Рішення від 21.11.2025 по справі 580/6457/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2025 року справа № 580/6457/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Орленко В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Господарського товариства з обмеженою відповідальністю «Олімпійське» про залучення його до участі справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у справі №580/6457/25 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Уманської міської ради, відділу містобудування архітектури та кадастру Уманської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Господарське товариство з обмеженою відповідальністю «Олімпійське» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

06.06.2025 позивача звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить: визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Уманської міської ради від 13 листопада 2023 року № 492 «Про демонтаж тимчасових споруд, встановлених з порушенням законодавства на території Уманської міської територіальної громади» в частині демонтажу: об'єкту некапітального типу, зупинкового комплексу сірого кольору з розмірами 13 х 3 м (ТС з розмірами 7 х 3 м, зупинка з розмірами 6 х 3 м), встановленого на вул. Небесної Сотні, 32А, м. Умань. Наявне підключення до енергомереж. ОСОБА_2 , акт виявлення незаконно встановлених тимчасових споруд, малих архітектурних форм, рекламних засобів та інших об'єктів некапітального типу №000002 від 18.10.2023; зобов'язати відділ містобудування, архітектури та кадастру Уманської міської ради видати ФОП ОСОБА_1 паспорт прив'язки на зупинковий комплекс за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування вимог зазначено, що 13.11.2023 року рішенням Виконавчого комітету Уманської міської ради № 492 «Про демонтаж тимчасових споруд, встановлених з порушеннями законодавства на території Уманської міської територіальної громади» затверджено перелік незаконно встановлених тимчасових споруд, що підлягають демонтажу, серед яких є: Об'єкт некапітального типу, зупинковий комплекс сірого кольору з розмірами 13 х 3 м (ТС з розмірами 7 х 3 м, зупинка з розмірами 6 х 3 м), встановлений на АДРЕСА_1 . Наявне підключення до енергомереж. ОСОБА_2 , акт виявлення незаконно встановлених тимчасових споруд, малих архітектурних форм, рекламних засобів та інших об'єктів некапітального типу № 000002 від 18.10.2023.. Позивач наголошує, що вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки в акті від 18.10.2023 інспекторами Руденко В.В. та Гордєєвим О.В. не зазначені норми яких законів чи підзаконних актів порушив ФОП ОСОБА_1 , у зв'язку з чим факти порушень містобудівних умов згідно акту не встановлено. Додатково зазначено, що в описі акту виявлення незаконно встановлених тимчасових споруд, малих архітектурних форм, рекламних засобів та інших об'єктів некапітального типу № 000002 від 18.10.2023 вказано, що ТС підключена до електромережі. Такі обставини не є порушенням, так як ФОП ОСОБА_1 з ПАТ «Черкасиобленерго» від імені якого діють Уманські енергетичні мережі уклали договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 1120 від 29.12.2020.

Представник Виконавчого комітету Уманської міської ради позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що 22.01.2021 Відділом архітектури, містобудування тата кадастру Уманської міської ради ОСОБА_1 виданий паспорт прив'язки № 517 на зупинковий комплекс за адресою АДРЕСА_1 з терміном його дії до 22.01.2026. Обов'язковою вимогою розміщення ТС відповідно до ПП № 517 було погодження такого розміщення ТС з уповноваженим підрозділом Національної поліції. Враховуючи, що в термін 6 місяців з дати видачі ПП № 517 ОСОБА_1 не було надано до уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури погодження Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Черкаській області, ПП № 517 було анульовано наказом начальником Управління від 23.07.2021 р. № 162/15-16 «Про анулювання паспорта прив'язки зупинкового комплексу». Вказаний наказ оскаржувався позивачем в судовому порядку та був залишений в силі. Пунктом 2.29 Порядку № 244 визначено, що у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки ТС, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу. 18.10.2023 інспекторами КП «Уманської муніципальної варти» складено акт виявлення незаконно встановлених тимчасових споруд, малих архітектурних форм, рекламних засобів та інших об'єктів некапітального типу № 000002 в якому зафіксовано факт розміщення зупинкового комплексу за адресою вул. Небесної Сотні, 32А, м. Умань. Крім того, 18.10.2023 ОСОБА_1 вручено припис № 000242 на усунення виявлених порушень Правил благоустрою Уманської міської територіальної громади. Припис містив перелік заходів, які необхідно вжити власнику ТС, встановленої незаконно, та термін вжиття зазначених заходів - до 21.10.2023. Однак, заходів з демонтажу незаконно встановленої ТС за адресою: вул. Небесної Сотні, 32А, м. Умань ОСОБА_1 у визначені строки вжито не було, що і стало підставою для прийняття спірного рішення, яке є законним, обгрунтованними та таким, що відповідає нормам чинного законодавства.

Відділ містобудування архітектури та кадастру Уманської міської ради надав відзив на позовну заяву в якому підтримав правову позицію викладену представником Уманської міської ради у своєму відзиві та, як наслідок, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою судді 01.10.2025 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача було залучено Господарське товариство з обмеженою відповідальністю «Олімпійське».

У наданих третьою особою пояснень зазначено, що спірне рішення є правомірним та не підлягає скасуванню, оскільки ПП № 517 було анульовано наказом начальником Управління від 23.07.2021 р. № 162/15-16 «Про анулювання паспорта прив'язки зупинкового комплексу». Після оскарження Позивачем вказаного наказу в судовому порядку та залишення його в силі, виконавчим комітетом було правомірно прийнято оскаржуване рішення, оскільки у відповідності до п.2.29 Порядку № - у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки ТС, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу. З урахуванням вказаного просив відмовити в задоволенні позовних вимог Позивача в повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).

Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.

Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи встановлено, що ФОП ОСОБА_1 , на підставі договору купівлі-продажу кіоску від 10.06.2013 року, укладеного із ТОВ «Круїз-Авто», набув у власність кіоск по продажу промислових товарів, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , який розташований на земельній ділянці площею 0,0010 га кадастровий номер 7110800000:02:001:0237.

Із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 34433444 від 03.03.2015 вбачається, що 27.02.2015 проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки площею 0,0010 га кадастровий номер 7110800000:02:001:0237 за ОСОБА_1 для обслуговування тимчасової споруди по продажу промислових товарів, земельна ділянка є комунальною власністю.

31.08.2018 ФОП ОСОБА_1 укладено з Уманською міською радою додаткову угоду до договору оренди землі, якою поновлено термін дії договору оренди землі, укладеного 03.03.2014 (державна реєстрація від 27.02.2015), до 18.06.2023 на погоджених сторонами умовах.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 138425536 від 20.09.2018, виданого ОСОБА_1 за його заявою, строк дії права оренди земельної ділянки площею 0,0010 га кадастровий номер 7110800000:02:001:0237, зареєстрованого 27.02.2015 за ОСОБА_1 , поновлено до 18.06.2023 з правом пролонгації, орендодавцем є Уманська міська рада.

23.08.2020 Відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради Кучеренку Є.В. виданий паспорт прив'язки № 497 на зупинковий комплекс за адресою АДРЕСА_1 з терміном його дії до 23.08.2021.

22.01.2021 Відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради Кучеренку Є.В. виданий паспорт прив'язки № 517 на зупинковий комплекс за адресою АДРЕСА_1 з терміном його дії до 22.01.2026..

23.07.2021 року наказом Відділу містобудування, архітектури та кадастру Уманської міської ради № 162/15-16 паспорт прив'язки ТС «Зупинковий комплекс за адресою: АДРЕСА_1 » від 22.01.2021 року за реєстраційним № 517, анульований.

11.07.2023 року ФОП ОСОБА_1 до Управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради було подано заяву про розгляд питання про поновлення чи видачу нового паспорту прив'язки на зупинковий комплекс по АДРЕСА_1 .

24.07.2023 листом Виконавчого комітету Уманської міської ради № 01/02-09/5953 ФОП ОСОБА_1 було відмовлено щодо розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності з роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах по АДРЕСА_1 .

13.11.2023 Рішенням Виконавчого комітету Уманської міської ради № 492 «Про демонтаж тимчасових споруд, встановлених з порушеннями законодавства на території Уманської міської територіальної громади» затверджено перелік незаконно встановлених тимчасових споруд, що підлягають демонтажу.

Згідно п. 2 Переліку незаконно встановлених тимчасових споруд, що підлягають демонтажу є: Об'єкт некапітального типу, зупинковий комплекс сірого кольору з розмірами 13 х 3 м (ТС з розмірами 7 х 3 м, зупинка з розмірами 6 х 3 м), встановлений на АДРЕСА_1 . Наявне підключення до енергомереж. ОСОБА_2 , акт виявлення незаконно встановлених тимчасових споруд, малих архітектурних форм, рекламних засобів та інших об'єктів некапітального типу № 000002 від 18.10.2023..

21.11.2023 листом Виконавчого комітету Уманської міської ради № 01/02- 09/9651/01/02-09/1949 ФОП ОСОБА_1 було відмовлено щодо розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності з роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах по вул. Небесної Сотні, 32А в м. Умань з підстав не надання інформації про погодження Національною поліцією України розміщення ТС, не дотримання п. 1.14 Правил пожежної безпеки.

Вважаючи Рішення Виконавчого комітету Уманської міської ради № 492 «Про демонтаж тимчасових споруд, встановлених з порушеннями законодавства на території Уманської міської територіальної громади» протиправними та таким, що прийнято з порушенням норм містобудівних норм та правил, Позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про благоустрій населених пунктів» визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Згідно зі статтею 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.

Відповідно до статті 12 Закон України «Про благоустрій населених пунктів» суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

Статтею 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що правила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила включають, зокрема, порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів.

Частиною першою статті 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Таким чином, Закон України «Про благоустрій населених пунктів» наділяє повноваженнями міські ради та їх виконавчі органи здійснювати самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів.

Так, механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначено Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2022 № 244 (далі за текстом - Порядок № 244).

Порядком № 244 визначено, що питання розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності належать до повноважень органу з питань містобудування та архітектури у складі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про управління містобудування землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради, затвердженого рішення Уманської міської ради від 29.03.2021 № 5-11/8, відділ містобудування, архітектури та кадастру Уманської міської ради (далі за текстом - Управління) є виконавчим органом Уманської міської ради та спеціально уповноваженим органом архітектури та містобудування.

Матеріалами справи встановлено, що діючи в межах повноважень, визначених чинним на той час законодавством та Положенням, керуючись Порядком № 244, Відділом видано паспорт прив'язки № 517 від 22.01.2021 (далі за текстом - ПП № 517), назва ТС - зупинковий комплекс за адресою: вул. Небесної Сотні, 32 А, замовник - ОСОБА_1 .

Відповідно до пункту 20 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету міністрів України 30.03.1994 р. № 198 (далі за текстом - Єдині правила), в редакції, діючій на день оформлення ПП № 517, у межах смуги відчуження автомобільних (позаміських) доріг і червоних ліній міських вулиць і доріг забороняється розташовувати будь-які споруди або об'єкти без погодження з власниками автомобільних доріг та уповноваженим підрозділом Національної поліції.

Відповідно до пункту 26 Розміщення споруд малих архітектурних форм провадиться за дозволами, що видаються за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції, дорожньо-експлуатаційними та іншими заінтересованими організаціями.

Пунктом 2.21 Порядку № 244 встановлено, що відхилення від паспорта прив'язки не допускається.

Пунктом 2.26 Порядку № 244 визначено, що дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов: - недотримання вимог паспорта прив'язки ТС при її встановленні; - невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки ТС; - надання недостовірних відомостей у документах.

З зазначених пунктів Порядку № 244 слідує, що ТС має бути встановлена протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки з дотриманням вимог, визначених паспортом прив'язки. Так, обов'язковою вимогою розміщення ТС відповідно до ПП № 517 було погодження такого розміщення ТС з уповноваженим підрозділом Національної поліції.

Судом встановлено, що Листом від 13.07.2021 р. № 270/15-08 управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради (далі за текстом - Управління), яке є правонаступником прав та обов'язків Відділу відповідно до рішення Уманської міської ради від 23.12.2020 р. № 8- 5/8 «Про оптимізацію виконавчих органів Уманської міської ради», поінформовано ОСОБА_1 про необхідність надання підтвердження погодження розміщення ТС Департаментом патрульної поліції Управління патрульної поліції в Черкаській області.

Враховуючи, що в термін 6 місяців з дати видачі ПП № 517 ОСОБА_1 не було надано до уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури погодження Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Черкаській області, ПП № 517 було анульовано наказом начальником Управління від 23.07.2021 р. № 162/15-16 «Про анулювання паспорта прив'язки зупинкового комплексу».

Вказане рішення було оскаржено Позивачем в судовому порядку.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 10.06.2022 року у справі № 580/6113/21 в задоволенні позову приватного підприємця ОСОБА_1 до Управління містобудування, землекористування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, господарське товариство з обмеженою відповідальністю «Олімпійське» про визнання протиправним та скасування наказу було відмовлено в повному обсязі.

16.06.2023 подану ОСОБА_1 апеляційну скаргу було залишено без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10.06.2022 року - без змін.

В липні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10.06.2022 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2023 року Ухвалою Верховного Суду від 03.08.2023 року відмовлено у відкритті касаційного проводження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .

Таким чином, Наказ №162, яким було анульовано ПП № 517, є законним та не скасованим у судовому порядку, а ТС/зупинковий комплекс за адресою: вул. Небесної Сотні, 32А, м. Умань є таким, що розміщується на території Уманської міської територіальної громади без підстав, визначених пунктом 2.1 Порядку № 244, а саме - без паспорта прив'язки ТС.

Суд наголошує, що пунктом 2.29 Порядку № 244 визначено, що у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки ТС, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу.

Статутом комунального підприємства «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради визначено, що підприємство є уповноваженим представником Уманської міської ради в сфері дотримання та виконання вимог законодавства про благоустрій населених пунктів, про охоронну діяльність та публічну (громадську) безпеку і порядок та інших сфер діяльності, визначених Статутом.

Предметом діяльності КП «Уманська муніципальна варта» у сфері благоустрою є здійснення контролю за дотриманням підприємствами, установами, організаціями, громадянами вимог Законів України «Про благоустрій населених пунктів», «Про відходи», «Про рекламу», Правил паркування транспортних засобів, Правил благоустрою Уманської міської територіальної громади, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері благоустрою у порядку, встановленому законодавством щодо: - стану утримання (в т.ч. санітарного стану) об'єктів та елементів благоустрою Уманської міської територіальної громади; - утриманням в належному стані закріплених та прилеглих до будівель та споруд територій, які належать суб'єктам господарювання, закладам, установам, організаціям; - стану утримання водних об'єктів, їх прибережних смуг, місць відпочинку; - дотримання правил розміщення зовнішньої реклами, вивісок; - дотримання вимог законодавства щодо розміщення тимчасових споруд, малих архітектурних форм.

В ході розгляду справи судом з'ясовано, що 18.10.2023 інспекторами КП «Уманської муніципальної варти» складено акт виявлення незаконно встановлених тимчасових споруд, малих архітектурних форм, рекламних засобів та інших об'єктів некапітального типу № 000002 в якому зафіксовано факт розміщення зупинкового комплексу за адресою вул. Небесної Сотні, 32А, м. Умань. Акт підписано інспекторами КП «Уманська муніципальна варта», яким було виявлено незаконно встановлену ТС, власником ТС ( ОСОБА_1 ) надано пояснення, які містяться в акті.

Крім того, 18.10.2023 ОСОБА_1 вручено припис № 000242 на усунення виявлених порушень Правил благоустрою Уманської міської територіальної громади. Припис містив перелік заходів, які необхідно вжити власнику ТС, встановленої незаконно, та термін вжиття зазначених заходів - до 21.10.2023.

Однак, заходів з демонтажу незаконно встановленої ТС за адресою: вул. Небесної Сотні, 32А, м. Умань ОСОБА_1 не вжито. Інформація про оскарження ОСОБА_1 припису в судовому порядку відсутня.

13.11.2023 виконавчим комітетом Уманської міської ради прийнято рішення від 13.11.2023 року № 492 «Про демонтаж тимчасових споруд, встановлених з порушеннями законодавства на території Уманської міської територіальної громади» (далі за текстом - Рішення)

Так, до Переліку незаконно встановлених ТС, що підлягають демонтажу, включено два об'єкти некапітального типу, один з яких - зупинковий комплекс (ТС з розмірами 7 х 3 м, зупинка з розмірами 6 х 3 м), встановлений на вул. Небесної Сотні, 32А, м. Умань, власник - ОСОБА_1 .

На виконання пункту 3 Рішення, відділом інформації та зв'язків з громадськістю виконавчого комітету Уманської міської ради розміщено текст Рішення на офіційному веб-сайті Уманської міської ради та в регіональному тижневику «Умань», визначеному друкованим засобом масової інформації, в якому офіційно оприлюднюються акти Уманської міської ради та її виконавчих органів.

На виконання пункту 4 Рішення КП «Уманська муніципальна варта»: - направлено лист від 14.11.2023 №277/01-40 (відправлення АТ «Укрпошта» № 2030111951210, вручено особисто - 20.11.2023 р.), в яким повідомлено ОСОБА_1 про прийняте Рішення та 30-дений термін його виконання. - розміщено інформаційні повідомлення (попередження) про демонтаж на фасадах ТС; здійснено фотофіксацію ТС з інформаційними повідомленнями (попередженнями).

Сукупний аналіз правових норм, а також матеріалів справи дає суду підстави дійти висновку, що оскаржуване Позивачем Рішення приймалось виконавчим комітетом Уманської міської ради в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, а тому є правомірним та не підлягає скасуванню.

Слід також наголосити, що відповідно до пункту 27 Єдиними правилами визначено, що у населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, але й на відстані не менше 1 метр, але не ближче 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць.

Однак, пункт 27 Єдиних правил, встановлюючи мінімально допустимі відстані, не скасовував вимогу пункту 26 Єдиних правил, відповідно до якого розміщення споруд малих архітектурних форм провадиться за дозволами, що видаються за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції, дорожньо-експлуатаційними та іншими заінтересованими організаціями.

В даному контексті слід звертнути увагу на те, що саме відсутність погодження Національної поліції, як того вимагає пункт 26 Єдиних правил, стала підставою анулювання ПП № 517, а Наказ № 162 в межах справи № 580/6113/21 судами трьох інстанцій протиправним не визнавався. Більш того, з матеріалів справи вбачається, що погодження Управлінням патрульної поліції в Черкаській області на розміщення ТС по вул. Незалежності, 32 А, в м. Умані було отримано Позивачем вже після відмови виконавчого комітета Уманської міської ради, це підтверджує лист Управління патрульної поліції в Черкаській області від 10.04.2024 № 3916/41/24/01-2024.

З урахуванням вказаного можна дійти висновку, що відмова у розміщені ТС була правомірною і права Позивача не порушені. Позивачем не надано належних та достатніх доказів, що свідчать про порушення його прав органом місцевого самоврядування.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам Позивачем не надано достатньо належних доказів в підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги.

За таких обставин, системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Решта доводів Позивача висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати зі сплати судового збору не розподіляються.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Судові витрати не розподіляються.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».

Копію рішення направити сторонам справи.

Рішення складене та підписане 21.11.2025.

Суддя Валентина ОРЛЕНКО