Постанова від 20.11.2025 по справі 308/14403/25

308/14403/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.11.2025 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за протоколом про порушення митних правил, що надійшла із Закарпатської митниці Держмитслужби відносно громадянина України громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження:Україна, Львівська обл.., с.Суховоля, місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , за ч. 6 ст. 481 МК України,-

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про порушення митних правил № 0665/UA305000/2025 від 17 вересня 2025 року вбачається, що Закарпатською митницею здійснюється аналітично-перевірочні заходи з використанням Автоматизованої системи митного оформлення «Центр» щодо дотримання громадянами митного режиму «тимчасове ввезення» при переміщенні на митну територію України транспортних засобів особистого користування, за результатами яких встановлено, що 16.06.2025 через митний пост "Ужгород-автомобільний" Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_1 ввезено на митну територію України легковий автомобіль марки «RENAULT», модель «MEGANE», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 , в режимі «тимчасового ввезення до 60 днів» під зобов'язання про зворотнє вивезення № UA305090/2025/001997 від 16.06.2025 року.

Враховуючи вимоги ст. 380 МК України, громадянин України ОСОБА_1 мав вивезти транспортний засіб RENAULT», модель «MEGANE», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 за межі митної території Украни у строк до 28.07.2025 р.

З метою з'ясування обставин порушення строку тимчасового ввезення легкового автомобіля марки RENAULT», модель «MEGANE», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 , Закарпатською митницею направлено лист на адресу гр. України ОСОБА_1 від 04.08.2025 року №7.7-5/28-12-05/10/6933.

Станом на 17.09.2025 року зворотної відповіді, підтверджуючих документів та звернень до Закарпатської митниці від від гр.України ОСОБА_1 не надходило. Для надання посненення за викликом згідно направленого листа не зявився. До митних органів з проханням продовження попередньо встановленого терміну тимчасового ввезення вищезазначеного транспортного засобу гр. ОСОБА_1 не звертався.

Згідно з мережею Інтернет (сайт «Mobile.de») вартість аналогічного/ подібного автомобіля марки RENAULT», модель «MEGANE», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 складає 750 євро, що згідно з курсом НБУ на 17.09.2025 становить 36 492 грн. 53 коп.

Таким чином гр. України ОСОБА_1 перевищив встановлений строк тимчасового ввезення на митну територію України автомобіля марки RENAULT», модель «MEGANE», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 , більше ніж на тридцять діб.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.

В судовому засіданні представник Закарпатської митниці Держмитслужби, просив притягнути громадянина України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки останній допустив порушення митних правил, передбачене ч. 6 ст. 481 МКУ.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином, оголошення та інформація про стадію розгляду справи розміщено на офіційному веб-порталі судової влади України, сайті Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області за посиланням https://ug.zk.court.gov.ua/sud0712/gromadyanam/vukp/.

Заяв та клопотань, заперечень на протокол про порушення митних правил від нього до суду не надходило. Про причини неявки суд не повідомляв, заяв про відкладення розгляду справи не подавав.

З огляду на вказане, вважаю за можливе розгляд справи проводити за його відсутності.

Заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши матеріали справи, доходжу до наступного висновку.

Відповідно вимог ст. 245 КУпАП, ст. 486 МК України завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст. 280 КУпАП, ст. 489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.

Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 103 МК України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.

Згідно ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без надання забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу Х цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об'єктом оподаткування митними платежами.

Тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД, та причепів до них, що класифікуються за товарною позицією 8716 згідно з УКТ ЗЕД, у кількості більше однієї одиниці на кожну товарну позицію дозволяється за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу X цього Кодексу….

…Строки, передбачені абзацами першим, другим, третім та п'ятим цієї частини, можуть бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.

Згідно з ч.5 ст. 255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій).

Відповідно до статті 192 МК України зазначені заходи, що вживаються у разі аварії чи дії обставин непереборної сили під час перевезення товарів. Зокрема, якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов'язаний: 1) вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання; 2) терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.

Порядок визначення особливостей виконання митних формальностей при поміщенні товарів у митні режими, передбачений Митним кодексом України, та під час перебування товарів у відповідному митному режимі - Порядком виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 31.05.2012 року № 657, який зареєстровано в Міністерстві юстиції 02.10.2012 року за N 1669/21981 (далі - Порядок).У розділі VIII даного Порядку надано визначення аварії та обставин непереборної сили. Так, аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи.

Обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.

Пунктом 3 розділу VIII зазначеного Порядку передбачено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

Якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили (пункт 5 розділу VIII Порядку).

Згідно матеріалів справи:

Закарпатською митницею здійснюється аналітично-перевірочні заходи з використанням Автоматизованої системи митного оформлення «Центр» щодо дотримання громадянами митного режиму «тимчасове ввезення» при переміщенні на митну територію України транспортних засобів особистого користування, за результатами яких встановлено, що 16.06.2025 через митний пост "Ужгород-автомобільний" Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_1 ввезено на митну територію України легковий автомобіль марки «RENAULT», модель «MEGANE», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 , в режимі «тимчасового ввезення до 60 днів» під зобов'язання про зворотнє вивезення № UA305090/2025/001997 від 16.06.2025 року.

Враховуючи вимоги ст. 380 МК України, громадянин України ОСОБА_1 мав вивезти транспортний засіб RENAULT», модель «MEGANE», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 за межі митної території України у строк до 28.07.2025 р.

З метою з'ясування обставин порушення строку тимчасового ввезення легкового автомобіля марки RENAULT», модель «MEGANE», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 , Закарпатською митницею направлено лист на адресу гр. України ОСОБА_1 від 04.08.2025 року №7.7-5/28-12-05/10/6933.

Станом на 17.09.2025 року зворотної відповіді, підтверджуючих документів та звернень до Закарпатської митниці від гр.України ОСОБА_1 не надходило. Для надання пояснення за викликом згідно направленого листа не з'явився. До митних органів з проханням продовження попередньо встановленого терміну тимчасового ввезення вищезазначеного транспортного засобу гр. ОСОБА_1 не звертався.

Особа що ввезла транспортний засіб на митну територію України у суд для участі у розгляді справи не з'явилася, жодних пояснень з приводу обставин викладених у протоколі до суду не направила.

Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Згідно ч. 5 ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.

Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

Згідно з ч.5 ст. 255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій)

З огляду на вказане, приходжу до переконання, що вказані в сукупності зібрані матеріали свідчать про наявність в діях ОСОБА_1 , складу правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, а саме перевищення встановленого строку тимчасового ввезення на митну територію України автомобіля марки RENAULT», модель «MEGANE», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 , більше ніж на тридцять діб.

Вина ОСОБА_1 , у вчиненні ним порушення митних правил підтверджується: протоколом про митних правил № 0665/UA305000/2025 від 17 вересня 2025 року; митною декларацією; витягом з АСМО «Центр»; листом щодо проведення перевірочних заходів; доповідною запискою головного державного інспектора відділу митого оформлення митного поста «Ужгород автомобільний» ОСОБА_2 .

Аналізуючи наведені докази у даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності суперечностей, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 , у вчиненні порушення, передбаченого ч. 6 ст. 481МК України доведена повністю.

Відповідно до ч.1 ст.460 МК України вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, … не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Обставин, що об'єктивно та відповідно до закону перешкоджали б ОСОБА_1 виконати зобов'язання реекспорту транспортного засобу судом не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, характер вчиненого порушення, особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не притягувався, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, у розмір передбаченому санкцією ч.6 ст. 481 МК України.

Відповідно до інформації, отриманої з мережі Інтернет (сайт «autoscout24.com»), вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «Mercedes» моделі «Е 220». 1996 року випуску становить 4 650 євро, що згідно з курсом НБУ складає 223 297.19 грн. (двісті двадцять три тисячі двісті дев?яносто сім грн. 19 коп.).

Адміністративне стягнення згідно ст. 23 КУпАП є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами

Так, ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» порушника підлягає стягненню судовий збір у сумі 605,60 грн.

На підставі наведеного, та керуючисьст.ст.90, 268, 458, 460, 481, 522, 527, 528 МК України, ст.ст.16, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне у вигляді штрафу в розмірі 8 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 136 000 (сто тридцять шість тисяч) гривень..

Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави у розмірі 605,60 грн.

Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Відповідно доч.1 ст. 307 та ч.2 ст. 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду О.В.Фазикош