Ухвала від 24.11.2025 по справі 420/38704/25

Справа № 420/38704/25

УХВАЛА

24 листопада 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), в якому позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо не здійснення перерахунку пенсії його - ОСОБА_1 , на підставі нових довідок в/ч НОМЕР_1 від 21.05.2025 №1666/ФЕС та від 21.05.2025 №1668/ФЕС про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 17.02.2025;

зобов'язати ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії йому - ОСОБА_1 , починаючи з 17.02.2025, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до нових довідок в/ч НОМЕР_1 від 21.05.2025 №1666/ФЕС та від 21.05.2025 №1668/ФЕС про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України за наявності технічної можливості суд може розглядати справу за матеріалами в електронній формі.

Оскільки у суду наявна така технічна можливість, суд розглядатиме справу в електронній формі за матеріалами, що містяться в автоматизованій системі діловодства спеціалізованого суду.

Частиною 1 ст. 171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, відповідає заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, крім іншого, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (п.5); перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви (п.8).

Згідно з ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позивач не надає доказів направлення та отримання його заяви відповідачем у підтвердження бездіяльності відповідача.

Позивач, звернувся до суду з цим позовом, вважаючи порушеними свої права щодо не здійснення відповідачем з 17.02.2025 року перерахунку пенсії на підставі довідок в/ч НОМЕР_1 від 21.05.2025 №1666/ФЕС та від 21.05.2025 №1668/ФЕС, які видані на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2025 у справі №420/2270/25.

Однак згідно з відомостями, які містяться в діловодстві спеціалізованого суду, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2025 у справі №420/2270/25 не стосувалось видачі позивачу довідок для перерахунку пенсії.

Так, рішенням суду від 07.03.2025 у справі №420/2270/25 зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок його грошового забезпечення з 29.01.2020 по 19.05.2023 з урахуванням збільшених розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням.

Згідно з позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів) (ч.4 ст.161 КАС України). Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч.1 ст.77 КАС України).

Всупереч вказаних вимог позивачем не надано до суду доказів виготовлення йому довідок на виконання рішення суду для перерахунку пенсії як він стверджує у позові.

Згідно з ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Таким чином, позивачу необхідно надати належні докази в обґрунтування позовних вимог.

Позивач вказує у позові, що довідки підписані уповноваженою особою державного органу - в/ч НОМЕР_1 , проте позивач не наводить обґрунтувань наявності повноважень у в/ч НОМЕР_1 виготовляти вказані довідки для ГУ ПФУ.

Між тим,відповідно до п.2.6 розділу ІІ Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом МОУ 31.12.2014 №937, на обласні ТЦКСП покладаються обов'язки з оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби.

Позивач фактично зазначає про нові довідки за 24 місяця для призначення пенсії, які необхідно було використанні при призначенні пенсії, не викладає правових обґрунтувань щодо направлення до ГУ ПФУ оновлених довідок для призначення пенсії складених військовою частиною НОМЕР_1 не обласним ТЦКСП.

Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.

Суд вважає необхідним залишити адміністративний позов без руху та надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі суду, та роз'яснює, що недоліки повинні бути усунуті шляхом надання до суду: 1) належним чином оформленого позову; 2) належних доказів в обґрунтування позовних вимог.

Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у 160, 161 КАС, згідно яких, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені ім'я позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Саме належним чином оформлений позов, який вважається поданим у день первинного, відправляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.

У разі неотримання судом позову на виконання ухвали суду та відсутності повідомлень іншими засобами зв'язку суд буде вирішувати питання про повернення позову у вказані строки.

Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 248 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність у десятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки позову та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.

Справа розглядається в електронній формі. Повідомити учасників справи, що заяви по суті, клопотання та інші заяви необхідно направляти до суду через систему «Електронний суд».

Суддя Е.В. Катаєва