Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 листопада 2025 року Справа№640/17280/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Троянової О.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РКІ-КОНСАЛТИНГ» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «РКІ - КОНСАЛТИНГ» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №00030310702 від 20.01.2022р. про нарахування грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 2236729 грн, в т.ч. за податковим зобов'язанням 1789383 грн та за штрафними санкціями 447346 грн; податкове повідомлення-рішення №00030350702 від 20.01.2022 р. про нарахування грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 2915595 грн, в т.ч. за податковим зобов'язанням 2332476 грн та за штрафними санкціями 583119 грн; податкове повідомлення-рішення №00030300702 від 20.01.2022р. про нарахування штрафу за не реєстрацію податкової накладної в розмірі 3 400 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 жовтня 2022 року відкрито провадження у адміністративній справі в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 01 листопада 2022 року.
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов відзив Головного управління ДПС у м. Києві.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2025 року прийнято справу до провадження та призначено підготовче засідання на 05 березня 2025 року.
03 березня 2025 року до суду надійшли додаткові пояснення від позивача.
05 березня 2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від відповідача.
05 березня 2025 року судом відкладено підготовче засідання на 02 квітня 2025 року.
14 березня 2025 року до суду надійшла відповідь на відзив від позивача.
02 квітня 2025 року судом відкладено підготовче засідання на 30 квітня 2025 року.
30 квітня 2025 року судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
30 квітня 2025 року судом закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду на 28 травня 2025 року.
28 травня 2025 року судове засідання не відбулось у зв'язку з відсутністю доступу до підсистеми відеоконференцзв'язку «vkz.court.gov.ua», про що працівниками Донецького окружного адміністративного суду складено акт від 28.05.2025 року.
29 травня 2025 року до суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи в порядку письмового провадження у зв'язку з погіршенням безпекової ситуації в м. Слов'янськ.
Так, в обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що на підставі висновків акту №93287/26-15-07-02-04-17/33829890 від 17.12.2021 року, складеного за наслідками акту перевірки за період з 01.01.2018 по 10.12.2021 року, податковим органом винесено спірні податкові повідомлення-рішення від 20.01.2022 року: №00030310702 про нарахування грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 2236729 грн, в т.ч. за податковим зобов'язанням 1789 393 грн та штрафними санкціями 447346 грн; податкове повідомлення-рішення №00030350702 про нарахування грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 2915595 грн, в т.ч. за податковим зобов'язанням 2332476 грн та за штрафними санкціями 583119 грн; податкове повідомлення повідомлення-рішення №00030300702 про нарахування штрафу за не реєстрацію податкової накладної в розмірі 3 400 грн. Зазначив, що на момент проведення перевірки в грудні 2021 року загальний строк 1095 днів на проведення перевірки (з урахуванням продовження на строк з 18.03.2020 по 01.08.2020 року повністю сплив щодо періодів з 01.01.2018 по 30.06.2018 року. Крім того, зазначив, що відповідачем нараховано ПДВ в розмірі 2 332 476 грн щодо товарів, які були передані ТОВ «КОНСАЛКОМ ЛТД» в порядку виділу з ТОВ «РКІ-КОНСТАЛТИНГ» в березні 2018 року. При цьому, товари з суми 11662378,13 грн придбавалися в т.ч. у фізичних осіб-підприємців, які не є платниками ПДВ, водночас відповідачем не здійснено перевірки про наявність або відсутністю підстав для такого нарахування ПДВ. Крім того, зазначив, що відповідачем в результаті перевірки зроблені висновки на підставі допущень, без наявних фактичних доказів, що порушує презумпцію платника податків. Окрім того, зазначив, що у разі виникнення сумнівів щодо можливості надання ТОВ «РОМСАТ КОНСАЛТИНГ» і ТОВ «ЛІГАЛ БІЗНЕС СОЛЮШНС» послуг щодо консультування податковий орган був зобов'язаний провести зустрічну звірку з даними підприємствами. Спірні податкові повідомлення-рішення від 20.01.2022р. № 00030310702, № 00030350702, № 00030300702 вважає протиправними, просив задовольнити позов.
Відповідачем через канцелярію суду у встановлені судом строки, надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що на підставі направлень від виданих Головним управлінням ДПС у м. Києві, проведена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «РКІ КОНСАЛТИНГ» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2018 по 10.12.2021, валютного законодавства за період з 01.01.2018 по 10.12.2021, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2018 по 10.12.2021 та іншого законодавства за відповідний період, відповідно до затвердженого плану документальної перевірки. Зазначив, що з моменту державної реєстрації ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» не відкривало жодних бухгалтерських рахунків. Перевіркою не підтверджено операцію з вибуття товарів зі складів ТОВ «РКІ КОНСАЛТИНГ» на адресу ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», та відповідно передачу майна ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», у зв'язку з відсутністю у останнього відповідних ресурсів (складських приміщень, транспортних засобів, трудових ресурсів тощо). Враховуючи вищевикладене не підтверджено використання ТОВ «РКІ КОНСАЛТИНГ» товарів вартістю у розмірі 11662378,13 грн в межах господарської діяльності платника податків. Враховуючи вищевикладене, в порушення п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 Кодексу ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» занижено інші доходи за 2018 рік у сумі 8860868 грн та відповідно занижено фінансовий результат до оподаткування за 2018 рік на загальну суму 8860868 гривень. Також, в порушення п. 44.1. ст.44, п.198.5 ст.198 Кодексу ТОВ «РКІ КОНСАЛТИНГ» занижено податкові зобов'язання на загальну суму 2332476 грн, в тому числі за березень 2018 року на суму 2332476 гривень. Крім цього, в ході перевірки встановлено: між ТОВ «РОМСАТ-КОНСАЛТИНГ» (код 40562391) та ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» (код 33829890) підписано акт від 30.04.2018 приймання-передачі наданих послуг за договором №21/02/2018 від 21.02.2018; між ТОВ «РОМСАТ-КОНСАЛТИНГ» (код 40562391) та ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» (код 33829890) підписано акт від 19.07.2019 приймання-передачі наданих послуг за договором №05/02/2019 від 05.02.2019;між ТОВ «ЛІГАЛ БІЗНЕС СОЛЮШИНС» (код 33602084) та ТОВ «РКІ КОНСАЛТИНГ» (код 33829890) підписано акт від 30.09.2019 приймання - передачі наданих послуг до угоди №8-2019 від 10.04.2019 про надання консультаційних послуг.
При цьому, акти наданих послуг на загальну суму 1080148,50 грн, не містять жодної інформації щодо конкретного змісту консультаційних послуг, консалтингових послуг та їх обсягу та відповідно не відповідають вимогам первинного документа, що визначені Законом. Тобто, в порушення п.44.1 ст.44 Кодексу, ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» завищено інші операційні витрати на загальну суму 1 080 149 грн, в тому числі за 2018 рік на суму 480149 грн., за 2019 рік на суму 600000,00 грн, в результаті чого занижено фінансовий результат до оподаткування на загальну суму 1080149 грн, в тому числі за 2018 рік на суму 480149 грн, за 2019 рік на суму 600000,00 грн. Окрім того, зазначив, що перевіркою дотримання термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, встановлено порушення ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» п.201.10 ст.201 Кодексу щодо своєчасності реєстрації податкових накладних за березень 2018 року. ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» порушено вимоги п. 63.3 ст.63 Податкового кодексу України, п. 8.1, 8.2, 8.3, 8.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22 квітня 2014 року № 462), а саме щодо неподання повідомлення про об'єкти оренди або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність контролюючого органу за основним місцем обліку у встановленому порядку.
Крім того, позивачем подано до суду відповідь на відзив, відповідно до якої документи, які підтверджують передачу запасів та заборгованостей позивачу були надані відповідачу як під час перевірки, так і в процесі адміністративного оскарження. Оскільки активи та зобов'язання з боку ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» приймав його директор Трофімов О.В., то він діяв на підставі статуту і ніяких окремих довіреностей (на відсутності яких також наполягає відповідач) для цього не було потрібно. Зазначив, що передача запасів відбулася на складі позивача в м. Київ, пр-т Перемоги, 89-А і ніякого вивозу запасів в цей день не відбувалося. Після отримання запасів в своє розпорядження ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» самостійно планувало та проводило їх переміщення без участі позивача. Відповідно позивач фізично не володіє документами про транспортування, адже їх і не мало бути на момент передачі запасів станом на 27.03.2018. Крім того, зазначив, що операції виділу не є об'єктом оподаткування ПДВ і ніякі доходи та витрати по ним взагалі не виникають, а отже, і податкова накладна не мала видаватися по цим операціям. Окрім того, зазначив, що в процесі перевірки позивач не тільки надав повне документальне підтвердження отриманих послуг, а й детально та персоніфіковано пояснив з якою метою замовлялися кожні послуги і який економічний зиск (ділову мету) від них отримав.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «РКІ - КОНСАЛТИНГ» (код ЄДРПОУ 33829890), зареєстроване як юридична особа 15.11.2005 року за № 10731070003006834, перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС у м.Києві, основним видом діяльності є 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій.
Відповідач - Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011) є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
Головним управлінням ДПС у м. Києві була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» (код ЄДРПОУ 33829890) з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного законодавства, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 10.12.2021.
Термін проведення перевірки з 02.12.2021 по 10.12.2021, з урахуванням терміну продовження перевірки на 2 робочі дні на підставі наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 08.12.2021 № 9837-п.
Під час проведення перевірки, Головне управління ДПС у м. Києві зверталось до ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» із запитами на надання документів: від 02.12.2021 №1, від 02.12.2021 №2, від 08.12.2021№ 3, від 09.12.2021 № 4, від 17.12.2021 б/н щодо взаємовідносин з ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» та реорганізації підприємства у період 2020-2021 роки.
Листом від 10.12.2021 вих. № 10/12/2021-001 ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» повідомило Головне управління ДПС у м. Києві, що протягом 2020-2021 років реорганізація ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» не проводилась, нова компанія шляхом виділу з ТОВ «РКІ- КОНСАЛТИНГ» не створювалась, розподільчий баланс не складався, жодні активи та зобов'язання не передавались; первинне рішення учасників ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» від 18.11.2020 про намір провести майбутній виділ не було реалізоване і втратило свою актуальність.
Крім того, листом від 10.12.2021 за вих. № 10/12/2021-002 на запит № 3 від 07.12.2021 від ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» повідомило Головне управління ДПС у м. Києві, що в останнього сплинув час, передбачений ПК України, як для проведення перевірки, так і для запиту будь-якої інформації. щодо виділу з ТОВ «КРІ - КОНСАЛТИНГ», який відбувся у березні 2018 року, і, внаслідок, якого була створена компанія ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД».
Водночас, у цій відповіді ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» підтвердило, що на підставі рішення учасників від 26.03.2018 була проведена державна реєстрація новоствореного, шляхом виділу, підприємства ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД». На виконання розподільчого балансу, затвердженого рішенням учасників ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ», новоствореному підприємству були передані визначені для виділу активи та зобов'язання підприємства. Фактична передача активів проводилась на складі ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» за присутності директорів ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» та ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» на підставі Протоколу № РКІ/281 від 27.03.2018. Вивіз та подальше транспортування переданих активів здійснювалась за ініціативою ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» з відповідним оформленням всіх передбачених документів. Аналогічно, на підставі відповідних протоколів сторін проводилась передача всіх інших статей, які були передбачені для виділу в Розподільчому балансі. Результти фактичної передачі активів та зобов'язань були своєчасно відображені в обліку та звітності ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ». А також зазначено, що надавати пояснення та/або документальні підтвердження щодо внутрішніх операцій або діяльності ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» компанія ОТВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» не ає можливості, оскільки не володіє такими даними.
За наслідком проведеної перевірки 17.12.2021 року Головним управлінням ДПС у м. Києві за результатами документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного законодавства, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 10.12.2021 складено акт №93287/26-15-07-02-04-17/33829890 (далі - Акт).
Згідно викладених в Акті висновків перевіркою встановлено такі порушення ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» податкового законодавства:
1. п.44.1 ст. 44, п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 1789383 грн, у тому числі за 2018 рік у сумі 1681383 грн, за 2019 рік у сумі 108000 грн;
2. п.44.1 ст. 44, п. 198.5 ст. 198 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 2332476 грн, у тому числі за березень 2018 року на суму 2260019 грн, за квітень 2018 року на суму 34734 грн, за травень 2018 року на суму 37723 грн;
3. п. 201.10 ст. 201 ПК України щодо своєчасності реєстрації податкових накладних за березень 2018 року у встановлені терміни;
4. п. 63.3 ст. 63 ПК України, п. 8.1, 8.2, 8.3, 8.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, а саме щодо неподання повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність.
Порушення, що призвели до наведених висновків викладені та описані у відповідних розділах акту перевірки.
До вказаних висновків контролюючий орган дійшов з наступних підстав.
У ході перевірки встановлено, що в 2018 році в бухгалтерському обліку TOB «РКІ - КОНСАЛТИНГ» здійснено наступні бухгалтерські записи: Дт 00 «рахунок» Кт 281 «Товари на складі» у сумі 11 662 378,13 грн; Дт 401 «Статутний капітал» Кт 00 «Допоміжний рахунок» у сумі 100 грн; Дт 441 «Прибуток нерозподілений» КТ 00 «Допоміжний рахунок» у сумі 2 801 410,47 грн; Дт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» Кт 00 «Допоміжний рахунок» у сумі 8 860 867,66 гривень.
Відповідні записи вчинено у звязку з оформленням ВИДІЛУ із ТОВ «РКІ- КОНСАЛТИНГ» новоствореного підприємства ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (код 42021672), згідно наданих до перевірки документів ТОВ «РКІ- КОНСАЛТИНГ» (первісний боржник) в березні 2018 року оформлено переведення боргу в сумі 8 860 867,66 грн на баланс ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (новий боржник по ряду постачальників (кредиторам).
Проте, ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (код 42021672) зареєстровано 26.03.2018, не є платником податку на додану вартість, з моменту державної реєстрації не подавало до контролюючого органу податкову звітність, не відкрито жодного банківського рахунку.
Станом на дату протоколу від 27.03.2018 № РКІ/631-1 виконання рішення учасників про передачу заборгованності по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованність за товари, роботи, послуги» у порядку реорганізації ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» засновниками ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» були ті ж самі особи, що і в ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ».
З огляду на відсутність у ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» ресурсів (складських приміщень, транспортних засобів, трудових ресурсів, банківських рахунків тощо) для здійснення господарської діяльності, в тому числі щодо здійснення операцій зі зберігання та реалізації активів, проведення розрахунків з контрагентами, погашення заборгованності,тощо, контролюючий ораген зазначає про не підтвердження операції з передання ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» активів та зобовязань.
Враховуючи викладене, в порушення п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 Кодексу підприємством занижено інші доходи за 2018 рік у сумі 8 860 868 грн, що призвело до заниження фінансового результату до оподаткування за 2018 рік на загальну суму 8 860 868 грн.
По-друге, контролюючим органом встановлено, що Між ТОВ «РОМСАТ-КОНСАЛТИНГ» (Виконавець) та TOB «РКІ - КОНСАЛТИНГ» (Замовник) було оформлено акт приймання-передачі наданих послуг від 30.04.2018 за договором № 21/02/2018 від 21.02.2018, згідно з яким: Виконавцем було надані консультаційні послуги в обсязі 150 годин.акож між ТОВ «РОМСАТ-КОНСАЛТИНГ» (Виконавець) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Замовник) було оформлено акт приймання - передачі наданих послуг від 19.07.2019 за договором від 05.02.2019 № 05/02/2019, згідно з яким: Виконавцем було надані консультаційні послуги в обсязі 175 годин.; між ТОВ «ЛІГАЛ БІЗНЕС СОЛЮШИНС» (Виконавець) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Замовник) оформлено акт приймання - передачі наданих послуг від 30.09.2019 до угоди від 10.04.2019 № 8-2019 про надання консультаційних послуг, згідно з яким: Виконавець надав, а Замовник прийняв консалтингові послуги, а саме надання консультаційних послуг, тренінгів та практичного аналізу ситуацій в сфері авторського (технічного) нагляду на об'єктах будівництва за Угодою про надання консалтингових послуг, проте, вище зазначені акти приймання - передачі наданих послуг на загальну суму 1 080 148,50 грн не містять жодної інформації щодо конкретного змісту консультаційних послуг, консалтингових послуг та їх обсягу та відповідно не відповідають вимогам первинного документа.
Враховуючи вшцевикладене, в порушення норм п. 44.1 ст. 44 ПКУ завищено інші операційні витрати на суму 1 080 149 грн, у т.ч. за 2018 року на 480149 грн, за 2019 рік на 600 000 грн, в результаті чого занижено фінансовий результат до опода загальну суму 1 080 149 грн, у т.ч. за 2018 р. на 480 149 грн, за 2019 р. на 600 000грн.
По-третє: У зв'язку з оформленням виділу із TOB «РКІ - КОНСАЛТИНГ» новоствореного підприємства, а саме ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», згідно наданих до перевірки докунтів ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» у березні 2018 року оформлено передачу товарів у сумі 11662378,13 грн на баланс ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», однак, документального підтвердження щодо операції з вибуття товарів 11662378,13 грн зі складу ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» на адресу TOB «KOHСАЛТКОМ ЛТД» до перевірки не надано.
У свою чергу, за результатами аналізу документів, наданих на перевірку, даних бухгалтерського обліку щодо відображення операцій ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» з TOB «КОНСАЛТКОМ ЛТД», даних податкової та фінансової звітності та наявної в ГУ ДПС у м. Києві інформації по вказаному контрагенту, отриманої з баз даних ДПС України, встановлено: відсутність будь-якого документального підтвердження щодо вибуття товарів зі складу TOB «РКІ - КОНСАЛТИНГ» на адресу ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»; відсутність товарів на складах ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ», що підтверджується даними інвентаризації ТМЦ, проведеної ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» згідно наказу від 01.11.2018 № 01/11/18-001 про проведення щорічної інвентаризації в 2018 році.
Враховуючи вшцевикладене, перевіркою не підтверджено використання ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» товарів вартістю у розмірі 11662378,13 грн в межах господарської діяльності платника податків.
Отже, в порушення п. 198.5 ст. 198 ПКУ, ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» занижено податкові зобов'язання на загальну суму 2332476 гривень.
Таким чином, перевіркою не підтверджено операцію з вибуття товарів зі складів ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» на адресу ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» та відповідно передачу майна ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», у зв'язку з відсутністю в останнього відповідних ресурсів (складських приміщень, транспортних засобів, трудових ресурсів тощо).
Враховуючи вшцевикладене, перевіркою не підтверджено використання ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» товарів вартістю у розмірі 11662378,13 грн у межах господарської діяльності платника податків, а також,в порушення п. 44.1. ст.44, п.198.5 ст.198 Кодексу ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» занижено податкові зобов'язання з ПДВ на загальну суму 2332476 грн, в тому числі за березень 2018 року на суму 2332476 гривень.
Поряд з цим, згідно з п. 201.1. ст. 201 Кодексу: На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін, проте, перевіркою встановлено, що ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» за березень 2018 року не реєструвало податкові накладні, чим порушило приписи п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України.
Не погодившись із висновками акту перевірки позивач надав заперечення на акт, за наслідком розгляду яких відповідачем складено відповідь на заперечення (вих. № 621/І/26-15-07-02-04-09 від 14.01.2022), за змістом якої висновки акту перевірки щодо виявлених порушень є вірними та відповідають нормам чинного податкового законодавства.
20 січня 2022 року на підставі акту перевірки № 93287/26-15-07-02-04-17/33829890 від 17.12.2021 Головним управлінням ДПС у м. Києві прийняті податкові повідомлення рішення:
№ 00030310702 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем з податку на прибуток підприємств, який сплачують інші платники (11021000) в розмірі 1 789 393 грн та застосування штрафних санкцій у розмірі 447 346 грн.
№ 00030350702 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за період фінансового господарської діяльності березень-травень 2018 року у розмірі 2 332 476 грн та застосовано штрафні (фінансових) санкцій у розмірі 583 119 грн;
№00030300702 про застосування штрафу у сумі 3400 грн за порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України щодо не реєстрації в ЄРПН податкових накладних на загальну суму ПДВ 2 332 476 грн за період березень 2018 року.
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішення позивач звернувся до ДПС України зі скаргою, за результатами розгляду якої ДПС України прийнято рішення від 13.06.2022 року №10908/6/99-00-06-01-02-06, яким спірні податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Не погоджуючись зі спірними податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до суду з даним позовом.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Податковий кодекс України (далі - ПК України, в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Процедура виділення регламентована нормами Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України та Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".
Згідно з п. 1 ст. 56 Господарського кодексу України (далі - ГК України), суб'єкт господарювання - господарська організація, яка може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) орган, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.
Відповідно до п. 1 ст. 109 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб.
Згідно ст. 47 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", виділом є створення одного або більше товариств із переданням йому (їм) згідно з розподільним балансом частини майна, прав та обов'язків товариства, з якого здійснюється виділ, без припинення останнього.
На підставі п. 2 статті 109 ЦК України, після прийняття рішення про виділ учасники юридичної особи або орган, що прийняв рішення про виділ, складають та затверджують розподільчий баланс.
Юридична особа, що утворилася внаслідок виділу, несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями юридичної особи, з якої був здійснений виділ, які згідно з розподільчим балансом не перейшли до юридичної особи, що утворилася внаслідок виділу.
Юридична особа, з якої був здійснений виділ, несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями, які згідно з розподільчим балансом перейшли до юридичної особи, що утворилася внаслідок виділу. Якщо юридичних осіб, що утворилися внаслідок виділу, дві або більше, субсидіарну відповідальність вони несуть спільно з юридичною особою, з якої був здійснений виділ, солідарно.
Відповідно до пункту 22.1 статті 22 ПК України об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.
Відповідно до п. 98.3. ст. 98 ПК України, реорганізація платника податків шляхом виділення з його складу іншого платника податків або внесення частини майна платника податків до статутного фонду іншого платника податків без ліквідації платника податків, який реорганізується, не тягне за собою розподілу грошових зобов'язань чи податкового боргу між таким платником податків та особами, утвореними у процесі його реорганізації, чи встановлення їх солідарної відповідальності за порушення податкового законодавства, крім випадків, коли за висновками контролюючого органу така реорганізація може призвести до неналежного погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платником податків, який реорганізується. Рішення про застосування солідарної або розподільної відповідальності за порушення податкового законодавства може бути прийняте контролюючим органом у разі, коли майно платника податків, що реорганізується, перебуває у податковій заставі на момент прийняття рішення про таку реорганізацію.
Відповідно до підпункту 98.1.4. пункту 98.1 ст. 98 ПК України, під реорганізацією платника податків у цій статті розуміється зміна його правового статусу, яка передбачає будь-яку з таких дій або їх поєднання, зокрема:
виділення з платника податків інших платників податків, а саме передача частини майна платника податків, що реорганізується, до статутних фондів інших платників податків, які створюються власниками корпоративних прав платника податків, що реорганізується, та внаслідок якого не відбувається ліквідація платника податків, що реорганізується.
Отже, виділ є видом реорганізації, який не має наслідком припинення юридичної особи, яка реорганізується, оскільки остання залишається суб'єктом права, однак зі зменшеним обсягом майна, прав та/або обов'язків.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 15 листопада 2023 року у справі №918/119/21.
В силу пункту 185.1. ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю.
Відповідно до визначення термінів, під постачанням товарів визнається будь-яка передача права на розпорядження товарами як власника, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 ст. 14 ПК України).
В підпункті 14.1.202 пункту 14.1 ст.14 ПК України визначено, що продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу. міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.
В силу підпункту 196.1.7. пункту 196.1. ст. 196 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість операції з реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення та перетворення) юридичних осіб не являються.
Відповідно до пункту 198.7. ст. 198 ПК України, сума від'ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду платника, що реорганізується шляхом поділу, виділення, - підлягає перенесенню до складу податкового кредиту правонаступника пропорційно до отриманої частки майна згідно з розподільчим балансом у наступному періоді після підписання розподільчого балансу відповідно до законодавства.
В силу підпункту 134.1.1. пункту 134.1. статті 134 ПК України, об'єктом оподаткування є, зокрема: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Згідно з пунктом 198.5 статті 198 ПК України, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 89.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Судом встановлено, що у березні 2018 року була проведена реорганізація ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» (код ЄДРПОУ 33829890), шляхом виділу з нього в нове підприємство ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (код ЄДРПОУ 42021672) на підтвердження чого позивачем, як до перевірки, так і до суду наданий наступний перелік документів:
Протокол загальних зборів учасників ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» від 26.03.2018 № 26/03/18, засвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Приятельчукаом В.А. та зареєстрований в реєстрі під номерами: 443, 444, 445, 446, відповідно якого, було затверджено Розподільчий баланс, в редакції, підготовленій комісією з виділу; зменшено статутний капітал ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» на 4014218,11 грн до розміру 2890981,89 грн, за рахунок частки переданої за розподільчим балансом ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», та зменьшення не сформованих часток учасників Товариства; здійснено перерозподіл часток учасників в статутному капіталі Товариства; затверджено нову редакцію статуту Товариства у зв'язку зі зменшенням розміру його статутного капіталу; призначено Директора Товариства відповідального за державну реєстрацію змін до установчих документів; наділено Директора правом самостійного вибору та уповноваження оіб, які будуть здійснювати державну реєстрацію змін до установчих документів;
Розподільчий баланс ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» на 21.03.2018, затверджений учасниками ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (протокол загальних зборів учасників № 26/03-18 від 26.03.2018;
Розшифрування активів, зобов'язань і капіталу, які передаються ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (Рахунок 281 «товари») на загальну суму 11662378,13 грн, завірений комісією з виділу;
Оборотно-сальдова відомість по переданим товарам по рахунку 281 за 01.01.2018 - 27.03.2018;
Видаткова накладна №5/04 від 05.04.2016 на придбання товару ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» у постачальника ФОП ОСОБА_1 на суму 16045,71 грн (договір 17/09/2015/001 від 17.09.2015);
Видаткова накладна №4/04 від 03.04.2016 на придбання товару ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» у постачальника ФОП ОСОБА_1 на суму 18779,06 грн (договір 17/09/2015/001 від 17.09.2015);
Видаткова накладна №19/12 від 19.12.2016 на придбання товару ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» у постачальника ФОП ОСОБА_1 на суму 103 109,39 (договір 17/09/2015/001 від 17.09.2015);
Видаткова накладна №3/08 від 03.08.2017 на придбання товару ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» у постачальника ФОП ОСОБА_1 на суму 16 722,45 (договір 17/09/2015/001 від 17.09.2015);
Видаткова накладна №8/09 від 08.09.2017 на придбання товару ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» у постачальника ФОП ОСОБА_1 на суму 7 618.06 (договір 17/09/2015/001 від 17.09.2015)
Розшифрування активів, зобовязань і капіталу , які передаються ТОВ Консалтком ЛТД» рахунок 631 (розрахунок з вітчизняними постачальниками )всього на 8 860 867,66 грн, засвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Приятельчукаом В.А. та зареєстрований в реєстрі під номерами: 459, 460, 461.
Протокол № РКІ/281 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті активи «ТОВАРИ» в порядку реорганізації ТОВ РКІ Консалтинг від 27.03.2018
Протокол № РКІ/40 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті пасиву «Зареєстрований (пайовий) капітал» в порядку реорганізації ТОВ РКІ Консалтинг по рахунку № 40 у розмірі 100% від 27.03.2018
Протокол № РКІ/44 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті актии «нерозподілений прибуток ( непокритий збиток)» в порядку реорганізації ТОВ РКІ Консалтинг від 27.03.2018 нерозподілений прибуток всього на суму 2801410,47 грн;
Протокол № РКІ/631-1 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованність: за товари, роботи,послуги» в порядку реорганізації ТОВ «РКІ КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 по взаємовідносинам з ТОВ «ІНСТАКОМ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення ТОВ «ІНСТАКОМ» про заміну боржника у зобов'язанні по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованість» за: товари, роботи, послуги», в порядку реорганізації ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 та розподільчого балансу ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ, затвердженого рішенням учасників №26/03/18 від 26.03.2018 заборгованність у сумі 1 887 958,65 грн за договорами, згідно переліку з первісного боржника ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення вих. № 26/03/2018/0001 від 20.03.2018 про згоду ТОВ «ІНСТАКОМ» на переведення боргу у сумі 1 887 958,65 грн, що виник на підставі Договорів, укладених між ТОВ «ІНСТАКОМ» (Кредитор) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Первісний боржник), на баланс новоутвореного, шляхом виділу, ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (Новий боржник).
Підтвердження, надане ТОВ «ІНСТАКОМ» про переведення заборгованості, вих.№ 03 від 10.012022 з ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» на новоутворену компанію ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», за договорами, згідно переліку на загальну суму 1 887 958,65 грн
Протокол № РКІ/631-2 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованність: за товари, роботи,послуги» в порядку реорганізації ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 на загальну суму 1 254 165,83 грн по взаємовідносинам з ТОВ «ЛАНЕТ ТЕЛЕКОМ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення ТОВ «ЛАНЕТ ТЕЛЕКОМ» про заміну боржника у зобов'язанні по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованість» за: товари, роботи, послуги», в порядку реорганізації ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 та розподільчого балансу ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ, затвердженого рішенням учасників № 26/03/18 від 26.03.2018 заборгованність у сумі 1 254 165,83 грн за договорами, згідно переліку з первісного боржника ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення вих. № 26/04/18 від 26.03.2018 про згоду ТОВ «ЛАНЕТ ТЕЛЕКОМ» на переведення боргу у сумі 1 254 165,83 грн, що виник на підставі Договорів, укладених між ТОВ «ЛАНЕТ ТЕЛЕКОМ» (Кредитор) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Первісний боржник), на баланс новоутвореного, шляхом виділу, ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (Новий боржник).
Протокол № РКІ/631-3 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованність: за товари, роботи,послуги» в порядку реорганізації ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 на загальну суму 958 200,00 грн по взаємовідносинам з ТОВ «ЛІГАЛ ІНФОРМЕЙШН СІСТЕМС» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення ТОВ «ЛІГАЛ ІНФОРМЕЙШН СІСТЕМС» про заміну боржника у зобов'язанні по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованість» за: товари, роботи, послуги», в порядку реорганізації ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 та розподільчого балансу ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ, затвердженого рішенням учасників № 26/03/18 від 26.03.2018 заборгованність у сумі 958 200,00 грн за договорами, згідно переліку з первісного боржника ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення вих. № 2018/03/26/1 від 26.03.2018 про згоду ТОВ «ЛІГАЛ ІНФОРМЕЙШН СІСТЕМС» на переведення боргу у сумі 958 200,00 грн, що виник на підставі Договорів, укладених між ТОВ «ЛІГАЛ ІНФОРМЕЙШН СІСТЕМС» (Кредитор) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Первісний боржник), на баланс новоутвореного, шляхом виділу, ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (Новий боржник).
Підтвердження, про переведення заборгованості, надане ТОВ «ЛІГАЛ ІНФОРМЕЙШН СІСТЕМС» за вих.№ 05/01 від 05.012022 з ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» на новоутворену компанію ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», за договорами, згідно переліку на загальну суму 958 200,00 грн
Протокол № РКІ/631-4 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованність: за товари, роботи,послуги» в порядку реорганізації ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 на загальну суму 4 439 343,18 грн по взаємовідносинам з ТОВ «РОМСАТ «НВО» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення ТОВ «РОМСАТ «НВО» про заміну боржника у зобов'язанні по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованість» за: товари, роботи, послуги», в порядку реорганізації ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 та розподільчого балансу ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ, затвердженого рішенням учасників № 26/03/18 від 26.03.2018 заборгованність у сумі 4439343,18 грн за договорами, згідно переліку з первісного боржника ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення від 26.03.2018 про згоду ТОВ «РОМСАТ «НВО» на переведення боргу у сумі 4439343,18 грн, що виник на підставі Договорів, укладених між ТОВ «РОМСАТ «НВО» (Кредитор) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Первісний боржник), на баланс новоутвореного, шляхом виділу, ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (Новий боржник).
Протокол № РКІ/631-5 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованність: за товари, роботи,послуги» в порядку реорганізації ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 на загальну суму 321 200,00 грн по взаємовідносинам з ТОВ «РОМСАТ ІНТЕГРЕЙТЕД» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення № 27/03/2018-005 від 27.03.2018 ТОВ «РОМСАТ ІНТЕГРЕЙТЕД» про заміну боржника у зобов'язанні по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованість» за: товари, роботи, послуги», в порядку реорганізації ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 та розподільчого балансу ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ, затвердженого рішенням учасників № 26/03/18 від 26.03.2018 заборгованність у сумі 321 200,00 грн за договорами, згідно переліку з первісного боржника ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення вих. №2603 від 26.03.2018 про згоду ТОВ «РОМСАТ ІНТЕГРЕЙТЕД» на переведення боргу у сумі 321 200,00 грн, що виник на підставі Договорів, укладених між ТОВ «РОМСАТ «НВО» (Кредитор) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Первісний боржник), на баланс новоутвореного, шляхом виділу, ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (Новий боржник).
Договір від 21 лютого 2018 про надання консультаційних послуг № 21/02/2018/001, укладений між ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (замовник) з ТОВ «РОМСАТ-КОНСАЛТИНГ» (виконавець) за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов'язання по консультаційному обслуговуванню замовника з метою захисту його економічних інтересів, в т.ч. під час проведення документальної планової перевірки замовника органами ДФС України; Акт приймання-передачі наданих послуг від 30.04.2018 за договором № 21/02/2018 від 21.02.2018, відповідно якого виконавцем, ТОВ «РОМСАТ-КОНСАЛТИНГ» були надані консультаційні послуги зо Договором № 21/02/2018 від 21.02.2018 в обсязі 150 годин, вартість яких склала 480 148,50 грн без ПДВ, з розрахунку 150 годин*3200,99 грн/год;
Договір від 5 лютого 2019 про надання консультаційних послуг № 05/02/2019, укладений між ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (замовник) з ТОВ «РОМСАТ-КОНСАЛТИНГ» (виконавець), за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов'язання по консультаційному обслуговуванню замовника, а саме: консультування, управлінську й організаційну підтримку з питань розробки бізнес-процесів замовника щодо підготовки, виконання та супроводження укладання державних контрактів та договорів про закупівлю, стороною яких є Міністерство оборони України, підготовки розрахунків встановлення ціни на продукцію (роботи, послуги) оборонного призначення (розрахунково-калькуляційних матеріалів, організації роботи з військовим представництвои тощо; Акт приймання-передачі наданих послуг від 19.07.2019 за договором № 05/02/2019 від 05.02.2019, відповідно якого виконавцем, ТОВ «РОМСАТ-КОНСАЛТИНГ» були надані консультаційні послуги за Договором № 05/02/2019 від 05.02.2019 в обсязі 175 годин, вартість яких склала 210 000,00 грн без ПДВ, з розрахунку 175 годин*1200,00 грн/год;
Договір від 14 грудня 2018 року № 296 на закупівлю продукції, укладений між ТОВ «СОФТЛАЙН ІТ» (замовник) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (виконавець), за умовами якого виконавець зобов'язується поставити замовнику, з дотриманням вимог чинного законодавства України, обладнання, розробити проектну документацію (РП), провести монтаж та налагодження наступних систем: структуровану кабельну систему локально-обчислювальної мережі; електроживлення; заземлення; охоронної сигналізації;пожежної сигналізації, в захищений автоматизований технологічний комплекс «Персонал- Командування» на Об'єктах: УВМС ІЗСУ, УОК “Північ» ЗСУ, УОК “Південь» ЗСУ, УОК “Захід» ЗСУ, УГІвК “Південь» (далі - Продукція), зазначену в специфікації (додаток 1) (діалі - Специфікація), а Замовник - прийняти через 5277 військове представництво Міністерства оборони України (далі - 5277 ВП МОУ) та оплатити таку Продукцію; Вартість продукції, порядок та умови проведення розрахунків закріплені у пункті 6 цього договору та у загальному розмірі, орієнтовно, становить 6885529,08 грн, з урахуванням ПДВ; Специфікація продукції, що поставляється за договором від 14.12.2018 № 296 на загальну вартість продукції, з урахуванням ПДВ 6885529,08 грн; Протокол погодження орієнтовної на закупівлю (поставку) продукції на загальну суму, з урахуванням ПДВ 6885529,08 грн;
Договір від 21 чевня 2019 року на закупівлю (поставку) продукції № 164, укладений між ТОВ «СОФТЛАЙН ІТ» (замовник) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (виконавець), за умовами якого виконавець зобов'язується поставити замовнику, з дотриманням вимог чинного законодавства України, обладнання, розробити проектну документацію (Робочий Проект), провести монтаж та налагодження наступних систем: структуровану кабельну систему та локальну обчислювальну мережу; електроживлення; заземлення; охоронної сигналізації; пожежної сигналізації, кондиціювання, в захищений автоматизований технологічний комплекс «Персонал-Бригада» на Об'єкті - Військоіва академія (м. Одеса) (далі - Продукція), зазначену в специфікації (додаток 1) (діалі - Специфікація), а Замовник - прийняти та оплатити таку Продукцію; Вартість продукції, порядок та умови проведення розрахунків закріплені у пункті 6 цього договору та у загальному розмірі та, орієнтовнор, становить 840719,54 грн, з урахуванням ПДВ; Специфікація продукції, що поставляється за договором від 21.06.2019 № 164 на загальну вартість продукції, з урахуванням ПДВ 840719,54 грн; Протокол погодження орієнтовної на закупівлю (поставку) продукції на загальну суму, з урахуванням ПДВ 840719,54 грн;
Угода від 10 квітня 2019 року про надання консалтингових послуг № 8-2019, укладена між ТОВ «ЛІГАЛ БІЗНЕС СОЛЮШИНС» (виконавець) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (замовник), за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов'язання в порядку, на умовах та в строки, визначені цією угодою, надати комплекс консалтингових послуг, а саме: надання консультаційних послуг, тренінгів ьта практичного аналізу ситуацій в сфері дотримання авторського (технічного) нагляду на об'єктах будівництва, вартістю таких послуг у розмірі 390000,00 грн (п.п. 2.1 п. 2 Договору); Акт прийому-передачі наданних послуг до угоди № 8-2019 про надання консалтингових послуг від 10.04.2019 на загальну суму, без ПДВ, у розмірі 390000,00 грн;
Договір субпідряду від 19 лютого 2019 року № СІ-190211, укладений між ТОВ «Центрбуд» (замовник) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (субпідрядник), за умовами якого субпідрядник зобов'язується своїми силами і засобами за завданням замовника виконати відповідно до умов цього Договору проектні роботи, а саме: розроблення проектної документації (стадії «проект» та «робоча документація») на реконструкцію адміністративно - технічної будівлі спеціального призначення № 2-3 за адресою: м. Київ, вул. М.Залізняка, 3. Технологічне обладнання серверної. Структурована кабельна система (далі - Роботи), і здати результат роботи замовнику з оформленням актів здачі-приймання виконаних проектних робіт (етапів робіт), а замовник зобов'язується прийняти результат роботи та оплатити його на умовах дійсного Договору, Договірна ціна за цим Договором, є динамічно та, з урахуванням ПДВ становить 400141,10 грн (п.п.3.2 п. 3 Договору); Додаток 1 до цього Договору - Зведений кошторис на проектні і вишукувальні роботи на загальну суму, з урахуванням ПДВ 400141,10 грн; Кошторис № 16-1 на проектні роботи на загальну суму, з урахуванням ПДВ 117285,76 грн; Кошторис № 16-2 на проектні роботи на загальну суму, з урахуванням ПДВ 216165,16 грн; Додаток 2 до цього Договору - Графік виконання проектних робіт на реконструкцію адміністративно - технічної будівлі спеціального призначення № 2-3 по вул. Максима Залізняка, 3 у м. Києві; Додаткова угода до цього Договору, відповідно до якої Сторони дійшли згоди внести зміни, зокрема, до п.п.3.2. Договору, виклавши його у наступній редакції: 3.2. Договірна ціна за цим Договором, є динамічною, становить 380 134,04 грн (триста вісімдесят тисяч сто тридцять чотири гривні 04 коп.), у тому числі ПДВ (20%) - 63 355,67 грн (шістдесят три тисячі триста п'ятдесят п'ять гривень 67 коп.); Зведений кошторис на проектні на проектні і вишукувальні роботи Реконструкцію адміністративно- технічної будівлі спеціального призначення № 2-3 за адресою: м. Київ, вул. Максима Залізняка, 3 Адміністративно-технічна будівля спеціального призначення № 2-3. Технологічне обладнання серверної. Структурована кабельна система на загальну суму, з урахуванням ПДВ 380134,04 грн; Кошторис № 16- 1 на проектні роботи Адміністративно-технічна будівля спеціального призначення №2-3. Технологічне обладнання серверної. Структурована кабельна система. (П) стадія "Проект", на загальну суму, з урахуванням ПДВ 117285,76 грн; Графік виконання проектних робіт на реконструкцію адміністративно - технічної будівлі спеціального призначення № 2-3 по вул. Максима Залізняка, 3 у м. Києві;
Договір субпідряду від 26 серпня 2019 року № СІ-190926, укладений між ТОВ «Центрбуд» (замовник) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (субпідрядник), за умовами якого субпідрядник зобов'язується своїми силами і засобами за завданням замовника виконати відповідно до умов цього Договору проектні роботи, а саме: : Реконструкція адміністративно-технічної будівлі спеціального призначення №2-3 (без зміни функціонального призначення будівлі) по вул. М. Залізняка, 3 у Святошинському районі м. Києва. Диспетчеризація інженерних систем будівлі, (далі - Роботи), і здати результат роботи Замовнику з оформленням актів здачі-приймання виконаних проектних робіт, а Замовник зобов'язується прийняти результат роботи та оплатити його на умовах дійсного Договору; Договірна ціна за цим Договором, є динамічною, та, з урахуванням ПДВ становить 164 242,18 грн (п.п.3.2 п. 3 Договору); Додаток 1 до цього Договору - Зведений кошторис № 62 на проектні і вишукувальні роботи Реконструкція адміністративно-технічної будівлі спеціального призначення №2-3 (без зміни функціонального призначення будівлі) по вул. М. Залізняка, 3 у Святошинському районі м. Києва на загальну суму, з урахуванням ПДВ 164242,18 грн; Кошторис № 62-1 на проектні роботи Диспетчеризація інженерних систем будівлі (П) Реконструкція адміністративно-технічної будівлі спеціального призначення №2-3 (без зміни функціонального призначення будівлі) по вул. М. Залізняка, 3 у Святошинському районі м. Києва стадія "Проект" на загальну суму 47905,69 грн; Кошторис № 62-2 на проектні роботи Диспетчеризація інженерних систем будівлі (РД) Реконструкція адміністративно-технічної будівлі спеціального призначення №2-3 (без зміни функціонального призначення будівлі) по вул. М. Залізняка, 3 у Святошинському районі м. Києва стадія "Робоча документація" на загальну суму 88962,79 грн;
Договір від 21 травня 2019 року на виконання проектних робіт № С1-192105, укладений між ДП «Міністерство оборони України «Центральний проектний інститут» (замовник) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (виконавець), за умовами якого Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання щодо виконання проектних робіт по розробці проектної документації (стадії «робочий проект») по об'єкту: в частині Автоматизація системи охолодження ЦТЕ №1 КП «Укрспецзв'язок» (далі - Роботи); Загальна вартість робіт за Договором визначається Договірною ціною на виконання проектних робіт (Додаток № 1 до Договору та, з урахуванням ПДВ складає: 182 112,85 грн (п.п. 2.1 п. 2 цього Договору); Додаток 1 до цього Договору - Договірна ціна на виконання проектних робіт «Автоматизація системи охолодження ЦТЕ №1 КП «Укрспецзв'язок» Стадія «Робочий проект» на загальну суму, з урахуванням ПДВ 182 112,85 грн; Кошторис на проектні роботи «Автоматизація системи охолодження ЦТЕ №1 КП «Укрспецзв'язок» стадія "Робочий проект", на загальну суму, з урахуванням ПДВ 182112,85 грн; Додаток 2 до цього Договору Графік виконання та план фінансування проектних робіт на розроблення проектної документації «Автоматизація системи охолодження ЦТЕ №1 КП «Укрспецзв'язок» Стадія «Робочий проект» на загальну суму 182 112,85 грн;
Договір від 2 грудня 2019 року на виконання проектних робіт № 5/Ц-1, укладений між ДП Міністерства оборони України “Центральний проектний інститут» та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ», за умовами якого Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання щодо виконання проектних робіт по розробці проектно-кошторисної документації (стадії «робочий проект») по об'єкту: «Капітальний ремонт спеціальної фортифікаційної споругЙ пункту управління об'єкт №114, в/м №64, військова частина НОМЕР_1 » в частині: «Автоматизація та диспетчеризація захисних і герметичних пристроїв» та «Розробка комплекту КД електромеханічних приводів запірних механізмів, механізмів блокування та доопрацювання існуючих запірних механізмів» (далі - Роботи); загальна вартість робіт за Договором визначається Кошторисом на виконання проектних робіт (Додаток № 1 до Договору) та складає, з урахуванням ПДВ: 580 562,28 грн (п.п.2.1 п. 2 цього Договору); Додаток 1 до цього Договору - Зведений кошторис на проектні і вишукувальні роботи Капітальний ремонт об'єкту № 114. «Системи Автоматизації та Диспетчеризації (стадія РП) Капітальний ремонт об'єкту № 114, Автоматизація та диспетчеризація захисних і герметичних пристроїв, системи стиснутого повітря, системи електропостачання та пристроїв вертикального транспортування, відновлення системи опалення та санітарного пропускника на загальну суму, з урахуванням ПДВ 580562,28 грн; Кошторис № 63-1 на проектні роботи: Системи Автоматизація та Диспетчеризація інженерних систем будівлі. Капітальний ремонт об'єкту №114. Автоматизація та диспетчеризація захисних і герметичних систем пристроїв, системи стиснутого повітря, системи електропостачання та пристроїв вертикального транспортування, відновлення системи опалення та санітарного пропускника стадія «Робочий проект», на загальну суму 141075,90 грн; калькуляційна кошторисна вартість на виконання робіт за цим Договором на загальну суму 342726,00 грн; Графік виконання та план фінансування проектних робіт па розроблення проектної документації Капітальний ремонт об'єкту №114. Автоматизація та диспетчеризація захисних і герметичних пристроїв. Розробка комплекту КД електромеханічних приводів запірних механізмів, механізмів блокування та доопрацювання існуючих запірних механізмів. Стадія проектування: «Робочий проект» всього за договірною ціною 580562,28 грн; завдання на проектування Капітальний ремонт об'єкту №114 Автоматизація захисних і герметичних пристроїв, системи стиснутого повітря,системи електропостачання та пристроїв вертикального транспортування. Відновлення системи опалення вантажного ходка. Обладнання санітарного пропускника.
При цьому, відповідач не посилається на наявність недоліків зазначених первинних документів, наданих позивачем.
Судом встановлено, що після затвердження розподільчого балансу та акту прийому-передачі ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» та було зареєстроване 26.03.2018.
Відповідачем в акті перевірки та під час судового розгляду не надано доказів на підтвердження невідповідності вимогами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року №755-IV поданих позивачем документів для проведення державної реєстрації створення юридичної особи в результаті виділу та наявності у державного реєстратора підстав для зупинення чи відмови у державній реєстрації при проведенні реєстраційних дій.
Також, судом встановлено, та не спростовано відповідачем, що станом на дату виділу у ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» податкового боргу не було, майно платника податків не обтяжувалося податковою заставою.
З огляду на викладене, судом встановлено, що фактично відбулася передача товарно-матеріальних цінностей та кредиторської заборгованості на рівнозначну суму, про що, в свою чергу, свідчать долучені до матеріалів справи копії акту приймання-передачі, розподільчого балансу, оборотно-сальдових відомостей, інших первинних документів бухгалтерського обліку, які досліджені судом. При цьому, порушень у документального оформлення переданої за розподільчим балансом кредиторської заборгованості судом не встановлено.
Оцінивши зазначені документи щодо виділу з ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» нового підприємства і передачі йому товару та кредиторської заборгованості, суд погоджується з доводами позивача про безпідставність і необґрунтованість висновку податкового органу про фактичну відсутність передачі товарно-матеріальних цінностей від ТОВ «РКІ- КОНСАЛТИНГ» до суб'єкту господарювання, що офіційно зареєстрований в результаті виділення.
Суд зазначає, що реорганізація юридичної особи шляхом виділу полягає у перерозподілі активів і зобов'язань, на базі яких і створюється нова юридична особа, за розподільчим балансом, що не є цивільно-правовим договором, оскільки не передбачає передачу права власності на передане майно, а здійснюється шляхом включення валових активів одного підприємства до складу валових активів іншого підприємства.
Таким чином, виділена частка майна в процесі реорганізації юридичної особи шляхом виділення частини майна за розподільчим балансом не є продажем (реалізацією) товарів в тлумаченні підпункту 14.1.202, пункту 14.1 статті 14 ПК України.
Оскільки передача активів (майна) від позивача до новоствореного ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», шляхом виділу підприємства відбувалась безоплатно на підставі та на виконання рішення вищого органу управління (загальних зборів учасників) позивача, яким затверджується розподільчий баланс, то суд доходить висновку про відсутність факту переходу права власності та операцій як постачання, так і продажу товарів.
Суд ще раз наголошує, що відповідно до підпункту 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 ПК України, операції з реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення та перетворення) юридичних осіб не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
Передача активів в рамках реорганізації не призводить до нарахування податкових зобов'язань податку на прибуток. Податковий кодекс не передбачає податкових різниць за операціями приєднання, злиття, поділу чи виділу, перетворення. Також передача активів від одного підприємства до іншого не обкладається ПДВ (пп. 98.1.4 ПК).
Тобто, платник ПДВ, що реорганізується шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділу відповідно до закону, не здійснює ні нарахування податкових зобов'язань на товари/послуги, необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту і які не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності такого платника податку, ні зменшення податкового кредиту по операціях з їх придбання.
Отже, операції з виділу не призводять до зростання власного капіталу, а отже відсутня умова для оподаткування податком на прибуток частини майна, що передається за розподільчим балансом новій юридичній особі, відтак сума зменшеної кредиторської заборгованості в сумі 8 860 868 грн. не включається до складу інших доходів відповідного звітного періоду.
Щодо позиції податкового органу стсосовно відсутності у ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» ресурсів (складських приміщень, транспортних засобів, трудових ресурсів, банківських рахунків тощо) для здійснення господарської діяльності, в тому числі щодо здійснення операцій зі зберігання та реалізації активів, проведення розрахунків з контрагентами, погашення заборгованності тощо, що, на думку контролюючого органу доводить відсутність операцй з переведення ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» активів та зобов'язань, суд зазначає, що такі висновки ґрунтуються виключно на податковій інформації стосовно ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» та не підтверджується жодними належними і допустимими доказами. Податковим органом не надано жодного конкретного підтвердження того, що ця операція була позбавлена економічного сенсу або переслідування виключно податкову вигоду. Натомість у матеріалах справи містяться пояснення позивача та щодо доведення економічного ефекту від проведеної реорганізації.
Крім цього, судом встановлено, що припинення обліку відповідних активів у позивача у зв'язку з реорганізацією шляхом виділення ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» не змінює природи зобов'язань і не свідчить про їх безоплатну передачу. Згідно з статтею 109 Цивільного Кодексу України прямо передбачає, що юридична особа, з якої був здійснений виділ, несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями, які згідно з розподільчим балансом перейшли до юридичної особи, що утворилася внаслідок виділу. Відтак, по всім договорам, зобов'язання за якими передані новоутвореному ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», позивач продовжує нести відповідальність та в разі невиконання з боку ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», кредитори вправі пред'явити вимоги до ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ». Судом встановлено, що позивачем повідомленні всі кредитори про реорганізацію шляхом виділення ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД».
Крім цього, податковий орган посилається на положення пункту 198.5 статті 198 ПК України, однак не довів обставини, які б свідчили про відсутність у позивача економічних причин для вчинення дій, пов'язаних з реорганізацією, а також зазначає, що ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» не має відкритих рахунків, основних засобів, транспорту, штатних працівників, що вказує на формальний характер створення ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», не обумовлений розумними економічними причинами та здійснений з метою отримання податкової вигоди, поряд з цим, у відповідності до пункту 20.1.30 статті 20 ПК України, контролюючий орган має право звернутись до суду з позовом про визнання такого виділу недійсним та застосування визначених законодавством заходів, пов'язаних із визнанням правочинів недійсними, а також стягнення в дохід держави коштів, отриманих за нікчемними правочинами. Проте, відповідачем у межах цієї справи не зазначено, що контролюючий орган реалізував це право, шляхом звернення до суду з відповідним позовом у визначеному законом порядку. При цьому, обставини, на які посилається податковий орган, без належних та допустимих доказів самі по собі не є безумовними підставами для висновку про фіктивність створення товариства чи недійсність проведеної реорганізації.
Верховний Суд в постановах від 20 березня 2025 року у справі № 160/9197/24, від 18 червня 2025 року у справі № 160/21748/24 зазначив, що документальне оформлення операцій з виділення, не створювало реальної зміни активу та пасиву позивача в розумінні передачі частини майна, прав і обов'язків, з огляду на те, що вони ґрунтуються виключно на основі податкової інформації відносно новоутвореного суб'єкта господарювання. У той час як будь-яких належних і допустимих доказів на підтвердження означеної податкової інформації відповідачем не надано.
Суд також зауважує, що правильність нарахування податків не може ґрунтуватися тільки на даних, які містяться в інформаційних базах контролюючого органу, без урахування даних первинних документів. У випадку посилання на таку інформацію, контролюючий орган має надати докази, зокрема у вигляді винесення відносно таких осіб податкових повідомлень-рішень чи судових рішень, що набрали законної сили, якими встановлено факт порушення податкового законодавства.
Однак, відповідачем не наведено жодних заходів або дій, направлених на перевірку отриманої інформації. Відтак, податкова інформація, якою відповідач обґрунтовує встановлені ним порушення, не є належним та допустимим доказом в розумінні КАС України.
Крім того, державна реєстрація новоутвореного підприємства ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», як юридичної особи, не скасовувалась, судом фіктивною не визнавалась, а тому, висновки податкового органу про виникнення у позивача обов'язку включення до складу доходів суми кредиторської заборгованості по отриманим товарам, яка фактично була передана новоствореній юридичні особі за розподільчим балансом, є необґрунтованими.
Отже, в межах розгляду цієї справи судом не було встановлено жодного факту порушення, який би надавав підстави для застосування положень пункту 198.5 статті 198 ПК України або положень пункту 14.1.231 пункту 14.1 статті 14 ПК України. Контролюючим органом не наведено жодного належного доказу, що свідчив би про фіктивність реорганізації або відсутність економічної доцільності у діях позивача.
Таким чином, приймаючи до уваги вищенаведені фактичні обставини, створення ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», шляхом виділення на підставі розподільчого балансу з ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» за рахунок його активів та пасивів, та, враховуючи наведені норми чинного законодавства, суд зазначає, що внаслідок створення нового підприємства шляхом виділення на підставі розподільчого балансу у ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» відбулись реальні зміни активів та пасивів, а висновки податкового органу за результатами перевірки стосовно того, що документальне оформлення операції виділення не створює реальної зміни активу і пасиву в розумінні передачі частини майна платника податків, що реорганізується, є необґрунтованими та безпідставними, які зроблені податковим органом лише на підставі наявної в нього податкової інформації, яка носить лише інформативний характер та сформована фактично без дослідження первинних документів податкового обліку, та, як наслідок, не доводить наявності податкових правопорушень ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ», на які посилається контролюючий орган в акті перевірки.
Крім цього, на підставі пояснень позивача, судом встановлено, що товарно-матеріальні цінності, передані з балансу ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» на баланс ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», а саме директор ТОВ «РКІ КОНСАЛТИНГ» Легейда Г.П. на підставі Розподільчого балансу за Протоколом про виконання рішення учасників № РКІ/281 від 27.03.2018 передав, а директор ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» ОСОБА_2 , прийняв запаси на загальну суму 11662378,13 грн. Враховуючи значний обсяг запасів, передача запасів відбулася на складі Позивача в м. Київ, пр-т Перемоги, 89-А і ніякого вивозу запасів в цей день не відбувалося.
Після отримання запасів в своє розпорядження ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» самостійно планувало та проводило їх переміщення без участі позивача. Відповідно позивач фізично не володів документами про транспортування, переміщення, адже їх і не мало бути на момент передачі запасів станом на 27.03.2018.
Отже, вони не є такими, що вибули з господарського обліку, не були реалізовані третім особам, а тому у підприємства відсутній дохід у розумінні вимог діючого податкового законодавства. Таким чином, контролюючи органом не доведено факту одержання позивачем доходу, а тому є неприпустимим донарахуванням податкових зобов'язань на непідтверджених припущеннях.
Крім того, суд зазначає, що податковий орган помилково прирівняв балансову вартість товарів до доходу платника податків. Такий підхід суперечить податковому законодавству. У відповідності до положень статті 134 ПК України, реалізація товарів за балансовою вартістю не передбачає дохід. Доходом може бути лише сума від реалізації, яка перевищує балансову вартість товарів, тобто економічну вигоду, фактично отриману платником податків.
Отже, у даному випадку, контролюючим органом не доведено, що така економічна вигода мала місце, а отже твердження про отримання доходу є безпідставним.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у своїй Постанові від 29 вересня 2025 року по справі № 160/32652/24.
Наведені положення чинного законодавства свідчать про те, що операції щодо передачі за розподільчим балансом основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, дебіторської та кредиторської заборгованості, інших активів та зобов'язань за рішенням власників або уповноваженого ними органу при утворенні нового підприємства шляхом реорганізації (виділу) не можуть вважатися операціями з поставки ТМЦ у розумінні податкового законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25 травня 2021 року у справі № 822/2434/16.
При прийнятті рішення суд також враховує, що висновки податкового органу ґрунтуються лише на податковій інформації стосовно ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД».
Тому, суд вважає безпідставними посилання в акті перевірки на інформацію стосовно відсутності розрахункового банківського рахунку ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», штату працівників, інформації щодо наявності місць зберігання, виробничих приміщень та транспорту, з огляду на те, що будь-яких належних і допустимих доказів на підтвердження означеної податкової інформації відповідачем під час судового розгляду не надано, як і не надано доказів того, що контролюючий орган вчиняв будь-які дії, спрямовані на перевірку отриманої інформації.
Суд зауважує, що правильність нарахування податків не може ґрунтуватися тільки на даних, які містяться в інформаційних базах контролюючого органу, без урахування даних первинних документів.
У випадку посилання на таку інформацію, контролюючий орган має надати докази, зокрема у вигляді винесення відносно таких осіб податкових повідомлень-рішень чи судових рішень, що набрали законної сили, якими встановлено факт порушення податкового законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10 лютого 2021 року у справі №200/13883/19-а.
Отже, приймаючи до уваги вищенаведені фактичні обставини, створення ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», шляхом виділення на підставі розподільчого балансу з ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» за рахунок його активів та пасивів, та, враховуючи наведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що внаслідок створення нового підприємства шляхом виділення на підставі розподільчого балансу у ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» відбулись реальні зміни активів та пасивів, а висновки податкового органу за результатами перевірки стосовно того, що документальне оформлення операції виділення не створює реальної зміни активу і пасиву в розумінні передачі частини майна платника податків, що реорганізується, є необґрунтованими та безпідставними, які зроблені податковим органом лише на підставі наявної в нього податкової інформації, яка носить лише інформативний характер та сформована фактично без дослідження первинних документів податкового обліку, та, як наслідок, не доводить наявності податкових правопорушень ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ», на які посилається контролюючий орган в акті перевірки.
Щодо збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість, та необхідності скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, якщо платник податку на додану вартість починає використовувати товари/послуги/необоротні активи, які були попередньо придбані з податком на додану вартість із формуванням податкового кредиту на ці суми, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, то він повинен нарахувати податкові зобов'язання з податку на додану вартість виходячи із бази оподаткування, визначеної в порядку, передбаченому пунктом 189.1 статті 189 ПК України (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу). Для висновку про наявність підстав для нарахування податкових зобов'язань на підставі положень підпункту 198.5 статті 198 ПК України слід встановити факт неоподатковуваного/негосподарського використання товарів (послуг) і необоротних активів.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11 липня 2024 року у справі №360/4169/21.
Однак, факт використання не в господарських операціях контролюючим органом не встановлений та не обґрунтований належними фактичними обставинами.
Більш того, суд враховує, що позивачем надано усі підтверджуючі документи щодо реорганізації шляхом виділу, а відповідно встановлено дійсний зміст вказаної операції, ділову мету та, як наслідок, з'ясовано на підставі яких належних і допустимих доказів усіх обставин, було здійснено виділ, що робить доводи відповідача необгрунтованими і вцій частині.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п'ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За наслідками судового розгляду суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 52101 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як на десять днів, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - не більш як на п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-262, 293-295 КАС України, суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «РКІ-КОНСАЛТИНГ» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві № 00030310702 від 20.01.2022р. про нарахування грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 2236729 грн, в т.ч. за податковим зобов'язанням 1789383 грн та за штрафними санкціями 447 346 грн;
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві № 00030350702 від 20.01.2022 р. про нарахування грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 2915595 грн, в т.ч. за податковим зобов'язанням 2332476 грн та за штрафними санкціями 583119 грн;
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві № 00030300702 від 20.01.2022р. про нарахування штрафу за не реєстрацію податкової накладної в розмірі 3 400 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011, адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (адреса: 03142, м. Київ, вул. Василя Стуса, 35-37, код ЄДРПОУ 33829890) судовий збір у розмірі 52 101 (п'ятдесят дві тисячі сто одна) гривня.
Повний текст рішення складено 11 листопада 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.В. Троянова