Яготинський районний суд Київської області
Справа № 382/1558/25
Провадження № 2/382/808/25
17 листопада 2025 року м. Яготин
Яготинський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Нарольського М. М.,
при секретарі Матвієнко Ю. Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи № 382/1558/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФК АЙКОН ДЕБТ КОЛЛЕКШН" в особі представника Пархомчук Сергія Валерійовича до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ФК АЙКОН ДЕБТ КОЛЛЕКШН" звернулося до Яготинського районного суду Київської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Ухвалою суду від 18.08.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, в позовній заяві просив проводити розгляд справи за їх відсутності. Відповідач на розгляд справи не з'явився.
Від відповідача до суду 19.08.2025 року надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. На підтвердження перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України надано копію довідки Військової частини НОМЕР_1 від 09.08.2025 р. № 2257, копією військового квитка серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 , про те, що він дійсно перебуває на військовій службі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022 "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Відповідно до п. 2 Указу визначено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Відповідно до п. 6 Указу постановлено: обласним, Київській міській державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування утворити ради оборони та забезпечити сприяння військовому командуванню у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану.
В подальшому строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався та триває по цей час.
На підтвердження перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України ним надано копію довідки Військової частини від 09.08.2025 р. № 2257 та копію військового квитка серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 , про те, що він дійсно перебуває на військовій службі.
Статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" військовим командуванням, якому згідно з цим Законом надається право разом з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму воєнного стану, є : Головнокомандувач Збройних Сил України, Командувач об'єднаних сил Збройних Сил України, командувачі видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, командувачі (начальники) органів військового управління, командири з'єднань, військових частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Військове командування, в межах повноважень, визначених цим Законом та Указом Президента України про введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженим Верховною Радою України, видає обов'язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Згідно з п. п. 1-5 Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про загальну мобілізацію", у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено: 1. Оголосити та провести загальну мобілізацію. 2. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва. 3. Мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом. 4. Призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України. Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами. 5. Генеральному штабу Збройних Сил України визначити черговість та обсяги призову військовозобов'язаних, резервістів та транспортних засобів національної економіки в межах загального строку мобілізації.
Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
На час особливого періоду дія будь-яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.
Відповідно до абзацу дев'ятнадцятого ч. 1 ст. 12 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Кабінет Міністрів України під час оголошення мобілізації здійснює контроль у межах своїх повноважень за здійсненням заходів щодо переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 1 Закону України "Про Збройні Сили України" Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.
З'єднання, військові частини і підрозділи Збройних Сил України відповідно до закону можуть залучатися до здійснення заходів правового режиму воєнного і надзвичайного стану, безпеки та захисту критичної інфраструктури, здійснення заходів щодо поводження з військовополоненими в особливий період, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, організації та підтримання дій руху опору, проведення військових інформаційно-психологічних операцій, боротьби з тероризмом і піратством, заходів щодо здійснення захисту життя, здоров'я громадян та об'єктів (майна) державної власності за межами України, забезпечення їх безпеки та евакуації (повернення), посилення охорони державного кордону, захисту суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі та їх правового оформлення, забезпечення безпеки національного морського судноплавства України у відкритому морі чи в будь-якому місці поза межами юрисдикції будь-якої держави, заходів щодо запобігання розповсюдженню зброї масового ураження, протидії незаконним перевезенням зброї і наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів у відкритому морі, ліквідації надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, кризових ситуацій, надання військової допомоги іншим державам, а також брати участь у міжнародному військовому співробітництві, міжнародних антитерористичних, антипіратських та інших міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки на підставі міжнародних договорів України та в порядку і на умовах, визначених законодавством України.
Наведені положення чинного законодавства передбачають, що військове командування Збройних Сил України та окремих військових частин в умовах оголошеного воєнного стану запроваджують та здійснюють заходи воєнного стану, перелік яких, зокрема, наведений у ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Разом із цим, положення наведених законодавчих актів не визначають спеціального порядку переведення окремих підрозділів Збройних Сил України на воєнний стан.
Крім того, суд звертає увагу, що у п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, передбачено обов'язок суду зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Законодавець наводить формулювання "у складі Збройних Сил України", що переведені на воєнний стан, а не у складі окремого підрозділу Збройних Сил України, що переведений на воєнний стан.
Саме визначення воєнного стану, як спеціального правового режиму, дає підстави дійти висновку, що необхідність підтвердження додатковими доказами факту введення воєнного стану, окрім вищевказаних Указів Президента, які були затверджені відповідними Законами, ухваленими Верховною Радою України, не передбачено.
Безумовно, що заходи забезпечення правового режиму воєнного стану в окремих місцевостях можуть бути різні, як і участь окремих підрозділів Збройних Сил України у відсічні збройної агресії РФ також може бути різною протягом усього періоду воєнного стану.
Проте, вищенаведена норма п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України жодним чином не пов'язує наявність підстав для зупинення провадження у справі у зв'язку з безпосередньою участю сторони, або третьої особи із самостійними вимогами, у бойових діях в момент, коли про ці обставини стало відомо суду.
Враховуючи викладене, суд виходить з того, що під час дії воєнного стану Збройні Сили України та інші військові формування автоматично вважаються переведеними на воєнний стан. Відповідачем подано клопотання про зупинення та надано належні докази для зупинення провадження, що підтверджують перебування особи на військовій службі - копію військового квитку, довідки. Відмови від цього клопотання матеріали справи не містять. При цьому відсутні підстави вважати, що військовослужбовець не бажає, щоб провадження у його справі зупиняли, а навпаки просить про зупинення провадження; також в поданій заяві просить розгляд здійснювати з урахуванням його пояснень, які у свою чергу містять посилання на необхідність вирішення питання про зупинення провадження.
З урахування викладеного, провадження у даній справі підлягає зупиненню.
Керуючись ст. ст. 251, 253, 258-261, 263, 351-355 ЦПК України,
Провадження у справі № 382/1558/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФК АЙКОН ДЕБТ КОЛЛЕКШН" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, зупинити до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведенні на воєнний стан.
Зобов'язати ОСОБА_1 негайно повідомити суд про припинення його перебування у складі Збройних Сил України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
На ухвалу може бути подано апеляційна скарга безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення (ухвали).
Суддя М. М. Нарольський