Ухвала від 20.11.2025 по справі 759/27705/25

пр. № 1-кс/759/7441/25

ун. № 759/27705/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_6 , погоджене з прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42023110000000094 від 23.03.2023 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Селець Дубровицького району Рівненської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 209 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно ОСОБА_4 .

В обґрунтування свого клопотання слідчий посилався на те, що Бучанська міська територіальна громада Бучанського району Київської області утворена протягом 2018-2020 років в процесі реалізації адміністративно-територіальної реформи в Україні шляхом об'єднання Бучанської міської ради, Ворзельської селищної ради Ірпінської міської ради Київської області, Бабинецької селищної ради, Блиставицької, Здвижівської, Луб'янської сільських рад Бородянського району Київської області, Гаврилівської, Синяківської сільських рад Вишгородського району Київської області та Мироцької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.

Так, 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на всій території України введено воєнний стан на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 ''Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указами Президента України, затвердженими Законами України).

З початку введення воєнного стану на території Бучанської міської територіальної громади Київської області тривали активні бойові дії та до 01.04.2022 територія Бучанської міської територіальної громади Київської області перебувала у тимчасовій окупації збройними формуваннями агресора (відповідно до розділу II «Тимчасово окуповані російською федерацією території України» Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (зі змінами).

Тимчасова окупація міста Буча Бучанського району Київської області та населених пунктів Бучанської міської територіальної громади супроводжувалася масовим вчиненням військових кримінальних правопорушень, наслідком яких, окрім вбивств мирного населення, стало знищення та суттєві пошкодження об'єктів житлового фонду, соціальної інфраструктури, житлово-комунального господарства та будівель адміністративного призначення.

В результаті висвітлення ситуації щодо вчинення масових військових кримінальних правопорушень у місті Буча Бучанського району Київської області під час її тимчасової окупації збройними формуваннями рф вітчизняними та іноземними ЗМІ, питання необхідності відбудови інфраструктури набуло розголосу, наслідком чого стало виділення значних фінансових ресурсів для фінансування проєктів будівництва (будівельних та ремонтно-відновлювальних робіт) пошкодженої (зруйнованої) соціальної та критичної інфраструктури за рахунок як місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, так і виділених фінансових ресурсів державного та обласного бюджетів, приватних інвестицій та технічної допомоги міжнародних організацій.

Порядок відбудови зруйнованої та пошкодженої об'єктів житлового фонду, соціальної інфраструктури, житлово-комунального господарства та будівель адміністративного призначення, а також обліку господарської діяльності виконання таких робіт, регулюється наступними нормативно-правовими актами, зокрема:

Згідно абз. 5 ч. 1 ст. 12-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Кабінет Міністрів України в разі введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях визначає особливості здійснення оборонних та публічних закупівель із забезпеченням захищеності державних замовників і замовників від воєнних загроз.

Відповідно до ч. ч. 1, 4, 5 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами:

1) добросовісна конкуренція серед учасників;

2) максимальна економія, ефективність та пропорційність;

3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;

4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;

5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;

6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.

Замовники, учасники процедур закупівлі, суб'єкт оскарження, а також їхні представники повинні добросовісно користуватися своїми правами, визначеними цим Законом.

Забороняється зловживання правами, у тому числі правом на оскарження рішень, дії чи бездіяльності замовника.

Відповідно до п. 3-8 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про публічні закупівлі» на період дії правового режиму воєнного стану в Україні в разі здійснення замовником закупівлі без використання електронної системи закупівель, за умови що вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тис грн, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

Відповідно до п. 13 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 № 473 відновлення пошкоджених об'єктів шляхом будівництва (капітального ремонту, реконструкції) здійснюється власником (управителем), уповноваженим органом чи іншим замовником будівництва на підставі звіту технічного обстеження відповідно розробленої та затвердженої в установленому законодавством порядку проектної документації.

Відповідно до п. 3 Порядку застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення при визначенні вартості будівництва, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 25.06.2021 № 162 застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві є обов'язковим для визначення вартості будівництва об'єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії.

Відповідно до п. 8 Порядку застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення при визначенні вартості будівництва, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 25.06.2021 № 162 кошторисна вартість об'єктів будівництва, що визначається на стадії проектування, розраховується на підставі нормативної потреби в трудових і матеріально-технічних ресурсах, необхідних для здійснення проектних рішень по об'єкту будівництва, та поточних цін на них.

Відповідно до п. 16 Порядку, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 25.06.2021 № 162 договірна ціна є кошторисом вартості підрядних робіт, який узгоджений замовником, і використовується при проведенні взаєморозрахунків.

Відповідно до п. 19 Порядку застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення при визначенні вартості будівництва, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 25.06.2021 № 162 незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків при виявленні у кошторисах виконаних робіт (які були оформлені та оплачені у попередні періоди) безперечних помилок та недотримання кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві та цього порядку, загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з дати виявлення зазначених помилок з урахуванням термінів позовної давності згідно з законодавством України.

Кошторисна вартість будівельних матеріалів, виробів та комплектів у прямих витратах визначається на підставі нормативної потреби в них, розрахованої виходячи з обсягів робіт, передбачених проектною документацією, та відповідних поточних цін.

Відповідно до п. 4.9 Кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 зі зміною № 1, затвердженою наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 30.04.2022 № 67, поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються на підставі проведеного замовником аналізу цін за обґрунтованою ціною, яка не може бути вищою за середню ціну матеріальних ресурсів, що склалася на момент розроблення проектної документації.

Порядок здійснення аналізу поточних цін на матеріальні ресурси визначає замовник своїм відповідним організаційно-розпорядчим документом, в якому наводиться:

- алгоритм збору інформації, в якому зазначається перелік матеріальних ресурсів, найменування виробників/постачальників, кількість цінових пропозицій для досягнення заданої точності розрахунку;

- джерела інформації (відкриті вебресурси, комерційні пропозиції постачальників, бази даних цін, друковані інформаційні довідники тощо);

- методика визначення діапазону цін та середньої ціни (використовується вибірка цін на матеріали з рівними якісними характеристиками та умовами постачання).

Поточні ціни на матеріальні ресурси для об'єкта будівництва визначаються франко-приоб'єктний склад будівельного майданчика і на встановлену одиницю виміру враховують такі елементи вартості:

1) відпускну ціну (в тому числі, вартість тари, упаковки і реквізиту та вартість вантажних робіт);

2) вартість транспортування;

3) заготівельно-складські витрати

Відповідно до п. 5.10 Кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 зі зміною № 1, затвердженою наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 30.04.2022 № 67, поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються на підставі проведеного учасником процедури закупівлі (підрядником) аналізу цін (при рівних якісних характеристиках), за обґрунтованою ціною матеріальних ресурсів, що склалася на дату оформлення пропозиції та яка не повинна перевищувати середню ціну в регіоні.

Відповідно до п. 5.30 Кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 зі зміною № 1, затвердженою наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 30.04.2022 № 67, та зміною № 2, затвердженою наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.12.2022 № 244 у ціні пропозиції учасника процедури закупівлі (договірній ціні) враховується економічно обґрунтований прибуток, який планується отримати від виконання робіт на об'єкті будівництва, який не може перевищувати 15 % від суми прямих і загальновиробничих витрат.

На розмір прибутку впливає значна кількість факторів, у тому числі такі:

1) вид будівництва;

2) технічна та технологічна складність об'єкта будівництва, складність виконання будівельних робіт;

3) тривалість будівництва;

4) спосіб фінансування об'єкта будівництва;

5) кон'юнктура ринку трудових ресурсів та будівельних організацій, спроможних виконати роботи по об'єкту будівництва в даному регіоні тощо.

Згідно пункту 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Також пунктом 44.3 ст. 44 Податкового кодексу України передбачено, що платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків, але не менше:

44.3.2. 1825 днів - для первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, що складаються особами, визначеними пунктом 133.1 статті 133, підпунктом 133.2.2 пункту 133.2 та пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, а також юридичними особами, які обрали спрощену систему оподаткування, за винятком документів, до яких застосовується більш тривалий строк зберігання згідно з підпунктом 44.3.1 цього пункту;

44.3.3. 1095 днів - для інших документів, на які не поширюються вимоги підпунктів 44.3.1 та 44.3.2 цього пункту;

44.3.4. 1095 днів - для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, включаючи дозвільні документи.

Строки зберігання документів та інформації, визначені цим пунктом, розраховуються з дня подання податкової звітності чи іншої звітності, передбаченої цим Кодексом, для складення якої використовуються зазначені документи та/або інформація, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного строку подання такої звітності, а для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - з дня завершення строку їх дії).

Відповідно до пункту 296.1 ст. 296 Податкового кодексу України, фізичні особи-підприємці - платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Так, у ході досудового розслідування встановлено, що з 25.06.1996 і до цього часу ОСОБА_7 , який був зареєстрований Дубровицькою РДА Рівненської області як фізична особа-підприємець, здійснює підприємницьку діяльність з дозволеними видами діяльності - підготовчі роботи на будівельному майданчику та інші види будівельних робіт.

Не пізніше 03.08.2022 останній прибув до Бучанської міської територіальної громади Київської області та, ознайомившись з масштабами руйнувань об'єктів інфраструктури, усвідомлюючи потенційний обсяг фінансування потреб на її відновлення, прийшов до висновку щодо можливості заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, шляхом укладення договорів підряду на виконання будівельних робіт з усунення руйнувань соціальної, житлової та критичної інфраструктури із уповноваженими службовими особами Бучанської міської ради та її структурних підрозділів без застосування тендерних процедур (відкритих торгів).

Таким чином, з 03.08.2022 та до моменту викриття протиправної діяльності злочинної організації, ФОП ОСОБА_7 створив та керував очолюваною ним злочинною організацією для реалізації спільного злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади Київської області.

До участі у вказаній злочинній організації ОСОБА_7 залучив на різних етапах реалізації спільного злочинного плану: заступника Бучанського міського голови ОСОБА_8 , начальника відділу освіти Бучанської міської ради ОСОБА_9 , начальника відділу культури, національностей та релігії Бучанської міської ради ОСОБА_10 , фізичну особу-підприємця ОСОБА_11 , фізичну особу-підприємця ОСОБА_12 , фізичну особу-підприємця ОСОБА_13 , фізичну особу-підприємця ОСОБА_14 та фізичну особу-підприємця ОСОБА_15 , які погодилися на участь у злочинній організації з виконанням різних ролей відповідно до попереднього розподілу.

В свою чергу, ОСОБА_7 , як керівник злочинної організації, діючи відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану із залученням інших співучасників, які увійшли до складу злочинної організації для забезпечення можливості легалізації отриманих групою внаслідок протиправної діяльності грошових коштів, організував набуття, володіння, розпорядження майном в особливо великих розмірах, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійсненні фінансових операцій з таким майном, зміні форми (перетворення) такого майна вчиненому особою, яка знала, що таке майно прямо чи опосередковано, повністю чи частково одержано злочинним шляхом за наступних обставин.

Так, на виконання договору № 377 від 01.11.2022 щодо відновлювальних робіт та заходів з усунення аварій шляхом поточного ремонту в Комунальному закладі «Луб'янський заклад дошкільної освіти комбінованого типу № 9 «Волошка» Бучанської міської ради, що знаходиться за адресою вул. Шевченка 100-а, с. Луб'янка, Бучанського району, Київської області, 07.11.2022 на підставі підписаного ОСОБА_7 та ОСОБА_9 акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2022 року за формою КБ-2в відділом освіти Бучанської ради до органів ДКСУ надано платіжне доручення відповідно до якого на рахунок НОМЕР_1 , відкритого в АТ КБ «Приватбанк» для ФОП ОСОБА_7 перераховано кошти місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади у сумі 2 012 861 грн. 29 коп.

На виконання договору № 449 від 17.11.2022 щодо відновлювальних робіт та заходи з усунення аварій шляхом поточного ремонту в Комунальному закладі «Здвижівська гімназія №14» (дошкільне відділення) Бучанської міської ради, що знаходиться за адресою вул. Центральна, 116-а с. Здвижівка Бучанського району Київської області, 15.12.2022 на підставі підписаного ОСОБА_7 та ОСОБА_9 акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2022 року за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопад 2022 року за формою КБ-3, відділом освіти Бучанської міської ради до органів ДКСУ надано платіжне доручення, відповідно до якого на рахунок НОМЕР_1 , відкритого в АТ КБ «Приватбанк» для ФОП ОСОБА_7 перераховано кошти місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади у сумі 3 321 222 грн. 11 коп.

На виконання договору № 513 від 22.12.2022 щодо заходів з усунення аварій в житловому фонді - поточний ремонт житлового будинку по вул. Ярослава Мудрого, буд. 2, в с. Блиставиця Бучанського району Київської області, 28.12.2022 на підставі підписаного ОСОБА_7 та ОСОБА_8 акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022 року за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2022 року за формою КБ-3, Бучанською міською радою до органів ДКСУ надано платіжне доручення, відповідно до якого на рахунок НОМЕР_1 , відкритого в АТ КБ «Приватбанк» для ФОП ОСОБА_7 перераховано кошти місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади у сумі 1 625 023 грн. 83 коп.

На виконання договіру підряду № 518 від 20.12.2022 на капітальний ремонт житлового будинку по АДРЕСА_2 - заходи з усунення аварій у багатоквартирному житловому фонді, 28.12.2022 на підставі підписаного ОСОБА_7 та ОСОБА_8 акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022 року за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2022 року за формою КБ-3, Бучанською міською радою до органів ДКСУ надано платіжне доручення, відповідно до якого на рахунок НОМЕР_1 , відкритого в АТ КБ «Приватбанк» для ФОП ОСОБА_7 перераховано кошти місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади у сумі 3 705 744 грн. 92 коп.

На виконання договору № 552 від 26.12.2022 щодо заходів з усунення аварій в житловому фонді - поточний ремонт пошкоджених житлових будинках по вул. Центральній, 2 та 4 в с. Мироцьке Бучанського району Київської області, 29.12.2022 на підставі підписаного ОСОБА_7 та ОСОБА_8 акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022 року за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2022 року за формою КБ-3, Бучанською міською радою до органів ДКСУ надано платіжне доручення, відповідно до якого на рахунок НОМЕР_1 , відкритого в АТ КБ «Приватбанк» для ФОП ОСОБА_7 перераховано кошти місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади у сумі 2 818 284 грн. 67 коп.

На виконання договору № 17 від 01.02.2023 щодо відновлювальних робіт покрівлі сільського клубу, розташованого по вул. Центральній, 5, в с. Мироцьке Бучанського району Київської області, 10.02.2023 на підставі підписаного ОСОБА_7 та ОСОБА_10 акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2023 року за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за лютий 2023 року за формою КБ-3, культури, національностей та релігій Бучанської міської ради до органів ДКСУ надано платіжне доручення, відповідно до якого на рахунок НОМЕР_1 , відкритого в АТ КБ «Приватбанк» для ФОП ОСОБА_7 перераховано кошти місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади у сумі 982 292 грн. 66 коп.

На виконання договору № 122 від 10.04.2023 щодо поточного ремонту житлового фонду по вул. Вокзальна №№ 63, 65, 67, 68-68а, 70-70а, 8, 9а, 38, 40 -40а, 50-а, 43, 2, 43-а м. Буча Бучанського району Київської області, 11.05.2023 на підставі підписаних ОСОБА_7 та ОСОБА_8 акту № 1 від 21.04.2024 та акту № 2 від 25.04.2024 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2023 року за формою КБ-2в та двох довідок від 21.04.2024 та від 25.04.2024 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2022 року за формою КБ-3, Бучанською міською радою до органів ДКСУ надано платіжні доручення, відповідно до яких на рахунок НОМЕР_2, відкритого в АКБ «Львів» для ФОП ОСОБА_7 перераховано двома транзакціями кошти місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади на загальну суму 18 314 459 грн. 31 коп.

Таким чином, ОСОБА_7 у якості оплати за виконані роботи та надані послуги набув майно (грошові кошти у сумі 32 779 888 грн 79 коп.), щодо якого фактичні обставини свідчать про те, що вони частково одержані злочинним шляхом.

Так, враховуючи значний обсяг фінансових операцій, пов'язаних з отриманням та використанням отриманих коштів місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади Київської області, ОСОБА_7 залучив не пізніше 19.08.2022 ОСОБА_4 до ведення бухгалтерського обліку господарської діяльності ФОП ОСОБА_7 .

Таку діяльність ОСОБА_4 здійснювала в м. Дубровиця Сарненського району Рівненської області.

Зокрема ОСОБА_4 , маючи відповідні знання та досвід попереднього ведення бухгалтерського обліку суб'єктів господарювання, через надання порад, вказівок та консультацій сприяла ФОП ОСОБА_7 у виготовленні первинних документів щодо придбання товарно-матеріальних цінностей, які використовувалися під час здійснення діяльності з відбудови зруйнованої та пошкодженої інфраструктури Бучанської міської територіальної громади Київської області; у проведенні розрахунків з контрагентами ФОП ОСОБА_7 у обсягах, визначених останнім; у безпосередньому здійсненні бухгалтерського обліку таких фінансових операцій для коректного відображення таких правочинів у фінансових документах, а також у сприянні в поданні податкових звітностей господарської діяльності ФОП ОСОБА_7 .

Водночас, ОСОБА_4 , маючи прямий доступ до дистанційної системи банківського обслуговування розрахункових рахунків суб'єктів господарювання «Клієнт-Банк» - ФОП ОСОБА_7 , з відома та за вказівками останнього, безпосередньо здійснювала оплати коштів контрагентам ФОП ОСОБА_7 з наступних розрахункових рахунків НОМЕР_1 , що відкритий в АТ КБ «Приватбанк» для ФОП ОСОБА_7 , та НОМЕР_2 , що відкритий в АТ АКБ «Львів» на ФОП ОСОБА_7 . На перелічені розрахункові рахунки надходили кошти місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади Київської області за виконання договорів підряду з відновлення зруйнованої та пошкодженої інфраструктури населених пунктів громади, про що достовірно було відомо ОСОБА_4 .

Таким чином, ОСОБА_4 , котра сприяла ОСОБА_7 у здійсненні бухгалтерського обліку його господарської діяльності тривалий час (не менше одного року - у період, який розпочався не раніше 19.08.2022 та, щонайменше, до 08.08.2023), маючи безпосередній доступ до системи «Клієнт-Банк» ФОП ОСОБА_7 , а також до первинних документів щодо взаємовідносин з контрагентами останнього, чітко усвідомлювала особливості ведення господарської діяльності ФОП ОСОБА_7 , у тому числі й пов'язані з особливостями виведення отриманих бюджетних коштів в готівкову форму для їх подальшої легалізації.

Так, досудовим розслідуванням встановлено, що після отримання на банківські рахунки, які використовувалися ФОП ОСОБА_7 у господарській діяльності, коштів місцевого бюджету, які надходили у якості оплати за договорами № 377 від 01.11.2022, № 449 від 17.11.2022, № 17 від 01.02.2023, № 513 від 20.12.2022, № 518 від 20.12.2022, № 552 від 26.12.2022, № 122 від 10.04.2023, останній, як організатор та керівник злочинної організації, реалізовуючи спільний злочинний умисел спрямований на легалізацію (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, надавав вказівки іншим учасникам організованої групи спрямовані на реалізацію частини злочинного плану пов'язаного з легалізацією коштів отриманих злочинним шляхом та самостійно здійснював активні дії спрямовані на легалізацію таких коштів.

Так, 01.11.2022, 26.12.2022 та 29.12.2022 ОСОБА_7 з метою реалізації спільного злочинного умислу, діючи у складі організованої злочинної групи, виконуючи функції організатора та керівника групи, усвідомлюючи, що частина грошових коштів, отриманих з бюджету Бучанської міської територіальної громади, на рахунок НОМЕР_1 , що відкритий в АТ КБ «Приватбанк» для ФОП ОСОБА_7 , здобута злочинним шляхом внаслідок завищення цін на будівельні матеріали, які використовувалися у ході відновлення об'єктів за договорами підряду, укладеними з розпорядниками місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, розпорядився грошовими коштами, одержаними злочинним шляхом, здійснивши фінансові операції, а саме: з рахунку НОМЕР_1 3 (трьома) транзакціями здійснив видатки коштів на загальну суму 11 374 000 грн. на рахунок НОМЕР_3 , що відкритий в АКБ «Львів» на фізичну особу - ОСОБА_7 , з призначенням платежів «дохід від підприємницької діяльності», тобто, вчинив розпорядження майном (грошовими коштами) шляхом здійснення фінансових операцій, будучи особою яка знала, що вказані грошові кошти повністю чи частково одержані злочинним шляхом.

Крім цього, в період з 28.11.2022 по 17.05.2023 ОСОБА_7 з метою реалізації спільного злочинного умислу, діючи у складі злочинної організації, виконуючи функції організатора та керівника групи, усвідомлюючи, що частина грошових коштів, отриманих з бюджету Бучанської міської територіальної громади, на рахунок НОМЕР_2 , що відкритий на ФОП ОСОБА_7 в АКБ «Львів», здобута злочинним шляхом внаслідок завищення цін на будівельні матеріали, які використовувалися у ході відновлення об'єктів за договорами підряду, укладеними з розпорядниками місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, розпорядився грошовими коштами, одержаними злочинним шляхом, здійснивши фінансові операції, а саме: а саме з рахунку НОМЕР_2 здійснив видатки коштів 26 (двадцяти шістьма) транзакціями на загальну суму 43 900 000 грн. на рахунок НОМЕР_3 , що відкритий в АКБ «Львів» на фізичну особу ОСОБА_7 , з призначенням платежів «дохід від підприємницької діяльності» з метою подальшого вчинення дій спрямованих на приховування, маскування походження такого майна або володіння ним, права на таке майно, джерела його походження, місцезнаходження.

Такі фінансові операції здійсненні за сприяння ОСОБА_4 , з відома та за вказівками ОСОБА_7 , через систему «Клієнт-Банк» розрахункових рахунків ФОП ОСОБА_7 , до яких вона мала прямий доступ через останнього, і без сприяння якої, ОСОБА_7 не міг здійснити такі операції за відсутності навичок їх проведення.

В свою чергу, ОСОБА_4 як особі, що забезпечувала протягом 2022-2023 років ведення бухгалтерського обліку господарської діяльності ФОП ОСОБА_7 , достовірно була відома суттєва частка постачальників будівельних матеріалів, що використовувались ФОП ОСОБА_7 під час відновлення зруйнованої та пошкодженої інфраструктури населених пунктів Бучанської міської територіальної громади Київської області, яким вона здійснювала оплати по рахункам, тому остання добре розумілася у фактичних відпускних цінах таких матеріалів. Зокрема, ОСОБА_4 достовірно було відомо про придбання ФОП ОСОБА_7 пиломатеріалів серед інших постачальників й у ОСОБА_14 , який у 2022 році не був зареєстрований як суб'єкт господарювання, а постачав такі пиломатеріали до Бучанської міської територіальної громади для ФОП ОСОБА_7 за цінами від 4 800 до 5 300 грн. за 1 кубічний метр пиломатеріалів. Розрахунки за такі придбання і постачання здійснювалися через систему інтернет-банкінгу «Приват24» ФОП ОСОБА_7 за сприяння ОСОБА_4 , а саме останній перераховував як ОСОБА_14 напряму, так і його довіреним близьким особам, грошові кошти з власного розрахункового рахунку без відображення таких операцій у фінансовій звітності, про що ОСОБА_4 знала і повинна була знати, маючи прямий доступ до розрахункового рахунку НОМЕР_1 , відкритого в АТ КБ «Приватбанк» для ФОП ОСОБА_7 .

В свою чергу, внаслідок здійснення великої кількості таких операцій через систему інтернет-банкінгу «Приват24», зокрема й ОСОБА_14 і його довіреним близьким особам, уповноваженими посадовими особами АТ КБ «Приватбанк» наприкінці 2022 - початку 2023 року до ФОП ОСОБА_7 застосовувалася процедура фінансового моніторингу проведених фінансових операцій, які підпадали під індикатори підозрілості фінансових операції, згідно Положення про здійснення банками фінансового моніторингу, затвердженого Постановою Правління НБУ від 19.05.2020 № 65 (зі змінами). Про застосування процедури фінансового моніторингу фінансових операцій по розрахунковому рахунку НОМЕР_1 , відкритому в АТ КБ «Приватбанк» для ФОП ОСОБА_7 , останній поставив до відома ОСОБА_4 як особу, яка сприяла у здійсненні бухгалтерського обліку такої господарської діяльності.

Враховуючи такий розвиток подій, 16.01.2023, за сприяння ОСОБА_7 для можливості налагодження нової схеми легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, ОСОБА_14 зареєстровано Сарненською районною державною адміністрацією Рівненської області як фізичну особу-підприємця. Про це ОСОБА_7 не пізніше 31.01.2023 повідомив ОСОБА_4 , поклавши на неї функції сприяння у здійсненні бухгалтерського обліку господарської діяльності ФОП ОСОБА_14 у взаємовідносинах з ФОП ОСОБА_7 .

Так, фінансові операції щодо взаєморозрахунків ФОП ОСОБА_7 з ФОП ОСОБА_14 носили явно фіктивний характер за відсутності підтверджень щодо легального (документального) придбання пиломатеріалів ФОП ОСОБА_14 та здійснювалися, за вибором ОСОБА_7 , виключно з розрахункового рахунку НОМЕР_2 , відкритого в АТ АКБ «Львів» на ФОП ОСОБА_7 , оскільки цією фінансовою установою процедура фінансового моніторингу до транзакцій ФОП ОСОБА_7 не застосовувалася. Про такі дії та настанови ОСОБА_7 , спрямовані на подальше виведення отриманих коштів місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади Київської області у готівкову форму з метою їх легалізації, зокрема й через проведення фіктивних фінансово-господарських операцій з ФОП ОСОБА_14 , було достовірно відомо ОСОБА_4 , яка знала справжню мету проведення цих фінансових операцій. Бухгалтерський облік таких операцій був проведений за безпосереднього сприяння ОСОБА_4 через формування нею проектів первинних документів, здійснення розрахунків і відображення цих фіктивних фінансових операцій у податковій звітності ФОП ОСОБА_7 . Зокрема, за такою схемою були проведені наступні фіктивні господарські операції:

31.01.2023 ОСОБА_7 , з метою реалізації спільного злочинного умислу, діючи у складі злочинної організації, виконуючи функції організатора та керівника групи, усвідомлюючи, що частина грошових коштів, отриманих з місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, на рахунок НОМЕР_2 , що відкритий на ФОП ОСОБА_7 в АКБ «Львів», здобута злочинним шляхом внаслідок завищення цін на будівельні матеріали, які використовувалися у ході відновлення об'єктів за договорами підряду, укладеними з розпорядниками місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, здійснив фінансові операції з грошовими коштами, одержаними злочинним шляхом, а саме: з рахунку НОМЕР_2 здійснив видатки коштів 1 (однією) транзакцією на суму 501 640 грн. на рахунок НОМЕР_4 , що відкритий у Філії - Рівненському обласному управлінні АТ «Ощадбанк» на ФОП ОСОБА_14 , РНОКПП НОМЕР_5 , з призначенням платежу «оплата згідно рахунку № 1 від 31.01.2023 р.».

Наступного дня 01.02.2023 ОСОБА_14 , діючи у складі злочинної організації під керівництвом ОСОБА_7 , виконуючи вказівки останнього та відведену йому злочинним планом роль, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що частина коштів, які надійшли від ФОП ОСОБА_7 на рахунок НОМЕР_4 , отримані злочинним шляхом, оскільки до цього, діючи за дорученням ОСОБА_7 , надавав йому документи (накладні, рахунки) із зазначенням завищених цін на будівельні матеріали, які використовувались з метою створення видимості наявності господарських відносин між ФОП ОСОБА_7 та ФОП ОСОБА_14 та підстав для фінансових розрахунків між вказаними суб'єктами господарювання, з метою їх легалізації (відмивання), здійснив фінансову операцію з грошовими коштами, одержаними злочинним шляхом, а саме: 1 (одну) транзакцію з переведення коштів на загальну суму 501 500 грн. на рахунок НОМЕР_6 , що відкритий у Філії -Рівненському обласному управлінні АТ «Ощадбанк» на фізичну особу ОСОБА_14 , з призначенням платежу «перекидка між власними рахунками».

Далі у період з 01.02.2023 по 07.02.2023 ОСОБА_14 , з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на легалізацію (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом, здійснив зміну форми (перетворення) безготівкових грошових коштів, що отримані злочинним шляхом, на рахунок НОМЕР_6 , у готівкову форму способом здійснення 5 (п'яти) операцій зі зняття готівки на загальну суму 498 712,50 грн.

Надалі, 17.02.2023 ОСОБА_7 , з метою реалізації спільного злочинного умислу, діючи у складі злочинної організації, виконуючи функції організатора та керівника групи, усвідомлюючи, що частина грошових коштів, отриманих з місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, на рахунок НОМЕР_2 , що відкритий на ФОП ОСОБА_7 в АКБ «Львів», здобута злочинним шляхом внаслідок завищення цін на будівельні матеріали, які використовувалися у ході відновлення об'єктів за договорами підряду, укладеними з розпорядниками місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, здійснив фінансові операції з грошовими коштами, одержаними злочинним шляхом, а саме: з рахунку НОМЕР_2 здійснив видатки коштів 1 (однією) транзакцією на загальну суму 1 000 000 грн. на рахунок НОМЕР_4 , що відкритий у Філії - Рівненському обласному управлінні АТ «Ощадбанк» на ФОП ОСОБА_14 , з призначенням платежу «оплата згідно рахунку № 2 від 17.02.2023 р.».

В подальшому 17.02.2023, 26.02.2023 та 02.03.2023 ОСОБА_14 , діючи у складі злочинної організації під керівництвом ОСОБА_7 , виконуючи вказівки останнього та відведену йому злочинним планом роль, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що частина коштів, які надійшли від ФОП ОСОБА_7 на рахунок НОМЕР_4 , отримані злочинним шляхом, з метою їх легалізації (відмивання), здійснив фінансові операції з грошовими коштами, одержаними злочинним шляхом, а саме: 3 (три) транзакції з переведення коштів на загальну суму 999 900 грн. на рахунок НОМЕР_6 , що відкритий у Філії -Рівненському обласному управлінні АТ «Ощадбанк» на фізичну особу ОСОБА_14 , з призначенням платежів «для зняття готівки в банку».

Далі у період з 20.02.2023 по 03.03.2023 ОСОБА_14 , з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на легалізацію (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом, здійснив зміну форми (перетворення) безготівкових грошових коштів, що отримані злочинним шляхом, на рахунок НОМЕР_6 , у готівкову форму способом здійснення 11 (одинадцяти) операцій зі зняття готівки на загальну суму 997 425 грн.

Надалі, 14.03.2023 ОСОБА_7 , з метою реалізації спільного злочинного умислу, діючи у складі злочинної організації, виконуючи функції організатора та керівника групи, усвідомлюючи, що частина грошових коштів, отриманих з місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, на рахунок НОМЕР_2 , що відкритий на ФОП ОСОБА_7 в АКБ «Львів», здобута злочинним шляхом внаслідок завищення цін на будівельні матеріали, які використовувалися у ході відновлення об'єктів за договорами підряду, укладеними з розпорядниками місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, здійснив фінансові операції з грошовими коштами, одержаними злочинним шляхом, а саме: з рахунку НОМЕР_2 здійснив видатки коштів 1 (однією) транзакцією на загальну суму 1 000 000 грн. на рахунок НОМЕР_4 , що відкритий у Філії - Рівненському обласному управлінні АТ «Ощадбанк» на ФОП ОСОБА_14 , з призначенням платежу «оплата згідно рахунку № 3 від 14.03.2023 р.».

В подальшому 14.03.2023 та 22.03.2023 ОСОБА_14 , діючи у складі злочинної організації під керівництвом ОСОБА_7 , виконуючи вказівки останнього та відведену йому злочинним планом роль, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що частина коштів, які надійшли від ФОП ОСОБА_7 на рахунок НОМЕР_4 , отримані злочинним шляхом, з метою їх легалізації (відмивання), здійснив фінансові операції з грошовими коштами, одержаними злочинним шляхом, а саме: 2 (дві) транзакції з переведення коштів на загальну суму 988 000 грн. на рахунок НОМЕР_6 , що відкритий у Філії - Рівненському обласному управлінні АТ «Ощадбанк» на фізичну особу ОСОБА_14 , з призначенням платежів «для зняття готівки в банку».

Далі у період з 15.03.2023 по 28.03.2023 ОСОБА_14 , з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на легалізацію (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом, здійснив зміну форми (перетворення) безготівкових грошових коштів, що отримані злочинним шляхом, на рахунок НОМЕР_6 , у готівкову форму способом здійснення 10 (десяти) операцій зі зняття готівки на загальну суму 992 387,50 грн.

Надалі, 07.04.2023 ОСОБА_7 , з метою реалізації спільного злочинного умислу, діючи у складі злочинної організації, виконуючи функції організатора та керівника групи, усвідомлюючи, що частина грошових коштів, отриманих з місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, на рахунок НОМЕР_2 , що відкритий на ФОП ОСОБА_7 в АКБ «Львів», здобута злочинним шляхом внаслідок завищення цін на будівельні матеріали, які використовувалися у ході відновлення об'єктів за договорами підряду, укладеними з розпорядниками місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, здійснив фінансові операції з грошовими коштами, одержаними злочинним шляхом, а саме: з рахунку НОМЕР_2 здійснив видатки коштів 1 (однією) транзакцією на загальну суму 1 000 000 грн. на рахунок НОМЕР_4 , що відкритий у Філії - Рівненському обласному управлінні АТ «Ощадбанк» на ФОП ОСОБА_14 , з призначенням платежу «оплата згідно рахунку № 4 від 07.04.2023 р.».

В подальшому 07.04.2023 та 13.04.2023 ОСОБА_14 , діючи у складі злочинної організації під керівництвом ОСОБА_7 , виконуючи вказівки останнього та відведену йому злочинним планом роль, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що частина коштів, які надійшли від ФОП ОСОБА_7 на рахунок НОМЕР_4 , отримані злочинним шляхом, з метою їх легалізації (відмивання), здійснив фінансові операції з грошовими коштами, одержаними злочинним шляхом, а саме: 2 (дві) транзакції з переведення коштів на загальну суму 1 000 000 грн. на рахунок НОМЕР_6 , що відкритий у Філії - Рівненському обласному управлінні АТ «Ощадбанк» на фізичну особу ОСОБА_14 , з призначенням платежів «для зняття готівки в банку».

Далі у період з 07.04.2023 по 20.04.2023 ОСОБА_14 , з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на легалізацію (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом, здійснив зміну форми (перетворення) безготівкових грошових коштів, що отримані злочинним шляхом, на рахунок НОМЕР_6 , у готівкову форму способом здійснення 10 (десяти) операцій зі зняття готівки на загальну суму 997 425 грн.

Надалі, 11.05.2023 ОСОБА_7 , з метою реалізації спільного злочинного умислу, діючи у складі організованої злочинної групи, виконуючи функції організатора та керівника групи, усвідомлюючи, що частина грошових коштів, отриманих з місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, на рахунок НОМЕР_2 , що відкритий на ФОП ОСОБА_7 в АКБ «Львів», здобута злочинним шляхом внаслідок завищення цін на будівельні матеріали, які використовувалися у ході відновлення об'єктів за договорами підряду, укладеними з розпорядниками місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, здійснив фінансові операції з грошовими коштами, одержаними злочинним шляхом, а саме: з рахунку НОМЕР_2 здійснив видатки коштів 1 (однією) транзакцією на загальну суму 1 000 000 грн. на рахунок НОМЕР_4 , що відкритий у Філії - Рівненському обласному управлінні АТ «Ощадбанк» на ФОП ОСОБА_14 , з призначенням платежу «оплата згідно рахунку № 4 від 11.05.2023 р.».

Того ж дня 11.05.2023 ОСОБА_14 , діючи у складі злочинної організації під керівництвом ОСОБА_7 , виконуючи вказівки останнього та відведену йому злочинним планом роль, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що частина коштів, які надійшли від ФОП ОСОБА_7 на рахунок НОМЕР_4 , отримані злочинним шляхом, з метою їх легалізації (відмивання), здійснив фінансову операцію з грошовими коштами, одержаними злочинним шляхом, а саме: 1 (одну) транзакцію з переведення коштів на суму 600 000 грн. на рахунок НОМЕР_6 , що відкритий у Філії - Рівненському обласному управлінні АТ «Ощадбанк» на фізичну особу ОСОБА_14 , з призначенням платежів «для зняття готівки в банку».

Далі у період з 12.05.2023 по 17.05.2023 ОСОБА_14 , з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на легалізацію (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом, здійснив зміну форми (перетворення) безготівкових грошових коштів, що отримані злочинним шляхом, на рахунок НОМЕР_6 , у готівкову форму способом здійснення 4 (чотирьох) операцій зі зняття готівки на загальну суму 398 970 грн.

Надалі, 12.05.2023 ОСОБА_7 , з метою реалізації спільного злочинного умислу, діючи у складі злочинної організації, виконуючи функції організатора та керівника групи, усвідомлюючи, що частина грошових коштів, отриманих з місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, на рахунок НОМЕР_2 , що відкритий на ФОП ОСОБА_7 в АКБ «Львів», здобута злочинним шляхом внаслідок завищення цін на будівельні матеріали, які використовувалися у ході відновлення об'єктів за договорами підряду, укладеними з розпорядниками місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади, здійснив фінансові операції з грошовими коштами, одержаними злочинним шляхом, а саме: з рахунку НОМЕР_2 здійснив видатки коштів 1 (однією) транзакцією на загальну суму 400 000 грн. на рахунок НОМЕР_4 , що відкритий у Філії - Рівненському обласному управлінні АТ «Ощадбанк» на ФОП ОСОБА_14 , з призначенням платежу «оплата згідно рахунку № 5 від 12.05.2023 р.».

В подальшому 18.05.2023 та 21.05.2023 ОСОБА_14 , діючи у складі злочинної організації під керівництвом ОСОБА_7 , виконуючи вказівки останнього та відведену йому злочинним планом роль, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що частина коштів, які надійшли від ФОП ОСОБА_7 на рахунок НОМЕР_4 , отримані злочинним шляхом, з метою їх легалізації (відмивання), здійснив фінансові операції з грошовими коштами, одержаними злочинним шляхом, а саме: 2 (дві) транзакції з переведення коштів на загальну суму 935 000 грн. на рахунок НОМЕР_6 , що відкритий у Філії - Рівненському обласному управлінні АТ «Ощадбанк» на фізичну особу ОСОБА_14 , з призначенням платежів «для зняття готівки» та «для зняття готівки в банку».

Далі у період з 18.05.2023 по 01.06.2023 ОСОБА_14 , з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на легалізацію (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом, здійснив зміну форми (перетворення) безготівкових грошових коштів, що отримані злочинним шляхом, на рахунок НОМЕР_6, у готівкову форму способом здійснення 11 (одинадцяти) операцій зі зняття готівки на загальну суму 1 097 167,50 грн.

Для надання перерахованим фіктивним фінансовим операціям видимості правомірності, за сприяння ОСОБА_4 , яка усвідомлювала те, що такі операції проведені з метою легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, виготовлені наступні первинні документи бухгалтерського обліку:

- видаткова накладна №РН-0000001 від 21.02.2023 від постачальника ФОП ОСОБА_14 одержувачу ФОП ОСОБА_7 щодо постачання товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 892 400,00 грн., а саме: бруски обрізні з хвойних поряд шириною 100 мм., товщиною 100, по ціні 10 000,00 грн. за 1 куб.м., дошка 30х50 по ціні 8 000,00 грн. за 1 куб.м., дошки обрізні з хвойних поряд шириною 150 мм., товщиною 50, по ціні 10 000,00 грн. за 1 куб.м.; дошка 30х100 по ціні 8 500,00 грн. за 1 куб.м., щити настилу по ціні 500,00 грн. за 1 кв.м.;

- видаткова накладна №РН-0000002 від 21.02.2023 від постачальника ФОП ОСОБА_14 одержувачу ФОП ОСОБА_7 щодо постачання товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 34 806, 86 грн., а саме: дошка 30х50 по ціні 8 246, 04 грн. за 1 куб.м., дошка 30х100 по ціні 8 746, 04 грн. за 1 куб.м., щити настилу по ціні 509, 79 грн. за 1 кв.м.;

- видаткова накладна №РН-0000003 від 01.03.2023 від постачальника ФОП ОСОБА_14 одержувачу ФОП ОСОБА_7 щодо постачання товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 980 941,70 грн., а саме: бруски обрізні з хвойних поряд шириною 100 мм., товщиною 100, по ціні 10 200,00 грн. за 1 куб.м., дошки обрізні з хвойних поряд шириною 150 мм., товщиною 50, по ціні 6 670,00 грн. за 1 куб.м.; дошка 30х100 по ціні 9 000,00 грн. за 1 куб.м., ; дошки обрізні з хвойних поряд шириною 170 мм., товщиною 50, по ціні 10 000,00 грн. за 1 куб.м.;

- видаткова накладна №РН-0000004 від 06.03.2023 від постачальника ФОП ОСОБА_14 одержувачу ФОП ОСОБА_7 щодо постачання товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 1 026 979,57 грн., а саме: бруски обрізні з хвойних поряд шириною 100 мм., товщиною 100, по ціні 11 786, 37 грн. за 1 куб.м., дошки обрізні з хвойних поряд шириною 150 мм., товщиною 50, по ціні 9 201, 4163 грн. за 1 куб.м.; дошка 30х100 по ціні 9 246, 04 грн. за 1 куб.м., дошка 30х50 по ціні 9 246, 04 грн. за 1 куб.м.;

- видаткова накладна №РН-0000005 від 20.03.2023 від постачальника ФОП ОСОБА_14 одержувачу ФОП ОСОБА_7 щодо постачання товарно-матеріальних цінностей на загальну суму на суму 285 681,67 грн., а саме: дошка 30х100 по ціні 9 246,04 грн. за 1 куб.м.; дошка 30х50 по ціні 9 246,04 грн. за 1 куб.м.; дошки обрізні з хвойних поряд шириною 75-150 мм., товщиною 50, по ціні 10 246,02 грн. за 1 куб.м.; щити настилу по ціні 509,79 грн. за 1 кв.м.; щити опалубки по ціні 716,07 грн. за 1 кв.м.;

- видаткова накладна №РН-0000006 від 20.03.2023 від постачальника ФОП ОСОБА_14 одержувачу ФОП ОСОБА_7 щодо постачання товарно-матеріальних цінностей на загальну суму на суму 124 289,08 грн., а саме: бруски обрізні з хвойних поряд шириною 100 мм., товщиною 100, по ціні 12 286,37 грн. за 1 куб.м.; дошка 30х50 по ціні 9 676, 77 грн. за 1 куб.м.; дошки обрізні з хвойних поряд шириною 150 мм., товщиною 50, по ціні 12 246, 05 грн. за 1 куб.м.; щити настилу по ціні 509, 79 грн. за 1 кв.м.; дошка 30х100 по ціні 10 947, 08 грн. за 1 куб.м.;

- видаткова накладна №РН-0000007 від 03.04.2023 від постачальника ФОП ОСОБА_14 одержувачу ФОП ОСОБА_7 щодо постачання товарно-матеріальних цінностей на загальну суму на суму 31 699,29 грн., а саме: бруски обрізні з хвойних поряд шириною 100 мм., товщиною 100, по ціні 10 486, 37 грн. за 1 куб.м.; дошки обрізні з хвойних поряд шириною 150 мм., товщиною 50, по ціні 10 246,04 грн. за 1 куб.м.; дошка 30х100 по ціні 9 246,04 грн. за 1 куб.м.;

- видаткова накладна №РН-0000008 від 03.04.2023 від постачальника ФОП ОСОБА_14 одержувачу ФОП ОСОБА_7 щодо постачання товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 457 441,02 грн., а саме: щити настилу по ціні 509, 79 грн. за 1 кв.м.; бруски обрізні з хвойних поряд шириною 100 мм., товщиною 100, по ціні 10 486, 37 грн. за 1 куб.м.; дошки обрізні з хвойних поряд шириною 170 мм., товщиною 50, по ціні 10 246, 04 грн. за 1 куб.м.; дошки обрізні з хвойних поряд шириною 150 мм., товщиною 50, по ціні 8 976, 37 грн. за 1 куб.м.;

- видаткова накладна №РН-0000009 від 10.04.2023 від постачальника ФОП ОСОБА_14 одержувачу ФОП ОСОБА_7 щодо постачання товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 676 113,14 грн., а саме: дошки обрізні довжиною 4-6,5 м., шириною 75-150 мм., по ціні 9246, 04 грн. за 1 куб.м.; щити настилу по ціні 509, 79 грн. за 1 кв.м.; бруски обрізні з хвойних поряд шириною 100 мм., товщиною 100, по ціні 10 486, 37 грн. за 1 куб.м.; дошки обрізні з хвойних поряд шириною 170 мм., товщиною 50, по ціні 10246, 04 грн. за 1 куб.м.; дошки обрізні з хвойних поряд шириною 150 мм., товщиною 50, по ціні 792, 50 грн. за 1 куб.м.;

- видаткова накладна №РН-0000010 від 18.04.2023 від постачальника ФОП ОСОБА_14 одержувачу ФОП ОСОБА_7 щодо постачання товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 379 381,21 грн., а саме: дошка 30х100 по ціні 9 246, 04 грн. за 1 куб.м., щити настилу по ціні 509, 90 грн. за 1 кв.м.; бруски обрізні з хвойних поряд шириною 100 мм., товщиною 100, по ціні 10 486, 37 грн. за 1 куб.м.; бруски обрізні з хвойних поряд шириною 170 мм., товщиною 50 мм, по ціні 10 246, 04 грн. за 1 куб.м.; дошки обрізні з хвойних поряд шириною 150 мм., товщиною 50, по ціні 6 670,00 грн. за 1 куб.м.;

- видаткова накладна №РН-0000011 від 26.06.2023 від постачальника ФОП ОСОБА_14 одержувачу ФОП ОСОБА_7 щодо постачання товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 202 258,31 грн., а саме: бруски обрізні з хвойних поряд шириною 100 мм., товщиною 100, по ціні 8500,00 грн. за 1 куб.м.; дошка 30х50 по ціні 7 500,00 грн. за 1 куб.м.; дошки обрізні з хвойних поряд шириною 150 мм., товщиною 50, по ціні 8 333, 33 грн. за 1 куб.м.; дошка 30х100 по ціні 7 500,00 грн. за 1 куб.м.; дошки обрізні з хвойних поряд шириною 170 мм., товщиною 50, по ціні 8 333, 33 грн. за 1 куб.м.; щити настилу по ціні 500,00 грн. за 1 кв.м.;

- видаткова накладна №РН-0000012 від 29.06.2023 від постачальника ФОП ОСОБА_14 одержувачу ФОП ОСОБА_7 щодо постачання товарно-матеріальних цінностей на загальну суму на суму 9 608,34 грн., а саме: бруски 30х100 по ціні 7 500, 06 грн. за 1 куб.м.; дошка 50х150 по ціні 8 333, 33 грн. за 1 куб.м.

Враховуючи такі дії ОСОБА_4 з надання послуг у веденні бухгалтерського обліку господарської діяльності ФОП ОСОБА_7 протягом тривалого періоду; забезпечення здійснення протягом 2022-2023 років розрахунків через систему «Клієнт-Банк» по розрахунковим рахункам НОМЕР_1 та НОМЕР_2 , відкритих для ФОП ОСОБА_7 ; її безпосередній залученості до виготовлення первинних документів бухгалтерського обліку, зокрема й щодо фіктивного придбання пиломатеріалів у ФОП ОСОБА_14 ; усвідомлення фактичних відпускних цін за одиницю товару, у тому числі й пиломатеріалів станом на 2022-2023 роки; надання послуг, за вказівкою ОСОБА_7 , з ведення бухгалтерського обліку господарської діяльності ФОП ОСОБА_14 при взаєморозрахунках з ФОП ОСОБА_7 , які носили явно фіктивний характер (за відсутності підтверджень щодо легального (документального) придбання пиломатеріалів ФОП ОСОБА_14 ) та здійснювалися, за вибором ОСОБА_7 , виключно з розрахункового рахунку НОМЕР_2 , відкритого в АТ АКБ «Львів» на ФОП ОСОБА_7 , оскільки цією фінансовою установою процедура фінансового моніторингу до транзакцій ФОП ОСОБА_7 не застосовувалася; мету проведення таких фіктивних фінансових операцій, спрямованих на виведення отриманих коштів місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади Київської області у готівкову форму з метою їх легалізації, тому ОСОБА_4 через надання порад, засобів, консультацій, усунення перешкод сприяла ФОП ОСОБА_7 та ФОП ОСОБА_14 у легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, оскільки, в силу обсягу своєї залученості до господарської діяльності цих суб'єктів господарювання знала справжню мету проведення таких фінансових операцій, спрямованих на виведення бюджетних коштів у готівкову форму з метою їх легалізації, тобто, їй достеменно були відомі фактичні обставини, які свідчать про одержання ОСОБА_7 грошових коштів злочинним шляхом.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у пособництві у вчиненні дій, спрямованих на приховування, маскування походження майна, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, вчиненому особою, яка знала, що таке майно прямо чи опосередковано, повністю чи частково одержано злочинним шляхом, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 209 КК України.

Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування до підозрюваної ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави є забезпечення виконання нею покладених на неї процесуальних обов'язків, та наявність доказів того, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтю 177 цього Кодексу. Саме тому слідчий за погодженням із прокурором звернувся із вказаним клопотанням до слідчого судді.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити його, посилаючись на обставини, викладені в клопотанні слідчого.

Захисник в судовому засіданні заперечував проти застосування до його підзахисної запобіжного заходу у вигляді застави. Зазначив, що застава у розмірі 242 240 грн. є непомірною для ОСОБА_4 , просив застосувати особисте зобов'язання.

Підозрювана в судовому засіданні проти клопотання прокурора заперечувала і підтримала позицію захисника.

Заслухавши пояснення прокурора, підозрюваної та захисника, вивчивши зміст та мотиви клопотання і надані суду письмові докази, слідчий суддя приходить до наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Відповідно до ч. 3 ст. 182 КПК України при застосуванні запобіжного заходу у вигляді застави підозрюваному, обвинуваченому роз'яснюються його обов'язки і наслідки їх невиконання, а заставодавцю - у вчиненні якого кримінального правопорушення підозрюється чи обвинувачується особа, передбачене законом покарання за його вчинення, обов'язки із забезпечення належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого та його явки за викликом, а також наслідки невиконання цих обов'язків.

Згідно до ч. 8 ст. 182 КПК України у разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.

Відповідно до ч. 6 ст. 182 КПК України підозрюваний, обвинувачений, який не тримається під вартою, не пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов'язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду. Зазначені дії можуть бути здійснені пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави, якщо на момент їх здійснення не буде прийнято рішення про зміну запобіжного заходу. З моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави щодо особи, яка не тримається під вартою, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок, а також з моменту звільнення підозрюваного, обвинуваченого з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної слідчим суддею, судом в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, підозрюваний, обвинувачений, заставодавець зобов'язані виконувати покладені на них обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.

18.11.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 209 КК України.

З наданих матеріалів кримінального провадження вбачається обґрунтована підозра у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 209 КК України.

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 209 КК України, як зазначає орган досудового розслідування підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, в сукупності, зокрема:

- результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій- зняття інформації з електронних комунікаційних мереж;

-інформацією з мобільного телефону ОСОБА_7 , вилученої під час обшуку 11.08.2023, яка містить переписку між ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та ОСОБА_14 ;

-матеріалами тимчасового доступу до документів у ФОП ОСОБА_14 ;

- виписками з банківських рахунків ФОП ОСОБА_14 та їх аналізом, відповідно до якого фінансові операції з ФОП ОСОБА_7 здійснювалися з метою легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом;

- іншими доказами зібраними в ході досудового розслідування у їх сукупності.

Оскільки на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме питань, пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, то слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначає, що причетність підозрюваного до вчинення злочину, підозра у якому йому повідомлена, є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу.

Що стосується наявності ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, то слід зазначити, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке віднесено до тяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна, та, зважаючи на тяжкість покарання, яке їй загрожує у разі доведення її вини, існує ризик щодо можливості переховування підозрюваної від слідчого, прокурора та суду. Крім того, існує ризик незаконно впливати на свідків, а тому слідчий суддя вважає, що на даній стадії досудового розслідування існують ризики, передбачені ст. 177 КПК України.

За сукупності таких обставин, слідчий суддя, приймаючи до уваги дані про особу ОСОБА_4 , яка є особою раніше не судимою, має міцні соціальні зв'язки та вважає за необхідне застосувати щодо неї запобіжний захід у вигляді застави, оскільки прокурором доведено, що встановлені під час розгляду клопотання обставини є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, не може на даному етапі запобігти доведеному ризику та забезпечити виконання підозрюваною процесуальних обов'язків, що випливають із ч. 5 ст. 194 КПК України.

Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 182 КПК України, застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків

Згідно із ч. 4 та 5 ст. 182 КПК України розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього. Розмір застави визначається у таких межах: 1) щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні нетяжкого злочину, - від одного до двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, - від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину, - від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов'язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.

Слідчий у клопотанні про застосування запобіжного заходу у вигляді застави просить визначити підозрюваному заставу в розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 242 240 грн., оскільки, на його думку, саме такий розмір застави забезпечить виконання підозрюванлю покладених на неї обов'язків.

Слідчий суддя вважає, що розмір застави, визначений підозрюваному, повинен у повній мірі гарантувати виконання покладених на нього обов'язків. Цей розмір повинен бути таким, щоб загроза її втрати утримувала б підозрюваного від порушення встановлених процесуальними нормами таабо покладених судом на нього обов'язків, забезпечувала його належну процесуальну поведінку та не була надмірною. Водночас, слідчий суддя також враховує, що застава може бути внесена, як самим підозрюваним, так і іншою фізичною та/або юридичною особою (заставодавцем), що передбачено ч. 2 ст. 182 КПК України.

На переконання слідчого судді, застава в сумі 242 240 грн., яку просить визначити сторона обвинувачення, є завідомо непомірною для підозрюваної, та визначена слідчим без урахування положень однієї із загальних засад кримінального провадження - презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини, регламентованої ст. 17 КПК України.

З огляду на наведене, слідчий суддя дійшов висновку, що застава в розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що з урахуванням ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» становить 90 840 грн., не є завідомо непомірною для підозрюваної та разом з покладеними на неї обов'язками забезпечуватиме належну процесуальну поведінку підозрюваної та запобігатиме існуючим ризикам.

Такий розмір застави є справедливим та здатним забезпечити високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, не порушує права підозрюваного та підстав вважати його завідомо непомірним для підозрюваного слідчий суддя не вбачає.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 176-178, 182, 183, 184, 186, 193, 194, 196, 197, 309, 369, 372, 395 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді застави - задовольнити.

Застосувати стосовно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 30 (тридцять) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 90 840 (дев'яносто тисяч вісімсот сорок) гривень, у національній грошовій одиниці, яка може бути внесена як самою підозрюваною, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на наступний депозитний рахунок: депозитний рахунок: код ЄДРПОУ - 26268059, банк отримувача - Державна казначейська служба України м. Київ, МФО- 820172 , рахунок отримувача: UA128201720355259002001012089, призначення платежу: застава за…(П.І.Б., дата народження особи за яку вноситься застава), згідно ухвали (назва суду) від (дата ухвали) по справі №.., кримінальне провадження № , внесені (ПІБ особи, що вносить заставу), згідно квитанції від (дата та № квитанції).

Підозрювана або заставодавець не пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов'язаний внести кошти на рахунок та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду.

На підставі ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на підозрювану ОСОБА_4 у разі внесення застави наступні обов'язки:

- прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду за першою вимогою;

- не відлучатися із населеного пункту, в якому вона проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними, свідками та експертами у кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Визначити термін дії обов'язків, покладених на підозрювану у разі внесення застави, з дня внесення застави до 11.12.2025.

Роз'яснити ОСОБА_4 , що у разі невиконання покладених на неї згідно цієї ухвали обов'язків, а також, якщо вона, будучи належним чином повідомлений, не з'явиться за викликом до слідчого, прокурора або суду без поважних причин чи не повідомить про причини своєї неявки, або якщо порушить інші покладені на неї при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1