Ухвала від 18.11.2025 по справі 286/743/15-а

Справа № 286/743/15-а

УХВАЛА

18 листопада 2025 року м. Овруч

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Вачко В. І.

з секретарем Щипська І. О.,

розглянувши заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення , -

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернулася до Овруцького районного суду Житомирської області із заявою про зміну способу і порядку виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 06.05.2015 року у справі № 286/743/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про зобов'язання вчинити певні дії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в якій просить ухвалити рішення, яким змінити встановлений постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 06 травня 2015 року у справі № 286/743/15-а спосіб і порядок його виконання, встановивши в частині зобов'язання Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області здійснити виплату недоотриманої доплати новий спосіб його виконання: «Стягнути з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області визначену за постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 06 травня 2015 року у справі № 286/743/15-а доплату у сумі 33658,99 грн.».

Заявник в заяві просить розгляд справи провести без її участі.

Боржник в судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, хоча про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв не подав.

Згідно з ч.2 ст.378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Розглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 06.05.2015 року у справі № 286/743/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням ухвали Овруцького районного суду від 16.06.2016 року у справі № 286/743/15-а за заявою Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про виправлення описки у виконавчому листі та питання виправлення описок в судовому рішенні з ініціативи суду, визнано дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 нарахованої відповідно до постанови Овруцького районного суду від 01.08.2012 року по справі № 617-12275/12 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.02.2011 року по 30.06.2012 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - протиправними; зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 нараховану їй відповідно до постанови Овруцького районного суду від 01.08.2012 року по справі № 617-12275/12 доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.02.2011 року по 30.06.2012 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законами України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та «Про Державний бюджет України на 2012 рік» в сумі 33658,99 грн.

Постанова набрала законної сили та на її виконання Овруцьким районним судом Житомирської області було видано виконавчий лист.

Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 09.02.2023 у виконавчому листі, виданому 28 серпня 2015 року Овруцьким районним судом Житомирської області у справі № 286/743/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», замінено боржника - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області його правонаступником - Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.

Частинами 1, 3 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувала чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Відповідно до частин 2-3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (частина 1 статті 373 КАС України).

Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для виконання, що у разі відсутності добровільного виконання судових рішень забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження є завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" (частина 1 статті 5 Закону №1404-VIII).

Таким чином, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень; повноваження щодо вчинення дій з приводу примусового виконання рішення суду, в тому числі і щодо перевірки його виконання, належать передусім виконавцям.

Відповідно до частини 3 статті 33 Закону № 1404-VIII передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Статтею 7 Закону України від 5 червня 2012 року № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачено, що виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Разом з цим, заявником не надано докази, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату або що відповідач створює перешкоди для виконання такого рішення.

Заявник в заяві зазначає, що на день звернення до суду із заявою відповідач, як суб'єкт владних повноважень не на користь якого постановлено судове рішення має нараховану при виконанні судового рішення заборгованість, яка не виплачена з причин відсутності коштів, однак жодних доказів в підтвердження того, що рішення суду не виконано та має місце заборгованість по виплаті їй грошових коштів заявником суду не надано.

Також заявником не надано суду доказів, що на день звернення заявника до суду державним виконавцем провадиться виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа, виданого на виконання рішення суду, про зміну способу і порядку виконання якого звернувся заявник.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Керуючись ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволені заяви відмовити.

Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя В. І. Вачко