24 листопада 2025 року справа № 580/10832/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави до Городищенської міської ради, третя особа - відділ освіти Городищенської міської ради Черкаської області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Керівник Смілянської окружної прокуратури (вул. Юрія Кондратюка, 25, м. Сміла, 20700) в інтересах держави звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Городищенської міської ради (пл. Миру, 8, м. Городище, 19502) в якому просить:
-визнати протиправною бездіяльність Городищенської міської ради Черкаської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності площею 4,1000 га, яка використовується Цвітківським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради за адресою вул. Шкільна,72, смт. Цвіткове, Черкаського району, Черкаської області;
-зобов'язати Городищенську міську раду Черкаської області оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку комунальної власності площею 4,1000 га, яка використовується Цвітківським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради за адресою вул. Шкільна, 72, смт. Цвіткове, Черкаського району, Черкаської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що в порушення норм чинного законодавства відповідачем протягом тривалого часу не вчинено жодних дій, направлених на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку закладу освіти, а відсутність таких документів створює передумови зловживань щодо розпорядження вказаними об'єктами.
Відповідачем до суду відзив не подано.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
Відповідно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно вбачається, що власником нежитлового приміщення Цвітківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради (Цвітківський академічний ліцей, адреса: вул. Шкільна, 72, смт. Цвіткове, Черкаського району, Черкаської області) є Городищенська міська рада (Номер відомостей про речове право 39998450).
Відповідно до інформації Городищенської міської ради викладеної у листі №01-02-29/5269 від 12.09.2025, правовий статус земельної ділянки під Цвітківським закладом освіти це землі комунальної власності, цільове призначення земельної ділянки не визначено, оскільки земельна ділянка не сформована та її площа умовна.
Листом №613/11 від 17.09.2025, відділ освіти Городищенської міської ради, повідомлено, що власником вищевказаного закладу освіти є Городищенська міська рада, орієнтовна площа земельної ділянки під Цвітківським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради становить 4,1000 га.
За даними Головного управління Держгеокадстру в Черкаській області, лист №10-23-0.21-5724/2-25 від 11.09.2025, правовстановлюючі документи на земельну ділянку під Цвітківським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради не розроблялися, правовстановлюючі документи на земельну ділянку відсутні, площа ділянки не визначена.
Відповідно до Статуту Цвітківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради, затвердженого рішенням сесії Городищенської міської ради №2/14-8 від 07.12.2020 встановлено, що засновником (власником) навчального закладу є Городищенська міська рада Черкаської області. Орган управління - відділ освіти Городищенської міської ради Черкаської області.
Матеріально-технічна база Цвітківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби (автобус), інші матеріальні цінності, вартість яких відображено в балансі централізованої бухгалтерії Уповноваженого органу (пункт 5.1 Статуту).
Цвітківський заклад загальної середньої освіти відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони (пункт 6.3.Статуту).
Прокурор зазначає, що Городищенською міською радою протягом тривалого часу не вжито жодних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під закладом освіти, що створює передумови для зловживань при розпорядженні земельною ділянкою і ризики для нормального функціонування школи та розвитку освітнього процесу дітей.
Виявлені порушення зумовили звернення до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував таке.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 53 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на освіту. Держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про освіту», освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства. Фінансування освіти є інвестицією в людський потенціал, сталий розвиток суспільства і держави.
Згідно ч. 6 ст. 25 Закону України “Про освіту», засновник закладу освіти зобов'язаний, зокрема, забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.
Відповідно до ст. 80 Закону України “Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
На підставі ч. 1 ст. 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Згідно з п. “а» ч.2 ст.92 ЗК України, права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 125 ЗК України виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон № 1952-IV) є офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав є обов'язковою.
Частиною 1 ст. 5 Закону № 1952-IV встановлено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі. У Державному реєстрі прав також реєструються передбачені законом речові права та їх обтяження на об'єкти незавершеного будівництва та майбутні об'єкти нерухомості.
Отже, речові права на нерухоме майно (будівлі, споруди, земельну ділянку) відповідача підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Тому необхідність оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки та нерухоме майно, яке на них розміщене, прямо передбачена вищевказаними нормами.
Статтею 12 ЗК України, визначено повноваження сільських, селищних, міських рад, до яких належить розпоряджання землями територіальних громад.
Частиною 1 ст. 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб згідно з ч. 1 ст. 122 ЗК України.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання регулювання земельних відносин.
З аналізу викладених норм, суд дійшов висновку, що прийняття рішень щодо оформлення речових прав на об'єкти комунальної власності є обов'язком відповідної міської ради.
Отже, з огляду на визначену Законом № 1952-IV обов'язкову реєстрацію речових прав та надані відповідачу Законом №280/97-ВР повноваження, його бездіяльність щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташований заклад дошкільної освіти не відповідає закону.
При цьому, захист прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави згідно зі ст. 1 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII “Про прокуратуру» відносяться до мети здійснення функцій прокуратури України.
Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, звертатися до суду з позовом (п. 1 ч. 6 ст. 23 вказаного Закону).
Зважаючи, що саме відповідач допустив бездіяльність, суд дійшов висновку, що у цьому випадку порушені саме державні інтереси, і прокурор на підставі наведеної норми звернувся в суд обґрунтовано.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних причин.
Врахувавши зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, 297 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Городищенської міської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності площею 4,1000 га, яка використовується Цвітківським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради за адресою: вул. Шкільна, 72, смт. Цвіткове, Черкаського району, Черкаської області.
Зобов'язати Городищенську міську раду оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку комунальної власності площею 4,1000 га, яка використовується Цвітківським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Городищенської міської ради за адресою: вул. Шкільна, 72, смт. Цвіткове, Черкаського району, Черкаської області.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя Петро ПАЛАМАР