Справа № 279/6799/25 провадження №3/279/1956/25
19.11.2025
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Недашківська Л.А., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 09.008.2011, РНОКПП НОМЕР_2 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу, ОСОБА_1 , 24.10.2025 о 20.16 год. в м.Коростені по вул.Шевченка, 69 керував автомобілем ВАЗ 21093 д.н.з. НОМЕР_3 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: порушення координації рухів на світло, від проходження огляду на станн наркотичного сп'яніння відмовився в Коростенській ЦМЛ, чим порушив п.2.5 Правил Дорожнього руху та вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 надав суду заяву про розгяд справи у його відсутність, в якій вказав, що вину не визнав, зазначив, що 24.10.2025 він рухався на автомобілі ВАЗ 2109 та був зупинений працівниками поліції та відносно нього було складено адміністративний протокол за керування транспортним засоб в наркотичному сп'янінні. Все трапилось дуже швидко, що він нічого не зрозумів. Після того він зателефонував на лінію "102" викликав поліцію та проїхав з ними до лікарні, де пройшов тест на вміст наркотиків. Тест був проведений в присутності поліцейцських та знято на відео. Результат тесту - негативний.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу наступного висновку.
Відповідно до положень ч.1 та ч.2 ст 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст. ст.245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті'передбачено, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у ст. ст. 247, 280 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Відповідно до п.2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП відповідальність за вказане адміністративне правопорушення настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Відповідно до розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.11.2015 року № 1452/735 проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинити стан сп'яніння.
За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду.
Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
До протоколу долучено відеозапис, в якому міститься відеофайли, з першого відеофайлу за №858231 вбачається, що 24.10.2025 о 20.16 год. до автомобіля підійшли поліцейські, однин з них запитав у водія чому не світиться габарит, а водій звернувся до поліцейського зі словами "це ви знову" та повідомив, що два дні тому, коли вони патрулювали вже зупиняли його. В подальшому при спілкуванні поліцейський запитав, чи ОСОБА_1 щось вживав, на що ОСОБА_2 повідомив, що взагалі нічого не вживає. Однак світло з телефону поліцейський світив в очі ОСОБА_1 та повідомив, що у нього очі не реагують на світло, тому є ознака наркотитичного сп'яніння. На пропозицію пройти освідування ОСОБА_1 відмовися, оскільки впевнений, що дійсно нічого не вживав та немає потреби в проходженні освідування. Поліцейський повідомив, що будуть складено адмінісьтративний протокол за ч.1 ст.130 та запропонував чи буде підписувати протокол на що останній відмовився. Другий відеофайл за №859445 від 24.10.2025 о 20.18 год. містить лише розмову з пасажиром, лише в кінці відео ОСОБА_1 почав сперечатись з поліцейськими та вказав, що вони його постійно зупиняють. З трейтього відеофайлу за №858540 від 24.10.2025 о 21.37 год. вбачається, що ОСОБА_1 разом з працівниками поліції (працівниками поліції були інші особи) знаходився в лікарні, де пройшов тест на вміст нартокичної речовини. Чекавши результату лікарем було повідомленно, що зазначений тест охоплює різновид вживання нартокичних речовин. Також, при цьому ОСОБА_1 зазначав, що за життя нічого подібного не вживав. Пізніше лікар чітко підтвердив, що результат тесту є негативний. При розмові між поліцейськими один з працівників повідомив, що не "буде ніякої 130", на що інший поліцейський вказав, що "вже складено протокол".
Судом досліджено висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 24.10.2025 за №86 складному 21.39 год. Коростенської ЦМЛ з якого вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває у тверезому стані, комбінований тест негативний.
Тому, з урахуванням приписів ч.4 ст.266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
З урахуванням відеозапису та долученого до справи висновоку достеменно не підтверджується факт того, що ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп'яніння, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Приймаючи до уваги, що всі сумніви щодо не доведеності вини правопорушника слід тлумачити на його користь, за відсутності переконливих доказів вини ОСОБА_1 суд приходить до висновку, що при розгляді справи не доведено, що в діях останнього, наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки у водія ОСОБА_1 наркотичних речовин не виявлено.
Згідно із ст.62 Конституції Україниобвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Згідно з ч.2 ст.6 Європейської Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, кожен обвинувачений у вчиненні правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи (Постанова ВС від 08.07.2020 у справі №463/1352/16-а).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, справа підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку із відсутністю в його діях складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області.
Суддя Леся НЕДАШКІВСЬКА
копія згідно з оригіналом