Постанова від 30.10.2025 по справі 757/46805/25-п

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/46805/25-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року м. Київ

cуддя Печерського районного суду м. Києва Соловйов О.Л., розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , голова комісії з припинення політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», за ст. 212-21 КУпАП,

встановив:

ОСОБА_1 , будучи головою комісії з припинення політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», у м. Києві на вул. Велика Васильківська, 23-Б, всупереч вимогам ст. 17 ЗУ «Про запобігання корупції» (далі - Закон) не подав Звіт політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» (про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ квартал 2025 року.

Частиною 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Відповідно до п. п. 3, 4 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129, - політична партія подає до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за II квартал 2025 року до 11 серпня 2025 року.

Частиною 20 ст. 17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (далі- Список), розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/84149/.

Політична партія «Опозиційна платформа - За життя» зазначена у пункті «22» Списку політичних партії, які не подали або несвоєчасно подали Звіти за ІІ квартал 2025 року у визначений Законом строк (список політичних партій додається).

Частиною 2 ст. 21 Закону визначено, що заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.

Відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону, у разі якщо в рішенні суду про заборону діяльності політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи призначають голову, членів такої комісії або ліквідатора політичної партії, її структурних утворень в рішенні про їх припинення. Головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатором призначається, якщо інше не встановлено рішенням суду, керівник органу управління політичної партії або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, а якщо такі керівник та особа відсутні або повідомили про відмову від виконання відповідних обов'язків у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено, - інша особа, яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено.

Також, ч. 4 ст. 21 Закону передбачено, що за заявою голови, члена комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатора політичної партії, її структурного утворення, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи здійснюють заміну голови, члена такої комісії або ліквідатора відповідно на іншу особу, яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено.

Положенням ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Враховуючи положення ч.ч. 3, 4 ст. 21 Закону, ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України, ОСОБА_1 визначено як голову комісії з припинення (ліквідаційної комісії) Партії відповідно до державної реєстрації змін на підставі його згоди у формі заяви справжність підпису на якій нотаріально засвідчено (копія заяви додається).

Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Таким чином, враховуючи вищевикладене Звіти Партій, що перебувають у стані ліквідації / припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації / припинення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , як головою комісії з припинення політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», ідентифікаційний код - 21709375 не подано Звіт за ІІ квартал 2025 року до Національного агентства через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства.

Таким чином, з огляду на вищевикладене неподання Звіту політичної партії за ІІ квартал 2025 року до 11 серпня 2025 року є порушенням вимог ст. 17 Закону.

Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення, передбачена ст. 212-21 КУпАП.

ОСОБА_1 на розгляд справи не з'явився. Його захисник - адвокат Старик Я.І. заперечував щодо протоколу, посилаючись на те, що голова ліквідаційної комісії не є суб'єктом правопорушення за ст. 212-21 КУПАП.

Дослідивши письмові матеріали справи, вислухавши пояснення сторони захисту, суддя доходить висновку, що вина ОСОБА_1 у скоєному правопорушенні підтверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/1148 від 15.09.2025, копією витягу з офіційного сайту НАЗК, на якому оприлюднено списки політичних партій, які у передбачений Законом строк не виконали вимогу щодо звітування до НАЗК, витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також іншими наданими суду на дослідження доказами.

З огляду на викладене вище, суд відхиляє доводи захисника щодо відсутності у ОСОБА_1 , як ліквідатора, обов'язку подання Звітів через припинення діяльності партії, а відтак і відсутності складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, оскільки положення ч. 3 ст. 23 Закону не звільняють політичну партію після внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) такої політичної партії від обов'язку, визначеного ч. 9 ст. 17 цього Закону.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, його вину доведено повністю.

При обранні виду адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини.

Згідно ст. 34, 35 КУпАП обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.

Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що з метою виховання правопорушника та запобігання вчинення ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір.

На підставі викладеного та керуючись ст. 212-21, 221, 275-280, 283-287 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та притягнути до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Роз'яснюється, що в разі не сплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.

Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Київського апеляційного суду через районний суд м. Києва, протягом 10-ти днів з дня винесення постанови.

Строк виконання постанови три місяці.

Суддя: О.Л. Соловйов