Справа № 369/21203/25
Провадження № 3/369/9495/25
Іменем України
17.11.2025 року м. Київ
Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Гришко О. М., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП № 1 Обухівського РУП ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 467470 від 28.09.2025 зазначено, що 28.09.2025 о 13 год 05 хв в с. Круглик, вул. Теремківська, 1А, водійка ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «TOYOTA» д.н.з. НОМЕР_1 по вул. Садова, при зміні напрямку руху, а саме повороту ліворуч на вул. Теремківська, не впевнилась в безпечності та скоїла зіткнення з транспортним засобом «VOLKSWAGEN» д.н.з. НОМЕР_2 , який здійснював обгін зустрічною смугою. Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, з матеріальними збитками.
Своїми діями ОСОБА_1 порушила п. 10.1 Правил дорожнього руху і вчинила правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання з'явилася, вину у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, не визнала та пояснила, що рухаючись прямо, хотіла повертати ліворуч, після чого увімкнула лівий покажчик повороту та розпочала здійснювати маневр, в той час транспортний засіб «VOLKSWAGEN» розпочав маневр випередження по зустрічній смузі руху на перехресті, чим порушив ПДР та спровокував дорожньо-транспортну пригоду.
Також в судове засідання з'явився потерпілий ОСОБА_2 , який пояснив, що рухався по головній дорозі, в той час транспортний засіб «TOYOTA» виїхав з другорядної дороги, намагаючись уникнути зіткнення виїхав на смугу зустрічного руху, але в цей момент транспортний засіб «TOYOTA» почав виконувати маневр повороту ліворуч, після чого відбулось зіткнення. Не заперечував, що в транспортного засобу «TOYOTA» був увімкнений лівий покажчик повороту.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши думку учасників судового процесу, прихожу до наступного.
Відповідно до вимог ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно зі ст. 245 КУпАП одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
На підставі ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Положеннями ст. 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження вини ОСОБА_1 працівниками поліції надано протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 467470 від 28.09.2025, схему місця ДТП від 28.09.2025 та письмове пояснення ОСОБА_2 від 28.09.2025.
З урахуванням положень ч. 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику ЄСПЛ у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30 травня 2013 року, заява№ 36673/04) та «Карелін проти Росії»(«Karelin v. Russia» заява № 926/08, рішення від20 вересня 2016 року), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення в провину ОСОБА_1 ставиться, що вона при зміні напрямку руху, а саме повертаючи ліворуч на вул. Теремківська, не впевнилась в безпечності та скоїла зіткнення з транспортним засобом «VOLKSWAGEN» д.н.з. НОМЕР_2 , який рухався в попутному напрямку зустрічною смугою, чим порушила п. 10.1 ПДР.
В той же час Правила дорожнього руху не дозволяють здійснювати рух зустрічною смугою руху.
Відповідно до п. 1.4 Правил дорожнього руху кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила.
Згідно з положеннями ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку про відсутність доказів скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, оскільки її дії не перебувають у причинно-наслідковому зв'язку з ДТП.
Враховуючи викладене, вважаю за необхідне закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст.1,7,9, 245,247,251-252,280,283-285 КУпАП,
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 124 КУпАП закрити за відсутністю в діях особи, що притягується до адміністративної відповідальності, складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Гришко О.М.