Справа № 761/29686/25
Провадження №1-кп/761/3718/2025
іменем України
30 жовтня 2025 року
Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі судових засідань суду кримінальне провадження № 62025100120000371 від 20.06.2025 року по обвинуваченню:
ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Гейсиха Ставищенського р-ну Київської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 3 ст. 135, ч. 1 ст. 366 КК України,-
Сержанта внутрішньої служби ОСОБА_5 наказом № 183/ОС-23 від 03.08.2023 начальника державної установи «Київський слідчий ізолятор» призначено на посаду старшого по корпусу відділу режиму і охорони державної установи «Київський слідчий ізолятор» (далі за текстом - ДУ «Київський слідчий ізолятор»).
У своїй повсякденній діяльності ОСОБА_5 мав керуватись Конституцією України, Законом України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» від 23.06.2005 р., Законом України «Про попереднє ув'язнення» від 30.06.1993 р.н., Кримінально-виконавчим кодексом України, «Інструкції із забезпечення режиму, охорони і нагляду за особами, які тримаються у слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України» затвердженої наказом №73/5дск Міністерства юстиції України «Про затвердження Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України» від 14.06.2019 року №1769/5, посадовою інструкцією.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Статтею 21 Конституції України передбачено, що усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
Статтею 28 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському, або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.
Статтею 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод заборонено катування. Нікого не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню.
Відповідно до ст. 18 КК України та Примітки 1 до ст. 364 КК України службовими особами є особи, які, у тому числі, постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», до правоохоронних органів віднесено органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори.
Відповідно до частини 1 статті 6 розділу 1 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» Державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України.
Главою 3 Положення про ДУ «Київський слідчий ізолятор», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 05.03.2020 № 805/5, визначено, що слідчий ізолятор є установою закритого типу та відповідно до діючого законодавства здійснює правозастосовні та правоохоронні функції.
Відповідно до глави 5 Положення про ДУ «Київський слідчий ізолятор», на слідчий ізолятор покладено наступні завдання: здійснює у порядку, визначеному нормативно-правовими актами, приймання осіб, узятих під варту, і засуджених, їх розміщення у камерах згідно із встановленими вимогами роздільного тримання та нормами площі, а також звільнення осіб з-під варти у порядку та за наявності підстав встановлених діючим законодавством; організовує та здійснює охорону, належну ізоляцію та постійний нагляд за особами, взятими під варту, і засудженими; забезпечує правопорядок, додержання вимог режиму, правил внутрішнього розпорядку у слідчому ізоляторі і на прилеглій до нього території та вимагає від засуджених і осіб, узятих під варту, інших осіб виконання ними обов'язків, установлених законом; припиняє адміністративні правопорушення, що посягають на встановлений законодавством порядок і умови виконання та відбування кримінальних покарань; запобігає вчиненню кримінальних правопорушень та дисциплінарних проступків у слідчому ізоляторі; здійснює дії та проводить заходи, у тому числі процесуальні, в межах повноважень, визначених Кримінально-виконавчим, Кримінальним, Кримінальним процесуальним кодексами та законами України; здійснює безперервний контроль за станом оперативної обстановки у слідчому ізоляторі, виявляє причини та умови, що сприяють її ускладненню, а також усунення наслідків надзвичайних подій; здійснює переміщення осіб, узятих під варту, і засуджених у режимних корпусах та на території слідчого ізолятора, під час виводу на господарські роботи, поміщення їх в заклади охорони здоров'я, а також на обмінний пункт залізничної станції для обміну з плановими залізничними вартами Національної гвардії України.
Таким чином на ОСОБА_5 під час перебування на посадах старшого по корпусу відділу режиму і охорони (далі за текстом - старший по корпусу) ДУ «Київський слідчий ізолятор» покладено організаційно - розпорядчі функції, у зв'язку з чим останній є службовою особою.
У статті 7 Закону України «Про попереднє ув'язнення» серед іншого зазначено, що режим у місцях попереднього ув'язнення, тобто порядок і умови тримання осіб, взятих під варту, та нагляду за ними з метою забезпечення попереднього ув'язнення, встановлюється цим Законом та іншими нормативними актами.
Адміністрація місця попереднього ув'язнення має право використовувати аудіовізуальні, електронні та інші технічні засоби для запобігання втечам та вчиненню кримінальних правопорушень, порушенню встановленого законодавством порядку тримання під вартою та відбування покарання, а також забезпечення безпеки осіб, взятих під варту, засуджених, персоналу установи попереднього ув'язнення та інших осіб, які перебувають на території установи попереднього ув'язнення.
Основними вимогами режиму в місцях попереднього ув'язнення є ізоляція осіб, взятих під варту, постійний нагляд за ними і роздільне тримання їх у порядку, передбаченому статтею 8 цього Закону.
Адміністрація місця попереднього ув'язнення відповідно до статті 18 цього Закону має право застосовувати до осіб, взятих під варту, заходи фізичного впливу, спеціальні засоби і вогнепальну зброю у випадках і в порядку, передбачених цим Законом.
Працівники місця попереднього ув'язнення мають право застосовувати заходи фізичного впливу і спеціальні засоби, в тому числі прийоми рукопашного бою, наручники, гумові палиці, гамівні сорочки, сльозоточиві речовини, світлозвукові пристрої відволікаючої дії, водомети, бронемашини та інші технічні засоби, а також використовувати службових собак для припинення фізичного опору, насильницьких дій, безчинства, подолання протидії законним вимогам адміністрації, якщо інші способи не забезпечили виконання покладених на неї обов'язків.
До персоналу місць попереднього ув'язнення відповідно до статті 21 цього Закону належать особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та військовослужбовці Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, а також особи, які працюють в цих установах за трудовими угодами.
Працівники місць попереднього ув'язнення в межах повноважень, наданих цим Законом та іншими законодавчими актами, самостійно приймають рішення і несуть за свої протиправні дії або бездіяльність дисциплінарну чи кримінальну відповідальність, у тому числі за невиконання або неналежне виконання обов'язків, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, порушення прав осіб, взятих під варту.
Адміністрація місць попереднього ув'язнення серед іншого зобов'язана забезпечити належну охорону та режим тримання осіб, взятих під варту.
Пунктом 10 глави 1 розділу ІІІ Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально - виконавчої служби України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 14.06.2019 № 1769/5 (далі за текстом - Правил) встановлено, що у виняткових випадках з метою забезпечення таємниці досудового розслідування, захисту ув'язнених від можливих посягань на їх життя, запобігання вчиненню ними нового кримінального правопорушення або за наявності на те медичних підстав за відповідним рішенням особи або органу, що здійснює кримінальне провадження, за постановою про переведення ув'язненого(ї) до одиночної камери, підписаною начальником СІЗО та санкціонованою прокурором, ув'язнених можна тримати в одиночній камері.
Тримання в одиночних камерах ув'язнених оформлюється постановою про переведення ув'язненого(ї) до одиночної камери, підписаною начальником СІЗО.
Пунктом 11 глави 1 розділу ІІІ Правил встановлено, що відповідно до статті 10 Кримінально-виконавчого кодексу України у разі виникнення небезпеки життю і здоров'ю засудженого, щодо якого згідно із законодавством у зв'язку з його участю у кримінальному судочинстві прийнято рішення про застосування заходів безпеки, необхідність захисту його від розправи з боку інших засуджених або за заявою засудженого з проханням про забезпечення особистої безпеки, якщо він не допустив порушення режиму, а також у разі необхідності ізоляції засудженого на час підготовки необхідних матеріалів на переведення його до іншого СІЗО або установи виконання покарань дозволяється тримати його в окремій камері карцеру або одиночній камері на загальних підставах до закінчення перевірки, усунення небезпеки, остаточного розв'язання конфлікту або отримання наряду на переведення, але не більше 30 діб. Підставою для такого тримання є постанова про переведення засудженого(ї) до окремої камери карцеру (одиночної камери) на загальних підставах, винесена начальником СІЗО.
Такі засуджені під час ізоляції на загальних підставах користуються всіма правами, передбаченими цими Правилами.
Відповідно до пунктів 1, 2 глави 1 розділу IV Правил, режим у СІЗО - встановлені відповідно до законодавства порядок і умови тримання ув'язнених і засуджених та нагляд за ними. У кожному СІЗО організовується розпорядок дня, розроблений відповідно до типового розпорядку дня ув'язнених і засуджених, яких тримають у СІЗО, що затверджується наказом начальника СІЗО та доводиться до відома ув'язнених і засуджених, а також персоналу СІЗО.
Пунктами 3, 4 глави 3 розділу IV Правил встановлено, що для припинення групових протиправних дій ув'язнених і засуджених та ліквідації їх наслідків використовуються сили і засоби відповідно до законодавства. Адміністрація СІЗО повинна забезпечити охорону та безпеку ув'язнених і засуджених, персоналу СІЗО та інших осіб, які перебувають на території СІЗО.
У абзаці 5 пункту 2 глави 5 розділу IV Правил зазначено, що особистому обшуку без роздягання підлягають ув'язнені і засуджені під час виведення їх з камер та поміщення до них, виходу на роботу та повернення з роботи, а також ув'язнені і засуджені, які допустили порушення вимог режиму.
Відповідно до пунктів 2, 4 глави 9 розділу IV Правил встановлено, що прогулянка проводиться згідно з графіком, затвердженим начальником СІЗО, на території відповідно обладнаних двориків. Ув'язнених і засуджених виводять на прогулянку покамерно - одночасно всі з однієї камери. Ув'язнені і засуджені, яких виводять на прогулянку, повинні бути одягнені за сезоном. У разі порушення ув'язненими чи засудженими режиму під час перебування в прогулянкових двориках за рішенням начальника СІЗО, його заступника, а в разі їх відсутності - чергового помічника прогулянка припиняється для проведення перевірки.
Пунктами 5-11 глави 6 розділу VIII Правил встановлено, що начальник СІЗО має право помістити ув'язненого чи засудженого до карцеру чи дисциплінарного ізолятора строком до однієї доби до прийняття рішення про застосування стягнення у разі порушень режиму тримання, якими є перебування у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, участь у конфліктній ситуації, бійці, масових заворушеннях або інших діях, що створюють серйозну загрозу порядку в СІЗО.
Накладення стягнення у вигляді переведення до приміщення камерного типу (одиночної камери) проводиться за рішенням суду. У разі прийняття на засіданні дисциплінарної комісії рішення про переведення засудженого до приміщення камерного типу (одиночної камери) адміністрація СІЗО протягом двадцяти чотирьох годин направляє до суду відповідне клопотання (подання) разом із рішенням комісії.
Ув'язнений або засуджений може оскаржити накладене на нього стягнення до органу виконання покарань вищого рівня, прокурору чи суду, однак подання скарги не зупиняє виконання стягнення. Посадова особа, якою накладено стягнення, за наявності для того підстав може його скасувати або замінити іншим, більш м'яким, стягненням. Вища посадова особа може скасувати стягнення в разі, якщо посадова особа, якою накладено стягнення, перевищила свої повноваження або стягнення було накладено нею за відсутності порушення з боку ув'язненого чи засудженого. Ув'язненому чи засудженому протягом трьох робочих днів видається копія рішення про застосування до нього стягнення із зазначенням можливості та порядку його оскарження.
Про заохочення і стягнення начальник СІЗО виносить постанову про заохочення і постанову про накладення дисциплінарного стягнення.
Про виявлене порушення вимог режиму посадова особа СІЗО складає вмотивований рапорт, який подає на розгляд адміністрації СІЗО. Облік таких рапортів здійснюється у журналі обліку рапортів про порушення ув'язненими і засудженими встановленого режиму тримання, що зберігається у черговій частині СІЗО.
Під час призначення заходів стягнення враховуються причини, обставини і мотиви вчинення порушення, поведінка ув'язненого чи засудженого до вчинення проступку, кількість і характер раніше накладених стягнень, а також пояснення щодо суті проступку. Заходи стягнення мають відповідати тяжкості і характеру провини. Не допускається застосування стягнень, що завдають ув'язненим та засудженим фізичних чи моральних страждань або принижують людську гідність.
Стягнення може бути накладено у строк, що не перевищує десяти діб з дня виявлення проступку, а якщо у зв'язку з проступком проводилась перевірка, - з дня її завершення, але не пізніше ніж через шість місяців з дня вчинення проступку. Накладене стягнення виконується негайно або не пізніше одного місяця з дня його винесення.
Стягнення у вигляді поміщення до дисциплінарного ізолятора, карцеру та переведення до приміщення камерного типу (одиночної камери) засуджені відбувають у приміщеннях карцеру. На них поширюються умови тримання засуджених у дисциплінарному ізоляторі, карцері, приміщенні камерного типу (одиночній камері) виправних колоній, установлені КВК та цими Правилами.
Підставою для приймання та тримання засуджених, поміщених до дисциплінарного ізолятора, карцеру, є вмотивована постанова про поміщення засудженого до дисциплінарного ізолятора, карцеру, винесена начальником СІЗО або особою, яка виконує його обов'язки, на підставі рішення дисциплінарної комісії, з визначенням строку тримання.
Підставою для приймання та тримання засуджених у приміщенні камерного типу (одиночній камері) є вмотивована постанова про переведення засудженого до приміщення камерного типу (одиночної камери), винесена начальником СІЗО або особою, яка виконує його обов'язки, згідно з рішенням суду про переведення засудженого до приміщення камерного типу (одиночної камери), з визначенням строку тримання.
До ув'язнених і засуджених, які відбувають покарання у вигляді поміщення до карцеру чи дисциплінарного ізолятора, переведення до приміщення камерного типу (одиночної камери), можуть застосовуватися всі заходи стягнення, за винятком повторного поміщення в карцер чи дисциплінарний ізолятор, повторного переведення до приміщення камерного типу (одиночної камери).
Стягнення у вигляді поміщення до карцеру накладається за вмотивованою постановою про поміщення ув'язненого до карцеру, винесеною начальником СІЗО або особою, яка виконує його обов'язки, на підставі рішення дисциплінарної комісії, з визначенням строку тримання.
Облік осіб, які відбувають стягнення у вигляді поміщення до карцеру чи дисциплінарного ізолятора, переведення до приміщення камерного типу (одиночної камери), веде черговий помічник або його заступник у журналі обліку ув'язнених і засуджених, поміщених до карцеру, дисциплінарного ізолятора, переведених до приміщення камерного типу (одиночної камери).
Відповідно до пунктів 4, 5 глави 7 розділу VIIІ Правил встановлено, що за відсутності начальника СІЗО, якщо іншими заходами припинити і попередити порушення режиму не можна, ув'язнені або засуджені переводяться до окремої камери відповідно до постанови про тимчасову ізоляцію до 24 годин ув'язненого (засудженого) до окремої камери до прибуття начальника СІЗО. Така ізоляція не є стягненням, але якщо за результатами перевірки приймається рішення про поміщення особи, яка вчинила порушення, до карцеру, дисциплінарного ізолятора, приміщення камерного типу (одиночної камери), час попереднього перебування в ізоляції зараховується до загального строку тримання в цих приміщеннях.
Перед поміщенням ув'язненого або засудженого до карцеру чи дисциплінарного ізолятора, переведенням до приміщення камерного типу (одиночної камери) персонал СІЗО повідомляє про це медичного працівника.
Письмовий висновок медичного працівника щодо неможливості тримання ув'язненого або засудженого в карцері чи дисциплінарному ізоляторі, приміщенні камерного типу (одиночній камері) підлягає негайному виконанню персоналом СІЗО.
Відповідно до пункту 8 глави 2 розділу ІІ Інструкції із забезпечення режиму, охорони і нагляду за особами, які тримаються у слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 13.12.2019 № 73/5дск (далі за текстом - Інструкція) чергова та денна зміни, резервна та оперативна групи забезпечуються необхідними спеціальними і технічними засобами та інвентарем, серед яких: портативна радіостанція, засоби сльозогінної та дратівливої дії, гумові (пластикові) кийки, кайданки.
У пункті 7 глави 7 розділу ІІ Інструкції зазначено, що черговий помічник начальника СІЗО відділу режиму і охорони (далі за текстом - ЧПНСІ) та його заступники перевіряють несення служби старшими по корпусних відділеннях і молодшими інспекторами внутрішніх та зовнішніх постів: удень не менше двох, а вночі не менше трьох разів, про що роблять відповідні записи у постових відомостях.
Пунктом 9 глави 7 розділу ІІ Інструкції визначено, що старший по корпусному відділенню перевіряє несення служби молодшими інспекторами на внутрішніх постах свого корпусного відділення через кожну годину, про що робиться запис у постових відомостях.
В порядку пункту 1 глави 2 розділу ІІІ Інструкції серед іншого встановлено, що ЧПНСІ перебуває в безпосередньому підпорядкуванні начальника СІЗО та його першого заступника, а також в оперативному підпорядкуванні начальника відділу режиму і охорони.
У разі відсутності начальника СІЗО та його заступників ЧПНСІ відповідає за функціонування СІЗО, дотримання законодавства, прав і законних інтересів ув'язнених (засуджених).
Пунктом 3 глави 2 розділу ІІІ Інструкції встановлено, що ЧПНСІ під час несення служби повинен: забезпечувати нагляд, ізоляцію і охорону ув'язнених (засуджених), дотримання ними встановленого порядку тримання під вартою та розпорядку дня; вживати заходів щодо виявлення, попередження і припинення порушень режиму тримання та підтримання правопорядку в установі; здійснювати підготовку чергової зміни до служби, проводити розвід та інструктаж персоналу, який заступає на чергування; перевіряти особисто, а також через своїх заступників, несення служби молодшими інспекторами на внутрішніх та зовнішніх постах у денний час не менше двох разів, у нічний час - не менше трьох; здійснювати виклик медичних працівників для надання невідкладної допомоги ув'язненим (засудженим) та у разі, необхідності, за рішенням начальника СІЗО направлення хворих до закладів охорони здоров'я; забезпечувати силами чергової зміни у дні, коли не працює денна зміна, виведення ув'язнених (засуджених) з камер за талонами виклику, а також дотримання розпорядку дня СІЗО; не менше одного разу за зміну здійснювати обхід карцерів.
ЧПНСІ у разі відсутності начальника СІЗО та його заступників дозволяється викликати і призначати для несення служби вільних від служби молодших інспекторів та інший персонал СІЗО для виконання термінових службових завдань, встановлення додаткових постів, про що він доповідає письмовим рапортом начальнику СІЗО.
У разі відсутності начальника СІЗО у випадках, передбачених правилами внутрішнього розпорядку, а також з метою забезпечення безпеки життя і здоров'я ув'язненого (засудженого) ЧПНСІ може ізолювати його в окрему камеру до 24 годин, про що робить відповідний запис у книзі прийому-здачі чергувань.
Старший по корпусному відділенню в порядку глави 5 розділу ІІІ Інструкції несе службу у складі чергової зміни в режимному корпусі, підпорядковується ЧПНСІ, його заступнику та відповідає та забезпечення ізоляції, нагляду, дотримання прав ув'язнених (засуджених) та виконання ними передбачених правилами внутрішнього розпорядку обов'язків у підпорядкованому корпусному відділенні. У його підпорядкуванні перебувають молодші інспектори внутрішніх постів корпусного відділення.
Старший по корпусу серед іншого зобов'язаний:
- кожну годину перевіряти несення служби молодшими інспекторами на внутрішніх постах корпусного відділення, у разі тривоги негайно прибувати на пост, з якого надійшов сигнал, вживати необхідних заходів безпеки;
- контролювати наявність та працездатність технічних засобів охорони (далі - ТЗО) і засобів зв'язку у корпусному відділені, своєчасно усувати виявлені недоліки;
- здійснювати переміщення ув'язнених (засуджених) з однієї камери в іншу в межах корпусного відділення на підставі талона на переміщення ув'язненого (засудженого) або списку переміщення ув'язнених (засуджених);
- вести облік ув'язнених (засуджених) у камерній картотеці та перевірочній довідці, робити в камерних картках всі необхідні записи про видане або повернене майно, контролювати наявність у молодших інспекторів контрольних карток на осіб, які перебувають на профілактичному обліку;
- стежити за дотриманням розпорядку дня та його виконанням, роздачою їжі, підтримувати дисципліну серед ув'язнених (засуджених), запобігати порушення режиму тримання та протиправним діям з їх боку;
- на підставі талона на виведення ув'язненого (засудженого) з камери і талону виклику, передавати осіб, вказаних у них молодшим інспекторам групи виведення;
- бути присутнім при виведенні з камер ув'язнених (засуджених) на прогулянку, санітарну обробку, побачення;
- здійснювати не менше двох разів за зміну кількісний підрахунок ув'язнених (засуджених), які тримаються в камерах корпусного відділення.
Згідно пункту 10 глави 7 розділу ІІ Інструкції під час перевірки порядку несення служби черговою та денною змінами посадові особи серед іншого зобов'язані звертати увагу на:
- наявність та розстановку персоналу, дотримання ним встановленої форми одягу;
- підготовку до несення служби, якість проведення інструктажів, знання персоналом своїх функціональних обов'язків, екіпірування осіб, які входять до складу чергової зміни, знання ними своїх функціональних обов'язків, порядку дій у разі виникнення надзвичайних обставин;
- внутрішній порядок в черговій частині, на зовнішніх та внутрішніх постах, ведення та зберігання службової документації ЧПСІ;
- дотримання порядку та умов тримання ув'язнених (засуджених) у секторі максимального рівня безпеки, карцері;
- дотримання порядку проведення технічних оглядів, обшуків, виведення на прогулянку, санітарну обробку, до слідчих кабінетів, лікаря;
- порядок дій під час виникнення надзвичайних обставин, наявність та ефективність схеми оповіщення;
- функціонування ІТЗО, їх надійність, стан КСС, засобів зв'язку та сигналізації, блокування підземних комунікацій;
- дотримання вимог статті 8 Закону України «Про попереднє ув'язнення» у частині роздільного тримання різних категорій ув'язнених (засуджених).
У разі виявлення під час перевірки грубого порушення порядку несення служби особа, яка його допустила, негайно усувається від подальшого виконання службових обов'язків з одночасною заміною її іншим працівником. За даним фактом проводиться службова перевірка, вживаються відповідні заходи реагування.
Пунктом 10 глави 8 розділу ІІ Інструкції встановлено, що для виконання завдань з посилення охорони та нагляду, забезпечення виконання ув'язненими (засудженими) встановленого розпорядку дня, контролю за пропускними режимом, а у випадках ускладнення оперативної обстановки - вжиття невідкладних заходів щодо її стабілізації на кожну добу згідно із затвердженим начальником СІЗО графіком призначається оперативна група чисельністю, що встановлена добовим наказом. Оперативна група підпорядковується відповідальному по СІЗО, ЧПНСІ та виконує їх вказівки під час несення служби.
Персонал, який входить до складу оперативної групи, серед іншого зобов'язаний:
- здійснювати нагляд за поведінкою ув'язнених (засуджених) під час їх виведення з камер, проведення санітарної обробки, прогулянки, переміщення ними встановленого порядку тримання під вартою;
- вимагати від ув'язнених (засуджених) виконання вимог правил внутрішнього розпорядку. Складати на осіб, які вчинили правопорушення, відповідні матеріали, про що доповідати ЧПНСІ;
- брати участь у проведенні кількісної перевірки ув'язнених (засуджених);
- знати оперативну обстановку в СІЗО, дії у складі оперативної групи на випадок укладення обстановки, а також дотримуватися заходів особистої безпеки, встановленого Законом України «Про попереднє ув'язнення», Кримінально-виконавчим кодексом України порядку та підстав для застосування спеціальних засобів і фізичної сили;
- у разі надходження сигналу тривоги з внутрішнього поста негайно прибувати на місце події та діяти за вказівкою відповідального по СІЗО або ЧПНСІ;
- у разі потреби, за вказівкою відповідального по СІЗО або ЧПНСІ проводити перевірки ув'язнених (засуджених) у камерах, брати участь в обшуках та технічних оглядах камер, надавати допомогу молодшим інспекторам у забезпеченні належного нагляду за ув'язненими (засудженими);
- під час чергування здійснювати обхід режимних приміщень (камер), постів, перевіряти якість несення служби молодшими інспекторами, про що робити відповідні записи у постових відомостях.
Згідно пункту 1 глави 1 розділу ІІІ Інструкції черговою зміною керує черговий, який є начальником зміни. Черговий безпосередньо підпорядковується начальнику СІЗО та його першому заступнику (заступнику з режиму і охорони) і перебуває в оперативному підпорядкуванні начальника відділу режиму і охорони.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ІІІ Інструкції із забезпечення режиму, охорони і нагляду за особами, які тримаються у слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України ЧПНСІ перебуває в безпосередньому підпорядкуванні начальника СІЗО та його першого заступника (заступника начальника СІЗО з режиму і охорони). У разі відсутності начальника СІЗО та його заступників ЧПНСІ відповідає за функціонування СІЗО, дотримання законодавства, прав і законних інтересів ув'язнених (засуджених). Він зобов'язаний: із залученням персоналу групи по роботі з особовим складом СІЗО проводити заняття зі службової підготовки з персоналом чергової зміни, відповідати за їх якість; підтримувати службову дисципліну персоналу зміни, вносити начальнику СІЗО та його заступникам пропозиції про його заохочення або накладення дисциплінарних стягнень; складати письмові характеристики на персонал зміни для їх атестації; вести і зберігати журнал обліку роботи персоналу чергової зміни; забезпечувати постійну взаємодію з денною зміною при виконанні службових завдань.
Пунктом 3 глави 2 розділу ІІІ Інструкції серед іншого передбачено, що ЧПНСІ під час несення служби, зокрема:
- вживає заходів щодо виявлення, попередження і припинення порушень режиму тримання та підтримання правопорядку в установі;
- забезпечує нагляд, ізоляцію і охорону ув'язнених (засуджених), дотримання ними встановленого порядку тримання під вартою та розпорядку дня;
- здійснює підготовку чергової зміни до служби, проводить розвід та інструктаж персоналу, який заступає на чергування;
- перевіряє особисто, а також через своїх заступників несення служби молодшими інспекторами на внутрішніх та зовнішніх постах у денний час не менше двох разів, у нічний - не менше трьох;
- здійснює прийом і відправлення ув'язнених (засуджених), організовує їх розміщення в камерах збірного відділення і особистий обшук;
- забезпечує силами чергової зміни у дні, коли не працює денна зміна, виведення ув'язнених (засуджених) з камер за талонами виклику, а також дотримання розпорядку дня в СІЗО;
- бере участь у проведенні технічних оглядів та обшуків;
- силами чергової та денної змін проводить щоденну перевірку наявності ув'язнених (засуджених), а за вказівкою начальника відділу режимі і охорони проводить їх поіменну звірку.
Пунктом 1 глави 3 розділу ІІІ Інструкції передбачено, що ЗЧПНСІ безпосередньо підпорядковується ЧПНСІ. У разі відсутності ЧПНСІ виконує його обов'язки.
Відповідно до пункту 3 глави 3 розділу VII Інструкції молодші інспектори, які здійснюють виведення ув'язнених (засуджених) на прогулянку зобов'язані:
- вносити до відомості обліку прогулянок ув'язнених (засуджених) номер прогулянкового двору, номер камери, ув'язнені (засуджені) з якої виведені на прогулянку, час початку прогулянки та її закінчення, а також кількість ув'язнених (засуджених), виведених у прогулянковий двір;
- не допускати з боку ув'язнених (засуджених) порушень вимог ізоляції;
- у випадках ускладнення оперативної обстановки або надзвичайних обставин подавати сигнал тривоги і діяти відповідно до обов'язків, визначених планом дій при надзвичайних обставинах;
- відповідати за збереження і справний стан устаткування та інвентарю, наявного в прогулянкових двориках;
- стежити за санітарним та технічним станом прогулянкових дворів, своєчасно вживати заходів до усунення виявлення недоліків;
- суворо дотримуватись порядку переміщення ув'язнених (засуджених) по режимні території та коридорах СІЗО, не залишати їх без нагляду на шляху пересування їх у дворах;
- після закінчення прибирання закривати всі прогулянкові двори;
- вихід у прогулянкові приміщення блокувати охоронною сигналізацією;
- проводити огляд прогулянкових дворів після виведення з них ув'язнених (засуджених) кожної камери.
Пунктами 4, 5 глави 1 розділу V Інструкції визначено, що молодші інспектори на внутрішніх постах несуть службу без зброї. Вони підпорядковуються безпосередньо старшому по корпусному відділенню, ЧПНСІ, ЗЧПНСІ і виконують їх доручення. Ніхто, крім зазначених посадових осіб, не має права виставляти молодших інспекторів на пості, замінювати їх або знімати з постів. На кожному посту біля камер ведеться постова відомість.
Відповідно до пунктів 2.5, 2.6 глави 2 посадової інструкції ЧПНСІ ДУ «Київський слідчий ізолятор», на останнього покладено наступні завдання та обов'язки: керувати черговою зміною і бути начальником зміни. ЧПНСІ як безпосередній начальник закріпленої за ним зміни: несе персональну відповідальність за якість професійної підготовки, стан службової дисципліни, суворе додержання законодавства особовим складом зміни; ЧПНСІ під час несення служби: забезпечує і організовує охорону, нагляд та ізоляцію ув'язнених і забезпечує виконання ними встановленого порядку тримання; систематично перевіряє особисто, а також через ЗЧПНСІ несення служби старшими
по корпусному відділенню і молодшими інспекторами внутрішніх і зовнішніх постів вдень не менше двох, а вночі - не менше трьох разів; здійснює прийом і відправлення ув'язнених, організовує їх розміщення по камерах збірного відділення і особистий обшук.
Пунктом 2.3 посадової інструкції ЗЧПНСІ ДУ «Київський слідчий ізолятор», на останнього серед іншого покладено наступні завдання та обов'язки: забезпечувати і організовувати охорону, нагляд та ізоляцію ув'язнених і забезпечувати виконання ними встановленого порядку тримання; систематично перевіряти несення служби старшими по корпусному відділенню і молодшими інспекторами внутрішніх і зовнішніх постів вдень не менше двох, а вночі не менше трьох разів; здійснювати прийом і відправлення ув'язнених, організовувати їх розміщення по камерах збірного відділення і особистий обшук; забезпечувати виклик медичних працівників для надання невідкладної допомоги хворим і транспортування хворих у лікувальні установи згідно медичними показаннями; за узгодженням з оперативним відділом організовувати розміщення ув'язнених по камерах згідно з планом камерного розміщення; стежити за строками відбування покарання осіб, які поміщенні до карцеру і своєчасно звільняти їх; забезпечує переведення з камери ув'язнених на підставі талонів про переміщення і списку переміщення, що підписані ініціатором переведення та оперативним працівником з яким погоджено переведення.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.3, 2.4, 2.5, 2.12, 2.16 глави 2 посадової інструкції старшого по корпусу відділу режиму і охорони ДУ «Київський слідчий ізолятор», на останнього покладено наступні завдання та обов'язки: кожну годину перевіряти несення служби постовими молодшими інспекторами закріпленого за ним корпусного відділення; в разі тривоги негайно прибувати на пост з якого надійшов сигнал; здійснювати переміщення ув'язнених із однієї камери в іншу на підставі талона про переміщення, або списку переміщення; вести облік ув'язнених за камерною картотекою, здійснювати в камерних картках всі необхідні записи про переміщення із однієї камери в іншу і про видане або повернене майно; слідкувати за додержанням правил внутрішнього розпорядку, своєчасним підйомом, відходом до сну, видачою їжі, здійснювати заходи для підтримання дисципліни серед ув'язнених, негайно ліквідовувати помічені порушення і рішуче припиняти будь-які небезпечні дії ув'язнених; контролювати виведення працівниками відділу режиму і охорони ув'язнених на прогулянку, санітарну обробку, здійснення технічних огляді камер і планових обшуків; контролювати наявність та працездатність ТЗО і засобі зв'язку у корпусному відділенні, своєчасно усувати виявлені недоліки.
Разом з тим встановлено, що згідно положень посадової інструкції Фельдшера Київської міської медичної частини, фельдшер належить до посад молодших спеціалістів з медичною освітою Київської міської медичної частини (далі за текстом - КММЧ) філії ДУ «Центр охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України» в м. Києві та Київській області (далі за текстом - Філія). Фельдшера приймають на посаду і звільняють із неї наказом начальника філії за погодженням завідувача КММЧ. У своїй діяльності фельдшер керується чинним законодавством України, правилами внутрішнього трудового розпорядку, КЗпП України, наказами та інструкціями Міністерства юстиції України в частині надання медичної допомоги, Положенням про Київську міську медичну частину, цією посадовою інструкцією, службовими наказами та розпорядженнями керівництва.
До завдань та обов'язків фельдшера серед іншого належить: здійснення професійної діяльності під керівництвом лікаря або самостійно; оглядає і застосовує об'єктивні методи обстеження хворого (постраждалого), заспокоює пацієнта, пояснює йому медичні процедури, які буде виконувати, встановлює психологічний зв'язок між пацієнтом і медиком; оцінює тяжкість стану потерпілого, залежно від стану його здоров'я приймає рішення щодо виклику бригади зі спеціальним медичним устаткуванням/приладдям; визначає необхідність застосування доступних методів дослідження; виявляє загальні та специфічні ознаки невідкладного стану, визначає показання до госпіталізації та госпіталізує; у разі необхідності консультується із лікарем відповідного профілю, отримує необхідну інформацію про захворювання та лікування (отруєння, травму тощо); визначає терміновість, обсяг, зміст і послідовність діагностичних, лікувальних і реанімаційних заходів, спостерігає за побічними реакціями або дією лікарських засобів; госпіталізує у спеціалізовані палати осіб, що робили замах на самогубство незалежно від стану їх здоров'я. У разі відмови звертається по допомогу до спеціалізованої психоневрологічної бригади; виконує медичні процедури, розраховує та вводить лікарські засоби, застосовує інші методи лікування відповідно до протоколу надання екстреної медичної допомоги; супроводжує засудженого при етапуванні, якому необхідна медична допомога.
Фельдшер серед іншого несе відповідальність за: неякісне та несвоєчасне виконання посадових обов'язків; порушення вимог конфіденційності інформації про пацієнтів; неналежну організацію роботи, несвоєчасне й некваліфіковане виконання наказів, розпоряджень і доручень керівництва, порушенням вимог нормативно-правових актів.
Фельдшер повинен знати: чинне законодавство України з охорони здоров'я та основні нормативно-правові акти, що регламентують діяльність органів управління і закладів охорони здоров'я; фармакодинаміку медичних препаратів та їх взаємодію між собою, ускладнення, які можуть виникнути під час застосування; етіологію і патогенез, методи діагностики і надання екстреної медичної допомоги на догоспітальному етапі за невідкладних станів, травм, нещасних випадків, у випадку позалікарняних пологів; міжнародну класифікацію хвороб; методи реанімації та інтенсивної терапії дорослих, дітей і новонароджених; будову та принципи роботи медичної апаратури, яку застосовують під час надання екстреної медичної допомоги; чинні нормативно-правові акти, що регламентують порядок екстреної госпіталізації пацієнтів.
У своїй діяльності фельдшер взаємодіє з адміністрацією Філії з питань отримання інформації та даних, потрібних для забезпечення ефективної роботи, з філіями ЦОЗ ДКВС України, в межах наданих повноважень, щодо забезпечення ефективного надання медичної допомоги засудженими та особами, узятих під варту, із керівництвом установ відбування покарань та слідчих ізоляторів в межах наданих повноважень, щодо допомоги засудженим та особам, узятим під варту.
Також встановлено, що згідно посадової інструкції сестра медична належить до посад молодших спеціалістів з медичною освітою КММЧ Філії.
У своїй діяльності медична сестра керується чинним законодавством України, правилами внутрішнього трудового розпорядку, КЗпП України, наказами та інструкціями Міністерства юстиції України в частині надання медичної допомоги, Положенням про Київську міську медичну частину, цією посадовою інструкцією, службовими наказами та розпорядженнями керівництва.
До завдань та обов'язків сестри медичної серед іншого належить: оглядати пацієнта і вимірювати основні показними вітальних функцій: дихання, кровообігу, за алгоритмом АВС та огляд, який включає неврологічне й більш детальне соматичне обстеження; інформує необхідні служби про всі випадки звернення із тілесними ушкодженнями насильницького характеру; проводить медичні процедури й маніпуляції пацієнтам згідно із призначенням лікаря в разі внутрішньої кровотечі, травм, ушкоджень; проводить первинну хірургічну обробку рани, накладає пов'язки в разі пошкоджень, переломі тощо; супроводжує засудженого при етапуванні, якому необхідна медична допомога.
Сестра медична серед іншого несе відповідальність за: неякісне та несвоєчасне виконання посадових обов'язків; порушення вимог конфіденційності інформації про пацієнтів; неналежну організацію роботи, несвоєчасне й некваліфіковане виконання наказів, розпоряджень і доручень керівництва, порушенням вимог нормативно-правових актів.
Медична сестра повинна знати: законодавство про охорону здоров'я та нормативні акти, що регламентують діяльність закладів охорони здоров'я; організацію екстреної медичної допомоги і реанімаційної служби; права, обов'язки та відповідальність сестри медичної КММЧ; нормальну та патологічну анатомію і фізіологію організму людини; основні методи реанімації у разі раптової зупинки кровообігу, гострої дихальної недостатності, особливості реанімації та інтенсивної терапії у дітей і новонароджених; основні фармакологічні групи, сумісність ліків; технології малих хірургічних операцій; методи іммобілізації, способи і види транспортування потерпілих залежно від локалізації та характеру ушкодження.
У своїй діяльності сестра медична взаємодіє з адміністрацією Філії з питань отримання інформації та даних, потрібних для забезпечення ефективної роботи, з філіями ЦОЗ ДКВС України, в межах наданих повноважень, щодо забезпечення ефективного надання медичної допомоги засудженими та особами, узятих під варту, із керівництвом установ відбування покарань та слідчих ізоляторів в межах наданих повноважень, щодо допомоги засудженим та особам, узятим під варту.
Досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_5 , будучи працівником зазначеного правоохоронного органу, тобто, службовою особою, діючи всупереч вимогам ст.ст. 19, 21, 28, 29 Конституції України, ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, пунктів 5-11 глави 6 розділу VIII Правил, пунктів 4, 5 глави 7 розділу VIIІ Правил, пункту 10 глави 8 розділу ІІ Інструкції, пункту 2 глави 5 розділу ІІІ Інструкції, пунктів 2.1, 2.3, 2.4, 2.5, 2.12, 2.16 глави 2 посадової інструкції старшого по корпусу відділу режиму і охорони ДУ «Київський слідчий ізолятор», умисно вчинив дії, які явно виходять за межі наданих йому повноважень за наступних обставин.
Так, у вихідний день 22.12.2024 о 09:00 год. заступник чергового помічника начальника слідчого ізолятора Особа 1заступив на добове чергування згідно Наказу №357 від 20.12.2024 «Про забезпечення охорони та нагляду за ув'язненими (засудженими) на добу», виконуючим обов'язки чергового помічника начальника слідчого ізолятора (далі за текстом - в.о. ЧПНСІ), очоливши чергову та оперативну зміну. Згідно Наказу №357 від 20.12.2024 «Про забезпечення охорони та нагляду за ув'язненими (засудженими) на добу» на чергування серед інших також заступили: інспектор відділу режиму і охорони виконуючим обов'язки заступник чергового помічника начальника слідчого ізолятора (далі за текстом- в.о. ЗЧПНСІ) Особа 2, старший по корпусу відділу режиму і охорони корпусного відділення №1 Особа 3 (який фактично ніс службу на корпусному відділенні №2), старший по корпусу відділу режиму і охорони корпусного відділення №2 ОСОБА_5 (який фактично ніс службу на корпусному відділенні №1), старший оперуповноважений Особа 4, черговий фельдшер Філії ОСОБА_6 та сестра медична Філії ОСОБА_7 .
Під час несення служби у добове чергування в.о ЧПНСІ Особа 1 відповідно до покладених на нього функціональних обов'язків, положень Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально - виконавчої служби України та Інструкції із забезпечення режиму, охорони і нагляду за особами, які тримаються у слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України, зобов'язаний здійснювати організацію та забезпечення охорони нагляду ізоляції ув'язнених та засуджених, а також контроль за несенням служби особового складу чергової та денної зміни, що заступили на чергування у ДУ «Київський слідчий ізолятор».
Встановлено, що 22.12.2024 в період приблизно з 14:30 год. по 14:45 год., більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, на ґрунті раніше виниклих неприязних відносин між ув'язненим ОСОБА_8 з камерного приміщення №35 та ув'язненим ОСОБА_9 з камерного приміщення №71 у прогулянковому дворі №23, що знаходиться на п'ятому поверсі корпусних відділень №1,2 ДУ «Київський слідчий ізолятор», за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська, 13, виник конфлікт, в ході якого засуджений ОСОБА_8 спільно з засудженими ОСОБА_10 ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та іншими не встановленими на даний час досудовим розслідуванням ув'язненими (засудженими), спричинили ув'язненому ОСОБА_9 тяжкі тілесні ушкодження, у вигляді синця на верхній повіці лівого ока, ближче до зовнішнього його кута, синця на грудній клітині зліва від рівня 4-го ребра до 11-го ребра між середньо-пахвовою та задньо-пахвовою лініями, синця у лівому підребер'ї на рівні задньої пахвової лінії, синців на тильній поверхні лівої кісті на фоні основного суглобу 3-го пальця та на тильній поверхні основної фаланги 4-го пальця, перелому 4-11 ребр по передньо-пахвовій лінії зліва, 4-7 по передньо-пахвовій справа та перелому 7-го ребра по лопатковій лінії зліва із розривами пристінкової плеври зліва, крововилив у м'які тканини голови у правій скронево-потиличній ділянці, крововиливу під оболонки, у речовину та шлуночки мозку, що спричинені в результаті дії тупих предметів в один і той самий час та які перебувають у прямому причинному зв'язку із настанням смерті та в подальшому, 28.12.2024, призвели до смерті ув'язненого ОСОБА_9 від поєднаної травми голови та грудної клітини з пошкодженням головного мозку та ребер.
Разом з тим, в цей час молодший інспектор денної зміни відділу режиму і охорони ДУ «Київський слідчий ізолятор» Особа 6 перебуваючи на коридорі прогулянкових двориків в момент поміщення ОСОБА_9 до прогулянкового двору №23, усвідомлюючи, в силу займаної посади, функціональних обов'язків та професійного досвіду, ризики та можливості виникнення конфлікту та бійки між ув'язненими, умисно перевищив свої службові повноваження в частинні наданих йому функціональними обов'язками прав та нехтуючи покладеними на нього обов'язками, проігнорував можливість попередження та припинення конфлікту який супроводжувався побиттям ОСОБА_9 з боку ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та інших, не встановленим на даний час досудовим розслідуванням, ув'язнених та засуджених.
У подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням час 22.12.2024, проте не раніше 14:45 год та не пізніше 15:34 год, до чергової частини на службовий мобільний телефон зателефонував перший заступник начальника установи ОСОБА_14 , який повідомив в.о. ЧПНСІ Особа 1, що на прогулянкових двориках корпусного відділення №1, 2 відбувся конфлікт між ув'язненими за участі ув'язненого ОСОБА_9 . Також, в цей час на території ДУ «Київський слідчий ізолятор» по власним справам перебував начальник установи ОСОБА_15 , який біля чергової частини зустрів в.о. ЧПНСІ Особа 1 та повідомив йому аналогічну за змістом інформацію отриману попередньо від ОСОБА_14 , щодо конфлікту в прогулянкових двориках за участі ув'язнених та наказав Особа 1 направлятися до прогулянкових двориків, розібратись в ситуації та доповісти. Разом з тим в цей час до чергової частини прибув старший оперуповноважений Особа 4 який повідомив в.о. ЧПНСІ Особа 1 аналогічну за змістом інформацію отриману від ОСОБА_14 .
На виконання вказівки начальника установи та з метою прибуття на місце події, у черговій частині зібралися в.о. ЗЧПНСІ Особа 2 та старший оперуповноважений Особа 4, які разом з в.о. ЧПНСІ Особа 1 направились до корпусного відділення №1,2 ДУ «Київський слідчий ізолятор».
О 15:34 год. на шляху до корпусного відділення №1,2 ДУ «Київський слідчий ізолятор» біля корпусного відділення №3,4, Особа 1, Особа 2 та Особа 4 зустріли старшого по корпусу Особа 5, якому Особа 1 наказав йти разом з ними до прогулянкових двориків корпусного відділення №1,2 вказуючи, що звідти надійшов сигнал тривоги. На виконання вказівки Особа 1, Особа 5 приєднався до групи.
Далі о 15:39 год. Особа 1 прибув до корпусного відділення №1,2 та перебуваючи на одному з поверхів вказаних корпусних відділень, залучив до складу групи старшого по корпусному відділенню №1 Особа 3, який фактично ніс службу на корпусному відділенні №2 та старшого по корпусному відділенню №2 ОСОБА_5 , який фактично ніс службу на корпусному відділенні №1. Також в цей час за вказівкою Особа 1 старший оперуповноважений Особа 4 самостійно піднявся до прогулянкових двориків з метою отримання оперативної інформації та встановлення обставин події. В подальшому о 15 год. 44 хв. Особа 1 разом з Особа 2, Особа 5, Особа 3 та ОСОБА_5 перебуваючи на посту №3 корпусного відділення №2 розпочали рух по гвинтових сходах які ведуть до прогулянкових двориків які знаходяться на п'ятому поверсі корпусних відділень №1, 2 ДУ «Київський слідчий ізолятор».
О 15:45 год. Особа 1 разом з Особа 2, Особа 5, Особа 3 та ОСОБА_5 прибули на п'ятий поверх прогулянкових двориків де на той час вже перебував Особа 4, та Особа 1, знаходячись на коридорі прогулянкових двориків біля відкритих дверей до прогулянкового дворику №23, повідомив своїм підлеглим та ув'язненим, які хаотично рухались по коридору прогулянкових двориків, про те, що прогулянка завершена і всім ув'язненим (засудженим) необхідно повернутись до своїх камерних приміщень.
Далі Особа 1 о 15:46 год. надав вказівку Особа 5 здійснити обхід прогулянкових двориків та перевірити їх, а сам разом з Особа 2, Особа 4, Особа 3 та ОСОБА_5 зайшли до прогулянкового дворику №23 де виявили навпроти вхідних дверей трохи праворуч біля стіни ув'язненого з камерного приміщення №71 ОСОБА_9 , який перебував у фізично безпорадному стані, на що вказувало сидяче положення
ОСОБА_9 , наявність тілесних ушкоджень, слідів засохлої крові на обличчі та у брудному одязі. На запитання працівників ДУ «Київський слідчий ізолятор» ОСОБА_9 відповів, що тілесні ушкодження отримав при падінні з брусів.
В подальшому, в проміжок часу з 15:46 год. по 15:51 год., під час виконання функціональних обов'язків у Особа 1, в межах своєї зони відповідальності, перебуваючи на п'ятому поверсі прогулянкових двориків корпусних відділень №1,2 ДУ «Київський слідчий ізолятор» розуміючи, в силу займаної посади та професійного досвіду, що в прогулянковому дворі №23 відсутні брусі та тілесні ушкодження ОСОБА_9 отримав в результаті його побиття іншими ув'язненими, поверхнево оглянувши ОСОБА_9 та усвідомлюючи наслідки відповідальності за свої недбалі дії, що призвели до побиття ОСОБА_9 , виник злочинний умисел на вчинення умисних дій, які він, в силу своєї посади, не має права виконувати та дозволяти, а саме помістити ув'язненого ОСОБА_9 до одиночної камери тримання посилаючись на те, що ОСОБА_9 начебто вчинив порушення та підлягає дисциплінарній відповідальності у вигляді поміщення до одиночної камери терміном на 24 години, з метою приховання вищезазначених власних правопорушень, а також правопорушень підлеглих співробітників, а саме: в.о. ЗЧПНСІ Особа 2, старшого оперуповноваженого Особа 4, старшого по корпусу відділу режиму і охорони корпусного відділення №2 ОСОБА_5 який фактично ніс службу на корпусному відділення №1 та старшого по корпусному відділенню №1 Особа 3 який фактично ніс службу на корпусному відділенні №2, що полягало у не здійсненні організації та забезпечення охорони нагляду ізоляції ув'язнених та засуджених, а також відсутності контролю за несенням служби особового складу чергової та денної зміни та з метою приховання таких порушень з боку підлеглого молодшого інспектора денної зміни відділу режиму і охорони ДУ «Київський слідчий ізолятор» Особа 6.
На виконання свого злочинного умислу Особа 1 розуміючи не спроможність одноособово вчинити такі протиправні дії, прийняв рішення залучити до вчинення кримінального правопорушення з розподілом злочинних ролей між собою своїх підлеглих з числа чергової зміни, а саме: в.о. ЗЧПНСІ Особа 2, старшого оперуповноваженого Особа 4, старших по корпусних відділеннях Особа 3 та ОСОБА_5 .
В подальшому Особа 1, з метою реалізації свого злочинного умислу у не встановлений досудовим розслідуванням час, проте не раніше часу побиття ОСОБА_9 та не пізніше 15:51 год. повідомив про свій злочинний умисел вчинити перевищення службових повноважень виконуючому обов'язки заступника чергового помічника начальника установи СІЗО Особа 2 та старшому оперуповноваженому Особа 4, які розуміючи, в частині своїх дій, власну недбалість, що призвела до побиття ОСОБА_9 , підтримали злочинний намір Особа 1
Водночас, для реалізації злочинного умислу, щодо незаконного поміщення ув'язненого ОСОБА_9 , який перебував у важкому фізичному стані з наявними тілесними ушкодженням до одиночної камери відповідно до пунктів 4, 5 глави 7 розділу VII Правил де зазначено, що ув'язнені або засуджені переводяться до окремої камери відповідно до постанови про тимчасову ізоляцію до 24 годин ув'язненого (засудженого) до прибуття начальника СІЗО, Особа 1 необхідно винести відповідно постанову про поміщення
ОСОБА_9 до одиночної камери на 24 години та для надання вигляду законності походження такої постанови йому необхідне документальне підтвердження у вигляді рапортів про виявлене порушення вимог режиму з боку ув'язненого ОСОБА_9 , написаних старшими по корпусним відділенням Особа 3 та ОСОБА_5 .
У зв'язку з цим, Особа 1 залучив до реалізації злочинного умислу, у не встановлений досудовим розслідуванням час, проте не раніше часу побиття ОСОБА_9 та не пізніше 15:51 год., старших по корпусних відділеннях Особа 3 та ОСОБА_5 , котрі розуміючи, в частині своїх дій, власну недбалість, що призвела до побиття ОСОБА_9 , погодились на пропозицію Особа 1
Реалізуючи спільний кримінально-протиправний умисел, Особа 1 о 15:51 год. перебуваючи на коридорі прогулянкових двориків корпусних відділень №1,2 в присутності Особа 4, Особа 3, ОСОБА_5 та Особа 2, ігноруючи важкий фізичний стан здоров'я ОСОБА_9 , що супроводжувався постійним болем та стогнаннями, повідомив ув'язненому ОСОБА_9 , що його буде поміщено на деякий час до карцеру. На вказану протиправну вказівку Особа 1, ОСОБА_9 звернув увагу на свій важкий фізичний стан здоров'я, вказавши, що може не вижити.
В цей час Особа 1 розуміючи позицію ув'язненого ОСОБА_9 та його важкий фізичний стан, а також той факт, що приховати спільні протиправні недбалі дії, що призвели до побиття ОСОБА_9 стає складніше, з метою продовження реалізувати спільний злочинний умисел, прийняв рішення залучити як пособників до протиправних дій медичних працівників установи, а саме фельдшера Філії ОСОБА_6 та сестру медичну Філії ОСОБА_7 .
В подальшому Особа 1 діючи спільно з Особа 2, Особа 4, Особа 3 та ОСОБА_5 , реалізуючи спільний злочинний умисел, у невстановлений досудовим розслідуванням час, проте не раніше часу побиття ОСОБА_9 та не пізніше 15:54 год. надав вказівку Особа 2, Особа 4, Особа 3 та ОСОБА_5 провести ОСОБА_9 до одиночної камери корпусного відділення № 6 ДУ «Київський слідчий ізолятор». На виконання спільного злочинного умислу, Особа 3 та ОСОБА_5 в супроводі Особа 1, Особа 2, Особа 4 та Особа 5 взяли під руки ув'язненого ОСОБА_9 та повели на вихід з корпусних відділень №1,2 ДУ «Київський слідчий ізолятор». На шляху до виходу з корпусних відділень №1,2 ДУ «Київський слідчий ізолятор» ув'язнений ОСОБА_9 в присутності Особа 3, ОСОБА_5 , Особа 2, Особа 1, Особа 4 та Особа 5 постійно стогнав від болю та скаржився на свій стан здоров'я, вказуючи, що в нього зламане ребро та йому терміново потрібен лікар, проте Особа 3, ОСОБА_5 , Особа 2, Особа 4 та Особа 1, будучи поєднані між собою єдиним злочинним умислом, проігнорували скарги ОСОБА_9 та цілеспрямовано провели ув'язненого на вихід з корпусних відділення №1,2 з метою подальшого поміщення до корпусного відділення №6.
О 16:03 год. Особа 1 перебуваючи біля виходу з корпусного відділення №1,2, продовжуючи спільні злочинні дії, надав вказівку ОСОБА_5 повернутись до прогулянкових двориків та повідомити молодших інспекторів з прогулянки, що прогулянка закінчена та більше проводитись в той день не буде. Далі Особа 1, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел сказав Особа 2 піти до медичної частини та залучити до спільних протиправних дій медичних працівників з числа фельдшера ОСОБА_6 та сестри медичної ОСОБА_7 .
На виконання спільного злочинного умислу та незаконної вказівки Особа 1 щодо залучення медичних працівників до їх протиправної діяльності, Особа 2 о 16:05 год. прибув до медичної частини ДУ «Київський слідчий ізолятор» та повідомив фельдшеру ОСОБА_6 та сестрі медичній ОСОБА_7 про їх спільний протиправний умисний намір вчинити перевищення службових повноважень у вигляді незаконного поміщення до одиночної камери ув'язненого ОСОБА_9 , прохаючи посприяти ОСОБА_6 та ОСОБА_7 вчинити або не вчинити певні дії медичного характеру які дозволили б утримувати ОСОБА_9 в умовах одиночної камери, приховуючи реальні обставини отримання тілесних ушкоджень ОСОБА_9 . На вказане прохання Особа 2 та Особа 1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , на ґрунті приязних відносин з в.о. ЧПНСІ Особа 1 та в.о. ЗЧПНСІ Особа 2, та з метою побудови в подальшому кращих довірливих стосунків між собою, погодились на злочинну пропозицію Особа 2 та Особа 1 щодо власного сприяння у вчиненні умисного перевищення своїх службових повноважень з боку Особа 1, Особа 2, Особа 4, Особа 3 та ОСОБА_5 .
В проміжок часу з 16:03 год. до 16:07 год., Особа 1, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, за участі Особа 3 та Особа 4 провели ОСОБА_9 по відкритій території ДУ «Київський слідчий ізолятор» з корпусних відділень №1,2 до корпусного відділення №6 та не раніше 16:08 год. помістили ОСОБА_9 до одиночної камери, що розташована на першому поверсі корпусного відділення №6.
Далі на виконання спільного злочинного умислу організованого Особа 1 за участі виконавців Особа 2, Особа 4, Особа 3 та ОСОБА_5 при пособництві ОСОБА_6 та ОСОБА_7 о 16:11 год. до одиночної камери корпусного відділення №6, куди був поміщений ОСОБА_9 , зайшли Особа 2, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
Виконуючи спільний злочинний умисел в порушення вимог посадових інструкцій фельдшера та сестри медичної Філії, фельдшер ОСОБА_6 спільно з сестрою медичною ОСОБА_7 , будучи пособниками перевищення службових повноважень з боку Особа 1, Особа 2, Особа 4, Особа 3 та ОСОБА_5 , перебуваючи разом з Особа 1, Особа 2, Особа 4 та Особа 3 у одиночній камері (карцері) корпусного відділення № 6 ДУ «Київський слідчий ізолятор», куди був поміщений ОСОБА_9 , в період часу з 16:11 год. по 16:29 год. умисно не надали ув'язненому ОСОБА_9 медичну допомогу, не вжили заходів щодо виклику карети швидкої медичної допомоги та не помістили ОСОБА_9 до медичної частини під постійний нагляд, а навпаки, будучи фахівцями в галузі медицини, усвідомлюючи важкість фізичного стану здоров'я ОСОБА_9 та передбачаючи наслідки у вигляді погіршення його стану здоров'я, умисно спростували наявні у ОСОБА_9 тяжкі тілесні ушкодження у вигляді синця на верхній повіці лівого ока, ближче до зовнішнього його кута, синця на грудній клітині зліва від рівня 4-го ребра до 11-го ребра між середньо-пахвовою та задньо-пахвовою лініями, синця у лівому підребер'ї на рівні задньої пахвової лінії, синців на тильній поверхні лівої кісті на фоні основного суглобу 3-го пальця та на тильній поверхні основної фаланги 4-го пальця, перелому 4-11 ребр по передньо-пахвовій лінії зліва, 4-7 по передньо-пахвовій справа та перелому 7-го ребра по лопатковій лінії зліва із розривами пристінкової плеври зліва, крововиливу у м'які тканини голови у правій скронево-потиличній ділянці, крововиливу під оболонки, у речовину та шлуночки мозку та оцінили стан здоров'я ОСОБА_9 задовільним та таким, що дозволяє останньому утримуватись в умовах одиночної камери.
В подальшому, о 16:24 год. приміщення одиночної камери корпусного відділення № 6 ДУ «Київський слідчий ізолятор» покинули Особа 1, Особа 4, Особа 2 та Особа 5 та о 16:29 год. приміщення одиночної камери корпусного відділення №6 ДУ «Київський слідчий ізолятор» покинули ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та Особа 3, залишивши у вказаній одиночній камері ув'язненого ОСОБА_9 з явними ознаками важкого стану здоров'я.
Далі, у невстановлений досудовим розслідуванням час, проте не раніше 16:11 год., на території ДУ «Київський слідчий ізолятор», з метою легалізації своїх протиправних дій та на виконання спільного злочинного умислу, сестра медична ОСОБА_7 , за вказівкою фельдшера ОСОБА_6 та на прохання в.о. ЧПНСІ Особа 1, у порушення пункту 5 глави 7 розділу VIIІ Правил не маючи на те жодних повноважень, винесла та підписала письмовий висновок лікаря (фельдшера), датований 22.12.2024, з недостовірними відомостями щодо можливості тримання ув'язненого ОСОБА_9 в карцері, який передала в.о. ЧПНСІ Особа 1 для можливості останнього винести противоправну постанову про тимчасову ізоляцію до 24 годин ув'язненого ОСОБА_9 до окремої камери до прибуття начальника СІЗО, тим самим легалізувати свої нібито «правомірні» дії.
Також, у не встановлений досудовим розслідуванням час, проте не раніше 15:51 год., на території ДУ «Київський слідчий ізолятор», з метою реалізації спільного злочинного умислу, Особа 1, перевищуючи свої службові повноваження, надав вказівку старшим по корпусним відділенням Особа 3 та ОСОБА_5 написати рапорти про виявлене порушення вимог режиму з боку ув'язненого ОСОБА_9 та передати їх Особа 1 для обґрунтованості винесення постанови про тимчасову ізоляцію до 24 годин ув'язненого ОСОБА_9 до окремої камери до прибуття начальник СІЗО.
Реалізуючи спільний злочинний умисел, старші по корпусним відділенням Особа 3 та ОСОБА_5 , розуміючи, що ОСОБА_9 під час руху з прогулянкового двору №23 до корпусного відділення №6 вимоги режиму не порушував та усвідомлюючи протиправність своїх дій, умисно вчинили дії які не мали б виконувати з метою приховати факти можливого дисциплінарного або кримінального правопорушення з власного боку, що полягало у не здійсненні організації та забезпечення охорони нагляду ізоляції ув'язнених та засуджених, а також відсутності контролю за несенням служби молодшими інспекторами чергової та денної зміни, винесли у не встановлений досудовим розслідуванням час, проте не раніше 16:30 год., завідомо недостовірні два рапорти, датовані 22.12.2024, про порушення ув'язненим ОСОБА_9 вимог режиму під час повернення з прогулянки та передали їх Особа 1
В подальшому у не встановлений досудовим розслідуванням час, проте не раніше 16:25 год. 22.12.2024, Особа 1 на виконання спільного злочинного умислу щодо поміщення ув'язненого ОСОБА_9 до одиночної камери тримання, в порушення пунктів 4, 5 глави 7 розділу VII Правил з посилання на недостовірні рапорти, написані старшими по корпусним відділенням Особа 3 та ОСОБА_5 , а також посилаючись на недостовірний медичний висновок, який винесла та підписала сестра медична ОСОБА_7 за вказівкою фельдшера ОСОБА_6 , виніс та підписав завідомо недостовірну постанову про поміщення ОСОБА_9 до одиночної камери на 24 години, тим самим надав ознаки правомірності власним діям щодо законності поміщення ОСОБА_9 до одиночної камери, тим самим залишив ОСОБА_9 в умовах одиночної камери в безпорадному стані та без медичної допомоги.
Далі, в.о. ЧПНСІ Особа 1 продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, спотворюючи реальні обставини отримання тілесних ушкоджень ув'язненим ОСОБА_9 та з метою укриття слідів кримінального правопорушення щодо побиття ОСОБА_9 , прикриваючись дотриманням вимог Правил, щодо повідомлення уповноважених правоохоронних органів про виявлені тілесні ушкодження у ув'язненого, о 17:29 год здійснив телефонний дзвінок на спецлінію 102 Головного управління Національної поліції у м. Києві та повідомив спотворену інформацію щодо наявності тілесних ушкоджень у ОСОБА_9 , вказавши про самостійне отримання ОСОБА_9 тілесних ушкоджень у вигляді забійних синців в ділянці тулубу ліворуч та обох вушних раковин, та наголосив при цьому, що швидка медична допомога не потрібна.
В подальшому, під час перебування ОСОБА_9 в одиночній камері (карцері) його стан здоров'я продовжував погіршуватись, про що свідчило те, що він перебував на підлозі під ліжком у лежачому положенні та був знерухомлений.
Так, приблизно о 18:30 год. 22.12.2024, через кватирку дверей до одиночної камери (карцеру) заглянула старша по корпусу відділу режиму і охорони корпусного відділення №6 ОСОБА_16 , яка виявила важкий фізичний стан здоров'я ОСОБА_9 та негайно зателефонувала до чергової частини ДУ «Київський слідчий ізолятор» та повідомила в.о. ЧПНСІ Особа 1 про те, що в неї є думка, що ОСОБА_9 не дихає,
на що Особа 1 повідомив, що направить до карцеру Особа 2, Особа 3 та ОСОБА_5 для перевірки.
В подальшому, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел о 18:32 год. до одиночної камери корпусного відділення №6, де утримувався ОСОБА_9 прибули Особа 2, Особа 3 та ОСОБА_5 . В цей час, з метою укриття слідів кримінального правопорушення щодо побиття ОСОБА_9 , Особа 2 наблизився до ОСОБА_9 , який перебував в лежачому та знерухомленому стані, злегка потручав його рукою та, усвідомлюючи важкий стан здоров'я ОСОБА_9 , легковажно відносячись до наслідків, що призведуть до смерті ОСОБА_9 , повідомив ОСОБА_16 , що ОСОБА_9 спить, після чого Особа 2, Особа 3 та ОСОБА_5 о 18:34 год. покинули приміщення корпусного відділення №6.
О 19:44 год. до одиночної камери (карцеру) корпусного відділення №6, де утримувався ОСОБА_9 , на повідомлення Особа 1 про тілесні ушкодження ОСОБА_9 , прибули працівники Шевченківського УП ГУНП у м. Києві в супроводі старшого оперуповноваженого Особа 4, котрі провели розмову з ОСОБА_9 під час якої ОСОБА_9 , усвідомлюючи, що разом з працівниками поліції присутній старший оперуповноважений Особа 4, який вчинив щодо ОСОБА_9 неправомірні дії та з метою уникнути вчинення подальших неправомірних дій з боку працівників ДУ «Київський слідчий ізолятор», шляхом кивання головою підтвердив працівникам поліції зачитану ними інформацію яку попередньо надав Особа 4, вказуючи, що ОСОБА_9 отримав тілесні ушкодження самостійно під час падіння з брусів в прогулянковому дворі, про що розписався в поясненні, яке працівник Шевченківського УП ГУНП у м. Києві написав зі слів оперуповноваженого СІЗО Особа 4, який в свою чергу достеменно був обізнаний в тому, що ОСОБА_9 спричинили тілесні ушкодження ув'язненні в прогулянковому дворі за участі ув'язненого ОСОБА_8 .
В подальшому, 23.12.2024 приблизно о 01:45 год. проте не пізніше 01:50 год старша по корпусу відділу режиму і охорони корпусного відділення №6 ОСОБА_16 почула як у двері одиночної камери (карцеру) стукає ОСОБА_9 . ОСОБА_16 підійшла до дверей одиночної камери (карцеру), де утримувався ОСОБА_9 , та через кватирку дверей побачила ОСОБА_9 який стояв та важко стогнав, на що ОСОБА_16 швидко відреагувала та зателефонувала до чергової частини з проханням терміново направити до ОСОБА_9 фельдшера.
О 01:50 год. 23.12.2024 до одиночної камери (карцеру) корпусного відділення №6, де утримувався ОСОБА_9 , прибула сестра медична ОСОБА_7 , яка виконуючи спільний злочинний умисел, в порушення вимог посадових інструкцій сестри медичної Філії, будучи пособником перевищення службових повноважень з боку Особа 1, Особа 2, Особа 3 та ОСОБА_5 , перебуваючи у одиночній камері (карцері) корпусного відділення №6 ДУ «Київський слідчий ізолятор», де перебував ОСОБА_9 в період часу з 01:50 год. по 01:59 год. умисно не надала ув'язненому ОСОБА_9 належну медичну допомогу, не вжила заходів щодо виклику карети швидкої медичної допомоги та не помістила ОСОБА_9 до медичної частини під постійний нагляд, а навпаки, будучи фахівцем в галузі медицини, усвідомлюючи важкість стану здоров'я ОСОБА_9 та передбачаючи наслідки у вигляді погіршення його стану здоров'я, умисно приховала важкий стан здоров'я ОСОБА_9 вказавши на те, що ОСОБА_9 буде надана належна медична допомога вранці 23.12.2024.
Встановлено, що своєчасна та надана в повному обсязі медична допомога могла б позитивно вплинути на несприятливий перебіг захворювання та перешкодити настанню смерті ОСОБА_9 . Разом з тим встановлено, що Особа 1, Особа 2, Особа 4, Особа 3, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , шляхом ретельного динамічного спостереження могли визначити ознаки погіршення стану ОСОБА_9 , зокрема - зниження рівня свідомості, порушення неврологічного статусу, ознаки суттєвих больових відчуттів, порушення функції зовнішнього дихання, підвищену рухову активність чи навпаки гіподинамію, проте реалізуючи спільний злочинний умисел у вигляді перевищення службових повноважень, з метою укриття власної службової недбалості, що призвела до побиття ОСОБА_9 , умисно вчинили протиправні дії у вигляді перевищення службових повноважень, що спричинили тяжкі наслідки, а саме призвели до смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ув'язненого ОСОБА_9 від поєднаної травми голови та грудної клітини з пошкодженням головного мозку та ребер, хоча своєчасна та надана в повному обсязі медична допомога могла би позитивно вплинути на несприятливий перебіг захворювання та перешкодити настанню смерті ОСОБА_9 .
Таким чином, ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України, а саме у виконанні вчинення перевищення службових повноважень вчиненого групою осіб за попередньою змовою, тобто в умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, що спричинило тяжкі наслідки.
Крім того, встановлено, що відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ІІІ Інструкції із забезпечення режиму, охорони і нагляду за особами, які тримаються у слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України ЧПНСІ перебуває в безпосередньому підпорядкуванні начальника СІЗО та його першого заступника (заступника начальника СІЗО з режиму і охорони). У разі відсутності начальника СІЗО та його заступників ЧПНСІ відповідає за функціонування СІЗО, дотримання законодавства, прав і законних інтересів ув'язнених (засуджених). Він зобов'язаний: із залученням персоналу групи по роботі з особовим складом СІЗО проводити заняття зі службової підготовки з персоналом чергової зміни, відповідати за їх якість; підтримувати службову дисципліну персоналу зміни, вносити начальнику СІЗО та його заступникам пропозиції про його заохочення або накладення дисциплінарних стягнень; складати письмові характеристики на персонал зміни для їх атестації; вести і зберігати журнал обліку роботи персоналу чергової зміни; забезпечувати постійну взаємодію з денною зміною при виконанні службових завдань.
Пунктом 1 глави 5 розділу ІІІ Інструкції передбачено, що старший по корпусному відділенню несе службу у складі чергової зміни в режимному корпусу, підпорядковується ЧПНСІ, його заступнику та відповідає за забезпечення ізоляції, нагляду, дотримання прав ув'язнених (засуджених) та виконання ними передбачених правилами внутрішнього розпорядку обов'язків у підпорядкованому корпусному відділенні. У його підпорядкуванні перебувають молодші інспектори внутрішніх постів корпусного відділення.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.3, 2.4, 2.5, 2.12, 2.16 глави 2 посадової інструкції старшого по корпусу відділу режиму і охорони ДУ «Київський слідчий ізолятор», на останнього покладено наступні завдання та обов'язки: кожну годину перевіряти несення служби постовими молодшими інспекторами закріпленого за ним корпусного відділення; в разі тривоги негайно прибувати на пост з якого надійшов сигнал; здійснювати переміщення ув'язнених із однієї камери в іншу на підставі талона про переміщення, або списку переміщення; вести облік ув'язнених за камерною картотекою, здійснювати в камерних картках всі необхідні записи про переміщення із однієї камери в іншу і про видане або повернене майно; слідкувати за додержанням правил внутрішнього розпорядку, своєчасним підйомом, відходом до сну, видачою їжі, здійснювати заходи для підтримання дисципліни серед ув'язнених, негайно ліквідовувати помічені порушення і рішуче припиняти будь-які небезпечні дії ув'язнених; контролювати виведення працівниками відділу режиму і охорони ув'язнених на прогулянку, санітарну обробку, здійснення технічних огляді камер і планових обшуків; контролювати наявність та працездатність ТЗО і засобі зв'язку у корпусному відділенні, своєчасно усувати виявлені недоліки.
22.12.2024 о 09:00 год. старший по корпусу ОСОБА_5 заступив на добове чергування згідно Наказу №357 від 20.12.2024 «Про забезпечення охорони та нагляду за ув'язненими (засудженими) на добу», старшим корпусного відділення №2 відділу режиму і охорони, проте фактично ніс службу старшим по корпусному відділенню №1 ДУ «Київський слідчий ізолятор».
Так, під час реалізації спільного кримінально-протиправного умислу перевищуючи службові повноваження у вигляді незаконного поміщення ув'язненого ОСОБА_9 до одиночної камери (карцеру), з метою укриття власної службової недбалості, що призвела до побиття ОСОБА_9 , в.о. ЧПНСІ Особа 1 за участі в.о. ЗЧПНСІ Особа 2, старших по корпусу Особа 3 та ОСОБА_5 о16:08 год. помістили ОСОБА_9 до одиночної камери, що розташована на першому поверсі корпусного відділення №6 та в подальшому, за пособництва фельдшера ОСОБА_6 та сестри медичної ОСОБА_7 , у в період часу з 16:11 год. по 16:29 год. ними умисно не була надана ув'язненому ОСОБА_9 медична допомога, та не було вжито заходів щодо виклику карети швидкої медичної допомоги, та не прийнято рішення про поміщення ОСОБА_9 до медичної частини під постійний нагляд, а навпаки, будучи фахівцями в галузі медицини, усвідомлюючи важкість фізичного стану здоров'я ОСОБА_9 та передбачаючи наслідки у вигляді погіршення його стану здоров'я, умисно спростували наявні у ОСОБА_9 тяжкі тілесні ушкодження та оцінили стан здоров'я ОСОБА_9 задовільним та таким, що дозволяє останньому утримуватись в умовах одиночної камери.
В подальшому, у невстановлений досудовим розслідування час, проте не пізніше 16:29 год. з метою реалізації спільного злочинного умислу щодо перевищення службових повноважень у старшого по корпусу ОСОБА_5 виник злочинний умисел на залишення без допомоги ОСОБА_9 , який перебував в небезпечному для життя стані та ОСОБА_5 , будучи зобов'язаним піклуватись про ОСОБА_9 і маючи змогу надати йому допомогу, умисно не піклувався про ОСОБА_9 та не надав допомогу.
Під час перебування ОСОБА_9 в одиночній камері (карцері) його стан здоров'я продовжував погіршуватись, про що свідчило те, що він перебував на підлозі під ліжком у лежачому положенні та був знерухомлений.
Так, приблизно о 18:30 год. 22.12.2024, через кватирку дверей до одиночної камери (карцеру) заглянула старша по корпусу відділу режиму і охорони корпусного відділення №6 ОСОБА_16 , яка виявила важкий фізичний стан здоров'я ОСОБА_9 та негайно зателефонувала до чергової частини ДУ «Київський слідчий ізолятор» та повідомила в.о. ЧПНСІ Особа 1 про те, що в неї є думка, що ОСОБА_9 не дихає, на що Особа 1 повідомив, що направить до карцеру Особа 2, Особа 3 та ОСОБА_5 для перевірки.
В подальшому, реалізуючи свій злочинний умисел, щодо залишення ОСОБА_9 в небезпеці, старший по корпусу Особа 3, спотворюючи реальні обставини отримання тілесних ушкоджень ув'язненим ОСОБА_9 та з метою укриття слідів кримінального правопорушення щодо побиття ОСОБА_9 , о 18:32 год. до одиночної камери корпусного відділення №6, де утримувався ОСОБА_9 прибули Особа 2, Особа 3 та ОСОБА_5 .
В цей час, з метою укриття слідів кримінального правопорушення щодо побиття ОСОБА_9 , Особа 2 наблизився до ОСОБА_9 , який перебував в лежачому та знерухомленому стані, злегка потручав його рукою та, усвідомлюючи важкий стан здоров'я ОСОБА_9 , легковажно відносячись до наслідків, що призведуть до смерті ОСОБА_9 , повідомив ОСОБА_16 , що ОСОБА_9 спить, після чого Особа 2, Особа 3 та ОСОБА_5 усвідомлюючи важкий стан здоров'я ОСОБА_9 та не бажаючи надати йому допомоги о 18:34 год. покинули приміщення корпусного відділення №6.
О 19:44 год. до одиночної камери (карцеру) корпусного відділення №6, де утримувався ОСОБА_9 , на повідомлення Особа 1 про тілесні ушкодження ОСОБА_9 , прибули працівники Шевченківського УП ГУНП у м. Києві, котрі провели розмову з ОСОБА_9 під час якої ОСОБА_9 , усвідомлюючи, що разом з працівниками поліції присутні працівники ДУ «Київський слідчий ізолятор», які вчинили щодо ОСОБА_9 неправомірні дії та з метою уникнути вчинення подальших неправомірних дій з боку працівників ДУ «Київський слідчий ізолятор», шляхом кивання головою підтвердив працівникам поліції, що тілесні ушкодження отримав самостійно під час падіння з брусів в прогулянковому дворі, про що розписався в поясненні, яке працівник Шевченківського УП ГУНП у м. Києві написав зі слів оперуповноваженого СІЗО Особа 4.
В подальшому, 23.12.2024 приблизно о 01:45 год. проте не пізніше 01:50 год. старша по корпусу відділу режиму і охорони корпусного відділення №6 ОСОБА_16 почула як у двері одиночної камери (карцеру) стукає ОСОБА_9 . ОСОБА_16 підійшла до дверей одиночної камери (карцеру), де утримувався ОСОБА_9 , та через кватирку дверей побачила ОСОБА_9 який стояв та важко стогнав, на що ОСОБА_16 швидко відреагувала та зателефонувала до чергової частини з проханням терміново направити до ОСОБА_9 фельдшера.
О 01:50 год. 23.12.2024 до одиночної камери (карцеру) корпусного відділення №6, де утримувався ОСОБА_9 , прибула сестра медична ОСОБА_7 , яка виконуючи спільний злочинний умисел в порушення вимог посадових інструкцій сестри медичної Філії, будучи пособником перевищення службових повноважень з боку Особа 1, Особа 2, Особа 3 та ОСОБА_5 , перебуваючи у одиночній камері (карцері) корпусного відділення №6 ДУ «Київський слідчий ізолятор», де перебував ОСОБА_9 в період часу з 01:50 год. по 01:59 год. умисно не надала ув'язненому ОСОБА_9 належну медичну допомогу, не вжила заходів щодо виклику карети швидкої медичної допомоги та не помістила ОСОБА_9 до медичної частини під постійний нагляд, а навпаки, будучи фахівцем в галузі медицини, усвідомлюючи важкість стану здоров'я ОСОБА_9 та передбачаючи наслідки у вигляді погіршення його стану здоров'я, умисно приховала важкий стан здоров'я ОСОБА_9 вказавши на те, що ОСОБА_9 буде надана належна медична допомога вранці 23.12.2024.
Тим самим ОСОБА_5 з 18:34 год. 22.12.2024 до 09:00 год. 23.12.2024, будучи зобов'язаним піклуватись про ОСОБА_9 жодного разу не відвідав ОСОБА_9 в умовах одиночної камери (карцеру) чим саме залишив ОСОБА_9 в небезпеці без належної медичної допомоги.
Окрім цього, встановлено, що своєчасна та надана в повному обсязі медична допомога могла б позитивно вплинути на несприятливий перебіг захворювання та перешкодити настанню смерті ОСОБА_9 .
Також встановлено, що ОСОБА_5 шляхом ретельного динамічного спостереження міг визначити ознаки погіршення стану ОСОБА_9 , зокрема - зниження рівня свідомості, порушення неврологічного статусу, ознаки суттєвих больових відчуттів, порушення функції зовнішнього дихання, підвищену рухову активність чи навпаки гіподинамію, проте реалізуючи злочинний умисел ігноруючи обов'язок піклуватись за ОСОБА_9 залишив його в небезпеці, в результаті чого спричиненні тяжкі тілесні ушкодження призвели до смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ув'язненого ОСОБА_9 від поєднаної травми голови та грудної клітини з пошкодженням головного мозку та ребер, хоча своєчасна та надана в повному обсязі медична допомога могла би позитивно вплинути на несприятливий перебіг захворювання та перешкодити настанню смерті ОСОБА_9 .
Таким чином ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 135 КК України, а саме в завідомому залишенні без допомоги особи, яка перебуває в небезпечному для життя стані особою яка зобов'язана була піклуватись про цю особу і мала змогу надати їй допомогу, що привело до смерті особи.
Крім того, встановлено, що відповідно до статті 15 ЗУ «Про попереднє ув'язнення» застосовуються заходи стягнення, що до осіб, взятих під варту. До осіб, взятих під варту, які порушують вимоги режиму, адміністрація місця попереднього ув'язнення може застосовувати заходи стягнення.
Особи, взяті під варту, які злісно порушують вимоги режиму, за мотивованою постановою начальника місця попереднього ув'язнення можуть бути поміщені до карцеру на строк до десяти діб. Поміщення до карцеру не повинно поєднуватися з погіршенням встановлених норм харчування.
Застосовувані до взятих під варту заходи стягнення мають відповідати тяжкості і характеру провини. Не допускається застосування заходів, що навмисно завдають особам, яких тримають під вартою, фізичних чи моральних страждань або принижують людську гідність.
Стягнення може бути накладено у строк, що не перевищує десяти діб з дня виявлення проступку, а якщо у зв'язку з проступком проводилась перевірка, то з дня її завершення, але не пізніш як через шість місяців з дня вчинення проступку.
Накладене стягнення виконується негайно або не пізніше одного місяця з дня його винесення.
Пунктами 1, 2, 3, 4, 5 глави 7 розділу VIII Правил встановлено, що ув'язнені та засуджені, які злісно порушують вимоги режиму, можуть бути поміщені до карцеру чи дисциплінарного ізолятора, переведені до приміщення камерного типу (одиночної камери) на строки, передбачені статтею 15 Закону України «Про попереднє ув'язнення» та статтями 54, 68, 132 КВК.
Злісним порушенням режиму тримання є вживання ув'язненим або засудженим спиртних напоїв, наркотичних засобів, психотропних речовин чи інших одурманюючих засобів; виготовлення, зберігання, придбання, розповсюдження інших заборонених предметів, участь у настільних, азартних та інших іграх з метою здобуття матеріальної чи іншої вигоди; вчинення дрібного хуліганства; систематичне ухилення від лікування захворювань, що становлять небезпеку для здоров'я інших осіб.
Дрібне хуліганство - вживання ув'язненими або засудженими нецензурної лайки у присутності інших ув'язнених і засуджених, адміністрації СІЗО, персоналу СІЗО та осіб, які відвідують СІЗО, образливе чіпляння до них, а також інші подібні дії, що порушують вимоги режиму тримання, встановлені законодавством обов'язки громадян та посягають на права і свободи, честь і гідність інших осіб.
Систематичне ухиляння від лікування захворювань, що становлять небезпеку для здоров'я інших осіб, - порушення режиму тримання, вчинене знову, за яке ув'язнений або засуджений раніше притягувався до дисциплінарної відповідальності, за умови, що дисциплінарне стягнення за попереднє аналогічне порушення достроково не зняте або не погашене.
Постанови про поміщення ув'язненого або засудженого до карцеру чи дисциплінарного ізолятора, а також про переведення до приміщення камерного типу (одиночної камери) начальник СІЗО або особа, яка виконує його обов'язки, оголошує ув'язненому або засудженому під його особистий підпис.
У разі відмови ув'язненого чи засудженого поставити особистий підпис начальник СІЗО або особа, яка виконує його обов'язки, робить на постанові відповідну відмітку.
За відсутності начальника СІЗО, якщо іншими заходами припинити і попередити порушення режиму не можна, ув'язнені або засуджені переводяться до окремої камери відповідно до постанови про тимчасову ізоляцію до 24 годин ув'язненого (засудженого) до окремої камери до прибуття начальника СІЗО. Така ізоляція не є стягненням, але якщо за результатами перевірки приймається рішення про поміщення особи, яка вчинила порушення, до карцеру, дисциплінарного ізолятора, приміщення камерного типу (одиночної камери), час попереднього перебування в ізоляції зараховується до загального строку тримання в цих приміщеннях.
Перед поміщенням ув'язненого або засудженого до карцеру чи дисциплінарного ізолятора, переведенням до приміщення камерного типу (одиночної камери) персонал СІЗО повідомляє про це медичного працівника.
Письмовий висновок медичного працівника щодо неможливості тримання ув'язненого або засудженого в карцері чи дисциплінарному ізоляторі, приміщенні камерного типу (одиночній камері) підлягає негайному виконанню персоналом СІЗО.
Відповідно до Переліку видів документів, що створюються під час діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України, із зазначенням строків їх зберігання, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 11.07.2014 № 1115/5, передбачено складання рапортів про порушення ув'язненими і засудженими встановленого режиму тримання та інші правопорушення.
У відповідності до примітки ст. 358 КК України, під офіційним документом слід розуміти документи, що містять зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, чи може бути використана як документи - докази у правозастосовній діяльності, що складаються, видаються чи посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, а також окремими громадянами, у тому числі самозайнятими особами, яким законом надано право у зв'язку з їх професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати певні види документів, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.
Враховуючи викладене, рапорт про порушення ув'язненими і засудженими встановленого режиму тримання та інші правопорушення є офіційним документом, який містить зафіксовану інформацію, що підтверджує певні події і який здатний спричинити наслідки правового характеру і може бути використаний у правозастосовній діяльності, тобто у відповідності до примітки ст. 358 КК України є офіційним документом.
Таким чином, нехтуючи зазначеними нормами чинного законодавства, а також нівелюючи основні засади державної служби в Україні, ОСОБА_5 , являючись працівником правоохоронного органу, будучи наділеним владними повноваженнями в межах своєї компетенції, умисно вчинив нетяжкий злочин у сфері службової діяльності за наступних обставин.
Встановлено, що 19.10.2024 о 17 годині 30 хвилин правоохоронними органами у порядку ст. 208 КПК України затримано ОСОБА_9 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України.
У подальшому, 20.10.2024 ОСОБА_9 повідомлено про підозру за ч. 4 ст. 185 КК України.
21.10.2024 відносно ОСОБА_9 судом, у межах кримінального провадження, вперше обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, який у подальшому під час досудового розслідування неодноразово безперервно продовжувався. Востаннє запобіжний захід відносно ОСОБА_9 продовжено 16.12.2024 Святошинським районним судом м. Києва в межах строку досудового розслідування до 20.01.2025.
Так, 22.12.2024 в період приблизно з 14:30 год. по 14:45 год., більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, на ґрунті раніше виниклих неприязних відносин між ув'язненим ОСОБА_8 з камери №35 та ув'язненим ОСОБА_9 з камери №71 у прогулянковому дворі №23, що знаходиться на п'ятому поверсі корпусних відділень №1,2 ДУ «Київський слідчий ізолятор», за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська, 13, виник конфлікт, в ході якого засуджений ОСОБА_8 спільно з засудженими ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та іншими не встановленими на даний час досудовим розслідуванням ув'язненими (засудженими), спричинили ув'язненому ОСОБА_9 тяжкі тілесні ушкодження, у вигляді синця на верхній повіці лівого ока, ближче до зовнішнього його кута, синця на грудній клітині зліва від рівня 4-го ребра до 11-го ребра між середньо-пахвовою та задньо-пахвовою лініями, синця у лівому підребер'ї на рівні задньої пахвової лінії, синців на тильній поверхні лівої кісті на фоні основного суглобу 3-го пальця та на тильній поверхні основної фаланги 4-го пальця, перелому 4-11 ребр по передньо-пахвовій лінії зліва, 4-7 по передньо-пахвовій справа та перелому 7-го ребра по лопатковій лінії зліва із розривами пристінкової плеври зліва, крововилив у м'які тканини голови у правій скронево-потиличній ділянці, крововиливу під оболонки, у речовину та шлуночки мозку, що спричинені в результаті дії тупих предметів в один і той самий час та які перебувають у прямому причинному зв'язку із настанням смерті та в подальшому, 28.12.2024 призвели до смерті ув'язненого ОСОБА_9 .
О 15:45 год. Особа 1 разом з Особа 2, Особа 4, Особа 5, Особа 3 та ОСОБА_5 прибули на п'ятий поверх прогулянкових двориків, та Особа 1 розмістився спиною до відкритих дверей прогулянкового дворику №23 повідомив своїм підлеглим та ув'язненим які хаотично виходили з прогулянкових двориків про те, що прогулянка завершена і всім ув'язненим (засудженим) необхідно повернутись до своїх камер.
Далі Особа 1 о 15:46 год. разом з Особа 2, Особа 4, Особа 3 та ОСОБА_5 зайшли до прогулянкового дворику №23 де виявили навпроти вхідних дверей трохи праворуч біля стіни ув'язненого з камери №71 ОСОБА_9 який сидів на підлозі, з наявними тілесними ушкодженнями, слідами засохлої крові на обличчі та брудному одязі.
В подальшому в проміжок часу з 15:46 год. по 15:51 год. у Особа 1 в межах своєї зони відповідальності на добовому чергуванні, обіймаючи посаду в.о. ЧПНСІ та перебуваючи на п'ятому поверсі прогулянкових двориків корпусних відділень №1,2 ДУ «Київський слідчий ізолятор», після оцінки стану ОСОБА_9 та усвідомлення наслідків відповідальності за свої недбалі дії, що призвели до побиття ОСОБА_9 , виник злочинний умисел на вчинення умисних дій, які він в силу своєї посади не має права виконувати та дозволяти, а саме помістити ув'язненого ОСОБА_9 до одиночної камери тримання з посиланням на те, що ОСОБА_9 начебто вчинив порушення та підлягає дисциплінарній відповідальності у вигляді поміщення до одиночної камери терміном на 24 години, з метою приховання фактів можливого дисциплінарного або кримінального правопорушення з власного боку, з боку в.о. ЗЧПНСІ Особа 2, старшого по корпусу відділу режиму і охорони корпусного відділення №2 ОСОБА_5 та старшого по корпусному відділенню №2 Особа 3, що полягало у не здійсненні організації та забезпечення охорони нагляду ізоляції ув'язнених та засуджених, а також відсутності контролю за несенням служби особового складу чергової та денної зміни та з метою приховання таких порушень з боку підлеглого молодшого інспектора денної зміни відділу режиму і охорони ДУ «Київський слідчий ізолятор» Особа 6.
В подальшому Особа 1 надав незаконну вказівку Особа 3, ОСОБА_5 та Особа 5 вивести ув'язненого ОСОБА_9 з корпусних відділень №1,2 та провести його до корпусного відділення №6 де помістити до одиночної камери (карцеру).
На шляху до корпусного відділення №6 ув'язнений ОСОБА_9 йшов важко та повільно, потребував сторонньої допомоги у вигляді підтримки яку на виході з корпусних відділень №1,2 надавав Особа 3 та ОСОБА_5 та за межами корпусного відділення №1,2 на решті частині маршруту до корпусного відділення №6 надавав Особа 3. Під час всього маршруту ОСОБА_9 не намагався та не відхилявся від заданого маршруту, не перешкоджав проведенню поверхневої перевірки, не отримував зауваження від працівників установи, не підбурював співкамерників на невиконання дотримання режиму та не перебував в стані алкогольного сп'яніння, чим сам не порушив жодну з норм глави 7 розділу VIII Правил.
Разом з тим, 22.12.2024 не раніше 14:45 год., більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, в ОСОБА_5 виник злочинний умисел спрямований на складання рапорту із завідомо неправдивими відомостями про порушення ув'язненим ОСОБА_9 встановленого режиму тримання та інших правопорушень, з метою створити штучні підстави для поміщення ОСОБА_9 на 24 години до окремої камери, чим саме приховати факти можливого дисциплінарного або кримінального правопорушення з власного боку, з боку в.о. ЧПНСІ Особа 1, в.о. ЗЧПНСІ Особа 2 та старшого по корпусу відділу режиму і охорони корпусного відділення №1 Особа 3 який фактично ніс службу на корпусному відділенні №2, що полягало у не здійсненні організації та забезпечення охорони нагляду ізоляції ув'язнених та засуджених, а також відсутності контролю за несенням служби особового складу чергової та денної зміни та з метою приховання таких порушень з боку підлеглого молодшого інспектора денної зміни відділу режиму і охорони ДУ «Київський слідчий ізолятор» Особа 6.
Реалізуючи злочинний умисел, ОСОБА_5 , 22.12.2024 не раніше 14:45 год., більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у приміщенні ДУ «Київський слідчий ізолятор», що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська, 13, з метою створити штучні підстави для поміщення ОСОБА_9 на 24 години до окремої камери, чим саме приховати факти можливого дисциплінарного або кримінального правопорушення з власного боку, з боку в.о. ЧПНСІ Особа 1, в.о. ЗЧПНСІ Особа 2 та старшого по корпусу відділу режиму і охорони корпусного відділення №1 Особа 3 який фактично ніс службу на корпусному відділенні №2, що полягало у не здійсненні організації та забезпечення охорони нагляду ізоляції ув'язнених та засуджених, а також відсутності контролю за несенням служби особового складу чергової та денної зміни та з метою приховання таких порушень з боку підлеглого молодшого інспектора денної зміни відділу режиму і охорони ДУ «Київський слідчий ізолятор» Особа 6, діючи умисно, усвідомлюючи неправдивий характер відомостей, склав та підписав рапорт на ім'я начальника ДУ «Київський слідчий ізолятор» полковника внутрішньої служби ОСОБА_17 , про порушення ув'язненим ОСОБА_9 встановленого режиму тримання та інших правопорушень, із наступним змістом: Доповідаю Вам, що приблизно о «16» год. «10» хв. «22.12»2024 року було виявлено порушення ув'язненим (засудженим) камери № «71 ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_3 ст. 185 ч. 4» Дата прибуття до установи «21.10.24 р.» р.р.1. п.4.3. «Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної Кримінально-виконавчої служби України» затверджених наказом Міністерства юстиції України №1769/5 від 14.06.2019 та статтю 10 Закону України «Про попереднє ув'язнення», а саме: «Під час повернення з прогулянки ув'язнений ОСОБА_18 намагався відхилитися від маршруту слідування, був зупинений, перешкоджав проведенню поверхневого огляду, на неодноразові зауваження працівників установи не реагував підбурював співкамерників на невиконання режиму тримання, також із ротової порожнини був стійкий запах алкоголю».
Після внесення ОСОБА_5 до рапорту про порушення ув'язненим ОСОБА_9 встановленого режиму тримання та інших правопорушень завідомо неправдивих відомостей він підписав вказаний рапорт особисто та написав дату складання рапорту «22.12.2024» та анкетні дані «ст по кв. с-нт в/с ОСОБА_5 », після чого вказаний рапорт надав до чергової частини ДУ «Київський слідчий ізолятор», чим здійснив видачу офіційного документу.
У подальшому, неналежне виконання службових обов'язків посадовими особами ДУ «Київський слідчий ізолятор» призвело до незаконного утримання ОСОБА_9 в період часу приблизно з 16:10 год. 22.12.2024 до 10:00 год. 23.12.2024 в приміщенні одиночної камери корпусного відділення №6 ДУ «Київський слідчий ізолятор» без отримання належної медичної допомоги та належного контролю з боку медичних працівників.
Таким чином ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 366 КК України, а саме внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей та видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів.
15.07.2025 року між прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_19 та обвинуваченим ОСОБА_5 за участю захисника ОСОБА_4 було укладено угоду про визнання винуватості.
Так, з її змісту вбачається, що сторони визначили істотні для кримінального провадження обставини; констатовано факт визнання винуватості обвинуваченим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27 ч.2 ст. 28 ч.3 ст.365, ч.3 ст. 135, ч.1 ст. 366 КК України; у зв'язку з активним сприянням розкриттю кримінального правопорушення, щирим каяттям, позитивними характеристиками, сторонами узгоджено, що при затвердженні угоди ОСОБА_5 буде призначено основне покарання із застосуванням ч.1 ст.69 КК України, нижче від найнижчої межі, встановленої санкцією ч.3 ст.365КК України, а саме: у виді позбавлення волі строком на чотири роки десять місяців, з застосуванням додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в правоохоронних органах України на строк три роки; за ч.3 ст. 135 КК України - у виді позбавлення волі строком на чотири роки; за ч.1 ст. 366 КК України - один рік обмеження волі з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах України на строк три роки.
Остаточне покарання обвинуваченому ОСОБА_5 суд визначає із застосуванням ч.1 ст.70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим.
Також узгоджено застосування до ОСОБА_5 положень ст. 75 КК України із звільненням останнього від відбування основного покарання з встановленням іспитового строку; узгоджено не застосування додаткового покарання у виді конфіскації майна відповідно до ст. 77 КК України; роз'яснено наслідки укладення та затвердження угоди, передбачені ст.473 КПК України; наслідки невиконання угоди.
У судовому засіданні прокурор уважає, що при укладенні даної угоди дотримані вимоги і правила КПК України та КК України, просив затвердити угоду про визнання винуватості, укладену з обвинуваченим.
Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні просив затвердити угоду про визнання винуватості від 15.07.2025 року, укладену між ОСОБА_5 та прокурором, пояснили, що дана угода відповідає вимогам закону, укладена обвинуваченим у його присутність, добровільно, не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.
У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 дав показання, відповідно до яких угода про визнання винуватості укладена добровільно, не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді. Просив суд затвердити угоду про визнання винуватості від 15.07.2025 року і призначити йому узгоджену в ній міру покарання, при цьому беззастережно визнав себе винним у вчиненні інкримінованого йому злочину, викладеного в обвинувальному акті.
Суд, дослідивши угоду про визнання винуватості, матеріали кримінального провадження, вислухавши доводи учасників розгляду, дійшов висновку про можливість затвердження угоди про визнання винуватості з огляду на таке.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.
Відповідно до з ч. 4 ст. 469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена щодо кримінальних проступків, злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам.
Перевіривши угоду про визнання винуватості на її відповідність вимогам чинного КПК України, суд дійшов висновку, що зазначена угода у повному обсязі відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки вона містить всі необхідні вимоги, визначені статтею 472 КПК України, зокрема, найменування сторін, формулювання обвинувачення та його правову кваліфікацію із зазначенням частини статті закону України про кримінальну відповідальність, істотні для відповідного кримінального провадження обставини, беззастережне визнання обвинуваченим своєї винуватості у вчиненні кримінального правопорушення, узгоджене покарання та згоду обвинуваченого на його призначення, наслідки укладення та затвердження угоди, передбачені статтею 473 цього Кодексу, дата її укладення та підписи сторін.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 , обґрунтовано обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 3 ст. 135, ч. 1 ст. 366 КК України.
Обставини, що пом'якшують покарання згідно ст.66 КК України, є визнання вини та щире каяття, сприяння розкриттю злочину, вчинення кримінального правопорушення з зв'язку службовою залежністю.
Згідно ст.67 КК України відсутні обставини, що обтяжують покарання.
Враховуючи, що судом не встановлено обставин, які обтяжують покарання, обвинувачений ОСОБА_5 повністю визнав, усвідомив свою вину та щиро розкаявся, активно сприяв розкриттю злочинів, що суд визнає обставинами, що пом'якшують покарання та суттєво знижують ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, з урахуванням особи винного, який раніше не судимий, працює майстром у ФГ «Орленко і родина», позитивно характеризується за місце роботи на проживання, має визначене місця проживання на території України, позитивно характеризується, суд дійшов висновку, що необхідно призначити основне покарання за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України, за правилами ч.1 ст.69 КК України, нижче від найнижчої межі, встановленої санкцією ч. 3 ст. 365 КК України, а саме: у виді позбавлення волі строком чотири роки десять місяців, із застосуванням додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в правоохоронних органах України на строк три роки; за ч.3 ст. 135 КК України - у виді позбавлення волі строком на чотири роки; за ч.1 ст. 366 КК України - один рік обмеження волі з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах України на строк три роки.
Остаточне покарання слід визначити за сукупністю кримінальних правопорушень, згідно ч.1 ст. 70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим.
На підставі ст.75 КК України необхідно звільнити ОСОБА_5 від відбування покарання з випробуванням з урахуванням особи обвинуваченого, який вину визнав, розкаявся та активно сприяв розкриттю злочину, позитивно характеризується, раніше не судимий, на обліку у психіатра та нарколога не перебуває, у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що виправлення засудженого можливе без відбування покарання.
Умови угоди не суперечать інтересам суспільства і не порушують права, свободи чи інтереси сторін або інших осіб, обвинувачений ОСОБА_5 може виконати взяті на себе за угодою зобов'язання, наявні фактичні підстави для визнання винуватості, узгоджена міра покарання відповідає загальним засадам призначення покарання, визначених ст. 65 КК України.
Потерпіла ОСОБА_20 не заперечувала проти укладення угоди та погоджується із її умовами щодо призначеного покарання та звільнення ОСОБА_5 від його відбування.
При цьому в підготовчому судовому засіданні було встановлено, що обвинувачений розуміє свої права, визначені п.1 ч.4 ст.474 КПК України, наслідки укладення та затвердження даної угоди, передбачені ч. 2 ст. 473 КПК України, характер обвинувачення, вид покарання, а також інші заходи, які будуть застосовані до нього у разі затвердження угоди судом.
Судом у підготовчому судовому засіданні також встановлено, що укладання угоди про визнання винуватості між прокурором та обвинуваченим є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.
За таких підстав суд приходить до висновку про можливість затвердження угоди про визнання винуватості, укладеної від 15.07.2025 року, у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань №62025100120000371 від 20.06.2025 року, між прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_19 та обвинуваченим ОСОБА_5 та призначення обвинуваченому узгодженої міри покарання.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 314, 315, 369-376, 475, 615 КПК України, суд
Угоду про визнання винуватості від 15.07.2025 року, укладену у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань №62025100120000371 від 20.06.2025 року, між прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_21 та обвинуваченим ОСОБА_5 - затвердити.
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України, та призначити йому покарання, із застосуванням ч.1 ст. 69 КК України, у виді позбавлення волі на строк чотири роки десять місяців, з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах України на строк три роки.
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч.3 ст. 135 КК України, та призначити йому покарання, у виді позбавлення волі на строк чотири роки.
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого за ч.1 ст. 366 КК України, та призначити йому покарання, у виді обмеження волі на строк один рік з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах України на строк три роки.
На підставі ст. 70 КК України за сукупністю злочинів, шляхом поглинення менш суворих покарань більш суворим, остаточне покарання обвинуваченому ОСОБА_5 призначити у виді позбавлення волі на строк чотири роки десять місяців, з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах України на строк три роки.
На підставі статті 75 КК України звільнити ОСОБА_5 від відбування призначеного основного покарання з випробуванням строком на два роки, якщо він протягом іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на нього обов'язки.
На підставі ч.1 статті 76 КК України покласти на ОСОБА_5 обов'язки періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Вирок може бути оскаржений до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення прокурором та обвинуваченим виключно з підстав призначення судом покарання суворішого, ніж узгоджене, ухвалення вироку без згоди обвинуваченого на призначення покарання, нероз'яснення наслідків укладення угоди. Прокурором вирок може бути оскаржений виключно з підстав призначення судом покарання, менш суворого, ніж узгоджене сторонами угоди; затвердження судом угоди у провадженні, в якому згідно з частиною четвертою статті 469 КПК України угода не може бути укладена.
Вирок набирає законної сили через тридцять днів з дня його проголошення, у разі неподання апеляційної скарги.
Копії вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.
Суддя ОСОБА_1