Рішення від 24.11.2025 по справі 600/105/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/105/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Хмельницькій області (позивач) до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці (відповідач) з такими позовними вимогами:

зобов'язати Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці укласти договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості на Головне управління ДПС у Хмельницькій області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на 02.10.2024 у відповідача рахується податковий борг у розмірі 5321552,10 грн. На виконання вимог Податкового кодексу України та Порядку використання дебіторської заборгованості та/або майна юридичної особи як джерел погашення податкового боргу платника податків та/або відокремленого підрозділу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2017 №585, позивач надіслав на адресу відповідача повідомлення про визначення джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості платника податків. У зв'язку з відсутністю відповіді відповідача на вказане повідомлення, контролюючий орган звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 13.01.2025 відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позову заяву, в якому зазначив, що Квартирно-експлуатаційний відділ міста Чернівці є неприбутковою бюджетною установою та утримується за рахунок коштів державного бюджету. Сплата земельного податку здійснюється за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету при наявності кошторисних призначень та асигнувань за КЕКВ 2800. Відповідальним за формування та виконання бюджетних програм Міністерства оборони України по сплаті земельного податку є Головне управління земель оборони та фондів. У 2024 на сплату заборгованості по земельному податку КЕВ м. Чернівці кошторисні призначення та кошти не виділялися.

Також відповідач вказував, лист Головного управління ДПС у Хмельницькій області направлений до КЕВ м. Чернівці складений не у відповідності до Додатку 1 Порядку, а тому вважають, що це свідчить про відсутність повідомлення контролюючим органом про визначення джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості платника податків. Таким чином, вимоги позивача є необгрунтовними та безпідставними, а тому задоволенню не підлягають.

04.02.2025 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій вказував, що відповідач відповідно до вимог Податкового кодексу України не звільнений від обов'язку сплати земельного податку та не має відповідних пільг щодо його сплати.

Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький самостійно подав контролюючому органу декларацію з земельного податку, є платоспроможною юридичною особою, а тому зобов'язаний виконувати взяті на себе податкові зобов'язання.

Недостатнє фінансування з боку органу вищого рівня, неприбутковість установи та організації, не є підставою для звільнення відповідача від сплати податків

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці з 28.11.1994 зареєстрований, як юридична особа (неприбуткова установа) за адресою: 58000, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Українська, буд. 43 (код ЄДРПОУ 08179180).

Судом встановлено, що станом на 02.10.2024 за відповідачем обліковується податкова заборгованість на загальну суму 535152,10 грн, на яку податковим органом вживались заходи для її стягнення, що підтверджуються наявними у справі рішеннями судів.

Згідно з фінансовою звітністю (баланс) Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці за ним обліковується дебіторська заборгованість за товари , роботи, послуги (рядка 1125) на кінець звітного періоду, станом на 31.12.2023, складає 805717,00 грн.

09.05.2024 позивач направив відповідачу повідомлення №6765/6/22-01-13-05-08, в якому просив надати інформацію про суми дебіторської заборгованості, терміни її виникнення, акти звірок з дебіторами та завірені копії первинних документів, що підтверджують виконання боржником зобов'язань перед контрагентом за господарським договором з метою укладення договору щодо переведення вимоги такої дебіторської заборгованості на Головне управління ДПС у Хмельницькій області.

Вказане повідомлення отримане відповідачем 17.08.2024, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення.

У зв'язку з відсутністю відповіді відповідача на вказане повідомлення, контролюючий орган звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку вищевказаним обставинам в контексті позовних вимог, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України та законами з питань митної справи.

Норма підпункту 20.1.35-1 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначає, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо зобов'язання платника податків, який має податковий борг, укласти договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості цього платника на контролюючий орган.

З метою забезпечення скорочення податкового боргу підприємства відповідно до статтей 88, 89, 95 ПК України, Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області вживаються заходи щодо погашення існуючого податкового боргу платника податків.

Так, Рішеннями Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.12.2021 по справі №600/5305/21-а, від 24.10.2023 по справі №600/4490/2-а, від 07.12.2023 по справі №600/6161/23-а задоволено позовні вимоги Головного управління ДПС у Хмельницькій області на стягнення коштів з рахунків платника у банках у рахунок погашення податкового боргу.

На виконання зазначених рішень контролюючим органом направлялися заяви про виконання рішення суду до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькі області, а саме: №4884/5/22-01-13-05-06 від 23.04.2024, №4886/5/22-01-13-05-06 від 23.04.2024, №6102/5/22-01-13-05-06 від 24.05.2024.

Листом від 09.05.2024 № 6765/6/22-01-13-05-08 ГУ ДПС у Хмельницькій області повідомило боржника про визначення джерелом погашення податкового боргу Квартирно - експлуатаційного відділу міста Чернівці дебіторську заборгованість.

Крім цього, цим листом, у зв'язку із наявністю податкового боргу, та на виконання Порядку використання дебіторської заборгованості та/або майна юридичної особи як джерел погашення податкового боргу платника податків та/або відокремленого підрозділу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2017 № 585, ГУ ДПС у Хмельницькій області зобов'язало Квартирно - експлуатаційний відділ міста Чернівці надати інформацію про суми дебіторської заборгованості, терміни її виникнення, акти звірок з дебіторами та завірені копії первинних документів, що підтверджують виконання боржником зобов'язань перед контрагентом за господарським договором (договір, накладні, акти приймання - передачі, акти виконаних робіт та ін.) з метою укладення договору щодо переведення права вимоги такої дебіторської заборгованості на Головне управління ДПС у Хмельницькій області.

Станом на 02.10.2024 відповідь від Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці на лист ГУ ДПС у Хмельницькій області від 09.05.2024 № 6765/6/22-01-13-05- 08 не отримано.

Згідно поданого КЕВ м. Чернівці балансу на 31.12.2023 поточна дебіторська заборгованість за розрахунками за товари, роботи, послуги (код рядка 1125) на кінець звітного періоду, тобто станом на 31.12.2023 складає 805717,00 грн.

Відповідно до пункту 87.5 статті 87 ПК України у разі якщо здійснення заходів щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, не привело до повного погашення суми податкового боргу або у разі недостатності у платника коштів для погашення податкового боргу, контролюючий орган визначає дебіторську заборгованість платника податків, строк погашення якої настав, джерелом погашення податкового боргу такого платника податків.

Контролюючий орган укладає з платником податків договір щодо переведення права вимоги такої дебіторської заборгованості. Така дебіторська заборгованість продовжує залишатися активом платника податків, що має податковий борг, про що зазначається в договорі між платником податків і контролюючим органом, та повинна бути відповідним чином розкрита в примітках до фінансової звітності.

Податковий борг продовжує обліковуватися за платником податків, у якого він виник, до надходження коштів до бюджету за рахунок стягнення цієї дебіторської заборгованості. Контролюючий орган повідомляє платнику податків про таке надходження в п'ятиденний строк з дня отримання відповідного документа.

Порядок використання дебіторської заборгованості та/або майна юридичної особи як джерел погашення податкового боргу платника податків та/або відокремленого підрозділу юридичної особи затверджений наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2017 №585 (далі - Порядок №585).

Відповідно до п.3 Розділу І Порядку №585 у разі якщо здійснення заходів щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, не привело до повного погашення суми податкового боргу або якщо у платника недостатньо коштів для погашення податкового боргу, контролюючий орган визначає дебіторську заборгованість платника податків, строк погашення якої настав, джерелом погашення податкового боргу такого платника податків.

Згідно з пунктами 1-15 розділу II Порядку №585 контролюючий орган повідомляє платника податків про визначення джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості платника податків за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Повідомлення розглядається як пропозиція для укладання договору про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на контролюючий орган (далі - договір). Переведення платником податків права вимоги дебіторської заборгованості, що випливає з відносин платника податків з дебітором, на орган стягнення здійснюється на основі договору, укладеного в письмовій формі, між платником податків та контролюючим органом. У разі згоди платника податків контролюючий орган укладає договір з таким платником податків.

Договір повинен містити, зокрема: назву договору та місце його укладання; найменування платника податків та контролюючого органу; предмет договору; порядок виконання зобов'язань за договором; права та обов'язки сторін; умови укладання, зміни та припинення договору; місцезнаходження та реквізити сторін.

У разі відмови платника податків, що має податковий борг, від укладання з контролюючим органом договору щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості такий контролюючий орган звертається до суду щодо зобов'язання платника податків укласти зазначений договір.

На контролюючий орган як орган стягнення можуть переводитися всі види дебіторської заборгованості, а саме: дебіторська заборгованість за товари (роботи, послуги); дебіторська заборгованість, пов'язана із підзвітними особами; дебіторська заборгованість працівників, акціонерів перед підприємством; дебіторська заборгованість за претензіями; інші види дебіторської заборгованості.

Визначення такої дебіторської заборгованості здійснюється шляхом перевірки контролюючим органом дебіторської заборгованості, яка відображена на рахунках бухгалтерського обліку платника податків та в аналітичному обліку.

Податковий борг продовжує обліковуватися за платником податків, у якого він виник, до надходження коштів до бюджету за рахунок стягнення цієї дебіторської заборгованості. Контролюючий орган повідомляє платника податків про таке надходження у п'ятиденний строк з дня отримання відповідного документа.

Платник податків передає контролюючому органу всі документи, що свідчать про право вимоги.

У договорі обов'язково зазначається, що платник податків переводить на контролюючий орган своє право вимоги до дебітора в рахунок погашення податкового боргу.

Платник податків та орган стягнення повідомляють дебітора про переведення на контролюючий орган права вимоги. Повідомлення про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на контролюючий орган складається за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Контролюючий орган звертається до суду щодо стягнення з дебіторів платника податків, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на контролюючий орган, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків.

Така дебіторська заборгованість продовжує залишатися активом платника податків, що має податковий борг, про що зазначається в договорі між платником податків і контролюючим органом, та повинна бути відповідним чином розкрита в примітках до фінансової звітності.

До моменту стягнення контролюючим органом у судовому порядку такої дебіторської заборгованості платежі продовжують надходити на рахунки платника податків, що має податковий борг.

Надходження за дебіторською заборгованістю негайно спрямовуються в рахунок погашення податкового боргу.

Контролюючий орган звертається до суду щодо стягнення з дебіторів платника податків, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на контролюючий орган, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків.

Контролюючий орган направляє платнику податків повідомлення про надходження коштів до бюджету за рахунок стягнення дебіторської заборгованості за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

Відповідно до пункту 87.5 статті 87 ПК України та пункту 4 розділу II Порядку №585 у разі відмови платника податків, що має податковий борг, від укладення з контролюючим органом договору щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості такий контролюючий орган звертається до суду щодо зобов'язання платника податків укласти зазначений договір.

На виконання вимог ПК України та Порядку №585 позивач направив на адресу відповідача повідомлення від 09.05.2024 №6765/6/22-01-13-05-08 про визначення джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці, яке отримане відповідачем 17.05.2024.

Відповідно до п.42.2. ст.42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Як свідчать обставини справи, відповідачем після отримання від контролюючого органу необхідної інформації, відповідь не надано, що свідчить про його пасивну поведінку та фактично відмову укласти договір.

Таким чином, позивач вчинив всі дії, передбачені пунктом 87.5 статті 87 ПК України та пунктом 4 розділу II Порядку №585, для того, щоб укласти з відповідачем договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості.

Проте, останній маючи податковий борг, ухилявся від укладення такого договору.

Суд зазначає, що незгода відповідача із нарахованими контролюючим органом сумами податкового боргу, не є підставою для ухилення від укладення договору про переведення права вимоги дебіторської заборгованості, натомість може бути реалізована шляхом оскарження відповідних дій контролюючого органу у встановленому чинним законодавством порядку.

З'ясування відповідачем розміру і підстав виникнення податкового боргу та розміру, наявної у дебіторської заборгованості допускається в межах процедури укладення договору про переведення права вимоги дебіторської заборгованості.

Із врахуванням вищевикладених обставин, суд приходить до висновку, що контролюючим органом вчинено всі передбачені чинним законодавством дії для укладення договору щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості, оскільки бездіяльність відповідача після отримання від контролюючого органу необхідної інформації свідчить про фактичну відмову укласти договір, у зв'язку з чим необхідно зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ міста Чернівці укласти договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості на Головне управління ДПС у Хмельницькій області.

Враховуючи викладене, з урахуванням доведеної наявності у відповідача податкового боргу та відсутності грошових коштів на його погашення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача укласти з позивачем договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

З огляду на наведене, враховуючи доведення наявності у відповідача податкового боргу та відсутності грошових коштів на його погашення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача укласти з позивачем договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень пов'язаних з залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи відсутність витрат позивача - суб'єкта владних повноважень пов'язаних з залученням свідків та проведенням експертиз, суд не вирішує питання про їх стягнення з відповідача. Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Квартирно-Експлуатаційного відділу міста Чернівці про зобов'язання укласти договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості, - задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці укласти договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості на Головне управління ДПС у Хмельницькій області.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 КАС України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький,Хмельницька область, 29001, код ЄДРПОУ 44070171);

Відповідач - Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці (вул. Українська, 43, м. Чернівці, Чернівецька область, 58002, код ЄДРПОУ 08179180).

Суддя В.О. Григораш