Справа № 569/15492/25
1-кс/569/5838/25
іменем України
31 липня 2025 року м.Рівне
Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 з участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рівне клопотання слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Рівному) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 (далі - слідчий), погоджене прокурором відділу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 в рамках кримінального провадження № 62025240030005758 від 27.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 426-1 КК України (далі - це ж кримінальне провадження) про тимчасовий доступ до речей і документів, -
Слідчий третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Рівному) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 звернувся до Рівненського міського суду із клопотанням, яке погоджено прокурором відділу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що в провадженні третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Рівному) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому перебувають матеріали досудового розслідування відомості щодо яких внесені до ЄРДР під№ 62025240030005758 від 27.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 426-1 КК України.
Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Західного регіону.
Згідно матеріалів ДВКР СБ України встановлено, що військові службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 перевищуючи свої службові повноваження та надану їм владу в умовах воєнного стану, діючи за попередньою змовою з ФОП « ОСОБА_5 », шляхом укладення ряду договорів щодо придбання похоронного обладнання за штучно завищеними цінами, протягом 2024 року неправомірно здійснили перерахування бюджетних грошових коштів ФОП « ОСОБА_5 », чим заподіяли державі майнової шкоди суму близько 1 500 000 грн.
Зокрема, ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі начальника ОСОБА_6 (замовник) та ФОП « ОСОБА_5 » (код ІПН НОМЕР_1 ) (виконавець), протягом 2024 року було укладено ряд договорів (43 договори), про те, що продавець зобов'язується передати покупцю у власність товар - похоронне приладдя, ціна за один комплект становить 8100 грн., без ПДВ, (домовина лакована, постіль, надгробний хрест, табличка, рушник на хрест, вінок зі стрічкою, прапор, церковний набір, всього 987 комплектів).
Загальна сума укладених договорів становить 8 031 440 грн. Закупівля проводилася без використання електронної системи закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Оплату за договорами постачання похоронного приладдя до Рівненського ОТЦКСП від ФОП ОСОБА_7 протягом 2024 року проведено в повному обсязі.
Моніторингом середньо ринкових цін на період виконання договорів встановлено (на підставі довідок від СПД. які займаються даним видом діяльності), що комплекти похоронного приладдя протягом 2024 року в середньому коштували 6500,00 гри., тобто на 24% дешевше.
Таким чином, в результаті закупівлі комплектів похоронного приладдя по завищеним цінам ІНФОРМАЦІЯ_4 на рахунок ФОП « ОСОБА_5 » було безпідставно перераховано близько 1 500 000 грн.
Додатково було встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 зловживаючи службовим становищем переслідуючи мету заволодіння бюджетними коштами, щоб уникнути проведення відкритих торгів, штучно розбили закупівлі на 43 допорогових закупівлі та завели заздалегідь обумовленого постачальника товарів у якого будуть проводиться закупівлі похоронного приладдя за завищеними цінами.
Посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 в порушення вимог нормативно-правових актів та без проведення попереднього моніторингу ринкових цін на похоронне приладдя умисно здійснено закупівлю вказаного товару за завищеною ціною, внаслідок чого місцевому бюджету в умовах воєнного стану заподіяно матеріальних збитків.
Публічні закупівлі мають здійснюються за принципами добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, з об'єктивною та неупередженою оцінкою тендерних пропозицій та запобіганням корупційним діям і зловживанням.
Враховуючи викладене на даний час виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які перебувають у ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Зокрема планується отримати тимчасовий доступ до оригіналівнаступних документі, а саме: всіх договорів укладених між ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ- НОМЕР_2 ) та Фізичною особою підприємцем « ОСОБА_5 » (код - НОМЕР_1 ), щодо придбання матеріальних цінностей, а саме похоронного приладдя, які укладені в період з 01.01.2024 по 31.12.2024 з додатками та додатковими угодами, а також висновків, обґрунтувань, актів обстеження, довідок про продажні ціни, специфікацій, протоколів засідань, документів, які підтверджують сплату авансів, виплат, перерахувань коштів за виконання робіт та поставлений товар, актів приймання, фінансові документи, підтверджуючі перерахування коштів за матеріальні цінності, комерційні пропозиції, сертифікати якості, шляхові листи на транспортні засоби по транспортуванню вказаних матеріальних цінностейта інших документів, які слугували для укладення вказаних договорів.
Відповідно вбачається, що вищевказані документи згідно положень ст.98КПК України відносяться до знарядь вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Отримання тимчасового доступу до матеріалів вказаного кримінального провадження необхідно для встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, підтвердження або спростування факту розтрати майна, проведення судових почеркознавчих та економічних експертиз із вказаними документами та інші обставини, які у відповідності до ст. 91 КПК України підлягають доказуванню.
Тимчасовий доступ до зазначених документівмає доказове значення у кримінальному провадженні та іншим способом, окрім як шляхом проведення тимчасового доступу, неможливо довести вказані вище обставини.
Результат обумовленого тимчасового доступу матиме важливе значення для кримінального провадження. Вказані документи самі по собі та/або в сукупності з іншими речами і документами цього провадження вагомо впливатимуть на встановлення суттєвих обставин правопорушення, можуть бути використанні як докази під час досудового розслідування, подальшого судового розгляду та в цілому сприятимуть достовірному встановленню усіх обставин кримінального провадження.
Слідчий в судове засідання не з"явився, однак подав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність, своє клопотання підтримує та просить його задоволити в повному обсязі.
Клопотання розглядається у відсутності особи, у володінні якої знаходяться речі та документи відповідно до ч.2 ст. 163 КПК України.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється, у зв'язку з неприбуттям в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб.
Однак неявка у відповідності до ст.. 163 КПК України не перешкоджає розгляду вищевказаного клопотання.
Дослідивши надані матеріали кримінального провадження, слід прийти до висновку, що клопотання підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно положень ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно із ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів.
У відповідності до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Статтею 86 КПК України регламентовано, що доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом.
Слідчий у своєму клопотанні довів достатньо підстав вважати, що документи та інформація, які знаходяться в уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та можуть слугувати джерелом доказів, які слугуватимуть підтвердженням чи спростуванням факту вчинення кримінального правопорушення.
За наведених обставин, суд вважає клопотання слідчого обґрунтованим, наведені у ньому обставини свідчать про наявні усі підстави для його задоволення.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 159, 162-164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим слідчої групи - третього слідчого відділу (з дислокацією у місті Рівному) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ,прокурорам групи прокурорів, тимчасовий доступ до оригіналів наступних документі, а саме: всіх договорів укладених між ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ- НОМЕР_2 ) та Фізичною особою підприємцем « ОСОБА_5 » (код - НОМЕР_1 ), щодо придбання матеріальних цінностей, а саме похоронного приладдя, які укладені в період з 01.01.2024 по 31.12.2024 з додатками та додатковими угодами, а також висновків, обґрунтувань, актів обстеження, довідок про продажні ціни, специфікацій, протоколів засідань, документів, які підтверджують сплату авансів, виплат, перерахувань коштів за виконання робіт та поставлений товар, актів приймання, фінансові документи, підтверджуючі перерахування коштів за матеріальні цінності, комерційні пропозиції, сертифікати якості, шляхові листи на транспортні засоби по транспортуванню вказаних матеріальних цінностей та інших документів, які слугували для укладення вказаних договорів.
Зобов'язати уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) невідкладно надати тимчасовий доступ до зазначених речей та документів, з можливістю вилучення їх оригіналів згідно резолютивної частини клопотання.
Встановити строк дії ухвали два місяці.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Рівненського міського суду ОСОБА_13