідальних за підготовку вказаного рішення, висновки та рекомендації (або інші погоджувальні документи) відповідної постійної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 №1979 від 23.05.2023;

договір оренди земельної ділянки №2023446 від 27.06.2023, укладений між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », зі всіма додатками та додатковими угодами, в тому числі угодами про ро зірвання, документами про погодження вказаного договору, додаткових угод, в тому числі угод про розірвання договору;

В задоволенні решти вимог клопотання - відмовити.

Термін дії ухвали три тижні з моменту її постановлення, тобто по 11 грудня 2025 року включно.

Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали оголошено 24.11.2025 о 11 год. 50 хв.

Суддя ОСОБА_6