Ухвала від 24.11.2025 по справі 460/20066/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань залучення до участі у справі третіх осіб

24 листопада 2025 року м. Рівне №460/20066/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до Комунального підприємства “Рівненська обласна інфекційна лікарня» Рівненської обласної ради про стягнення заборгованості по фактичних витратах на виплату та доставку пенсій,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - Позивач) до Комунального підприємства “Рівненська обласна інфекційна лікарня» Рівненської обласної ради (далі - Відповідач), в якому Позивач просить суд стягнути з Відповідача на його користь суму заборгованість по фактичних витратах на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з липня 2025 року по жовтень 2025 року в сумі 794609,67 грн.

Ухвалою суду від 03.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (стаття 262 КАС України).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.

Відповідач подав до суду клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Департамент цивільного захисту та охорони здоров'я Рівненської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 44333711, Адреса: Україна, 33028, Рівненська обл., місто Рівне, вул.16 Липня, будинок 38).

Клопотання обґрунтоване тим, що фінансування комунального підприємства «Рівненська обласна інфекційна лікарня» Рівненської обласної ради здійснюється за рахунок коштів державного, обласного бюджету та за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством. Водночас головним розпорядником коштів є Департамент цивільного захисту та охорони здоров'я Рівненської обласної державної адміністрації. У разі ухвалення судом рішення, що стосується прав та обов'язків підприємства або питань, пов'язаних із фінансуванням його діяльності, Департамент може бути зобов'язаний здійснити перерозподіл бюджетних ресурсів або вжити організаційно-фінансових заходів, які прямо зачіпатимуть його компетенцію. Це підтверджує наявність реального правового інтересу Департаменту в результаті розгляду справи. З огляду на викладене, залучення Департаменту як третьої особи є необхідним для всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи, забезпечення дотримання принципів змагальності та рівності сторін, а також для ухвалення справедливого рішення, яке враховуватиме всі обставини, що можуть вплинути на бюджетні та управлінські процеси.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для вчинення такої процесуальної дії, суд зазначає таке.

За приписами частини другої статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Третіх осіб, без самостійних вимог можна умовно поділити на осіб, які вступають в адміністративний процес самостійно, та які залучаються до участі в адміністративній справі.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, є суб'єктами адміністративно-процесуальних відносин, які вступають в процес на боці позивача або ж відповідача. Одночасно, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не являються суб'єктами спірних правовідносин.

За правилами частини четвертої статті 49 КАС України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Даною нормою визначено обов'язок заявника зазначити у клопотанні, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі, тобто обґрунтувати можливість впливу судового рішення у справі на права, свободи, інтереси або обов'язки таких осіб.

Суд зазначає, що клопотання Відповідача не містить жодних обґрунтувань того, яким чином рішення у справі може вплинути на права чи обов'язки Департамент цивільного захисту та охорони здоров'я Рівненської обласної державної адміністрації.

У даному випадку відсутність правових підстав для залучення до участі у справі третьої особи, обумовлена тим, що доводи Відповідача стосуються лише питання можливого «виконання» судового рішення у разі задоволення позовних вимог.

Підставою для вступу (залучення) у судовий процес третьої особи є її заінтересованість у результатах вирішення спору - ймовірність виникнення у майбутньому в неї права на позов або пред'явлення до неї позовних вимог зі сторони позивача чи відповідача.

Водночас, предмет спору повинен перебувати за межами цих правовідносин, інакше така особа може мати самостійні вимоги на предмет спору. Для таких третіх осіб неможливий спір про право з протилежною стороною у зазначеному процесі. Якщо такий спір допускається, то ця особа повинна мати становище співвідповідача у справі, а не третьої особи.

Тому, клопотання про залучення до участі у справі третьої особи не підлягає до задоволення.

Керуючись статтями 49, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання Комунального підприємства “Рівненська обласна інфекційна лікарня» Рівненської обласної ради про залучення до участі у справі третьої особи - залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя К.М. Недашківська