21 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 380/2324/24 пров. № А/857/11087/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Носа С.П.,
суддів Кухтея Р.В., Шевчук С.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №380/2324/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
суддя у І інстанції Москаль Р.М.,
час ухвалення рішення не зазначено,
місце ухвалення рішення м. Львів,
дата складення повного тексту рішення не зазначено,
30 січня 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся через підсистему “Електронний суд» системи ЄСІТС у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ), в якому просив:
- визнати протиправним рішення згідно протоколу Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 12 грудня 2023 № 12 про відмову у зарахуванні ОСОБА_1 до списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов для постійного проживання;
- зобов'язати Західне регіональне управління зарахувати позивача на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання.
В обґрунтування позову зазначив, що наказом голови ДПС України від 25.06.2021 №587-ОС виключений із списків особового складу та всіх видів забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України. Рішенням об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , яке оформлене протоколом від 12.12.2023 № 12, позивачу відмовлено у зарахування до списку осіб, що потребують поліпшення житлових умов для постійного проживання з мотивів того, що до рапорту ОСОБА_1 не долучив всіх документів, що передбачені Інструкцією № 26, а також зазначено, що він не здав службову квартиру. Вважає це рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки: документи, які, на думку комісії, не були додані ним до рапорту, комісія могла і повинна була отримати самостійно в порядку, визначеному пунктом 4 розділу Інструкції № 26 від 18.01.2021; нездача службового житла не є підставою для відмови у зарахуванні на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання. З огляду на наведені аргументи просить суд позовні вимоги задовольнити.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення, оформлене пунктом 1.4 протоколу № 12 від 12.12.2023 засідання Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , про відмову у зарахуванні ОСОБА_1 до списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов для постійного проживання.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) повторно розглянути заяву позивача від 14.11.2023 з урахуванням матеріалів його облікової житлової справи та прийняти обґрунтоване рішення по суті питання (з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні).
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що позивачем при зверненні до відповідача не було додано повного пакету необхідних документів для вирішення питання щодо взяття на облік як особу, яка потребує поліпшення житлових умов. Звертає увагу, що позивачем до теперішнього часу не здано трикімнатну квартиру, яку він незаконно утримує. Скаржник стверджує, що ІНФОРМАЦІЯ_5 у спірних правовідносинах діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 підтримав доводи, викладені у оскаржуваному судовому рішенні, заперечив обґрунтованість апеляційних вимог та просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що полковник ОСОБА_1 (С-432069), який перебував у розпорядженні Голови Державної прикордонної служби України (остання займана штатна посада начальник управління будівництва Департаменту матеріального та технічного забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України) звільнений з військової служби за підпунктом «г» (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів у разі неможливості їх використання на службі) на підставі пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з правом носіння військової форми одягу, що підтверджується витягом з наказу Голови Державної прикордонної служби України №494-ОС від 02.06.2021 «Про особовий склад».
ОСОБА_1 виключений із списків особового складу та всіх видів забезпечення з 25.06.2021, що підтверджується витягом з наказу Голови Державної прикордонної служби України від 25.06.2021 № 587-ОС «Про особовий склад».
17.06.2022 ОСОБА_1 звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою про надіслання його облікової житлової справи до Адміністрації Державної прикордонної служби України для розгляду на засіданні житлової комісії питання щодо зарахування його на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Адміністрація Державної прикордонної служби України листом від 02.07.2022 року №70/В-5063-7634 повідомила позивача, що «відповідно до рішення Личаківського районного суду м. Львова від 17.01.2019, яке набрало законної сили 06.08.2019, Вас визнано особою яка втратила право користування житловим приміщенням, а саме квартирою АДРЕСА_1 . Крім того, під час проходження військової служби у ІНФОРМАЦІЯ_6 отримали службове житлове приміщення на весь склад сім'ї, а саме двокімнатну квартиру АДРЕСА_2 . Враховуючи вищевказане, підстави для направлення Вашої житлової справи до ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні» (а.с. 30).
14.11.2023 року позивач звернувся із заявою до начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про зарахування його на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в м. Львові зі складом сім'ї одна особа із збереженням попереднього часу перебування на обліку, в загальному порядку та в списку осіб на першочергове отримання житлових приміщень як учасник бойових дій АТО та ветеран військової служби. У разі якщо інформації, що міститься в доданих до заяви документах, є недостатньо, просив житлову комісію витребувати у Адміністрації Державної прикордонної служби України його облікову житлову справу. До заяви від 14.11.2023 долучив: копію паспорта ОСОБА_1 ; копію картки платника податків ОСОБА_1 ; копію посвідчення учасника бойових дій АТО; копію посвідчення ветерана військової служби; відомості з реєстру Львівської територіальної громади № 025733-1; інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; копію ордеру на службове жиле приміщення № 000369 від 11.01.2012; копію витягу з наказу № 587-ос від 25.06.2021; заяву на обробку персональних даних ОСОБА_1 .
Відповідно до листа від 17.11.2023 № 70/8387-23-Вих ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомило в.о начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що ОСОБА_1 службову квартиру АДРЕСА_2 не здав.
Відповідно до протоколу засідання Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 12 від 12.12.2023 ОСОБА_1 відмовлено у зарахуванні до списків осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщенням для постійного проживання у зв'язку з тим, що до заяви військовослужбовця від 14.11.23 не додано всі документи передбачені пунктом 4 розділу V Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.01.2021 № 26, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 17.03.2021 за № 344/35966, зокрема (копії свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану (про шлюб, розірвання шлюбу, про народження тощо), інших документів, що підтверджують родинні стосунки (за наявності); витяг з послужного списку військовослужбовця/ військовослужбовця запасу та членів його сім'ї які проходять/ проходили військову службу, довідки про перебування на обліку за попередніми місцями служби, довідки про забезпечення житлом за попередніми місцями служби (із зазначенням інформації про здавання жилої площі у разі її отримання). Інші обставини: не здав службову квартиру АДРЕСА_2 відповідно до листа №70/8387-23-Вих. від 17.11.2023 Східного регіонального управління.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як передбачено статтею 31 Житлового кодексу України від 30.06.1983 № 5464-X громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому вказаним Кодексом та іншими актами законодавства України. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством України), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок №1081). Він визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.
Порядком №1081 визначено алгоритм обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, надання житлових приміщень для постійного проживання Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.
Для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника).
Пунктом 22 Порядку № 1081 встановлено, що облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.
Згідно з пунктом 23 Порядку № 1081, для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника).
До рапорту додаються: довідки про реєстрацію місця проживання перебування) військовослужбовця та членів його сім'ї, які потребують поліпшення житлових умов; витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї; - довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад); документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги. Інші документи житлова комісія запитує у разі потреби через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян.
Відповідно до Порядку № 1081 та з метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.01.2021 № 26 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі Інструкція № 26). Інструкція визначає механізм забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба), а також осіб, звільнених у запас або відставку, що після звільнення продовжують перебувати на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, в органах Держприкордонслужби (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання (далі - члени їх сімей).
Згідно з пунктом 1 розділу V Інструкції № 26 на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, зараховуються військовослужбовці, які не забезпечувалися постійним житлом згідно з встановленими законодавством нормами протягом усього часу проходження військової служби і мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей.
Військовослужбовці, звільнені в запас (відставку), які набули право на отримання житла для постійного проживання та залишилися проживати в наданих їм службових жилих приміщеннях або потребують відселення із закритих військових містечок, мають право на зарахування на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, в органі Держприкордонслужби, рішенням керівника якого надавалося таке житло (або в якому житло перебуває на обліку).
Облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання здійснюється житловими комісіями органів Держприкордонслужби (об'єднаними житловими комісіями) (пункт 2 розділу V Інструкції №26).
Положеннями пункту 4 розділу V Інструкції № 26 визначено, що для зарахування на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання військовослужбовець подає керівнику органу Держприкордонслужби, в якому він проходить службу, рапорт (додаток 22), який реєструється в підрозділі документального забезпечення цього органу.
До рапорту додаються такі документи: довідки про реєстрацію місця проживання (перебування) військовослужбовця та членів його сім'ї; витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї; довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад); документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги; заяви про згоду на обробку персональних даних щодо кожного члена сім'ї відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 11 Закону України «Про захист персональних даних».
У разі якщо інформація, що міститься в доданих до рапорту документах, є недостатньою для визначення житловою комісією потреби військовослужбовця та членів його сім'ї у поліпшенні житлових умов, житлова комісія додатково запитує через керівника органу Держприкордонслужби у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян такі документи (залежно від обставин, які підлягають з'ясуванню та мають значення для прийняття обґрунтованого рішення за рапортом):
- копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України військовослужбовця та членів його сім'ї;
- копії свідоцтво про державну реєстрацію актів цивільного стану (про шлюб, розірвання шлюбу, про народження тощо), інших документів, що підтверджують родинні стосунки (за наявності);
- копії документів, що засвідчують реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону) військовослужбовця та членів його сім'ї;
- витяг з наказу про призначення на посаду;
- витяг з послужного списку військовослужбовця та членів його сім'ї, які проходять/проходили військову службу (крім військовослужбовців строкової служби);
- довідку про вислугу років;
- заяви (додаток 23) повнолітніх членів сім'ї військовослужбовця про згоду перебувати на обліку;
- довідки про перебування на обліку за попередніми місцями служби;
- довідки про забезпечення житлом за попередніми місцями служби (із зазначенням інформації про здавання жилої площі, у разі її отримання);
- витяг або інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне військовослужбовцю та членам його сім'ї нерухоме майно, а також відомості про виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, обтяження таких прав та про внесені зміни до відповідного запису Державного реєстру прав на нерухоме майно;
- довідки про забезпечення житлом членів сім'ї військовослужбовця за місцем роботи (служби);
- копію технічного паспорта на житло (житловий будинок, квартиру, кімнату, жилий блок, секцію у житловому будинку (гуртожитку) ), в якому проживає (зареєстрований) військовослужбовець та/або члени його сім'ї (за наявності).
За рапортом військовослужбовця житлова комісія органу Держприкордонслужби (об'єднана житлова комісія) проводить перевірку житлових умов військовослужбовця та членів його сім'ї, за результатами якої складає довідку про перевірку житлових умов (пункт 5 розділу V Інструкції № 26).
Після проведення перевірки житлових умов військовослужбовця житлова комісія (об'єднана житлова комісія) на найближчому засіданні, але не пізніше ніж через місяць з дати реєстрації відповідного рапорту військовослужбовця, розглядає питання щодо зарахування військовослужбовця на облік.
На засіданні житлової комісії (об'єднаної житлової комісії) має право бути присутнім військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на облік.
За результатами розгляду житлова комісія органу Держприкордонслужби (об'єднана житлова комісія) приймає рішення про зарахування військовослужбовця та членів його сім'ї на облік або відмовляє в зарахуванні на облік з обґрунтуванням такої відмови з посиланням на відповідні норми законодавства (пункт 6 розділу V Інструкції № 26).
На облік не беруться військовослужбовці та члени їх сімей, які: забезпечувалися під час проходження військової служби жилою площею для постійного проживання згідно з встановленими законодавством нормами; мають у власності жилу площу, що відповідає нормам та вимогам законодавства для забезпечення громадян житлом у населеному пункті за місцем проходження військової служби та/або безпосередньо поблизу місця проходження військової служби (у прилеглому населеному пункті), що дає змогу щодня своєчасно прибувати до місця проходження військової служби; в інших випадках, передбачених законодавством (пункт 7 розділу V Інструкції № 26).
Як слідує з матеріалів справи, 14.11.2023 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про зарахування позивача на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в м. Львові до якої долучив: копію паспорта ОСОБА_1 ; копію картки платника податків ОСОБА_1 ; копію посвідчення учасника бойових дій АТО; копію посвідчення ветерана військової служби; відомості з реєстру Львівської територіальної громади № 025733-1; інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; копію ордеру на службове жиле приміщення № 000369 від 11.01.2012; копію витягу з наказу № 587-ос від 25.06.2021; заяву на обробку персональних даних ОСОБА_1 (а.с.84-90).
Рішенням Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформленим протоколом від 12.12.2023 року № 12, у задоволенні заяви позивача відмовлено з тих підстав, що заявник не долучив до заяви всіх необхідних документів, що передбачені пунктом 4 розділу 5 Інструкції № 26, а саме: 1) копії свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану (про шлюб, розірвання шлюбу, про народження тощо), інших документів, що підтверджують родинні стосунки (за наявності); 2) витяг з послужного списку військовослужбовця/ військовослужбовця запасу та членів його сім'ї які проходять/ проходили військову службу; 3) довідки про перебування на обліку за попередніми місцями служби; 4) довідки про забезпечення житлом за попередніми місцями служби (із зазначенням інформації про здавання жилої площі у разі її отримання).
При цьому апеляційний суд погоджується з позицією суду першої інстанції, що відповідно до пункту 4 розділу V Інструкції №26 житлова комісія, у випадку недостатності інформації, що міститься в доданих до рапорту документах, для визначення потреби військовослужбовця та членів його сім'ї у поліпшенні житлових умов, уповноважена самостійно збирати документи через керівника органу Держприкордонслужби у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян, в тому числі і документи, які зазначені в рішенні житлової комісії. Разом з тим, доказів того, що відповідач реалізував такі свої повноваження матеріали справи не містять.
При цьому матеріалами справи доведено, що позивач звертався до керівника Адміністрації Державної прикордонної служби України для надання матеріалів своєї житлової справи та скерування такої до ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного розгляду його заяви про зарахування на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов, проте Адміністрація відмовилася скерувати матеріали житлової справи, мотивуючи своє рішення тим, що ОСОБА_1 забезпечений службовими житловими приміщеннями.
Також матеріали справи не містять доказів повідомлення позивача про дату, час та місце проведення засідання комісії щодо розгляду питання позивача, тому апеляційний суд вважає, що відповідач порушив право позивача на участь у засіданні житлової комісії, яка вирішувала питання щодо зарахування його на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, та позбавила його можливості надати пояснення щодо обставин, які стали підставою для прийняття такого рішення.
Таким чином, зважаючи на викладене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що Об'єднана житлова комісія прийняла передчасне та необґрунтоване рішення про відмову у зарахуванні позивача на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов, а тому таке підставно скасовано судом першої інстанції.
Окрім того, апеляційний суд погоджується з думкою суду першої інстанції, що для ефективного захисту прав позивача Об'єднаній житловій комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 слід вжити заходів для зібрання всіх необхідних документів для прийняття обґрунтованого та вмотивованого рішення та повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 14.11.2023.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, відтак рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) залишити без задоволення.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі №380/2324/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя С. П. Нос
судді Р. В. Кухтей
С. М. Шевчук