Рішення від 20.11.2025 по справі 200/4214/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 року Справа№200/4214/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Зеленов А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог та урахуванням уточнення позовних вимог від 22.08.2025):

-визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану у розмірі 100000 гривень в розрахунку на місяць, пропорційно часу участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в районні ведення бойових дій за період з 27.09.2022 по 07.01.2023;

-зобов'язати військову частину ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткової винагороди передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану у розмірі 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в районні ведення бойових дій за період з 27.09.2022 по 07.01.2023 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких заходах.

Позивач пред'явив вимоги до військової частини НОМЕР_1 з приводу не нарахування та невиплати збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень. У спірні періоди позивач проходив службу (перебував у відрядженні) у військовій частині НОМЕР_1 (відрядження). Проте у листі від 07.03.2025 військової частини № НОМЕР_1 зазначено, що військовослужбовці НОМЕР_2 прикордонного загону (військова часина НОМЕР_3 ), у тому числі і сержант ОСОБА_1 , перебуває на фінансовому забезпеченні у НОМЕР_2 прикордонному загоні (військова часина НОМЕР_3 ). Наказ про виплату додаткової винагороди у розмірі 100 000 гривень, пропорційно із розрахунку на місяць, опрацьовується посадовими особами НОМЕР_2 прикордонного загону (військова часина НОМЕР_3 ). Позивач зазначив, що відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165 гриф., його було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_1 ). У спірний період він виконував бойові завдання на кордоні на підставі бойових наказів (розпоряджень), які видавались начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 , і тому набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану». Позивач вважає, що відповідач протиправно не нараховував та не виплачував підвищену додаткову грошову винагороду у розмірі 100000,00 гривень, оскільки накази Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ “Про реалізації вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» та від 09.12.2022 №628-АГ, не є актами у розумінні Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а тому на підставі вказаних наказів позивач не може бути позбавлений підвищеної додаткової винагороди, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022.

Ухвалою суду від 18.07.2025 заяву представника ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду задоволено. Визнано причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) у адміністративній справі № 200/4214/25. Адміністративну справу прийнято до провадження. Розгляд адміністративної справи визначено здійснювати одноособово суддею в порядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 18.09.2025 залучено до участі у справі в якості другого відповідача НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ). Вирішено розгляд адміністративної справи розпочати спочатку (ч. 6 ст. 48 КАС України). Встановлено НОМЕР_2 прикордонному загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) (відповідачу - 2) п'ятнадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, в порядку статті 162 КАС України з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. Витребувано за ініціативою суду ряд документів у відповідачів.

24.09.2025 від військової частини НОМЕР_1 надійшли додаткові пояснення по справі, де відповідач вказує, що позивач в період з 27.09.2022 по 07.01.2023 перебував в оперативному підпорядкуванні (перебував у відрядженні) ІНФОРМАЦІЯ_2 , у складі ІНФОРМАЦІЯ_2 не перебував, приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у складі 2 впс НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ).

Вказує, що докази (документи) стосовно виконання позивачем під час перебування у відрядженні у НОМЕР_4 прикордонному загоні у період з 27.09.2022 по 07.01.2023 завдань, що визначені п. 2 наказів № 392, № 628 на адресу військової частини НОМЕР_1 з 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону не надходили.

Рапорт начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону майора ОСОБА_2 від 17.11.2022 №1670 щодо виплати додаткової винагороди у розмірі до 70 тисяч гривень за вересень та жовтень 2022 року надійшов до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.11.2022 №1672 та був відправлений до НОМЕР_2 прикордонного загону супровідним листом від 19.11.2022 №22/4591-22-Вих).

Рапорти начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону майора ОСОБА_2 від 01.12.2022 №1878 та від 01.12.2022 №1879 щодо виплати додаткової винагороди у розмірі до 30 тисяч гривень та 70 тисяч гривень за листопад 2022 року надійшли до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури ІНФОРМАЦІЯ_3 від 01.12.2022 №1880 та були відправлені до НОМЕР_2 прикордонного загону супровідним листом від 04.12.2022 №22/4928-22-Вих).

Рапорт начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону майора ОСОБА_2 від 21.12.2022 №2192 щодо виплати додаткової винагороди у розмірі до 30 тисяч гривень за грудень 2022 року надійшов до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури ІНФОРМАЦІЯ_3 від 22.12.2022 №2193 (№5592-22-Вх від 23.12.2022) та був відправлений до НОМЕР_2 прикордонного загону супровідним листом від 26.12.2022 №22/5474-22-Вих.

Посилання на будь - які бойові розпорядження, накази, журнали бойових дій, інші документи в даних рапортах начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону ОСОБА_3 від 17.11.2022 та від 01.12.2022 відсутні.

Підстави для складання даних рапортів, в тому числі, з інформацією, посилання на конкретний(і) підпункт(и) 1-8 пункту 2 Наказу № 392 (підпункти 1-7 пункту 2 Наказу № 268) в даних рапортах не зазначені. Рапорт щодо виплати військовослужбовцям 2 впс НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ) додаткової грошової винагороди у розмірі до 70 000 гривень за грудень 2022 року залишено без реалізації, оскільки документи, зазначені в графі «підстава» до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 надані не були.

Також вказує, що підтверджуючі документи щодо прийняття позивачем безпосередньої участі (в сукупності) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів до ІНФОРМАЦІЯ_2 від 2 впс НОМЕР_2 прикордонного загону у період з 27.09.2022 по 07.01.2023 не надходили.

Пунктом 5 Наказу 2 визначено, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 Наказу 2, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 Наказу 2. Так як позивач був прикомандирований до військової частини НОМЕР_1 у період з 27.09.2022 по 07.01.2023, начальником військової частини НОМЕР_1 , на виконання Наказу 2, було видано Довідку про безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії від 07.01.2023 №3613.

Разом з тим, оскільки підтверджуючі документи до військової частини НОМЕР_1 не були надані, в довідці дана інформація відсутня. Тобто дана довідка інформує про період перебування позивача в зоні бойових дій та можливість виконання ним бойових завдань згідно пункту 2 Наказу 2.

Довідка від 07.01.2023 №3613 не є довідкою про підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, які складаються з метою визначення права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ №168.

Додатково зазначає, що райони ведення воєнних (бойових) дій визначається щомісячно наказом Головнокомандувача Збройних Сил України. У період з 26.09.2022 по 31.12.2022 Чернігівська область входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.

З 01.01.2023 відповідно до наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 №26 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» (володільцем даного бойового розпорядження є Генеральний штаб Збройних Сил України) Чернігівська область виключена з переліку районів ведення воєнних (бойових) дій. 2-й відділ прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ) у складі зведеного загону НОМЕР_5 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_6 ) в зазначений період виконував завдання з охорони та оборони державного кордону України в межах відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У відзиві на позовну заяву від 08.10.2025 військова частина НОМЕР_3 вказує, що позивач у спірний період із жовтня 2022 року до січня 2023 року перебував у службовому відрядженні і виконував обов'язки на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_2 (в/ч НОМЕР_1 ).

Вказує, що довідка надана з порушенням вимог її оформлення і не відповідає вимогам наказу 392-АГ, також, дана довідка суперечить офіційній відповіді начальника НОМЕР_4 прикордонного загону (лист від 29.11.2022 року №22/4820-22 вих.), в якій зазначено, що НОМЕР_4 прикордонний загін не вбачає підстав надання довідок для виплати підвищеної додаткової винагороди до 100000 грн. підрозділам (військовослужбовцям) НОМЕР_2 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_3 ), за час їх перебування у відрядженні на ділянці НОМЕР_4 прикордонного загону.

Зазначає, що згідно законодавства яке регулює правовідносини з проходження військової служби - наказ це обов'язкова вимога для її виконання військовослужбовцями крім явно злочинного наказу. Військовослужбовці зобов'язані неухильно виконати відданий їм наказ. Наказ має бути виконаний сумлінно, точно та у встановлений строк. У даному випадку наказ 392 - АГ від 30.07.2022 / від 09.12.2022 №628-АГ Адміністрації Державної прикордонної служби України віддано командирам і іншими військовослужбовцям всіх військових частин Державної прикордонної служби України, даний наказ виконується відповідачем сумлінно, точно, в межах повноважень та у спосіб, що визначає порядок нарахування і виплати підвищеної грошової винагороди до 100000 грн.

При наявності підстав визначених наказом Адміністрації Державної прикордонної служби №392-АГ від 30.07.2022 (у разі надання прикордонним загоном до якого був відряджений позивач підтверджуючих документів - довідки за формою визначеної наказом №392-АГщодо безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або заходах), позивачу буде нарахована та виплачена військовою частиною НОМЕР_3 додаткова винагорода (збільшена до 100 000 гривень) встановленим порядком за відповідні періоди участі військовослужбовця у бойових діях або заходах.

Стосовно вимоги про стягнення з відповідачів на користь позивача усіх понесених ним судових витрат вказує, що позивач у своєму позові навіть не зазначає, розмір судових витрат, які позивач планує понести у зв'язку із розглядом даної справи, поряд з тим частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що «Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу». В свою чергу пунктом 2 частини 3 статті 132 КАС України визначено, що «Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат».

Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 ).

Спірним питанням є бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану у розмірі 100000 гривень в розрахунку на місяць, пропорційно часу участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в районні ведення бойових дій за період з 27.09.2022 по 07.01.2023

Згідно з архівною відомістю з січня по грудень 2022 року позивачу виплачена додаткова винагорода в вересні - 30000 гривень, в жовтні - 30000,00 гривень, листопаді - 30000,00 гривень, грудні - 55129,03,00 гривень. У лютому 2023 року позивачу була виплачена додаткова винагорода до 70000,00 грн у сумі 51935,48 грн.

Відповідачами до матеріалів справи було додано:

Лист НОМЕР_4 прикордонного загону від №22/4928-22-Вих від 04.12.2022 начальнику НОМЕР_2 прикордонного загону полковнику ОСОБА_4 , де вказано, що «відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», направляю копію рапорту щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_2 прикордонного загону. Разом з тим, підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» відсутня. Інформацію направляю Вам для вжиття заходів в межах компетенції. Додаток : копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 від 01.12.2022 № 1880, на 20 арк.».

Лист НОМЕР_4 прикордонного загону від №22/5474-22-Вих від 26.12.2022 начальнику НОМЕР_2 прикордонного загону полковнику ОСОБА_4 , де вказано, що «відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», направляю копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_2 прикордонного загону. Додатки : 1. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.12.2022 № 2189, на 18 арк. 2. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21.12.2022 № 2173, на 10 арк. 3. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.12.2022 № 2193, на 30 арк.».

Лист НОМЕР_4 прикордонного загону від №22/4591-22-Вих від 19.11.2022 начальнику НОМЕР_2 прикордонного загону полковнику ОСОБА_4 , де вказано, що «відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», направляю рапорт щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_2 прикордонного загону. Разом з тим, підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» відсутня. Інформацію направляю Вам для вжиття заходів в межах компетенції. Додаток: копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 від 17.11.2022 № 1672, на 23 арк.».

Лист НОМЕР_4 прикордонного загону від №22/5474-22-Вих від 26.12.2022 начальнику НОМЕР_2 прикордонного загону полковнику ОСОБА_4 , де вказано, що «Відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», направляю копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_2 прикордонного загону. Додатки: 1. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.12.2022 № 2189, на 18 арк. 2. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21.12.2022 № 2173, на 10 арк. 3. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.12.2022 № 2193, на 30 арк.».

Надано витяги з:

рапорту начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону майора ОСОБА_3 від 17.11.2022 №1670, де заначено, що «на виконання вимог п.4 наказу АДПСУ від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог ПКМУ від 28.02.2022 №168» представляю данні про участь військовослужбовців у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій та прошу Вас виплатити додаткову винагороду до 70 тисяч гривень на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій:

1) в період з 01.09.2022 по 30.09.2022: Сержант ОСОБА_1 (період безпосередньої участі) з 27.09.2022 по 30.09.2022 (4 дні);

2) в період з 01.10.2022 по 31.10.2022: Сержант ОСОБА_1 (період безпосередньої участі) з 01.10.2022 по 31.10.2022 (31 день);»;

рапорту начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону майора ОСОБА_3 від 01.12.2022 №1879, де зазначено, що «на виконання вимог п.4 наказу АДПСУ від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог ПКМУ від 28 лютого 2022 року №168» представляю данні про участь військовослужбовців у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій та прошу Вас виплатити додаткову винагороду до 70 тисяч гривень на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій:

1) в період з 01.11.2022 по 30.11.2022: Сержант ОСОБА_1 (період безпосередньої участі) з 01.11.2022 по 29.11.2022 (29 днів);»;

рапорту начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону майора ОСОБА_3 від 01.01.2023 №Б/Н, де зазначено, що «на виконання вимог п.4 наказу АДПСУ від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог ПКМУ від 28 лютого 2022 року №168» представляю данні про участь військовослужбовців у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій та прошу Вас виплатити додаткову винагороду до 70 тисяч гривень на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій:

1) в період з 01.12.2022 по 31.12.2022: сержант ОСОБА_1 (період безпосередньої участі) з 05.12.2022 по 31.12.2022 (27 днів) Підстава: БН АДПСУ № 165 гриф вiд 16.09.22 БР ПКШР 24 прикз №691 дск вiд 26.10.2022 ЖОСД №275 (пзвп) (с.78-103)».

Лист ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 Військової частини НОМЕР_6 ДПС України від 01.01.2023 №12 начальнику НОМЕР_4 прикордонного загону, де вказано, що «З метою реалізації вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168», з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану, направляю Вам рапорт із вказанням особового складу 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону на виплату додаткової винагороди у розмірі до 70 000,00 грн., за грудень місяць 2022 року, який знаходяться в оперативному підпорядкуванні начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідні документи для проведення виплати додаткової винагороди особовому складу 2 впс, прошу направити до НОМЕР_2 прикордонного загону.

Додатки: 1. рапорт майора ОСОБА_2 , № 11 від 01.01.2023 року, на 17 арк., не таємно, тільки на адресу; 2. рапорт майора Дмитра ГОФНОНГА, № 10 від 01.01.2023 року, на 1 арк., не таємно, тільки на адресу.

Лист ІНФОРМАЦІЯ_4 Військової частини НОМЕР_6 ДПС України від 01.12.022 №1880 начальнику НОМЕР_4 прикордонного загону, до якого було долучено рапорти №1879 №1878 від 01.12.2022 у яких, зокрема, значиться позивач на виплату додаткової винагороди до 70 тисяч в період з 01.11.2022 по 30.11.2022 (29 днів).

Лист ІНФОРМАЦІЯ_4 Військової частини НОМЕР_6 ДПС України від 17.11.2022 №1672 начальнику НОМЕР_4 прикордонного загону, до якого було долучено рапорти №1670 від 17.11.2022 у яких, зокрема, значиться позивач на виплату додаткової винагороди до 70 тисяч в період з 27.09.2022 по 30.09.2022 (4 дня); з 01.10.2022 по 31.10.2022 (31 день).

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.5 ст.17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у ЗСУ та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

За змістом ч. 1 ст. 6, ч. 1 ст. 14 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" від 03.04.2003 № 661-IV (далі - Закон № 661-IV) Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.

Згідно зі ст. 16 Закону № 661-IV умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII), дія якого в силу приписів п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 2011-XII поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

У ч.2 ст. 9 Закону № 2011-XII установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з абз. 1 та 2 ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні постановлено ввести воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Строк дії воєнного стану в Україні був продовжений з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб згідно з Указом Президента від 14.03.2022 № 133/2022, надалі іншими Указами цей строк продовжений до сьогоднішнього дня.

Одночасно із введенням воєнного стану, з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч.2 ст.102, п.1, 17, 20 ч.1 ст.106 Конституції України, Указом Президента України № 69/2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Цим же Указом надано доручення Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та від 24.02.2022 № 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168).

У п.1 Постанови № 168 визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 793 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168" (далі - Постанова № 793) до Постанови № 168 були внесені зміни, відповідно до яких: у пункті 1 в абзаці першому слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно" замінено словами і цифрами "додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць"; доповнено постанову пунктом 2-1 такого змісту: "2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів".

У решті зміст пункту 1 Постанови № 168 в частині, що стосується виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, на час виникнення спірних правовідносин (в частині позовних вимог з 01.10.2022 по 31.12.2022) не змінювався.

03.07.2022 Адміністрацією Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужби), з посиланням на п.21 Постанови № 168, було видано наказ № 392-/0/81-22-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168", який уведено в дію з 01.08.2022.

У п.2 цього наказу визначено вичерпний перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168, виконання яких у відповідні дні давало військовослужбовцю право на збільшення додаткової винагороди до 100 000 грн. пропорційно часу участі у розрахунку на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі, а саме:

1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;

2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;

3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;

5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;

6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;

7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави;

8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.

У п. 4 Наказу № 392-/0/81-22-АГ встановлено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених п.2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:

1) бойового наказу (бойового розпорядження);

2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад;

3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Згідно з п.5 Наказу № 392-/0/81-22-АГ визначено, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у п.4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених п.2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (абзац перший пункту 5 наказу).

Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених п.2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця (абзац другий пункту 5 наказу).

У довідках, передбачених цих пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені п.4 цього наказу (абзац третій пункту 5 наказу).

Відповідно до п.10 Наказу №392-/0/81-22-АГ облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, передбачених п.2 цього наказу, та підготовку проекту наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої п.1 цього наказу, в органах Держприкордонслужби покладено на штаб органу, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій.

Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.

Відповідно до п.11 Наказу № 392-/0/81-22-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України (абзац перший пункту 11 наказу).

Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених п.2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупування військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу (абз.2 п.11 наказу).

Згідно п.12 Наказу № 392-/0/81-22-АГ виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).

До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених п.4-6 цього наказу.

З 01.12.2022 був уведений в дію наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168».

Цей наказ дещо змінив перелік бойових дій і заходів, передбачених п.1 постанови Кабінету Міністрів України № 168, проте залишився незмінним перелік документів для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців, у тому числі відряджених, у таких бойових діях або заходах.

Так, згідно п.3 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ документами, що підтверджують безпосередньою участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:

1) бойовий наказ (бойове розпорядження);

2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал), журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;

3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.

З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що встановлена постановою Кабінету Міністрів України № 168 додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень на місяць є складовою грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України, що виплачується їм на період дії воєнного стану та підлягає збільшенню до 100000 гривень, в розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах їх ведення (здійснення) у період здійснення зазначених заходів.

Спірні правовідносини, які склались у цій справі, виникли у зв'язку з невиплатою збільшеної до 100 000,00 грн. додаткової винагороди військовослужбовцю, який проходить службу у військовій частині НОМЕР_3 , та якого відрядили до військової частини НОМЕР_1 для забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, передбачену пунктом 1 Постанови № 168.

Питання матеріального та морального стимулювання військовослужбовців під час дії воєнного стану врегульовано Постановою № 168, якою на період дії воєнного стану запроваджено виплату додаткової винагороди військовослужбовцям.

При цьому, виплата відрядженому військовослужбовцю додаткової винагороди в розмірі до 100 000 гривень на місяць, передбаченої Постановою № 168, здійснюється за місцем перебування військовослужбовця на грошовому забезпеченні (за місцем штатної служби військовослужбовця) за умови документального підтвердження військовою частиною (установою), до якої відряджений військовослужбовець, безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або заходах та повідомлення нею про це у встановленому порядку військової частини (установи) за місцем штатної служби військовослужбовця.

Верховний Суд у постанові від 22.11.2023 у справі № 520/690/23 констатував, що текстуальний виклад п.1 Постанови № 168 має широкий зміст, що за певних умов могло б спричиняти неоднакове її розуміння та застосування, наслідком чого може бути необґрунтована невиплата військовослужбовцю додаткової винагороди або, навпаки, виплата за відсутності для цього підстав.

У справі, що розглядається, спірним є питання застосування п.1 Постанови № 168 у зіставленні з іншими підзаконними актами, які стосуються виплати винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби, в аспекті порядку (умов, підстав) виплати додаткової винагороди під час дії воєнного стану.

Під іншими підзаконними актами в контексті обставин цієї справи маємо на увазі наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ, який виданий для реалізації приписів п.2-1 Постанови № 168 і був покликаний регламентувати порядок та умови виплати додаткової винагороди, яка встановлена цією Постановою (пункт 1), зокрема у збільшеному розмірі до 100000,00 грн. і обумовлена участю військовослужбовця у бойових діях або здійсненням заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Щодо застосовності наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-/0/81-22-АГ до правовідносин, пов'язаних з виплатою додаткової винагороди, встановленої Постановою № 168, то позиція Верховного Суду з цього приводу, яка висловлена у постанові від 21.12.2023 у справі № 200/193/23, зводиться до того, що документування (фіксація) у спірний період органами Держприкордонслужби безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях і заходах та фактична виплата їм додаткової винагороди до 100 000,00 гривень відповідно до приписів наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-/0/81-22-АГ унеможливлює застосування іншого механізму реалізації постанови Кабінету Міністрів України № 168 до правовідносин, що вже відбулися.

За відсутності цього відомчого нормативно-правового акту не здійснювався би облік особового складу, який мав право на збільшену додаткову винагороду, що призвело б до невиплати цієї частини грошового забезпечення військовослужбовцям.

Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку про те, що застосуванню для визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої Постановою № 168, у спірний період підлягає наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-/0/81-22-АГ. Протилежний висновок поставив би питання необхідності повернення вже виплачених на підставі цих наказів сум додаткової винагороди.

Зазначеної позиції (підходу) щодо застосовності наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ до правовідносин, які, подібно до спірних, виникли у зв'язку з (не)виплатою військовослужбовцям Держприкордонслужби додаткової винагороди, передбаченої п.1 Постанови № 168, у період вересень-грудень 2022 року Верховний Суд дотримувався також під час розгляду інших справ такої самої категорії, як ця.

Так, у постанові від 26.06.2024 у справі № 200/216/23 Верховний Суд, слідуючи позиції, яка була започаткована у постанові від 21.12.2023 у справі № 200/193/23, звернув увагу на умови (контекст), за яких (якого) Адміністрація Держприкордонслужби видала згадувані накази, а також на мету їх видання.

Висловивши свої міркування з цього приводу, касаційний суд у постанові від 26.06.2024 у справі № 200/216/23 підсумував, що в наказах Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ, від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ виписані ті умови і порядок, які покликані були сприяти практичній реалізації приписів п.1 Постанови № 168, аби, з одного боку, ті військовослужбовці, які залучені до виконання бойових завдань / заходів, отримали додаткову винагороду, що теж є однією з умов бойової і мобілізаційної готовності Держприкордонслужби, а з іншого - забезпечити ефективне і цільове використання бюджетних коштів.

З цієї позиції, за текстом постанови Верховного Суду від 26.06.2024 у справі № 200/216/23, видання зазначених наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ, від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ не можна вважати (сприймати) як вияв свавілля чи як неправомірний спосіб обмежити (позбавити) отримання додаткової винагороди, передбаченої п.1 Постанови № 168. Знову таки, накази, про які йде мова, видані для того, щоб реалізувати приписи п.1 Постанови № 168, адже виплата додаткової винагороди в розмірі до 100 000,00 грн. передбачена за участь у бойових діях або здійсненні заходів, які, аби військовослужбовець був належно і заслужено винагороджений, повинні мати документальне оформлення. Відповідно приписи, які містять згадувані накази Адміністрації Держприкордонслужби, проєктовані передовсім на органи (військові частини) і їхніх посадових осіб, на яких покладається таким чином обов'язок вести облік військовослужбовців, документувати факти їхньої залученості до бойових дій та/або заходів, за які встановлена додаткова винагорода у розмірі до 100 000,00 грн. а також надсилати ці документи за належністю з метою виплати військовослужбовцям заслуженої винагороди.

Інакше кажучи, як зазначено далі у цій постанові касаційного суду, приписи наказів Адміністрації Держприкордонслужби не встановлюють додаткових зобов'язань чи правил поведінки для тих військовослужбовців, які мають (набули) право на додаткову винагороду у розмірі до 100 000,00 грн. передбачену п.1 Постанови № 168, яке [право] виникає у них з настанням відповідних обставин (ситуацій, умов), які, в значенні згадуваних приписів Постанови № 168, є підставою для виплати цієї винагороди. Тому уніфікація розуміння (змістовного наповнення) цих "обставин" не покладає на військовослужбовців - у відносинах, що виникають у зв'язку з виконанням наказів командирів (начальників), надто в умовах воєнного стану - додаткових обов'язків (вимог) як умови для отримання додаткової винагороди. Приписи згадуваних наказів Адміністрації Держприкордонслужби, якщо зважити також на підстави і мету їх видання, виконують радше забезпечувальну роль (функцію) щодо норм, які встановлюють право на додаткову винагороду (у цьому контексті мовиться про пункт 1 Постанови № 168), або, іншими словами, є похідними від останніх.

Наприкінці касаційний суд у постанові від 26.06.2024 у справі № 200/216/23 зазначив, що регламентація умов і порядку виплати додаткової винагороди (про необхідність якої [регламентації] зазначено в п.2-1 Постанови № 168) з боку Адміністрації Держприкордонслужби шляхом видання наказів від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ, від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ, не може інтерпретуватися як спосіб позбавлення чи обмеження права військовослужбовців Держприкордонслужби на отримання додаткової винагороди у розмірі до 100 000,00 грн. З тих самих міркувань касаційний суд, посилаючись на позицію Верховного Суду, яка висловлена у постанові від 21.12.2023 у справі № 200/193/23, вважав правомірним застосування зазначених наказів Адміністрації Держприкордонслужби до правовідносин, які пов'язані з виплатою додаткової винагороди у розмірі до 100 000,00 грн. військовослужбовцям Держприкордонслужби, зокрема у період з 26.09.2022 по 31.12.2022.

З огляду на викладене, у спірний період до правовідносин, які склались у цій справі для визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої постановою № 168, підлягає застосуванню наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-/0/81-22-АГ, виданий керівником центрального органу - головою Держприкордонслужби України відповідно до вимог абз. 2 ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-XII.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 21.11.2024 по справі № 120/8916/23.

Суд, дослідивши пояснення відповідачів та співставивши їх із відповідними положеннями Наказів № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ вважає, що обов'язок із документування участі військовослужбовців у діях та заходах, передбачених п. 2 Наказу № 392-/0/81-22-АГ та п. 2 Наказу № 628/0/81-22-АГ покладений на військову частину НОМЕР_1 .

Натомість, військова частина НОМЕР_1 стверджує, що відповідальним за облік та документування участі військовослужбовців у відповідних діях та заходах є НОМЕР_8 прикордонній комендатура швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону, зокрема, журнал бойових дій, книги оперативно-службової діяльності та журнал надходження розпоряджень по підрозділу (документи, які підтверджують виконання бойових завдань позивачем), відсутні у веденні військової частини НОМЕР_1 , оскільки їх облік та ведення безпосередньо здійснюється у відділі прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону, тому докази стосовно виконання позивачем під час перебування у відрядженні у НОМЕР_4 прикордонному загоні у період з 10.10.2022 по 08.01.2023 завдань, що визначені п. 2 Наказів № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ на адресу військової частини НОМЕР_1 з відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону не надходили.

Однак, суд критично оцінює посилання військової частини НОМЕР_1 на те що відповідальним за документування участі позивача у бойових діях та заходах є відділ прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону, оскільки позивач відряджений до НОМЕР_4 прикордонного загону і саме останній, відповідно вимог наказів № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ несе обов'язок оформлення документів, які є підставою для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди, а отже й відповідальність за достовірність та правильність їх оформлення.

Військова частина НОМЕР_3 у відзиві на позовну заяву та військова частина НОМЕР_1 у своїх поясненнях підтверджують факт складання довідки про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії.

Військовою частиною НОМЕР_1 не заперечується факт складання довідки про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії. А отже, в даному випадку, ця довідка є як опосередкований доказ приймання безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії під час його відрядження до військової частини НОМЕР_1 .

Суд зазначає, що порушення порядку передання документів, рапортів та іншої документації/інформації між військовими частинами щодо безпосередньої участі військовослужбовця у здійсненні бойових дій по забезпеченню заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, не свідчить про відсутність у нього права на таку винагороду.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постановах від 28.05.2024 по справі № 120/5170/23, від 13.06.2024 по справі № 200/2784/23, від 19.09.2024 по справі 120/7509/23, від 10.10.2024 по справі 120/14641/23, від 10.10.2024 по справі 120/5154/23, від 21.11.2024 по справі № 120/8916/23.

Разом з тим, судом встановлено, що військовою частиною НОМЕР_1 направлялись рапорти на адресу військової частини НОМЕР_3 щодо виплати збільшеної додаткової винагороди, які стосуються спірних правовідносин, однак до них не було додано підтверджуючої інформації, як того вимагають положення Наказів № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ.

Так, аналізуючи зміст наявних у матеріалах справи витягів з рапортів начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону майора ОСОБА_3 , судом встановлено, що на виконання вимог п. 4 наказу від 30.07.2022 № 392-/0/81-22-АГ “Про реалізацію вимог Постанови № 168» представлено данні про участь військовослужбовців, зокрема позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій, в якому викладено прохання виплатити додаткову винагороду до 70 тисяч гривень на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_9 прикордонного загону у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій:

період безпосередньої участі позивача 27.09.2022 по 30.09.2022, всього 4 дні;

період безпосередньої участі 01.10.2022 по 31.10.2022, всього 31 день;

період безпосередньої участі 01.11.2022 по 29.11.2022, всього 29 днів;

період безпосередньої участі з 05.12.2022 по 31.12.2022, всього 27 днів.

Верховний Суд у своїй постановах від 01.08.2024 по справі № 200/3564/23, від 07.11.2024 по справі № 200/525/23, від 05.12.2024 по справі № 200/1347/24 зазначив, що оцінка судом таких рапортів має істотне значення для правильного вирішення цього спору, позаяк згідно з п.4 Наказу № 392-/0/81-22-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах здійснюється на підставі комплексу інформації, наявної у відповідних документах, а відповідно до п.3 Наказу № 628/0/81-22-АГ перелік підтверджуючих документів допускає альтернативність і не зведений винятково до їхньої сукупності.

Архівна відомість грошового забезпечення позивача за період з січня 2022 року по грудень 2022 року не містить даних у спірний період за час його відрядження до Військової частини НОМЕР_1 , тобто за спірний період по 31.12.2022, що йому нараховувалась винагорода відповідно до Постанови № 168 у розмірі 70 000,00 грн. пропорційно дням такої участі, в графі “Винагорода ПКМУ 168 70 тис.» такі дані відсутні, також стосовно відсутності у цей період цієї виплати, сторонами не заперечується.

Щодо безпосереднього перебування позивача в районах ведення воєнних (бойових) дій у період здійснення заходів, судом з заяв по суті справи та вищеописаних доказів встановлено, що в період з 27.09.2022 по 07.01.2023 позивач перебував в оперативному підпорядкуванні Військової частини НОМЕР_1 на території Чернігівської області.

Вказана обставина сторонами визнається, у суду відсутні обґрунтовані сумніви щодо достовірності цієї обставини, тому відповідно до ч.1 ст.78 КАС України така обставина є звільненою від доказування.

Відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 01.10.2022 № 262 “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 01.11.2022 № 282 “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02.12.2022 № 311 “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02.01.2023 № 1 “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область в період з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022 та з 01.12.2022 по 31.12.2022 входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.

Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.10.2022 № 71/0/8-22-ОД “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», 04.11.2022 № 81/0/8-22-ОД “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 05.12.2022 № 94/0/8-22-ОД “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» та від 03.01.2023 № 1 “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» визначено врахувати в організації виконання завдань органами Державної прикордонної служби України під час участі з відбиття збройної агресії Російської Федерації проти України такі райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року: Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська та Одеська області, акваторія Чорного та Азовського морів у межах територіальних вод України.

Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 № 26 “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область не визначена районом ведення воєнних (бойових дій) з 01.01.2023 по 31.01.2023.

Суд зауважує, що з вищенаведених положень ст.1 Закону № 1932-ХІІ слідує, що саме до повноважень Головнокомандувача Збройних Сил України належить визначення території України, на якій впродовж певного часу ведуться та/або можуть вестися воєнні (бойові) дії, - території ведення воєнних (бойових) дій.

Отже, судом встановлено, що зміст наказів Головнокомандувача Збройних Сил України “Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 01.10.2022 №262, від 01.11.2022 № 282, від 02.12.2022 № 311 та від 02.01.2023 № 1 вказує на включення всієї території Чернігівської області до районів ведення воєнних (бойових) дій з 01.09.2022 до 31.12.2022 включно.

Оскільки за наказами Головнокомандувача Збройних Сил України територія всієї Чернігівської області з 01.09.2022 по 31.12.2022 включно була визначена територією ведення воєнних (бойових) дій, а позивач брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, тому суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань, з урахуванням встановлених обставин:

за період з 27.09.2022 по 30.09.2022 - 4 дні, з 01.10.2022 по 31.10.2022 - 31 день, з 01.11.2022 по 29.11.2022 - 29 днів, з 05.12.2022 по 31.12.2022 - 27 днів.

Відповідно, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Що стосується вимог позивача щодо нарахування та виплату йому збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди за період з 01.01.2023 по 07.01.2023, то в задоволенні цієї частини вимог слід відмовити, оскільки у вказаний період територія Чернігівської області за наказом Головнокомандувача Збройних Сил України не віднесена до території ведення воєнних (бойових) дій.

Відповідно, судом встановлена відсутність такої умови для виплати позивачу збільшеної до 100000,00 грн. додаткової винагороди за січень 2023 року, як безпосереднє перебування в районах ведення воєнних (бойових дій) у період здійснення зазначених заходів.

Суд з наданих відповідачами пояснень констатує той факт, що обидва суб'єкта владних повноважень перекладають обов'язки щодо доказової бази один на одного, що вкотре підтверджує факт недотримання органами Держприкордонслужби вимог стосовно обміну інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, що в свою чергу не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця.

Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, то суд вважає за необхідне зауважити, що у п. 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Проніна проти України" зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в п.42 рішення "Бендерський проти України", судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог із словесним корегуванням способу захисту порушених прав.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору при зверненні до адміністративного суду з даним позовом, а про інші судові витрати ним не заявлено, тому суд не здійснює розподіл судових витрат.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 133, 139, 242, 244-250, 258, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди відповідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000 грн у зв'язку з безпосередньою участю у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період безпосередньої участі: з 27.09.2022 по 30.09.2022 - 4 дні, з 01.10.2022 по 31.10.2022 - 31 день, з 01.11.2022 по 29.11.2022 - 29 днів, з 05.12.2022 по 31.12.2022 - 27 днів.

Зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату збільшеної додаткової грошової винагороди відповідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000 грн. у зв'язку з безпосередньою участю у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період безпосередньої участі: з 27.09.2022 по 30.09.2022 - 4 дні, з 01.10.2022 по 31.10.2022 - 31 день, з 01.11.2022 по 29.11.2022 - 29 днів, з 05.12.2022 по 31.12.2022 - 27 днів, з урахуванням виплачених сум.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.С. Зеленов