Іменем України
справа № 542/2135/24
провадження № 1-кп/542/25/25
13 листопада 2025 року Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі: головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3 ,
обвинуваченого - ОСОБА_4 ,
захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_5 ,
розглянувши у закритому судовому засіданні матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.06.2024 за № 62024170010000432 по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України,-
У провадженні Новосанжарського районного суду Полтавської області перебуває вищезазначене кримінальне провадження.
В ході судового розгляду вказаного кримінального провадження захисник в інтересах обвинуваченого звернулася до суду з клопотанням про призначення військово-лікарської експертизи, проведення якої просила доручити військо-лікарській комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 . На вирішення експертизи просила поставити питання: 1) який стан фізичного та психічного здоров'я ОСОБА_4 ?; 2) чи страждає ОСОБА_4 психічними захворюваннями чи розладами психіки або іншими тяжкими захворюваннями на цей час і чи страждав будь-якими психічними захворюваннями чи розладами психіки у період часу з 20.09.2023 до 18.03.2024?; 3) чи був придатним за своїм станом здоров'я ОСОБА_4 до проходження військової служби у період часу з 20.09.2023 до 18.03.2024 та чи придатний на цей час?; 4) якщо так, то який ступінь придатності ОСОБА_4 до проходження військової служби та чи існують будь які обмеження проходження ним військової служби?
В обгрунтування клопотання захисник зазначила, що після завершення лікування у психіатричній лікарні 20.09.2023, ОСОБА_4 був виписаний з рекомендаціями: потребує спостереження та лікування у невролога, спостереження у лікаря нарколога та потребує психологічної підтримки. Допитанна в ході судового розгляду справи в якості свідка ОСОБА_6 - мати ОСОБА_4 , вважає, що у ОСОБА_4 є проблеми з психікою, які виникли під час проходження військової служби в ЗСУ. Після самовільного залишення військової служби 18.03.2024 ОСОБА_4 неодноразово намагався потрапити на прийом до лікарів неврологів та психіатрів з метою отримання медичної допомоги, однак після з'ясування лікарями обставин, що він є військовослужбовцем ЗСУ, йому відмовляли у надані такої допомоги з рекомендаціями звернення до спеціалізованих військових лікарських установ.
Обвинувачений ОСОБА_4 клопотання захисника підтримав.
Прокурор заперечував проти задоволення клопотання, оскільки питання, які просить поставити сторона захисту, були врахованні експертом одного із судово-психіатричних висновків від 06.11.2024. З того часу стороною захисту не надавалося жодного доказу, на підтвердження зміни психічного стану обвинуваченого. Експертом у судово-психіатричному висновку враховано всю медичну документацію, а тому підстави для проведення судово-медичної військово-лікарської експертизи відсутні.
Заслухавши думку учасників судового провадження з приводу заявленого захисником клопотання, суд приходить до наступного висновку.
Як зазначено у статті 332 КПК України, під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження за наявності підстав, передбачених статтею 242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам.
Згідно з ч. 2 ст. 332 КПК України суд має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам незалежно від наявності клопотання, якщо: 1) суду надані кілька висновків експертів, які суперечать один одному, а допит експертів не дав змоги усунути виявлені суперечності; 2) під час судового розгляду виникли підстави, передбачені частиною другою статті 509 цього Кодексу; 3) існують достатні підстави вважати висновок експерта (експертів) необґрунтованим чи таким, що суперечить іншим матеріалам справи або викликає інші обґрунтовані сумніви в його правильності.
Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністрерства оборони України від 14.08.2008 № 402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово- лікарська експертиза - медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ; встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку. Рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку (Розділ ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).
Натомість, відповідно до вимог ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, яких залучають сторони кримінального провадження або слідчий суддя за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених статтею 244 цього Кодексу, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.
До державних спеціалізованих установ належать: науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України; науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров'я України; експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України.
Виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов'язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Отже, військово - лікарські комісії не є експертними установами, які уповноважені на проведення судових експертиз.
Крім того, відповідно до п.1.2.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 53/5 (у редакції наказу
Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5) та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, згідно з процесуальним законодавством України експертами виконуються первинні, додаткові, повторні, комісійні та комплексні експертизи.
Первинною є експертиза, коли об'єкт досліджується вперше.
Додатковою є експертиза, якщо для вирішення питань щодо об'єкта, який досліджувався під час проведення первинної експертизи, необхідно провести додаткові дослідження або дослідити додаткові матеріли (зразки для порівняльного дослідження, вихідні дані тощо), які не були надані експертові під час проведення первинної експертизи.
Повторною є експертиза, під час проведення якої досліджуються ті самі об'єкти і вирішуються ті самі питання, що й при проведенні первинної (попередніх) експертизи (експертиз).
Захисник на обгрунтування клопотання про призначення військово - лікарської екпертизи посилалась на те, що після проходження обвинуваченим лікування у психіатричній лікарні він за станом здоров'я став непридатним до військової служби, мав пройти повторне ВЛК, звертався усно до керівництва військової частини про направлення його на ВЛК, проте, йому усно було відмовлено у направленні на проходження ВЛК. Отже фактично суть клопотання зводиться до необхідності повторного призначення обвинуваченому проходження ВЛК, що не відповідає вимогам Закону України «Про судову експертизу» та КПК України.
Отже, враховуючи, що надання оцінки стану здоров'я обвинуваченого та висновку про придатність чи непридатність до військової служби, не є компетенцією суду, відсутні підстави для призначення у кримінальному провадженні дослідження, вирішення якого належить до компетенції спеціально уповноваженого органу, який не є експертною установою.
Таким чином, суд приходить до висновку, що стороною захисту не наведені підстави для призначення військово - лікарської експертизи судом за тих обставин, які вказані у клопотанні, а наведені доводи є необґрунтованими, отже суд відмовляє у задоволенні клопотання.
Керуючись ст. 242, 332 КПК України, суд-
У задоволенні клопотанні захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_5 про призначення судово-медичної військово-лікарської експертизи - відмовити.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Новосанжарського районного суду
Полтавської області ОСОБА_1
Повний текст ухвали проголошено 18.11.2025 о 15 год 00 хв.