Вирок від 13.11.2025 по справі 712/5261/25

Вирок

Іменем України

Справа № 712/5261/25

Провадження № 1-КП/712/697/25

12 листопада 2025 Соснівський районний суд м. Черкаси в складі колегії:

головуючий ОСОБА_1

суддя ОСОБА_2

суддя ОСОБА_3

секретар ОСОБА_4

з участю:

прокурора - ОСОБА_5

захисника - ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси кримінальне провадження № 22023250000000306 від 17.08.2023 відносно ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка селища Червоногвардійське м. Кіровська Луганської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає на тимчасово окупованій території м. Сокологірська (кол. Первомайська) Луганської області, громадянка Україниу вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.111, ч.5 ст. 111-1 КК України,.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_7 , будучи громадянкою України та мешканкою м. Первомайська (з 2024 року - м. Сокологірська) Кадіївської міської громади Алчевського району Луганської області, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення усього Алчевського району Луганської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що територія Алчевського району Луганської області, у тому числі - м. Первомайськ, є невід'ємною складовою частиною України, і що порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, у невстановлений досудовим розслідуванням період, але не пізніше 31.03.2022, перебуваючи у м. Первомайську (з 2024 року - м. Сокологірськ) Кадіївської міської громади Алчевського району Луганської області, діючи умисно, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету та територіальній цілісності, з ідеологічних та корисливих мотивів, переслідуючи намір, направлений на сприяння представникам окупаційної адміністрації рф в посиленні заходів тимчасової окупації населених пунктів Луганської області, добровільно, без фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо неї чи членів її родини зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме - посаду «заместителя начальника отделения - заместителя старшего судебного пристава» в незаконному органі влади «отделение судебных приставов по городу Первомайску главного управления федеральной службы судебных приставов по лнр», розташованому за адресою: Луганська область, Алчевський район, Кадіївська міська громада, м. Первомайськ (з 2024 року - м. Сокологірськ), вул. Київська, б. 26, яку займала по невстановлений досудовим розслідуванням час, але щонайменше до 07.02.2025. Окрім цього, ОСОБА_7 31.03.2022, 12.04.2022, 01.08.2022, 12.08.2022, 24.08.2022, 08.12.2022, у період з 31.01.2023 по 28.02.2023, 31.03.2023, 19.06.2023, 03.07.2023 тимчасово виконувала обов'язки «начальника отделения - старшего судебного пристава отделения судебных приставов по г. Первомайску главного управления федеральной службы судебных приставов по лнр».

Обіймаючи посаду «заместителя начальника отделения - заместителя старшего судебного пристава отделения судебных приставов по г. Первомайску главного управления федеральной службы судебных приставов по лнр» та виконуючи обов'язки «начальника отделения - старшего судебного пристава отделения судебных приставов по г. Первомайску главного управления федеральной службы судебных приставов по лнр» ОСОБА_7 виконувала такі організаційно-розпорядчі функції, які визначені федеральним законом «Об органах принудительного исполнения российской федерации» від 21.07.1997 № 118-фз:

- організовувала роботу підрозділу судових приставів;

- забезпечувала вживання заходів зі своєчасного і повного виконання судовими приставами-виконавцями судових актів, актів інших органів і посадових осіб; затверджувала постанови судових приставів-виконавців;

- організовувала і контролювала діяльність судових приставів, які перебували у її підпорядкуванні, з приводу забезпечення встановленого порядку діяльності судів;

- у випадках прийняття рішення про охорону будівлі та приміщень суду, у цілодобовому режимі організовувала таку охорону;

- взаємодіяла із головами судів з питань забезпечення установленого порядку діяльності судів;

- організовувала роботу із забезпечення безпеки при здійсненні виконавчих дій, провадженні попереднього розслідування у формі дізнання, охорони будівель і приміщень органів примусового виконання;

- видавала укази і розпорядження з питань організації діяльності підрозділу судових приставів;

- розпоряджалась грошовими коштами, що перебували на депозитному рахунку служби судових приставів, відкритому підрозділу територіального органу примусового виконання;

- організовувала і проводила навчання серед працівників підпорядкованого підрозділу;

- здійснювала в межах компетенції контроль в установленій сфері діяльності.

Також, громадянка України ОСОБА_7 , діючи умисно, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, інформаційній та економічній безпеці, перебуваючи у м. Первомайську (з 2024 року - м. Сокологірськ) Кадіївської міської громади Алчевського району Луганської області у невстановлений період, але не пізніше, ніж з 31.03.2022 по невстановлений досудовим розслідуванням час, але щонайменше до 07.02.2025, перебуваючи на посаді, пов'язаній з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме - посаду «заместителя начальника отделения - заместителя старшего судебного пристава отделения судебных приставов по городу Первомайску главного управления федеральной службы судебных приставов по лнр», а також 31.03.2022, 12.04.2022, 01.08.2022, 12.08.2022, 24.08.2022, 08.12.2022, у період з 31.01.2023 по 28.02.2023, 31.03.2023, 19.06.2023, 03.07.2023 тимчасово виконуючи обов'язки вищої посади, а саме - «начальника отделения - старшего судебного пристава отделения судебных приставов по г. Первомайску главного управления федеральной службы судебных приставов по лнр», реалізуючи свій злочинний умисел, виконуючи покладені на неї організаційно-розпорядчі функції, вказівки і розпорядження представників окупаційної адміністрації рф в окупованих населених пунктах Луганської області, бажаючи проявити себе та довести свою лояльність і відданість окупаційній владі держави-агресора, нехтуючи своїм конституційним обов'язком щодо захисту прав та інтересів громади, безпосередньо беручи участь у загальному управлінні незаконного органу влади, надаючи таким чином допомогу в проведенні підривної діяльності проти України представникам держави-агресора - рф у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території, в тому числі:

- організовувала роботу підрозділу судових приставів;

- забезпечувала вживання заходів зі своєчасного і повного виконання судовими приставами-виконавцями судових актів, актів інших органів і посадових осіб; затверджувала постанови судових приставів-виконавців;

- організовувала і контролювала діяльність судових приставів, які перебували у її підпорядкуванні, з приводу забезпечення встановленого порядку діяльності судів;

- у випадках прийняття рішення про охорону будівлі та приміщень суду, у цілодобовому режимі організовувала таку охорону;

- взаємодіяла із головами судів з питань забезпечення установленого порядку діяльності судів;

- організовувала роботу із забезпечення безпеки при здійсненні виконавчих дій, провадженні попереднього розслідування у формі дізнання, охорони будівель і приміщень органів примусового виконання;

- видавала укази і розпорядження з питань організації діяльності підрозділу судових приставів;

- розпоряджалась грошовими коштами, що перебували на депозитному рахунку служби судових приставів, відкритому підрозділу територіального органу примусового виконання;

- організовувала і проводила навчання серед працівників підпорядкованого підрозділу;

- здійснювала в межах компетенції контроль в установленій сфері діяльності.

Допомога ОСОБА_7 представникам іноземної держави призвела до забезпечення сталого та належного функціонування незаконно створених органів влади та посилила заходи тимчасової окупації.

Вина ОСОБА_7 підтверджується зібраними по справі письмовими доказами, яким в ході судового розгляду було надано належну оцінку і які були дослідженні судом в повному обсязі, а саме:

-рапортом від 21.08.2023 про виявлення ознак кримінального правопорушення, згідно якого старший слідчий в ОВС слідчого відділу УСБУ в Черкаській області повідомив, що у ході здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023250000000306 від 17.08.2023 ним виявлено обставини вчинення громадянином України ОСОБА_7 злочину, передбаченого ч.2 ст.111КК України. Так, ОСОБА_7 у період з квітня 2022 року по сьогоднішній день добровільно займаючи посади, пов'язані з виконанням організаційно- розпорядчих функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території , а саме Первомайського міського управління юстиції т.зв. «лнр» (до вересня 2022 року) в т.в.о. начальника відділення - старшого судового пристава відділення судових приставів по м. Первомайськ ГУ ФССП росії по т.зв. «лнр», діючи умисно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності України, надає російській федерації допомогу у проведенні відривної діяльності проти України в умовах воєнного стану (т.1 а.м.к.п.7);

-листом заступника керівника Офісу Президента України від 05.03.2025, згідно якого за результатами розгляду листа матеріали щодо надання громадянства ОСОБА_7 згідно з поданою цією особою заявою або внаслідок втрати громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства в установленому законодавством не надходили (т.1 а.м.к.п. 53);

-актовим записом про шлюб від 05.03.1998року, згідно якого ОСОБА_8 після державної реєстрації шлюбу змінила прізвище на Колеснікова (т.1 а.м.к.п. 56);

-листом начальника відділу контррозвідки УСБУ в Черкаській області від 18.08.2023, згідно якого на виконання доручення слідчого відділу Управління №6/1869 від 17.08.2023 у кримінальну проваджені 23250000000306, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.08.2023, за ознаками скоєння злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України встановлено, що громадянка ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженка міста Кіровськ Луганської області, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , у користуванні має номери мобільних телефонів НОМЕР_1 , документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 від 02.09.1999, виданий Стаханівським МВ УМВС України в Луганській області. Додатково, встановлено що ОСОБА_7 користується електронною поштовою скринькою (т.1 а.м.к.п. 63);

-відеозаписом, оглянутим в судовому засіданні з допитом свідка ОСОБА_10 від 19.09.2024, який показав, що до 2014 проживав у м. Первомайськ Луганської області, потім виїхав до м. Харків. Від знайомих, які лишилися проживати в м. Первомайськ йому відомо, що ОСОБА_7 працює т.в.о. начальника служби судових приставів, по вул. Київській 26 (т.1 а.м.к.п.68);

-відеозаписом, оглянутим в судовому засіданні з допитом свідка ОСОБА_11 від 19.09.2024, яка показала, що до 2014 проживала у м. Первомайськ Луганської області, потім виїхала до м. Харків. Від знайомих, які лишилися проживати в м. Первомайськ їй відомо, що ОСОБА_7 на початку 2022 працювала т.в.о. начальника служби судових приставів, по вул. Київській 26 (т.1 а.м.к.п. 71-72);

-протоколом огляду від 23.03.2024, згідно якого оглянуто офіційний сайт « Министерства юстиции російськой федерации», а саме розділ « організаційна структура (т.1.а.м.к.п. 78-89);

-протоколом огляду від 07.09.2024, згідно якого згідно якого оглянуто інтернет ресурси та сторінки, які та сторінки, які містять інформацію про нормативно-правовий акт « Положення про федеральну службу судових (т.1 а.м.к.п.91-128);

-протоколом огляду від 17.12.2024, згідно якого оглянуто документ під назвою « Федеральний закон от 21.07.97 об органах принудительного исполнения росийской федерации» (т.1 а.м.к.п. 130-161);

-протоколом огляду від 07.02.2025, згідно якого оглянуто інтернет ресурси та сторінки, які містять інформацію щодо діяльності відділу судових приставів у м. Первомайська т.зв. «лнр», графік роботи, перелік працівників. Встановлено, що ОСОБА_7 , на теперішній час обіймає посаду - заступника старшого судового приставу відділу судових приставів у м. Первомайську (т.1 а.м.к.п. 163-179);

-протоколом за результатами проведення негласної слідчої дії у кримінальному провадженні № 22023250000000306 від 17.08.2023, згідно якого зроблено скріншоти фотозображень та роздруківки, на яких містяться регалії ОСОБА_7 зроблені з електронної пошти, якою користується остання (т.2 а.м.к.п. 8-82);

-протоколом огляду інформації від 16.12.2024, оглянуто: «Запрос судебногго пристава», «Врио начальника», «Статистичекий отчет», «Выписка из приказа», «карточка ОП приставы», документи, в яких зазначені зразки підписів посадових осіб клієнта, які мають підписувати розпорядження щодо здійснення казначейських виплат (т.2 а.м.к.п. 85-108);

-протоколом огляду від 04.12.2024, згідно якого оглянуто копії паспорту громадянки ОСОБА_7 , анкета-заява останньої із зазначеним ІНН, адресою реєстрації (т.2 а.м.к.п. 117-122).

До закінчення судового слідства клопотань від учасників процесу, у тому числі і від державного обвинувача про збір, перевірку чи витребування додаткових доказів крім уже тих, що заявлялися, не надійшло.

Суд обмежений у праві збору доказів вини обвинуваченої за власною ініціативою та, залишаючись об'єктивним і неупередженим, має створити необхідні умови для виконання сторонами їхніх процесуальних обов'язків та здійснення наданих їм прав розглянути кримінальне провадження і постановити відповідне рішення. Суди при розгляді кримінальних справ не вправі перебирати на себе функції обвинувачення чи захисту.

Відповідно до ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може грунтуватися на доказах, одержавних незаконним шляхом, а також припущеннях. Усі сумніви доведеності вини особи, мають тлумачитися на її користь.

Відповідно до ст. 297-1 ч. 2 КПК України передбачено порядок проведення досудового слідства по окремим статтям КК України, зокрема за ч. 5 ст.111-1, ч. 2 ст.111 КК України, за якими обвинувачується ОСОБА_7 .

Відповідно до ч. 3 ст. 323 КПК України, судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, в результаті повного, об'єктивного і всебічного їх дослідження в судовому засіданні, суд вважає, що вина обвинуваченої ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України доведена в повному обсязі.

Всі докази, досліджені безпосередньо судом, в даному кримінальному провадженні є належними та допустимими доказами, оскільки були отримані в порядку, передбаченому КПК України і у своїй сукупності повністю підтверджують винуватість обвинуваченої ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, за обставин, викладених у даному вироку, так як є послідовними, узгоджуються один з одним, відповідають фактичним обставинам справи, будь-які протиріччя в них відсутні, що свідчить про їх об'єктивність та правдивість та у сукупності дають обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_7 , будучи громадянкою України та мешканкою м. Первомайська (з 2024 року - м. Сокологірська) Кадіївської міської громади Алчевського району Луганської області, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення усього Алчевського району Луганської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що територія Алчевського району Луганської області, у тому числі - м. Первомайськ, є невід'ємною складовою частиною України, і що порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, у невстановлений досудовим розслідуванням період, але не пізніше 31.03.2022, перебуваючи у м. Первомайську (з 2024 року - м. Сокологірськ) Кадіївської міської громади Алчевського району Луганської області, діючи умисно, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету та територіальній цілісності, з ідеологічних та корисливих мотивів, переслідуючи намір, направлений на сприяння представникам окупаційної адміністрації рф в посиленні заходів тимчасової окупації населених пунктів Луганської області, добровільно, без фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо неї чи членів її родини зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме - посаду «заместителя начальника отделения - заместителя старшего судебного пристава» в незаконному органі влади «отделение судебных приставов по городу Первомайску главного управления федеральной службы судебных приставов по лнр», розташованому за адресою: Луганська область, Алчевський район, Кадіївська міська громада, м. Первомайськ (з 2024 року - м. Сокологірськ), вул. Київська, б. 26, яку займала по невстановлений досудовим розслідуванням час, але щонайменше до 07.02.2025. Окрім цього, ОСОБА_7 31.03.2022, 12.04.2022, 01.08.2022, 12.08.2022, 24.08.2022, 08.12.2022, у період з 31.01.2023 по 28.02.2023, 31.03.2023, 19.06.2023, 03.07.2023 тимчасово виконувала обов'язки «начальника отделения - старшего судебного пристава отделения судебных приставов по г. Первомайску главного управления федеральной службы судебных приставов по лнр».

Обіймаючи посаду «заместителя начальника отделения - заместителя старшего судебного пристава отделения судебных приставов по г. Первомайску главного управления федеральной службы судебных приставов по лнр» та виконуючи обов'язки «начальника отделения - старшего судебного пристава отделения судебных приставов по г. Первомайску главного управления федеральной службы судебных приставов по лнр» ОСОБА_7 виконувала такі організаційно-розпорядчі функції, які визначені федеральним законом «Об органах принудительного исполнения российской федерации» від 21.07.1997 № 118-фз:

- організовувала роботу підрозділу судових приставів;

- забезпечувала вживання заходів зі своєчасного і повного виконання судовими приставами-виконавцями судових актів, актів інших органів і посадових осіб;

- затверджувала постанови судових приставів-виконавців;

- організовувала і контролювала діяльність судових приставів, які перебували у її підпорядкуванні, з приводу забезпечення встановленого порядку діяльності судів;

- у випадках прийняття рішення про охорону будівлі та приміщень суду, у цілодобовому режимі організовувала таку охорону;

- взаємодіяла із головами судів з питань забезпечення установленого порядку діяльності судів;

- організовувала роботу із забезпечення безпеки при здійсненні виконавчих дій, провадженні попереднього розслідування у формі дізнання, охорони будівель і приміщень органів примусового виконання;

- видавала укази і розпорядження з питань організації діяльності підрозділу судових приставів;

- розпоряджалась грошовими коштами, що перебували на депозитному рахунку служби судових приставів, відкритому підрозділу територіального органу примусового виконання;

- організовувала і проводила навчання серед працівників підпорядкованого підрозділу;

- здійснювала в межах компетенції контроль в установленій сфері діяльності.

Також, громадянка України ОСОБА_7 , діючи умисно, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, інформаційній та економічній безпеці, перебуваючи у м. Первомайську (з 2024 року - м. Сокологірськ) Кадіївської міської громади Алчевського району Луганської області у невстановлений період, але не пізніше, ніж з 31.03.2022 по невстановлений досудовим розслідуванням час, але щонайменше до 07.02.2025, перебуваючи на посаді, пов'язаній з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме - посаду «заместителя начальника отделения - заместителя старшего судебного пристава отделения судебных приставов по городу Первомайску главного управления федеральной службы судебных приставов по лнр», а також 31.03.2022, 12.04.2022, 01.08.2022, 12.08.2022, 24.08.2022, 08.12.2022, у період з 31.01.2023 по 28.02.2023, 31.03.2023, 19.06.2023, 03.07.2023 тимчасово виконуючи обов'язки вищої посади, а саме - «начальника отделения - старшего судебного пристава отделения судебных приставов по г. Первомайску главного управления федеральной службы судебных приставов по лнр», реалізуючи свій злочинний умисел, виконуючи покладені на неї організаційно-розпорядчі функції, вказівки і розпорядження представників окупаційної адміністрації рф в окупованих населених пунктах Луганської області, бажаючи проявити себе та довести свою лояльність і відданість окупаційній владі держави-агресора, нехтуючи своїм конституційним обов'язком щодо захисту прав та інтересів громади, безпосередньо беручи участь у загальному управлінні незаконного органу влади, надаючи таким чином допомогу в проведенні підривної діяльності проти України представникам держави-агресора - рф у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території, в тому числі:

- організовувала роботу підрозділу судових приставів;

- забезпечувала вживання заходів зі своєчасного і повного виконання судовими приставами-виконавцями судових актів, актів інших органів і посадових осіб;

- затверджувала постанови судових приставів-виконавців;

- організовувала і контролювала діяльність судових приставів, які перебували у її підпорядкуванні, з приводу забезпечення встановленого порядку діяльності судів;

- у випадках прийняття рішення про охорону будівлі та приміщень суду, у цілодобовому режимі організовувала таку охорону;

- взаємодіяла із головами судів з питань забезпечення установленого порядку діяльності судів;

- організовувала роботу із забезпечення безпеки при здійсненні виконавчих дій, провадженні попереднього розслідування у формі дізнання, охорони будівель і приміщень органів примусового виконання;

- видавала укази і розпорядження з питань організації діяльності підрозділу судових приставів;

- розпоряджалась грошовими коштами, що перебували на депозитному рахунку служби судових приставів, відкритому підрозділу територіального органу примусового виконання;

- організовувала і проводила навчання серед працівників підпорядкованого підрозділу;

- здійснювала в межах компетенції контроль в установленій сфері діяльності.

Допомога ОСОБА_7 представникам іноземної держави призвела до забезпечення сталого та належного функціонування незаконно створених органів влади та посилила заходи тимчасової окупації.

До такого висновку суд дійшов із того, що згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 09.12.1981 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями: № 2131 (XX) від 21.12.1965, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24.10.1970, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (XXV) від 16.12.1970, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; № 3314 (XXIX) від 14.12.1974, що містить визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.

27 квітня 2014 року на території Луганської області створено так звану «Луганську народну республіку» (далі - «лнр»). Вказане утворення здійснювало акти тероризму, залякування населення, вбивства громадян, захоплення адміністративних будівель органів державної влади і місцевого самоврядування, а також вчинення інших тяжких і особливо тяжких злочинів, що призводить до дестабілізації суспільно-політичної ситуації у державі, з метою насильницької зміни та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади в Україні, а також зміни меж території і державного кордону України. При цьому учасники так званої «лнр» чинять збройний спротив військовослужбовцям Збройних Сил України та працівникам правоохоронних органів, які брали участь в антитерористичній операції та в операції об'єднаних сил на території Луганської області. Крім того, вказане утворення є стійким об'єднанням невизначеної кількості осіб (більше трьох), яке створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій між її учасниками, встановлено правила поведінки, обов'язкові для всіх учасників під час підготовки і вчинення терористичних актів згідно з розробленим планом спільних злочинних дій, а тому відповідно до абз. 19 ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною організацією.

7 квітня 2014 року за поданням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із Головою Служби безпеки України, на території Донецької і Луганської областей розпочато проведення антитерористичної операції (далі - АТО).

13 квітня 2014 року через посилення сепаратистських виступів та захоплення державних установ на сході України, у тому числі на території м. Луганськ та Луганської області, виконуючий обов'язки Президента України своїм Указом від 14 квітня 2014 року № 405/2014 затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та Україною розпочато на території Донецької та Луганської областей широкомасштабна АТО (у подальшому - операція об'єднаних сил, далі - ООС) із залученням Збройних Сил України та інших військових формувань.

З квітня 2014 року по лютий 2022 року час учасники терористичної організацій «лнр», реалізуючи злочинний умисел щодо досягнення зазначених завдань, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади і місцевого самоврядування, зокрема щодо визнання легітимності діяльності «лнр» та влади її керівників, здійснювали захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів інфраструктури на території Луганської області, акти застосування збройної сили проти держави України, чинився збройний опір правоохоронним органам України та іншим представникам сил АТО/ООС у відновленні територіальної цілісності України та забезпеченні правопорядку, вчинялись інші злочини.

Як наслідок, під контролем терористичної організації «лнр» опинилась частина території Луганської області, визначена Постановою ВР України № 254-VІІІ від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», Постановою ВР України № 252-VІІІ від 17 березня 2015 року «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування» та Закону України від 18 січня 2018 року «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях».

Окрім цього, Постановою ВР України 27 січня 2015 року № 129-VIII рф визнано державою-агресором.

Продовжуючи реалізацію злочинного плану, з метою створення приводів для ескалації конфлікту і спроби виправдання своєї агресії перед громадянами рф та світовою спільнотою, 21 лютого 2022 року рф визнано так звані «Донецьку народну республіку» та «Луганську народну республіку» незалежними державами.

У порушення вимог п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 , принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) президент рф владімір путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації (далі - зс рф) на територію України.

Приблизно о 05 годині ранку 24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин указаної території.

24.02.2022 Указом Президента України ОСОБА_12 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» через військову агресію рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Зазначений Указ затверджений прийнятим Верховною Радою України Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.

Після цього на підставі Указів Президента України ОСОБА_12 від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, від 23.07.2024 № 469/2024, від 28.10.2024 № 740/2024, від 14.01.2025 № 26/2025, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією рф, воєнний стан на території України неодноразово продовжувався та діє на сьогоднішній день.

У зв'язку із збройною агресією з боку рф та керованих нею збройних підрозділів псевдодержавних утворень проти України, з 07.04.2014 вся територія Алчевського району Луганської області, до якої входить в тому числі м. Первомайськ (з 2024 року - м. Сокологірськ), знаходиться під тимчасовою окупацією державиагресора, що визначено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309.

Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.

Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.

Окупаційна адміністрація рф - сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних рф самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

З метою встановлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю української влади на територіях населених пунктів Луганської області, які на теперішній час контролюються та утримуються російськими військами, представниками рф залучаються особи з числа місцевого населення Луганської області для формування органів управління, які виконують функції виконавчих органів влади на окупованих територіях.

Постановою так званого «правительства лнр» від 25.05.2021 № 431/21 затверджено положення «про державну установу - республіканський центр зайнятості лнр». Згідно з вказаним положенням, державна установа - «республиканский центр занятости лнр» (далі - «республиканский центр занятости») являється державною установою - органом управління державним позабюджетним фондом «лнр» - Фондом соціального страхування на випадок безробіття «лнр» і здійснює функції забезпечення реалізації державної політики в сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, зайнятості населення, захисту від безробіття та території «лнр». «Республиканский центр занятости» знаходиться у віданні так званого «правительства лнр», здійснює свою діяльність безпосередньо і через територіальні відділення в містах та районах «лнр».

04.10.2022 службовими особами країни-агресора - рф прийнятий нікчемний, відповідно до Указу Президента України № 687/2-2022 від 04.10.2022, федеральний конституційний закон № 6ФКЗ «О принятии в российскую федерацию лнр и создании в составе российской федерации нового субъекта - лнр».

Після цього державні органи та окупаційні адміністрації рф у взаємодії з місцевими зрадниками і колаборантами розпочали процес примусового вилучення та перереєстрації активів (рухомого та нерухомого майна, підприємств, установ, організацій різних форм власності) на тимчасово окупованій території, реєструючи їх в «єдиному державному реєстрі юридичних осіб» федеральної податкової служби рф.

Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 17.10.2022 на тимчасово окупованій території Луганської області створене так зване «управление министерства юстиции рф по лнр» з дислокацією у м. Луганську, яке наказом міністерства юстиції рф від 17.10.2022 № 246 внесене до складу управлінь мін'юсту рф.

Також, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 31.03.2022, на тимчасово окупованій території Луганської області створене так зване «главное управление федеральной службы судебных приставов по лнр», яке підпорядковане федеральній службі судових приставів рф і до складу якого серед іншого увійшло так зване «отделение судебных приставов по городу Первомайску», розташоване за адресою: Луганська область, Алчевський район, Кадіївська міська громада, м. Первомайськ (з 2024 року - м. Сокологірськ), вул. Київська, б. 26.

Кримінальне провадження розглядалось в порядку спеціального судового провадження, згідно вимог ст. 323 КПК України, тому, відповідно до вимог закону, обвинувачена ОСОБА_7 сповіщалася про день і час слухання справи через засоби масової інформації та шляхом направлення повістки, інтереси ОСОБА_7 захищались адвокатом, як на досудовому слідстві так і в суді, що свідчить про те, що права обвинуваченої в ході досудового слідства, а також у судовому засіданні порушені не були. При цьому, суд вважає, що розглянуте кримінальне провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченої, зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя. Будь яких істотних порушень КПК України, під час досудового слідства, які б вплинули на кваліфікацію дій обвинуваченої та поставили б під сумнів зібрані по справі докази, судом не встановлено. Відповідно до ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом. Будь яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами з боку обвинувачення та захисту, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб передбачених КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх прав та виконання процесуальних обов'язків, надано не було.

Зважаючи на положення, закріплені у ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», судом враховується позиція Європейського суду з прав людини, відображена у п. 175 рішення від 21.04.2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої, термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.

Отже, на підставі об'єктивно з'ясованих обставин, підтверджених доказами, дослідженими у процесі судового розгляду й оціненими судом за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом і оцінюючи кожен доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності і взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України, за обставин, викладених у даному вироку знайшла своє повне підтвердження в судовому засіданні.

Дії ОСОБА_7 суд, кваліфікує: за ч. 5 ст. 111-1 КК України -добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території; державна зрада, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості України, шляхом надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчиненому в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

Суд, при призначенні ОСОБА_7 покарання, також враховує вимоги ч. 2 ст. 61 Конституції України, про те, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, що відповідно до ч. 2 ст. 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також, запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами.

Згідно практики Європейського суду з прав людини, питання про обґрунтованість періоду тримання під вартою не можна розглядати абстрактно. Конвенція гарантує основоположне право на свободу та недоторканність, яке є найважливішим у демократичному суспільстві у розумінні Конвенції. Кожен має право на захист цього права, що означає не бути позбавленим або не мати продовження позбавлення свободи, крім випадків, коли таке позбавлення відбувалось за умов, встановлених у п. 1 ст. 5 Конвенції. Цей перелік винятків є вичерпним і лише вузьке тлумачення цих винятків відповідає цілям цього положення, а саме: гарантувати, що нікого не буде свавільно позбавлено свободи.

На підставі викладеного, призначаючи покарання ОСОБА_7 у відповідності зі ст. 65 КК України, суд, враховує обставини вчиненних кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 111-1, ч.2 ст. 111 КК України, які мали місце в умовах складної суспільно-політичної обстановки в Луганській, Донецькій областях та мав суттєвий вплив на охорону державної і громадської безпеки у цих регіонах держави, ступінь тяжкості вчинених злочинів, які відповідно до ст. 12 КК України відносяться до категорії особливо тяжких та тяжких злочинів, суспільна небезпека яких полягає у порушенні безпечних умов життєдіяльності, безпеки життя, здоров'я, власності широкого та невизначеного кола осіб та безпеки інших цінностей суспільства, особу винного, на обліку у лікаря-нарколога та лікаря-психіатра не перебуває, відсутність обставин, які пом'якшують і обтяжують покарання обвинуваченого та приходить до висновку про призначення покарання у виді позбавлення волі, в межах санкції ч. 2 ст. 111 КК України з конфіскацією майна, оскільки, з урахуванням вказаних обставин, вважає, що виправлення та перевиховання ОСОБА_7 неможливе без ізоляції його від суспільства.

Цивільний позов у кримінальному провадженні - не заявлений.

Процесуальні витрати відсутні.

Відповідно до ст. 100 КПК України, речові докази у кримінальному провадженні відсутні.

Керуючись ст.ст. 368-371, 373-376 КПК України, суд, -

ЗАСУДИВ:

ОСОБА_7 , визнати винуватою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України та призначити їй покарання:

- за ч. 5 ст. 111-1КК України - у виді позбавлення волі на строк 10 (десять) років з позбавленням права обіймати будь-які посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги на строк десять років та конфіскацією майна, належного їй на праві власності.

- за ч. 2 ст. 111КК України - 15 (п'ятнадцять) років позбавлення волі з конфіскацією майна, належного їй на праві власності.

На підставі ч.1 ст. 70 КК України шляхом погинання більш м'якого покарання більш тяжким остаточно призначити покарання ОСОБА_7 у виді 15 (п'ятнадцять) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги на строк 10 (десять) років та конфіскацією майна, належного їй на праві власності.

Строк відбуття покарання ОСОБА_7 з моменту затримання.

Виконання вироку покласти на Управління СБУ в Черкаській області.

Речові докази відсутні.

Вирок може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкас протягом тридцяти діб з моменту його проголошення, а обвинуваченому, який перебуває під вартою, з моменту вручення копії вироку.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити захиснику та прокурору.

Вирок набирає законної сили після спливу закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ч. 2 ст. 395 КПК України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин, передбачених ст. 138 КПК України, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції з дотриманням правил, передбачених ст.399 КПК України.

Колегія суддів: