Ухвала від 19.11.2025 по справі 569/20756/24

УХВАЛА

Справа № 569/20756/24

1-кс/569/8668/25

19 листопада 2025 року Рівненський міський суду Рівненської області

у складі:

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

слідчого ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_5 ,

захисника ОСОБА_6 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Рівне клопотання прокурора відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку дії покладених обов'язків щодо

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку Волинської області, с. Жовтневе, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , громадянку України, раніше не судиму, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про продовження строку дії обов'язків відносно, підозрюваного ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України в межах строку досудового розслідування.

В обґрунтування клопотання вказав, що слідчим управлінням ГУНП в Рівненській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022180000000053 від 22.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 332 КК України.

Із матеріалів клопотання вбачається, що ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 , усвідомлюючи протиправність своїх дій та маючи можливість передбачати настання суспільно небезпечних наслідків, сприяла незаконному переправленню осіб через державний кордон України, які не мають на це права, зокрема чоловіків у віці від 18 до 60 років, надавши для цього відповідні засоби та вчинила умисні дії для усунення перешкод для цього за наступних обставин.

Так, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 , в цілях безпеки причетних до протиправної діяльності осіб, зменшення ризику та з метою прикриття протиправних дій, пов'язаних із організацією незаконного переправлення осіб через державний кордон України та доставлення гуманітарних вантажів з-за кордону, з метою сприяння незаконному переправлення осіб через державний кордон України, шляхом надання засобів та усунення перешкод для цього, точного часу досудовим розслідування не встановлено, але не пізніше 20 січня 2023 року, не маючи на меті здійснювати визначену статутну діяльність, у Центрі надання адміністративних послуг у м. Рівне за адресою: майдан Просвіти, 2, м. Рівне, зареєстрували юридичну особу - благодійну організацію «Благодійний фонд «Арес» (код ЄДРПОУ 45027441) із зазначенням інформації, що ОСОБА_7 є одноособовим власником та керівником вищевказаної благодійної організації.

У подальшому, керуючись єдиним злочинним умислом на вчинення протиправних дій, пов'язаних з організацією незаконного виїзду осіб за межі України, ОСОБА_7 орієнтовно у період 23-26 січня 2023 року, перебуваючи в м. Рівне, виготовив печатку (для здійснення відтиску) юридичної особи благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» з текстом у середині «Благодійна організація «Благодійний фонд «Арес» 45027441* Україна», яку в подальшому використав для виготовлення та використання документів, що дають право перетину через державний кордон України.

Далі, ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , в період січня-липня 2023 року, достовірно знаючи, що у військовозобов'язаних осіб (клієнтів), які мали намір виїхати за межі території України, немає законних підстав для перетину державного кордону України в умовах дії правого режиму «Воєнний стан», усвідомлюючи, що наявність відомостей про особу у системі «Шлях», відповідно до п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724), надасть їм право на безперешкодний виїзд за межі території України, забезпечили незаконне переправлення осіб через державний кордон України, під приводом ввезення на територію України з-за кордону гуманітарної допомоги в розпорядження благодійної організації «Благодійний фонд «Арес», без будь-якого наміру ввезення такої допомоги, з використанням печатки для виготовлення документів подав до Рівненської обласної військової адміністрації за адресою: майдан Просвіти, 1, м. Рівне, листи-рекомендації для внесення інформації щодо 6 (шести) військовозобов'язаних осіб призовного віку (клієнтів) до системи «Шлях» як водіїв-волонтерів від БО «Благодійний фонд «Арес», а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , які незаконно перетнули державний кордон України та у зворотному напрямі у подальшому не повернулися.

Так, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 26 січня 2023 року, ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_8 , від власного імені як керівник благодійної організації «Благодійний фонд «Арес», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_8 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.

Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме: наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 41 від 31.01.2023 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_8 у систему «Шлях», ОСОБА_7 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.

Далі, 03 лютого 2023 року о 14 год 52 хв ОСОБА_8 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_7 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 41 від 31.01.2023 та додатки до нього, як водій автомобіля з реєстраційним номером НОМЕР_1 , незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Краківець», що розташований в Львівській області та у подальшому не повернувся до України, чим порушив вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).

Також, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 24 березня 2023 року, ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_9 , від власного імені як керівник благодійної організації «Благодійний фонд «Арес», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_9 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.

Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 149 від 29.03.2023 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_9 у систему «Шлях», ОСОБА_7 за попередньою змовою з ОСОБА_5 , передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.

16 квітня 2023 року о 16 год 38 хв ОСОБА_9 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_7 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 149 від 29.03.2023 та додатки до нього, як пасажир пасажирського автобуса з реєстраційним номером НОМЕР_2 незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Краківець», що розташований в Львівській області, та у подальшому не повернувся до України, чим порушив вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).

Окрім цього, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 27 червня 2023 року, ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_10 , від власного імені як керівник благодійної організації «Благодійний фонд «Арес», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_10 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину ОСОБА_10 державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.

Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 308 від 28.06.2023 та додатку до нього у виді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_10 у систему «Шлях», ОСОБА_7 за попередньою змовою з ОСОБА_5 , передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.

06 липня 2023 року о 14 год 14 хв ОСОБА_10 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_7 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 308 від 28.06.2023 та додатки до нього, як водій автомобіля з реєстраційним номером НОМЕР_3 незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», що розташований в Львівській області, та у подальшому не повернувся до України, чим порушив вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 №724).

Також, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 27 червня 2023 року, ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_11 , від власного імені як керівник благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_11 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.

Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 308 від 28.06.2023 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_11 у систему «Шлях», ОСОБА_7 за попередньою змовою з ОСОБА_5 передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.

Далі, 6 липня 2023 року о 14 год 16 хв ОСОБА_11 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_7 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 308 від 28.06.2023 та додатки до нього, як пасажир автомобіля з реєстраційним номером НОМЕР_3 незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», що розташований в Львівській області, та у подальшому не повернувся до України, чим порушив вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 №724).

Окрім цього, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 14 липня 2023 року, ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_13 , від власного імені як керівник благодійної організації «Благодійний фонд «Арес», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_13 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.

Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 329 від 14.07.2023 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних ОСОБА_13 у систему «Шлях», ОСОБА_7 за попередньою змовою з ОСОБА_5 , передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.

22 липня 2023 року о 17 год 06 хв ОСОБА_13 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_7 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 329 від 14.07.2023 та додатки до нього, як водій автомобіля з реєстраційним номером НОМЕР_4 незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», що розташований в Львівській області, та у подальшому не повернувся до України, чим порушив вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 №724).

Також, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 14 липня 2023 року, ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_12 , від власного імені як керівник благодійної організації «Благодійний фонд «Арес», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_12 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.

Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 329 від 14.07.2023 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_12 у систему «Шлях», ОСОБА_7 за попередньою змовою з ОСОБА_5 передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.

22 липня 2023 року о 17 год 06 хв ОСОБА_12 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_7 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 329 від 14.07.2023 та додатки до нього, як пасажир автомобіля з реєстраційним номером НОМЕР_4 незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», що розташований в Львівській області, та у подальшому не повернувся до України, чим порушив вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).

Загалом, упродовж лютого-вересня 2023 року за зверненнями від імені благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» (код ЄДРПОУ 45027441), які подавалися до Рівненської обласної державної адміністрації про включення до системи «Шлях» відповідних громадян як водіїв-волонтерів, здійснили виїзд за межі території України до країн Євросоюзу 26 осіб призовного віку.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у незаконному переправленні осіб через державний кордон України шляхом надання засобів та усунення перешкод для їх переправлення, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України.

Також, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_7 та іншими невстановленими на даний час особами, усвідомлюючи протиправність своїх дій та маючи можливість передбачати настання суспільно небезпечних наслідків, сприяла незаконному переправленню осіб через державний кордон України, які не мають на це права, зокрема чоловіків у віці від 18 до 60 років, надавши для цього відповідні засоби та вчинила дії для усунення перешкод для цього, за наступних обставин.

Так, ОСОБА_7 , який діяв з відома та за попередньою змовою з ОСОБА_5 , у жовтні 2022 року, достовірно знаючи, що у військовозобов'язаної особи (клієнта), який мав намір виїхати за межі території України, немає законних підстав для перетину державного кордону в умовах дії правого режиму «Воєнний стан», усвідомлюючи, що наявність відомостей про особу у системі «Шлях», відповідно до п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724), надасть йому право на безперешкодний виїзд за межі території України, забезпечив незаконне переправлення особи через державний кордон України, під приводом ввезення на територію України з-за кордону гуманітарної допомоги в розпорядження Рівненської обласної адміністрації без будь-якого наміру ввезення такої допомоги, звернуся до невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка з використанням печатки для виготовлення документів подала до Рівненської обласної військової адміністрації за адресою: майдан Просвіти, 1, м. Рівне, листи-рекомендації для внесення інформації щодо 1 (однієї) військовозобов'язаної особи призовного віку (клієнта) до системи «Шлях» як водія-волонтера від благодійної організації «Благодійного фонду Волонтерський центр - Ейрена», а саме ОСОБА_14 , який незаконно перетнув державний кордон України та у зворотному напрямі у подальшому не повернувся.

Так, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 12 жовтня 2022 року, невстановлена досудовим розслідування особа, на прохання ОСОБА_7 , який діяв з відома та за попередньою змовою з ОСОБА_5 , від імені керівника благодійної організації «Благодійний фонд Волонтерський центр - Ейрена» підготувала лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_14 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійного фонду Волонтерський центр - Ейрена», з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину ОСОБА_14 державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.

Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 476 від 13.10.2022 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_14 у систему «Шлях», невстановлена досудовим розслідуванням особа з відома та за попередньою змовою з ОСОБА_5 передала останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надала поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.

15 жовтня 2022 року о 19 год 21 хв ОСОБА_14 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_7 , який діяв з відома та за попередньою змовою з ОСОБА_5 та іншими невстановленими на даний час особами, використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 476 від 13.10.2022 та додатки до нього, як пасажир пасажирського автобуса з реєстраційним номером НОМЕР_5 , незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Шегині», що розташований в Львівській області та у подальшому не повернувся до України, чим порушив вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).

Окрім цього, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою з іншою невстановленою досудовим розслідуванням особою, усвідомлюючи протиправність своїх дій та маючи можливість передбачати настання суспільно небезпечних наслідків, сприяла незаконному переправлення через державний кордон України осіб, які не мають на це права, у першу чергу чоловіків у віці від 18 до 60 років, надавши для цього відповідні засоби та вчинила дії для усунення перешкод для цього, за наступних обставин.

Так, невстановлена досудовим розслідування особа, з відома та за попередньою змовою з ОСОБА_5 в жовтні 2022 року, достовірно знаючи, що у військовозобов'язаних осіб (клієнтів), які мали намір виїхати за межі території України, немає законних підстав для перетину державного кордону в умовах дії правого режиму «Воєнний стан», усвідомлюючи, що наявність відомостей про особу у системі «Шлях» відповідно до п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724), надасть їм право на безперешкодний виїзд за межі території України, забезпечили незаконне переправлення осіб через державний кордон України, під приводом ввезення на територію України з-за кордону гуманітарної допомоги в розпорядження Рівненської обласної адміністрації без будь-якого наміру забезпечити ввезення такої допомоги, з використанням печатки для виготовлення документів подала до Рівненської обласної військової адміністрації за адресою: майдан Просвіти, 1, м. Рівне, листи-рекомендації для внесення інформації щодо 1 (однієї) військовозобов'язаної особи призовного віку (клієнта) до системи «Шлях» як водія-волонтера від благодійної організації «Благодійного фонду Волонтерський центр - Ейрена» (код ЄДРПОУ 44849406), а саме ОСОБА_15 , який незаконно перетнув державний кордон України, та в зворотному напрямі не повернувся.

Так, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 12 жовтня 2022 року, невстановлена досудовим розслідування особа, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_15 , від імені керівника благодійної організації «Благодійного фонду Волонтерський центр - Ейрена» підготувала лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_15 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійного фонду Волонтерський центр - Ейрена», з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.

Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 476 від 13.10.2022 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_15 у систему «Шлях», невстановлена досудовим розслідування особа з відома та за попередньою змовою з ОСОБА_5 , передала останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надала поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.

24 жовтня 2022 року о 22 год 25 хв ОСОБА_15 , виконуючи поради та вказівки невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка діяла з відома та за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 476 від 13.10.2022 та додатки до нього, як пасажир пасажирського автобуса з реєстраційним номером НОМЕР_6 , незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Краківець», що розташований в Львівській області та у подальшому не повернувся до України, порушивши вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 №724).

Загалом, упродовж квітня-жовтня 2022 року за зверненнями від імені благодійної організації «Благодійний фонд Волонтерський центр - Ейрена» (код ЄДРПОУ 44849406), які подавалися до Рівненської обласної державної адміністрації про включення до системи «Шлях» відповідних громадян як водіїв-волонтерів, здійснили виїзд за межі території України до країн Євросоюзу 64 особи призовного віку.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 332 КК України, а саме організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом надання засобів та усунення перешкод для їх переправлення, вчиненому за попередньою змовою групою осіб.

26.09.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительці АДРЕСА_2 , громадянці України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 332 КК України.

26.09.2025 слідчим суддею Рівненського міського суду Рівненської області підозрюваному ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 25.11.2025 з можливістю внесення застави у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 121 120 гривень.

26.09.2025 підозрювану ОСОБА_5 звільнено з-під варти у зв'язку із внесенням застави та покладено на останню обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави строком до 25.11.2025.

Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення - ч. 2 ст. 332 КК України, а саме незаконне переправлення осіб через державний кордон України шляхом надання засобів та усунення перешкод для їх переправлення, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

Виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення - причетність підозрюваної до вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень підтверджується зібраними під час досудового розслідування матеріалами та доказами, а саме: протоколами за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_5 в ході яких зафіксовано розмови з іншими учасниками групи щодо незаконного організації переправлення осіб призовного віку через державний кордон України, обговорення порядку оформлення вищевказаних осіб як водіїв для доставлення гуманітарних вантажів від імені БО «Благодійного фонду «Арес» (код ЄДРПОУ: 45027441), та БФ «БО Волонтерський центр -Ейрена», порядок внесення їх до системи «Шлях» через обласні військові адміністрації, інструктування вказаних осіб щодо правил поведінки та порядку спілкування під час перетину пунктів пропуску, та подальшого виїзду за межі України, тощо; інформацією, щодо незаконного перетину осіб через державний кордон України; інформацією, щодо фактів внесення відомостей до системи «Шлях», встановлення фактів переправлення осіб через кордон, тощо. незаконного перетину осіб через державний кордон України; протоколами проведення обшуку за місцем проживання підозрюваних осіб; протоколами оглядів речових доказів - мобільних телефонів, які були вилучені в ході проведення обшуків, в ході яких встановлено наявність переписок та фотозображень, щодо організації незаконного перетину кордону; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Посилання на один або декілька ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання ризикам.

Ризики, які дають достатні підстави суду вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені частиною 1 статті 177 КПК України, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним зазначених дій. При цьому КПК України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених у п. п. 1, 2, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, і в обґрунтування продовження обов'язків згідно обраного запобіжного заходу ОСОБА_5 покладається необхідність запобігання спробам переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати та спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, у якому підозрюється.

Виклад обставин щодо наявності одного або декількох ризиків.

Обґрунтування ризику, передбаченого п.1 ч.1 ст.177 КПК України, тобто переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду, є те, що відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 332 КК України відносяться до категорії тяжких кримінальних правопорушень, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 7 років. Тяжкість ймовірного покарання та суворість можливого вироку значно підвищують ймовірність ризику переховування від органів досудового розслідування та/або суду. З матеріалів провадження також вбачається, що підозрювана володіє паспортом для виїзду за кордон, а тому обізнана з правилами перетину державного кордону, має змогу його перетинати як законно так і в не законний спосіб. Враховуючи воєнний стан в Україні, підозра у вчинені резонансного злочину, вчиненого під час такого стану, з явним цинізмом по відношенню до інтересів держави та завдав негативного результату обороноздатності держави під час прямої воєнної агресії, існує ризик втечі підозрюваної за межі України з метою переховування від органу досудового розслідування та суду.

Обґрунтування ризику, передбаченого п.2 ч.1 ст.177 КПК України, тобто знищити, сховати та спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, є те що ОСОБА_5 підозрюється у організації та незаконному переправленні осіб через державний кордон України, вчинене під час воєнного стану, а в ході досудового розслідування, на даний час не встановлено весь механізм переправлення осіб через державний кордон України, не встановлено також і всіх інших учасників вказаної групи осіб, а тому, існує ризик того, що підозрювана знищить, сховає або спотворить інші речі та документи, які мають відношення до вчинення кримінального правопорушення. Такими речами і документами є чорнові записи, фіктивні документи щодо виїзду за кордон, грошові кошти отримані злочинним шляхом, печатки та банківські картки тощо.

Обґрунтування ризику, передбаченого п.4 ч.1 ст.177 КПК України, тобто перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, є те, що ОСОБА_5 відомі анкетні дані свідків, а саме осіб, яких вона незаконно переправляла через державний кордон, відомі місця їх проживання, мобільні телефони, а тому остання у разі незастосування до неї запобіжного заходу, вона може незаконно впливати на свідків шляхом залякування, чинити на них тиск з метою їх залякування щодо відмови від дачі показань, під час досудового розслідування так і під час розгляду кримінального провадження у суді. Крім того, на даному етапі досудового розслідування не встановлені всі особи, які входять до групи осіб, причетних до вчинення вищевказаного кримінального правопорушення, а тому ОСОБА_5 буде незаконно впливати на свідків та очевидців через інших осіб. Тому, існує ризик того, що підозрювана буде перешкоджати кримінальному провадженню.

Обґрунтування неможливості запобігання ризикам, зазначеним в клопотанні, шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів:

Застосування застави зможе забезпечити своєчасного проведення основних слідчих дій, контролю за місцем перебування обвинуваченого та забезпечить виконання процесуальних обов'язків.

Обґрунтування необхідності покладення на підозрюваного конкретних обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КК України:

26.09.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительці АДРЕСА_2 , громадянці України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 332 КК України.

26.09.2025 слідчим суддею Рівненського міського суду Рівненської області підозрюваному ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 25.11.2025 з можливістю внесення застави у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 121 120 гривень.

26.09.2025 підозрювану ОСОБА_5 звільнено з-під варти у зв'язку із внесенням застави та покладено на останню обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави строком до 25.11.2025.

Покладені обов'язки не є обтяжливими щодо підозрюваної та в достатній мірі забезпечують її належну процесуальну поведінку, виконання нею її процесуальних обов'язків. Підозрювана не порушувала покладені на неї обов'язки, що, в свою чергу, свідчить про те, що застосований слідчим суддею запобіжний захід до ОСОБА_5 є таким, що достатньою мірою гарантує виконання покладених обов'язків, забезпечує належну процесуальну поведінку в кримінальному провадженні.

Покладення обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, необхідне з метою забезпечення дієвості запобіжного заходу, запобігання існуючим ризикам переховування від суду та незаконного впливу на потерпілих, свідків у цьому кримінальному провадженні, та ефективності здійснення кримінального провадження. Покладення на обвинуваченого саме таких обов'язків дасть можливість здійснювати контроль за його належною процесуальною поведінкою.

Для забезпечення явки підозрюваної до слідчого, прокурора та до суду та своєчасного проведення слідчих дій по кримінальному провадженню необхідно покласти на ОСОБА_5 наступні обов'язки: не відлучатися із населеного пункту, в якому вона зареєстрована, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; прибувати до слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні чи/або суду, за першою вимогою; повідомляти слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні, про зміну місця проживання чи фактичного перебування та роботи;повідомляти слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні, про відлучення з місця проживання у разі необхідності, крім відвідування закладів охорони здоров'я; утримуватися від спілкування зі свідками ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , та підозрюваними ОСОБА_7 , та ОСОБА_20 у кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Прокурор та слідчий у судовому засіданні підтримали клопотання, просили задоволити в межах строку досудового розслідування.

В судовому засіданні підозрюваний та його захисник не заперечували проти задоволення клопотання.

Заслухавши думку прокурора, слідчого, підозрюваного та захисника, дослідивши надані матеріали кримінального провадження, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає до задоволення із наступних підстав.

Судом встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Рівненській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022180000000053 від 22.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 332 КК України.

26.09.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительці АДРЕСА_2 , громадянці України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 332 КК України.

26.09.2025 слідчим суддею Рівненського міського суду Рівненської області підозрюваному ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 25.11.2025 з можливістю внесення застави у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 121 120 гривень.

26.09.2025 підозрювану ОСОБА_5 звільнено з-під варти у зв'язку із внесенням застави та покладено на останню обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави строком до 25.11.2025.

Ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду Рівненської області від 19 листопада 2025 року у кримінальному провадженні №42022180000000053 від 22.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 332 КК України продовжено строк досудового розслідування до чотирьох місяців, тобто до 26 січня 2026 року.

Згідно зі ст.ст.176-178, 182, 194, 196 КПК України, строк дії запобіжного заходу у вигляді застави не визначено.

Разом з тим, відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 КПК України. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.

Частиною 6 ст.194 КПК України встановлено, що обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.

Таким чином, враховуючи надані органом досудового розслідування докази довели наявність обставин для продовження строку дії обов'язків, покладеного на підозрюваного ухвалою від 26 вересня 2025 року та наявність підстав, передбачених ч.3 ст.199 КПК України, слідчий суддя вважає, що клопотання слід задовольнити та продовжити строк дії обов'язків щодо підозрюваного ОСОБА_5 в межах строку досудового розслідування до 17 січня 2026 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-178, 182, 186, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України, продовжити покладені на нього обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України, а саме: не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; прибувати до слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні чи/або суду, за першою вимогою; повідомляти слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні, про зміну місця проживання чи фактичного перебування та роботи; повідомляти слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні, про відлучення з місця проживання у разі необхідності, крім відвідування закладів охорони здоров'я; утримуватися від спілкування зі свідками ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , та підозрюваними ОСОБА_7 , та ОСОБА_20 у кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Встановити строк дії обов'язків до 17 січня 2026 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_21