Справа №: 398/6467/25
провадження №: 3/398/1771/25
Іменем України
"21" листопада 2025 р. м.Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі судді Подоляк Я.М., за участі секретаря судового засідання Калатаєвської С.В., прокурора Криворучка О.Є., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника - адвоката Боровського В.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженки м.Камінь-Каширський Волинської області, українки, громадянки України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює на посаді головного спеціаліста Пенсійного фонду України в Донецькій області,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Олександрійського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області, будучи, у тому числі станом на 00год 00хв 01.01.2022 року, суб'єктом декларування, а саме особою, зазначеною у пп. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», у період часу з 00год 00хв 01.01.2021 року до 01.02.2024 року в порушення вимог ч.1 ст.45 вказаного Закону несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, а саме 04.02.2025 року о 08 год 24 хв, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Олександрійського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області, будучи, у тому числі станом на 00год 00хв 01.01.2023 року, суб'єктом декларування, а саме особою, зазначеною у пп. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», у період часу з 00год 00хв 01.01.2023 року до 01.02.2024 року в порушення вимог ч.1 ст.45 вказаного Закону несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, а саме 04.02.2025 року о 09 год 04 хв, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Олександрійського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області, будучи, у тому числі станом на 00год 00хв 01.01.2024 року, суб'єктом декларування, а саме особою, зазначеною у пп. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», у період часу з 00год 00хв 01.01.2024 року до 01.04.2024 року в порушення вимог ч.2 ст.45 вказаного Закону несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, а саме 04.02.2025 року о 10 год 06 хв, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Олександрійського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області, будучи, у тому числі станом на 00год 00хв 19.04.2024 року, суб'єктом декларування, а саме особою, зазначеною у пп. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», у період часу з 00год 00хв 19.04.2023 року до 01.02.2024 року в порушення вимог ч.2 ст.45 вказаного Закону несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме 04.02.2025 року о 10год 23хв, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала, при цьому пояснила, що вона вперше подавала декларацію і в нею не було необхідних документів для відображення достовірних відомостей щодо нерухомого майна, яке перебуває в її спільній частковій власності з братом та вже померлими батьками. Для отримання свідоцтва про право власності їй був необхідний час.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Боровський В.А. в судовому засіданні пояснив, що суб'єктом декларування ОСОБА_1 стала 17.11.2021 року. Однак, компанію декларування під час воєнного стану було призупинено, тому вона жодного разу декларацію не подавала, отже не мала необхідних документів. Зазначає, що днем виявлення правопорушення слід вважати день, коли до уповноваженого органу надійшли відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення, такою датою є коли Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України отримало такі відомості від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. Вважає, що відповідно до ст. 38 КУпАП шестимісячний строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності закінчився.
Прокурор в судовому засіданні підтвердив обставини, викладені у протоколах про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Суб'єктом декларування вона стала ще у 17.11.2021 року, отже мала можливість зібрати необхідні документи. Окрім того, не погоджується з думкою адвоката про закінчення строків притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки відповідно до узагальнених висновків та пропозицій Верховного Суду від 09.04.2021 року моментом виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією, слід вважати день складання протоколу про таке правопорушення уповноваженою посадовою особою.
Суд заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, вважає факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що полягає у несвоєчасному поданні декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, доведеним повністю.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, та протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Диспозиція частини першої статті 172-6 КУпАП є бланкетною тавідсилає до інших нормативно-правових актів, зокрема, Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до пп. «и» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою, яка зазначена у п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану" (Закон 2381-IX), який набрав чинності 03.08.2022 Розділ XIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" було доповнено пунктами 2-3- 2-10 такого змісту, зокрема, п. 2-7 установити, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Надалі Верховна Рада України, з метою нормативно-правового врегулювання відновлення дії антикорупційних механізмів, а саме відновлення подання відповідних декларацій, ухвалила Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" (Закон 3384-ІХ). Указаний закон набрав чинності 12.10.202, зазначеним Законом внесено зміни, зокрема, у Закон України "Про запобігання корупції", а саме: у розділі XIII "Прикінцеві положення": пункт 2-7 викладено в такій редакції: " Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Винуватість ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується наступними доказами, а саме:
- протоколами про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, №№457/25, 458/25, 459/25, 460/25 від 27.09.2025 року, які складено відповідно до вимог ст.256 КУпАП та в яких розкрито суть адміністративних правопорушень;
- копією наказу від 11.10.2019 року №333-к «Про прийняття на роботу ОСОБА_1 », згідно якого останню прийнято на посаду головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Олександрійського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області з 15.10.2019 року;
- копією наказу від 18.02.2022 року №35-к «Про переведення ОСОБА_1 », згідно якого останню з 01.03.2022 року переведено з посади головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Олександрійського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області на посаду головного спеціаліста відділу медичних та соціальних послуг Олександрійського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області;
- копією наказу від 03.04.2023 року №88-к «Про звільнення ОСОБА_1 », згідно якого останню з 18.04.2023 року звільнено з посади головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Олександрійського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області у зв'язку зі скороченням чисельності штату працівників, п.1 ст.40 КЗпП;
- копією листа Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 15.11.2023 року №1100-14-8/60691, згідно якого ОСОБА_1 було повідомлено про те, що у строк до 31.01.2024 року вона зобов'язана подати наступні декларації: щорічну з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування» за 2021 рік; щорічну з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування» за 2022 рік; декларацію «при звільнені» за період з 01.01.2023 до 18.04.2023 (по день звільнення включно). Крім того, повідомлено, що з 01.01.2024 року до 31.03.2024 року включно, вона зобов'язана подати щорічну декларацію за весь 2023 рік з відміткою «я припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)». Також, ОСОБА_1 було повідомлено, що за порушення вимог контролю встановлено відповідальність;
- витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, від 30.09.2025 року, з якого вбачається, що декларація за 2021 рік ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https//public.nazk.gov.ua 04.02.2025 року о 08 год 24хв;
- витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, від 30.09.2025 року, з якого вбачається, що декларація за 2022 рік ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https//public.nazk.gov.ua 04.02.2025 року о 09 год 04хв;
- витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, від 30.09.2025 року, з якого вбачається, що декларація за 2023 рік ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https//public.nazk.gov.ua 04.02.2025 року о 10 год 06хв;
- витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, від 30.09.2025 року, з якого вбачається, що декларація за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https//public.nazk.gov.ua 04.02.2025 року о 10 год 23хв;
- копією письмових пояснень ОСОБА_1 від 23.05.2025 року, згідно яких остання пояснила, що перелічені вище декларації не були своєчасно нею подані у зв'язку з нестачею усіх документів, необхідних для відображення у деклараціях, а саме, свідоцтва про право власності на житло, оскільки вона не проживає у квартирі, де має спільну частку з 2002 року. Їй знадобився час для того, щоб отримати дане свідоцтво. З метою отримання свідоцтва про право власності вона зверталась у ЦНАП Олександрійської міської ради у Кіровоградській області та робила запит через сервіс «Дія». Однак в реєстрах інформація про її право власності на житло, відсутня. Крім того, зазначила, що на дату отримання повідомлення про необхідність подання вище перелічених декларацій вона була звільнена та мала статус безробітної. 04.02.2025 року вона сформувала та подала декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2023 року до 18.04.2023 року) та щорічні декларації за 2021-2023 роки;
- листом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 23.04.3035 року №1100-0701-5/24278, згідно якого останнє повідомило Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про те, що ОСОБА_1 було направлено лист про надання нею декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».
Враховуючи викладене, ОСОБА_3 була зобов'язана подати вищевказані декларації до 31.01.2024. Її посилання на відсутність необхідних для цього документів, не є поважною підставою для несвоєчасного подання декларацій.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування датою подачі ОСОБА_1 декларацій є 04.02.2025 року, тобто з пропуском строку, встановленого Законом (указана обставина (дата подання декларацій) особою не заперечується).
Отже, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Олександрійського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області та подавши декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, за 2022 рік, за 2023 рік, та з дня припинення відповідної діяльності за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, 04.02.2025 року вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки відповідно до п. 2-7 Прикінцевих положень Закону строк подачі такої декларацій 31.01.2024.
Жодних обставин, які перешкоджали своєчасному поданню декларацій, ОСОБА_1 не навела. Пояснення ОСОБА_1 проте, що вона немала необхідних документів для належного заповнення та подання декларації, не заслуговують на увагу, оскільки як було встановлено в судовому засіданні суб'єктом декларування вона стала з 17.11.2021 року, отже повинна була передбачати необхідність підготовки до компанії декларування. Доводи особи яка притягується до адміністративної відповідальності проте що її запізно було поінформовано про необхідність подати вищеперелічені декларації у строк до 31.01.2024 року, також суд не приймає до уваги, з огляду на наступне.Згідно зі статтею 68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Крім того, кампанія відновлення декларування супроводжувалась інформаційним супроводом, зокрема, публікаціями на офіційному веб-сайті органу, що здійснює контроль за поданням декларацій Національне агентство з питань запобігання корупції та в інших засобах масової інформації. Окрім того, ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що співробітниками була створена група в застосунку Telegram/Viber для обміну інформацією необхідної для заповнення декларацій.
За таких обставин, суд вважає, що положення національного законодавства щодо відновлення процесу декларування було чітким, зрозумілим та доступним для загалу та особам, на яких поширювалась дія відповідних норм.
Причин, які б свідчили про поважність несвоєчасного подання декларацій, суд не встановив.
Також не заслуговують на увагу доводи захисника про закінчення строку накладення адміністративного стягнення, оскільки фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП слід вважати дату зібрання всіх матеріалів перевірки/доказів та складання адміністративного протоколу, тобто 27.09.2025 року, а отже строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ч. 4 ст. 38 КУпАП, не закінчились.
За таких обставин, суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суд не встановив.
Враховуючи обставини вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь її вини, суд вважає, що наявні підстави для визнання ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1ст.172-6 КУпАП та накладає на неї стягнення в межах санкції зазначеної статті у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для виправлення особи та попередження вчинення нею нових правопорушень.
Суд враховує, що порушення були вчинені особою вперше, а тому не вбачає підстав для застосування штрафу в межах верхньої межі санкції передбаченої статті.
На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_2 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.
Керуючись ст.27, ч.1 172-6, ст.ст.283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.8 Закону України «Про судовий збір», суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Реквізити для сплати штрафу Назва платежу: Адміністративні штрафи та інші санкції; № рахунку: UA388999980313020106000011561; Назва одержувача коштів: отримувач коштів: ГУК у Кіров. обл./тг м. Олексан/21081100, код за ЄДРПОУ: 37918230; банк отримувача : Казначейство України (ел. адм. подат.), код класифікації доходів бюджету: 21081100; Призначення платежу: *; 121; код платника; ПІБ адмінштраф.
Реквізити для сплати судового збору Назва платежу: Сплата судового збору за рішенням суду про стягнення судового збору на користь держави; № рахунку: UA908999980313111256000026001; Назва одержувача коштів: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити, що згідно статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із статтею 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом 3-х місяців.
Суддя Я.М. ПОДОЛЯК