Постанова від 24.11.2025 по справі 480/3973/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 р. Справа № 480/3973/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Любчич Л.В.,

Суддів: Присяжнюк О.В. , Спаскіна О.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.12.2023, головуючий суддя І інстанції: О.М. Кунець, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, повний текст складено 13.12.23 по справі № 480/3973/23

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс ЛТД-1"

до Головного управління ДПС у Сумській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ресурс ЛТД-1" (надалі також - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ГУ ДПС у Сумській області (надалі також - відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №58018280706 від 31.01.2023, яким до ТОВ «Ресурс ЛТД-1» застосовано штрафні санкції на суму 53 948,90 грн. за проведення розрахункових операцій при продажу товарів без створення та видачі розрахункових документів встановленої форми та змісту, а саме - без зазначення цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями з 20.08.2022 по 10.01.2023;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №58218280706, яким до ТОВ «Ресурс ЛТД-1» застосовано штрафні санкції на суму 434 971,00 грн. за проведення розрахункових операцій при продажу товарів без створення та видачі розрахункових документів встановленої форми та змісту, а саме - без зазначення цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями з 01.01.2022 по 10.01.2023;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №103818280706 від 23.02.2023 , яким до ТОВ «Ресурс ЛТД-1» застосовано штрафні санкції на суму 733 557,45 грн. за проведення розрахункових операцій при продажу товарів без створення та видачі розрахункових документів встановленої форми та змісту з 13.10.2022 по 01.02.2023;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №104018280706 від 23.02.2023, яким до ТОВ «Ресурс ЛТД-1» застосовано штрафні санкції на суму 87 069,15 грн. за проведення розрахункових операцій при продажу товарів без створення та видачі розрахункових документів встановленої форми та змісту з 18.11.2022 по 01.02.2023.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №58018280706 від 31.01.2023, яким до ТОВ «Ресурс ЛТД-1» застосовано штрафні санкції на суму 53 948,90 грн. за проведення розрахункових операцій при продажу товарів без створення та видачі розрахункових документів встановленої форми та змісту, а саме без зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями з 20.08.2022 по 10.01.2023.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №58218280706 від 31.01.2023, яким до ТОВ «Ресурс ЛТД-1» застосовано штрафні санкції на суму 434 971,00 грн. за проведення розрахункових операцій при продажу товарів без створення та видачі розрахункових документів встановленої форми та змісту, а саме без зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями з 01.01.2022 по 10.01.2023 .

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №103818280706 від 23.02.2023 , яким до ТОВ «Ресурс ЛТД-1» застосовано штрафні санкції на суму 733 557,45 грн. за проведення розрахункових операцій при продажу товарів без створення та видачі розрахункових документів встановленої форми та змісту з 13.10.2022 по 01.02.2023.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №104018280706 від 23.02.2023, яким до ТОВ «Ресурс ЛТД-1» застосовано штрафні санкції на суму 87 069,15 грн. за проведення розрахункових операцій при продажу товарів без створення та видачі розрахункових документів встановленої форми та змісту з 18.11.2022 по 01.02.2023 .

Стягнуто на користь ТОВ "Ресурс ЛТД" за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Сумській області судовий збір в сумі 19 643,20грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, згідно з якою апелянт просить суд скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив про доведеність вчинення позивачем порушення ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, оскільки створені касові чеки не містять обов'язкового реквізиту - цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої, згідно електронних копій розрахункових документів, що подаються до контролюючого органу, та не відповідають вимогам до розрахункового документу за формою та змістом.

При цьому , як стверджує відповідач, ним враховано, що алкогольні напої та тютюнові вироби, вироблені в Україні або імпортовані в Україну до набрання чинності внесеними відповідним законом змінами щодо маркування, знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання, а з 01 січня 2022 року суб'єкти господарювання зобов'язані забезпечити сканування (введення даних вручну) марок акцизного податку на всіх алкогольних напоях, маркованих марками акцизного податку (у тому числі марками акцизного податку старого зразка, на яких відсутній такий реквізит, як цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку) для відображення їх реквізитів у розрахунковому документі.

Позивачем на апеляційну скаргу подано відзив, в якому, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Відповідно до положень ч. 1 ст.308, п. 3 ч. 1 ст.311 КАС України розгляд справи проведено в порядку письмового провадження за наявними у ній доказами та в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які сторони посилаються в апеляційній скарзі та відзиві на неї, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судовим розглядом встановлено обставини, які не оспорено сторонами.

З 04.01.2023 по 10.01.2023 ГУ ДПС у Сумській області було проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕСУРС ЛТД-1» з питань дотримання податкового законодавства за період з 20.08.2022 по 10.01.2023 в магазині за адресою м. Суми, пл.Покровська, буд.5.

За наслідками перевірки ГУ ДПС у Сумській області складено акт перевірки від 10.01.2023 № 110/18/19/РРО/14013621.

На підставі акта перевірки від 10.01.2023р. № 110/18/19/РРО/14013621 ГУ ДПС у Сумській області щодо скаржника було прийнято податкове повідомлення- рішення № 58018280706 від 31.01.2023.

За податковим повідомленням-рішенням № 58018280706 до ТОВ «Ресурс ЛТД-1» застосовано штрафні санкції на суму 53 948,90 грн. за проведення розрахункових операцій при продажу, товарів без створення та видачі розрахункових документів встановленої форми та змісту, а саме - без зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями з 20.08.2022 по 10.01.2023 .

З 04.01.2023 по 10.01.2023 ГУ ДПС у Сумській області було проведено фактичну перевірку ТОВ «РЕСУРС ЛТД-1» з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2022 по 10.01.2023 в магазині за адресою м. Суми, вул.Харківська, буд.24.

За наслідками перевірки ГУ ДПС у Сумській області складено акт перевірки від 10.01.2023 № 109/18/19/РРО/14013621.

На підставі акта перевірки від 10.01.2023 № 109/18/19/РРО/14013621 ГУ ДПС у Сумській області щодо скаржника було прийнято податкове повідомлення- рішення № 58218280706 від 31.01.2023.

За податковим повідомленням-рішенням № 58218280706 до ТОВ «Ресурс ЛТД-1» застосовано штрафні санкції на суму 434971,00 грн. - за проведення розрахункових операцій при продажу товарів без створення та видачі розрахункових документів встановленої форми та змісту, а саме - без зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями з 01.01.2022 по 10.01.2023 .

З 25.01.2023 по 01.02.2023 ГУ ДПС у Сумській області було проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕСУРС ЛТД-1» з питань дотримання податкового законодавства за період з 13.10.2022 по 01.02.2023 в магазині за адресою м. Суми, вул. Інтернаціоналістів, буд.21.

За наслідками перевірки ГУ ДПС у Сумській області складено акт перевірки від 01.02.2023 № 558/18/19/РРО/14013621.

На підставі акта перевірки від 01.02.2023 № 558/18/19/РРО/14013621 ГУ ДПС у Сумській області щодо скаржника було прийнято податкове повідомлення- рішення № 103 818280706 від 23.02.2023.

За податковим повідомленням-рішенням № 103818280706 до ТОВ «Ресурс ЛТД-1» застосовано штрафні санкції на суму 733557,45 грн. за проведення розрахункових операцій при продажу товарів без створення та видачі розрахункових документів встановленої форми та змісту з 13.10.2022 по 01.02.2023.

З 25.01.2023 по 01.02.2023 ГУ ДПС у Сумській області було проведено фактичну перевірку ТОВ «РЕСУРС ЛТД-1» з питань дотримання податкового законодавства за період з 18.11.2022 по 01.02.2023 в магазині за адресою м. Суми, вул.Лисенка, буд.З.

За наслідками перевірки ГУ ДПС у Сумській області складено акт перевірки від 01.02.2023 № 560/18/19/РРО/14013621.

На підставі акта перевірки від 01.02.2023 № 560/18/19/РРО/14013621 ГУ ДПС у Сумській області щодо скаржника було прийнято податкове повідомлення- рішення № 104018280706 від 23.02.2023.

За податковим повідомленням-рішенням № 104018280706 до ТОВ «Ресурс ЛТД-1» застосовано штрафні санкції на суму 87069,15 грн. за проведення розрахункових операцій при продажу товарів без створення та видачі розрахункових документів встановленої форми та змісту з 18.11.2022 по 01.02.2023 .

Позивач оскаржив податкові повідомлення-рішення відповідно до п.56.1, 56.2 ст. 56 ПК України в адміністративному порядку.

Рішенням № 9116/6/99-00-06-03-02-06 від 13.04.2023 , яке було отримане позивачем 19.04.2023 Державна податкова служба України відмовила позивачу у задоволенні скарги щодо податкових повідомлень-рішень № 58018280706 та № 58218280706.

Рішенням № 694/6/99-00-06-03-02-06 від 21.03.2023 строк розгляду скарги на податкові повідомлення-рішення № 103818280706 та № 104818280706 продовжено і на час звернення до суду позивачем рішення Державної податкової служби України не отримано.

Не погодившись із зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач оскаржив їх до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із недоведеності податковим органом факту продажу позивачем алкогольних напоїв без зазначення в касових чеках цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг регулюються Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР.

Відповідно до п. 1, 2, 11 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п. 1);

- надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти) (п. 2);

- проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями (п. 11).

Статтею 15 Закону № 265/95-ВР встановлено, що контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів та інших вимог цього Закону здійснюють контролюючі органи шляхом проведення фактичних та документальних перевірок відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно зі ст. 17 Закону України № 265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

1) у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання:

100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;

150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Судовим розглядом встановлено, що на підставі акта перевірки від 10.01.2023р. № 110/18/19/РРО/ НОМЕР_1 ГУ ДПС у Сумській області було прийнято податкове повідомлення- рішення № 58018280706 від 31.01.2023, яким до позивача застосовано штрафні санкції на суму 53948,90 грн.

На підставі акта перевірки від 10.01.2023 № 109/18/19/РРО/ НОМЕР_1 ГУоловним Управлінням ДПС у Сумській області було прийнято податкове повідомлення- рішення № 58218280706 від 31.01.2023 р., яким до позивача застосовано штрафні санкції на суму 434971,00 грн.

Також на підставі акта перевірки від 01.02.2023 № 558/18/19/РРО/ НОМЕР_1 ГУ ДПС у Сумській області було прийнято податкове повідомлення- рішення № 103818280706 від 23.02.2023, яким до позивача застосовано штрафні санкції на суму 733557,45 грн.

На підставі акта перевірки від 01.02.2023 № 560/18/19/РРО/ НОМЕР_1 ГУ ДПС у Сумській області було прийнято податкове повідомлення- рішення № 104018280706 від 23.02.2023 , яким до позивача застосовано штрафні санкції на суму 87069,15 грн.

Так, підставою прийняття податкових повідомлень-рішень №103818280706 від 23.02.2023, № 104018280706 від 23.02.2023 , №58018280706 від 31.01.2023 та № 58218280706 від 31.01.2023 відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», стали висновки податкового органу щодо порушення позивачем п. 1, 2, 11 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР з огляду на встановлені перевіркою обставини проведення розрахункових операцій при продажу алкогольних напоїв без зазначення в касових чеках цифрового значення штрихованого коду марки акцизного податку (серія та номер), якою марковано алкогольний напій.

Тобто, позивачем проведено зазначені в актах перевірки розрахункові операції з використанням реєстраторів розрахункових операцій, створено розрахункові документи, але фактично, на думку відповідача, вказані касові чеки не відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту розрахункових документів, передбачених Положенням про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 13 від 21.01.2016, оскільки в них відсутні реквізити марок акцизного збору.

На підтвердження зазначених обставин до акту перевірки від 10.01.2023 № 110/18/19/РРО/14013621 складено Додаток 2 у формі таблиці, до якої внесено відомості згідно з наступними графами: дата і час операції, фіскальний номер документа, загальна сума, код товару згідно з УКТЗЕД, найменування товару, серія та номер МАП, ціна одиниці.

До акту перевірки від 10.01.2023 № 109/18/19/РРО/14013621 складено Додаток 3 та Додаток 4 у формі таблиці, до якої внесено відомості згідно з наступними графами: дата і час операції, фіскальний номер документа, загальна сума, код товару згідно з УКТЗЕД, найменування товару, серія та номер МАП, ціна одиниці.

До акту перевірки від 01.02.2023 № 558/18/19/РРО/14013621 складено Додаток 1 та Додаток 2 у формі таблиці, до якої внесено відомості згідно з наступними графами: дата і час операції, фіскальний номер документа, загальна сума, код товару згідно з УКТЗЕД, найменування товару, серія та номер МАП, ціна одиниці.

До акту перевірки від 01.02.2023 № 560/18/19/РРО/14013621 складено Додаток 1 та Додаток 2 у формі таблиці, до якої внесено відомості згідно з наступними графами: дата і час операції, фіскальний номер документа, загальна сума, код товару згідно з УКТЗЕД, найменування товару, серія та номер МАП, ціна одиниці.

Отже, ґрунтуючись на даних вищевказаних таблиць, відповідач стверджує про доведеність факту вчинення позивачем порушення п. 1, 2, 11 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, оскільки перелічені у таких Додатках до актів перевіки чеки, що видавались позивачем, не містять рядка 9 - цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.

Втім, колегія суддів із такими доводами погодитись не може, враховуючи наступне.

Наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2012 № 1057 затверджено Порядок передачі інформації від реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів Державної податкової служби України, яким встановлено механізм передачі електронних копій розрахункових документів, фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) / програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі - ПРРО), фіскальних звітів ПРРО і повідомлень, що передбачені Порядком реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року № 547, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 липня 2016 року за № 918/29048, що необхідні для обліку роботи ПРРО фіскальним сервером контролюючого органу, дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів ДПС для суб'єктів господарювання, що використовують РРО/ПРРО.

Згідно з п. 1.2 Порядку № 1057 система зберігання і збору даних РРО (далі - СЗЗД РРО) - загальнодержавна система, призначена для збору даних РРО та передачі цих даних до системи обліку даних РРО в ДПС за технологією зберігання і збору даних РРО для Державної податкової служби України; система обліку даних РРО (далі - СОД РРО) - інформаційна система, призначена для збору, зберігання, використання даних реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій (у тому числі електронних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, створених реєстраторами розрахункових операцій і програмними реєстраторами розрахункових операцій), перевірки справжності та достовірності розрахункових документів.

Пунктом 2.2 розд. І Порядку № 1057 передбачено, що СЗЗД РРО забезпечує збір та внесення даних РРО у бази даних СОД РРО у такому вигляді, в якому дані сформовані в РРО, перевірку цілісності і незмінності даних та ідентифікацію РРО засобами НСМЕП.

Так, наказом Мінфіну України від 21.01.2016 № 13 затверджено Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів.

Відповідно до п. 1 розд. ІІ Положення № 13 фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - фіскальний чек) - розрахунковий документ / електронний розрахунковий документ, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ), реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Фіскальний касовий чек на товари (послуги) за формою № ФКЧ-1 наведений у додатку 1 до цього Положення.

Пунктом 2 вказаного Положення визначено обов'язкові реквізити фіскального чеку, зокрема, цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 9).

Згідно з п. 3 розд. І Положення № 13 у разі відсутності в документі хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення, такий документ не приймається як розрахунковий.

Відповідно до підп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 ПК України марка акцизного податку це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Згідно з підп. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14 ПК України маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів це наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Так, основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі пальним та зберігання пального, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом пального на території України визначено Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону № 481 маркування алкогольних напоїв (крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті), які реалізуються в Україні, здійснюється відповідно до Закону України "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Згідно з ч. 4 ст. 11 Закону № 481 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.

Отже, суб'єкт господарювання при продажу алкогольних напоїв має обов'язок друкувати рядок 9 на фіскальному чеку, тобто цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.

Наказом Міністерства фінансів України від 08.06.2021 № 329 внесено зміни до форми фіскального касового чеку за товари (послуги) та фіскального касового чеку видачі коштів і доповнено її новим реквізитом - "цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої" (рядок 9).

З метою посилення контролю за виробництвом та обігом алкогольних напоїв, залучення громадськості до такого контролю, зменшення можливості продажу контрафактного алкоголю постановами Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 № 74 "Деякі питання маркування алкогольних напоїв" та № 97 "Про внесення змін до Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів" з 01 травня 2020 запроваджено марку акцизного податку нового зразка для маркування алкогольних напоїв.

Одними із обов'язкових реквізитів марки акцизного податку нового зразка для маркування алкогольних напоїв є штрих-код та QR-код, які містять інформацію про серію та номер марки.

Отже, постановою Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 № 74 «Деякі питання маркування алкогольних напоїв» затверджені марки акцизного податку для алкогольних напоїв нового зразка, які запроваджені в обіг з 01.05.2020.

У свою чергу, марки акцизного податку для алкогольних напоїв попереднього зразка, які були затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 296, та перебували в обігу з 01.07.2015, не мали штрих-коду та QR-коду.

Таким чином, після затвердження акцизної марки нового зразка в обігу перебували, як алкогольні напої марковані акцизними марками, введеними в обіг з 01.07.2015 (без штрихових кодів), так і з акцизними марками нового зразка, введеними в обіг з 01.05.2020 (з нанесеним штриховим кодом).

При цьому, відповідно до абз. 4, 6 ч. 4 ст. 11 Закону № 481/95-ВР у разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання. Алкогольні напої та тютюнові вироби, вироблені в Україні або імпортовані в Україну до набрання чинності внесеними відповідним законом змінами щодо маркування, знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

Отже, зміна кількості символів та цифр, які повинна містити марка акцизного податку на алкогольні напої з 01.10.2021, з урахуванням положень ч. 4 ст. 11 Закону № 481, якою дозволено продаж алкогольних напоїв з марками попереднього зразка, не є підставою для застосування до позивача відповідальності згідно з п. 1 ст. 17 Закону № 265.

Предметом доказування у справах, пов'язаних із притягненням суб'єкта господарювання до відповідальності на підставі п. 1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР є встановлення на підставі належних і допустимих доказів фактів, з якими контролюючий орган пов'язує допущення порушення суб'єктом господарювання вимог ст. 3 Закону №265.

Як встановлено судовим розглядом, висновки податкового органу щодо порушення позивачем п. 1, 2, 11 ст. 3 Закону № 265 ґрунтуються на даних додатків до акту перевірки, згідно з якими чеки, що видавались позивачем, не містять рядка 9 - цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.

Втім, колегія суддів вважає таку позицію необґрунтованою, оскільки додані до акту перевірки Додатки не дають можливість встановити дату придбання товару, яке акцизне маркування було на алкогольних напоях, що реалізував позивач.

При цьому, у ході перевірки контролюючим органом не досліджувалось питання щодо наявності марок акцизного податку нового чи старого зразка на підакцизних товарах, при реалізації яких позивачем видано розрахункові документи невстановленої форми, такі відомості не відображені у акті перевірки.

Натомість всі обставини, якими апелянт доводить вчинення позивачем порушень, були досліджені на підставі документів, що складені податковим органом за інформацією, яка міститься у базі даних системи обліку даних РРО, без дослідження будь-яких інших документів.

У положеннях ПК України серед основних засад податкового законодавства передбачено принцип презумпції правомірності рішень платника податків, суть якого зводиться до того, що у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Відповідач під час проведення перевірки позивача не виокремлював алкогольні напої, що марковані акцизними марками попереднього (старого) зразка (без штрихового коду), та які були реалізовані в межах придатності такого напою до споживання позивачем, та алкогольні напоїв з акцизними марками із зазначенням штрихового коду.

За наведених обставин, суд вважає необґрунтованими твердження апелянта, що при продажу алкогольних напоїв за перевірений період позивач проводив розрахункові операції при продажі алкогольних напоїв без зазначення в касових чеках цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку, тобто створення касового чеку (касових чеків), що не відповідає встановленим вимогам щодо форми та змісту розрахункових документів, чим порушено п. 1, 2, п. 11 ст. 3 Закону № 265.

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постанові від 30 квітня 2025 року у справі № 160/7727/24.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, всупереч ч. 2 ст. 77 КАС України відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували наявність в діях платника податків порушень, що стали підставою для притягнення позивача до відповідальності.

Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність застосування до позивача штрафних санкцій за порушення, які виявились у видачі розрахункових документів не встановленої форми - без обов'язкових реквізитів, визначених Положенням № 13, а саме без заповнення рядка 9 - цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.

Тобто, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для визнання протиправними та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Ухвалюючи дане судове рішення колегія суддів керується ст.322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення “Серявін та інші проти України») та Висновком № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі “Серявін та інші проти України»(п.58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вище зазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, колегія суддів дійшла до висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи апелянта, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 311, 315, 316, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Сумській області - залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2023 року по справі № 480/3973/23 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Л.В. Любчич

Судді О.В. Присяжнюк О.А. Спаскін