20 листопада 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1964/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:
- визнати протиправним застосування з 01.01.2025 до суми пенсії, яка перевищує 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, до суми перевищення коефіцієнтів відповідно до статті 46 Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік", пункту 1 Постанови КМУ №1 від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році в період воєнного стану";
- зобов'язати здійснити з 01.01.2025 перерахунок і виплату пенсії без обмеження максимальним розміром та без застосування коефіцієнтів, передбачених статтею 46 Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік", пунктом 1 Постанови КМУ №1 від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році в період воєнного стану" до сум перевищення пенсії з урахуванням фактично проведених виплат;
- визнати протиправним обмеження з 01.03.2025 максимального розміру пенсії відповідно до Постанови КМУ №209 від 25.02.2025 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2025 році";
- зобов'язати здійснити з 01.03.2025 перерахунок і виплату пенсії без обмеження максимальним розміром відповідно до Постанови КМУ №209 від 25.02.2025 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2025 році" та без застосування коефіцієнтів, передбачених статтею 46 Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік", пунктом 1 Постанови КМУ №1 від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році в період воєнного стану" до сум перевищення пенсії з урахуванням всіх встановлених підвищень та надбавок, з урахуванням фактично проведених виплат.
Ухвалою суду від 31.03.2025 року відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження (а.с. 35).
Ухвалою суду від 29.04.2025 року провадження в справі зупинено до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25.
Позивач, не погодившись з ухвалою суду від 29.04.2025 оскаржила її в апеляційному порядку.
Постановою ТААС від 04 листопада 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено; скасовано ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.04.2025 про зупинення провадження у справі; справу направлено для продовження розгляду до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 20.11.2025 продовжено розгляд справи.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив, в якому останній заперечив проти позовних вимог (а.с.38-41).
Дослідивши письмові докази у справі суд зазначає наступне.
Позивач є пенсіонером, отримує пенсію у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 по справі № 340/1760/24, яке набрало законної сили 30.07.2024, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром.
На виконання рішення суду розмір пенсії визначається без обмеження його максимального розміру (у урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги) станом на 01.03.2024 - 33333,45 грн.
Розмір пенсії позивача станом на 01.01.2025 склав 33333,45 грн, де:
24377,56 грн - основний розмір пенсії (33393,92 грн (грошове забезпечення) х 73%);
3412,86 грн - індексація пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 (24377,56 грн х 14%);
1500,00 грн - індексація пенсії відповідно до постанови Кабінету Мністрів України від 24.02.2023 № 168;
1500,00 грн - індексація пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185;
2000,00 грн - щомісячна доплата згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 (згідно з рішенням суду);
543,03 грн - надбавка за особливі заслуги перед Україною (2361,00 х 23%).
Розмір пенсії позивача станом на 01.03.2025 склав 34833,45 грн, де:
24377,56 грн - основний розмір пенсії (33393,92 грн (грошове забезпечення) х 73%);
3412,86 грн - індексація пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 (24377,56 грн х 14%);
1500,00 грн - індексація пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168;
1500,00 грн - індексація пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185;
1500,00 грн - індексація пенсії відповідно до Постанови № 209;
2000,00 грн - щомісячна доплата згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 (згідно з рішенням суду);
543,03 грн - надбавка за особливі заслуги перед Україною (2361,00 х 23%).
Оскільки розмір пенсії позивача (34833,45 грн) перевищує максимальний розмір пенсії (23610,00 грн) та розмір пенсії визначений на виконання рішення суду (33333,45 грн), пенсія становить 33333,45 грн (визначений рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 по справі № 340/1760/24).
Позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії.
Листом від 12.03.2025 відповідач повідомив позивача, що перерахунок пенсії з 01.01.2025 здійснено на виконання постанови КМУ від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною другою статті 64 Основного Закону України встановлено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Аналізуючи обставини правомірності обмеження пенсії позивача з 01.03.2025, суд виходить з наступного.
Обмеження пенсій військовослужбовців встановлювались ч.7 ст.43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Проте рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано неконституційними положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
У пункті 2 резолютивної частини згаданого рішення Конституційного Суду зазначено, що положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Тож з урахуванням висновків, сформульованих у рішенні Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, суд у цій справі формулює власний висновок про те, що з 20.12.2016 частина 7 статті 43 Закону № 2262-ХІІ, яка передбачала обмеження пенсії максимальним розміром 10 прожитковими мінімумами для непрацездатної особи, є нечинною, а тому не підлягає застосуванню у спірних відносинах.
У постанові від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом пенсійного фонду максимального розміру пенсії особи, право на пенсійне забезпечення якої встановлене Законом № 2262-ХІІ, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону № 2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як визначено частиною п'ятою статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Отже, наведені вище висновки Верховного Суду мали бути враховані пенсійним органом під час обчислення та виплати пенсії позивача з 01.03.2025, а також ураховуються судом при вирішення цієї справи.
Стосовно наявності у постанові Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 положення про підвищення пенсій "у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом", суд звертає увагу на те, що за загальним правилом вирішення колізій, передбаченим частиною третьою статті 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
У спірних відносинах згадане положення постанови № 209 суперечить приписам Закону № 2262-XII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, які є спеціальними та підлягають застосуванню відповідачем.
До того ж закон не передбачає випадків обмеження пенсійної виплати максимальним розміром, визначеним за результатами перерахунку пенсії, здійсненого на виконання судового рішення, як це зробив відповідач у спірних відносинах.
Закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави та умови для обмеження пенсійних виплат, а тому відповідні дії ГУПФ суд визнає протиправними, оскільки такі вчинені всупереч приписам ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Зважаючи на факт визнання неконституційними положень ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, яка передбачала обмеження пенсії максимальним розміром, суд зазначає, що пенсійний орган обмежуючи позивачу виплату пенсії максимальним розміром, діяв всупереч приписам Конституції України та Закону № 2262-ХІІ.
Крім того, що стосується безпосередньо можливості обмеження пенсії максимальним розміром за рахунок встановлення коефіцієнтів до відповідних сум перевищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", то у постановах від 20.07.2022 у справі № 340/2476/21, від 25.07.2022 у справі № 580/3451/21, від 30.08.2022 у справі № 440/994/20, від 17.03.2023 у справі № 340/3144/21 Верховний Суд дійшов висновку про те, що у правовідносинах щодо призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-XII норми зазначеного Закону підлягають застосуванню з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, у зв'язку з чим будь-яке обмеження максимального розміру зазначених пенсій є протиправним.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність достатніх фактичних та юридичних підстав для задоволення позову у спосіб визначений судом.
Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі статтею 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, згідно з якою при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше проведених виплат.
Визнати протиправним обмеження ОСОБА_1 з 01.03.2025 максимального розміру пенсії, відповідно до Постанови КМУ №209 від 25.02.2025 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2025 році".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2025 перерахунок і виплату пенсії, без обмеження максимальним розміром, відповідно до Постанови КМУ №209 від 25.02.2025 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2025 році" та без застосування коефіцієнтів, передбачених статтею 46 Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік", пунктом 1 Постанови КМУ №1 від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році в період воєнного стану" до сум перевищення пенсії, з урахуванням всіх встановлених підвищень та надбавок, з урахуванням фактично проведених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО