Ухвала від 24.11.2025 по справі 380/23488/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/23488/24

УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання судового рішення

24 листопада 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

07.07.2025 Львівський окружний адміністративний суд прийняв рішення в адміністративній справі № 380/23488/24 та адміністративний позов задовольнив частково:

- визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років з 01.02.2023 шляхом обмеження розміру пенсії «максимальним розміром».

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 та виплатити перераховану пенсію без обмеження її «максимальним розміром», з урахуванням раніше проведених виплат.

Від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в якій стягувач просить суд встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов'язати боржника у встановлений судом строк подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 23.12.2024 року у справі № 380/23488/24. Повідомив, що листом від 24.06.2025 № 1300-5802-8/85161 ГУ ПФУ у Львівській області повідомило представника позивача, що на виконання рішення суду від 23.12.2024 у справі №380/23488/24 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . З розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1310025020 вбачається, що розмір пенсії позивача обмежено максимальним розміром за весь період заборгованості, а саме з лютого 2023 року по грудень 2024 року обмежено фіксованою сумою 31840,41 грн, а з січня 2025 року по червень 2025 року - 27023,52 грн. Враховуючи, що рішенням суду від 23.12.2024 у справі № 380/23488/24 зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 та виплатити перераховану пенсію без обмеження її «максимальним розміром», закономірним наслідком виконання цього рішення мало б бути зняття обмеження з нарахованого позивачу розміру пенсії, який на час звернення до суду з позовом у цій справі становив 33541,41 грн. Натомість, внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішення суду розмір пенсії позивача склав 31840,41 грн. Сума, якою обмежено розмір пенсії позивача - 31840,41 грн - включає: 30230,66 грн (70% суми грошового забезпечення) + 523,25 грн (надбавка учасникам бойових дій згідно з ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, станом на 2023 рік) + 40,00 грн (надбавка відповідно до ст. 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни») + 1046,5 (надбавка за утримання непрацездатної дитини - 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, станом на 2023 рік (ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»)). Таким чином, до вказаного розміру не увійшла індексація грошового забезпечення за 2024, 2025 роки, а надбавки та доплати визначені, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, станом на 2023 рік - 2093,00 грн, хоча мали б розраховуватись з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, станом на 2025 рік - 2361,00 грн. Окрім цього, з 01.01.2025 до вже обмеженого розміру пенсії ОСОБА_2 пенсійним органом застосовано коефіцієнти, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі - Постанова № 1).

Суд ухвалою від 17.07.2025 задовільнив заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в цій справі, зобов'язав ГУ ПФУ у Львівській області подати суду звіт про виконання рішення суду у справі № 380/23488/24 в строк до 17.08.2025.

Суд ухвалою від 27.08.2025 прийняв звіт ГУ ПФУ у Львівській області від 14.08.2025 про виконання рішення суду у справі №380/23488/24 та зобов'язав ГУ ПФУ у Львівській області подати суду новий звіт про виконання рішення суду у цій справі в строк до 17.11.2025.

Відповідач подав звіт від 17.11.2025 про виконання рішення суду та повідомив про заходи, вжиті для виконання рішення. Так, на виконання судового рішення суду проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 та переглянуто в частині застосування обмеження максимальним розміром. Станом на 01.02.2023 підсумок пенсії з надбавками становив 31840,41 грн., в тому числі:- основний розмір пенсії (70 %* 43186,55 )- підвищення як учаснику бойових дій- доплата 30230,99 грн.; 523, 20 грн.; 40,00 грн.; Підсумок пенсії (з надбавками): 31840,41 грн. та не обмежується максимальним розміром. Станом на 01.03.2024 підсумок пенсії з надбавками становить 33541,41 грн., в тому числі:- основний розмір пенсії (70 %)- з урахуванням індексації 2024 (30230,66*0,0796)- підвищення як учаснику бойових дій- доплата- надбавка на непрацездатну дитину до 18 років 30230,66 грн.; 1500,00 грн.; 590,25 грн.; 40,00 грн.; 1180,50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 33541,41 грн., та не обмежується максимальним розміром. Доплата за липень 2025 у зв'язку із переглядом виконання судового рішення становить 510,30 грн. та виплачена у серпні 2025 разом із основним розміром пенсії (додаток 3). Сума доплати за період з 01.02.2023 по 30.06.2025 становить 264692,35 грн. Станом на 01.08.2025 підсумок пенсії з надбавками становить :- основний розмір пенсії (70%) 30230,66 грн.; - з урахуванням індексації 2024 (30230,66*0,0796); - з урахуванням індексації 2025 (31730,66 *0,1150); - підвищення учасник АТО, учасник бойових дій- доплата- надбавка на непрацездатну дитину до 18 років 1500,00 грн.; 1500,00 грн.; 590,25 грн.; 40,00 грн.; 1180,50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 35041,41 грн., з урахуванням максимального розміру 33541,41 грн. З урахуванням пониження суми 33541,41 грн. згідно Постанови № 1 підсумок пенсії становив 27533,82 грн. У зв'язку з отриманням Пенсійним фондом України відомостей, у порядку інформаційної взаємодії відомостей Єдиного державного реєстру ветеранів війни, що підтверджують право ОСОБА_1 на отримання пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів, відповідно до п. 2 Постанови № 1, розмір його пенсії переглянуто 11.08.2025. З 01.09.2025 підсумок пенсії з надбавками становитиме :- основний розмір пенсії (70 %)- з урахуванням індексації 2024 (30230,66*0,0796)- з урахуванням індексації 2025 (31730,66 *0,1150)- підвищення як учаснику бойових дій- доплата- надбавка на непрацездатну дитину до 18 років Підсумок пенсії (з надбавками): 35041,41 грн. 30230,66 грн.; 1500,00 грн.; 1500,00 грн.; 590,25 грн.; 40,00 грн.; 1180,50 грн. Розмір пенсійної виплати з 01.09.2025 становитиме 33541,41 грн. Після перегляду пенсійного забезпечення ОСОБА_1 у зв'язку зі зняттям з пенсійного забезпечення понижуючих коефіцієнтів, відповідно до п. 2 Постанови № 1, дораховано доплату пенсії до виконання рішення по справі №380/23488/24 за період з 01.01.2025 по 30.06.2025 в розмірі 36045,54 грн. Доплата за липень і серпень 2025 року в розмірі 6007,59 грн. буде виплачена у вересні 2025 року.

Щодо включення у пенсійну виплату суми індексації пенсії за 2025 рік в розмірі 1500,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі Постанова №209), зазначає таке: судові рішення, що набрали законної сили виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених судом зобов'язань та у встановленому законом порядку. Судовий захист надається з метою поновлення вже існуючих та порушених прав/інтересів, а не тих, що ймовірно можуть виникнути та бути порушеними у майбутньому. З позовної заявою у справі № 380/23488/24 представник позивача звернувся 19.11.2024. Водночас, включення у пенсійну виплату суми нарахованої індексації за 2025 рік відповідно до Постанови № 209 не було предметом розгляду у межах адміністративної справи №380/23488/24. Постанова №209 прийнята Кабінетом Міністрів України 25.02.2025 та чинна з 01.03.2025 (Урядовий кур'єр 2025, № 42 від 26.02.2025). Отже, на час виникнення спірних правовідносин, час звернення позивачем до суду та на час винесення рішення у справі 380/23488/24 розмір його пенсії ще не переглядався відповідно до Постанови №209, відповідно ця постанова не була предметом розгляду у справі № 380/23488/24. Отже, період починаючи з 01.03.2025 з врахуванням Постанови-209 є новими спірними правовідносинами, тому при обчисленні розміру пенсії позивача починаючи з 01.03.2025 із застосуванням норм Постанови №209 не може охоплюватись предметом судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 380/23488/24. Під час вирішення спору у межах адміністративної справи №380/23488/24 суд не досліджував дії Головного управління, вчинені на виконання Постанови №209, оскільки позивач, звертаючись із позовом від 19.11.2024 і не міг взяти до уваги майбутню зміну правового регулювання спірних правовідносин та прийняття Урядом Постанови № 209. Отже, у зв'язку із прийняттям 25.02.2025 Постанови №209 запроваджено нове правове регулювання правовідносин щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , що не охоплювалось предметом судового розгляду в межах адміністративної справи №380/23488/24. Щодо виплати доплати, нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 у справі №380/23488/24 за період з 01.02.2023 по 30.06.2025 в розмірі 300737,89 грн., зазначає таке

Відповідно до ст. 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій за цим Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 року № 1156 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік. У бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік на видатки за рахунок коштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду виділено 500 млн. грн. Згідно п. 5 Розділу VII Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (зі змінами) Пенсійним фондом України 18 жовтня 2024 року затверджено План доходів і видатків ГУ ПФУ у Львівській області на 2024 рік (далі- План доходів і видатків). Планом доходів і видатків на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду затверджено кошти в сумі 9444,4 тис. грн. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік Урядом ще не затверджений. Інформує, що станом на дату подання звіту ГУ ПФУ проведена робота щодо виплати заборгованості, яка виникла внаслідок виконання судових рішень, які набрали законної сили по 19.11.2020. Одним із принципів бюджетної системи України, що визначений Бюджетним кодексом України, є його збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період. Таким чином, виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України, та не залежить від Головного управління. Також зазначаємо, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», яка набрала чинності з 01.04.2021, впроваджено централізоване фінансування виплати пенсій. Звертає увагу на правовий висновок, викладений у постановах Верховного Суду від 13.08.2018 у справі № 757/29541/14-а, від 07.11.2019 у справі № 420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19, від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а, від 13.10.2021 у справі № 360/4708/20 та від 13.10.2021 у справі №360/4705/20, згідно з яким, невиконання судового рішення пенсійним органом в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. ГУ ПФУ вживає заходи, спрямовані на виконання судового рішення - звернулося із листом від 12.08.2025 № 1300-5802-5/105006 до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів для виконання судового рішення у справі 380/23488/24. Також, ГУ ПФУ щомісяця подає інформацію в Пенсійний фонд України, за формою ЮМ-2, в якій зазначається сума нарахованих коштів на виконання судових рішень, а саме листами №: 1300-5903-5/3179 від 05.01.2024, 1300-5903-5/20674 від 06.02.2024, 1300-5903-5/37085 від 05.03.2024, 1300-5903-5/55038 від 05.04.2024, 1300 5903-5/73730 від 07.05.2024, 1300-5903-5/100131 від 06.06.2024, 1300-5903-5/121900 від 05.07.2024, 1300-5903-5/138561 від 06.08.2024, 1300-5903-5/154018 від 06.09.2024, 1300 5903-5/168947 від 07.10.2024, 1300-5903-5/183666 від 05.11.20245, 1300-5903-5/19864 від 06.12.2024, 1300-5803-5/2373 від 07.01.2025, 1300-5803-5/19340 від 06.02.2025, 1300 5803-5/32980 від 05.03.2025, 1300-5803-5/48386 від 07.04.2025, 1300-5803-5/61316 від 06.05.2025, 1300-5803-5/75682 від 05.06.2025, 1300-5803-5/940 від 07.07.2025, 1300 5803-5/102225 від 05.08.2025, від 08.09.2025 № 1300-5803-5/116085, від 06.10.2025 № 1300-5803-5/130379, від 10.11.2025 № 1300-5803-5/150306. Отже, ГУ ПФУ в межах наданої компетенції проведений комплекс заходів задля повного та неухильного виконання рішення суду у справі № 380/23488/24, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, буде проведена Пенсійним фондом України за умови наявності відповідного бюджетного фінансування. З врахуванням вищевикладеного, рішення суду від 23.12.2024 у справі №380/23488/24 виконане в межах покладених судом зобов'язань і у спосіб, визначений законодавством.

Суд, вирішуючи питання про прийняття звіту, керується такими мотивами:

відповідно до статей 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Нормами частини першої та другої статті 382 КАС України визначено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 383-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд проаналізував аргументи відповідача та додані до звіту від 17.11.2025 документи та дійшов висновку, що рішення суду у цій справі виконано частково - пенсія за період 01.02.2023 по 01.01.2025 обчислена відповідно до резолютивної частини рішення суду (з урахуванням додаткових перерахунків, проведених відповідачем після встановлення судом обов'язку подати звіт про виконання рішення розмір пенсії було збільшено до 33541,41 грн.). Водночас щодо періоду з 01.03.2025 і надалі, то з огляду на запровадження Урядом нового правового регулювання спірних правовідносин вже після прийняття судом рішенням (КМУ прийняв Постанову №1 щодо запровадження понижуючих коефіцієнтів до пенсії з 01.01.2025 та Постанову №209 щодо умов проведення індексації розміру пенсії починаючи з 01.03.2025), застосування відповідачем при обчисленні розміру пенсії позивача згаданих нормативно-правових актів не охоплюється предметом судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі.

Суд також враховує, що виплата передбачених Законом №2262 пенсій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідач у цій справі в розумінні бюджетного законодавства є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та виплачує заборгованість за рішеннями судів перед отримувачами пенсійних виплат соціальних виплат в порядку черговості, - по мірі надходження бюджетного фінансування від розпорядника бюджетних коштів вищого рівня, а той виділяє фінансування в межах бюджетних асигнувань, виділених для фінансування бюджетних програм по погашенню заборгованості за судовими рішеннями відповідно до Закону України про державний бюджет на відповідний рік. Отже, затримка у виплаті заборгованості перед позивачем зумовлена відсутністю в розпорядженні відповідача як розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня бюджетних асигнувань на виплату цієї заборгованості, а не протиправними діями керівника щодо невиконання рішення суду.

Отже, звіт від 17.11.2025 слід прийняти, підстав для застосування штрафу до керівника відповідача відповідно до частини п'ятої статті 383-3 КАС України немає.

Разом з тим, оскільки суб'єктом владних повноважень судове рішення виконано не в повному обсязі, суд на підставі частини одинадцятої статті 383-3 КАС України встановлює новий строк для подання звіту про виконання рішення суду.

Керуючись ст.ст. 14,248,256,293,294,295,370,372,382,382-1 - 382-3 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт ГУ ПФУ у Львівській області від 17.11.2025 про виконання рішення суду у справі №380/23488/24.

Зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області подати суду новий звіт про виконання рішення суду у цій справі в строк до 17.02.2026.

Суд попереджає відповідача, що у разі неподання звіту розгляне питання про накладення штрафу (у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Ухвала суду набирає законної сили з дати її складення та може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Москаль Р.М.