Справа № 693/1742/25
2-о/693/76/25
Іменем України
20.11.2025 м. Жашків
Жашківський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Защитинської Т.І.,
за участю секретаря судового засідання Чумак Р.М.
розглянувши у порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Жашків цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа - Жашківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ),
До Жашківського районного суду Черкаської області звернувся ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту смерті, у якій заявник просив встановити факт смерті його батька громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Важне Теплицького району Вінницької області, який ІНФОРМАЦІЯ_2 помер на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Кадіївка (м. Стаханів) Алчевського району Луганської області, що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 28.07.2025, довідкою про смерть № С-0168 від 29.07.2025 та Свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 .
Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, а саме: м. Кадіївка (м. Стаханів) Алчевського району Луганської області від гострої серцевої недостатності та дифузного кардиосклерозу помер його батько заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 28.07.2025, довідкою про смерть № С-0168 від 29.07.2025 та Свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 .
Зазначає, що 27.10.2025 звернувся до Жашківського відділу держаної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо реєстрації смерті свого батька.
З'ясувалося, що отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану не можливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України (відповідно до Наказу Міністерства розвитку громадян та території України № 376 від 28.02.2025 м. Кадіївка (с. Стаханів) Алчевського району Луганської області окупована з 2014 року).
Заявнику роз'яснено, що рішення суду про встановлення факту смерті є єдиною підставою для державної реєстрації смерті особи на підставі медичних документів, виданих на території непідконтрольній Українській владі.
Тому, заявник, як син померлого, позбавлений можливості та не має підстав для звернення до органів РАЦС на території України для реєстрації факту смерті батька. Єдиним варіантом вчинення такої дії є звернення до суду із заявою про встановленням факту смерті.
Встановлення факту смерті батька необхідно заявнику для державної реєстрації його смерті та реалізації своїх спадкових прав після смерті.
Заявник належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Заявник в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.
Ураховуючи передбачену законом невідкладність розгляду такої категорії справ суд уважає за можливе здійснювати розгляд справи у відсутність учасників за наявними у справі доказами.
Фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося на підставі приписів ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи суд встановив такі обставини.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 , виданим 12.08.2008 Сєвєродонецьким МВ УМВС України в Луганській області
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження № НОМЕР_4 від 12.04.1972 року, де в графі батько вказано ОСОБА_2 .
Заявник надав суду копію свідоцтва про смерть батька ОСОБА_2 , серії НОМЕР_5 від 29.07.2025, та копію довідки про причини смерті № С-0168 від 29.07.2025, із яких вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Кадіївка (с. Стаханів) Алчевського району Луганської області.
Згідно із ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, у порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Особливості провадження у справах про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, встановлено статтею 317 ЦПК України, згідно з якою заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом ст. 82 ЦПК України є обставина, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч.1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 днів, який неодноразово продовжувався, і триває по теперішній час.
Згідно із ч.2 ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" м. Донецьк є тимчасово окупованим Російською Федерацією з 07.04.2014.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, у межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно із статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Відповідно до частини третьої цієї статті будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
У заявника відсутній оригінал документа, що підтверджує факт смерті його батька на тимчасово окупованій території, а тому орган державної реєстрації актів цивільного стану не може провести державну реєстрацію смерті.
Відповідно до ст. 319 ЦПК України факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Юридичний факт встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника.
Встановлення факту, про який просить заявник, не пов'язано з вирішенням спору про право.
Виходячи із викладеного суд дійшов висновку, що факт смерті ОСОБА_3 підтверджено в судовому засіданні письмовими доказами, а встановлення цього факту породжує для заявника юридичні наслідки та не пов'язане з вирішенням спору про право.
Таким чином даний факт підлягає встановленню в судовому порядку, отже заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 263-265, 317-319, 430 ЦПК України, cуд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа - Жашківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Важне Теплицького району Вінницької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Кадіївка (м. Стаханів) Алчевського району Луганської області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Т. І. Защитинська