21 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/4620/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24.
Ухвалою від 07.10.2025 заяву ОСОБА_1 задоволено та встановлено судовий контроль за виконанням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Так, ухвалою від 07.10.2025 встановлено таке.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24, яке набрало законної сили 31.03.2025, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, задоволено повністю та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації окремо за 2019, 2020 та 2021 роки із застосуванням відповідних коефіцієнтів 1,17; 1,11; 1,11 збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, які зазначені у Постановах Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», від 1 квітня 2020 року №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
На виконання рішення суду 22.07.2025 видано виконавчі листи 4672/2025р. (про зобов'язання вчинити дії) та 4673/2025р. (про стягнення судового збору).
Старшим виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України 24.07.2025 відкрито виконавче провадження № 78686367 з примусового виконання рішення суду у даній справі.
12.09.2025 державним виконавцем накладено на Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області штраф за невиконання рішення суду у даній справі.
Звертаючись до суду із заявою про встановлення судового контролю позивач стверджував, що відповідачем рішення суду не виконано.
Через електронний кабінет Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області 06.11.2025 подано до суду звіт про виконання рішення суду.
В поданому звіті вказується, що на виконання рішення суду Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації окремо за 2019, 2020 та 2021 роки із застосуванням відповідних коефіцієнтів 1,17; 1,11; 1,11 збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески (копії розпоряджень додаються).
Сума нарахування за період з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2022 складає 26832,60 грн та облікована у «Реєстрі судових рішень», виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, підсистеми Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС ПФУ) (знімок екрану автоматизованої бази даних у підсистемі «Реєстрі судових рішень» додається).
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 01 березня 2022 року проведено підвищення пенсії ОСОБА_1 на коефіцієнт збільшення 1,14. В подальшому проводились підвищення пенсії на коефіцієнти збільшення установленні постановами Уряду з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2024 року, та з 01 березня 2025 року.
Щодо нарахованої та невиплаченої заборгованості в розмірі 26832,60 суд вказує на таке.
З урахуванням виділених бюджетних асигнувань, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області погашено заборгованість за рішеннями судів, які набрали законної сили по 19 листопада 2020 року.
Суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі «Реєстрі судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09 грудня 2021 року № 35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
З урахуванням наведеного заборгованість з виплат за рішеннями судів існує з об'єктивних причин (відсутність в достатній кількості асигнувань з Державного бюджету України) та її погашення не залежить від управлінських рішень керівника чи інших посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
Крім того, вказує на те, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду у справі № 140/11008/25 від 17 жовтня 2025 року визнано протиправною та скасовано постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 12 вересня 2025 року у виконавчому провадженні № 78686367 про накладення штрафу, яка була винесена за невиконання Головним управлінням рішення суду у справі № 140/4620/24.
На підставі наведеного просить суд прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року у справі № 140/4620/24 та вважати дане рішення виконаним в повному обсязі.
Розгляд звіту про виконання судового рішення здійснено судом в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у прийнятті звіту з огляду на таке.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною другою статті 381-1 КАС України передбачено, що суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Як установлено частиною першою статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Відповідно до частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
За приписами частин третьої, четвертої статті 382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Частиною п'ятою статті 382-3 КАС України передбачено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до частини десятої статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що суд може застосувати заходи реагування у порядку судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду (керівника суб'єкта владних повноважень).
У звіті про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повідомило, що сума нарахування за період з 01 березня 2019 року по 28 лютого 2022 складає 26832,60 грн та облікована у «Реєстрі судових рішень», виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, підсистеми Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС ПФУ).
Однак з дослідження матеріалів справи судом встановлено таке.
Листом № 7742-7200/Г-02/8-0300/25 від 12.06.2025 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повідомило ОСОБА_1 , що нараховані кошти на виконання рішення суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24 за період з 01.03.2019 по 31.12.2021 складає 84 524,34 грн.
Листом № 10575-9759/Г-02/8-0300/25від 08.08.2025 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повідомило ОСОБА_1 , що нараховані кошти на виконання рішення суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24 за період з 01.03.2019 по 28.02.2022 складає 26 832,60 грн.
При цьому в наведених листах та в звіті від 06.11.2025 пенсійний орган зазначає, що вказана заборгованість підлягає виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, відомості надані Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області про нараховані кошти на виконання рішення суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24 містять істотні розбіжності та відсутні відомості про фактичне погашення вказаної заборгованості.
Встановлене ставить під сумнів наведені у звіті від 06.11.2025 фактичні обставини.
Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області вказує, що з 01 березня 2022 року проведено підвищення пенсії ОСОБА_1 на коефіцієнт збільшення 1,14. В подальшому проводились підвищення пенсії на коефіцієнти збільшення установленні постановами Кабінету Міністрів України з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2024 року, та з 01 березня 2025 року.
Однак, дане твердження пенсійним органом не обґрунтовано жодними доказами з посиланням на нормативні документи.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку, що пенсійним органом не подано до суду вичерпного на обґрунтованого звіту про виконання рішення суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24.
Таким чином, суд не вбачає правових та фактичних підстав для прийняття звіту, а отже суд відмовляє у прийнятті звіту.
Водночас, судом не встановлено достатніх підстав для висновку про невиконання рішення суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24.
Натомість суд дійшов висновку про необхідність встановлення Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області нового строку для надання звіту про виконання рішення суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24 із врахуванням встановленого даної ухвалою - 15 календарних днів з дня отримання ухвали суду.
Керуючись статтями 248, 382-2, 382-3 КАС України, суд
У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання судового рішення відмовити.
Встановити Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області новий строк для подання до суду звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області в строк 15 календарних днів з дня отримання зазначеної ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2025 у справі № 140/4620/24 із врахуванням встановленого даної ухвалою.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з моменту її підписання.
Суддя Ф. А. Волдінер