Справа № 500/5604/25
24 листопада 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Розтоцьке-Агро» до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «Розтоцьке-Агро» (далі - позивач, ПП «Розтоцьке-Агро») до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2, ДПС України), у якій позивач просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.08.2025 №13178011/41129405, яким відмовлено ПП «Розтоцьке-Агро» у реєстрації податкової накладної №1 від 01.04.2025;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 01.04.2025, подану ПП «Розтоцьке-Агро».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем за результатами господарської операції щодо відвантаження товару (кукурудзи) на підставі видаткової накладної №000000002 від 01.04.2025 та на виконання умов договору поставки №27-ТР-2025-К від 28.03.2025 виписано на покупця ТОВ «Овал» (код ЄДРПОУ 32537732) податкову накладну №1 від 01.04.2025 на загальну суму 3926356,31 грн, у тому числі ПДВ у розмірі 482184,11 грн.
Вказана податкова накладна направлена до органів ДПС для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, однак її реєстрація була зупинена.
Згідно з квитанцією про зупинення реєстрації податкової накладної, підставою для зупинення її реєстрації стало те, що вона складена платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку), запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання про прийняття рішення про її реєстрацію в ЄРПН.
Для реєстрації податкової накладної у ЄРПН, на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України підприємство надало контролюючому органу відповідні письмові пояснення, до яких додано копії первинних документів, які, як вважає позивач, у повній мірі підтверджували реальність здійснення господарських операцій між ПП "Розтоцьке-Агро" та ТОВ «Овал». Однак, Головним Управлінням ДПС у Тернопільській області прийнято повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, а у подальшому - рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Позивач стверджує, що надав контролюючому органу достатні письмові пояснення та документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції за податковою накладною, реєстрацію якої зупинено, а тому вважає, що така підлягає реєстрації в ЄРПН. Вважає, що відмовляючи у реєстрації податкової накладної контролюючий орган діяв протиправно, без урахування дійсних обставин, відтак оскаржуване рішення підлягає скасуванню.
З урахуванням наведеного, просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 02.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово. (а.с.184)
17.10.2025 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з додатками від представника Головного управління ДПС у Тернопільській області та ДПС України (спільна позиція), в якому відповідачем 1 зазначено, що у нього була наявна підстава для зупинення реєстрації податкової накладної відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, оскільки прийнято рішення про відповідність ПП "РОЗТОЦЬКЕ-АГРО" (код ЄДРПОУ 41129405) критеріям ризиковості платника податку від 10.11.2021 № 3324.
Вказує, що позивачем не надано первинно в повному обсязі усіх матеріалів щодо господарської операції з постачання сільськогосподарської продукції за зупиненою податковою накладною, з огляду на що комісією ГУ ДПС у Тернопільській області проінформовано позивача окремим повідомленням про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
При цьому відповідач 1 звертає увагу суду на позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 24.07.2025 по справі № 420/14450/24, згідно якої контролюючий орган не має права у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чи то просити платника надати конкретні документи, чи то вказувати надати такі. Підпункт 3 пункту 11 Порядку №1165 зобов'язує контролюючий орган в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування навести тільки пропозицію для платника податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію таких ПН/РК в ЄРПН. При цьому, перелік таких документів платнику відомий згідно з пунктом 5 Порядку № 520, вибір конкретних документів, які підтверджують реальність здійснення конкретної господарської операції можливий тільки платником, рішення про перелік та обсяг таких документів приймає виключно платник податків.
Позивачем на виконання пропозицій, зазначених у повідомленні, надано комісії контролюючого органу додатково копії документів.
Комісією регіонального рівня було виявлено, що до повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, позивачем надано не повний пакет документів, у зв'язку з чим контролюючим органом було складено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, а саме: первинні документи щодо придбання товарів/послуг, інвентаризаційні описи, рахунки-фактури, розрахункові документи, документи щодо підтвердження відповідності продукції (сертифікати відповідності, паспорти якості) та інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН. У додатковій інформації до повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів вказано: додатково надати статистичну звітність; залишки с/г продукції на початок року та поточну дату; книгу складського обліку запасів; акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами; пояснення щодо урожайності кукурудзи за 2024р.
Позивачем на виконання пропозицій, зазначених у повідомленні, надано комісії контролюючого органу додатково копії документів.
Однак, на переконання відповідача 1, платником податків не надано того обсягу документів, який необхідний для реєстрації спірної податкової накладної, відтак контролюючий орган вважає, що оскаржуване рішення комісії про відмову у її реєстрації винесено правомірно. (а.с. 188-216)
Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 19.11.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідачів про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. (а.с.221-222)
Інших заяв, в тому числі по суті справи, на адресу суду не надходило.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, судом встановлено наступне.
Приватне Підприємство «Розтоцьке-Агро» зареєстроване 06.02.2017 як суб'єкт господарювання в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, з основним видом економічної діяльності - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур - КВЕД 01.11 та 01.04.2017 як платник ПДВ. (а.с.162, 163-164)
28.03.2025 між ПП «Розтоцьке-Агро», як постачальником, та ТОВ «Овал», як покупцем, укладено договір поставки №27-ТР-2025-К, відповідно до предмету якого постачальник зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим договором, поставити та передати у власність покупця кукурудзу 3-кл (товар) врожаю 2024 року, насипом, а покупець зобов'язується в порядку і на умовах, визначених цим договором, прийняти товар та оплатити його вартість.
Пунктом 2.1 договору передбачено, що ціна за один кілограм товару без ПДВ складає 8,73 грн, ПДВ - 1,22 грн, всього з ПДВ складає 9,95 грн.
Сторони узгодили, що загальна вартість товару по цьому договору без ПДВ складає 8730000,00 грн, ПДВ - 1222200,00 грн, всього з ПДВ складає 9952200,00 грн, +/- 5% залежно від кількості поставленого товару, та може бути змінена за взаємною письмовою згодою сторін шляхом укладання відповідної додаткової угоди до цього договору. (пункт 2.2 договору)
Порядок розрахунків узгоджено сторонами у розділі 3 договору, згідно якого покупець здійснює оплату вартості поставленої партії товару на підставі отриманих від постачальника документів, шляхом переказу грошових коштів на поточний рахунок постачальника. Покупець оплачує постачальнику 86% вартості партії товару протягом 3 банківських днів з дати отримання наступних документів: рахунку - фактури постачальника із зазначенням кількості товару, ціни без ПДВ, загальної суми без ПДВ, суми ПДВ, всього до сплати, в рахунку повинні бути зазначені банківські реквізити, вказані в договорі; оригіналу або належним чином завіреної копії видаткової накладної на товар на повну суму його вартості. 14% решти суми оплачується покупцем після надання податкової накладної, складеної в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному чинним законодавством України та за умови надання покупцю оригіналу видаткової накладної. (а.с.90)
01.04.2025 ПП «Розтоцьке-Агро» та ТОВ «Овал» укладено додаткову угоду №2 до договору поставки №27-ТР-2025-К від 28.03.2025, згідно якої відповідно до пункту 4.2 договору товар прийнято та оплачено на наступних умовах: товар кукурудза 3-кл врожаю 2024 року, у кількості 400020 кг, період поставки - 01.04.2025, за ціною за 1 кг без ПДВ 8,61 грн, сума ПДВ за 1 кг 1,21 грн, ціна товару з ПДВ 9,82 грн, загальна вартість товару без ПДВ 3444172,20 грн, сума ПДВ 482184,11 грн, загальна вартість товару з ПДВ 3926356,31 грн. (а.с.91)
На виконання умов договору поставки №27-ТР-2025-К від 28.03.2025, позивачем поставлено на користь ТОВ «Овал» товар «кукурудза 3-кл врожаю 2024р.» у кількості 400020 кг, про що свідчать видаткова накладна №000000002 від 01.04.2025 року на суму 3926356,31 грн, у тому числі ПДВ 482184,11 грн; товарно-транспортні накладні №29-55 від 01.04.2025 року. (а.с.105-112)
Оплата покупцем ТОВ «Овал» товару, отриманого на підставі договору поставки №28.03.2025 №27-ТР-2025-К, була проведена після факту відвантаження продукції, що підтверджується платіжними інструкціями кредитового переказу коштів: №30949159 від 01.04.2025 року на суму 2500000,00 грн; №30949167 від 02.04.2025 на суму 2000000,00 грн; №30949172 від 03.04.2025 на суму 2000000,00 грн; №30949176 від 04.04.2025 на суму 250000,00 грн; №30949180 від 07.04.2025 на суму 1250000,00 грн; №30949175 від 04.04.2025 на суму 600000,00 грн. (а.с.143-144)
З урахуванням правила «першої події» - «дата відвантаження товарів», передбаченого пунктом 187.1. статті 187 Податкового кодексу України, позивачем виписано та направлено на реєстрацію в ЄРПН сформовану податкову накладну №1 від 01.04.2025 на суму 3926356,31 грн, у тому числі ПДВ у розмірі 482184,11 грн, з номенклатурою товару «кукурудза 3-кл врожаю 2024 р.», код товару згідно УКТ ЗЕД 1005 (а.с.17).
За наслідками подання позивачем на реєстрацію в ЄРПН спірної податкової накладної, через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України позивачу направлено квитанцію, згідно якої реєстрація податкової накладної зупинена. Податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 до Порядку). Додатково повідомлено: показник «D»=13.6538%, «Pпоточ» = 0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. (а.с.18)
30.07.2025 позивачем подано до комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, з додатками у кількості 50 штук. (а.с.19)
З матеріалів справи та пояснень представника податкового органу слідує, що згідно Журналу розгляду Повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК, позивачем на розгляд уповноваженої комісії подано наступні документи: довідка про оренду земельних ділянок від 26.01.2024 № 78; звіт про реалізацію продукції сільського господарства за січень-квітень 2025 року; звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2024 року; список працівників по ПП «Розтоцьке-Агро» від 25.07.2025 № 25/7; договір оренди № 1 від 28.02.2017 між Спілкою співвласників майна колгоспу «Гаї» та позивачем щодо оренди основних засобів; платіжні інструкції за березень-серпень, жовтень-грудень 2024 року - сплата до ТОВ «Магістр-Д»; договір поставки АЕІ-3045/0108/23 від 01.08.2023 між ТОВ «Агро Експерт Інтернешнл» та позивачем щодо поставки насіння та засобів захисту рослин; ВН та ТТН за лютий-липень, жовтень-грудень 2024 року, постачальник - ТОВ «Магістр-Д», покупець - ПП «Розтоцьке-Агро»; табелі обліку використання робочого часу за квітень, травень, жовтень, листопад 2024 року; платіжні інструкції за березень-квітень 2023 року - сплата до ТОВ «Фірма Ерідон»; договір оренди землі від 03.03.2023 між ОСОБА_1 та позивачем та витяг з Державного реєстру речових прав; ВН та ТТН за березень-квітень 2024 року, постачальник - ТОВ «Агросем», покупець - ПП «Розтоцьке-Агро; договір купівлі нафтопродуктів № 144 від 01.02.2021 між ТОВ «Магістр-Д» та позивачем; ВН та ТТН за березень-квітень 2023 року, постачальник ТОВ «Фірма Ерідон», покупець - ПП «Розтоцьке-Агро»; акти про використання засобів захисту рослин №-000000012 від 26.04.2024; договір поставки № 277/23/215 від 24.02.2023 між ТОВ «Фірма Ерідон» та позивачем, щодо поставки засобів захисту рослин; платіжні інструкції за серпень 2023 року - сплата ТОВ «Агро Експерт Інтернешнл»; договір поставки № 12.01.24-277/2 від 12.01.2024 між ТОВ «Агросем» та позивачем щодо поставки мінеральних добрив; договір поставки № AS/18/04/2022 від 27.04.2022 між ТОВ «Альфа Смарт Агро» та позивачем, щодо поставки засобів захисту рослин та агрохімікатів; договір поставки №AS/276/02/2023 від 21.02.2023 між ТОВ «Альфа Смарт Агро» та позивачем, щодо поставки засобів захисту рослин та агрохімікатів; платіжні інструкції за січень, березень, квітень 2024 року - сплата ТОВ «Агросем»; довіреності від 28.03.2025, 14.04.2025, 16.04.2025; ВН та ТТН за серпень 2023 року - постачальник ТОВ «Агро Експерт Інтернешнл», покупець - ПП «Розтоцьке-Агро»; договір поставки №27-ТР025-К від 28.03.2025 між позивачем та ТОВ «ОВАЛ» щодо поставки кукурудзи 3-кл врожаю 2024 року; платіжні інструкції за травень 2022 року, лютий 2023 року - сплата до ТОВ «Альфа Смарт Агро» та рахунок на оплату від ТОВ «Альфа Смарт Агро» від 27.04.2022; ТТН № 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 від 31 березня 2025 (ТОВ «Овал»); ВН та ТТН за березень 2024 року - постачальник ТОВ «Кортева Агросаєнс Україна», одержувач - ПП «Розтоцьке-Агро»; акт витрати насіння і садивного матеріалу №-000000004 від 06.05.2024; ВН від 03.06.2022, 19.08.2022, 11.10.2022, 14.03.2023 та ТТН від 14.03.2023 - постачальник ТОВ «Альфа Смарт Агро», покупець - ПП «Розтоцьке-Агро»; лімітно-забірні карти та облікові листи тракториста-машиніста за квітень, травень, жовтень, листопад 2024 року; акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив №-000000008 від 26.04.2024; договір купівлі-продажу насіння № 18676 від 03.03.2021 з додатками між ТОВ «Кортева Агрісаєнс Україна» та позивачем, щодо купівлі-продажу насіння гібридів кукурудзи та соняшнику; платіжні інструкції за березень 2024 року - сплата до ТОВ «Кортева Агрісаєнс Україна»; ТТН № 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 від 01 квітня 2025; договір поставки № 32-ТР-2025-К від 14 квітня 2025 між позивачем та ТОВ «ОВАЛ» щодо поставки кукурудзи 3-кл врожаю 2024 року; ВН № -000000007 від 16.04.2025 (постачальник - ПП «Розтоцьке-Агро, одержувач - ТОВ «ОВАЛ») та ТТН № 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 від 16 квітня 2025; ВН № -000000001 від 31.03.2025 (постачальник - ПП «Розтоцьке-Агро, одержувач - ТОВ «ОВАЛ») та ТТН № 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14 від 31 березня 2025; платіжні інструкції до договору від 14 квітня 2025 - сплата до ПП «Розтоцьке-Агро»; платіжні інструкції до договору від 16 квітня 2025 - сплата до ПП «Розтоцьке-Агро»; договір поставки № 33-ТР-2025-К від 16 квітня 2025 між позивачем та ТОВ «ОВАЛ» щодо поставки кукурудзи 3-кл врожаю 2024 року; ВН №-000000005 від 15.04.2025 (постачальник - ПП «Розтоцьке-Агро, одержувач - ТОВ «ОВАЛ») та ТТН № 77, 78, 79, 80, 81, 82 від 15 квітня 2025; ТТН № 114-130 від 17 квітня 2025; ВН № -000000002 від 01.04.2025 (постачальник - ПП «Розтоцьке-Агро, одержувач - ТОВ «ОВАЛ») та ТТН № 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 від 01 квітня 2025; ВН № -000000003 від 02.04.2025 (постачальник - ПП «Розтоцьке-Агро, одержувач - ТОВ «ОВАЛ») та ТТН № 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69 від 02 квітня 2025; платіжні інструкції до договору від 28 березня 2025 - сплата до ПП «Розтоцьке-Агро»; ВН №-000000004 від 14.04.2025 (постачальник - ПП «Розтоцьке-Агро, одержувач - ТОВ «ОВАЛ») та ТТН № 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 від 14 квітня 2025; ВН № -000000008 від 23.04.2025 (постачальник - ПП «Розтоцьке-Агро, одержувач - ТОВ «ОВАЛ») та ТТН № 131-147 від 23 квітня 2025; ВН № -000000006 від 17.04.2025 (постачальник - ПП «Розтоцьке-Агро, одержувач - ТОВ «ОВАЛ») та ТТН № 99-113 від 17 квітня 2025; ТТН № 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 від 16 квітня 2025; пояснення ПП «Розтоцьке-Агро»; звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур у 2024 році.
Регіональною комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у відповідності до вимог пункту 9 Додатку 2 до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (в редакції Наказу Міністерства фінансів №19 від 12.01.2023) направлено позивачу повідомлення від 06.08.2025 №13149759/41129405 про необхідність надання додаткових пояснень для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, у зв'язку з чим запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, а саме:
- первинні документи щодо придбання товарів/послуг;
- інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції, зокрема паспорти якості, сертифікати відповідності та інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН.
У додатковій інформації до Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів вказано: додатково надати статистичну звітність; залишки с/г продукції на початок року та поточну дату; книгу складського обліку запасів; акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами; пояснення щодо урожайності кукурудзи за 2024р. (а.с.20)
Позивач скористався правом на подання додаткових документів та на виконання вимог контролюючого органу надав повідомлення 11.08.2025 № 1 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, до якого надав додатково копії наступних документів: звіт про реалізацію продукції сільського господарства за січень-квітень 2025 року; акти звірки взаємних розрахунків з ТОВ «Альфа Смарт Агро» за 1 півріччя 2023 року, ТОВ «Агро Експерт Інтернешнл» за 2023 рік, ТОВ «Фірма Ерідон» за період 01.01.2022-27.05.2025, ТОВ «ОВАЛ» за 2 квартал 2025 року; звіт про посівні площі сільськогосподарських культур за 2024 рік; звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур у 2024 році; картка - аналіз зерна; пояснення. (а.с. 208)
За результатом розгляду наданих первинних документів регіональною комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято оскаржене в межах даної справи рішення №13178011/41129405 від 14.08.2025, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 01.04.2025 у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку.
При цьому в графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» рішення вказано, що надані платником копії первинних документів не оформлені належним чином; не надано залишки с/г продукції на початок року та поточну дату; не надано книгу складського обліку запасів; акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами. Платником не надано статистичну звітність 9-сг та 37-сг; сертифікати відповідності. У платника наявне чинне рішення ГУ ДПС про відповідність платника податку критеріям ризиковості за п.8 Критеріїв. (а.с.18, зворот)
Позивач вважає протиправним рішення податкового органу №13178011/41129405 від 14.08.2025 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №1 від 01.04.2025 та просить зобов'язати ДПС України зареєструвати її у Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14 статті 14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї стані та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї стані, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1165 критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик;
ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту “а» або »б» пункту 185.1 статті 185, підпункту “а» або »б» пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів “б» і “в» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідні положення» Кодексу). Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність») встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. (пункт 10 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Згідно з пунктом 25 Порядку №1165 Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Як слідує зі змісту квитанції про зупинення реєстрації спірної податкової накладної у цій справі, підставою для такого зупинення став пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку. (а.с.18)
Так, відповідно до пункту 8 Критеріїв платника податку (додаток №1 до Порядку №1165), підставою для зупинення реєстрації податкових накладних визначено те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
На підтвердження підстав застосування пункту 8 Додатку № 1 Порядку №1165 при зупинені реєстрації спірної ПН, відповідачем-1 надано протокол засідання Комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.02.2020 №1, а також рішення зазначеної Комісії від 04.02.2020 №2087 про відповідність платника податку на додану вартість ПП «Розтоцьке-Агро» критеріям ризиковості платника податку за п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. (а.с.201, 211)
Крім того, відповідачем-1 надано протокол засідання Комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.11.2021 №181, а також рішення зазначеної Комісії від 10.11.2021 №3324 про відповідність платника податку на додану вартість ПП «Розтоцьке-Агро» критеріям ризиковості платника податку за п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. (а.с.202, 212)
Доказів оскарження позивачем зазначених рішень комісії ГУ ДПС у Тернопільській області матеріали справи не містять, а тому відповідачем 1 доведено наявність підстав для зупинення спірної ПН за вказаним пунктом Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (тут і далі - Порядок №520 в редакції, чинній станом на час подання платником податків повідомлення про надання пояснень і копій документів та прийняття податковим органом оскаржуваних рішень).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пункт 4 Порядку № 520 встановлює, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
За правилами пункту 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 встановлено, що платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності/умовним кодом товару/Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування. (пункт 6 Порядку №520).
З аналізу наведених вище правових норм слідує, що за змістом підпункту 3 пункту 11 Порядку № 1165 квитанція про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН обов'язково повинна містити саме пропозицію платнику податків надати пояснення та копії документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації. У пункті 5 Порядку № 520 наведено загальний перелік таких документів, який, до того ж, не є вичерпним. Водночас, використане у вказаній нормі словосполучення «може подати» свідчить, що у платника податків відсутній обов'язок надати усі документи, перелічені у пункті 5 Порядку №520. Наданню підлягають лише ті документи, які необхідні для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН виходячи із специфіки кожної конкретної господарської операції. Рішення про перелік та обсяг таких документів приймає платник податків.
Такий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 24.07.2025 у справі №420/14450/24.
З обставин цієї справи слідує, що контролюючим органом у квитанції не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання для реєстрації в ЄРПН податкової накладної, а процитовано весь перелік документів, визначений пунктом 5 Порядку №520.
Разом з тим, після зупинення реєстрації податкової накладної №1 від 01.04.2025 позивач подав до комісії регіонального рівня разом з письмовими поясненнями копії документів, які стосуються господарської операції, щодо якої її складено.
Як встановлено судом, податкова накладна №1 від 01.04.2025 складена та подана на реєстрацію з урахуванням правила першої події - дати відвантаження товару (яку передбачено вимогами підпункту «б» пункту 187.1. статті 187 ПК України) згідно видаткової накладної №000000002 від 01.04.2025 для контрагента ТОВ «Овал» у відповідності до умов Договору поставки №27-ТР-2025-К від 28.03.2025.
Вказана видаткова накладна №-000000002 від 01.04.2025, як і договір поставки №27-ТР-2025-К від 28.03.2025, укладений між ПП «Розтоцьке-Агро» та ТОВ «Овал», були надані податковому органу.
При цьому, відповідачем 1 не заперечується, що на підтвердження інформації, зазначеної в спірній податковій накладній, та на підтвердження наявності та виконання договірних відносин з покупцем ТОВ «Овал» позивачем було надано контролюючому органу копії документів згідно переліку, зазначеного вище.
Так, згідно довідки виконавчого комітету Залозецької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області №78 від 26.01.2024 загальна кількість орендованої ПП «Розтоцьке-Агро» землі в 2024 році становить 1085,2171 га, а саме -смт.Залізці-94,8467 га, с.Гаї Розтоцькі- 780,8511 га, Гаї за Рудою-32,1171 га, Чистопади-31,7893 га, Ратищі-30,3098 га, Серетець-115,3031 га. (а.с.26)
У статистичній звітності «Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур» на 2024 рік відображено посіви сільськогосподарських культур на 2024 рік, у тому числі - кукурудза-274 га. (а.с.21)
У «Звіті про площі і валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду» за 2024 рік відображено площі та валові збори сільськогосподарських культур, у тому числі: кукурудза - на 274 га зібрано 38360,0 центнерів продукції. (а.с.22-24)
У звіті про реалізацію продукції сільського господарства за січень-квітень 2025 року зазначено, що ПП «Розтоцьке-Агро» реалізовано 21 961 центнер продукції «кукурудза на зерно» загальною вартістю (без дотацій і ПДВ) 18924034 грн. (а.с.25)
З наданих позивачем документів також слідує, що для забезпечення виробничого процесу ПП «Розтоцьке-Агро» закуповує дизельне пальне, мінеральні добрива, засоби захисту рослин, насіння. Основними постачальниками товаро-матеріальних цінностей в 2023-2024 році є: ТОВ «Магістр-Д» (код ЄДРПОУ 21141124), ТОВ «Альфа Смарт Агро» (код ЄДРПОУ 37250244), ТОВ «Агро Експерт Інтернешнл» (код ЄДРПОУ 38948033), ТЗОВ «Агросем» (код ЄДРПОУ 30967207), ТЗОВ «Ерідон» (код ЄДРПОУ 43106699), ТОВ «Кортева» (код ЄДРПОУ 31352075).
Так, 01.02.2021 між ТОВ «Магістр-Д» (код ЄДРПОУ 21141124) та ПП «Розтоцьке-Агро» укладено договір купівлі-продажу нафтопродуктів № 144. (а.с.33)
На підтвердження поставки пального постачальником за вказаним договором позивачем надано виписані ТОВ «Магістр-Д» видаткові та товаро-транспортні накладні: видаткова накладна №894 від 23.02.2024 року, ТТН№240223/10 від 23.02.2024 року; видаткова накладна №1051 від 01.03.2024 року, ТТН №240301/14 від 01.03.2024 року; видаткова накладна №1319 від 18.03.2024 року, ТТН№240318/13 від 18.03.2024 року; видаткова накладна №2146 від 22.04.2024 року, ТТН№240422/10 від 22.04.2024 року; видаткова накладна №2319 від 29.04.2024 року, ТТН №240429/14 від 29.04.2024 року; видаткова накладна №2620 від 14.05.2024 року, ТТН№240514/11 від 14.05.2024 року; видаткова накладна №3382 від 17.06.2024 року, ТТН№240615/7 від 17.06.2024 року; видаткова накладна №4044 від 12.07.2024 року, ТТН №240712/10 від 12.07.2024 року; видаткова накладна №6641 від 21.10.2024 року, ТТН№241021/8 від 21.10.2024 року; видаткова накладна №7202 від 11.11.2024 року, ТТН№241111/2 від 11.11.2024 року; видаткова накладна №7495 від 25.11.2024 року, ТТН №241125/9 від 25.11.2024 року; видаткова накладна №7627 від 29.11.2024 року, ТТН№241129/10 від 29.11.2024 року; видаткова накладна №7745 від 04.12.2024 року, ТТН№241204/24 від 04.12.2024 року. (а.с.34-40)
На підтвердження факту оплати постачальнику ТОВ «Магістр-Д» за пальне, позивачем надано відповідні платіжні доручення. (а.с.41-45)
Згідно договору поставки № 12.01.24-277/2 від 12.01.2024, укладеного між ТОВ «Агросем» та ПП «Розтоцьке-Агро», з урахуванням додаткових угод та специфікацій, позивачем закуплено в 2024 році мінеральні добрива, у зв'язку з чим ТОВ «Агросем», як постачальником, виписано видаткові та товарно-транспортні накладні: видаткова накладна №АГ-15/03268 від 15.03.2024 року та ТТН №АГД00326569 від 15.03.2024 року; видаткова накладна № 4/04257 від 04.04.2024 року та ТТН №АГД00331645 від 04.04.2024 року; видаткова накладна № 2/04355 від 02.04.2024 року та ТТН №АГД00330584, видаткова накладна №АГД00331183 від 02.04.2024 року. (а.с.46-51)
На підтвердження факту оплати постачальнику ТОВ «Агросем» за мінеральні добрива, позивачем надано відповідні платіжні інструкції. (а.с.52-55)
Відповідно до умов договору поставки № АЕІ-3045-0108/23 від 01.08.2023 року, укладеного між ТОВ «Агро Експерт Інтернешнл» (код ЄДРПОУ 38948033) та ПП «Розтоцьке-Агро», останнім закуплено в 2023 році мінеральні добрива, про що постачальником виписано видаткові та товарно-транспортні накладні: видаткова накладна № 2871 від 10.08.2023 року, ТТН №2871 від 10.08.2023 року; видаткова накладна №2829 від 08.08.2023 року, ТТН №2829 від 08.08.2023 року; видаткова накладна №3012 від 22.08.2023 року, ТТН №3012 від 22.08.2023 року; видаткова накладна №3064 від 24.08.2023 року, ТТН №3064 від 24.08.2023 року. (а.с.56-60)
На підтвердження факту оплати постачальнику ТОВ «Агро Експерт Інтернешнл» за мінеральні добрива, позивачем надано відповідні платіжні інструкції. (а.с.61)
Згідно договору поставки №277/23/215 від 24.02.2023, укладеного між ТЗОВ «Ерідон» (код ЄДРПОУ 43106699) та позивачем, останнім придбано засоби захисту рослин в 2023 році, у зв'язку з чим постачальником виписано видаткові та товарно-транспортні накладні: видаткова накладна № 25866 від 18.04.2023 року та ТТН № ТЕ-397680/5 від 18.04.2023 року; видаткова накладна № 17593 від 29.03.2023 року та ТТН № ТЕ-394001/4 від 29.03.2023 року; видаткова накладна № 29027 від 25.04.2023 року та ТТН № ТЕ-399940/4 від 26.04.2023 року. (а.с.62-66)
На підтвердження факту оплати постачальнику ТЗОВ «Ерідон» за засоби захисту рослин, позивачем надано відповідні платіжні інструкції. (а.с.67-68)
Згідно договору купівлі-продажу насіння №18676 від 03.03.2021 року, укладеного між ТОВ «Кортева Агрісаєнс Україна» (код ЄДРПОУ 31352075) та позивачем, останнім здійснено придбання насіння кукурудзи, у зв'язку з чим продавцем виписано видаткові та товарно-транспортні накладні: видаткова накладна № 3807114019 від 30.03.2024 року та ТТН №6838353 від 30.03.2024 року; видаткова накладна № 3807112610 від 21.03.2024 року та ТТН № 6833581 від 21.03.2024 року; а також надано сертифікати, що посвідчують посівні якості насіння №220929 від 22.03.2024; №211602 від 19.01.2024; №210463 від 26.12.2024; №199396 від 05.09.2024. (а.с.69-74)
На підтвердження факту оплати постачальнику ТОВ «Кортева Агрісаєнс Україна» за насіння кукурудзи позивачем надано відповідні платіжні інструкції. (а.с.75)
Згідно договорів поставки №AS/18/04/2022 від 27.04.2022 року та №AS/276/02/2023/ від 21.02.2023 року, укладених між ТОВ «Альфа Смарт Агро» (код ЄДРПОУ 37250244) та позивачем, останнім здійснено придбання засобів захисту рослин, у зв'язку з чим постачальником виписано наступні документи: видаткова накладна №2080 від 14.03.2023 та ТТН №Р2080 від 14.03.2023; видаткова накладна №17966 від 11.10.2022; видаткова накладна №10766 від 03.06.2022; видаткова накладна №14480 від 19.08.2022. (а.с.76-81)
На підтвердження факту оплати постачальнику ТОВ «Альфа Смарт Агро» за засоби захисту рослин позивачем надано відповідні платіжні інструкції та рахунок на оплату. (а.с.82)
Для обробітку землі ПП «Розтоцьке-Агро» використовує власні основні засоби, які відображені в формі 20 ОПП. (а.с.85-89)
Виробничі процеси по обробітку землі по вирощуванню кукурудзи в 2024 році оформлені в бухгалтерському обліку позивача відповідними документами, а саме: акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив №-000000008 від 26.04.2024 року; акт витрат насіння та садивного матеріалу №-000000004 від 06 травня 2024 року; акт про використання засобів хімічного захисту рослин №-000000012 від 26.04.2024 року; акт про використання засобів хімічного захисту рослин №-000000013 від 08.05.2024 року; акт про використання засобів хімічного захисту рослин №-000000007 від 14.05.2024 року. (а.с.83-84)
На підтвердження наявності трудових ресурсів позивачем надано контролюючому органу список працівників по ПП «Розтоцьке-Агро» від 25.07.2025 № 25/7, згідно якого за підприємством обліковується дванадцять працівників, а також табелі обліку використання робочого часу за квітень, травень, жовтень, листопад 2024 року. (а.с.26 зворот, 27)
Надаючи оцінку документам, які первинно подані позивачем разом з підтверджуючими документами, а також додатково наданими на пропозицію контролюючого органу суд зазначає, що контролюючому органу надано більш ніж достатній обсяг первинних документів разом із письмовими поясненнями, які підтверджували здійснення ним господарської діяльності, наявність у нього договірних відносин з його контрагентом ТОВ «Овал» щодо поставки товару, а також здійснення господарської операції, щодо якої позивачем складено податкову накладну №1 від 01.04.2025.
Як встановлено пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Аналізуючи сукупний обсяг наданих позивачем комісії документів щодо спірної податкової накладної суд зауважує відповідачам, що первинні документи, щодо ненадання яких вказано у повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, а саме: статистична звітність; залишки с/г продукції на початок року та поточну дату; книга складського обліку запасів; акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами, пояснення щодо урожайності кукурудзи за 2024 рік - не є тими первинними документами, які підтверджують право на формування податкового кредиту щодо поставки товару та не є підставою для реєстрації податкової накладної.
Разом з тим, позивачем додатково на вимогу контролюючого органу подано до комісії регіонального рівня разом з письмовими поясненнями копії наступних документів: .
- акт звірки взаємних розрахунків за 1 півріччя 2023 року між ТОВ «Альфа Смарт Агро» та ПП «Розтоцьке-Агро»;
- акт звірки взаємних розрахунків за 2023 рік між ТОВ «Агро Експерт Інтернешнл» та ПП «Розтоцьке-Агро»;
- акт звірки взаємних розрахунків №4567 за період з 01.01.2022 по 27.05.2025 між ТОВ «Фірма Ерідон» та ПП «Розтоцьке-Агро»;
- акт звірки взаєморозрахунків за другий квартал 2025 року між ТОВ «Овал» та ПП «Розтоцьке-Агро»; (а.с.149)
- картку - аналіз зерна. (а.с.148)
Суд зазначає, що предметом доказування у цій справі є наявність підстав, підтверджених належними та достатніми документами, для реєстрації спірної податкової накладної.
Зі змісту оскарженого рішення Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області слідує, що у реєстрації податкової накладної відмовлено у зв'язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено в Реєстрі, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
При цьому Комісією конкретизовано, що надані платником копії первинних документів не оформлені належним чином; не надано залишки с/г продукції на початок року та поточну дату; не надано книгу складського обліку запасів; акти звірки взаєморозрахунків з контрагентами. Платником не надано статистичну звітність 9-сг та 37-сг; сертифікати відповідності; у платника наявне чинне рішення ГУ ДПС про відповідність платника податку критеріям ризиковості за п.8 Критеріїв.
Незважаючи на надані пояснення та додані документи, що підтверджують наведені у поясненнях факти, відмовляючи у реєстрації спірної податкової накладної, відповідач-1 в оскаржуваному рішенні посилається на надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства, проте жодним чином не конкретизував, які з поданих ПП «Розтоцьке-Агро» копій документів складені/оформлені із порушенням законодавства, та у чому полягають ці порушення.
Щодо позиції відповідача 1, викладеної у відзиві на позов, стосовно ненадання позивачем рахунку-фактури, який передбачений пунктом 3.1.1. договору поставки №27-ТР-2025-К від 28.03.2025, укладеним між ПП «Розтоцьке-Агро» та ТОВ «Овал», то суд зазначає наступне.
Як вище зазначено судом, розділом 3 договору поставки №27-ТР-2025-К, укладеним між ПП «Розтоцьке-Агро» та ТОВ «Овал», сторонами врегульовано порядок розрахунків.
Так, згідно пункту 3.1.1 цього договором сторонами узгоджено, що покупець оплачує постачальнику 86% вартості партії товару протягом 3 банківських днів з дати отримання наступних документів:
а) рахунку - фактури постачальника із зазначенням кількості товару, ціни без ПДВ, загальної суми без ПДВ, суми ПДВ, всього до сплати, в рахунку повинні бути зазначені банківські реквізити, вказані в договорі;
б) оригіналу або належним чином завіреної копії видаткової накладної на товар на повну суму його вартості. (а.с.90)
Формулювання умов зазначеного договору дає підстави вважати, що сторонами передбачено варіативність у виникненні підстав для оплати партії товару: або на підставі виставленого постачальником рахунку-фактури, або на підставі видаткової накладної.
Суд наголошує, що за приписами пункту 187.1 статті 187 та пункту 201.7 статті 201 ПК України обов'язок подання податкової накладної на реєстрацію у платника податків виникає після кожного відвантаження товару незалежно від наявності інших первинних документів.
Враховуючи, що у межах даної справи спірна податкова накладна № 1 від 01.04.2025, у реєстрації якої відмовлено, складена за правилом першої події, а саме, по факту відвантаження товару відповідно до видаткової накладної №-000000002 від 01.04.2025, що узгоджується з підпунктом «б» пункту 3.1.1 договору поставки №27-ТР-2025-К від 28.03.2025, тому доводи відповідача 1 щодо ненадання платником податку рахунку-фактури, як первинного документу, є необґрунтованими.
Доводи відповідача 1 щодо ненадання позивачем документів на підтвердження якості поставленого товару (кукурудзи 3-кл), документів, що підтверджують зберігання зерна, відсутності підтвердження реєстрації техніки, зауважень по роботі та оформленню документів ПП «Розтоцьке-Агро» з іншими контрагентами тощо, суд оцінює критично, оскільки на переконання суду здійснення моніторингу при реєстрації податкових накладних не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу, зокрема і встановлення обставин та наявності документального підтвердження по господарських операціях в ланцюгу постачання.
При цьому суд відхиляє посилання відповідача 1 на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 29.02.2024 по справі №380/7564/22 щодо необхідності аналізу вимог Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні", які висуваються до суб'єктів ринку зерна, та з'ясування, які саме документи мали б складати позивач та його контрагенти під час вчинення господарських операцій із постачання зернової продукції (з урахуванням умов укладених між ними договорів), оскільки у вказаній справі предметом правової оцінки були дії сторін, вчинені у ході проведення контролюючим органом документальної позапланової виїзної перевірки, а не під час вирішення питання про реєстрацію податкових накладних.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 14.08.2024 у справі №120/5503/23 вказав, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу на стадії вирішення питання щодо реєстрації податкових накладних не може бути підставою для відмови в реєстрації таких податкових накладних чи розрахунку коригування без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують можливість їх реєстрації.
Зауваження відповідача 1 щодо відсутності у ТТН № 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 від 31.03.2025 відомостей в графі щодо вантажно-розвантажувальних операцій, зокрема, часу прибуття/вибуття/простою, маси товарів та, відповідно, операції; а також відсутні ПІБ відповідальної особи вантажоодержувача, а також щодо відсутності виплати водіям за вказаними ТТН, суд не бере до уваги, оскільки зазначені товарно-транспортні накладні стосуються іншої господарської операції, а саме відвантаження за видатковою накладною №-000000001 від 31.03.2025, яка не стосується предмету спору у даній справі.
Враховуючи наведені пояснення та подання позивачем контролюючому органу витребуваних ним документів, суд вважає, що у відповідача 1 були відсутні підставі для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 01.04.2025.
Водночас, контролюючим органом не надано оцінки поданим платником податків документам та під час розгляду цієї справи не спростовано того, що надані позивачем документи в повній мірі підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено.
Відтак, підсумовуючи викладене, суд зазначає, що ті первинні документи, які підтверджують господарську операцію, позивач надав контролюючому органу, про що свідчать матеріали справи, в той час як у контролюючого органу - достатніх обґрунтованих підстав для прийняття оскаржуваного рішення не було.
Таким чином, за наведених вище обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області №13178011/41129405 від 14.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 01.04.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, то суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України і нормами чинного законодавства України чітко визначено настання такої події як набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної або визначення в судовому рішенні конкретної дати, яку слід вважати датою реєстрації або скасування реєстрації податкової накладної.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію спірних податкових накладних, відмову в реєстрації яких визнано неправомірною, судом не встановлено.
У даному випадку зобов'язання відповідача ДПС України зареєструвати в ЄРПН подану позивачем податкову накладну №1 від 01.04.2025 датою її фактичного подання є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права, що узгоджується з позицією Верховного Суду, наведеною у постанові від 19.10.2022 у справі №360/2463/20.
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій щодо остаточного вирішення спору між сторонами, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №1 від 01.04.2025 у ЄРПН датою фактичного її подання.
Відповідно до присів статей 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та надавши правову оцінку спіним правовідносинам суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви у сумі 3028,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 1218 від 25.08.2025. (а.с.15)
Разом з тим, позовна заява подана представником позивача через систему «Електронний суд».
Частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, позивач мав сплатити судовий збір за вимогу немайнового характеру у розмірі 2422,40 грн (3028,00 грн. х 0,8).
З огляду на викладене, керуючись положеннями статті 139 КАС України та враховуючи висновок суду про задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судовий збір у сумі 2422,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області, комісія якого прийняла рішення, що стало підставою звернення до суду з цим позовом.
Одночасно суд звертає увагу, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми (частина 2 статті 7 Закону України «Про судовий збір»).
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Приватного підприємства «Розтоцьке-Агро» до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області від 14.08.2025 №13178011/41129405, яким відмовлено Приватному підприємству «Розтоцьке-Агро» у реєстрації податкової накладної №1 від 01.04.2025.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 01.04.2025, подану на реєстрацію Приватним підприємством «Розтоцьке-Агро», датою її фактичного подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області на користь Приватного підприємства «Розтоцьке-Агро» понесені ним витрати по сплаті судового збору у сумі 2422 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 24 листопада 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Приватне підприємство "Розтоцьке - Агро" (місцезнаходження: с. Гаї-Розтоцькі, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47232 код ЄДРПОУ 41129405);
відповідач:
- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м.Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46003 код ЄДРПОУ 44143637);
- Державна податкова служба України (місцезнаходження: пл. Львівська, 8,м. Київ,04053 код ЄДРПОУ 43005393);
Головуючий суддя Мірінович У.А.