Справа № 161/13852/24
Провадження № 1-кп/161/101/25
м. Луцьк 18 листопада 2025 року Луцький міськрайонний суд Волинської області під головуванням
судді - ОСОБА_1
за участю секретаря - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
захисника - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку, в порядку спеціального судового провадження, кримінальне провадження № 22024030000000079 від 24.06.2024 про обвинувачення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженки м. Мелітополь Запорізької області, громадянки України, непрацюючої, в складі окупаційної влади проживаючої АДРЕСА_1 , раніше не судимої, -
-за ст.111-1 ч.5, 110 ч.2 та 436-2 ч.2 КК України, -
ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.111-1 ч.5, 110 ч.2 та 436-2 ч.2 КК України, а саме у добровільному обранні громадянином України до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, участі в організації та проведенні незаконних виборів та референдуму на тимчасово окупованій території, публічних закликах до проведення таких незаконних виборів та референдуму на тимчасово окупованій території, у вчинені умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що вчиненні за попередньою змовою групою осіб, а також у поширенні матеріалів, у яких міститься виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, а також глорифікація осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочату у 2014 році, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 110 та ч. 2 ст. 436-2 КК України, що мало місце за наступних обставин.
Верховною Радою УРСР 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України.
Положеннями статей 1 та 2 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюються на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно - територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема і Запорізька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Згідно з вимогами ст. ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішується виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Нормативно правовим актом, який регламентує питання проведення всеукраїнського референдуму є Закон України «Про всеукраїнський референдум», прийнятий 26.01.2021. Так, частиною 2 статті 15 вказаного Закону передбачено, що Всеукраїнський референдум щодо зміни території України призначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України. Крім того, в частині 1 статті 20 вказаного Закону зазначено, що у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і російська федерація (далі - рф).
Згідно з пунктами 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1991 рф, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні своє зобов'язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
У відповідності до пунктів 3, 8 Меморандуму про підтримку миру та стабільності в Співдружності Незалежних Держав від 10.02.1995, що укладений між державами СНД, серед яких є Україна та рф, держави підтвердили непорушність існуючих кордонів один одного та зобов'язалися виступати проти будь-яких дій, що підривають їхню непорушність, а також вирішувати усі суперечки, що виникають з питань кордонів і територій, тільки мирними засобами. Держави також зобов'язалися не підтримувати на території інших держав-учасниць сепаратистські рухи, а також сепаратистські режими, якщо такі виникнуть; не встановлювати з ними політичних, економічних та інших зв'язків; не допускати використання ними територій і комунікацій держав-учасниць Співдружності; не надавати їм економічної, фінансової, військової та іншої допомоги.
Відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань згідно із Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі, Україна та рф 31.05.1997 уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф (ратифікований Законом України від 14.01.1998 № 13/98-ВР та Федеральним Законом рф від 02.03.1999 № 42-ФЗ). Відповідно до статей 2 - 3 зазначеного Договору, рф зобов'язалася поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та зобов'язалася будувати відносини одна з одною на основі принципів взаємної поваги, суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або погрози силою, у тому числі економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов'язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.
Згідно опису і карти державного кордону, які є додатками до Договору між Україною та рф про українсько-російський державний кордон від 28.01.2003 (ратифікований рф 22.04.2004), територія Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, Донецької, Луганської, Запорізької та інших областей відноситься до території України.
Незважаючи на вищевикладене, 21.02.2022 рф визнано так звані «донецьку народну республіку» та «луганську народну республіку» незалежними державами, попередньо впроваджуючи в період 2013-2022 років, із застосуванням засобів масової інформації, ідеї єдиного російського народу та відсутності української нації, вчиняючи неоголошені та приховані вторгнення на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств рф, організовуючи та підтримуючи терористичну діяльність, направлену на окупацію Донецької та Луганської областей та порушення територіальної цілісності України.
Надалі президент рф 24.02.2022 оголосив про рішення розпочати так звану спеціальну військову операцію в Україні.
Після цього, збройними силами рф, які діяли за наказом керівництва рф і збройних сил рф, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромах, військовим штабам і складам Збройних сил України, а також підрозділами збройних сил та інших військових формувань рф 24.02.2022 здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна через державний кордон України, який проходить територіями Автономної Республіки Крим, Запорізької, Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської, Миколаївської, Сумської, Чернігівської та інших областей, і здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, окупували частину вказаної території, організували проведення псевдореферендумів та прийняття незаконних, з огляду на норми міжнародних актів, рішень щодо включення окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей до складу суб'єктів рф, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час і призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
У свою чергу, указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан на всій території України, дія якого неодноразово продовжувалася та який триває по даний час.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2012 № 1207-VII, державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
З 25.02.2022 по даний час Мелітопольська міська територіальна громада, та ряд інших селищних, міських і сільських територіальних громад Запорізької області перебувають під окупацією збройних сил рф, що зафіксовано відповідним Переліком, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309.
Після окупації зазначених територій Запорізької області, представниками збройних формувань рф фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій ними території області шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорстокого управління у всіх сферах життєдіяльності місцевих громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування, правоохоронців, активістів, волонтерів та їх членів сім'ї і близьких родичів.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ніж 12.03.2022, представниками збройних формувань рф, всупереч законному порядку установленому Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, цілеспрямовано було створено окупаційну адміністрацію російської федерації «Военно-гражданская администрация Запорожской области», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Запорізької області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.
У ході розвитку подій, пов'язаних з військовою агресією рф, указом незаконно призначеного голови військово-цивільної адміністрації Запорізької області від 26.07.2022 № 165-р створено так звану «виборчу комісію Запорізької області». Після чого, було видано розпорядження «Про підготовку організації проведення референдуму виборчою комісією Запорізької області» №195-р від 08.08.2022, відповідно до якого доручено створеній виборчій комісії пропрацювати та надати до так званої «військово-цивільної адміністрації Запорізької області» пропозиції з організаційного, матеріально-технічного та іншого забезпечення заходів до підготовки до проведення референдуму про входження Запорізької області до складу рф.
Крім того, 20.09.2022 незаконно призначеним головою «Военно-гражданской администрации Запорожской области» (мовою оригіналу) видано указ №356-у, відповідно до якого:
1) призначено проведення референдуму Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу рф на правах суб'єкта рф;
2) винесено питання на референдум щодо голосування за вихід Запорізької області із складу України, утворення Запорізької області самостійної держави та входження її до складу рф на правах суб?єкта рф, а саме: «Ви за вихід Запорізької області зі складу України, утворення Запорізькою областю самостійної держави і входження її до складу російської федерації на правах суб?єкта російської федерації;
3) затверджено положення про референдум Запорізької області про вихід
Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу рф на правах суб?єкта рф;
4) в цілях забезпечення умов для реалізації прав на участь у референдумі, а також безпеки для учасників референдуму, членів комісій референдуму, наглядачів, представників засобів масової інформації визначено дні голосування на референдумі 23 вересня - 27 вересня 2022 року.
Після цього, приблизно у першій декаді вересня 2022 року, громадянка України ОСОБА_5 , діючи умисно, будучи проросійськи налаштованою, усвідомлюючи протиправність своїх намірів та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків, з метою реалізації злочинного плану, направленого на підтримку діяльності представників держави-агресора та окупаційної адміністрації рф щодо зміни меж території та державного кордону України всупереч установленого Конституцією України порядку, погодилась взяти участь в організації та проведенні незаконного референдуму, як голова «участковой избирательной комиссии № 162 территориальной избирательной комиссии города Мелитополь» (далі - т.зв. «УИК №162 ТИК города Мелитополь») (мовою оригіналу), що знаходиться за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Бєлякова, буд. 105а.
Надалі, ОСОБА_5 , будучи головою «УИК №162 ТИК города Мелитополь» (мовою оригіналу), упродовж вересня 2022 року, діючи умисно, на виконання зазначених вище розпоряджень, здійснювала публічні заклики до проведення вказаного незаконного референдуму, а також підготовку, організацію та проведення незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу рф, з метою незаконної зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.
У подальшому, ОСОБА_5 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи на меті продемонструвати власну прихильність до ідей так званого «російського світу» і створення уяви про проросійські настрої в інших осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, балотуючись як кандидат у представницькі органи місцевого самоврядування тимчасово окупованого міста Мелітополь Запорізької області, тобто добровільно обираючись до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території Запорізької області, для інформування місцевого населення міста Мелітополь про те, що у місті проходить голосування у депутати від російської партії «Единая Россия», та про дату та години, коли це можна буде зробити, свою програму і завдання, які стоять перед нею, як кандидаткою бути обраною до окупаційних органів місцевої влади, вчиняла дії, які свідчать про добровільну участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території та публічні заклики до проведення таких незаконних виборів, а саме:
-22.05.2023, о 18 год. 31 хв., перебуваючи у м. Мелітополь Запорізької області, більш точне місцеперебування досудовим розслідуванням не встановлено, за допомогою спеціально створеного нею в соціально-орієнтованому ресурсі мережі Інтернет «Вконтакте» акаунту під мережевим іменем « ОСОБА_6 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 розмістила у себе на зазначеній електронній сторінці публікацію наступного змісту (мова оригіналу): «Добрый вечер! ПОДДЕРЖИТЕ друзья мои! Разрешите мне представится как участник Предварительного голосования партии «ЕДИНАЯ РОССИЯ» ОСОБА_7 ВИКТОРОВНА Голосования пройдет с 22 по 28 мая!!! Онлайн-голосование будет проходить с 24 по 28 мая на сайте PG. ER. RU в разделе электронного предварительного голосования - ЭПГ-4…. Очное голосование Запорожской области будет проходить 28 мая. Проголосовать можно будет на 21 УЧАСТКЕ… (ШКОЛА 8) предварительного голосования «ЕДИНАЯ РОССИЯ»;
-22.05.2023, 17 год. 55 хв., перебуваючи у м. Мелітополь Запорізької області, більш точне місцеперебування досудовим розслідуванням не встановлено, за допомогою спеціально створеного нею в соціально-орієнтованому ресурсі мережі Інтернет «Вконтакте» акаунту під мережевим іменем « ОСОБА_6 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 розмістила у себе на зазначеній електронній сторінці публікацію наступного змісту (мова оригіналу): «Сегодня состоялась встреча с жителями песчаного района г. Мелитополя. Проинформировала присутствующих о предстоящем предварительном голосовании от Всероссийской политической партии «Единая Россия» Как кандидат в представительстве органы местного самоуправления поделилась основными задачами своей программы и направлениями деятельности. В конце встречи ответила на интересующие жителей вопросы…»
-ІНФОРМАЦІЯ_3 , о 07 год. 53 хв., перебуваючи у м. Мелітополь Запорізької області, більш точне місцеперебування досудовим розслідуванням не встановлено, за допомогою спеціально створеного нею в соціально-орієнтованому ресурсі мережі Інтернет «Вконтакте» акаунту під мережевим іменем « ОСОБА_6 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 розмістила у себе на зазначеній електронній сторінці публікацію наступного змісту (мова оригіналу): «Состоялась очередная встреча с жителями частного сектора нашего города Мелитополя... Я проинформировала присутствующих о предварительном голосовании от Всероссийской политической партии "ЕДИНАЯ РОССИЯ". Как кандидат в представительские органы местного самоуправления, поделилась с ними основными задачами своей программы и направлениями деятельности. В конце встречи, ответила на интересующие наших жителей вопросы...»;
-ІНФОРМАЦІЯ_4 , о 12 год. 09 хв., перебуваючи у м. Мелітополь Запорізької області, більш точне місцеперебування досудовим розслідуванням не встановлено, за допомогою спеціально створеного нею в соціально-орієнтованому ресурсі мережі Інтернет «Вконтакте» акаунту під мережевим іменем « ОСОБА_6 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 розмістила у себе на зазначеній електронній сторінці публікацію наступного змісту (мова оригіналу): «Дорогие мои друзья! В Запорожской области продолжается ПРЕДВАРИТЕЛЬНОЕ ГОЛОСОВАНИЕ "ЕДИНОЙ РОССИИ." С самого утра люди идут голосовать, так как Партия позаботилась, чтобы людям было комфортно и удобно отдать свой голос за своего кондидата... Хочу Вам напомнить, что предварительное голосование продлится до 28 мая включительно, как в электронном виде, так и очно... Очно можно будет проголосовать 28 числа в Мелитопольской школе 8... Время с 8 - 15 часов...».
У подальшому, не пізніше травня 2023 року, після проведення «предварительного голосования «единой россии»» (мовою оригіналу), ОСОБА_5 була добровільно обрана на посаду т.зв. «депутата» до «Мелитопольского окружного Совета депутатов первого созыва Запорожской области». На підставі рішення №16 «Мелитопольского окружного Совета депутатов первого созыва» від 27.09.2023, ОСОБА_5 включена до «персонального состава постоянной комиссии Мелитопольского окружного Совета депутатов по законности и депутатской этике» (мовою оригіналу).
Крім того, громадянка України ОСОБА_5 , усвідомлюючи факт збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, перебуваючи на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Мелітополь Запорізької області, діючи умисно, вступивши у злочинну змову з іншими невстановленими особами для вчинення спільних протиправних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а відтак усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, приблизно у вересні 2022 року, більш точний час з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим, діючи зі своїх особистих політичних, ідеологічних, а також корисливих мотивів, добровільно погодилася взяти участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території України, вчиняла публічні заклики до проведення такого незаконного референдуму та в період з 23 по 27.09.2022 як голова «участковой избирательной комиссии № 162 территориальной избирательной комиссии города Мелитополь» (мовою оригіналу), забезпечувала та організовувала її роботу з метою проведення в м. Мелітополь Запорізької області так званого «референдума Запорожской области по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации» (мовою оригіналу).
Зокрема, у період часу з 23 по 27.09.2022, ОСОБА_5 , здійснюючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи на виборчій дільниці у м. Мелітополь Запорізької області, виконуючи відведену їй роль голови «участковой избирательной комиссии № 162 территориальной избирательной комиссии города Мелитополь», спільно з іншими невстановленими особами, шляхом складання списків виборців, ідентифікації осіб, що прийшли на виборчу дільницю, видачі бюлетенів для голосування, в яких було запитання російською мовою: «Вы за выход Запорожской области из состава Украины, образование Запорожской областью самостоятельного государства и вхождение ее в состав российской федерации на правах субъекта российской федерации», забезпечення інформування мешканців м. Мелітополя, як можливих учасників референдуму, а також здійснення підрахунку голосів та узагальнення результатів виборів, взяла участь в організації та проведенні незаконного референдуму з питання «входження Запорізької області до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації», тобто вказаними діями ОСОБА_5 посягнула на територіальну цілісність і недоторканність України, оскільки її дії безпосередньо спрямовані на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Крім того, у ході розвитку подій, пов'язаних з військовою агресією рф, ОСОБА_5 , у період з 19.04.2023 по 02.05.2024, сповідуючи ідеї військово-політичного керівництва рф щодо політичної, ідеологічної, національної нетерпимості та ненависті до української нації та державності, підтримуючи антиукраїнські рухи, спрямовані на відокремлення від України частини її території та населення, а також агресивну ідеологічну мотивацію, включаючи роздмухування такої мотивації в інших, підбурювання до таких злочинів, маючи єдиний злочинний намір, що охоплює заздалегідь поставлену загальну мету та єдиний умисел щодо досягнення кінцевої мети виправдовування збройної агресії рф проти України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, за допомогою спеціально створеного нею в соціально-орієнтованому ресурсі мережі Інтернет «Вконтакте» акаунту під мережевим іменем « ОСОБА_6 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 систематично поширювала матеріали, котрі з урахуванням публічності оприлюднення та суспільно-політичної ситуації, що відбувалась станом на момент мовлення та слугувала інформаційним базисом для складання та оприлюднення матеріалів, містять виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, а також глорифікацію осіб, які здійснювали збройну агресію рф проти України, розпочату у 2014 році.
Зокрема вона, 19.04.2023, перебуваючи у м. Мелітополь Запорізької області, більш точний час та місцеперебування досудовим розслідуванням не встановлено, за допомогою спеціально створеного в соціально-орієнтованому ресурсі мережі Інтернет «Вконтакте» акаунту під мережевим іменем « ОСОБА_6 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 розмістила у себе на зазначеній електронній сторінці відеозапис з піснею, в тексті якої наявний наступний зміст (мова оригіналу): «Оркестранты войны без ума влюблены / В оратории канонады / В это золото дней и разрывы ночей / И в антракты больничной палаты / Оркестранты войны для огня рождены / Для сражений без всяких идиллий / Где под крики химер дирижёр Люцифер / Управляет полётом Валькирий»; «Оркестранты войны не хотят тишины / Во Вальхаллу их путь в ярком свете / В небе только луна, в сердце только война / И безумное танго смерти», який містить глорифікацію осіб, що здійснювали збройну агресію рф проти України.
Продовжуючи свої протиправні дії, вона ж ІНФОРМАЦІЯ_5 , о 09 год. 47 хв., перебуваючи у м. Мелітополь Запорізької області, більш точне місцеперебування досудовим розслідуванням не встановлено, за допомогою спеціально створеного в соціально-орієнтованому ресурсі мережі Інтернет «Вконтакте» акаунту під мережевим іменем « ОСОБА_6 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 розмістила у себе на зазначеній електронній сторінці публікацію наступного змісту (мова оригіналу): «…День когда Одесса ужаснулась, / Огонь съедал людей, дым их душил. / Пылал нацизм и разгорался ужас, / "Дом Профсоюзов" разум потушил. / Расправу ведь совсем и не скрывали, / Их ненависть смешалася с толпой / И показали, нету теперь правил. / Всех несогласных выжгут пред собой. / Спасались люди, здание горело, / А едкий дым глаза им разъедал. / Из окон прыгали на землю неумело, / Еле живых нацизм их добивал. / Глумилися над мёртвыми телами, / Цинично Запад молча наблюдал. / Ещё тогда ведь многие не знали, / Какую бойню он нам затевал. / Второе мая скорбно вспоминают, / Все поняли, что это был конец. / Вкусили они кровь, людей сжигая, / К убийству разжигая интерес. / Евгений ОСОБА_8 )…», яка містить виправдовування, визнання правомірною збройну агресію рф проти України.
Продовжуючи свої протиправні дії, вона ж ІНФОРМАЦІЯ_6 , о 07 год. 04 хв., перебуваючи у м. Мелітополь Запорізької області, більш точне місцеперебування досудовим розслідуванням не встановлено, за допомогою спеціально створеного в соціально-орієнтованому ресурсі мережі Інтернет «Вконтакте» акаунту під мережевим іменем « ОСОБА_6 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 розмістила у себе на зазначеній електронній сторінці публікацію наступного змісту (мова оригіналу): «13 мая при исполнении воинского долга в зоне СВО погиб ОСОБА_9 , сын учителя русского языка и литературы ОСОБА_10 », яка містить заперечення збройної агресії рф проти України та глорифікацію осіб, що здійснювали збройну агресію проти України.
Продовжуючи свої протиправні дії, вона ж ІНФОРМАЦІЯ_7 , о 13 год. 49 хв., перебуваючи у м. Мелітополь Запорізької області, більш точне місцеперебування досудовим розслідуванням не встановлено, за допомогою спеціально створеного в соціально-орієнтованому ресурсі мережі Інтернет «Вконтакте» акаунту під мережевим іменем « ОСОБА_6 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 розмістила у себе на зазначеній електронній сторінці публікацію, що починається зі слів (мова оригіналу): «В общественном штабе поддержки продолжается организованная Партией «ЕДИНАЯ РОССИЯ» работа…» та завершується словами: «…МЫ ВМЕСТЕ, А ВМЕСТЕ МЫ СИЛА!!!!!», в якій міститься виправдовування, визнання правомірною збройної агресії рф проти України, заперечення збройної агресії рф проти України та глорифікація осіб, що здійснюють збройну агресію рф проти України.
Продовжуючи свої протиправні дії, вона ж ІНФОРМАЦІЯ_8 , о 23 год. 12 хв., перебуваючи у м. Мелітополь Запорізької області, більш точне місцеперебування досудовим розслідуванням не встановлено, за допомогою спеціально створеного в соціально-орієнтованому ресурсі мережі Інтернет «Вконтакте» акаунту під мережевим іменем « ОСОБА_6 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 розмістила у себе на зазначеній електронній сторінці публікацію, що починається зі слів (мова оригіналу): «Вчера киевский режим нанес террористические удары…» та завершується словами: «…скорейшего выздоровления пострадавшим…», в якій міститься виправдовування, визнання правомірною збройної агресії рф проти України.
Продовжуючи свої протиправні дії, вона ж ІНФОРМАЦІЯ_9 , о 10 год. 13 хв., перебуваючи у м. Мелітополь Запорізької області, більш точне місцеперебування досудовим розслідуванням не встановлено, за допомогою спеціально створеного в соціально-орієнтованому ресурсі мережі Інтернет «Вконтакте» акаунту під мережевим іменем « ОСОБА_6 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 розмістила у себе на зазначеній електронній сторінці публікацію, що починається зі слів (мова оригіналу): «10 лет назад в Доме Профсоюзов…» та завершується словами: «…напоминая о важности борьбы за правду и справедливость», в якій міститься виправдовування, визнання правомірною збройної агресії рф проти України.
Обвинувачена ОСОБА_5 , будучи повідомленою в порядку передбаченому КПК України, про місце дату і час розгляду справи, в судове засідання не з'явилася, про причини неявки до суду не повідомила. Зокрема, суд належно повідомляв обвинувачену про розгляд справи, здійснюючи повідомлення про призначені судові засідання в Луцькому міськрайонному суді Волинської області, в газеті «Урядовий кур'єр» та внесенням інформації на офіційний веб-сайт суду. Рекомендовані повідомлення поштового відправлення «Укрпошта» за місцем її реєстрації не надсилались, оскільки місцем реєстрації та проживання ОСОБА_5 є тимчасово непідконтрольна державі Україна територія.
Досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.111-1 ч.5, 110 ч.2 та 436-2 ч.2 КК України, здійснювалось в порядку спеціального досудового розслідування на підставі ухвали слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 04.07.2024 (справа № 161/12806/24, провадження № 1-кс/161/3474/24).
Разом з тим, постановою старшого слідчого відділу УСБУ у Волинській області ОСОБА_11 від 03.07.2024 підозрювану ОСОБА_5 оголошену в розшук і в подальшому, ухвалою слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 04.07.2024 ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечувала щодо розгляду даного кримінального провадження в порядку спеціального судового провадження.
Кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого повинно відповідати, у тому числі таким загальним засадам судочинства, як законність, рівність перед законом і судом, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини тощо (п.п. 2, 3, 10 ч. 1 ст. 7 КПК України).
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом.
За таких обставин, відповідно до вимог ст.323 КПК України, суд вважає що є всі правові підстави проводити розгляд даного кримінального провадження за правилами спеціального судового провадження.
Тому, відповідно до ухвали Луцького міськрайонного суду Волинської області від 10.03.2025, здійснено спеціальне судове провадження стосовно ОСОБА_5 ..
Отже, суд здійснив розгляд кримінального провадження за відсутності обвинуваченого (inabsentia) що відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Судом встановлено, що стороною обвинувачення, використані всі передбачені законом заходи (можливості), для дотримання прав підозрюваного (обвинуваченої ОСОБА_5 ), зокрема права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
В судовому засіданні захисник обвинуваченої, просила суд, ухвалити виправдувальний вирок щодо ОСОБА_5 , оскільки на її думку, як під час досудового розслідування та судового розгляду не доведена об'єктивна сторона інкримінованих злочинів підзахисній, що є одним із елементів складу злочину, не встановлено, що ОСОБА_5 діяла добровільно чи під примусом.
На думку суду доказами вини ОСОБА_5 в інкримінованому злочині є докази, що оцінювались судом, які є належними та допустимими, достовірними, оскільки вони були зібрані з дотриманням прав та свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України та в порядку визначеному кримінальним процесуальним кодексом України.
Зазначені вище обставини вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення та її вина встановлена наступними дослідженими у суді доказами, зокрема:
- протоколом огляду від 06.06.2023, відповідно до якого оглянуто вебсайт сторінки Ria-m.tv, на якій зазначено, що ОСОБА_5 активно співпрацювала з окупаційними органами на незаконно окупованій території України;
- протоколом огляду від 06.06.2023, відповідно до якого оглянуто вейбсайт сторінки pg.er.ru, на якій міститься публікація про кандидата на попередні вибори від партії «Единая Россия» по Запорізькій області - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- протоколом огляду від 06.06.2023, відповідно до якого оглянуто веб-сайт сторінки «Evocation.info/gribacheva-natalia», на якій міститься інформація про колабораційну діяльність ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 01.06.2023, відповідно до якого оглянуто сторінку ОСОБА_5 в соціальній мережі «Вконтакте», де розміщено останньою ряд публікацій російською мовою із закликанням проголосувати за її кандидатуру від партії «Единая Россия» в Запорізькій області з відповідними фотографіями;
- протоколом огляду від 07.06.2023, відповідно до якого оглянуто телеграмканал «РИА-Мелитополь», де розміщено 24.09.2022 о 10:22 год. посилання на інший сайт зі списком колаборантів, які співпрацювали з окупаційною владою щодо проведення псевдо референдуму в Запорізькій області, де також в списку наявна інформація про ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 07.06.2023, відповідно до якого оглянуто веб-сайт «Миротворець», де в реєстрі наявна інформація про колаборантку ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 04.06.2024, відповідно до якого оглянуто веб-сайт Запорізького осередку російської партії «Социалистическая политическая партия Справедливая Россия - Патриоты - За правду», на якому наявна інформація про кандидата ОСОБА_5 в депутати по Мелітопольському районі, а саме - «Мелитопольський окружной совет»;
- протоколом огляду від 04.06.2024, відповідно до якого оглянуто веб-сайт під назвою «Официальный сайт Правительства Запорожской области», на якому наявна інформація - рішення «Мелитопольского окружного совета депутатов первого созыва» від 27.09.2023, в якому затверджено, що ОСОБА_5 являється в постійній комісії «Мелитопольского окружного совета депутатов по законности и депутатской этике»;
- протоколом огляду від 04.06.2024, відповідно до якого оглянуто веб-сайт соціальної мережі «Вконтакте», а саме сторінку ОСОБА_5 , на якій наявно ряд інформації агітаційного характеру проти України;
- протоколом огляду від 12.06.2024, відповідно до якого оглянуто публікації щодо проведення незаконного референдуму про вхід Запорізької області до складу рф;
- протоколом огляду від 21.06.2024, відповідно до якого оглянуто інформацію, згідно якої президент рф підписав відповідний наказ про входження в склад рф території Запорізької та Херсонської областей, а також ДНР/ЛНР;
- висновком експерта № 54/15/6-298 від 14.08.2023, відповідно до якого встановлено висновки, що в ОСОБА_5 наявні ознаки як кандидата у представницькі органи місцевого самоврядування тимчасово окупованого міста Мелітополь, відповідно добровільне обрання на посаду, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території;
- висновком експерта №54/15/6-383 від 10.06.2024, відповідно до якого встановлено висновки, що в результаті семантико-текстуального аналізу графічних публікацій ОСОБА_5 - є виправдовування, визнання правомірною збройної агресії РФ проти України, заперечення збройної агресії РФ проти України т а глорифікація осіб, що здійснюють збройну агресію РФ проти України;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 01.06.2023, відповідно до якого свідок ОСОБА_12 вказала на особу під №4 ( ОСОБА_5 );
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 01.06.2023, відповідно до якого свідок ОСОБА_13 вказала на особу під №4 ( ОСОБА_5 );
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 29.05.2024, відповідно до якого свідок ОСОБА_14 вказав на особу під №3 ( ОСОБА_5 );
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 29.05.2024, відповідно до якого свідок ОСОБА_15 вказав на особу під №3 ( ОСОБА_5 );
- протоколом огляду від 27.06.2024, відповідно до якого спеціаліст ОСОБА_16 за допомогою службового ПЕОМ, що під'єднаний до мережі інтернет, зайшов в месенджер «Телеграм» та в пошук ввів номер мобільного телефону ОСОБА_5 - НОМЕР_2 , де було зафіксовано, що остання дійсно ним користується та відповідно було скеровано файл повідомлення про підозру та повістки про виклик;
- показами даними в судовому засіданні свідками ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , які показали, що у 2021 році вони разом їздили на Азовське море та орендували житло в ОСОБА_5 , з якою вони й познайомилися. Під час відпочинку будь-які колабораційні дії чи інші негативні висловлювання щодо України з боку ОСОБА_5 не було, так як остання займалась дрібним сільським господарством та працювала медсестрою в лікарні. Через певний проміжок часу свідок ОСОБА_12 побачила в соціальній мережі «Фейсбук», що ОСОБА_5 почала публікувати колабораційну інформацію на своїй сторінці, а також свідок поздоровила з днем народження ОСОБА_5 в соціальній мережі, при цьому в ході переписки між свідком ОСОБА_12 та ОСОБА_5 , остання повідомила, що до них прийшли «руские», нічого поганого вони не роблять і з «рускими добре»;
Відтак суд вважає, що вина обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих їй злочинах знайшло своє підтвердження та кваліфікує її дії за ст.111-1 ч.5, 110 ч.2 та 436-2 ч.2 КК України.
Таким чином, ОСОБА_5 своїми умисними діями, які виразились у добровільному обранні громадянином України до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, участі в організації та проведенні незаконних виборів та референдуму на тимчасово окупованій території, публічних закликах до проведення таких незаконних виборів та референдуму на тимчасово окупованій території, вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ст.111-1 ч.5 КК України, крім того, її дії також кваліфіковані за ст.110 ч.2 КК України, як умисні дії, вчиненими з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, крім того, її дії також кваліфіковані за ст.436-2 ч.2 КК України, як умисні дії, які виразились у поширенні матеріалів, у яких міститься виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, а також глорифікація осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочату у 2014 році.
Сторона обвинувачення посилалася у обвинувальному акті на наявність обставини, яка обтяжує покарання ОСОБА_5 , згідно ст. 67 КК України, а саме вчинення злочину з використанням умов воєнного стану, однак в пред'явленому обвинуваченні, що безпосередньо ставиться ОСОБА_5 у вину відсутнє посилання на вчинення інкримінованих злочинів з використанням воєнного стану, тому суд не приймає вказану обставину до уваги, як обтяжуючу.
Згідно з ст.65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень, а відповідно до ст.50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженим, так і іншими особами.
Призначаючи покарання обвинуваченій ОСОБА_5 , суд враховує: ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, які відповідно до ст.12 КК України є як нетяжкими, так і тяжкими злочинами; дані про особу обвинуваченої, яка є раніше не судимою, на обліку в лікаря нарколога чи психіатра не перебуває.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.368 КПК України суд, ухвалюючи вирок, повинен вирішити питання, зокрема, чи є обставини, що обтяжують або пом'якшують покарання обвинуваченої, і які саме.
Обставин, які пом'якшують чи обтяжують покарання обвинуваченої ОСОБА_5 , судом не встановлено.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди при розгляді справ застосовують Конвенцію та практику суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини у справі «Скоппола проти Італії» від 17.09.2009 року (заява № 10249/03) зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним.
Отже, враховуючи вищенаведене, судом враховується дані про особу винної, яка не судима, характер та вид займаної обвинуваченою посади, відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують покарання, суд, виходячи з принципу індивідуалізації покарання вважає, що обвинуваченій слід призначити за ст. 111-1 ч.5, 110 ч.2 та 436-2 ч.2, 70 ч.1 КК України у виді позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, органах державного управління та контролю, підприємствах та організаціях державної та комунальної власності та з конфіскацією всього майна, що належить їй на праві приватної власності. Саме таке покарання буде відповідати не тільки тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, обставинам справи, але й особі обвинуваченої, буде обґрунтованим, необхідним та достатнім для її виправлення та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень як нею, так і іншими особами.
На підставі наведеного та керуючись ст.323, 368, 370, 373, 374, 381, 382, 394, 615 КПК України, суд
ОСОБА_5 визнати винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.111-1 ч.5, 110 ч.2 та 436-2 ч.2 КК України та призначити їй покарання:
- за ст.111-1 ч.5 КК України - у виді позбавлення волі строком на 7 (сім) років, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, органах державного управління та контролю, підприємствах та організаціях державної та комунальної власності на строк 10 (десять) років та з конфіскацією всього майна, що належить їй на праві приватної власності;
- за ст.110 ч.2 КК України - у виді позбавлення волі строком на 7 (сім) років, з конфіскацією всього майна, що належить їй на праві приватної власності;
- - за ст.436-2 ч.2 КК України - у виді позбавлення волі строком на 3 (три) роки, з конфіскацією всього майна, що належить їй на праві приватної власності.
На підставі ст.70 ч.1 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом часткового складання призначених покарань, остаточно призначити покарання ОСОБА_5 у виді позбавлення волі строком на 10 (десять) років, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, органах державного управління та контролю, підприємствах та організаціях державної та комунальної власності на строк 10 (десять) років та з конфіскацією всього майна, що належить їй на праві приватної власності.
Строк відбуття основного покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту фактичного затримання після набрання вироком суду законної сили.
Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, органах державного управління та контролю, підприємствах та організаціях державної та комунальної власності обчислювати, з моменту відбуття основного покарання.
Стягнути з ОСОБА_5 судові витрати в дохід держави в сумі 12150,70 (дванадцять тисяч сто п'ятдесят гривень сімдесят копійок) гривень за проведення судових експертиз в даному кримінальному провадженні.
Вирок може бути оскаржений шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його оголошення учасниками процесу до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Вирок суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що вирок не набрав законної сили.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду. Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику.
Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Відповідно до ч.15 ст.615 КПК України суд обмежився проголошенням резолютивної частини вироку з врученням учасникам судового провадження повного тексту вироку в день його проголошення.