24 листопада 2025 року Справа №160/14324/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфанова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/14324/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Дніпропетровським окружним адміністративним судом розглянуто позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, та рішенням від 31.07.2023 року позовну заяву задоволено частково:
Визнати протиправною бездіяльність розпорядника публічної інформації - Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області щодо ненадання запитуваної публічної інформації; ненадання своєчасної відповіді; ненадання відповіді у запитуваній письмовій формі (згідно з п. 7 ч. 2 ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації»), на питання, що поставлені в запиті на інформацію від 26.12.2022 стосовно протоколу засідання, а також усі висновки (рекомендації тощо) постійної комісії Слобожанської ради з бюджетних відносин, щодо питань, які розглядалися на двадцятій сесії ради, що відбулася 06.12.2022 року.
Зобов'язати Слобожанську селищну раду Дніпровського району Дніпропетровської області у строк 5 (п'ять) робочих днів, з дня набрання законної сили судовим рішенням у цій справі, надати точну, повну та своєчасну відповідь на поставлені питання в запиті на інформацію від 26.12.2022 стосовно протоколу засідання, а також усі висновки (рекомендації тощо) постійної комісії Слобожанської ради з бюджетних відносин, щодо питань, які розглядалися на двадцятій сесії ради, що відбулася 06.12.2022 року, та в зазначений строк надіслати цю відповідь за адресою, зазначеною в запиті.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04525024) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 536,80 грн..
До суду з Третього апеляційного адміністративного суду 16.10.2025 року надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення від 31.17.2023 року, у якій позивач просить: зобов'язати Слобожанську селищну раду Дніпровського району Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня постановлення ухвали, подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.07.2023 по справі №160/14324/23.
В обґрунтування клопотання посилається на невиконання відповідачем остаточного судового рішення в цій справі.
В обґрунтування заяви позивачем вказано, що рішення суду в частині сплати на його користь судових витрат з оплати судового збору тривалий строк не виконується. Тривала бездіяльність боржника з даного приводу підтверджується також листом Управління Державної казначейської служби України у Дніпровському районі Дніпропетровської області №01-08.1-06/46 від 21.01.2025, яким повідомлено, що станом на 01.01.2025 року в Управлінні відсутня будь-яка інформація стосовно вжиття Слобожанською селищною радою Дніпровського району Дніпропетровської області заходів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду призначено до розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/14324/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, в порядку письмового провадження без виклику учасників справи.
Запропоновано відповідачу надати інформацію про виконання рішення суду від 31.07.2023 у адміністративній справі №160/14324/23.
Від Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області пояснення та докази виконання рішення у встановлений судом строк не надійшли.
При вирішенні заяви суд виходить з наступного.
За приписами ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч.ч.2, 3 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні норми містить і ст. 370 КАС України, за якою судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
В основу ефективності правосуддя покладається здійснення судом належного контролю за виконанням судового рішення, оскільки головною метою судового рішення є ефективність у поновленні порушених прав осіб.
Згідно ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 2 ст. 382-1 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, є правовим наслідком судового рішення.
Конституційний Суд України у Рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Шмалько проти України» від 20.07.2004 р. зазначив, що право на судовий захист, передбачене ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, що остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося.
Одним з механізмів, спрямованих на забезпечення ефективності судового рішення, тобто на його виконання, є судовий контроль.
Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі «Сокур проти України» (Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26 квітня 2005 року, та у справі «Крищук проти України» (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19 лютого 2009 року).
Невиконання рішення є втручанням у право на мирне володіння майном, гарантоване ст.1 Першого протоколу до Конвенції. Так, у справі Півень проти України Європейський суд констатував порушення ст.6 Конвенції та зазначив, що невиконання судового рішення не може бути виправдане недоліками законодавства, які унеможливлюють його виконання, та відсутністю у законодавстві України нормативної бази щодо завдань, покладених на органи виконавчої влади.
Станом на момент розгляду заяви позивача відповідачем не надані докази виконання судового рішення в цій справі в частині стягнення зі Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у сумі 536,80 грн.
Положеннями ч. 3 ст. 382-1 КАС України передбачено, що встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Суд, вважає, що достатнім строком для подання звіту про виконання судового рішення від 31.07.2023 у справі №160/14324/23, є двомісячний строк з дня отримання даної ухвали.
Керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 256, 293, 294, 295, 370, 382 КАС України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від у справі №160/14324/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Слобожанську селищну раду Дніпровського району Дніпропетровської області подати звіт про виконання судового рішення від 31.07.2023 у справі №160/14324/23, протягом двох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова