Рішення від 21.11.2025 по справі 524/12139/25

Справа № 524/12139/25

Провадження №2/524/6014/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.11.2025 м. Кременчук

Автозаводський районний суд міста Кременчука в складі

головуючого судді Мельник Н.П.,

з участю секретаря судового засідання Ткаченко Я.С.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача (адвоката) Шишко Л.І.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» про зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», уточненим заявою від 23.09.2025 про визнання протиправним нарахування відповідачем сум, що підлягали до оплати в якості оплати за умовно - постійну частину за надані послуги з постачання теплової енергії по особовому рахунку № НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) за період з листопада 2022 року по вересень 2024 року включно; зобов'язання відповідача повернути ОСОБА_1 грошові кошти в сумі 24 332,96 грн, сплачені ним за умовно - постійну частину за надані послуги з постачання теплової енергії по особовому рахунку № НОМЕР_1 за вказаний період.

У обгрунтування позовних вимог зазначено, що позивач зареєстрований у АДРЕСА_1 , та являється споживачем комунальних послуг за цією адресою, у тому числі з постачання теплової енергії та гарячої води, надавачем якої згідно рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1508 від 20.10.2022 є ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».

З інформації, розміщеної на сайті відповідача, тарифи за послуги з постачання теплової енергії на опалювальний сезон 2024/25, встановлені рішенням Полтавської обласної ради «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» № 854 від 30.08.2024.

Відповідач почав надавати послуги з постачання теплової енергії в м. Кременчуці з листопада 2022 року. Згідно виставлених відповідачем рахунків, позивач оплачував з листопада 2022 року по вересень 2024 року включно за надані послуги, у тому числі за умовно - постійну частину двоставкого тарифу. Зокрема, за вересень 2024 року йому виставлено до оплати та ним сплачено 1065,90 грн, у жовтні 2024 року - 688,87 грн за аналогічну послугу.

У квітні 2025 року на звернувся позивача отримав від відповідача відповідь про те, що до 01.10.2024 для визначення умовно - постійної частини тарифу для споживачів м. Кременчука Підприємство використовувало дані теплових навантажень, сформованих та діючих у попереднього надавача послуг ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ». Оскільки значення теплових навантажень у більшості будинків змінилися із часу їх будівництва, Підприємством у 2023 році проведена робота з їх уточнення, тому внаслідок встановлення нового навантаження, сума нарахувань умовно - постійної частини з 01.10.2024 змінена.

Вважає дії відповідача по застосуванню тарифів на умовно - постійну частину з листопада 2022 року по вересень 2024 року включно на підставі даних попереднього надавача послуг ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» неправомірними, оскільки останній не застосовував у своїй діяльності двоставковий тариф на постачання теплової енергії, рахунки на оплату за умовно - постійну частину не виставляв, відповідно оплату не отримував. Відповідач не мав підстав використовувати дані ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» для обчислення умовно - постійної частини тарифу. Перед початком надання такої послуги в м. Кременчуці, відповідач повинен зробити окремо для споживачів м. Кременчука економічно обґрунтований розподіл витрат, у тому числі для застосування умово - постійної частини тарифу, а не застосовувати дані ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ».

За інформацією, наданою відповідачем, у 2023 році проведене уточнення значення теплових навантажень житлових будинків, зокрема на АДРЕСА_1 . За результатами чого для квартири АДРЕСА_1 за місцем проживання позивача з жовтня 2024 року змінився розмір оплати за умовно - постійну частину послуги з постачання теплової енергії, а тому з листопада 2022 року по вересень 2024 року включно сплачував неправомірний та завищений тариф на умовно - постійну частину послуги з теплопостачання, що підлягає поверненню (відшкодуванню). 26.05.2025 позивач звернувся до відповідача з листом про здійснення перерахунку нарахованих сум за умовно - постійну частину послуги з постачання теплової енергії за період з листопада 2022 року, надмірно сплачених ним. За вих. від 01.07.2025 відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку та у поверненні надмірно сплачених коштів. Не проведення уточнення значення теплового навантаження у житловому будинку, за міісце надання послуг для позивача, в 2022 році (відсутність проведених відповідних розрахунків) є безпідставним отриманням відповідачем грошових коштів, що підлягають поверненню на підставі ст. 1212 ЦК України.

12.09.2025 позов залишений без руху із наданням строку для усунення виявлених недоліків.

23.09.2025 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків.

23.09.2025 відкрите провадження по справі у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

09.10.2025 у судовом у засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у заявах, поданих суду. Просив задовольнити.

15.10.2025 від представника відповідача надійшла заява про відкладення судового засідання.

17.10.2025 через систему «Електронний суд» представником відповідача наданий відзив на позов, зареєстрований судом 20.10.2025 за вх. № 41907/25.

У відзиві посилаються на відсутність підстав для повернення позивачу коштів як таких, що набуті, на його думку безпідставно, а відтак і відсутні підстави для задоволення позовних вимог з урахуванням такого. На думку позивача при застосуванні двоставкового тарифу відповідачем порушений п. 6 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 (далі - Порядок № 869), оскільки формування та встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання слід було провести відповідачем для Кременчуцької міської територіальної громади окремо.

Зазначене твердження позивача є помилковим, оскільки питання щодо застосування до споживачів м. Кременчук двоставкового тарифу, встановленого уповноваженим органом, неодноразово були предметом розгляду у судах (постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2024 по справі № 440/6193/23; рішення Господарського суду Полтавської області від 19.03.2024 по справі № 917/1389/23, залишене без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 24.07.2024, ін.).

З листопада 2022 року до 31 березня 2025 року ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" надавало послуги з постачання теплової енергії споживачам на лівобережній частині м. Кременчука від джерела

ОСОБА_2 4 Порядку № 869 передбачено, що під час формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води суб'єктами господарювання, що перебувають у спільній власності територіальних громад, вимоги цього Порядку в частині формування тарифів для кожної окремої територіальної громади (у разі провадження ліцензованої діяльності та надання комунальних послуг у декількох територіальних громадах) на таких суб'єктів не поширюється, формування тарифів суб'єктом господарювання, що перебуває у спільній власності територіальних громад, здійснюється в єдиному розмірі (для усіх споживачів, у тому числі і для споживачів на лівобережній частині м. Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ).

Сторона відповідача зазначила у відзиві, що тарифи сформовані ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" у єдиному розмірі та застосовуються до усіх споживачів Підприємства, у тому числі і для споживачів лівобережної частині м. Кременчука.

Представник відповідача у відзиві просить врахувати, що з листопада 2022 року між позивачем та відповідачем укладений публічний договір приєднання (індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії), п. 30 якого передбачено, що споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається із:

плати за послугу, визначену згідно Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 № 1022, Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання;

плати за абонентське обслуговування у розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про що розміщується на офіційному сайті підприємства за посиланням http://te.pl.ua/tarifi/tarifi-dlya potreb-naselennya/.

У разі застосування двоставкового тарифу на послугу із постачання теплової енергії плата за цю послугу визначається як сума плати, розрахованої виходячи з умовно - змінної частини тарифу (протягом опалювального періоду) та умовно - постійної частини тарифу (протягом року).

З урахуванням наведеного, між сторонами існують договірні відносини, позивачем не доведено набуття відповідачем грошових коштів безпідставно, тому на спірні правовідносини ст. 1212 ЦК України не поширюються.

ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» як виконавець послуг, зобов'язаний у визначений законодавством строк надати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку; провести нарахування за спожиту послугу, в т.ч. провести розрахунок умовно - постійної частини двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії із врахуванням теплового навантаження житлового будинку; виставити рахунок на оплату за спожиту послугу.

Враховуючи зазначене, те, що Підприємство стало виконавцем послуг у м. Кременчуці з листопада 2022 року, а виготовлення енергетичного паспорта житлового будинку потребує наявності технічної документації та тривалого часу, для розрахунку умовно - постійної частини двоставкового тарифу за спожиті послуги з постачання теплової енергії з листопада 2022 застосовувались теплові навантаження житлових будинків, розраховані та діючі у попереднього виконавця послуг.

Значення теплових навантажень на житлові будинки м. Кременчука, отримані від попереднього виконавця послуг, не були підтверджені розрахунками чи проєктною документацією, тому з метою проведення їх уточнення, Підприємство у 2023 році провело інвентаризацію житлових будинків: виділило 637 будинків у 23 групи ідентичних за своїми показниками, в яких були виділені еталонні будинки з подальшою розробкою для них звіту з енергетичного аудиту «Розрахунок теплового навантаження на потреби опалення житлового будинку» атестованим аудитором. На 11 житлових будинків Підприємству надані енергетичні паспорти, розроблені безпосередньо співвласниками житлових будинків, що також враховані Підприємством у розрахунках умовно - постійної частини двоставкового тарифу.

Для 92 житлових будинків, збудованих та введених в експлуатацію до 2000 року, що не потрапили до груп на розрахунки теплотехнічних характеристик огороджуючих конструкцій, теплове навантаження на опалення будівель, на які відсутня проєктна документація, визначене за формулою 2.14 КТМ 204 України 244 94 "Норми та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні".

Співвласникам багатоквартирного житлового будинку важливо, щоб виконавець комунальної послуги мав актуальні технічні показники житлової будівлі.

З урахуванням наведеного, позивачу було відомо про розмір умовно - постійної частини двоставкового тарифу, останній протягом зазначеного часу мав можливість вирішити спірні питання щодо її розміру, зокрема в частині застосування теплового навантаження житлового будинку або ініціювання безпосередньо співвласниками розроблення енергетичного паспорту будинку.

Оскільки Підприємству не надавалась проєктна документація на житловий будинок АДРЕСА_1, для розрахунку теплового навантаження використані питомі витрати теплової енергії на потреби опалення, відображені в техніко - економічних розрахунках теплотехнічних характеристик огороджуючих конструкцій енергетичного паспорта еталонного будинку, розробленого атестованим аудитором. Розрахунок зазначеного теплового навантаження на потреби опалення цього житлового будинку виконаний у опалювальному періоді 2023 - 2024 років на підставі енергетичного паспорту, виготовленого для еталонного будинку, що надало змогу виконавцю комунальної послуги врахувати теплове навантаження для розрахунку умовно - постійної частини двоставкового тарифу у 2024 році. Нарахування позивачу умовно - постійної частини двоставкового тарифу з жовтня 2024 року по березень 2025 року проведене із урахуванням теплового навантаження, визначеного на підставі енергетичного паспорта, виготовленого у 2024 році.

Позивачем проведена оплата спожитих послуг в період дії двоставкових тарифів на підставі виставленого відповідачем рахунку без зауважень та заперечень. До позову долучені копії рахунків, платіжних інструкцій про проведення позивачем оплат. Крім того, позивач не звертався на адресу Підприємства із заявами про не надання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості послуг із постачання теплової енергії чи про перерахунок розміру умовно - постійної частини тарифу.

Оскільки, позивач стверджував у позові про відсутність у нього обов'язку сплачувати умовно - постійну частину тарифу з огляду на відсутність обґрунтованого розподілу витрат, проте здійснював ці платежі протягом тривалого часу та регулярно, сторона відповідача розцінює його поведінку щодо повернення таких коштів суперечливою та необґрунтованою.

19.11.2025 у судовому засідання сторона відповідача просила відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві.

Заслухавши учасників справи, розглянувши матеріали справи, з'ясувавши обставини по справі, суд 19.11.2025 перейшов до стадії ухвалення рішення на підставі ст. 244 ЦПК України та відклав його ухвалення та проголошення 21.11.2025 на 15:45.

Під час розгляду справи судом установлено, що позивач зареєстрований у АДРЕСА_1 , та являється споживачем комунальних послуг за цією адресою, у тому числі з постачання теплової енергії та гарячої води, надавачем якої згідно рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1508 від 20.10.2022 є ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».

З інформації, розміщеної на офіційному сайті відповідача, тарифи за послуги з постачання теплової енергії на опалювальний сезон 2024/25, встановлені рішенням Полтавської обласної ради «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» № 854 від 30.08.2024.

З листопада 2022 року ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" надавало послуги з постачання теплової енергії споживачам на лівобережній частині м. Кременчука від джерела

ОСОБА_2 4 Порядку № 869 передбачено, що під час формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії та гарячої води суб'єктами господарювання, що перебувають у спільній власності територіальних громад, вимоги цього Порядку в частині формування тарифів для кожної окремої територіальної громади (у разі провадження ліцензованої діяльності та надання комунальних послуг у декількох територіальних громадах) на таких суб'єктів не поширюється, формування тарифів суб'єктом господарювання, що перебуває у спільній власності територіальних громад, здійснюється в єдиному розмірі (для усіх споживачів, у тому числі і для споживачів на лівобережній частині м. Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ).

Аналогічні висновки щодо застосування до споживачів м. Кременчука двоставкового тарифу, встановленого уповноваженим органом, встановлені, зокрема постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2024 по справі № 440/6193/23, рішенням Господарського суду Полтавської області від 19.03.2024 по справі № 917/1389/23, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 24.07.2024.

Тарифи, сформовані ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" у єдиному розмірі та застосовуються до усіх споживачів Підприємства, у тому числі і для споживачів лівобережної частині м. Кременчука.

Суд звертає увагу, що у постанові від 26.09.2024 по справі № 917/1389/23 Верховним Судом установлено таке:

ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" внесене до ліцензійного реєстру суб'єктів господарювання (ліцензіатів), що здійснюють господарську діяльність з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії (в тому числі з використанням альтернативних видів палива) у Полтавській області;

згідно статуту Підприємство засноване на майні спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області, засновником підприємства є Полтавська обласна рада;

тарифи на постачання теплової енергії відповідачем встановлюються Полтавською обласною радою;

застосовані відповідачем тарифи у рахунках на оплату, що виставлені позивачу, відповідають тарифам, встановленим у додатку № 2 до рішення Полтавської обласної ради № 477;

тарифи, встановлені рішенням Полтавської обласної ради № 477, залишились на рівні тарифів, встановлених рішенням Полтавської обласної ради від 21.10.2021 № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (що введені в дію з 01.11.2021);

тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що встановлені Полтавською обласною радою для відповідача станом на 24.02.2022 не змінювались (не підвищувалися) після набрання чинності Законом України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування»;

відповідач є суб'єктом господарювання, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області та провадить ліцензовану діяльність і надає комунальні послуги у декількох територіальних громадах в межах Полтавської області, а тому з урахуванням п. 4 Порядку № 869 відповідач не зобов'язаний ініціювати розгляд питання щодо встановлення окремого тарифу для споживачів м. Кременчука;

тариф КП «Полтаватеплоенерго» єдиний для всіх споживачів Полтавської області, і будь-які підстави для обрахування вартості теплової енергії для споживачів м. Кременчука за окремим тарифом у відповідача відсутні.

Згідно ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини , якщо інше не встановлено законом.

З 01.12.2021 згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIIІ від 09.11.2017, введено в дію нові договори приєднання зі споживачами послуги з постачання теплової енергії. Нарахування за послугу з постачання теплової енергії для потреб населення проводиться за двоставковим тарифом, що складається з: умовно - змінної частини двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії (сплачується в опалювальний період) та умовно - постійної частини двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії (сплачується щомісячно протягом року).

До введення двоставкового тарифу, як умовно-постійні, так і умовно - змінні витрати в тарифі враховувались разом, і споживач, сплачуючи за теплову енергію, компенсував підприємству одночасно дві частини витрат у складі однієї сплати. Двоставковий тариф обумовлює компенсацію підприємству двох частин витрат окремо. Перша частина (умовно-змінні витрати) плата за спожиту теплову енергію, за рахунок якої здійснюються витрати на придбання лише палива та електроенергії. Зважаючи на те, що обсяг цих витрат залежить від обсягів теплової енергії, яка виробляється та надається споживачеві, ця частина визначена у гривнях за одиницю теплової енергії (грн/ Гкал).

Споживач, сплачуючи за показниками приладу обліку сплачує лише вартість природного газу та електричної енергії лише протягом опалювального періоду та розмір платежу залежить від обсягів спожитої теплової енергії. Друга частина (умовно-постійні витрати) плата за приєднане теплове навантаження, за рахунок якої здійснюються витрати, пов'язані з виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, з обслуговуванням обладнання, з підтриманням технологічного обладнання в робочому стані. Зважаючи, що обсяг цих витрат залежить від кількості і потужності технологічного обладнання, що виробляє та транспортує теплову енергію споживачам та визначається, виходячи з обсягу теплового навантаження, що приєднане до джерела теплової енергії, ця частина визначена у гривнях за одиницю теплового навантаження на джерело теплової енергії (грн/ Гкал/ годину).

Споживач, сплачуючи за одиницю приєднаного теплового навантаження, сплачує всі витрати, пов'язані з виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії та послуг з опалення, крім енергоносіїв. Оскільки ці витрати виникають у підприємства протягом всього року, тому і тариф розраховано для місячної оплати протягом року, рівними частинами в опалювальний та міжопалювальний періоди. Сплачуючи за показаннями приладу обліку, встановленого у будівлі/ приміщенні, споживач сплачує не за всю послугу, а лише за вартість енергоносіїв. Другу частину послуги споживач сплачує по другій ставці плата за приєднане теплове навантаження.

Умовно-постійна частина плати розраховується щомісяця, виходячи з відношення теплового навантаження житлового будинку, розрахованого для житлових приміщень, без врахування площ квартир з індивідуальним опаленням, до сумарної площі опалюваних приміщень.

Розрахунок теплового навантаження проводиться індивідуально для кожного будинку із застосуванням коефіцієнту, який залежить від року забудови та введення в експлуатацію будинку, матеріалів огороджуючих конструкцій, поверховості, наявності квартир з індивідуальним опаленням, об'єму опалювальних підвалів.

Так, згідно ч.5 ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір, з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, форма якого затверджена постановами Кабінету Міністрів України № 1022, № 1023 від 08.09.2021.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги.

Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем дій, що свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.

З листопада 2022 року між позивачем та відповідачем укладений публічний договір приєднання (індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії (далі - договір). Зазначене позивачем під час розгляду справи не заперечувалося. П. 30 цього договору передбачено, що споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з:

плати за послугу, визначену відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 № 1022, Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання;

плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на офіційному сайті Підприємства http://te.pl.ua.

У разі застосування двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії плата за послугу з постачання теплової енергії визначається як сума плати, розрахованої виходячи з умовно-змінної частини тарифу (протягом опалювального періоду), а також умовно-постійної частини тарифу (протягом року).

З урахуванням наведеного, між сторонами існують договірні правовідносини, позивачем не доведено набуття відповідачем грошових коштів безпідставно, тому на спірні правовідносини ст. 1212 ЦК України не поширюються.

ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» як виконавець послуг, зобов'язаний у визначений законодавством строк надати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку; провести нарахування за спожиту послугу, в т.ч. провести розрахунок умовно - постійної частини двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії із врахуванням теплового навантаження житлового будинку; виставити рахунок на оплату за спожиту послугу.

Згідно п. 55 Постанови Кабінету міністрів України № 869 від 01.06.2011 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» для формування двоставкових тарифів на теплову енергію теплове навантаження об'єктів теплоспоживання визначається за показниками типових або індивідуальних проектів, за якими збудовані такі об'єкти.

Враховуючи, що Підприємство стало виконавцем послуг у м. Кременчуці з листопада 2022 року, а виготовлення енергетичного паспорта житлового будинку потребує наявності технічної документації та тривалого часу, для розрахунку умовно - постійної частини двоставкового тарифу за спожиті послуги з постачання теплової енергії з листопада 2022 застосовувались теплові навантаження житлових будинків, розраховані та діючі у попереднього виконавця послуг.

Значення теплових навантажень на житлові будинки м. Кременчука, отримані від попереднього виконавця послуг, не були підтверджені розрахунками чи проєктною документацією, тому з метою проведення їх уточнення, Підприємство у 2023 році провело інвентаризацію житлових будинків: виділило 637 будинків у 23 групи ідентичних за своїми показниками, в яких були виділені еталонні будинки з подальшою розробкою для них звіту з енергетичного аудиту «Розрахунок теплового навантаження на потреби опалення житлового будинку» атестованим аудитором. На 11 житлових будинків Підприємству надані енергетичні паспорти, розроблені безпосередньо співвласниками житлових будинків, що також враховані Підприємством у розрахунках умовно - постійної частини двоставкового тарифу.

Для 92 житлових будинків, збудованих та введених в експлуатацію до 2000 року, що не потрапили до груп на розрахунки теплотехнічних характеристик огороджуючих конструкцій, теплове навантаження на опалення будівель, на які відсутня проєктна документація, визначене за формулою 2.14 КТМ 204 України 244 94 "Норми та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні".

Підприємству співвласниками багатоквратирного будинку не надана проєктна документація на житловий будинок АДРЕСА_1, тому для розрахунку теплового навантаження використані питомі витрати теплової енергії на потреби опалення, відображені в техніко - економічних розрахунках теплотехнічних характеристик огороджуючих конструкцій енергетичного паспорта еталонного будинку, розробленого атестованим аудитором.

Розрахунок зазначеного теплового навантаження на потреби опалення цього житлового будинку виконаний у опалювальному періоді 2023 - 2024 років на підставі енергетичного паспорту, виготовленого для еталонного будинку, що надало змогу виконавцю комунальної послуги врахувати теплове навантаження для розрахунку умовно - постійної частини двоставкового тарифу у 2024 році.

Нарахування позивачу умовно - постійної частини двоставкового тарифу з жовтня 2024 року по березень 2025 року проведене із урахуванням теплового навантаження, визначеного на підставі енергетичного паспорта, виготовленого у 2024 році.

Позивачем проведена оплата спожитих послуг в період дії двоставкових тарифів на підставі виставленого відповідачем рахунку без зауважень та заперечень. До позову долучені копії рахунків, платіжних інструкцій про проведення позивачем оплат.

Крім того, позивач не звертався на адресу Підприємства із заявами про не надання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості послуг із постачання теплової енергії чи про перерахунок розміру умовно - постійної частини тарифу.

Суд погоджується із доводами сторони відповідача, що позивачу було відомо про розмір умовно - постійної частини двоставкового тарифу. Останній протягом зазначеного часу мав можливість вирішити спірні питання щодо її розміру, зокрема в частині застосування теплового навантаження житлового будинку або ініціювання безпосередньо співвласниками розроблення енергетичного паспорту будинку.

Теплове навантаження об'єктів теплоспоживання в розрізі категорій споживачів (із зазначенням величини теплового навантаження на опалення споживачів, які отримують теплову енергію централізовано, теплового навантаження споживачів, від'єднаних від опалення, теплового навантаження на опалення місць загального користування та теплового навантаження на постачання гарячої води) підтверджується і визначається виходячи з показників енергетичного сертифіката будівлі. У випадку відсутності енергетичного сертифіката будівлі теплове навантаження підтверджується і визначається за показниками типових та/або індивідуальних проєктів, за якими збудовані ці об'єкти (при зміні вихідних даних проєктів, зокрема при переході частини споживачів на автономне опалення, зміні призначення приміщень, навантаження мають бути підтверджені уповноваженою установою) (п. 9.3 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затвердженого постановою НКРЕКП

25.06.2019 № 1174 (далі - Порядок № 1174).

У разі неможливості визначення теплового навантаження об'єктів теплоспоживання згідно з вимогами пункту 9.3 Порядку № 1174 теплове навантаження підтверджується результатами незалежного енергетичного аудиту або органом місцевого самоврядування за умови надання інформації щодо достовірності вихідних даних для встановлення двоставкових тарифів та пооб'єктного переліку теплового навантаження в розрізі категорій споживачів (п. 9.4 Порядку № 1174).

Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про енергетичну ефективність будівель» визначено перелік об'єктів для яких сертифікація енергетичної ефективності є обов'язковою, до яких не відноситься будинок, за місцем надання послуг ОСОБА_1 .

Сертифікація енергетичної ефективності будівель, що не підлягають обов'язковій сертифікації, здійснюється за рішенням власника (співвласників) (ч. 9 ст. 7 Закону України «Про енергетичну ефективність будівель»).

З урахуванням наведеного, суд погоджується із доводами сторони відповідача, що саме співвласникам, як власникам житлових і нежитлових приміщень багатоквартирного житлового будинку, важливо, щоб виконавець комунальної послуги мав актуальні технічні показники теплового навантаження житлового будинку.

Разом з тим, позов та додані до нього матеріали не містять посилання на оскарження рішень органу місцевого самоврядування (Полтавської обласної ради), якими затверджені відповідні тарифи. Тарифи, визначені Полтавською обласною радою, позивачем не оскаржувалися.

Згідно п.2 ч.3 ст.4, п.2 ч.1 ст.5, п.1 ч.1 ст.7, ч.3 ст.20, ч.5 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлення цін/ тарифів на комунальні послуги відповідно до закону належать до повноважень органів місцевого самоврядування. До житлово-комунальних послуг належать, крім інших, послуги з постачання теплової енергії та гарячої води. Споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів. Такому праву прямо відповідає визначений п.5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов'язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Ціною послуги з постачання теплової енергії є тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.

Ч.1 ст.12, ст.ст.16, 17 Закону України «Про ціни та ціноутворення» установлено, що державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб'єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом. Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», іншими законами. Однією із основних функцій уповноважених органів є виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Встановлення тарифів на теплову енергію нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування та постачання не допускається.

До повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій при регулюванні діяльності у сфері теплопостачання належить, зокрема, ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах, що не перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ст. 16-1 Закону України «Про теплопостачання»).

При провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен здійснювати постачання теплової енергії за тарифами, що встановлюються уповноваженим законом державним колегіальним органом або органами місцевого самоврядування в межах наданих повноважень (п.п.9 п.3.2 зазначених Ліцензійних умов).

Виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб'єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств (п.37 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідача внесено до ліцензійного реєстру суб'єктів господарювання (ліцензіатів), які здійснюють господарську діяльність з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії, у тому числі з використанням альтернативних видів палива, у Полтавській області. Зазначені відомості розміщені на офіційному веб-сайті Полтавської обласної військової адміністрації за посиланням https://poda.gov.ua/attachments/155628. Оскільки відповідач належить до спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області, засновником підприємства є Полтавська обласна рада, а власником - територіальні громади сіл, селищ, міст Полтавської області, тарифи на постачання теплової енергії відповідачем встановлюються виключно Полтавською обласною радою, як наслідок відповідачне має права самостійно встановлювати тарифи на постачання теплової енергії споживачам та не може самостійно їх змінювати.

Судом враховується, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 27.09.2023 по справі №440/6193/23 залишений без задоволення позов виконавчого комітету Кременчуцької міської ради до Полтавської обласної ради, третя особа - ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», про визнання протиправним та нечинним п. 1 рішення Полтавської обласної ради від 30.09.2022 № 477 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» в частині встановлення Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства «Полтаватеплоенерго» двоставкових тарифів на послугу з постачання теплової енергії за категорією споживачів «для потреб бюджетних установ» відповідно до додатку 2.

Полтавським окружним адміністративним судом встановлено, що чинні тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» відповідають розміру тарифів, встановлених Полтавською обласною радою до введення в Україні воєнного стану 24.02.2022, у зв'язку із чим, твердження позивача про порушення Полтавської обласною радою заборони щодо підвищення тарифів, запровадженого Законом №2479-IX, суд визнав помилковим.

Зазначене рішення залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду 13.02.2024, у касаційному порядку не оскаржувалося.

З урахуванням зазначеного, позивачем не доведено порушення відповідачем його прав та інтересів, а тому у задоволенні позовної заяви слід відмовити.

Згідно ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Ст. ст. 15, 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках (ст.ст. 12, 13, 81 ЦПК України).

Кожна сторона повинна довести обставини, що мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

У постановах Верховного Суду від 08.08.2019 по справі № 450/1686/17 та від 15.07.2019 по справі № 235/499/17 зазначено, що кожна сторона сама визначає стратегію свого захисту, зміст своїх вимог і заперечень, тягар доказування лежить на сторонах спору, а суд розглядає справу виключно у межах заявлених ними вимог та наданих доказів. Суд не може вийти за межі позовних вимог та в порЗ урахуванням зазначеного, судом установлені порушення відповідачем умов договору шляхом неналежного виконання взятих на себе зобов'язань

Європейський суд з прав людини вказав, що Суд нагадує, що п.1 ст.6 Конвенції з прав людини зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 цієї Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (параграф 23 рішення Європейського суду з прав людини «Pronina v. Ukraine», n. 63566/00, 18.07.2006).

Позивач на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору при подачі позову до суду, а тому судові витрати у вигляді несплаченого судового збору позивачами - фізичними особами на день подання позову на підставі п.1 ч.2 ст. 4 цього Закону у розмірі 1211,20 грн слід віднести на рахунок держави. Сторони не заявляли про понесення ними інших судових витрат.

Керуючись статтями 4, 5, 10-13, 18, 76-81, 83, 133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352 - 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Ролтаватеплоенерго».

Витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211 грн 20 коп віднести на рахунок держави.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін:

позивач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , e-mail ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

відповідач Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Ролтаватеплоенерго», код ЄДРПОУ 03338030, м. Полтава, 2А, info@pte.poltava.ua.

Суддя Н.П. Мельник