Дата документу 13.11.2025
Справа № 334/7836/25
Провадження № 2/334/4156/25
13 листопада 2025 року м. Запоріжжя
Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі
головуючого судді Бредіхіна Ю.Ю.,
за участю секретаря Жураківської В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми,
установив:
І. Зміст позовних вимог та заперечень сторін
Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до суду із вимогою про стягнення з ОСОБА_1 грошових коштів у розмірі 2 800 грн. В обґрунтування своїх вимог вказав на те, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (далі - Управління) перебувала особова справа ОСОБА_1 (далі - Відповідач), отримувача допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, що проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території України, яка стала на облік в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (далі - Управління), згідно довідки від 04.03.2015 №2327003476 і отримувала допомогу внутрішньо переміщеним особам в Управлінні на свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
07.09.2021 року відповідач вчергове звернулася до Управління для призначення грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг.
На момент звернення механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг регламентував «Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (далі - Порядок №505).
Відповідно до пункту 3 Порядку №505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначалася на сім'ю та виплачувалася одному з її членів у розмірах: для дітей 1000 гривень на одну особу (члена сім'ї), а для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Згідно з рішенням Управління від 13.09.2021 за заявою відповідачу призначено виплату допомоги переміщеним особам на проживання у розмірі 1000,00 грн. на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , як дитину до 18 років.
22.03.2022 року набрав чинності Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 (далі - Порядок №332).
Згідно з абзацом 6 пункту 3 Порядку №332 Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 року отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (Офіційний вісник України, 2014 р., № 80, ст. 2271). Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.
Допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Тому, на підставі Порядку №332 з квітня 2022 року, згідно з розпорядженнями Управління на продовження строку виплати, розмір виплат Відповідачу склав 3000,00 гри. щомісячно із розрахунку на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 як дитину до 18 років.
Пунктом 5 Порядку здійснення верифікації та моніторингу державних виплат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №136 (далі - Порядок №136) передбачено здійснення верифікації державних виплат в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб'єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних в автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.
Згідно із службовою запискою від 15.06.2023 року, спеціалістами Управління проведена вибіркова перевірка особової справи відповідача в ході якої виявлено, що ОСОБА_1 з квітня 2022 року по жовтень 2022 року отримувала допомогу тільки на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 3000 грн., оскільки втратила право отримувати допомогу на себе. Однак після міграції особової справи до програмного забезпечення «Єдина інформаційна система соціальної сфери», починаючи з листопада 2022 року помилково з технічних причин допомога була автоматично нарахована на дитину (3000 грн.) та на заявницю (2000 грн.) у розмірі 5000,00 грн.
Згідно з рішенням від 23.06.2023 року, відповідачу перепризначена виплата допомоги переміщеним особам на проживання у розмірі 3000,00 грн. на місяць, а згідно з рішенням від 26.06.2023 року №52303_216169_Р призначено утримання надміру виплачених сум допомог за рахунок суми з наступних виплат у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
Утримання надміру виплачених коштів допомоги проводилося до 01.01.2025 року, та станом на момент подання позовної заяви залишок надміру виплаченої допомоги склав 2 800 грн. (14000,00 грн. - 11200,00 грн.).
Відповідно до пункту 29 Порядку №332 у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Департаментом на адресу місця проживання відповідача направлялись листи з пропозицією повернути переплачену суму допомоги добровільно, але переплачені кошти Відповідач у добровільному порядку станом на дату подання позову не повернула.
На підставі викладеного, позивач просить суд стягнути з відповідача суму надмірно сплачених коштів в сумі 2 800 грн., а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 028 грн.
Відповідач відзиву на позов не надала.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні рішення у справі
Ухвалою суду від 22.09.2025 року відкрито спрощене провадження у справі з викликом (повідомленням) сторін.
У судові засідання відповідач не з'явилась. Будь-яких заяв чи клопотань з цього приводу не надала. Про час, дату та місце його проведення повідомлена у встановлений законодавством спосіб.
Частиною сьомою статті 128 Цивільного процесуального кодексу України (далі за текстом - ЦПК України) визначено, що у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
Враховуючи наявність підстав, визначених частиною першою статті 280 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
ІІІ. Фактичні обставини встановлені судом
Згідно довідки від 04.03.2015 №2327003476 ОСОБА_1 має статус внутрішньо переміщеної особи та отримувала допомогу внутрішньо переміщеним особам в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району на свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 №71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент відповідно додатку 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (пункт 47).
07.09.2021 року ОСОБА_1 звернулася до Управління для призначення грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг.
На момент звернення механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг регламентував «Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, на підставі якого грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначалася на сім'ю та виплачувалася одному з її членів у розмірах: для дітей 1000 гривень на одну особу (члена сім'ї), а для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
13.09.2021 року за рішенням Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району відповідачу призначено виплату допомоги переміщеним особам на проживання у розмірі 1000,00 грн. на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як дитину до 18 років.
22.03.2022 року набрав чинності «Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332.
Відповідно до службової записки від 15.06.2023 року, спеціалістами Управління проведена вибіркова перевірка особової справи № 610444 відповідача в ході якої виявлено, що ОСОБА_1 з квітня 2022 року по жовтень 2022 року отримувала допомогу тільки на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 3000 грн., оскільки втратила право отримувати допомогу на себе. Однак після міграції особової справи до програмного забезпечення «Єдина інформаційна система соціальної сфери», починаючи з листопада 2022 року помилково з технічних причин допомога була автоматично нарахована на дитину (3000 грн.) та на заявницю (2000 грн.) в загальній сумі 5000,00 грн.
Рішенням від 23.06.2023 року, відповідачу перепризначена виплата допомоги переміщеним особам на проживання у розмірі 3000,00 грн. на місяць.
Рішенням від 26.06.2023 року №52303_216169_Р призначено утримання надміру виплачених сум допомог за рахунок суми з наступних виплат у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
Згідно з довідкою від 19.12.2024 року, загальна сума надмірно виплачених ОСОБА_1 коштів за період з 01.11.2022 по 31.05.2023 становила 14 000 грн., утримання надміру виплачених коштів допомоги в розмірі 20 % проводилась щомісячно в загальній сумі 11 200 грн., станом на 01.01.2025 року залишок надміру виплаченої допомоги склав 2 800 грн.
Департаментом на адресу місця проживання відповідача направлялось повідомлення № 04.0106/868 від 13.02.2025 року з пропозицією повернути переплачену суму допомоги добровільно, але переплачені кошти відповідачем у добровільному порядку не повернуті.
ІV. Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду щодо оцінки аргументів наведених учасниками справи
Відповідно до абзацу 5 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 р. включно, надається починаючи з березня 2022 року.
З метою обліку внутрішньо переміщених осіб орган соціального захисту населення на підставі отриманої електронної справи включає інформацію про таких осіб до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Пунктом 5 Порядку здійснення верифікації та моніторингу державних виплат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №136 передбачено здійснення верифікації державних виплат в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб'єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних в автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.
Відповідно до пункту 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначалася на сім'ю та виплачувалася одному з її членів у розмірах: для дітей 1000 гривень на одну особу (члена сім'ї), а для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Згідно з абзацом 6 пункту 3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332, допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 року отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.
Відповідно до пункту 29 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332, у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Частиною першою статті 1212 Цивільного кодексу України унормовано, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до статті 1213 Цивільного кодексу України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Згідно із ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Отже, за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Повернення надмірно сплачених сум щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась не з вини юридичної особи, яка виплатила таку допомогу, зокрема, через відсутність рахункової помилки при призначенні такої допомоги.
Частиною першою статті 141 ЦПК України визначено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , адреса реєстрації як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 37573438, юридична адреса: м. Запоріжжя, бул. Марії Приймаченко, буд. 3) грошові кошти у сумі 2 800 (дві тисячі вісімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , адреса реєстрації як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 37573438, юридична адреса: м. Запоріжжя, бул. Марії Приймаченко, буд. 3) судовий збір у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ю.Ю. Бредіхін