Справа № 500/4144/25
24 листопада 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Юзьківа М.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Бучанської окружної прокуратури Тернопільської області в інтересах держави в особі Департамент культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації до Монастириської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
Керівник Бучанської окружної прокуратури Тернопільської області (далі - прокурор) в інтересах держави в особі позивача Департаменту культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації (далі - позивач, або департамент культури та туризму) звернувся до суду з позовом до Монастириської міської ради (далі - відповідач), в якому просить ухвалити рішення яким:
визнати протиправною бездіяльність Монастириської міської ради Чортківського району Тернопільської області, яка полягає у неукладенні охоронного договору з Департаментом культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації щодо об'єкта культурної спадщини - пам'ятки археології місцевого значення: Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ, епоха бронзи - ранньозалізний час (ІІ-І тис. до н.е.), охоронний № 4564-Тр, розташовану в с. Гончарівка, занесену до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури України № 323 від 18.04.2017;
зобов'язати Монастириську міську раду (Тернопільська область, Чортківський район, м. Монастириська, вул. Шевченка, 19, код ЄДРПОУ 04058433) укласти охоронний договір з Департаментом культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації щодо об'єкта культурної спадщини - пам'ятки археології місцевого значення: Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ, епоха бронзи - ранньозалізний час (ІІ-І тис. до н.е.), охоронний № 4564-Тр, розташовану в с. Гончарівка Монастириської міської територіальної громади, занесену до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури України № 323 від 18.04.2017.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Бучанською окружною прокуратурою при виконанні повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», виявлено порушення інтересів держави у сфері охорони культурної спадщини. Так, прокуратурою встановлено, що Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ, епоха бронзи - ранньозалізний час (ІІ-І тис. до н.е.), охоронний № 4564-Тр, розташована в с. Гончарівка Монастириської міської територіальної громади, занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури України № 323 від 18.04.2017, є пам'яткою археології місцевого значення. Вказана пам'ятка археології знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6124282000:01:001:0209 площею 0,3035 га, яка перебуває в комунальній власності, а тому власником пам'ятки археології місцевого значення: Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ є Монастириська міська рада.
На думку прокурора, власник пам'ятки відповідно до Порядку укладення охоронних договорів на пам'ятки культурної спадщини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1768 від 28.12.2001 року, впродовж 1 місяця з моменту набуття права власності на пам'ятку культурної спадщини місцевого значення зобов'язаний був укласти договір з відповідним органом охорони культурної спадщини. При цьому зазначено, що обов'язок укладання охоронного договору покладається саме на власників пам'ятки, а не на орган охорони культурної спадщини і саме від власників повинна виходити ініціатива укладення охоронних договорів. Вказано, що саме охоронний договір є першочерговим документом, який встановлює гарантії збереження окремої пам'ятки культурної спадщини, з урахуванням її особливостей, стану, цінності та встановлює конкретні обов'язки власника щодо її збереження. Не укладення або ухилення відповідача від укладання охоронного договору на пам'ятку археології місцевого значення, а саме Курганної група (2 кургани) Гончарівка ІІІ, епоха бронзи - ранньозалізний час (ІІ-І тис. до н.е.), охоронний № 4564-Тр, розташована в с. Гончарівка Монастириської міської територіальної громади, на думку прокурора, може привести до руйнування пам'ятки археології місцевого значення та порушення інтересів держави.
Позивач правом на подання пояснень з приводу предмета спору, відповіді на відзив не скористався.
Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позовну заяву у якому фактично визнає обставини, які наведені у позовній заяві, та визнає позовні вимоги.
Рух справи у суді
Ухвалою суду від 16.07.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
Копію ухвали про відкриття спрощеного провадження відповідач та позивач отримали 16.07.2025, що підтверджується довідками про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", які міститься в матеріалах справи.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи з повідомленням сторін до суду не звертались.
Інших заяв чи клопотань з процесуальних питань до суду не надходило.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Відповідно до Переліку пам'яток культурної спадщини місцевого значення Тернопільської області, занесених до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (п. 156), розміщеного на сайті Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам'яток культурної спадщини за посиланням https://centr-pamiatok.te.ua/assets/files/registr/mz.pdf, на території с. Гончарівка, Чортківського району (колишнього Монастириського району), яке входить до складу Монастириської міської територіальної громади, розташована пам'ятка археології місцевого значення - Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ, епоха бронзи - ранньозалізний час (ІІ-І тис. до н.е.), охоронний № 4564-Тр.
Згідно наказу Міністерства культури України № 323 від 18.04.2017 вказана пам'ятка археології занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорією місцевого значення (п. 1 Наказу № 323, п. 56 додатку 4 до Наказу № 323).
Як вбачається із облікової картки об'єкта культурної спадщини, Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ знаходиться в с. Гончарівка із східної сторони села, за 1 км на північний схід від крайніх хат, на вододільній частині пагорба, площа 0,3035 га. Кургани знаходяться за 30 м один від одного.
Згідно Акту технічного стану пам'ятки археології Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ від 26.02.2014 №087-А загальний технічний стан пам'ятки добрий.
Пам'ятка археології місцевого значення Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ розташована в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6124282000:01:001:0209, що підтверджується висновком Тернопільської обласної комунальної інспекції охорони пам'яток історії та культури № 1512 від 02.12.2023, Науковим звітом про результати археологічних досліджень-вишукувань №314-18/05 00001522 від 29.11.2013 та матеріалами землевпорядного проектування, наданих Монастириською міською радою (лист № 785/02-16 від 13.06.2025).
Із вказаних документів вбачається, що об'єкт культурної спадщини Гончарівка ІІІ (курганна група) площею 0,3035 га виявлений на земельній ділянці площею 25,8002 га з кадастровим номером 6124282000:01:001:0026. В подальшому земельній ділянці площею 0,3035 га, на якій знаходяться 2 кургани Гончарівка ІІІ, присвоєно кадастровий номер 6124282000:01:001:0209. Вказана ділянка перебуває в комунальній власності.
Відтак, власником пам'ятки археології місцевого значення: Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ є Монастириська міська рада.
Наказом Міністерства культури України «Про занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України» №323 від 18.04.2017 (надалі - Наказ №323) пам'ятка археології Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ, епоха бронзи - ранньозалізний час (ІІ-І тис. до н.е.), охоронний № 4564-Тр, розташована в с.Гончарівка із східної сторони села, за 1 км на північний схід від крайніх хат, на вододільній частині пагорба, занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорією місцевого значення (п. 1 Наказу №323, п. 56 додатку 4 до Наказу №323).
Відповідно до пп. 2.1 п. 2 Наказу № 323 органи охорони культурної спадщини обласних державних адміністрацій зобов'язано поінформувати власників пам'яток або уповноважені ними органи про занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України та про їх обов'язки відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини», що виникли у зв'язку з набуттям вказаними об'єктами правового статусу пам'яток.
Управлінням культури Тернопільської обласної державної адміністрації 24.05.2019 на адресу Монастириської міської ради листом за № 01-652/04-44 скеровано інформацію про пам'ятки культурної спадщини на території Монастириської міської ради, що занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорією місцевого значення, де вказано також пам'ятку археології Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ, із вимогою звернення до Управління культури Тернопільської обласної державної адміністрації щодо укладення охоронного договору на зазначену пам'ятку культурної спадщини.
Також Департаментом культури та туризму Тернопільської обласної державної адміністрації 16.09.2021 надіслано листа до Монастириської міської ради № 02.01 44/543 з переліком пам'яток та щойно виявлених об'єктів культурної спадщини, розташованих на території Монастириської міської територіальної громади, який містив і такий об'єкт як Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ.
Крім того, про необхідність укладання охоронного договору на об'єкти культурної спадщини Монастириську міську раду було повідомлено листом Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам'яток культурної спадщини №134/01-5 від 22.04.2024.
Монастириською міською радою у листі від 13.06.2025 за №785/02-16 підтверджено, що рада не зверталася до Департаменту культури та туризму Тернопільської обласної державної адміністрації з метою укладення охоронного договору на пам'ятку археології місцевого значення: Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ, епоха бронзи - ранньозалізний час (ІІ-І тис. до н.е.), охоронний № 4564-Тр.
З врахуванням наведеного, Бучацькою окружною прокуратурою надіслано в Департамент культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації лист №53/1-2148 вих-25 від 17.06.2025, з метою з'ясування того, чи пред'являв та чи пред'являтиме Департамент позов про зобов'язання Монастириської міської ради укласти охоронний договір на пам'ятку археології місцевого значення Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ.
У відповідь на зазначений запит Департаментом повідомлено, що дотепер Монастириська міська рада з питань укладення охоронного договору на пам'ятку археології місцевого значення Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ до Департаменту не зверталася, Департамент не подавав та не подаватиме позов про зобов'язання Монастириської міської ради укласти охоронний договір на зазначену пам'ятку архітектури місцевого значення (лист № 02.1- 46/952 від 24.06.2025).
Доказів того, що станом на час вирішення справи судом Монастириською міською радою укладено охоронний договір на об'єкт культурної спадщини - пам'ятку археології Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ матеріали справи не містять.
Мотивувальна частина
Предметом спору у даній справі є бездіяльність відповідача щодо не укладення охоронного договору на об'єкт культурної спадщини відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» та на умовах і в порядку визначеними постановою Кабінету Міністрів України №1768 від 28.12.2001.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 КАС України.
Згідно з частинами першою, третьою, четвертою статті 23 цього Закону представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Як визначено частинами четвертою, п'ятою статті 53 КАС України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 №3-рп/99 під поняттям орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надані повноваження органу виконавчої влади.
При вирішенні справи суд бере до уваги, що інтереси держави є оціночним поняттям, а тому прокурор в кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Враховуючи позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 03.12.2019 у справі №920/121/19, суд зазначає, що поняття інтереси держави охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація інтересів держави, особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №806/1000/17, від 19.09.2019 у справі №815/724/15, від 17.10.2019 у справі №569/4123/16-а).
Державний інтерес знаходить свій вияв у підтримці такого стану суспільних відносин, який би повною мірою відповідав конституційним засадам правового регулювання та забезпечував баланс інтересів усіх членів суспільства в їх взаємовідносинах між собою та державою.
Суд враховує, що державний інтерес у цій справі полягає в попередженні порушень пам'яткоохоронного законодавства відповідачем, забезпечення укладення ним охоронного договору на пам'ятку археології місцевого значення Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6124282000:01:001:0209, з метою встановлення режиму використання цієї пам'ятки та відповідальності відповідача за порушення такого режиму.
Поряд з державним інтересом у даному випадку наявний також і суспільний інтерес, який полягає в охороні та збереженні культурних пам'яток для нинішнього і майбутніх поколінь.
Отже, суд вважає наявними передбачені частиною третьою статті 23 Закону України "Про прокуратуру" підстави для представництва прокурором інтересів держави в суді.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до статті 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом, держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність.
Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь регулює Закон України від 08.06.2000 №1805-III "Про охорону культурної спадщини" (далі - Закон №1805-ІІІ), преамбулою якого закріплено, що об'єкти культурної спадщини, які знаходяться на території України, у межах її територіального моря та прилеглої зони, охороняються державою. Охорона об'єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Об'єкт культурної спадщини, відповідно до визначення, наведеного у статті 1 Закону №1805-III, - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність.
При цьому пам'ятка культурної спадщини визначається цим Законом як об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, або об'єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Як вбачається з матеріалів даної справи, наказом Міністерства культури України «Про занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України» №323 від 18.04.2017 пам'ятка археології Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ, епоха бронзи - ранньозалізний час (ІІ-І тис. до н.е.), охоронний № 4564-Тр, розташована в с.Гончарівка із східної сторони села, за 1 км на північний схід від крайніх хат, на вододільній частині пагорба, занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорією місцевого значення (п. 1 Наказу №323, п. 56 додатку 4 до Наказу №323), а тому є об'єктом правового регулювання Закону №1805-III у відповідному статусі.
Згідно з частиною першою статті 23 Закону №1805-III усі власники пам'яток, щойно виявлених об'єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.
Охоронний договір є актом за участю суб'єкта владних повноважень та співвласника пам'ятки культурної спадщини, має форму договору, визначає взаємні права та обов'язки його учасників у публічно-правовій сфері (реалізація державного управління охороною культурної спадщини) і укладається на підставі статті 23 Закону. Укладання такого договору відбувається замість видання індивідуального акта органу охорони культурної спадщини, яким покладається на власника зобов'язання щодо забезпечення збереження пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини.
Укладання охоронних договорів спрямоване на реалізацію державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Такими договорами не вирішується питання власності на об'єкт культурної спадщини, а встановлюється режим використання пам'яток та відповідальність за порушення такого режиму.
Таким чином, законодавством передбачено обов'язкове укладення власником або уповноваженим ним органом, користувачем пам'ятки чи її частини, охоронного договору з відповідним органом культурної спадщини після переходу права власності.
Відтак, охоронний договір, укладений на підставі статті 23 Закону №1805-III, є адміністративним договором.
Так, згідно пункту 16 частини першої статті 4 КАС України адміністративний договір - спільний правовий акт суб'єктів владних повноважень або правовий акт за участю суб'єкта владних повноважень та іншої особи, що ґрунтується на їх волеузгодженні, має форму договору, угоди, протоколу, меморандуму тощо, визначає взаємні права та обов'язки його учасників у публічно-правовій сфері і укладається на підставі закону: а) для розмежування компетенції чи визначення порядку взаємодії між суб'єктами владних повноважень; б) для делегування публічно-владних управлінських функцій; в) для перерозподілу або об'єднання бюджетних коштів у випадках, визначених законом; г) замість видання індивідуального акта; ґ) для врегулювання питань надання адміністративних послуг.
Наведене узгоджується із висновком Верховного Суду у постанові від 23.12.2019 року у справі №806/1536/18.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому суд зазначає, що відсутність охоронного договору, згідно з імперативом частини четвертої статі 23 Закону №1805-III, не звільняє особу від обов'язків, що випливають із цього Закону.
Відповідно до статті 24 Закону №1805-III власник або уповноважений ним орган, користувач зобов'язані утримувати пам'ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору. Використання пам'ятки має здійснюватися відповідно до визначених або встановлених режимів використання, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам'ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо. Забороняється змінювати призначення пам'ятки, її частин та елементів, робити написи, позначки на ній, на її території та в її охоронній зоні без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.
Частиною третьою статті 23 Закону №1805-III передбачено, що порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» Кабінет Міністрів України 28 грудня 2001 року постановою №1768 затвердив Порядок укладення охоронних договорів на пам'ятки культурної спадщини (далі - Порядок №1768).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №1768, охоронний договір встановлює режим використання пам'ятки культурної спадщини (далі - пам'ятка) чи її частини, у тому числі території, на якій вона розташована.
Власник пам'ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов'язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам'ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.
Згідно пункту 5 Порядку №1768, в охоронному договорі, складеному за зразком згідно з додатком, зазначаються особливості режиму використання пам'ятки, види і терміни виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, робіт з упорядження її території, інших пам'яткоохоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини.
Отже, укладання такого договору відбувається замість видання індивідуального акта органу охорони культурної спадщини, яким на власника покладається зобов'язання щодо забезпечення збереження пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини. Укладання охоронних договорів спрямоване на реалізацію державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Такими договорами не вирішується питання власності на об'єкт культурної спадщини, а лише встановлюється режим використання пам'яток та відповідальність за порушення такого режиму.
В даному випадку відповідач, як власник пам'ятки культурної спадщини, протягом 1 місяця з моменту набуття права власності на пам'ятку культурної спадщини зобов'язаний був укласти охоронний договір з органом охорони культурної спадщини, яким у даному випадку є Департамент культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації.
Суд звертає увагу, що в силу вимог законодавства саме юридичні або фізичні особи, у власності або користуванні яких перебувають об'єкти культурної спадщини чи їх частини, зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір встановленого зразка, до якого мають бути додані додаткові документи.
Наведене вище узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 13.12.2018 у справі N 826/4605/16.
Матеріали справи не містять доказів того, що відповідач, як власник пам'ятки археології місцевого значення - Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6124282000:01:001:0209, звертався до позивача щодо укладення охоронного договору, а також інформував про причини не укладення зазначеного договору.
При цьому, станом на момент розгляду даної справи відповідач свого обов'язку щодо укладення охоронного договору, передбаченого статтею 23 Закону №1805-III, не виконав, заперечень щодо позову не надав.
На переконання суду, така поведінка відповідача свідчить про відсутність у нього наміру добровільно виконати вимоги Закону №1805-III.
З огляду на викладене, бездіяльність відповідача з приводу не укладення охоронного договору на об'єкт культурної спадщини, пам'ятки археології місцевого значення - Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6124282000:01:001:0209, не може уважатись правомірною, а тому порушені інтереси держави підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача укласти відповідних охоронний договір.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою та частиною другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Зважаючи на встановлені судом обставини та нормативно-правове регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку що відповідач допустив протиправну бездіяльність, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Судові витрати
Згідно частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Статтею 139 КАС України визначені правила розподілу судових витрат.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертизи. Враховуючи те, що позивач, як суб'єкт владних повноважень, під час подання позову поніс лише судові витрати у вигляді сплаченого судового збору, тому судові витрати з відповідача не стягуються, підстави для стягнення судового збору відсутні.
На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 257 КАС України, суд
Адміністративний позов керівника Бучанської окружної прокуратури Тернопільської області в інтересах держави в особі позивача Департаменту культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації до Монастириської міської ради задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Монастириської міської ради Чортківського району Тернопільської області, яка полягає у неукладенні охоронного договору з Департаментом культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації щодо об'єкта культурної спадщини - пам'ятки археології місцевого значення: Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ, епоха бронзи - ранньозалізний час (ІІ-І тис. до н.е.), охоронний № 4564-Тр, розташовану в с. Гончарівка, занесену до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури України № 323 від 18.04.2017.
Зобов'язати Монастириську міську раду укласти охоронний договір з Департаментом культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації щодо об'єкта культурної спадщини - пам'ятки археології місцевого значення: Курганна група (2 кургани) Гончарівка ІІІ, епоха бронзи - ранньозалізний час (ІІ-І тис. до н.е.), охоронний № 4564-Тр, розташовану в с. Гончарівка Монастириської міської територіальної громади, занесену до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури України № 323 від 18.04.2017.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 24 листопада 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Департамент культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації (місцезнаходження: бульв. Тараса Шевченка, 6, м. Тернопіль, Тернопільська обл., Тернопільський р-н, 46001 код ЄДРПОУ 44246891);
- Бучацька окружна прокуратура Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Міцкевича, 10А, м. Бучач, Чортківський р-н, Тернопільська обл., 48402 код ЄДРПОУ 0291009822);
відповідач:
- Монастириська міська рада (місцезнаходження: вул. Шевченка, 19, м. Монастириська, Тернопільська обл., Чортківський р-н, 48301 код ЄДРПОУ 04058433);
Головуючий суддя Юзьків М.І.