Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відкриття провадження у справі
24 листопада 2025 року Справа №200/8644/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Молочна І. С., ознайомившись з матеріалами позовної заяви адвоката Ярош Тетяни Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
07 листопада 2025 року адвокат Ярош Тетяна Олександрівна в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ; рнокпп НОМЕР_1 ), позивача, звернулась з позовом до Донецького окружного адміністративного суду з вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) (з урахуванням уточнень):
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обрахунку пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 березня 2022 року із застосуванням показника середньої заробітної плати у розмірі 3764,40 грн., що відповідає періоду за 2014-2016 року, та проведенні індексації з 01 березня 2023 року, виходячи з показника середньої заробітної плати у розмірі 3764,40 грн., що відповідає періоду за 2014-2016 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 березня 2022 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки, який складає 10846,37 грн., а також у відповідності до частини другої статті 42 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» провести індексацію пенсії виходячи із показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2019-2021 роки в розмірі 10846,37 грн., із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії: з 01 березня 2023 року - 1,197, з 01 березня 2024 року - 1,0796, з 01 березня 2025 року - 1,115. Провести позивачеві виплату недоотриманих сум пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2025 року позовну заяву залишено без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
19 листопада 2025 року представник позивача, з метою виконання вимог ухвали суду від 12 листопада 2025 року, надала до суду заяви про уточнення позовних вимог та про усунення недоліків.
Спір виник із публічно-правових відносин у яких відповідач є суб'єктом владних повноважень. Зазначений спір згідно з вимогами статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належить до компетенції адміністративних судів та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України.
Щодо питання дотримання строку звернення до суду.
Суддя зазначає, що заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду з цим позовом буде вирішуватись судом в процесі розгляду справи, після отримання від відповідача доказів по справі.
Підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України, немає.
Відповідно до правил статей 12, 257, 260, 263 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Керуючись статтями 160, 161, 171, 258, 260, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду.
2. Відкрити провадження по справі за позовною заявою адвоката Ярош Тетяни Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
3. Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження суддею Молочною І. С. одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
4. Питання дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, а в разі, якщо такий строк пропущено, поважності причин його пропуску та наявності підстав для його поновлення, вирішити на стадії судового розгляду після встановлення відповідних фактичних обставин.
5. Звернути увагу сторін, що у даній справі, яка розглядається за правилами статті 263 КАС України, заявами по суті справи є позов та відзив (частина 3 вказаної статті).
6. Витребувати у відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, наступні докази:
- виписку із системи персоніфікованого обліку (форма ОК-5) по застрахованій особі позивача;
- виписку із системи персоніфікованого обліку (форма ОК-7) по застрахованій особі позивача;
- пенсійну справу ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) (у тому числі протоколи перерахунку пенсії);
- копію заяви позивача про здійснення перерахунку пенсії з 01 березня 2022 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки, який складає 10846,37 грн., та додані до неї документи (якщо така подавалась);
- рішення (інший розпорядчий акт) про перерахунок або відмову в перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2022 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки, який складає 10846,37 грн., а також документи, що слугували підставою для його прийняття (якщо таке приймалося);
- копію заяви позивача про здійснення індексації пенсії у відповідності до частини другої статті 42 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи із показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2019-2021 роки в розмірі 10846,37 грн., із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії: з 01 березня 2023 року - 1,197, з 01 березня 2024 року - 1,0796, з 01 березня 2025 року - 1,115, та додані до неї документи (якщо така подавалась);
- рішення (інший розпорядчий акт) про проведення або відмову в проведенні індексації пенсії позивача у відповідності до частини другої статті 42 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи із показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2019-2021 роки в розмірі 10846,37 грн., із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії: з 01 березня 2023 року - 1,197, з 01 березня 2024 року - 1,0796, з 01 березня 2025 року - 1,115, а також документи, що слугували підставою для його прийняття (якщо таке приймалося);
- відомості та докази на підтвердження факту ознайомлення позивача з цими рішеннями, а саме: дата вручення адресатові;
- алгоритм розрахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням місяців нарахування та відповідних сум пенсійних виплат за період з 01 березня 2022 року;
- пояснення щодо проведення або не проведення індексації пенсії позивача з 01 березня 2022 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки, який складає 10846,37 грн., та із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії: з 01 березня 2023 року - 1,197, з 01 березня 2024 року - 1,0796, з 01 березня 2025 року - 1,115, із зазначенням конкретних підстав;
- всі інші докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.
Зобов'язати відповідача надати (надіслати) суду витребувані докази засобами електронного зв'язку через особистий кабінет в підсистемі «Електронний суд» в п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали.
У разі неможливості подати витребувані докази у встановлений строк, повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали.
7. Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
До відзиву додаються докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
8. Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя І.С. Молочна